DAGBLAD VOOR 150 man Nederlandsche SS. naar het Oosten vertrokken. 1 O HEVIGE GEVECHTEN IN HET GEBIED VAN SEBASTOPOL Hoofdcommissaris van politie te Rotterdam geïnstalleerd. Meisje verdrinkt haar buurmeisje. Laval over de Frönsche politiek. De stad in een ring van goede vestinggordels. Een uiterst harde en verbitterde strijd. De aanvallen op de Aleoe- fen en de Midway-eilanden. DISTRIBUTIE'NIEUWS De nieuwe bonnen. Wat wel en niet te verkrijgen is op de nieuwe bonnen. Deze courant verschijnt dagelijks. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooi uitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.03. Losse nummers 5 cents. Tel. Administratie (abonn.u advert.)v 3320, Redactie 3330. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND PrQs der gewone advertentiën: 0 10 per m.M„ minimum 14 m.M. 1.40. elke 3'/, m.M. meer 0.35. Tarieven op aanvrage. Brieven aan de üitg. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9." Alkmaar, postgiro 37060. 144e Jaargang No. 135 4 pagina's Hoofdredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar Vrijdag 12 Juni 1942 's-GRAVERHAGE, 11 Juni. He denmiddag is voorman Feldmeyer met een contingent van 150 man Nederlandsche SS. naar het O. vér- trokken. Alvorens aan het front te worden ingezet, zullen de manschap pen, waarvan het meerendeel be hoort tot de Waffên SS. en een vijf tigtal van de algemeene Ned. SS. overgaat naar de Waffen SS., een vooropleiding in een kamp in Duitsehland ontvangen. Voor het vertrek had om half vier" een bijeenkomst plaats in het Wehr- machtsheim'alhier, waarin SS. Ober- gruppenführer Rauter en de leider dter N.S.B. ir. Mussent dte mannen hebben toegesprpoken en afscheid van hen hebben genomen. De ver trekkenden stonden ih carré opge steld, met op den eenen vleugel een muziekkorps der Duitsohe politie, in het midden de Waffen SS. in de grauwe uniform en op den anderen vleugel de algemeene SS. in het zwart met daarvoor die Untersturm- führer Claassen, van Efferen en Kooyman, die eveneens vertrokken, en daarnaast genoodigde SS-leiders. D:e zaal was met vlaggen versierd, op het podium waren zwarte vanen met hèt zilveren runeteeken aange bracht, terwijl daarop voorts een buste van Adolf Hitier stond.opge steld. J Dbergruppcnfiihrer Rauter reikt onder onderscheiding uit. Nadat Ober.gruppenführer Rauter de mannen had geïnspecteerd sprak hij (hen toe en wees erop, dat zij zich uit innerlijke overtuiging gaan inzetten aan het front. Spreker her innerde aan zijn eigen vooropleiding 28 jaar geleden in Klagenfurt, zijn ervaringen aan het front van 14/18 en de daarop volgende ineenstorting van Duitsehland. Na vier jaar, aldus spreker, kwamen wij terug, inner lijk vrijwel gebroken doch gehard door hetgeen wij hadden meege maakt. De nationaal-socialistische idee heeft ons Duitsehland nieuwe kracht geschonken. Het groot-Duitsche Rijk kwam tot stand en daarboven uit groeit thans een Germaansehe ge meenschap. Nadat spreker de Nederlanders, zooals aan het front is gebleken, annen had genoemd met een har- "kern, die echter een stevige wilsvorming noodig hadden, en hij de vertrekkenden had verzocht steeds zijn medewerking in te roe pen voor de verzorging hunner ver wanten, riep hij SS-Obersturmführer Heubel naar voren. Dezen overreik te hij het IJzeren Kruis tweede klas se, omdat hij zich in het regiment Germania een der dapperste niet- Rijksduitschers had betoond. Öbergruppenführer Rauter besloot zijn toespraak met den mannen veel wapengeluk toe te- wenschen. Ir. Mussert neemt afscheid. Kórt hierop betrad ir. Mussert, ver gezeld van den plaatsvervangend leider van Geelkerken, de zaal. Nadat voor man Feldmeyer hem de aangetredenen had gemeld en hij dezen had geïnspec teerd, sprak ook hij de vertrekkenden toe. Ir. Mussert schetste den strijd die gevoerd wordt als een om het bestaan van Europa en daarmee van Neder land, en sprak de hoop uit dat nog tienduizenden het vêorbeeld dezer mannen zouden volgen. Hij bracht hun dank namens de Beweging en namens het Ned. vol'k, waarvan een groot deel dezen inzet .nog steeds beschouwt als in strijd met zijn eer, karakter en waar digheid. Wij echter die achterblijven, aldus ir. Mussert, zullen het in plaats van den geest van Mannheimer dien van Mannerheim geven. Want wat het Finsche volk kan, dat kunnen wij ook. Spr. besloot met de vertrekkenden te vragen de Nederlandsche vlag hoog te houden in den véeemde als bewijs van het zelfrespect der natte. ROANNE DOOR WERVELSTORM GETEISTERD. VICHY, 11 Juni. (D.N.B.) Een zware wervelstorm heeft Woensdag een deel van het district Roanne ver woest. Een kwartier lang vielen ha- gelkorfels ter grootte van duiven eieren, die den oogst vernielde en de ruiten van de meeste huizen stuk-, sloegen. Zes gemeenten werden zwaar getroffen. Groote schade le den de weeffabrieken in deze streek, waar de gesprongen vensterruiten op de weefgetouwen vielen en deze tezamen met de garens en stoffen onbruikbaar maakten. Duizenden arbeiders en arbeidsters werden daardoor werklqos. In totaal zijn 14 gemeenten door"de ramp getroffen. Dankwoord van voorman Feldmeyer. Voorman Feldmeyer dankte hierop beide sprekers voor hun afscheids woorden. En zich tot zijn medestrijders wendend, vervolgde hij: 17 Mei zijt gij als Nederl. S.S. door den leider be- eedigd op den Germaanschen Führer en opgenomen in de orde-gemeenschap der S.S. Wij zullen ons. aandeel leveren in dat rèusachtige afweerfront tegen het bolsjewisme. Wij bewijzen hiermee, dat wij bereid zijn de consequenties van het nationaal-socialisme te aanvaarden mei de daad. Nadat spreker de taak van den sol daat had gekenschetst en zijn trots had uitgesproken over het feit, dat zich reeds tweemaal zooveel SS-mannen aan het front bevinden dan in het va derland, bracht hij dank aan de moe ders, vrouwen en verloofden, die hun mannen afstdnden om ze hun roeping te laten volgen en vroeg hij den nat.- socialisten die achterblijven, zich er rekenschap van te geren wat zij aan deze frontstrijders verplicht zijn. Nadat het SS.-lied „Die Treue" was gespeeld, besloot voorman Feldmeyer de plechtigheid met de woorden: „Op het oogenblik zijn onze gedachten bij hem op wien de verantwoordelijkheid rust voor de Germaansehe wereld, dien wij trouw zwoeren en zullen volgen, den Führer Adolf HitlerSieg heil." Dit Sieg heil werd door allen over- genomei^, v/aarna het Deutschland- en het Horst Wessellied werden gespeeld. Vervolgens marcheerden de mannen, voorafgegaan door de muziekkapel, naar het station. DE HONGAARSCHE MINISTER PRESIDENT BIJ DEN FÜHRER. De Führer begeeft zich met minister president, tevens minister van Buiten- ia'ndsche Zaken von Kokay en den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken vón Ribbentrop naar de militaire besprekingen in het Hoofdkwartier. (Hoffmann) Voormalige koning van Grieken land in Washington. - (A.N.P.) De voormalige koning van Griekenland is voor een officieel bezoek, dat zes dagen zal duren, te Washington aan gekomen, zoo meldt Globereuter uit Washington. Hij werd in het Witte Huis door Roosevelt en de hoogste regeeringsambtenaren ontvangen. ROTTERDAM, 11 Juni. De nieuw benoemde hoofdcommissaris van po litie, kolonel der .politie ir. J. J. Boelstra, is vanmiddag om drie uur in de raadszaal ten stadhuize alhier onder veel belangstelling door bur gemeester F. E. Muller geïnstal leerd. Talrijke Nederlandsche- en Duitsche genoodigden hadden in de raadszaal plaatsgenomen. De burgemeester zeide, dat deze installatie een gebeurtenis ,van bui tengewoon groot belang is, zij is er het bewijs voor, dat de nieuwe orde met gestadige regelmaat baaribreekt. Den nieuwen hoofdcommissaris noemde spr. een man, bevoorrecht met een^ groote verscheidenheid aan persoonlijke gaven en een groote dosis doortastendheid en energie. Gi zijt op deze plaats gesteld als nat.- soc., aldus spr. en gij zult het Rotter- damsche politiecorps, dat een goed corps is en getoond heeft een juiste opvatting te hebben van de vervul ling harer plichten, waar dit noodig is, begrip moeten bijbrengen voor de nieuwe orde. Spr. richtte nog het woord tot de leden van het politiecorps. Velen onder U, aldus spr., zijn geen voor standers der nieuwe orde, anderen weer wel. Zij dié er een persoonlij ke meening op na houden, die zal verschillen van degenen, die zich ook met den geest in dienst stellen van den nieuwen tijd, dienen goed te beseffen, dat het zoowel voor het volksbelang als voor hun eigen be lang hoogst schadelijk zal zijn, in dien zij dit verschil van beschou wing der politieke gebeurtenissen in hun wérk laten gelden. Hierna sprak de zoojuist geinstal- leerde hoofdcommissaris, en zeide, dat hij overtuigd was, dat hij, naast* en met den burgemeester, in staat zal zijn de moeilijkheden, welke hij zal ontmoeten, zal overwinnen. Wij zijn, zeide hij o.a. op het oogenblik een bezet land, maar wij wenschen, dat nipt te blijven, wij wenschen wederom vrij te worden, weer baas te zijn in eigen huis. De nationaal-socialisten strijden voor een vrij herboren volk. Dit volk ,mag thans niet stil zitten om dan straks ndgmaals door het nood lot te worden verrast. Wij moeten aanpakken en begrijpen, dat slechts een innige hechte samenwerking met het groote Europeesche achter land ons en in het bijzonder Rotter dam van den ondergang zal kunnen redden. Hierna richtte spr. zich in het bij zonder tot de aanwezige vertegen woordigers van het politiecorps. Gij weet, zoo zeide hij, dat ik lid ben van de N.S.B. en gij denkt wellicht, dat ik U allen in korten tijd tot nationaal-socialist wil bombardeeren. Ik denk daar niet aan. Nationaal- socialist wordt men niet op com mando, maar uitsluitend uit overtui- WORMERVEER, 11 Juni. Hedenmiddag is in Wormerveer een afschuwelijke moord ge beurd. De 20-jiarige M. B. uit Wormerveer was omstreeks twee uur uit roeien gegaan met haar 4-jarig buurmeisje M. W. Op de Watering heeft tij het kind in het water gegooid en 1® zelf doorgeroeid naar Westzaan, waar zij1 een boerderij 'binnen stapte en aan de boerin haar afschuwelijke daad vertelde.- Deze waarschuwde onmiddel lijk de politie te Wormerveer, die, onder leiding van comm'is- 1 'sa-ris.de Groot, het meisje ar resteerde en een onderzoek in stelde. Na eenig dreggen werd het lijkje van het kind opge haald. De daderes, die een vol ledige bekentenis aflegde, is een gebrekkig meisje, waarvan een been geamputeerd is. Haar be weegredenen „--zijn volkomen duister. Waarschijnlijk zal een onderzoek van een psychiater nader licht in deze zaak brengen, Petain en Laval zijn het eens. VICHY, 11 Juni (D.N.B.) De chef der Fransche regeering, Laval, heeft vanmiddag een maaltijd aangericht voor .de te Vichy bijeengekomen lei ders der groepen legionairs. Tijdens dezen maaltijd wees hij erop, dat voor het herstel van Frankrijk be slist een politiek noodig is, die uni forme lijnen volgt en dat derhalve alle krachten, die tot den opbouw bereid zijn zich ter bereiking van dit doel moeten géven. Divergeeren- de stroomingen in groepen of orga nisaties kunnen niet geduld worden, daar deze een politiek van opbouw tegenwerken. Derhalve maande hij tot orde en discipline aan tegenover de autoriteiten van den staat. Tegen het einde van den maaltijd verscheen maarschalk Pétain, die verklaarde dat Laval voor de leiding van alle regeeringszaken zijn volste vertrouwen-genoot, dat hij dipns po litiek èteunde en dat hij het met hem in alle kwesties die Frankrijk betreffen, volledig eens was. ging. Natuurlijk zal rhijn beleid zoo veel mogelijk nationaalsocialistisch zijn, maar gij behoeft U hierover niet ongerust te maken, want de goedwillenden onder U zullen er slechts; bij kunnen winnen en ik neem aan, 'dat gij allen van goeden wille zijt. In de burgerzaal kon men den nieuwen hoofdcommissaris en zijn echtgenoote de hand drukken. HET NIEUWE BANKBILJET VAN 50. Op de voorzijde een gravure naar een schilderij van Jan Steen. „De oester eetster". Op de achterzijde een gravure naar .een schilderij van van Óstade, voorstellende een winterlandschap. (Ned, Bauk-Polygoon), De Sovjets ontruimen talrijk» plaatsen aan het Woléhowfront. Duitsch legerbericbt. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 11 Juni (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: In 't versterkte gebied van Sebas topol werd de aanval in hevige ge vechten voortgezet. Wanhopige te genaanvallen van den vijand lever den geen succes op. Tijdens hevige luchtaanvallen op het gebied van bebastopol werd in de haven der vesting een koopvaardij sehip van 3000 brt. door bomtreffers tot zinken gebracht. In den Noordelijken sector van het Oostelijke,front ontruimde de vijand onder den druk van onze op rukkende troepen talrijke plaatsen. Aan het Wolchowfront werden ster ke vijandelijke aanvallen onder bloedige verliezen voor den vijand afgeslagen. Kustartillerie van het leger bestookte met goede uitwer king vijandelijk scheepvaartverkeer in de baai van Kroonstad. Een uit Leningrad vertrekkende duikboot en een vergezellend vaartuig werden in brand geschoten. In Noord-Afrika werd het fort Bir Hacheim, de Zuidelijke pijler van het Britsche verdedigingsstelsel, he denochtend na dagenlangen verbit teren tegenstand van de aldaar inge sloten sterke vijandelijke strijd krachten, stormenderhand veroverd. Luchtstrijdkrachten mengden zich in den strijd te land en bombardeer den Britsche troepenconcentraties en colonnes. In luchtgevechten verloren de Britten 21 vliegtuigen. In bet Oostelijk deel van de Mid- dellaridsche zee vielen Duitsche duikbooten een krachtig beseÜermd voor Tobroek bestemd convooi aan. Zij brachten in een feilen aanval twee -zwaar geladen tankschepen met een gezamenlijken inhoud van 12.000 brt. tot zinken. Bovepdien werden vier transportschepen door torpedotreffers beschadigd. Op het eiland Malta werden Britsche vlieg velden overdag en 's nachts met bommen bestookt. Duitsche en Ita- liaansche jagers vernietigden hierbij acht Britsche vliegtuigen. Voor de Engelsche, Zuidkust plaat sten gevechtsvliegtuigen in den af- geloopen nacht bomvoltreffers van zwaar kaliber op drie koopvaardij schepen van middelbare tonnage. Eerste luitenant Gnadig, compag niechef in een infanterie regiment, heeft zich bij 'de gevechten voor Se- bastopol door bijzondere dapperheid onderscheiden. BERLIJN, 11 Juni (D.N.B.) In aanvulling op het weermachtbericht verneemt het D.N.B. nojf het vol- gendë: i Het vesllnggebied van Sebastopol is het tooneel van een succesvollen Duitschen aanval, die reeds de eer ste dagen belangrijke vorderingen gemaakt heeft. De strijd wordt ge kenmerkt doop de moeilijkheden van het terrein en door de talrijke goed gebouwde vestinggordels, die de bolsjewieken om de stad hebben aangelegd, Het zijn geen versterkte stellingen^ maar het is een stelsel van kazematten en deels onderaard- sche vestingwerken, te vergelijken met de Grieksche Metaxas-linie, die twaalf maanden geleden door de Duitsche troepen bestormd werd. De weerstandskracht der vesting gordels van Sebastopol wordt echter verhoogd door verschillende omstan digheden, welke het den bolsjewie ken mogelijk maken zware en de zwaarste artillerie te gebruiken. Ih dit terrein woedt een uiterst harde verbitterde strijd. He zwaartepunt van den aanval ligt bij de Duitsche infanterie, die, gesteund door de luchtmacht en het vuur der batterijen, de voor naamste'last van den strijd draagt. Met gebruikmaking van de mo dernste lichte en zware infanterie- wapens werd terrein' gewonnen en werden de tegenaanvallen der bolsjewieken afgeslagen. Deze tegenaanvallen zijn niet al leen opmerkelijk wegens het gebruik van talrijke granaatwerpers en me chanische wapens, welke de bolsje wieken bij zich hebben, en die na de nederlagen van den vijand het slagveld bedekken, doch ook door de massa menschen, die de commis sarissen hier zonder acht te slaan op de verliezen, voor het vuur van onze infanteriewapens jagen. De vraag kan gesteld wordenhoelang de bolsjewieken dit" massale gebruik van menschen, dat met groote ver liezen gepaard gaat, kunnen volhou den, daar Sebastopol een belegerde vesting is, en de eenige toevoerweg, dp zee, door de Duitsche luchtmacht gecontroleerd wordt, welker optre den den bolsjewieken merkbare moeilijkheden bereidt. VERDUISTER GOED! ZON 12 Juni onder: 22.00 13 Juni op: 5.19 MAAN 12 Juni op: 5.00 onder: 20.21 13 Juni Nieuwe Maan. DE VERLIEZEN VAN DE BRITSCHE MARINE. STOCKHOLM, 11 Juni (DNB). De eerste lord van de admiraliteit Alexander, heeft, naar de Britsche berichtendienst meldt, vandaag in het Lagerhuis meegedeeld, dat de Britsche marine en de infanterie van de marine aan gevangenen tot- dusver 34 officieren en 2.651 matro zen met inbegrip van de mariniers, verloren heeft. Alexander deelde voorts nog mede dat het in vijandelijke harden ge raakte personeel van de koopvaar dijvloot, 3.328 man bedraagt. De gevechten om Madagascar. - Op grond van dé berichten om Ma dagascar gelooft men in ófficieele kringen te Viohy, dat het Britsche commando voornemens is een op- marseh voor te bereiden vanuit Die- go Suarez naar het zuiden en het zuidoosten van het eiland. De militaire correspondent van het D.N.B. meldt: Toonaangevende Duit sche militairen zeggen, dat de al da gen lang tegen Sèbastopol onderno men aanval der Duitsche en Roe- meensche troepen een actie is, die na de verjaging van de bolsjewisten van het schiereiland Kertsj automa tisch te verwachten was. Zij ligt evenals de tot stand gekomen recht- buiging van het vijandelijke, front in hèt gebied ten Z.O. van Charkow op het terrein der strategische voorbe reidende maatregelen tot beveiliging van die posities, die door den groot- Duitschen generalen staf als 'nood zakelijk worden beschouwd voor het komende groote offensief. In kringen der bevelvoerende ge neraals ziet men in Sebastopol de reeds door hatUurlijke omstandig heden begunstigde sterkste vesting der wereld. Het verbazingwekkende van het tot nu toe gepresteerde is, dat het aan relatief geringe Duitsch- Roemeensche strijdkrachen gelukt is den eersten sterken gordel van ver- sterkingswerken reeds in zoo korten tijd in .handen te krijgen. De ge vechten zullen volgens de meening van vaklieden nog zeer zwaar en langdurig zijn. Met den val van Se bastopol zou echter het werk van de zoogenaamde terreinzuivering op het schiereiland Kertsj definitief af- geloopen zijn. TOKIO, 11 Juni (D.N.B.) In een radiorede verklaarde de woordvoer der van de marine, kapitein Hiraide, dat de uitbreiding van de Japansche operaties naar het O. deel van den Stillen Oceaan tezamen met de ope raties op den Indischen Oceaan en tegen Madagascar het beginsel heb ben gedemonstreerd van de samen werking met de bondgenooten Duitsehland en Italië. Deze operaties beoogden tevens éen eventueel plan der geallieerden om een tweede oor logsfront tegen Duitsehland en Ita lië te vormen, te verijdelen. Door de bezetting van belangrijke Steunpun ten op de W. eilanden van de Aleoe- ten heeft Japan de voorwaarde ge schapen om de N. route, welke door de V.S. besfchouwd werd als een aanvalspunt op Japan, af te snijden. Het tot zinken brengen van de vliegtuigmoederschepen van het ty pe Enterprise en Hornet heeft de z.g. vliegkampschipstrategie der V.S. onmogelijk gemaakt. Men mag aannemen, zoo verklaar de Hiraide, dat aanvallen met behulp van vliegtuigmoederschepen vqor de Amerikaansche marine niet mèer in aanmerking komen. Opmerkelijk bij db tot dusver geleverde gevechten met Amerikaansche vlooteenheden is, dat bij al deze operaties de Ame rikaansche vliegtuigmoederschepen het contact met hun kruisers en tor pedojagers verloren. De operaties tegen de Midway- eilanden hadden ten doel door den aanval op deze vijandelijke bases de Amerikaansche vliegtuigmoedersche pen uit hun schuilplaatsen te lokken en in een aanval te vernietigen. Het j-esultaat is, dat er van de drie Ame rikaansche vliegtuigmoederschepen, waarmede de Japansche marine-een heden den strijd aanbonden, er twee tot zinken konden worden gebracht. Men kan zeggen, zoo besloot Hi raide zijn verklaringen, dat door deze jongste aanvalsoperaties van de Japansche marine tegen de Aleoeten en de Midway-eilanden den V.S. een' nieuwe, zware slag is toegebracht. De opmarsch in China. Een formatie bommenwerpers van het leger nam ongeveer 60 vijande lijke vaartuigen waar op den boven loop van de rivier do Tsjangkian in de provihcie Tsjékiang en bracht hiervan 40 schepen tot zinken. Formaties vliegtuigen van het Ja pansche leger brachten aan de in- 's-GRAVENHAGE, 12 Juni. Voor het koopen van de gebruikelijke hoeveelheden brood, vleesqh en aardappelen zgn voor de vol gende week de bonnumme^s 31 gel dig verklaard. Sigaretten enz. voor mannen zgn "verkrijgbaar op de bonnen 36 en 37 en sigaretten voor vrouwelijke personen op bonnummer 08. Voor het tijdvak van 10 dagen van Maandag 15 tot Woensdag 24 Juni kan boter worden gekocht op bon 31 van de boterkaart en boter, mar garine of vet op bon 31 van de vet- kaart. v Voorts zijn voor de periode van vier weken van Zondag 14 Juni tot Zaterdag 11 Juli de volgende bonnen aangewezen: Voor suiker 327, voor koffie- surrogaat 328, voor jam 329, voor bloem, brood of gebak 317, 318, 319 en 320, voor peul vruchten 330, voor g,o r t 331, voor vermicelli of maizena 332, voor kaas 322, 323, 324, 32& en 326, voor peulvruchten 333 en 334, voor melk 31, 32, 33 en 34, voor chocolade, 31 van de versnape- ringenkaart, voor suikerwerk 32 en 34 en voer chocolade of suikerwerk 33 en voor r ij s t de bonnen 4-25 ep 4-26 reserve. 's-GRAVENHAGE, 12 Juni. De secretaris-generaal van het depar tement van landbouw en vissche- rij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 14 Juni tot en met 11 Juli a.s. geen suiker ver krijgbaar wordt gesteld op den ter verkrijging van jam aangewe zen bon „algemeen 329". Het ligt evenwel in de bedoeling in de toekomst wederom over te gaan tot het beschikbaar stellen van suiker tegen inlevering van den jambon.. Voorts zal gedurende het bo vengenoemde tijdvak geen haver mout beschikbaar worden gesteld, zoodat men tegen inlevering van den bon „algemeen 330" uitslui tend peulvruchten zal kunnen be trekken. Gedurende het tijdvak van 15 Juni tot en met 24 Juni a.s. geeft de met „31" genummerde 1t>on der vetkaart wederom recht op het koopen van boter, margarine of vet. De beide laatste artikelen zullen evenwel niet algemeen ver krijgbaar zijn, aangezien het hier geringe voorraden betreft, welke uitverkocht worden. Ten slotte wordt de aandacht er op gevestigdT dat, aangezien de winkelier niet zelf kan bepalen, welke hoeveelheden hij wenseht te betrekken van de artikelen ver micelli, macaroni, „spaghetti, ver- micellisoep, maizena, sago, aard appelmeel, geoxydeerd aardappel meel, puddingpoeder of pudding- sauspoeder, men bij inwisseling van de met „Algemeen 332" ge merkte bonnen genoegen zal die nen te nemen met de artikelen, welke de winkelier in voorraad lféeft. Deze zal naar gelang van de hoeveelheden, welke hij zelf ont vangen heeft, een billijke ver- v deeling van de óp genoemden bon verkrijgbaar gestelde artikelen dienen te bewerkstelligen. stallaties van den vijand in het N. van Kiangsjan aan den spoorweg Tsjekiang-Kiangsi zware schade toe. Voorts vielen Japansche vliegtuigen 70 militaire vrachtauto's ten Z. van Fenglinsjang aan, waarvan een groot aantal werd vernield. Naar Domei meldt, hebben de Ja pansche strijdkrachten in het cen trum van Tsjékiang de troepen van Tsjoengking vernietigd in de slagen bij Kinlan, Tsjoetsjau'en Toengjang. In den slag bij Tsjoetsjau werden de 16de en de 86ste divisie van Tsjoengking vernietigd. Tot 9 Juni hadden de Japanners in Tsjékiang de 'volgende resulta ten behaald: 11.600 Chineezen ge sneuveld, 6797 gevangen genomen. Buitgemaakt werden 32 stukken veldgeschut, 34 loopgraafmortie ren, 52 zware en 222 lichte machi negeweren en aanzienlijke hoe veelheden munitie en ander oor logstuig. De Japanners verloren bij deze operaties 383 dolden. Nieuwe vorderingen. SJANGHAI, 12 Juni (D.N.B.) Vol gens berichten van het front hebben de Japansche strijdkrachten in Tsjé kiang en Kiangsi nieuwe vorderin gen gemaakt. Donderdagmiddag viel Kiangsjan bif de grèps tusschep beir de provinciën in Japansche handen. In Kiangsi is het station Toengsiang genomen, waar de Japanners groote. hoeveelheden oorlogstuig buitmaak- ten. Het Chineesche plan, den Ja- panschen opmarsch voor Tsjangtsja tot staan te brengen door het zenden van 30.000 man troepen, is verijdeld door de nederlaag dezer troepen ten Z. van Nantsjang. Volgens japansche berichten wordt voorts hevig gevochten in het N. van Honan, waar in de, nabijheid van Linsjien 10.000 Tsjoen'gkineezen omsingeld zijn. De vijfde brigade "der communistische troepen te Tas- jiang, aan de grens tussehen Honan en Sjansi, is eveneens ingesloten. Zij verloor tot dusverre ongeveer 3000 man aan dooden en 2000 aan gevan genen.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 1