STAD EN OMGEVING T ankgasrantsoeneering. AGENDA WIE KRIJGT EXTRA-BONNEN? WAT BRENGT HET NEDERl. ARBEIDSFRONT LAATSTE BERICHTEN. Ongeldigverklaring van bouwvergunningen. Brandstofregeling groote gezinnen. DISTRIBUTIE-NIEUWS Arr.-Rechtbank. Ernstige diefstallen van boonen en tarwe. Amsfercfasnscfos Beurs LEVERT DE BONNEN TIJDIG IN. Door den Ecoriomi.-.chen dienst vap. de politie alhier is procesverbaal opgemaakt tegen een boterhande- laar die 12 kg roomboteb verkocht en afleverde tegen niet gelijktijdige inlevering van de thans geldende bonnen. Ook de koopster werd ge verbaliseerd, terwijl de boter is in- beslaggenomen. PROCESSENVERBAAL OPGEMAAKT. Een caféhouder, die tijdens een diner bedorven gehakt verstrekte is geverbaliseerd. Een groentenhandelaar en een winkelier die hun waren niet over eenkomstig het Prijsaanduidingsbe- sluit jiadden geprijsd, zijn bekeurd. Wegens het inleveren bij den distributiedienst van 14 vervalschte suikerbonnen, ter verkrijging van een toewijzing is tegen een kruide nier procesverbaal opggmaakt. 489E STAATSLOTERIJ. Bij de gister gehouden trekking van de Staatsloterij (5e/klasse, 10e lijst) zijn wat de in Alkmaar en omgeving verkochte loten betreft de volgende prijzen en_ nieten ge vallen': 70 10467 12787 12799 15099 21612 21613 Nieten: 5302 5322 5355 5365 5379 5392 5402 10828 10839 10839 10870 12777 12806 12812 12823 12827 12829 15095 15101 15111 20459 20477 20493 21648 BADHUIS „HET WITTE KRUIS". In het badhuis van Het Witte Kruis aan het Kweerenpad werden in Mei 536 kuipbaden genomen, 612 eerste klas douche, 130o tweede Idas en 1038 derde klas. POLDER GEESTMERAMBACHT. Oosterdijk en Molengeerzen. - Onder leiding van den heer Jb. Kroon Jbz. hield de polder Geest- merambacht (Oosterdijk en Molen- geerzen) Maandagmiddag een ver gadering ten huize van den heer van Liempt te Oudkarspel. Hei» prov. be stuur berichtte, geen bezwaar te heb ben tegen de verbetering van den Ambachtsdijk onder, Oudkarspel. De geloofsbrieven van den heer C. Wa genaar Dz. werden in orde bevonden. In verband met den onlangs plaats gehad hebbenden brand te Kalver- dijk zal het polderbestuur in over leg treden met de banrie en de ge meente Harenkarspel en den prov. waterstaat om te komen tot een ver betering van den weg aldaar, aange zien deze thans gevaarlijk is en het afbranden van de twee boerderij eh nu de mogelijkheid opent,-verbete ring aan té brengen. Naar aanleiding van een ontvan gen verzoek van de tuinbouwver. De Toekomst te Zuidseharwoude werd medegedeeld, dat het water in den polder verhoogd is. Er dient echter rekening mee te worden gehouden, dat men op het oogenblik over een noodbemaling beschikt, zoodat de eischen niet te hoog kunnen worden gesteld. De rekening 1941 werd vastgesteld met een nadeelig saldo van 3337.58 voor het motorgemaal, een nadeelig saldo van 2998.31 voor de Molen- geerzen en een voordeelig saldo van 2771.56 voor den Oosterdijk. Medegedeeld werd, dat de aan- schaffingskosten van de gasgenerator ruim 13000 hebben bedragen. De begrooting 1942 sloot op 52976.64, met een vermoedelijk ba tig saldo van f 1332.89. De lasten werden als volgt vastgesteld: motor gemaal 4.50 (v.j. 3.90), Molen- geerzen 1 (v.j. f 0.54) en Ooster dijk 1 (v.j. 1.25) per h.a. De jaarwedde van den molenaar werd op 275 vastgesteld. Men be sloot, hem in de kosten van inkoop van zijn penisoen 50 tegemoet te komen. Aan den opzichter en den eersten machinist werd voor extra werk zaamheden een gratificatie van 200 verleend. In'verband met de verbe tering van den Oosterdijk, waar een S-bocht uit zal worden verwijderd, besloot men eenige perceelen grond aan te koopen. De politieverordening werd aan gevuld met een bepaling t.a.v, de verleening van persoonlijke diensten. In antwoord op een vraag van den heer Van Wonderen te Oudorp deelde de voorzitter mede, dat het geven van vergunningen voor het bouwen van bruggetjes naar de wo ningen bij de Zes Wielen aan 't pol derbestuur is. HJet beste zal zijn,, dat de sloot, welke daar ligt, gedempt wordt. Het bestuur zal hierover eens met de eigen arep spreken. KOOL OP CONTRACT. De hooge landhnren kunnen een strop worden. De tijd van het koolplanten zétten 2al spoedig aanbreken, d.w.z. voor de be- waarköol. De planten zijn plukklaar en er zijn er, naar ons wordt medegedeeld, voldoende om de voor bewaarkool be stemde gronder. vol te kunnen zetten. Er is heel wat meer land voor dit doel bestemd geworden. In de polders, waar veel land gescheurd is, is een aanzien lijke oppervlakte door de Langedijker tuinders en ook anderen gecontrac teerd en nog dagelijks worden contrac ten afgesloten. Aanvankelijk zijn zeer hoog- prijzen vastgesteld tot 700 en .f 800 per ha, hetgeen ongeveer hfet dubbele was van normale jaren. Hierin is thans echter vrij plotseling een ken tering gekomen. Den laatsten tijd wor den contracten gesloten tegen prijzen van 50l0 en minder. Men zal moeten toegeven, dat bij deze laatstgenoemde prijzen meer rekening is gehouden met de werkelijkheid. Bij een redelijke teelt zal degene, die tegen deze laatst genoemde huurprijzen heeft gecontrac teerd, een redelijke belooning voor zijn arbeid krijgen. De te hooge prijzen kullen den verhuurder een onevenredig hooge winst en den huurder geen winst, misschien welverlies opleveren, want he vellingprijzen, welke in het komende Seizoen zullen worden vastgesteld, zul- lgn piet zijn gebaseerd pp te hooge huren. GEREF. KERK. Met ingang van Zondag 7 Juni zullen vanwege de geref. kerk alhier te Heiloo eigen geodsdienstoefe- ningen. belegd worden. Het bestuur der Nederlandsche hervormde evan gelisatie aldaar heeft tot dit doel haan lokaal voor middagigodsdienst- oefeningen ter beschikking gesteld. s STROO VOOR DEN TUINBOUW. Evenals verleden jaar is bok dit jaar een hoeveelheid stroo aan den tuinbouw toegewezen voor teeltdoeleihdgn, meldt De Tuinderij. Zij is aanmerkelijk min der dan verleden jaar. Verschillende tuinders hebben toen n.l. veel meer stroo aangevraagd en ook gekregen dan zij noodig hadden, zoodat nu nog op ver schillende bedrijven ongebruikt strtfo 'van de toewijzing 1941 aanwezig is. Het is o.a. daarom, dat thans voor het sei zoen 1942-'43 minder stroo is beschik baar gesteld en dat scherp zal worden toegezien, dat niet meer dan de wer kelijke behoefte wordt aangevraagd. Ook dit jaar zal het Centraal Bureau het aan den tuinbouw beschikbaar ge stelde kwantum stroo onder de tuin ders verdeelen. Het stroo is uitsluitend bestemd voor de teelt van tuinbouw producten. De te verstrekken aankoop vergunningen zullen geldig zijn tot I November a.s. In verband met - de controle op de aanwezige voorraden moeten die "tuinders, die tevens land bouwer zijn en uit dien hoofde stroo uit hun eigen bedrijf verkrijgen, eveneens een aanvrage indienen. "Zij kunnen dan als kleinhandelaa. van wien zij het stroo willen betrekken, zich zelf op geven. EXPORTHEFFINGEN EN BIJDRAGEN Met ingang van Dinsdag 2 Juni zullen de exporteurs de navolgende heffingen bij export aan de Ned. „Groenten- en Fruit-Centrale moeten afdragen: kom kommers kas I 8.70, II 10.10, III 8.10; platglas IA 17.20, I 15.10, II 14.20, III 13.50 per 100 stuks. Tomaten I t.m. TV 17.50 per 100 kg. Bospeen, verpakt 'in kisten 9.20, in manden 6.60 per 100 bos. Bloemkool, sort. I 1.80, 'sort. II 4.70 per. 100 stuks. De Centrale verleent de volgende bijdragen: kropsla 2.10 per 100 ït raapstelen 5, rabarber roodstelig 2.20, groenstelig 1.70, spinazie blad 5.40 en struik 5.30 per 100 kg. Radijs 0.50 .per 100 bos. HEILOO. Volkstuinders bijeen. - In de Dins dagavond gehouden vergadering van- volkstuinders heeft de voorzitter, de heer -G. Uovers, den technisch adviseur, den heer Couwenhoven, dank gebracht voor zijn adviezen bij den aankoop van pootaardappelen. Hij heeft herinnerd aan de oprichting van de vereen, van "olkstuinders in 1941 en noemde het hebben van een tuintje een waardevol bezit. De groote uitbreiding in 1942 was' daarvan het beste bewijs. De aankoop van pootaardappelen heeft niet geheel aan de verwachting voldaan. Bij de Eerstelingen en andere soorten is het niet onmogelijk dat de koude ons par ten heeft gespeeld, doch de commissie heeft het beste gekocht van wat door den handel werd aangeboden. ,Na een bespreking adviseerde de ad viseur voorzichtig te zijn met een uit spraak over de kwaliteit der poters. Hij raadde opzending aan naar de planten- ziektekundigen dienst. Hiertoe werd be sloten. Van de 165 tuinders hebben 53 hun poters via de daarvoor ingestelde commissie betrokken en het heeft aller minst voldaan, hoewel niemand het bestuur een verwijt maakt. De rekening van den penningmeester sloot met een batig saldo van circa 30 (het bedrag wordt aan de koopers gerestitueerd). Besloten werd tot aansluiting bij de L. C. O. omdat zulks noodig is voor den aankoop kunstmeststoffen en het' uit reiken Van vervoerbewijzen. Het be spuiten der aardappelen werd noodig geoordeeld te beginnen in Juni en voorts voor zoover dit wenschelijk is. De adviseur .meende dat verplichting niet was uitgesloten. Besloten werd om het gemeentebestuur te verzoeken om de wegen te laten maaien, omdat ook het onkruid de verwekker kan zijnvan sporen van aardappelziekte. Na een drukke rondvraag volgde sluiting. OMZET NOORDERMARKTBOND. In de maand Mei werd aan de vei ling van den Noordermarktbond te N.- Scharwoude voor 46.561,79 geveild, tegen ,f 21660,46 in dezelfde maand van verleden jaar. De totale omzet in het seizoen 1941-'42 was 3.369.853,97, tegen 2.460.094,34 in het seizoen 1941-'42, een toeneming dus met ruim 90Ö.000. VEILINGOMZET WARMENHUIZEN. Aan de veiling te Warmenhuizen werd verhandeld in de afgeloopen maand: Roode kool Witte kool Rabarber Peen Witlof De omzet 6253,67). 19.150 kg 20.450 kg 38.275 kg (86.500) 1.875 kg 463 kg bedroeg 7787,41 tegen De tusschen haakjes ge plaatste getallen noemen aanvoer en prijs in Mei 1941. BERGEN. Gevonden voorwerpen. - Vulpen, schakelarmband, autoped, steunzool, di verse portemonnales, sleutel, gouden ketting, verschillende handschoenen, kettingslot voor rijwiel, portefeuille met inhoud, 3 bankbiljetten, boodschap- pentasch, dood wit konijn, bril. Aan komen loopen 2 honden (foxterriers), een witte geit en een aap, die in de Rondelaan werd ingerekend. 's-GRAVENHAGE, 2 Juni. De directeur van het Rijkskolenbu- reau maakt bekend, dat gebrui kers van tankgas zich, in ver band met de op 15 Juni 1942 in gaande rantsoeneering van tank- gas, vóór 6 Juni a.s. dienen te wenden tot de Rijksverkeers inspectie. Deze verstrekt op aanvraag teen toewijzing voor een periode van twee maanden of een, onderdeel daarvan. De getankte hoeveelheden moeten door de beheerders der tankgasstations of het door hen aan gewezen personeel op deze toewij zing worden afgeboekt. De houders van tankgasstations zullen nog nadere aanwijzingen ont- ngen betfeffende deze nieuwe re geling. - Ontleend aan onze advertentierubriek) Bioscopen. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Carl Peters (hist, avonturenfilm) Alle leeftijden. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Casanova getrouwd (rom.) 18 jaar. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Renate in het kwartet from.) Alle leeftijden. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Artisten (circusfilm). 14 jaar. Woensdag 3 Juni. 8 uur, Stadhuis, ledenverg. afd. Ned. Roode KruiS. Maatstaf niet alleen gewichtdaling. 's-GRAVENHAGE, 2 Juni. Naar gebleken is, bestaat in ruimen kring de meening, dat het verlies van meer dan 20 pet. van zijn „normale lichaamsgewicht" alléén reeds een voldoende motief is om in aanmer king te kunnen komen voor toeken ning van extra rantsoenen levens middelen. Men beroept zich daarbij meestal op tabellen met behulp waarvan dan wordt nagegaan hoe veel men onder het bij zijn lengte en leeftijd passende gewicht is ge komen. - Teneinde teleurstellingen te voorkomen, vestigt men van be voegde zijde nadrukkelijk de aandacht er op, dat gewichts daling slechts één der factoren is, welke bij de beoordeeling van aanvragen om bijvoeding gelden. Op zichzelf geeft deze daling geenerlei aanspraak op extra rantsoenen. Aangezien vele aanvragen door de gewichtsafname, welke als norm was gesteld, nog niet voldoende gemoti veerd bleken, zijn de bepalingen be treffende het verleenen van bijvoe ding dezer^dagen aanzienlijk ver scherpt. Daarom moet men het den behan- delenden geneesheer niet lastig ma ken njet beroep op een gewichtsta bel, indien hij meent, geen aanvrage te mogen indienen. Slechts in geval len van ernstige ondervoeding mag hij dergelijke aanvragen indienen, doch deze 'moeten gemotiveerd wor den door een uitvoerige met rede nen omkleede beschrijving van het ziektegeval. 's-GRAVENHAGE, 2 Juni. De centrale persdienst van het N.A.F. meldt: p. „Wat brengt het Nederlandsche Arbeidsfront ons?" Deze vraag zul len taliooze arbeiders stellen, die van alle kanten den roep vernemen; Treedt toe tot het Nederlandsche Arbeidsfront. Want die arbeiders willen nietalleen weten, wat de geestelijke grondslag is, waarop het huis van het Arbeidsfront wordt ge bouwd, maar zij willen ook weten, waar zij zakelijk aan toe zijn. „Wat zijn mijn rechten en wat zijn mijn plichten?" Op die vraag willen zij een duidelijk eh klaar antwoord. Nu is sinds de oprichting op 1 Mei meer en meer duidelijk geworden, waar de arbeiders aan toe zijn, wan neer zij tot het Nederlandsche Ar beidsfront toetreden. In vele berich ten is de aandacht gevraagd voor het werk van het N.A.F. en zijn de rechtèn en plichten der leden toege licht. Wij willen nu trachten een en ander kort samen te vatten. De rechten der' leden kunnen wij in enkele groepen onderbrengen. En wel; 1. de rechtsbijstand; 2. de sociale voorzieningen; 3. de beroepsopleiding en vak scholing; 4. het kultureele werk v van „Vreugde en Arbeid". Ten aanzien van den rechtsbijstand heeft de leider van het Nederland? sche Arbeidsfront in een dienstvoor schrift nadere bepalingen gegeven. Daaruit blijkt, dat alle leden van het N.A.F. recht hebben op hulp /en voorlichting in alle rechtskwesties, die betrekking hebben op de ar beidsovereenkomst en de sociale verzekeringen. Belangrijk is, dat ook de naaste familieleden en verwan ten van een inmiddels overleden lid door de bureaux voor rechtsbescher ming worden bijgestaan en voorge licht. In het genoemde dienstvoorschrift is verder bepaald, dat rechtsbe scherming slechts wordt verleend, indien de beoogde rechtsactie kans op- goed gevolg biedt en met de grondslagen van de arbeidseer in overeenstemming is. Ontbreken de ze voorwaarden, of blijken zij tij dens de behandeling niet aanwezig te zijn, dan wordt de rechtsbescher ming geweigerd of ingetrokken. Alle bijzonderheden zijn omschre ven in het „reglement .van den dienst voor rechtsbescherming van het Nederlandsche Arbeidsfront''. De leden, die rechtsbescherming wen- schen krijgen dit reglement. De sociale voorzieningen zijn in een aantal zeer belangrijke instel lingen verankerd. Ten aanzien hiervan geldt en dit is zeer belangrijk dat de tot nu toe verkfegen aanspraken der leden volledig gewaarborgd worden. Wat men dus door het lidmaatschap van een vakorganisatie verworven heeft, gaat in geen geval verloren. In dit verband moet nog gewezen worden op het generaal pardon. Zij die op 15 Juli 1940 lid waren van een erkende vakorganisatie en daar na bedankt hebben, zullen alle rech ten hebben, die bij de reglementen van het N.A.F. zijn omschreven, wanneer zij vóór 1 Juli 1942 tot het N.A.F. toetreden, De jaren die zij lid waren van hun vakorganisatie, tel len dan mee bij de berekening van hun rechten. Dit behoud van rech ten geldt echter niet voor de werk- lcozenkas-uitkeering, wel voor alle andere fondsen en instellingen. Wanneer wij dan het terrein van de sociale voorzieningen van het N.A.F. overzien, dan kunnen wij het volgende vaststellen: De leden hebben het recht een be roep te doen op de werMooeenfeas 's-GRAVENHAGE, 3 Juni. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied heeft op grond van'art. 1, 2de alinea, van verordening nr. 3/40 dén algemeen gemachtigd^ voor de bouwnijver heid in het bezette Nederlandsche gebied medegedeeld, dat alle bouw vergunningen, door dezen tot dus ver op grond van art. 2 en 3 der ver ordening nr. 4/41 uitgereikt, be schouwd moeten worden als met in gang van 1 Juli 1942 ongeldig. De voor dezen datum nog beschikbare tijd moet uitsluitend gebruikt wor den om de bouwwerken nog zoover te voltooien, dat zoo mogelijk scha de van eenigen omvang aan het bouwwerk door de stillegging op ge noemden datum wordt vermeden. Teyens is bepaald, dat bouwprojec ten, waarvoor reeds vergunning is verleend, maar waarmee op het tijd stip van deze publicatie nog geen aanvang is gemaakt, niet mogen worden begonnen. Hierdoor wordt elke bouw van overheidswege of door particulieren na 1 Juli 1942 verboden. In uitzonderingsgevallen, die in staathuishoudkundig of oorlogs-eco- nomisch opzicht bijzonder gemoti veerd zijn, kan ontheffing worden verleend van bovenstaand bouwver- bod. Verzoeken om ontheffing moe ten via den algemeen gemachtigde voor de bouwnijverheid worden in gediend bij den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied, die hierover beslist. Voor bouwprojecten van Duitsche instanties wordt tegelijkertijd een bijzondere regeling uitgevaardigd. In dit verband wordt bijzonder gewezen op ,het feit, dat verzoeken om ontheffing, waarin wordt ver zocht i om werkkrachten, grondstof fen, materialen, producten, machi nes of werktuigen voor bouwprojec ten, die niet bijzonder gemotiveerd zijn uit staathuishoudkundig of oor- logseconomisch oogpunt, volgens art. 1 der verordening van den Führer tot bescherming van het bewape- r.ingsbedrijf van 29 Maait 1942 (Rgbl. 1 S. 165) strafbaar zijn en wel met tuchthuis en in bijzonder ernstige gevallen met den doodstraf. Genoemde verordening geldt op grond van art. 17, eerste alinea, ten tweede der verordening nr. 52/40 in de versie der verordening nr. 123/41 en nr. 56/42 ook in het bezette Ne derlandsche gebied. Voor de rechts pleging zijn de Duitsche burgerlijke strafrechtbanken in Nederland be voegd. 'S-GRAVENHAGE, 3 Juni. De secr.-gen. van het departement van handel, nijverheid' en scheepvaart ipaakt bekend, dat in het tijdvak van Maandag 15 tot en met Zaterdag 20 Juni bij de plaatselijke distributie- «iensten aanvraagformulieren MD 108 voor het indienen van een aan vrage voor extra brandstoffen voor gezinnen van zeven of meer perso nen. kunnen worden afgehaald. On der gezinsleden kunnen worden me- degerekend inwonende familieleden en ten hoogste een inwonend lid van het personeel. Deze formulieren moeten volledig ingevuld bij het afhalen van bon kaarten voor voedingsmiddelen voor de achtste periode van 22 Juni tot en met 11 Juli weer worden ingeleverd. Hierbij moeten de distributiestam kaart, gemerkt „hoofd" en de dis tributiestamkaarten van alle overige gezinsleden worden overgelegd. Voor een gezin van zeven, acht of negen personen zullen drie bonnen, voor een gezin van 'tien of meer zes bonnen, elk voor een eenheid, wor den uitgereikt, echter slechts indien het hoofd van het gezin reeds een brandstoffenkaart DV heeft ontvan gen. ROOSEVELT EISCHT OORLOGS VERKLARINGEN. STOCKHOLM, 3 Juni (D.N.B.) Naar de Britsche berichtendienst-uit Washington meldt, heeft Roosevelt van het congres' 'de oorlogsverkla ring aan' Bulgarije, Hongarije en Roemenië geëischt. overeenkomstig de wettelijke bepa lingen. Verder zijn ten behoeve der leden iri. het N.A.F. de volgende onder steuningsmaatregelen getroffen: 1. ondersteuning in geval van nood; 2. ondersteuning bij huwelijk van vrouwelijke leden; 3. overlijdens- en begrafenisuit- keering; 4. ouderdoms- en invaliditeitson- dersteuning; 5. tb.c.-ondersteuningen. Wij willen nu volstaan met het noemen van deze belangrijke onder steuningsmaatregelen. Wij komen er echter nog op terug. Wat betreft de beroepsopleiding en vakscholing, is bepaald, dat de leden van het N.A.F. het recht heb ben aan de instellingen voor be roepsopleiding deel te nemen en kosteloos vaktijdschriften te ont vangen, die vanwege het N.A.F. worden uitgegeven. Het werk van „Vreugde en Ar beid" heeft reeds zoo'n bekendheid verworven, dat wij kunnen volstaan met het te noemen. De arbeider, die dus vraagt: „Wat brengt het Nederlandsche Arbeids front mij?" krijgt een antwoord, dat er zijn maj£ Op ieder terrein van het arbeidsleven is het N.A.F. paraat. De arbeider, die zijn belang be grijpt, zal dan ook met spoed zijn plaats in/het N.A.F. innemen. Tegenover alles wat het N.A.F. voor den arbeider doet, mag het vra- gfen, dat de arbeider zijn plicht be grijpt om lid ta worden; De arbeiders hebben het zelf in handeh om het werk, dat het N.A.F. in hun belang doet, steeds sterker en doeltreffender te maken. Daarom treedt toe tot het Nederlandsche Ar beidsfront. UITREIKING BONKAARTEN 7e FERIODF EN AARDAPPEL- KAARTEN. De Leider van den Distrióutiedienst, kring Alkmaar, vestigt er de aandacht op, dat vanaf 26 Mei j.l. een aanvang is gemaakt met de uitreiking van de nieuwe bonkaarten voor de 7e periode en aardappelkaarten. Men raadplege daarom in zijn eigen belang de bonkaart van de 6e periode, waarop is aangegeven op welken datum men de nieuwe bescheiden dient af te halen. De Leider voornoemd, H. BAKKER. Bedenkelijke rol van een groenteveiiter. Voor de Alkmaarsche recht bank dienden Dinsdag twee diefstallen, nl. één van boonen en één van tarwe in het groot. De eerste zaak was verdeeld in 7 bedrijven, waarin verschil lende personen achtereenvol gens moesten terecht staan voor diefstal en heling. Er werden tegen hen straffen geëischt van in totaal 3 maanden tot 2 jaar en 2 maanden. De hoofdverdachte was de 54- jariga groenteventer A. L. uit Grootebroek, die in vrijwel alle zaken blijkbaar een zeer minder waardige rol speelde door jonge menschen van 20 jaar aan te zetten tot diefstallen, waarvan hij zelf het meeste voordeel trok. Op instigatie van dezen koopman hadden drie jeugdige stratenmakers uit Boven- karspel verschillende malen samen in een pakhuis aldaar ingebroken en in drie etappes in totaal 700 kg slaboonen ontvreemd. L. hield; zich bij deze inbraken meestal op den achtergrond en hij bepaalde er zich hoofdzakelijk toe op den uitkijk te gaan staan. Van elkfe inbraak had de officier van justitie een aparte dagvaarding gemaakt en zoo moes ten de verdachten zich bij herhaling komen verantwoorden. Rij den eersten'diefstal kwamen alleen de drie stratenmakers, n.l. ,J. K., J. S. en P. S. voor en de officier eischte tegen hen 8 maanden gevangenisstraf. Bij de tweede zaak behoefde P. S. niet te verschijnen, doch kwam in zijn plaats A. L. op het matje en weer eischte de offi cier 8 maanden gevangenisstraf. In de derde zaak warefi het op nieuw dezelfde verdachten en thans ging het ook nog over een vat bo ter, inhoudende 50 kg, dat dn Enk huizen uit een fabriek gestolen was. De groenteventer had zich hierbij niet ontzien pok nog gebruik te maken van zijn 22-jarige dochter, die was meegegaan om de zaak van te voren „op te nemen" en die voor haar moeite later 75 had ont vangen. Dit bedrag kon er best af, want de gestolen boter had1 412.50 opgebracht. De officier meende diat in de straf tot uitdrukking moest komen dat Lr eigenlijk de grootste misdadiger was en hij eischte tegen hem nu 6 maanden en tegen J.' K, en J. S. 4 maanden gevangenisstraf. Tegen de dochter, E. L. werden drie weken gevangenisstraf geëischt. De drie jongelui hadden blijkbaar ioor het voorbeeld van „hun mees ter" den smaak van het rooven en plunderen te pakken gekregen, want in den Kerstnacht waren szij op hun eigen houtje een inbraak gaan plegen bij een sigarenwinke lierster, die naar de nachtmis was. Hier hadden zij 700 a 800 aan baar geld, alsmede gouden sieraden gestolen en wat rookartikelen. Op die daad waren ze toen zoo trotseh diat ze den venter er niet buiten konden laten en hem uit de kerk haalden, om het te vertellen. Toen deze het verhaal hóórde, eischte hij meteen een deel van den buit op. De officier eischte voor dit laatste feit tegen de jeugdige verdachten weer 6 maanden, en tegen L. een zelfde straf wegens heling van een deel der gestolen voorwerpen. In totaal werden dus tegeit A. L. 20 maanden, tegen J. K. 26 'maanden, tegen J. S. even eens 26 maanden, en tegen P. S. 114 maanden geëischt. Tarwediefstal in de Wie- ringermeer. De tweede zaak handelde over diefstal van 80 zakken tarwe uit een voorraadschuur te Middenmeer op 15 Februari van dit jaar. Hierbij waren de twee arbeiders C. K. en A. P. respectievelijk uit Goes en Middenmeer, en de expediteur J. P. uit Heerihugowaard de verdachten. Een zekere P. de G. had hierbij ook nog een rol te vervullen gehad en eigenlijk bleek hij de aanstichter var het heele geval te zijn geweest, hoewel hij nog net door de mazen van het gerechtelijke net heeft kun nen heenglippen, omdat men de hem 'ten laste gelegde heling niet kon bewijzen. De G. nu, was op zeikeren dag den expediteur tegen gekomen en had hem gevraagd of 'hij hem niet aan een 20 ,mud tarwe kon helpen. P. had zich daarop in verbinding gesteld met K., die eindelijk op den ij den Februari samen met A. P. io brak in de tarweschuur. P. waa hierbij behulpzaam geweest door met twee auto's des morgens om half vijf van Heerhugowaard naar Middenmeer te komen'en deze mee vo te laden, de een met 50 en de ander met 36 zakken. Laatstge noemde hoeveelheid was aan de G. verhandeld en de auto met de 50 zakken tarwe reed naar Waarland waar de geheele voorraad werd opgeslagen op den zolder van een r.k school. De arbeiders C. K. en A, P. ble ken al eerder uit dezelfde schuur tarwe te hebben gestolen, n.l. op 17' September van het vorig jaar 35 zakken en opKerstmis nog eens 30 stuks. De laatst gastolen tarwe verte genwoordigde ongeveer een waarde van 1000 en de arbeider K. had er van den expediteur '4000 voor ontvangen. Op zijn beurt had K. hiervan aan zijn vriend en mede inbreker P. 1500 betaald. Ter terechtzitting verklaarde de expediteur, dat hij in het geheel niet geweten zou hebben dat de tarwe van diefstal afkmstig was, doch de president wenschte dit niet te ac cepteeren, daar verdachte voor de politie 4 maal een andere verkla ring had afgelegd. In zijn requisitoir wilde de offi cier aannemen, dat verdachte P. inderdaad niet direct aan den dief stal zelf schuldig was, doch in ieder geval achtte hij de heling bewezen. Hij schetste het nadeel dat door al dit soort diefstallen voor de voed selvoorziening ontstaat ,en eischte een gevangenisstraf van 2 jaar. Tegen de verdachten K. en P. werd' 1 jaar en zes maanden ge- eischt. De verdediger van P., mr. de Groot, meende dat noch de diefstall noch de heling in eenig opzicht bewezen was en concludeerde tot vrijspraak, eventueel subisidiair de uiterste clementie. Voor de andere verdachten werd clementie beple.it. P. de G., levensmiddelenhande laar, die de. 36 zakken tarwe in ontvangst had genomen eni weer verkocht, kwam er bij gebrek aan bewijs af met een requisitoir dat tot vrijspraak concludeerde. De rechtbank zal in deze zaken over 14 dagen vonnis wijzen. Naaister spoorde aan tot diefstal. De schilder A. G. en de koopman H. A. uit Amsterdam hadden in den trein kermis gemaakt met de naai ster M. M. en vertelden haar dat ze tegenwoorig zoo slecht bij kas za ten. De juffrouw had toen gezegd hierop wel raad te weten en de heeren geadviseerd in Den Helder te gaan inbreken bij den juwetlier S. in de Koningsstraat. In Februari had het drietal dit pl'an uitgevoerd en zich meester gemaakt van een aantal gouden en zilveren horloges, alsmede eenige ringen. De officier eischte tegen de mannen' 1)4 jaar, en tegen de oneerlijke naaister, 1 jaar en 4 maanden gevangenisstraf. Uitspraak óver 14 dagen. PURMEREND, 2 Juni 1942. Gemeentel, kaasbeurs. Verhandeld 14 partijen, we gende 37000 kg. Hoogste prijs 40+ 55 56; 20 3943.50. Handel vlug. Totaal 795 runderen. 184 Vette koeien levering; 261 Geldekoeien 380470, handel matig; 245 Melkkoeien 465 520, handel matig; 10 Stieren levering; 95 Graskalveren 150250, handel matig; 699 Nuchtere kalveren, voor de levering, voor ,de fokkerij 3852, handel matig; 6 Vette varkens voor de slacht levering; 3 Magere varkens; 301 Biggen 1836, handel matig; 566 Schapen 45—68, handel matig; 239 Bokken 25—85, handel matig; 1328 Lammeren 16—27, handel matig; Kipeieren 1.32 p. kg; 60 Oude kippen en hanen (wit en rood) 0.90 p. kg; Konijnen 1 p. kg. Opg. Amsterdamsciie Bank N.V. Bijkantoor Alkmaar. van Woensdag 3 Juni 1942 STAATSLEENINGEN. Vor k. lu.40 3)4 Nederland 1941 9913/.^ 4 Nederland 1941 100%; 4 Nederland 1940 II 10L»/s 33Vs NederL 1938 97»/, 3 Ned.-lndië 1937 89 BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank .137 Handel Mij. Cert. v. ƒ2.50 .125 Koloniale Bank .127i/s Ned. Ind. Handelsbank 90 IND. OND. BINNENL. Aig, Kunstzijde Unie 153»/4 Calvé Delft Cert. 1205/B Nederl. Ford l .346 Lever Bros168»/, Phil. Gloeil. Gem. Bezit 295 CULTUUR MAATSCH. H. V. A304 Java Cultuur .165 Ned. Ind. Suiker Unie 166»/2 Verg. Vorstenlanden 83'/a PETROLEUM. Kon. Petr. .318 RUBBERS. f Amsterd. Rubber 200 Deli Bat. Rubber 140 Oostkust 93 SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn 156 Java-China-Japan lijn 128 Kon. Ned. Stoomboot .202 Scheepvaart Unie .184 TABAKKEN. Deli Batavia 150»/4 Oude Deli 185 Senembah .157 SPOORWEGEN. Deli Spoor i Ind. Spoor 6OV4 44i/s 99% 1003/is i 00»/, 97'/, 89»/, 140 125 128 91 1541/, 122 347 169-70 298-9 380-4 167 167 85 325-3 211-07 140 95 159 130 205 188 159 187-8 158 61 441/4 Hoofdredacteur: A. R. Jonker Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. en Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar. Reportage: D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. Sport: 3. Werkman. Allernaar. I

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2