DE VUURRODE SCHOENTJES. PUBLICATIES AGENDA. AARDBEIEN. BONDVAN BEGRAFENISVEREENIGINGEN IN NOORDHOLIAND. Veilingen in Kennemerland. Veilingen aars den Langedijlc. Algemeene Vergadering van den A.N.W.B. Amsterdamscke Beurs KLEINE TUINEN BURGERLIJKE STAND. distributie-nieuws! RADIOPROGRAMMA DIERENBESCHERMING. Zondag is in de Prins Hendrik straat zwervend aangetroffen een jong wit-zwiart hondje (haampje om). Adres inspecteur Verwer, Baanstraat te Alkmaar. VERTROKKEN PERSONEN. H. ter Buurkes, N.H., z.b., echtg. van J de Vries, van Emmastraat 53a naar Heiloo. P. M. Berkhout, R.K., d.b., van v. Houtenkade 12 naar Schermer- horn. J. C. Kraak, geen, wed. van C. Veenstra, van Stuartstraat 81 naar Den Helder. A. F H. Halff, N.H., onder wijzer Ulo, van Kennemerstraatweg 110 naar Geldermalsen. K. van 't Veer, D.G., z.b., en echtg., van Kruislaan 14 naar Bloemendaal. J. Lenstra, N.H., winkelbediende, van Corfstraat 15 naar Kwadijk. J. G. Gelmers, geen, z.b., wed. van D. Th. Schouten, van Bloem- slraat 24 naar Hoorn. A. Waijboer, G.K., chauffeur-monteur, en gezin, van 2e Kanaalstraat 2 naar Rotterdam. F. ~D. C. Zwart, geen, werkster, van Fores- tusstraat 24 naar Bergen. L. G. Smits, geen, huishoudster, van Dr. Schaeprnan- kade 28 naar Egmondbinnèn. A. Tim mer, R.K., d.b., van Emmastraat. 12 naar Anna-Paulowna. A. Stam, R.K., d.b., van Hoeverpac 40 naar Heiloo. Th. J. Peeters, R.K., bouwkundige, van Co- mansstraat 27 naar 's-Gravenhage. J. S. Veltman, HAZEA, electriciën, van Eilandswal 10 naar Hilversum. G. van der Meer, N.H., huishoudster, van Scherme-weg 32 naar Oudorp. A. Revers, R.K., d.b., van Kanisstraat 11 naar Limmen. W. H. Hoekstra, R.K., d.b., van Jul. v. Stolberglaan 34 naar Amsterdam. I. Polk, N.I., winkelier, en gez., van Mient 14 naar Amsterdam. EEN ZELDZAME KLACHT. Dezer dagen vervoegde zich ter ge meentesecretarie van Obdam een Hel- dersche geëvacueerde, die tijdelijk Obdam- tot woonplaats gekozen heeft. De man kwam reclameeren tegen een telagen belastingaanslag van z'n hond. Burgenieeester de Boer moest aan het geval te pas komen. Als z'n volle over tuiging gaf deburgemeester te kennen dat de poedel zich zeer wel thuis zou gevoelen in de regionen, die hem oor spronkelijk waren toegewezen. Echter desondanks wilde de eigenaar z'n trouwe metgezel in rang zien bevorderd, waar op de burgemeester den man maar spoedig gelijk heeft gegeven, waar schijnlijk onder de gedachte dat het toch feitelijk niet aangaat dat de fiscus der gelijke klanten tot „kwade vrinden" zou maken. HEILOO. Nieuwe aardappelen. - Door den heer P. Pilkes Sr. werden Vrijdag .de eerste nieuwe aardappelen ge rooid en aan de veiling te Beverwijk aangevoerd. NOG MEER OP ZIJN KERFSTOK. Een jongeman te Hoorn, genaamd J. J. H., tegen wien procesverbaal wegens rijwieldiefstal werd opge maakt, is ook schuldig bevonden aan het ontvreemden van tien kg honing en driehonderd brood- bonnen. Ook twee andere personen even eens te Hoorn wonende, N. B. en A. K., zijn bekeurd wegens het koopen en verkoopen van de bonnen. HENSBROEK. Verhooging polderlasten. - In de Zaterdag gehouden vergadering van den polder en banne is besloten de' polder- lasten met 2 te verhoogen en te bren gen op 15 per ha. De Burgemeester van Alkmaar, waarnemende de taak van Burge meester en Wethouders, brengt ter algemeene kennis, dat in het Ge meenteblad van Alkmaar'nrs. 1766, 1767 en 1768 zijn opgenomen on derscheidenlijk a. de besluiten van 30 Mei 1942, waarbij'zijn ingetrokke." I. de Verordening regelende de benoeming, den werkkring, dje' bezoldiging en het ontslag van den schoolarts te Alk maar gemeentebled nr. 525) -II. het Raadsbesluit van 23 Mei s 1929 tot het ve-rleenen vain een bijdrage aan de besturen van Bijzondere Scholen voor lager en voorbereidend lager onderwijs ten behoeve van het medisch-hygiënisch toe zicht (gemeenteblad nr. 1132); b. het besluit van 30 Mei 1942, 1942, waarbij is vastgesteld: een' Verordening tot- wijzi ging der Verordening voor den gemeentelijken genees kundigen en gezondheids dienst (gemeenteblad nr. 1157). Deze besluiten zijn heden afge kondigd en gedurende drie maanden ter gemeente-secretarie ter lezing gelegd. Zij zijn aldaar tevens in af druk, tegen betaling den kosten, verkrijgbaar. Alkmaar, 8 Juni 1942. De Burgemeester voornoemd, B. A. VAN DER SLUIJS. De Secretaris, A. KOELMA. (Ontleend aan onze advertentierubriek) Bioscópen. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer De bruidegom uit Braziiië (rom.- com.) Alle leeftijden. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Een moderne Robinson (rom.-sens.) Alle leeftijden. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Gevangene 317 (rom.) 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Jalouzie op bestelling (com.) 18, j. Woensdagmiddag, half 3, matinee. De te verwachten opbrengst en prijzen. Der traditie getrouw hebben wij in de afgeloopen 'week een rondgang gemaakt in de omgeving van Bever wijk, het aardbeiencentrum in dit gewest. De mislukte of gedeeltelijk mislukte oogsten van de laatste jaren hebben de teelt doen inkrim pen en het is alleen nog maar Heems kerk ,en een klein gedeelte van Cas- tricum en Egmond, waar men nog betrekkelijk groote hoeken met aard beien aantreft. Verscheidene velden toonen hiaten van de vorst en naar wij vernamen zijn vele hoeken omgespit, om dat zijn vele hoeken omgespit, omdat wachtte en men het wisse voor het onwisse heeft genomen en boonen heeft gezet. De stand is in Heiloo en een gedeelte van Egmond van slecht tot middelmatig, in Castricum en een gedeelte van Heemskerk van mid delmatig tot goed er de overige ge deelten goed tot best. De stand van de late aardbeien is heel wat beter dan van de vroege. Over de geheele linie heeft een rijke bloei plaats ge had, doch het laat zich aanzien dat de vroege soorten klein van stuk zullen blijven. Als er regen komt kan er nog veel terecht komen. Over den afzet en de prijzen behoeft men geen zorg te hebben. Zoowel voor het binnenland als voor export is er vraag genoeg en zonder twijfel zul len de prijzen aan redelijke ver wachtingen voldoen. In de komende week (van 15 tot 20 Juni) zal er wel aapvoer komen. Nieuwe voorschriften voor de onderlinge uitvaartverzorging. De jaarvergadering van bovenge- noemden bond werd Zaterdagmiddag gehouden in het Gulden Vlies te Alk maar. Van de 18 afdeelingen waren er 15 vertegenwoordigd, terwijl bovendien eenige gasten aanwezig waren. De voorzitter, de heer R. van der Laan te Jlirkshorn, meende dat de Bond staat voor belangrijke gebeurte nissen, waaruit waarschijnlijk de goede opkomst was te verklaren. Ook op het gebied van het uitvaartwezen zoekt men naar 'reorganisatie en centralisa tie, waarmede alle begrafenisvereeni- gingen te maken zullen hebben. Spr. vertelde van vergaderingen, die al over deze kwestie zij» gehouden en waarop de Bond ook vertegenwoordigd was. De voorzitter deelde mede, dat de pogingen om van alle afdeelingen een reglement te ontvangen, hebben ge faald. Evenmin zijn alle gevraagde antwoorden binnengekomen ten be hoeve van een enquête t, a. v, begra feniskosten. Spr. drong op zoo groot mogelijke medewerking aan. De statuten, in de vorige alg. verg. vastgesteld, zijn thans goedgekeurd behoudens een paar kleine wijzigingen. De definitieve goedkeuring zal aan de orde komen na de beslissing over het al of niet vereenigen in landelijk ver band. Jaarverslagen. In zijn jaarverslag deelde de secre taris, de heer H, Vinke, te Broek op Langendijk, o. a. mede, dat er in het afgeloopen jaar 167 leden zijn ter aarde besteld, alsmede 148 niet-leden. Het totaal aantal leden is thans 10.205 met een bezit van 31.423,20. De hoop werd uitgesproken, dat eenige nog niet aangesloten vereenigingen alsnog zul len toetreden. De rekening 19411942, uitgebracht 'door den penningmeester den heer H a i t s m a, te Noordscharwou- de, sloot op 909,32 aan inkomsten en uitgaven. Er was een achteruitgang van 2,13. Reiskosten bijwonen alg. verg. Het bestuursvoorstel om de reiskos ten ten behoeve van bijwoning van de jaarvergadering voor rekening te doen komen van de plaatselijke vereenigin gen, werd door den voorzitter toege licht met erop te wijzen, dat er te de zen aanzien geen regelmaat bestaat: de eene afdeeling vraagt restitutie en krijgt die, de andere neemt de kosten stilzwijgend voor haar rekening. Verschillende heeren voerden over het voorstel het woord, met als resul taat dat het ten slotte werd verworpen met 13 tegen 2 stemmen, zoodat de kosten vergoed worden uit de bonds kas. De voorzitter merkte op, dat het aantal afgevaardigden niet ongeli miteerd mag zijn. Spr. wilde het op hoogstens twee zien bepaald, hoewel hij één afgevaardigde voldoende achtte. Besloten werd, na eenige besprekin gen, het aantal afgevaardigden, waar. voor de reiskosten zullen worden ver goed, op twee te bepalen. Aansluiting in landelijk verband. Namens het Centraal Genootschap voor lijkbezorging in Nederland werd 'door den heer Wissenraet uit Am sterdam een inleiding gehouden over de vraag of al dan niet dient te wor den overgegaan tot aaneensluiting in landelijk verband. Hij constateerde, dat sinds vele eeuwen buren enz. (ook „bussen") zorgden voor de teraardebe stelling, waaruit ten slótte in de steden particuliere begrafenisbedrijven groei den, terwijl in de dorpen meer ver eenigingen werden opgericht met het doel de uitvaart te verzorgen van de leden, Spr. schetste enkele onge- wenschte toestanden, die waren bin nengeslopen in de genoemde particu liere bedrijven, waarvan de vorming van nieuwe onderlinge vereenigingen in verschillende steden het gevolg was. In 1935 sloten een 7-tal vereenigingen zich aaneen met het doel om in geheel Nederland het principe ingarig te doen vinden, dat winstbejag niet mag voor komen bij de uitvaartverzorging. In verschillende plaatsen sloot men zich daarbij aan, zoodat verleden jaar reeds ongeveer een half millioen personen was aangesloten bij het Centraal Ge nootschap. Het doel is, deze aaneen sluiting meer algemeen te maken, wat door spr. werd verdedigd, ook door te wijzen op de voordeelen, die daaruit voortvloeien en waarvan de niet-aan. geslotenen nok reeds eenigermate ge nieten. Aan de hand van de voor schriften t. a. v. commercieele vereeni gingen werd betoogd, dat aaneenslui ting van alle krachten, werkzaam in het uitvaartwezen, noodzakelijk is. Ook de Noordhollandsche bond heeft deel genomen aan hiervoor reeds gehouden besprekingen, In principie zijn de pro vinciale bonden toegetreden tot het Centraal Genootschap, waardoor het totaal ledental reeds is gebracht op één millioen. Spr. betreurde het hier bij, dat er in ons land nog zooveel vereenigingen werken op het terrein van het uitvaartwezen zonder aaneen gesloten te zijn in landelijk verband, Vrij uitvoerig gaf spr, aan hoe de landelijke organisatie z. i. het best ge regeld zou kunnen worden. Hierbij legde hij er den nadruk op, dat de aan gesloten organisaties als gewoon kun nen doorgaan met haar werk. Bij de besprekingen, welke volgden op de uitvoerige uiteenzettingen, wer. den door verschillende aanwezigen nadere mededeelingen gevraagd en verkregen over allerlei punten, waarbij o. m. nog kwam vast te staan, dat alle op het gebied van het onderlinge uit. vaartwezen georganiseerde vereenigin. gen met totaal een drie millioen men sehen, zich moeten aansluiten bij de „Ondervakgroep Onderling Uitvaart wezen", waarschijnlijk in te stellen door de z.g. Commissie Woltersom. I Bestuursverkiezing. In verband met de <op het gebied, waarop de Bond werkt, te verwachten reorganisatie, stelde het bestuur voor om de aftredende bestuursleden bij acclamatie te herkiezen, omdat het tegenwoordige bestuur in zijn geheel de over een en ander gevoerde besprekin gen heeft meegemaakt. Dit voorstel werd zonder verdere bespreking goed gekeurd. Als leden van de financieels com missie voor 1942 werden aangewezen de afdeelingen Broek op Langendijk en Sint-Pancras. Na rondvraag, waarbij nog verschil lende zaken ter sprake kwamen, volg de sluiting der vergadering. Nog geringe aanvoer. De vorige week hebben we ge memoreerd hoe gering de aanvoer op de markten is en in de week van 1 tot 6 Juni was het niet veel beter. We hebben ook een kijkje genomen op de markt in Amsterdam, doch daar was het al even slecht. De hoofdoorzaak hebben we de vorige week genoemd, doch er is ook nog een andere: er is n.l. zoo weinig ge wone groente geoogst doordat men zich veel meer dan andere jaren op erwten en boonen (plukerwten en spercieboonen) heeft ingesteld. De aanvoer in de afgeloopen week was aangevuld met een behoorlijk kwantum bospeen van grootendeels prima kwaliteit. Wel zijn ze nog niet zoo groot van stuk, doch daar zijn ze niet minder om. Sla was er ook nog al, doch te weinig uit de natuur, zooals zij er andere jaren om dezen tijd volop is. De gemiddelde prijs der sla was 3.50 per 100 stuks. Spi nazie restanten van middelmatige kwaliteit ging ook nog al met een gemiddelden prijs van 7 p. 100 kg. Rabarber was er genoeg, doch niet zooveel dat aan alle aanvragen kon worden voldaan. De prijs was 6 a 7 per 100 kg. Ook was er nog al aanvoer van peterselie en selderie, met prijzen van resp. 5.50 en 4.50 per 100 bos. Den betrekkelijk kleinen aanvoer van bloemkooL komkommers en nog enkele andere soorten groente, waarvan de kwali teit uitmuntend was en de prijzen vast staan, laten w; onbesproken Aardbeien (uit de bakken) worden meer en meer aangevoerd, doch in geen verhouding naar andere jaren. De vorst heeft een bres geschoten in de planten en bovendien zijn ze klein van stuk. De prijzen zijn 22 a 26 per 100 doosjes. Nog slechts geringe aanvoer, Het blijft aan de Langedijker groenteveilingen stil. Te Broek op Langendijk wordt nu iederen dag veiling gehouden, te Noordschar- woude slechts twee dagen in de week. Iederen dag heeft men onge veer dezelfde producten aan de markt. Driemaal per week is er te Broek op Langendijk tomatenveiling. Het aanbod hiervan begint wat toe te nemen. In totaal werden deze week 1500 kg aangevoerd, welke tegen de maximumprijzen aan de daarvoor in aanmerking komende handelaren werden toegewezen. De maximum prijs was 54 voor alle sorteeringen. Van export hiervan is nog geen sprake. Daarvoor zijn de aangevoer de hoeveelheden te gering. Te Broek op Langendijk werden in totaal ruim 1400 stuks bloemkool aangeboden. Maandag noteerden wij daarvoor 28 per 100 stuks voor goede kwaliteit, voor afwijkende kwaliteit was de prijs 22.40. Variaf Dinsdag werd resp. 24 en 19.20 per 100 stuks besteed. Er komen al leen van de grootste maat aan de veiling, welke allemaal voor het binnenland 'moeten worden bestemd. Er bestaat wel vraag naar. Èen paar maal waren er, koolrabi aan de markt, in totaal 1700 stuks. De sorteering van 4-7 cm noteerde 3.20 per 100 stuks; die van boven 7 cm gingen tegen f 4 van de hand. Te Noordscharwoude werd Don derdag nog een partij spinazie van 1000 kg verhandeld tegen den maxi mumprijs van 7 per 100 kg. Het artikel, waarvan de grootste aanvoeren ter veiling komen, is ra barber. Aan beide veilingen teza men noteerden wij een aanvoer van 95.000 kg. Er komen al vrij groote partijen van één tuinder. De prijs hiervoor was 6 per 100 kg. Het zijn allemaal z.g. groensteligen. De heer Bergsma gehuldigd ter gelegenheid van zijn BOsten verjaardag. ARNHEM, 6 Juni. Op den dag, waarop de oud-voorzitter, de heer Edo Bergsma den 80-jarigen leef tijd bereikte, heeft de Ned. Toe ristenbond ANWB hedenmiddag te Arnhem een algemeene verga dering gehouden, waar de grijze oud-voorzitter op hartelijke wijze gehuldigd is. Reeds in de bijeenkomst van het algemeen bestuur van den ANWB, welke aan de algemeene vergade ring voorafging, was de heer Bergs ma door den vice-voorzitter van het dagelij ksch bestuur, den heer Zim merman, toegesproken en gelukge- wenscht met dezen heugelijken dag. Daarna sprak een der oudste_ af- deelingsconsuls, de heer A. Onnes Fzn. uit Groningen, die den 80-jari- gen oud-voorzitter namens het da- gelijksch en het algemeen bestuur en de directie eenige fraaie boek werken, betrekking hebbende op Mooi-Nederland, aanbood. De algemeene ledenvergadering, welke des middags plaats vond, werd geopend met een rede van den heer Bloemers. Spr. schetste het belang rijke werk, dat de heer Bergsma voor den .bond heeft verricht. De heer Bergsma sprak hierop een woord van dank mede voor de aan wezigheid van de vertegenwoordi gers van het gemeentebestuur van Enschede. Het stemde spreker tot groote blijdschap, dat. de ANWB steeds beter zijn taak vervult om ge heel ons volk de schoonheid van de natuur te doen kennen. Het ledental steeds groeiende. Overgaande tot de behandeling der agenda hield de voorzitter, de heer Bloemers, een korte inleiden de rede, waarin hij opmerkte, dat de toestand van den ANWB alle reden tot voldoening geeft. On danks de tijdsomstandigheden is het ledental nog steeds groeiende. Werd in Augustus 1941 de 100.000 leden gepasseerd, in dit jaar is het ledental niet meer onder dit getal gedaald. Het blijft zelfs maand tot maand toenemen. Spr. behandelde in het kort het geen de bond op allerlei terrein had verricht en constateerde dat de AN WB pndanks de reisbelemmeringen krachtig kon voortgaan met de be- vordering van het binnehlandsch toerisme. Spr. besloot met den wensch, dat dit ook in het nieuwe vereenigingsjaar het geval mocht zijn. Het jaarverslag werd vastgesteld. Aan het slot van de vergadering heeft de heer Cannegieter namens het personeel den heer Bergsma toe gesproken en gelukgewenscht. De heer Bergsma heeft tenslotte in hartelijke bewoordingen voor deze huldiging dank gebracht. Na afloop van de alg. vergadering bracht men een bezoek aan het Ned. Openluchtmuseum. VOLKSTENTOONSTELLING VAN NEDERLANDSCHE KUNST. EINDHOVEN, 7 Juni, In het Stede lijk van Abbemuseum alhier.is Zater- dagmiddag de volkstentoonstelling ge opend van Nederlandsche kunst voor de provincies Brabant en Zeeland, de eerste der verschillende gewestelijke tentoonstellingen welke in deze maand en in begin juli zullen worden gehou- den te Groningen, Maastricht en Rot terdam, gevolgd door een centrale tentoonstelling te Amsterdam. Deze tentoonstellingen gaan uit van de Nederlandsche Cultuurkamer, in samenwerking met den Nederlandschen Volksdienst, tot steun aan de kunste naars. De belangstelling voor deze opening was zeer groot. JOS. M. J. BRAAM, t HEEMSTEDE, 7 Juni. Na een kort stondige ziekte is Zaterdag op 66-jari- gen leeftijd alhier overleden de heer Jos, M. J. Braam, een bekende figuur in de geheele bloembollenstreek. De thans ontslapene was eén groot vakman, vooral op het gebied van de hyacinthencultuur en door zijn practi sche kennis kwamep verscheidene nieuwe soorten in den handel. Ook be kleedde hij in vele organisaties en vereenigingen een vooraanstaande plaats. De begrafenis van het stoffelijk overschot is vastgesteld op Donderdag a.s„ na de plechtige requiem te kwart voor tien in de kerk van O. L. V. He meivaart, op de r.-k, begraafplaats aan den Glipperweg te Heemstede. Verdronken. Gisteravond is de 22-jarige scheepstimmerman J. A den Boer uit de Tarwestraat te Rot terdam, bfj het zwemmen in Waal haven verdronken. Opg. Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Alkmaar, van Maandag 8 Juni 1942 STAATSLEENINGEN. Vor k. 3K Nederland 1941 991%, Nederland 1941 100% Nederland 1940 II100'/. 3—3'/, Nederl. 1938 97% 3 Ned.-lndiê 1937 88% BANKINSTELLINGEN Amsterd. Bank .142% Handel My. Cert v. 2.50 129% Koloniale Bank .1371/, Ned. Ind. Handelsbank 92 IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 152 Calvé Delft Cert ,122 Nederl. Ford .355 Lever Bros171 Phil. Gloeil. Gem. Bezit 302 CULTUUR MAATSCH. V. A. .316 Java Cultuur .109 Ned. Ind, Suiker Unie 170 Verg. Vorstenlanden 88 PETROLEUM. Kon. Petr. RUBBERS. Amsterd. Rubber Dèli Bat. Rubber Oostkust SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn Java-China-Japan lijn 130 Kon. Ned. Stoomboot .202 Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah SPOORWEGEN. Deli Spoor Ind. Spoor GLIMLACHJE. Kijk Piet, ons cadeau van moeder. huwelijks ,328 .214 146 .100 .158 ,186 ,152 .192 ,158 62% 44% lu.40 991%G 100% 100% 97% 142% 130 137 92 154% 122$-3 355 173J-4 304-7$ 327-30 171 173 92% 338-9 225% 150 100 158% 133 206.7 188% 156-7 194-6 158 64 46$-7 HET ONDERHOUD VAN HET GAZON. Dezen winter heeft het gras ont zettend geleden en al heeft de zach te Meiregen na de gure Aprilmaand veel goed gemaakt, toch zal het hier en daar noodig blijken geheele ga zons om te spitten en opnieuw té zaaien. Op dit oogenblik moet er in ons gras toch zeker verbetering te con stateeren zijn, en wanneer dat niet het geval is, wordt het hoog tijd om in te grijpen, want het is allerminst opwekkend om den geheelen zomer op een dor en kaal grasveld uit te kijken. Zijn er alleen enkele doode plek ken ontstaan, dan maken we daar den grond goed open met een hark, waarna we het graszaad zoo gelijk matig mogeiyk uitstrooien. Als we bevreesd zijn voor schade door mus- schen, kunnen we het '2aad vooraf met menie mengen, de hoeveelheid doet er minder toe als het zaad maar geheel rood gekleurd wordt. Ook kunnen we wat zwarte draden span nen over de gezaaide plekken, waar mee we uitstekend de musschen op een afstand houden. Elke grondsoort vraagt een ander grasmengsel en daar slechts weinig liefhebbers hier van op de hoogte zyn, zien we nog veel te veel leelijk gras, en het valt bepaald op als we ergens de juiste soort op de juiste plaats zien. Daarom is het aan te ra den altijd graszaad te betrekken van een soliden handelaar of van den tuinman die van de situatie op de hoogte is. Maar al te dikwyis ontdekken we mospleltken in het gras, vooral in beschaduwde stadstuintjes, en dan is het aan te raden om die plaatsen flink open te harken en er nieuwe aarde in te brengen, waarin dan weer gezaaid wordt. Kunnen we echter de oorzaak van de mosvor ming niet wegnemen, dan zal het zich na- eenigen tijd toch weer ont wikkelen, en in zoo'n geval is het verstandiger om het gras maar op te geven en er kruipende plantjes voor in de plaats te zetten, waarvoor Ajuga reptans (Zenegroen), Saxi- fraga umbrosa (Hoe langer hoe lie ver) en Vinca minor (Maagdepalm) zich uitstekend leenen. Nu er weinig kunstmest te krijgen is, kunnen we het gras een paar keer van den zomer een gierbemes ting geven, waarvan het erg op knapt en de mooie groene- kleur be houdt. Paardenbloemen, weegbree en muur verwijderen we zoo spoe dig mogelijk uit het gras, daar zij zich snel vermeerderen en het gras een onoogelijk aanzien geven. Wanneer we by zaaien geen op lossing vinden en we ons gras in 'n dusdanigen staat van verval ach ten dat beterschap niet meer moge ïy'k is, gaan we een heel nieuw ga zon aanleggen, hetgeen we vanaf Maart tot September kunnen doen. We gebruiken daar 1 kg zaad voor per 50 m2, en om het zoo regelmatig mogelijk over de oppervlakte te verdeelen, vermengen we het van te voren met zand. Daarna wordt het voorzichtig ingeharkt. Het leggen van zoden geeft on middellijk resultaat, al zal de gras mat nooit zoo fijn en dicht worden als door zaaien. Het gaat er dus nu maar om wat voor ons het zwaarste weegt. A. C. Muller-Idzerda, WARMENHÜIZEN (Mei) Geboren: Jan Gerrit z. v. KI. Dekker en A. J. van 't Riet. Mar- garetha Anna, d. v. J. M. Dekker en M. J. Liefting. Cornelia Simon, z. v. S. Kuilboer en C. Groot. Catharina Marie, d. v. C. van der Ham en C. Mak. Ann® Margare tha, d. v. M. Goudsblom en A. Tak ken. Ondertrouwd: Cornelis Beemsterboer en Geertruida Suiker, Martinus Smit te Assendelft) ,en Johanna Dekker. Getrouwd: Albertus Hendri- cus Zomerdy-k en Catharina Maria van den Bergh te Uitgeest. Pie- ter Vlam en Catharina Koning te Alkmaar. Ovèrieden: Willem Cornelis Slot, oud 28, jaar Willem Wog raum, oud 76 jaar. UITREIKING KAARTEN BIJZONDEREN ARBEID. De Leider van den Distributiedienst, Kring Alkmaar, maakt bekend, dat op Dinsdag 9, Woensdag 10 en Donderdag 11 Juni kaarten M 104, M 204 en M 304 voor bjjzonderen arbeid den toeslag- aardappelkaarten zullen worden uitge reikt aan personen, die hun arbeid veri richten in de gemeente Alkmaar. De kaarten zullen worden uitgereikt in het schoolgebouw aan de Brillesteeg (2e lokaal) tusschen 9.30 uur v.m. en 4 uur n.m. en wel voor hen, wier ge slachtsnaam begint met: Letter A., B., C., D., E., F., G. of H. Dinsdag 9 Juni 1942 Letter I., J., K., L., M., N., O. of P. Woensdag 10 Juni 1942 Lett. Q., K., S., T., U„ V., W., X., IJ. of Z. Donderdag 11 Juni 1942 De Distributiestamkaart moet worden overgelegd. UITREIKING BONKAARTEN 7e PERIOD! EN AARDAPPEL- KAARTEN. De Leider van den Distributiedienst, kring Alkmaar, vestigt er de aandacht op, dat vanaf 26 Mei j.l. een aanvang is gemaakt met de uitreiking van de nieuwe bonkaarten voor de 7e periode en aardappelkaarten. Men raadplege daarom in zijn eigen belang de bonkaart van de 6e periode, waarop is aangegeven op welken datum men de nieuwe bescheiden dient afl te halen. De Leider voornoemd, H. BAKKER. DINSDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gr.pl. 8.— BNO: Nieuwsber. 8.15 Politiek week- praatje (opn.) 8.30 Gr.pl. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gr.pl. 11.Voor de vrouw. 11.20 Ensemble Willy Kok. 12. Salonorkest. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.Zang met pianobegel. en pianovoordr. (opn.) 13.40 Gr.pl. 14.Haarl. Orkestvereën., solist en gr.pl. 16.Ziekentroost. 16.20 Gr.pl. 16.30 Musette-orkest en solist. 16.45 voor de jeugd 17.Musette-orkest en soli?t. 17.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 17.30 Paolo Tosti", muzikaal programma.18.Gr.pl. 18.30 Neerlands stem van het Oostfront. 18.45 BNO; Nieuwsber. 18.55 BNO: Gesproken bin- nenlandsch overz. 19.05 Duitsche taal cursus. 19.30 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 20.— Orgelspel (gr.pl.) 20.15 Luisterspel „Jan van den Dom". 20.45 Pianovoordracht. 21.30 Gr.pl. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.Gn.pl. 22.1524. Gr.pl. HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Friesche liederen, (opn.) 8.30 Gr.pl. 10.— Morgenwijding. 10.15 Gr.pl. 11.Zang met pianobegel. 11.30 Gr.pi. 12.Amabilé-sextet. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. bër. 13.Voor de rijpere jeugd van het platteland. 13.15 Ensemble Jonny Ombach en zang met pianobegel. 14.Gr.pl. 14.30 „De lichte toets", cabaretprogr. 15.30 Voor da zieken. 16.„Vergeten opera's", cause rie (met gr.pl.) 16.45 Cello en piano. 17.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 17.30 De Melodisten. 18.15 De reportagestaf presenteert. 18.45 Orkest Malando en solist. 19.30 BNO: Nieuwsber. 19.40 BNO: Zeeuwsch praatje. 19.50 Spiegel van den dag. 20.BNO: Eng. uitz.: „Holland and the economie reorganisation". Voor de Radio-Centrales: Gi.pl. 20.15 Omroep orkest en solist. 21.„Wie zijn de schuldigen aan Neerland's ondergang?", door Prof. Mr. Dr. R. van Genechten. 21.15 Bertus van Dinteren en zijn orkest. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.— BNO: Mil. overzicht. 22.10 Avond wij ding.- 22.15 24.— Zie Hilversum I. Vanaf 22.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over eqn lijnverbinding met de Studio beschikken. 197. Anneke klapte in haar handjes. Daar was Nimbo al. „Honger?" yroeg hij. Drie tellen daarna kwam hij met een groot blad, met allerlei heerlijk heden erop, binnen-stappen. Hoofdredacteur: A. R. Jonker Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred: en Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar. Reportage: D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar, s Sport: J, Werkman, Alkmaar,

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2