STAD EN OMGEVING DISTRIBUTIE VAN VASTE BRANDSTOFFEN. AGENDA Schuit omgeslagen. k dooden. Enorme keftinghandel fe Groningen ontdekt. Noord-Duitsche kunst te Groningen. De straat der Parijsche studenten. Amsterdamsche Beurs VERGADERING XFDEELING ROODE KRUIS. De gisteravond ten stadhuize ge houden alg. ledenvergadering van de afd. Alkmaar van het Ned. Roode Kruis was slecht bezocht, als naar gewoonte. Voorzitter was dr. F. J. Frederikse. Aan'het jaarver slag van den secretaris, den heer O. P. R. Elema, ontleenen wij: Het ledental liep terug van 249 tot 220, wat zeer te betreuren is, omdat daarmee de inkomsten dalen, terwijl in dezen tijd de uitgaven stijgen doordat het geheele apparaat van 't Roode Kruis in volle werking is. Hierbij werd gewezen op verpleging van herstellende oorlogsgewonden, Roode Kruis-correspondentie met het buitenland, pakettendienst Ned. krijgsgevangenen en geïnterneer den, inlichtingendienst voor bur gers en militairen, bloedtransfusie dienst, transport- en verpleegco- lonnes, opleiding nieuwe helpers, enz. Door het hoofdbestuur is het kruis van verdienste uitgereikt aan mevr. Cohen Stuart, die van de op richting der afd. af bestuurslid was. De transportcolonne leed een ge voelig verlies door het aftreden van den heer Stoutjesdijk, die in ver band met de thans- geldende statu ten niet meer bestuurslid en ploeg- commandiant tegelijk kan zijn. Hem werd eervol ontslag ver leend" en een eere-getuigschrifr uitgereikt voor" zijn 27-jarigen trouwen dienst. De transportco lonne telt thans twee ploegcom- mandanten- en 32. helpers; de verpleegcolonne-heeft 32 hwlpsters. Assistentie werd verleend bij ongelukken op straat en bij enkele sportgebeurtenissen. De herhalings cursus moest worden stopgezet wegens gebrek aan belangstelling van de zijde der helpers. Begonnen werd met een cursus E, H. B O., wélke gevolgd wordt door pl.m. 50 dames en heeren en gegeven wordt door dr. Louis. De op 25 Oct. gehou den collecte bracht 441.50 op. De rekening en verantwoording van den waarn. penningmeester, dr. Frederikse, gaf een achteruitgang in de financiën aan van 495.20, hoofdzakelijk veroorzaakt door de uitgaven voor onderhoud van twee transportauto's en huur van een ga rage 295.59 en afdracht in 1941 vari de opbrengst der in 1940 gehou den collecte en voorts door den om slag voor de molestrisico-verzeke- ring ad S 180.60. De aftredende bestuursleden mej. C. Brinkhorst en de heer H. C. Stoutsjesdijk, werden met algemee- ne stemmen herkozen en gekozen werden mevr. H. J. Pesman-van der Tak te Koedijk en mr. R. A.Kok. De eerste dezer twee zal de functie van secretaresse op zich nemen, de tweede wordt penningmeester. De heer Elema zal optreden als tyeede secretaris. Voor de eventueel te houden alge- me'ene vergadering zal den heer Stoutjesdijk gevraagd worden op te treden als afgevaardigde. Na rondvraag volgde sluiting. ACHTTIEN JONGE KONIJNEN TEGELIJK. Een konijn van den heer J. Beem- stcrboer Jr. te Slootgaardpolder (Ha renkarspel) wierp dezer dagen 18 jongen. 489E STAATSLOTERIJ. Bij- de gister gehouden trekking van de Staatsloterij (5e klasse, lley lijst) zijn wat de in Alkmaar en cmgeving gekochte loten betreft de volgende prijzen en nieten geval len: 70 5373 10522 10842 12769 12783 12790 12804 12832 21589 21625 Nieten: 5309 5342 5352 10492 10498 10507 10509 10515 10527 10545 10547 10549 10858 10862 10867 15093 15112 19586 20470 20474 20478 20492 21599 21609 21626 21631 HANDELSREGISTER. Inschrijvingen van 26 Mei tot 2 Juni. Bestuurswijziging en: Zuidscharwoude: coöperatieve boerenleenbank II G.A., Dorpsstraat B 16. Egmond aan Zee: N.V. Alg. Brandstoffenhandel Egmond aan Zee, Voorstraat 112. Alkmaar: Amsterdamsche Kioskonderneming v.h. Martin Wolff en Co., station. Andere wijzigingen: Alkmaar: C. Schoen, Groenelaan 14, kruideniersbedrijf, overgegaan aan G. van de Nes. Firma Gebr. Kaal, Houttil 52, handel ïn radio enz., filiaal te Hoorn opgeheven. Fa. Koster van Batenburg, Luttik Oudorp 76, zeilmakerij enz., wordt als filiaal voortgezet van het Han dels- Ingenieursbureau Bakker Co. te Voorburg, benoeming gevol machtigden en directeur (bij kan toor Alkmaar). K. H. Tengnagel, Bierkade 18, winkelier in rookarti kelen, eigenaar uitgetreden. C. de Graaf, Nieuwpoortslaan 152, tim merman en aannemer, overgegaan aan D. Seijbel. C.V. Stadsverkeer, Stationsweg 37b, Expl. Stadsauto busdienst, overgegaan aan de N.V. A.T.O. te Utrecht. N. Schermer hom, Houttil 32, cafébedrijf, bedrijf uitgebreid met sigarenwinkel. F. J. ten Pas, Noorderkade 3, reparatie inrichting en autogene en electr. laschinrichtïng, en constructie werk plaats, overgegaan aan „ten Pas en Zoon". Den Helder: G. Kalf, Vio lenstraat 85, handel in groenten enz., overgegaan aan L.- Kalf. Bunchroom „Moderne", eig. H. Kwast, Keizerstraat 46, overgegaan aan A. Appelman. Heerhugo waard: P. Jonker, Draai G 71, brood bakkerij, overgegaan aan J. T. Does. ij- Koedijk: J. Rood, Kanaaldijk 276, brood- en banketbakkerij, bedrijf Uitgebreid met kruidenierswinkel. Langedijk: W. Giltjes, Broek op Langendijk. Dorpsstraat 79, thomei- EGMOND AAN ZEE. Jaarvergadering E.R.B. - De Egmondzeeër Reddingsbrigade hield Dinsdagavond haar jaarvergadering d.es avonds om 8 uui**Ln De Vergulde Valk, onder voorzitterschap van den heer van Zanten, die erop wees, dat de brigade zeer in haar werkzaam heden beknot is, maar toch paraat dient te blijven. Hij bracht in - he", bijzonder dank aan den heer S. Visser voor het vele door hem ge presteerde werk. Het jaarverslag van den secreta ris, den heer P. Schotsman, dat we gens de tijdsomstandigheden s'ober was, werd onder dankzegging goed gekeurd. De peningmeester, de heer A. Blok. bracht het financieel verslag uit. De rekening 1941 sloot met een batig saldo van 187. Als bestuursleden werden -herko zen de heeren P. Schotsman en L. Zwaan. Verschillende maatregelen werden besproken- .met het oog op het a.s. seizoen waarvan men het resultaat zal moeten, afwachten. Bij de rondvraag werd op voor stel van mej. Kap besloten zoo mo gelijk dezen winter w^ier een E. H. B. .0. cursus te orgamseeren. HEILOO. Geitenkeuring. - Onder groote deelname en belangstelling niet het minst van de -ijde der jeugd had Maandag - het gemeentelijk grondbedrijf aan den Zeeweg dé jaarlijksche geitenkeuring plaats. De keuring werd verricht door i,r. L. de Vries, rijksveeteeltconsulent ,en ir. Verschuil te Alkmaar en D. Wit Czn., inspecteur van den prov. bond, te Berkhout. Van de vele die ren, welke werden voorgeleid, wer den een 30-tal goedgekeurd. De prijzen, door de afdeeling beschik baar gesteld, werden behaald: 1. G. Krabbendam, 2 J. Pannekeet, 3 M. Wessel, 4 J. Pannekeet. H-geiten: 1 K. Spaan, 2 Jb. Klaasse, 3 A. Kleef, 4 Jb. Klaasse. Ook te Limmen, waar de geiten fokkerij nog in de kinderschoenen staat, is een keuring gehouden. Er werden een 10-tal dieren naar voren gebracht die den toets der critiek konden doorstaan. De keurmeesters waren dezelfden als in Heiloo. De prijzen werden behaald: 1 B. Zonne veld, 2 W. Glorie, 3 B. Zonneveld. 's-GRAVENHAGE, 3 Juni. De se cretaris-generaal van Het dep. van handel, nijverheid en scheepvaart maakt het volgende bekend inzake de distributie van vaste brandstof fen. Onder de verbruikers, die het vo rige jaar gerangschikt waren in de groepen B, C en D en de verbrui kers, die een toeslag ontvangen heb ben voor z.g. ruimte voor bijzondere doeleinden op de formulieren MD 112 en MD 120, zal dit jaar, ter be paling van de toe te wijzen hoeveel heid een nieuwe enquête worden ge houden. Hiertoe zal gebruik -worden gemaakt van formulieren Br. C. 250 en Br. C. 251. - x Formulier Br. C. 250. De formulieren Br. C. 250 kun nen, na bekendmaking door de plaatselijke distributiediensten, wor den ingevuld door degenen,' die een perceel of perceelsgedeelte in ge bruik hebben voor andere dan parti culiere doeleinden; deze verbruikers waren verleden jaar in de groepen B, C of D ondergebracht. Ook dienen op formulier Br. C. 250 brandstoffen te worden aange vraagd voor ruimten voor bij zonde-' re doeleinden gelegen in een perceel of perceelsgedeelte, waarvoor reeds een gewone brandstoffenkaart DV is of zal worden verstrekt, echter al leen in die gevallen, dat de ruimte voor bijz.,doeleinden grooter is dan de ruimte voor gezinsverbruik. Onder degenen, die van formulier Br. C. 250 gebruik behooren te maken, zijn o.m. de volgende brandstofverbrui kers te rangschikken: ziekenhuizen, gestichten, scholen, openbare gebou wen, kerken, gebouwen voor publie ke vermakelijkheden enz. Voor kan toren, café's enz. zal de aanvrage in het algemeen ook op dit formulier moeten worden ingediend. Formulier Br. C. 251. Voor de kleinere kantoren, café's enz. is dit echter niet altijd het ge val. Want is de ruimte voor bijzon dere doeleinden gelijk aan of klei ner dan de ruimte voor gezinsver bruik, dan moet de aanvrage ge schieden op een formulier Br. C. 251, waarvan de distributiedienst de verkrijgbaarstelling over enkele we ken plaatselijk bekend zal maken. Ten aanzien van het formulier Br. C. 250 wordt nog medegedeeld, dat, wannqer in één perceel meerdere verbruikers gevestigd zijn, de aan vraagformulieren tezamen, aaneen- gehecht, dienen te worden ingele verd. Is afzonderlijke verwarming van de door de verbruikers bezette gedeelten mogelijk, dan zal aan iederen verbruiker een afzonderlijke toewijzing worden verstrekt. Wordt echter het betrokken perceel door middel van één verwarmingsinstal latie verwarmd, dan ontvangt de man en aannemer', rechtsvorm gewij zigd. Texel: C. Visser, Groene- plaats 7, den Burg, slager, overge gaan aan Gebr. Visser. Opheffingen: Oude Niedorp: J. Put, 'f Veld 301, kleermaker. Zuidscharwoude: Vereeniging voor ziekenhuisverple- ging, Dorpsstraat 216. Ontleend aan onze advertentierubriek) Bioscopen. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Carl Peters (hist, avonturenfilm). Alle leeftijden. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Casanova getrouwd (rom.) 18 jaar. A'km. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Renate in het kwartet (rom.) Alle leeftijden. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Artisten (circusfilm). 14 jaar. hoofdverbruiker of de eigenaar de gezamenlijke toewijzing. Evenals vorige jaren worden ook nu de verbruikers behoorende tot de groepen B, C en D op grond van de op formulier Br. C. 250 toegewezen hoeveelheden gesplitst in groot- en kleinverbruikers. De grootverbrui kers ontvangen een identiteitskaart, waarop de plaatselijke distributie diensten hun telkenmale na bekend making, tegen afkruising van de overeenkomstige vakjes, de itoewij- zing zullen verstrekken. De klein verbruikers en de verbruikers, wier aanvrage behandeld is -op formulier Br. C. 251, ontvangen onmiddellijk hun geheel jaarkwantum in periode- bonstrooken eventueel aangevuld met rantsoenbonnen. Voor pensionhouders en kamer verhuurders zal te zijner tijd een aparte regeling worden gepubli ceerd. DOETINCHEM, 3 Juni. Op de Oude IJssel is hedenmorgen een boot omgeslagen, tengevolge van het verschuiven van den deklast. Hier door geraakten 10 personen onder de schuit, zes hiervan konden zich redden, maar vier anderen kwamen in den modder om. De namen der slachtoffers zijn: Greve, Roenhorst, de Groot en Maa selink. RIJSTDIEFSTAL OPGEHELDERD. ZAANDAM, 3 Juni. In den nacht van 9 op 10 Mei j.l. werd uit de pak huizen van Blauwhoedenveem en Friezenveem alhier een partij van 21 balen rijst a 100 lég per stuk gesto len. Het is de Zaansche recherche thans gelukt de "daders te arrestee ren en een groot gedeelte van de gestolen partij, die inmiddels in Am sterdam als smokkelwaar in vele handen gekomen was, te achterha len. De hoofddaders zijn ter beschik king gesteld van den officier van justitie. GRONINGEN, 3 Juni. Ambtena ren van den opsporingsdienst van de inspectie voor de prijsbeheersching zijn te Groningen een kettinghandel in allerlei goederen op het spoor ge komen. Een enorme hoeveelheid goederen, die een waarde van 150.000 te boven gaat, is in beslag genomen. k Het te koo.p aanbieden van een groote partij wijn leidde tot een on derzoek met het gevolg, dat in een pakhuis van den koopman L. M. een hoeveelheid wijn en rum ter waarde van 40.000 in beslag genomen kon worden, benevens een groote hoe veelheid specerijen en zaden. Door tastend onderzoek leidde tot het ont dekken van een sluikhandel in aller lei waren als textielgoedei'ën, tabak, sigaren, spek, ham, rogge, tarwe, stofzuigers en honderden liters wijn. Sigaren van 8 cent werden voor 50 a 55 cent verkocht. De wijn, die oor spronkelijk '3.90 per flesch was, werd van de hand gedaan voor 10 per flesch, de rum van 7 per liter voor 18 per liter. De stofzuigers liepen in dezen sluikhandel op, van 80 tot 140, terwijl de particulier er tenslotte f 175 voor moest beta len. Proces-verbaal .werd opgemaakt tegen zeven personen. Een directeur van een coöperatie, zijn zoon, een onderdirecteur van een bank en andere tusschenperso- nen hebben aan al deze goederen geld verdiend, zonder dat zij ze ooit in handen hebben gehad. RADIOTOESPRAAK OVER VACANTEESPREIDING. 's-GRAVENHAGE, 4 Juni. Vrij dagavond om half acht zal de heer H. J. Leupen, secretaris der inter departementale commissie tor be studeering van het vraagstuk van de vacantiespreiding over den zen der Hilversum II, in een vraagge sprek, zijn meening geven over „De noodzakelijkheid van vacantiesprei ding, óók in de bedrijven". GRONINGEN, 3 Juni. In „Huize Maas" alhier is gistermiddag de tentoon stelling van hedendaagsche beeldende kunst uit de Gouw WezerEems ge opend door den Rijkscommissaris Rijks minister Dr. Seyss-Inquart. Behalve deze was o.m. aanwezig zijn gevolmachtigde in de prov. Groningen, dr. Conrïng, zijn gevolmachtigden in Drente, Friesland, Overijssel, resp. Oberberéichsleiter Sellmer, Ministerial- rat Rosz en dr. Schroder, dé pres. van de Ned.-Duitsche Kuituurgemeenschap, de heer H. C. v. Maasdijk, de leider van het gilde beeldende kunsten, Jan Bakker en verschillende functionnarissen van Duitsche zijde en van den kant der N.S.B. Dr. H. Conring sprak enkele woorden van welkom. Na hem voerde de voor zitter van den Künstlerbund Bremen, Richard Fleger, het woord. De secretaris-generaal van het dep. van Volksvoorlichting en Kunsten, prof. dr. T. Goédewaagen, hield bij 44e gelegenheid een rede, waarin hij o.m. zelde: „Wij, Nederlanders van den nieuwen tijd, hebben den gang van het cultu- reele leven in Duitsehland met open oog gevolgd. Wij zagen, hoe men het reeds in dé 19de eeuw trachtte te be smetten met volksvreemde, internatio nale, Joodsche richtlijnen. Een sterk en gezond volk weet de invloeden, die van buiten komen, op te nemen en aan'het eigen karakter te onde<" Zoo be hoeft het die invloeden niet te vreezen, omdat zij slechts aanleiding zijn tot zellontplooiïng. Maar zoowel in Duitseh land als in het stamverwante Nederland waren in de laatste decennia krachten werkzaam, die het volkseigene trachtten te vernietigen, die het „internationale' propageerden en in het bijzonder den beeldenden kunstenaar er toe wilden brengen tot nabootsing van kunstuitin gen, die volkomen in strijd zijn met het "weezen van den germaanschen mensch". Het individualisme trachtte den kun stenaar los te rrtaken van den band, die hem met het verleden verbond. Zoo ging het nationale karakter in de kunst verloren en tevens alle positieve krach ten, waaruit zij leefde. Maar in onze landen, aldus ging spr. voort, is een vaste kern blijven bestaan: de bènden, die ons met ons grootsch verleden ver bonden, bleken te sterk voor welken verscheurenden invloed ook. De bezinning in onze beide landen vroeg nu om een cultuur-uitwisseling, ook al had men zich daartegen vroeger met hand en tand verzet." Op instigatie van den Rijkscommissa ris, dr. Seyss-Inquart, heeft mijn De partement met daw uitwisseling een begin gemaakt door het organjseeren van tentoonstellingen- en wederzijdsche bezoeken van kunstenaars. Déze uitwisselingen zijn zeer vrucht baar geweest; zij die afzijdig blijven staan, krijgen ongelijk: in hun geïso leerdheid zijn zij gedoemd te verstarren. Wij, met ons vaste geloof aan een nieuw en beter Europa, krijgen gelijk; in de lijn der positieve instelling, ook op cultureel gebied, ligt het dus,'dat wij onze' Noord-Duitsche kunstenaars op Nederlandschen grond de broederhand reiken. Toespraak Rijkscommissaris. Hierna sprak de Rijkscommissaris Rijksminister Seyss-Inquart. Allereerst uitte spr. zijn genoegdoe ning erover, dat hij hier aanwezig kon zijn, de kunst vindt haar oorsprong op het land, en wordt in de centra tot een grootefe hoogte gebracht. Door uitwisse ling komt men eveneens tot grootere dingen en wordt de kunstenaar aange spoord door het zien van wefk van anderen. Spr. zeide verheugd te zijn over "deze cultuuruitwisseli'ng met het nabije Duitsehland. In dit verband bracht spr. dank aan prof. Goedewaagen voor het vele werk, dat hij in dit opzicht verricht. Kunst is de uitdrukking van het leven en wederzijds is men begeerig deze cultureele uitingen van elkaar te zien. Dat de schilderkunst op een hoog peil staat in deze omgeving, weten wij allen. De Rijkscommissaris bracht even eens dank aan de Duitsche kunstenaars, die hebben medegewerkt en speciaal aan den voorzitter van den kunstenaarsbond Bremen, Richard Flegel. Met de beste wenschen voor het wel slagen verklaarde spreker vervolgens de tentoonstelling voor geopend. OPNIEUW 7 NEDERLANDERS DOOR ENGELSCHE BOMMEN GEDOOD. 's-GRAVENHAGE, 3 Juni. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn wederom verscheidene Engel- éche vliegtuigen boven Nederlandsch gebied verschenen. Op enkele plaat sen werd een aantal brisant- en brandbommen geworpen, waardoor eenige woonhuizen vernield of be schadigd weTden. Daarbij zijn zeven Nederlanders om het leven gekomen en verscheidene gewond.-, DE VERNIETIGINGSSLAG VAN CHARKOV. Dicht bij de batterij stellingen heeft de commandant van de pantserartillerie zijn post ingericht, om van hier.uit het vuur te leiden. (Atlantic-Holland-P.K. Schneider) SCHERMERHORN (Mei). Geboren: Jacobus Petrus, z. van P Mui en A. van Diepen. Getrouwd: Johannes Olij te Beemster en'Anna Johanna Berkhout. Overleden: Cornelis Hollenberg, 24 jaar. Nicolaas Hoek, 28 jaar. Hermanus Mauriks, 64 jaar, gehuwd met Geertje Jonk, Maria Hoek, 58 jaar, wed. van Jacobus Johannes Mauriks. ST. PANCRAS (Mei). Geboren: Jan z. van P. Smit en N. Bakker. Getrouwd: Johannes van der Molen en Trijntje Ploeg. Juri Stammes en Jannetje Bertha Kern specht. Klaas van der Molen en Wijt'ske Wagenaar. Overleden: Grietje Goet, 64 j., echtg. van C. Goesinne. HARENKARSPEL. (Mei). Geboren: Agatha Beatrix, d. van Cornelis' Th. Droog en Cornelia van Egmond. Petrus Maria, z. van Hendrik Bruin en Catharina Th. Bakker. Alida Cornelia, d. van Ja cob Spaans en Catharina Zoon. Alida Cornelia, d. van Jacob Spaans en Catharina van Zoon. Geertruida, d. van Cornelis Smit en Elisabeth Smit. Anna CVmelia, d. van Petrus Plak en Cornelia Schoen maker. Guurtje, d. van Nicolaas Bleeker en Anna Cornelia Spaans. Klaas, z. van Klaas de Vet en Trijn tje Sijbrands, Gerardus, z. van Cornelis Hof en Cornelia Maria Tes- selaar. Maartje, d. van Cornelis Snijder en Antje Brommer. Pe trus Joanne^ Maria, z. van Pieter Smit enTPhilomena Theunis. Getrouwd: Teunis van der Molen, en Janna de Weijze. Hen drik Leive en Jannetje Dik. Pie ter de Vries en Arendje Elisabeth Oudshoorn. Overleden: Grietje Dekker, wed. van Cornelis Groot, 75 jaar. Jacob Stoop, echtg. van Jannetje Tin, 81 jaar. Johannes Hof, z. van Petrus J. Hof en Catharina Burger, 5 maanden. Geert Elizinga, echtg, van Harmke Broeksma, 75 ,xzx. Cornelis Bakker, wedr. van Geertje Breed, 85 jaar. Pieter Zwaan 65 jasiu jAi., Pennekrassen uit Parijs. Het leven in het Latijnschei kwartier. (Van onzen Parijschen correspondent). Het is waar, ik héb een zwak voor het Latijnsche kwartier. Nergens in deze woelige wereldstad heerscht zulk een intieme sfeer als daar aan den boulevard Saint, Michel, de straat van de studenten. Nergens is het leven zoo jong als in dit oude Latijnsche land, dat reeds in de mid deleeuwen aan de scholen of wat er voor doorging en aan de studie was gewijd. Men beweert dat het dood is en verdwenen, ons goede Qüartier Latin, maar zulks is al zoo vaak be toogd, dat niemand het meer ge looft. Dood, het studentenkwartier, geen kwestie van, zegt de bejaarde kellner van de Capoulade, ge moet hier -maar een beetje gaan wonen om het beter te weten. Dus ben ik maar een beetje gaan dwalen in de studentenwijk, zoo zon der doel en zonder dogma, en ik kom tot dezelfde conclusie. Zeker, men zingt wat minder, wat minder zot ternijen althans, en het „bourgeois, tu peaux dormir tranquille", je kunt gerust slapen, burger, schijnt uit de mode, maar er wordt nog even ge zellig geredekaveld als vroeger. De Capoulade, Pam-Pam en La Source, Dupon ook, zijn nog centra zoo niet van cultuur, dan toch van kwink slagen, van geestdriftig leven, van hoogdravende disputen en hemelbe stormende idealen. Men causeert een tikje cynisch soms, maar dat is door slaande jeugd, lijkt wat levenswijs en is een vernisje slechts. Men cri- tiseert nog even onbarmhartig den schrijver van den dag, al heet hij dan geen Montherlant meer, men loopt, ook letterlijk, nog warm voor het theater, met name het Odéon, want dat ligt in de buurt, men leest Patrarca voor zijn genoegen en Plu- tarchus voor zijn examen, en ik ben er zeker van dat men bij tijd en wij le nog gedichten schrijft in het dic taat, verzen van wanhoop en wee, eeuwige trouw en een oneindig ver langen. Het Luxembourg is nog im mer de plaats van ernstige overpeins zirigen, vooral tegen het einde van de maand, van goede voornemens bij het begin der maand en van liefdesverklaringen in alle seizoenen. En in de kleine café's zonder verle den en dus zonder legende debattee- ren de toekomstige doktoren over LANGEDIJK (Mei) Geboren: Taetske d. van M. Kamminga en J. Heeringa. Catha rina Anna d. van A. Groot en M. A. Oudhuis. Johanna Maria d. van J. Frederiks en E. Beemsterboer. Cornelis z. van A. J. de Feijter en N. de Ruiter. Maria d. van S. van Diepen en E. Kramer. Anna Tha- da d. van J. Dol en G. Ham. Ja cob Cornelis z. van J. Plakman en J. Lem. Wilhelmina Eunice -d. van D. Barten en A. J. de Jong. Neel- tje d. van C. Bak en T. Vroegop. Niesje d. van J. Engel en C. Way. Gerda d. van G. v. d. Poll en G. Slot. Ondertrouwd: Jan Moeijes en Marie Bos. Simon Hendr. Bommer en Maria Koopman. Jan Berends te Rotterdam en Wilmpje Vroegop.Jacob Bax en Dorothea Drost te Bloem endaal. Jan Arie Boerhoop en Geertje Kaas. Pie ter Jacob Bierman te Brussel en Cornelia Schoenmaker. Pieter Evert Kos en Hendrika Joh. Renon. Cornelis de Groot en Antje Glas. Aalbert P. Borst en Jannetje M. Kuiper te Utrecht. Dirk Ploeg te den Helder en Marg. M. Blanken- daal. Willem Rus te St. Maarten en Aaltje H. Glas. Cornelis Groen te St. Pancras en Adriana v. d. Vliet. Cornelis Hoebe te Harenkarspel en Brigitta A. Oudhuis. Petrus J. Gildemeyer te Heerhugowaard en Brigitta C. Wokke. Hendricus Tauber en Antje Kuiper te Nieuwe Niedorp. Pieter Borsten en Marie de Boorder te Heerhugowaard. Dionicius D. Mink en Cornelia Bak ker te Enkhuizen. Getrouwd: Hendrik van der Wal te Winkel en Hendrika Smit. Johan L. de Gooijer te Ede en Aaltje Wagenaar. Hendrik Schouten te Anna Paulowna en Trijntje Jonker. Jacob de Beurs te Hoogwoud en Vrouwtje Reek. Wilhelmus Groot te Oudorp en Elisabeth Kamp. Cornelis Bas te Hensbroek en Maar tje Beers. Hermanus de Vries en Dieuwertje A. Deutekom. Gerrit J. Wicherts te Stoutenburg en Neel- tje T. Langedijk. Hendrik Frans te Sint Maarten en Geertje Swager. Cornelis Hoebe te Harenkarspel en Brigitta A. Oudhuis. Jan A. Boerhoop en Geertje Kaas. Jan Moeijes en Marie Bos. Overleden: Grietje de Boer, 91 j. 1 EGMOND AAN ZEE (Mei). Geboren: Alberta d. van G. Dekker en W. Gouda. Herman Martinus Henricus Maria z. van L. Genet en J. A. Sieuwerink. Klara Elisabeth d. van J. Groen en L. Buis. Albertus z. van B. Wijker en E. Gouda. Ondertrouwd: Jacob de Graaf en Gertruida Derks. Piater van Pel en Trijntje Zwart. Jan Wijker en Engeltje Dekker. Cor nelis Blok en Hendrika Groen te Alkmaar. Arend Martinus Zwaan en Anna Kouwen te Alkmaar. Getrouwd: Rong Gul, wedn. v. C. Prins en Neeltje Groen. Nico laas van der Veer te Egmond-Bin- nen en Bregeta Hopman. Jacob de Graaf en Geertruida Derks. Adrianüs van Zonderen te Velsen en Marijtje Zwaan. Pieter van Pel en Trijntje Zwart. Jan Wijker en Engeltje Dekker. Overleden: Gerrit Zwart, 70 echtg. van H. Dekker. Catha rina Kropf, 19 j., won. te Amster dam. Johanna de Goede, 79 j. Berend Smalbil, 91 j. Pieter Ver ver, 6 j. Anna Catharina Liefting, 7 m.Geertje van der Schinkel, 76 j. vitaminen, hormonen en den invloed der restricties op de gezondheid van den medemensch. Ze zijn wat érnstiger, de studenten onzer dagen: het is een teeken des tijds en het valt eer te loven, dan te laken. Ook zij hebben hun zorgen, al worden die in gemeenschappelijken kring weer weggelachen. Als het niet met doctor Carrel gaat, dan maar met Juliette Faber, de actrice, welker verschijning de meisjesstudenten een beetje, nabootsen. Het is er min der gezellig dan vróeger daar op den boul „Mich", want ook daar heerscht Egyptische duisternis na zeven uur des avonds, het leven is „beestach tig" duur - men vergeve die studen tenuitdrukking en niet ieders ka mer is aangenèam verwarmd. Wat deert het, men gaat op blokbezoek bij den gelukkigen bewoner vein een verwarmd vertfek. Men heeft wat minder te eten en wat meer gemeen schapszin, men leent elkaar boeken, want öok die zijn peperduur en in den boekhandel van Gibert en langs de kade vindt men niet veel zaaks tegenwoordig. Er zijn te veel kapers op de kust. Men rookt wat minder en men studeert wat meer, men doet meer aan sport zoolang die niet ver plichtend is gesteld, men feest en fuift wat minder en men blokt wat harder. Er zijn heel wat minder politiseer en de en andere „eeuwige" studenten en intusschen dejeuneert men voor tien francs en natuurlijk de noodige tickets in het goedkoop ste studentenrestaurant met afwis selend pataten en ravioles en ravio- les en pataten, vicieuze cirkel, dewijl het den kok aan fantasie en meer nog aan groenten mangelt. Het is als- cf de tijden van Pierre Abelard en het college van Robert de Sorbon zijn weergekeerd, toen de studeeren- de jeugd zich opofferingen getroost te en aan den lijve gevoelde dat adel verplicht. Het recht van te studeeren brengt den plicht mede om te stu deeren. Het is er niet zoo onbezorgd als voorheen in het Latijnsche kwartier. Maar dood men behoeft ef maar wat rond te dwalen in de omgeving van de bibliotheek Sainte Geneviève, van de Beaux Arts en de Sorbonne, de Polytechnische school en de Clo- serie des Lilas van schilders en schrijvers en studenten in de lette ren, om van het tegendeel overtuigd te raken. Het qüartier met de Seine- kaden en de Montagne Sainte Gene viève, schutspatrones van Parijs, de oude Latijnsche buurt „nutrix philo- sophiae et alumna sapientiae", voed ster der philosofiè en leerlinge der wijsheid, met haar bistrots en haar bibliotheken en een goedkoope bi- osooop. Sinds in 1215 in de statuten van het college van maitre Robert voor het eerst het woord „,universi- tatis" verscheen, o, nederige afkomst van de groote Sorbonne, heeft het Qüartier Latin, al ouder wordende, zich steeds verjongd. De tegenwoor dige studeerende jonkheid is er om die stelling te bewijzen. Daarom is het goed daar een beetje te wonen, naar de woorden van den ouden kell ner der Capoulade, „men wordt da gelijks een dagje jonger bij zooveel jeugd". Het is. waar, ik heb een K-wak voor, het Latijnsche kwartier. T O. De gemakzuchtige tandarts! BROEK OP LANGENDIJK, 4 Juni '42. 1500 kg Aardappelen 6; 1000 kg Spina zie 7. WARMENHUÏZEN, 3 Juni 1942. 1500 kg Rabarber 6. OpÉ- Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Alkmaar, van Donderdag 4 Juni 1942 lu.40 STAATSLEENINGEN. Vor k. 3)4 Nederland 1941 991%; 4 Nederland 1941 100s/e 4 Nederland 1940 II 10C% 33Va Nederl. 1938 977/ie 3 Ned.-lndië 1937 89 BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank .142 Handel Mij. Cert. v. ƒ2.50.125 Koloniale Bank 128i/s Ned. Ind. Handelsbank, 92 INI). O ND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 154'/4 Calvé Delft Cert. ,1211/2 Nederl. Ford .350 Lever Bros .171 Phil. Gloeil. Gem. Bezit 297 CULTUUR MAATSCH. H. V. A308 Java Cultuur .164 Ned. Ind. Suiker Unie 166 Verg. Vorstenlanden 85% PETROLEUM. Kon. Petr. 319 -RUBBERS. Amsterd. Rubber 205 Deli Bat. Rubber 142 Oostkust 95 SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn 155% Java-China-Japan lijn 129% Kon. Ned. Stoomboot 203 Scheepvaart Unie .184 TABAKKEN. Deli Batavia .150 Oude Deli187 6enembah 155 SPOORWEGEN. Deli Spoor 61V» Ind. Spoor 44% 99% 100% '00% 97% 89% 142 125 131 91V, 153% 124% 350 1691-7 296% 308% 164 166 85% 324 2061-7 142 99 157% 129 202% 185 150% 187% 158 61% 44% Hoofdredacteur: A. R. Jonker Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. en Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar. Reportage: D. A. Klomp, -Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: G. H. W. tér Hoeven, Alkmaar. Sporti J. SVerkaao, Alkmsaa -i

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2