SEBASTOPOL Aanvulling strafprocedure voor Duitsche gerechten. STAD EN OMGEVING ■"***-7! m fi DISTRIBUTIE-NIEUWS. BURGERLIJKE STAND. AGENDA RADIOPROGRAMMA Erkenning van Duitsche beslissingen in burger lijke en handelszaken. Een grootsch getuigenis. Amslerdamsche Beurs RECHTERLIJKE tv BENOEMINGEN. Bij besluit van den. secretaris generaal Aran het departement van justitie zijn 'benoemd; tot raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam mr.'W. A. Ubbens, thans rechter in de Arrondissements-rechtbank - te Jilikmaar; tot rechter in de arron- dissements-rechtbank ~te Alkmaar Jhr. J. H. Meijer, thans advocaat en procureur alhier. De nieuwbenoemde rechter is 35 jaar en lid van de N. S. B. NED. DUITSCHE KULTUUR- GEMEENSCHAP. Lezing met lichtbeelden. Op Woensdag 22 Juli a.s. des avonds half acht, hoopt de Nederi. Duitsche Kuituurgemeenschap een lezing met lichtbeelden te organii- seeren in da Harmonie te Alkmaar. EXPORTHEFFINGEN EN BIJDRAGEN. Met ingang van Dinsdag 7 Juli moeten de exporteurs bij export de Volgende heffingen aan de Centrale afdragen; bospeen in kisten 0,60 per 100 bos; bloemkool H (18-22 cm) f 0,60; kask.omkomm.-ers I 1,70, II 3, III 2,90; platglaskomkommers losverladen IA 7, I f 6, II 6,30 en UI 6,70; iedem verpakt in kisten IA 5,50, I 4,70, H 5,20, Hl 5,80 per 100 stuks; spitskool 5,20 per 100 kg; tomaten I tot en met IV ver pakt in kisten van 12% kg 10,70., in cartonnen doozen van 5 kg 9.40; tuinboonen f 7,20 per 100 kg bruto; doperwten 6,60 per 100 kg. De volgende exportbijdragen wor den door de Centrale met ingang van denzelfden datum verleend: bloemkool IA 2,60, I (22-27 cm) 0,30; koolrabi I 0,40, II 1,60 per 100 stuks; kropsla 2 per 100 krop. DE EERSTE TUINBOONEN. Aan de veiling van de Langedijker Groente Centrale te Broek op Langen- dijk werden heden de eerste tuinboonen aangevoerd door de vereeniging „Ons Belang" te Henshroek. De prijs was 10 per 100 kg. JEUGDHERBERGEN. „De Zevensprong" te Petten is voor het trekkersverkeer gesloten. In onze omgeving zijn thans nog geopend de jeugdherbergen te Schoorl en Wleringen en verder nog in deze provincie: Vinkeveen, Kortemhoef, Amersfoort, Utrecht èn De Kaag. DE OPENBARE LEESZAAL EN DE SCHOONMAAK. '-Wegens den schoonmaak zal de Openbare Leerzaal en Boekerij hier ter stede van 20 Juli tot en met 8 Augustus gesloten zijn. TEGEN LOCOMOTIEF GELOOPEN. - Te Grootebroek is het 2 -jarig zoontje van den heer Schoenmaker tegen een naderende locomotief nabij den onbewaakten overweg aangeloopen, met het noodlottig gevolg, dat' het kind in het zieken huis te Enkhuizen aan de gevolgen is overleden. M. U. L. O.-EXAMEN. Diploma B. Bij het gister gehouden examen slaagden: N. H. Hoytink te Alkmaar; G. Hellinga t£ Heiloo; P. A. Klaver -en J. C. Bras te Langedijk; M. P. v. Dokkum en J. de Kroon te Andijk; L.^Keet, A. Klaassen en K. F. Lies hout te Den Helder, J. Dekker te Blokker en H. van den Haak te Haarlem. Diploma A. Voor diploma A slaagdenv N. H. Schinkel, E. Blaauw, J. Welker en J. J. Blaauw te Allernaar; G. Kossen en F. A. de, Vries te Heiloo; jkvr. P. J. W. M. van Spengler.en Chr. Welner te Langedijk; A. Ens te Heerhugo- waard; N. de Geus te Lutjewinkel; A. G. Gunthert; F. J. Harjer en J. C. M. Jansen te Den Helder; A. Bak ker te Wieringen; W. Veerman en A. Komeijn te Beverwijk en M. de Ronde te yelsen. TIJDELIJK ONDERWIJZER. Tot tijdelijk onderwijzer aan de o. l.-school te Broek op Langendijk is benoemd de heer C. A. Cuypers te Allernaar en in eenzelfde functie te Oudkarspel de heer W. Kok te Den Helder. DISTRIBUTIEKRING HEILOO. Brandstoffen voor groote gezinnen. Zij, die door bijzondere omstan digheden niet in staat waren op de daartoe vastgestelde data de extra' bonnen brandstoffen voor groote ge zinnen af te halen, worden alsnog in de gelegenheid gesteld dit te doen op Donderdag 9 en Vrijdag 10 Juli a.s. van 9-12.30 uur op het distribu tiekantoor te Heiloo. Distributie stamkaarten van alle gezinsleden meebrengen! Na 11 Juli worden on der geen voorwaarden nog bonnen uitgereikt. Brandstoffen voor winkels, kantoren e.d. Formulieren BrC 251 (aanvrage brandstoffen voor bijzondere doel einden) kunnen vanaf heden worden "afgehaald en dienen volledig inge vuld zoo spoedig mogelijk te worden terug bezorgd aan het distributie kantoor. Deze formulieren kunnen' ook worden gebruikt door* houders van particuliere woningen, die niét be schikken over een woonvertrek (of een vertrek dat hiervoor kan die nen), met schoorsteenaansluiting en derhalve niet anders dan centraal kunnen worden verwarmd. CABARET IN „HET WAPEN VAN HEEMSKERK". Op een mooien zomeravond, zoo als wij dien dit jaar nog maar enkele malen mochten beleven, als men denkt hem naar believen te kunnen besteden, onverwacht te worden op geroepen om een bij zonderen avond bij te wonen en dan nog wel in een zaal men zal billijken dat een dergelijke opdracht niet met groot enthousiasme wordt aanvaard. Eer lijk gezegd, schrijver dezes had slechts weinig zin om te voldoen aan het verzoek, maar even eerlijk kan hij getuigen, dat hij toch wel geno ten heeft en zich dus zijn avond geenszins beklaagt. Integendeel. In de zaal van Het Wapen van Heemskerk dan trad een cabaretge zelschap x>p, bestaande uit vijf dames en twee heeren' plus eqn pianist en het publiek, dat de zaal en de tri bune vulde, bestond voor bijna 100 pet. uit militairen. De leider van het gezelschap, die later werd aange kondigd als Fritz Angermann, Duitpch radiozanger, bracht de groe ten over van de kameraden in Duitschland, Denemarken, Noorwe gen, Roemenië, Italië en andere ge bieden waar Duitsche militairen zijn, welke streken alle in een tour nee waren opgenomen geweest, en deelde voorts mede, dat het pro gramma geen bepaalde tendenz had, maar slechts beoogde ontspanning, afleiding en gezelligheid te brengen. Welnu, aan deze voorwaarde heb ben alle medewerkenden zonder eenig- voorbehoud voldaan, getuige het daverend applaus na elk num mer en den hartelijken lach, zóó, dat zij die dezen hadden opgewekt, er zelf door werden aangestoken. En dat zegt toch zeker alles. Het programma werd in non-stop tempo uitgevoerd, zoodat van begin tot einde (7 tot 9 uur) de zaal af wisselend aandachtig luisterde naar de schitterende vioolmuziek, zich amuseerde met den humoristischen zang (soms een tikje sèntimenteel) en de voordrachten, genoot van heerlijken dans of hartelijk de goo chelkunst toejuichte, die de violist ook machtig bleek te zijn. De sol datenliedjes mochten zich natuurlijk eveneens in grooten bijval verheu gen. Dit bleek bijv. heel sterk aan het slot, toen alle medewerkenden zich op het tooneel opstelden en de heele zaal meezong het zoo langza merhand bekend geworden „In der Heimat gibt es Wiedersehen". RÏJWÏELDIEF GEKNIPT. De gemeentepolitie te Zijpe heeft gearresteerd een zekeren- E. G. uit Schagen, die onlangs een rijwiel heeft ontvreemd uit de rijwielstal ling van café-Bakker te Stolpervlot- brug. CONCERTEN H. O. V. TE BERGEN. Onder leiding van Marinus Adam zal de Haarl. Orkest Ver. dit zomerseizoen twee concerten te Bergen geven en wel in de Rustende Jager op de Maandagen 20 Juli en 17 Aug. Aan het eerste con cert zal medewerking worden verleend door het Motet- en Madrigaal-vrouwen- koor te Bergen onder leiding van Corn. Jonker. Het programma vermeldt de Jupiter-Symphonie van Mozart, Miserére (Ps. 51) van Joh. A. Hasse voor vier stemmig vrouwenkoor met sopraan en alt-soli,-Zorahayda (legende voor orkest) van Svendsen, de Piet Hein Rhapsodie van dr. van Anrooy en de Ouverture Amphitrion van dr. Joh. Wagenaar. De zangsolisten in het tweede nummer zijn Trude Westerouen van Meeleren én Catharina Hïssels. EXAMEN ECONOMISCHE WETENSCHAPPEN. De heer C. W. de Vries alhier is aan de universiteit van Amsterdam geslaagd voor het candidaatexamen in de economische wetenschappen. RAAD AAN VACANTIE- GANGEES. Hedenavond van 18.05-13.15 uur zal over den zender Hilversum I een vraaggesprek worden gehouden met clen heer H. J. Leupen, secretaris van': de interdepartementale commis sie ter betsudeering van het vraag stuk van de vacanties"preiding. Hier in zal tevens aan de vacantiegangers advies gegeven worden over het ge bruik maken van de spoorwegen in de komende vacantieweken. De politieke toestand in Egypte. (A.N.P.) - Met betrekking tot den politieken toestand in Egypte- zijn verschillende berichten ontvangen, waarvan vooral die berichten, welke gewag maken van een om zich heen grijpende stakingsbeweging en over hier en daar oplaaiende ongeregeld heden in Duitsche politieke kringen met aandacht worden gevolgd. Men neemt dergelijke, voor het grootste deel uit Engelsche bron afkomstige mededeelingen ter kennis, zonder hierover een bepaald standpunt in te nemen. ALKMAAR. GEBOREN: Maartje .A., d. van Sehwi- bettus Terpstra en M. Zoon. Maria M.; d. van Augustinus A. Koop en M. Mole naar. Nicolaas J„ z. van Johannes Jonker en C. F. Hink. Johannes, z. van Jan A. C. de Boer en A. M. Wortel. Maria W„ d. van Jan van Dijk en A, M. Ursem. Johannes J., z.ivan Johan nes J. van Os en M. A. J. Benner. Anna M., d. van Engel N. Tuijn en Th. Klaver. Fredericus J., z. van Hendrik van Vegten en E. C. Buck. Bernardus, z.' van Petrus H. Klaver en B5 G. Blom. Bernardus Th., z. van Adelbertus A. Metselaar en G. Beeldman. GETROUWD: Jacobus H. Vermeulen en Maria Kroonenberg. Cornelis Jon- gejan en Anna Bakker. Andries R. Rensmaag en Martha van Wanrooij. Cornelis Winkelman en Johanna H. de Vries. OVERLEDEN: Jan C. Levert, wedr. van J. M. Hondius, 90 jaar. Cornelis P. E. J. L. Hanegraaff, 45 jaar. Wille- mijntje Kortekaas, wed. van J. Bakker, 62 jaar. Bioscopen. Cinema-Theater, 7.30 u„ hoofdnummer Waar is Golowin? (rom.-sens.), 14 jaar. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 u., hoofd nummer: De Vierde komt niet (Krimi hal-film), 18 jaar. Harmonie-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer: Cadetten (rom. avonturenfilm), 14 jaar. Victoria-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer: Wij zijn toch allemaal geen' enge len (kom.), 18 jaar. Donderdag 9 Juli. Muziektuin, 8 uur, Volkszangavond. BROEK OP LANGENDIJK, 8 Juli '42. (Langendijker Groentenveiling). 596675 kg Schotsche muizen -8.10 en kriel 5; 100 kg Tuinboonen 10. N OORDSCHAR W OtJDE, 8 Juli 1942. (Noordermarktbond). 50 kg Rabarber 6; 221500 kg Schotsche muizen 8.10 en kleine ƒ5; 250 Komkommers 310. WARMENHUIZEN, 7 Jpli 1942. 58075 kg Schotsche muizen 8.30 en kleine 5. DONDERDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.BNO: Nieuwsber. 7.15 Gr.pl. 7.45 Ochtend gymnastiek. 7.55 Gr.pl. 8.B.N.O.: Nieuwsber. 8.15 Gr.pl. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gerard van Krevelen en zijn orkest en soliste (opn.) 10.15 Amusementsorkest en het vroolijke Klaverblad (opn.) 10.30 Pianovoordracht. 11.Voor de kleuters. 11.20 Zang met pianobegel. en gr.pl. 12.Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 13.Orkest Malando en solist en gr.pl. 14.Rotterd. Pianokwar tet en solisten. 15.Gr.pl. 15.30 Voor de zieken. 15.Zondag 20 van den Heidel- bergschen Catechismus, lezing, en ge wijde muziek (opn.) 16.30 Revida Sextet. 17.15 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursber. 17.30 Ensemble Willy Kok. 18.Door de mand, causerie. 18.15 Gr.pl. 18.45 BNO: NJeuwsber. 18.55 BNO: De wereldmeening uit vreemde kranten. 19.05 Kwintetconcert. 20. Omroep-Symphonie-Orkest. 20.45 Com- ponistenspiegel. 21.Omroep-Sympho nie-Orkest en solist. 21.30 Gr.pl. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.— Gr.pl. 22.15— 24.— Gr.pl. HILVERSUM n, 301,5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gr.pl. 10.Morgen wijding. 10.15 Gr.pl. 10.40 Voor de vrouw. 11.Gr.pl. 11.20 Orkest Willy Eberle. 12.Melodisten en solist. 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 13. Landstandkwartier. 13.15 Het groote Omroeporkest en soliste. 13.45 Voordr. 14.Otto Hendriks en zijn orkest en gr.pl. 15.Voor de vrow. 15.30 Zang met pianobegeleiding en pianosoli. 16.30 Gr.pl. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursber. 17.30 Varia, gevarieerd programma. 18.30 Mid- den-Amerika I. Het Panamakanaal. 18.45 Gr.pl. 19.— Hier W.A. 19.15 Gr.pl. 19.30 BNO: Nieuwsber. 19.40 BNO: Wat Ne derland schrijft. 19.50 Spiegel van den dag. 20.Het Vaudeville orkest en so liste en Mannenkoor. 20.30 Bertus van Dinteren en zijn orkest en „Het gordijn gaat open", reportage. 21.Brandende kwesties, causerie. 21.15 Italiaansch programma. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22. BNOr Militair overzicht. 22.10 Ayond- wijding. 22.1524.Zie Hilversum I. Vanaf 22.15 alleen voor de Radio- Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 's-GRAVENHAGE, 7 Juli. Het verordeningenblad bevat een verordening van den Rijkscom missaris voor het bezette Neder landsche gebied betreffende de erkenning en tenuitvoerlegging van Duitsche beslissingen in burgerlijke en handelszaken. Hierin wordt bepaald, dat de be slissingen in burgerlijke en handels zaken van de burgerlijke gerechten in het Duitsche Rijk, met inbegrip van het protectoraat Bohemen en Moravië, welke aldaar in kracht van gewijsde zijn gegaan, worden er kend. Beslissingen, die niet worden erkend. Niet erkend echter worden be slissingen in kort geding, alsmede beslissingen en procedures ter zake van faillissement of surseance van betaling. Evenmin wordt een beslissi.ng er kend, wanneer bij overeenkomstige toepassing der Nederlandsche be voegdheidsbepalingen een gerecht in het Duitsche Rijk tot het doen van uitspraak niet bevoegd zou zijn ge weest'. Indien de in het ingelijk gestelde gedaagde Nederlander of Neder- landsch onderdaan is en in het rechtsgeding niet is opgekomen, wordt de beslissing slechts erkend, wanneer de dagvaarding of beschik king, welke den rechtingang inleidt, aan hem cf aan zijn tot inontvangst- neming gemachtigden vertegenwoor diger persoonlijk of door bemidde ling van de daartoe bevoegde Nedgr- landsche instanties is beteekend. Een beslissing wordt ook niet er kend, wanneer daarin met betrek king tot een Nederlander of een Ne derlandsch onderdaan bij de beoor deeling der handelingsbekwaam heid, der wettelijke vertegenwoordi ging, eenër familie- of erfrechtelijke verhouding, dan wel een verklaring van afwezigheid of vermoedelijk overlijden, niet Nederlandsch mate riaal recht, met inbegrip van het Nederlandsch internationaal privaat recht ,is toegepast, voor zoover de beslissing bij toepassing van dit recht voor een Nederlandsche partij gunstiger zou zijn geweest. Verder wordt een beslissing niet erkend, voor zoover de erkenning in tegenspraak zou zijn met de rechts kracht vah een beslissing van een Nederlandsch gerecht. Ten slotte heeft geen erkenning plaats van een beslissing, wanneer daardoor kan worden /gedwongen tot een handelen of nalaten, welke evenals die afdwinging volgens het in het bezette Nederlandsche ge bied geldende recht uitdrukkelijk .verboden zijn. Verzoek uitvoerbaarverklaring. Voor zoover beslissingen dienen te worden erkend, worden zij op ver zoek uitvoerbaar verklaard, onder voorwaarde, dat zij in het Duitsche Rijk uitvoerbaar zijn. Het verzoek tot uitvoerbaarverklaring wordt door bemiddeling van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche bestuur en. justitie) bij het bevoegde gerecht ingediend. Indien een der partijen de tenuit voerlegging van een Nederlandsche beslissing in het Duitsche Rijk door een geding tot verkrijging van een vonnis van tenuitvoerlegging of door een aanvraag tot executie tracht te verkrijgen, verklaart het gerecht of de voorzitter van het gerecht, dat de beslissing in kracht van gewijsde is De inneming van Sebastopol, dat den trotschen naam draagt van „de Verhevene", is een gouden ridder kruis op de borst van het leger, dat deze geweldige prestatie de wereld toonde. Voor de Bolsjewisten zelf zal de verovering van Sebastopol, en in zulk een korte tijdsspanne, een harde schok geweest zijn door den droom van onoverwinnelijkheid, waarmee deze enorme vesting die verrees als een grimmig symbool van Sovjet-Russisch militarisme door hen omsponnen geweest is. Sebastopol....'. het woord heeft een klemmenden tooverklank gekregen over de geheele aarde. Wie over Se bastopol spreekt, heeft tegelijkertijd een voorstelling van weergaloozen moed, van onwijkbare vastberaden heid en van zeldzame strategie, wel ke het onmogelijk geachte, mogelijk maakten en een geallieerd lucht kasteel) in rook deden vliegen. Wij zullen ons niet verdiepen in voorspellingen, doch alleen vaststel len, dat Sebastopol de triomfpoort werd, waardoor het nieuwe offen sief van met lauweren beladen troe pen opgeniareheerd is. Het is niet de eerste keer, dat Sebastopol op de „lippen der we reld" ligt. Reeds tijdens den Krim- oorlog (1854-1855) verkreeg Sebas topol vermaardheid. Bijna een vol jaar heeft toen een Fransch-Engelsch leger noodig gehad de vesting tot overgave te dwingen. Uit 800 kanon nen moesten eerst ongeveer ander half millioen schoten gelost worden, vóórdat de belegeraars de Russeg, die zich onder bevel van graaf Todt- leben taai verdedigden, tot capitu latie gebrachthadden. Sindsdien is een kleine eeuw ver streken, en die jaren, welke een hoogtij van techniek en militair in zicht brachten, gingen ook Sebasto pol niet doelloos voorbij. De oude fortificaties uit den Krimoorlog en de daarop gevolgde versterkingen uit den tsaristisehen tijd stonden in geen enkele verhouding fot de thans overwonnen forten. De Sovjets, die „de Verhevene" ook wérkelijk tot een „Verhevene" wil den maken, in dien zin, dat. Sebasto pol de meest versterkte vesting der wereld zou worden; hebben ontoe gankelijke kustgebieden en berg- gegaan. Deze verklaring wordt slechts afgegeven, wanneer de beslis sing is voorzien van het visum van den Rijkscommissaris* voor het be zette Nederlandsche gebied (com missaris-generaal voor bestuur en justitie). De betreffende partij vraagt het visum aan door bemid deling van den secret.aris-generaal van het departement van justitie. Deze verordening treedt heden in werking. Wijziging der verordening be treffende de Duitsche rechter lijke macht voor strafzaken. Verder bevat het verordenin genblad een derde verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied, houdende wijziging en aanvulling der verordening no. 52/1940 betreffende de Duitsche rechterlijke macht voor straf zaken. Naast enkele aanvullingen betref fende de procedure v-oor het landge- recht en het hooggerechtshof wordt hierin o.m. de volgende nieuwe, be paling opgenomen: „In-dien de ver dachte aangehouden is en zijn on middellijke berechting noodzakelijk geacht wordt, kan de vordering tot vaststelling van de terechtzitting voor de bijzondere^ rechtbank mon deling worden ingesteld en behoeft geen schriftelijke vordering tot ver volging te worden ingediend. In deze gevallen behoeven geen termijnen te v/orden in acht genomen". Herziening va» vonnissen. In den vijfden titel van de veror dening werd tot dusver bepaald, dat de Duitsche procureur-gec^raal in het bezette Nederlandsche gebied ten aanzien van in kracht van ge wijsde geg&ne vonnissen van het landgerecht en het hooggerechtshof binnen een jaar bij den Rijkscom missaris een verzoek kan indienen om vernietiging, terwijl na zoodani ge vernietiging het hooggerechtshof na hernieuwde mondelinge behande ling beslist met inachtneming van de rechtsopvatting,welke in een motiveering van de vernietiging ge geven is. Déze vijfde titel zal thans als volgt luiden: „Acht de Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied een von- i nis in kracht van gewijsde van een Duitsch gerecht wegens een fout bij de toepassing van het recht op de vastgestelde feiten ongerecht, of bestaan andere ge wichtige redenen tot twijfel aan' de juistheid van een vonnis in kracht van gewijsde van een Duitsch gerecht, welke een nieuwe terechtzitting en beslis- -sing ter zake noodzakelijk doen schijnen, dan kan hij, binnen een jaar, nadat het vonnis in kracht van gewijsde is gegaan, een nieuwe terechtzitting voor den bij zonderen senaat van het hooggerechtshof bevelen. Op grond - van het bevel yan den Rijkscommissaris neemt de bijzon dere senaat van het hooggerechtshof een nieuwe beslissing ter zake. Be veelt de Rijkscommissaris de nieuwe behandeling wegens een fout bij de toepassing van het recht op de vast gestelde feiten, dan is de bijzondere senaat gebonden aan de rechtsopvat ting, welke de Rijkscommissaris in het betreffende geval in zijn bevel opneemt." Toelichting Van bevoegde zijde wordt op bo vengenoemde vorderingen de vol gende toelichting gegeven: De verordening van den Rijks commissaris rio. 52/1940 over de Duitsche competentie in, strafzaken ruggen uitgewerkt tot een verdedi gingssysteem met diepe geledingen, zware kloven en steile hellingen. Versterkingen en forten hebben zij gebouwd volgens de modernste op vattingen. Een krans van verdedi gingsmiddelen werd om Sebastopol gelegd een krans van staal, beton en water, want ook de vuurmonden der oorlogsschepen Zouden him don derend woord meespreken, wanneer ooit de hand naar de „Verhevene" uitgestrekt werd. Inderdaad, de vesting Sebastopol kon door de Bolsjewisten, wien de gevechtswaarde van hen, die strijden voor een hoog-menschelijk ideaal, onbekend was, voor onoverwinnelijk gehouden worden. Thans weten zfj beter; en de koude rillingen, die de Kremlinnheeren stellig langs den rug hebben geloopen, zullen hun een onwelkome herinnering geweest zijn aan den voorbijen winter, die hun idealen ook al niet in vervulling deed gaan. Het verlies van Sebastopol immers beduidt het gemis van een onschat bare ravitailleerings- en uitvoerba- sis voor operaties in de Zwarte Zee. Met den val van Sebastopol heb ben de Sovjets de sleutel verloren, die geen geallieerde smid zal kunnen vervangen, ook al worden straks in Moskou, Londen en Washington op het aanbeeld der propaganda weer de mooiste nieuwe gesmeed. De inneming van Sebastopol door de Duitsche legermacht en de met haar verbonden troepen ook de Roemenen legden een soldatesken moed aan den dag zal te allen tijde in de historie als een grootsch feit vermeld blijven. In de geschie denis der krijgskunst zal de schitte rende samenwerking tusschen alle deelen van de weermacht,- die be slissend heeft bijgedragen tot het succes, met zilveren letters beschre ven worden. Tevens zal deze indruk wekkende overwinning voor altijd een schoon getuigenis zijn van de opvoeding tot zelfstandig denkend en handelend mensch binnen de mi litaire gemeenschap van den Duit- schen soldaat. Dezer dagen werd verklaard door iemand, die het weten kan, dat zon der deze voortreffelijke eigenschap pen der Duitsche manschappen Se bastopol niet zoo spoediggevallen zou zijn. De verovering van Sebastopol is een juweel, dat fonkelt in alle fa cetten! is in een derde wijzigingsverorde ning, (verordening no. 70/1942) op enkele puten aangevuld ter bespoe diging van de procedure. Vooral van belang is, dat het gerechtelijke be sluit tot aanhangig maken, van een zaak wegvalt. In de plaats daarvan vormt thans de acte van beschuldi ging van het openbaar ministerie den grondslag voor de behandeling der zaak in het hoofdproces. Door een tweede voorschrift kan de Lan- desrichter voortaan stratfen tot 15 jaar tuchthuis opleggen. Onder be paalde voorwaarden, die in de ver ordening opgesomd worden, kan de Rijkscommissaris binnen een jaar na het rechtsgeldig worden van het vonnis van een Duitsch gerecht het opnieuw aanhangig maken van het hoofdproces bij den nieuwen bijzon deren senaat van het Obergericht gelasten'. De in de laatste twee jaar meer malen gewijzigde verordening no. 52/1940 is in de thans geldende redactie door de verordening no. 71/1942 opnieuw afgekondigd. Tot dusverre werden Duitsche ge rechtelijke uitspraken in civiele en handelszaken in den regel in Neder land niet erkend, waardoor zij hiel geen onmiddellijke uitwerking door middel van executie konden heb ben. In het algemeen was het tot dusverre noodig, dat een eisch, waarover een gerecht in Duitschland reeds beslist had, hier opnieuw in te dienen. In het proces voor den Nederlandschen rechter konden dan alle kwesties, die in Duitschland reeds beslist waren, opnieuw opge worpen en bnderzocht worden. Vol gens het in het internationale rechts verkeer geldende beginsel derwe- derkeerigheid, konden dus ook in Duitschland Nederlandsche vonnis sen die rechtgeldig waren, niet on middellijk. executable verklaard worden eri tegen de veroordeelde partij ten uitvoer gelegd worden. Tengevolge van het steeds levendi ger wordende handels- en economi sche verkeer tusschen het Duitsche Rijk en het bezette Nederlandsche gebied en de drukken uitwisseling van Nederlandsche werkkrachten -naar Duitschland werd deze toe stand van beidé zijden in toenemen de mate als een ongewenschte en tijdroovende belemmering gevoeld. De onderhandelingen,, die daarom reeds sedert geruimen tijd gevoerd zijn om een oplossing te verkrijgen op den grondslag en wederkeerig- heid, hebben thans hun neerslag ge vonden in de heden gepubliceerde verordening van den Rijkscommis saris over de erkenning en executie van Duitsche uitspraken in civiele en handelszaken. In art. 1 van de verordening wordt het begirisel uitgesproken, dat alle uitspraken der civiele gérech- ten van het Duitsche Rijk met inbe grip van het protectoraat Bohemen en Moravaë, die daar rechtsgeldig heid hebben verkregen, worden er kend. De artikelen 2 tot 7 sluiten de erkenning in bepaalde gevallen uit, b.v. voor uitspraken in beslag-, fail lissement- en accoordzaken, of wan neer de erkenning der rechtsgeldig heid in tegenspraak zou zijn met de uitspraak van een Nederlandsch ge recht, resp. wanneer door de uit spraak een handeling zou worden afgedwongen, die volgens het in het bezette Nederlandsche gebied gel dende recht uitdrukkelijk verboden is. Rechtskrachtige Duitsche uitspra ken, die voor erkenning in Aanmer king komen, wórden door het Ne derlandsche gerecht uitvoerbaar ver klaard op een voorstel, dat moet worden ingediend door bemiddeling van het bureau van den Rijkscom missaris (commissaris-generaal voor bestuur en justitie). Het gerecht onderzoekt in dit verband slechts,, of devoorwaarden voor de erkenning aanwezig zijn en of de rechtsgeld'g- heid der betreffende uitspraak in den vereischten vorm is bewezen (art. 8 tot 9). Door de .uitvaardiging dezer ver ordening wordt thans ook de weder- keerigheid in het verkeer met het Duitsche Rijk gewaarborgd. Dit be- teekent dat rechtsgeldige Neder landsche uitspraken in civiel- en handelszaken onder gelijkluidende voorwaarden in het gebied van het Duitsche Rijk-worden erkend en ten uitvoer gelegd kunnen worden. Art. 10 bepaalt, dat voor' dergelijke Ne derlandsche uitspraken allereerst een voor-gezien-verklaring van den Rijkscommissaris (commissaris-gene raal voor bestuur en justitie) en daarna een bevestiging van rechts geldigheid moet worden verkregen van het gerecht, dat de uitspraak gedaan heeft. Ter verduidelijking van deze zijde der executiebepalingen kan gewezen worden op een voorbeeld van een geval, dat voortaan zonder moei lijkheden kan worden opgelost: een Nederlandsch arbeider werkt sedert maanden in Duitschland. Daar hij geen onderhoudskosten betaalt aan zijn familieleden, die daarop recht hebben, hebben dezen een rechts geldig vonnis van bet bevoegde Ne derlandsche gerecht tegen hem ver kregen. Dit vonnis kon tot dusverre in het Duitsche Rijk niet geëxecu teerd worden, zoodat de betaling edr onderhoudskosten uit de ver diensten van den Nederlander niet kon worden afgedwongen. Voortaan is het zonder meer mogelijk, 'de rechthebbenden door executie van dit vonnis in Duitschland onmiddel lijk aan hun recht te helpen en hun economisch bestaan uit de verdien sten van den Nederlander ook tegen diens wil te verzekeren. Opg.' Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Alkmaar, van Woensdag 8 Juli 1942 STAATSLEENINGEN. Vor k. 3% Nedèrland 1941 .100% 4 Nederland 1941 1007/è 4 Nederland 1940 II 10is/16 33'/s Nederi. 1938 99 3 Ned.-lndië 1937 891/ie BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank -142 Handel Mij. Cert. v. ƒ2.50 129 Koloniale Bank .128 Ned. Ind. Handelsbank 83% IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie .155% Caivé Delft Cert. 120% Nederi. Ford 240 Lever Bros Ifi9% Phil. GioeiL Gem. Bezit 295% CULTUUR MAATSCH. H. V. A313% Java Cultuur -155 Ned. Ind. Suiker Unie 15:1/4 Verg. Vorsterlanden 85% PETROLEUM. Kon. Petr325 RUBBERS. Amsterd. Rubber .210 Deli Bat. Rubber 133% Oostkust 9 A/s SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn 156% Java-China-Japan lijn 127% Kon Ned. Stoomboot 199% Scheepvaart Unie 1805/m TABAKKEN. Deli Batavia .139% Oude DeliI77 Senembah149 SPOORWEGEN. Deli Spoor 60 Ind: Spoor 44% lu. 40 1001%, ito%6 101 99%- 89 142 129 1.8 83 156% 120 239 1693/, 294 313 155 158 8te% 331 211 133 96 156% 127 200 180% 139 176 148 60 45 Hoofdredacteur: A R. Jonker, Alk maar. Flv. hoofdred.: H. P. van den Aardweg, Alkmaar. Buitenland:' Tj. N. Adema, Alkmaar. Reportage: D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder. Bergen Stad en Provin cie: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. Sport: J. Werkman, Alkmaar.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2