Hoe ver strekt de vee- en vleeschverordening? O. BOSKER t AGENDA Wieringermeerbewoners ten onrechte voor de rechtbank? Clandestiene slachters in het Beemsterland, Anthraciet en eierkolen. Zwaar vergif gemengd in poeders. nieuwe wet tot ordening van HET sociale lev"en. ii. Amsierdamsche Beurs V. RIJWIELDIEFSTAL. Proces-verbaal is opgemaakt'tegen een drietal Rotterdammers wegens rijwieldiefstal. DIEFSTAL EN HELING VAN ZAKKEN MEEL. Eveneens i§ procesverbaal opge maakt tegen een tweetal personen, dat zich schuldig heeft gemaakt aan diefstal van zakken meel, subsidiair heling daarvan. DIEFSTAL VAN ROOK ARTIKELEN. Een tweetal Amsterdammers, dat zich onledig hield met het stelen van rookartikelen uit rijdehde vrachtwagens, is door de recheréhe aangehouden. Tegen hen is proces verbaal opgemaakt. PINK KOMEN AANLOOPEN. P. Klok, wonende Westdijk no. 6 te Alkmaar,- geeft kennis, dat bij hem in zijn weiland is komen aanloopen /een zwartbonte pink, waarvan hij den eigenaar niet weet. .GESLAAGD. De heer K. J. Kroonenburg te Sint-Pancra-s, ambtenaar ter secre tarie aldaar, is te Utrecht geslaagd voor het examen gemeentelijke do cumentatie en registratuur. Voor het propaedeutisch examen scheikunde slaagde te Delft de heer A. P. van Amstel, alhier. De heer A. P. Punt te Bergen, ambtenaar ter secretarie te Limmen, slaagde jyoor het diploma gemeente administratie I. De heer J. Th. M. Punt, adj.- commies ter secretarie te Hillegom, voorheen te Bergen, slaagde te Utrecht voor het examen gemeente lijke archiefverzorging, afgenomen vanwege de Vereeniging van Neder landsche gemeenten. GENEESHEER VOOR DEN N.O.POLDER BENOEMD. De heer J. Zwarteveen, arts te Heerhugowaard, is benoemd tot chet van den geneeskundigen dienst in den Noordoostpolder. Als plaats van vestiging is Vollenhove aangewezen. Aan deze benoeming is een zeer spoedig vertrek uit Heerhugowaard verbonden. Te Wieringen overleed plotseling in den ouderdom van 64 jaar de heer Okko Bosker, wethouder en loco burgemeester dier gemeente en lei der van het bekende aannemersbe drijf der firma Bosker. De heer Bosker was een energieke persoon lijkheid, die met zijn bedrijf een groot aandeel heeft gehad in de drooglegging van de Zuiderzee. Ook in de uitvoering van het Westfrie- sche Kanalenpian had zijn bedrijf een werkzaam 'aandeel. In Wieringen nam de heer Bosker levendig deel aan het gemeenschaps leven. Zoo was hij voorzitter van de afd. der Holl. Maatschappij van Landbouw en secretaris van het polderbestuur en het heemraadschap Wieringen. Voorts was hij kerk voogd der Ned. herv. gem. en vele jaren lid van dé Prov. Staten van N.H. De folklore had zijn groote 'be langstelling. In zijn woning had hij een belangrijke verzameling oud heden ondergebracht, die hij gaarne aan anderen toonde. Wieringen verliest in den heer Bosker een persoonlijkheid, die zijn stempel op het gemeenschapsleven van het eiland heeft gedrukt. DE HANDEL IN GOEDGEKEURDE POOTAARD APPELEN. Volgens een mededeeliiig in het Centr. Orgaan voor' den handel in aardappelen, groenten en fruit be staat er geen bezwaar tegen, op grond van de gepubliceerde telers- prijzen, thans reeds afspraken voor verkoop van goedgekeurde poot- aardappelen te maken tusschen te lers en handelaren. Een uitzondering echter vormen: Eersteling A, B en C 33/55, Furora en Industrie a, b en c 45/opw., die derhalve voorloopig nijst verhandeld mogen worden. Zoolang de handelsmarges voor het verhandelen van pootgoed van den oogst 1942 nog niet bekend zijn gemaakt is door verkoop door han delaren echter niet mogelijk. Deze marges zullen binnenkort bekend worden gemaakt. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het aankoopen en verhandelen van pootaardappelen als veldgewas in het algemeen ver boden is. Over eenigen tijd zal wor den meegedeeld, in hoeverre op dit verbod uitzonderingen kunnen wor den toegestaan t. a. v. uitsluitend vroeg-gerooid pootgoed. Bioscopen. Cinema-Theater, 7.30 u., hoofdnummer Waar is Golowin? (rom.-sens.), 14 jaar. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 u., hoofd nummer: De Vierde komt niet (Krimi- nal-film), '18 jaar. Harmonie-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer: Cadetten (rom. Avonturenfilm), 14 jaar. Victoria-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer: Wij zijn toch allemaal geen enge len (kom.), 18 jaar. Donderdag 9 Juli. Muziektuin, 8 uur, Volkszangavond. De voorschriften,, waaraan telers en handelaren bij het afleveren en verhandelen van pootgoed Zullen zijn gebonden, zijn in voorbereiding en zullen zoo spoedig mogelijk worden gepubliceerd. Voorkoopen en af spraken, welke in strijd zijn met de binnenkort te stellen voorschriften, zullen niet kunnen worden nage komen. M.U.L.O.-EXAMEN. Diploma B. Gister slaagden voor het examen diploma B: G. Stuurman te Alk maar, H. Herman te Heiloo, Chr. Moolhuizen te Langedijk, H. F. W. Kohier te 't Zand, L. Blankman te Hoogwoud, J. Hooijberg te Cocks- aorp, K. Kistemaker te Middenmeer en St. Heerink te Slootdorp. Diploma A. Het diploma A is behaald door: C. J. Hoeneveld, G. M. 'Boom, P. Prins en A. Dekker te Alkmaar, J. Plomp te Oudorp, G. D. Hoogland te Bergen, C. W. Amels en P. M. Meu- leveld te Niepwe-Niedorp, B. Kroo- nepburg te Sint-Pancras, A. Borst te Harenkarspel, H. H. Kroese te Broek op Langendijk, L. P. Zeeman te Lut- jewinkel," A. C. Haak, L. Conijn, 'A. Boogaard, M. H. Weitering en C. H. Eelman te Den Helder, E. Molema te WieringerWerf, G. Dop_ te Velsen en J. H. Bakker te Castricum. BEROEP AANGENOMEN. De heer J. van Dijk, candidaat tot den Heiligen Dienst te Rotter dam, heeft de toezegging van beroep naar de herv. gem. te Akersloot aan genomen. SINT-PANCRAS. De-kermis. - De tweedaagsche kermis kon> zich verheugen, in een 'groote belangstelling. In de tooneel- zaal van den heer Bouwstra werd beide avonden een film vertoond. Op het kermisterrein heerschte een gezellige drukte, de gymn.-v vereen. S.S.S. gaf een demonstratie op het voetbalveld. Economische rechter. Lezer, durft U na het lezen van het volgende relaas over een op zich zelf eenvoudig lijkende vleesch-affaire nog vleesch te eten? Weet U wel zeker, dat het kleine stukje vieeseh, dat zich en kele dagen in dè week op uw bord bevindt, vleesch is, dat U rechtmatig toekomt en kunt U be wijzen, dat dit bewuste stukje niet afkomstig is van een fraudu leuze slachting? Lezer, die veroordeeld zijt vol gens de vee- en vleeschverorde ning 1942, wat zegt ge wei van die veroordeeling, als ge straks dit verslag gelezen hebt? Dat U misschien ten onrechte veroor deeld is? En gij lezer, die nog een stukje vleesch in de weck heeft, durft ge dat nog bewaren voor latere da gen, of moet ge misschien zoo spoedig mogelijk een feestmaaltijd in elkaar zetten, om het voor raadje voor altijd te laten ver dwijnen? U zult zich afvragen,' waar wjj heen willen. Welnu, de zaak is deze: Drie bewoners uit de Wieringer- meer stonden Woensdag voör den economischen rechter te Alkmaar terecht voor een overtreding van de reeds eenige keeren genoemde ver ordening. Zooals er reeds honderden voor hetzelfde feit terecht hebben gestaan. Een zekere Tjerk Smidstra uit Slootdorp had van een slager vleesch gekocht, dat op 1% kg na gemerkt was. Van dat vleesch gaf hij aan een vriend een 30 kg cadeau en deze meende een tweeden vriend een dienst te kunnen bewijzen jloor dezen ongeveer 7 kg van dit vleesch weer ten geschenke te geven. Het vleesch was voorzoover de drie heeren het hebben bekeken gestempeld en geen van drieën heeft ook maar één oogenblik ge dacht aan de mogelijkheid, dat dit vleesch afkomstig kon zijn van een frauduleuze slachting. Bij één van deze drie, t.w. Hen drik Meijer, werd op een gegeven oogenblik een onderzoek ingesteld door de maréchaussee en ambtena ren van den Crisis Opsporingsdienst en ofschoon zij niet vonden, wat ze zochten, meenden deze, dat hun komst toch niet zonder succes ge weest was. Zij vonden n.l. ongeveer 15 kg geweckt vleesch in den kelder en vroegen aan den eigenaar, hoe hij .aan dat vleesch kwam. Deze, zich van geen kwaad be wust, vertelde toen de heele ge schiedenis, noemde daarbij de na men van den schenker en van zijn vriend, Frans Hoogland, dié van hèm weer een stukje gekregen had. De ambtenaren maakten toen pro ces-verbaal op, onderzochten ,de zaak verder, maar konden geen en kele aanwijzing vinden, die wees op een frauduleuze slachting. (Intusschen rijst bij ons de vraag, hoe de heeren dan wél aan het vleesch zijn gekomen en waarom Smidstra zoo royaal was met h&t vleesch! Zouden er werkelijk voor dit vleesch bonnen ingewisseld zijn? Er is, dunkt ons, iets niet in orde met dezen vleeschhandel). Ter terechtzitting bekenden alle drie, dat zij vleesch in voorraad had den gehad of hadden vervoerd. Eerst stond Hendrik Meijer te recht en na een kort verhoor kreeg de subs, officier het woord. Deze hield een vrij lang requisitoir, waar in hij opmerkte, dat- de verdachte het vleesch op onrechtmatige wijze moet hebben verkregen. Daarbij deed het er niets toe, of hij dat vleesch gekocht of gekregen had, Spr. vroeg tenslotte een geldboete van 300 gulden, subs. 60 dagen. Belangwekkende verdediging, Mr. Buiskool uit Schagen kreeg vervolgens als verdediger van dezen verdachte het Woord en hield een pleidooi, dat ook gold voor de twee volgende zaken. Zijn verweer kan worden samen gevat in eenige hoofdpunten, waar van wij hier den voornaamsten in houd laten volgen: 1. De verdachten zijn niet straf baar wegens overtreding van ae vee- en vleeschverordening 1942, want deze verordening geldt alleen voor de bij de be drijfsorganisatie van den vee- en vleeschhandel aangesloten groepsgenooten. Geen van de drie verdachten is hij deze orga nisatie aangesloten. Het bestuur van deze organisa tie kan uitsluitend verorde ningen maken, welke de aange slotenen hinden. Dat zijn dus markthandelaren, slagers en vleeschfabrikanten. Volgens de grondwet kan het bestuur der betreffende organi satie geen wetgevende bevoegd heid hebben voor alle ingezete nen van Nederland, maar uitslui tend voor de leden van zijn, eigen organisatie. Dit blijkt ook uit de regeling van het tucht recht in de verordening. (Tucht recht is namelijk alleen moge lijk binnen een bepaalde groep en niet t. a. v. alle ingezetenen) 2. De opzet ontbreekt ffiier, (Trou wens de Officier liet bij zijn re pliek „opzet" ook vallen en be perkte zich toen tot een over treding). 3. De verdachten konden zich te recht beroepen op het fait- excusé, dat hier geen sprake was van frauduleus vleesch. Het 'is onmogelijk om van een ver dachte te eischen, dat hij bewijst, dat ■iets niét het geval i s, dus een negatief feit. De bedoeling van de redactie der bepalingen kan dan ook geen andere z(jn dan dat een verdachte aanneme lijk moet maken, dat er geen verbo den handeling was. In het onderha vige geval was niets van een frau duleuze slachting gebleken, ondanks 'n diepgaand onderzoek door de ma réchaussee en den Crisis-Opspo ringsdienst, zoodat dus mag worden aangenomen ten voordeele van de verdachten, dat het hier geen clan destien vleesch betrof. De subs.-officier merkte daarna op, dat men bij vervoer van vleesch steeds er voor moet zorgen te kun nen aantoonen, dat het geen fraudu leus vleesch is en dat zelfs vervoer binnenshuis strafbaar zou kunnen z ij n, waarop mr. Buiskool on der eenige vroolijkheid opmerkte, dat hij dan thuis geen vleesch meer durfde eten, omdat het vervoer van den vleeschschotel naar zijn bord dan ook strafbaar zou kunnen zijn en van hem geëischt zou kunnen wor den te bewijzen, dat hij geen frau duleus vleesch op tafel heeft, ,-wejk bewijs hij onmogelijk achtte. Waarbij de subs, officier opmerk te, dat hij niet kon aannemen, dat de verdediger clandestien vleesch eet! En dat dit op tafel staande vleesch dan toch gestempeld is. Waarop de verdediger weer repli ceerde, dat het stempel te groot is om op zijn portie vleesch geplaatst te kunnen worden en men dit ook op de op bonnen geleverde hoeveel heden vleesch nooit zal aantreffen! (hilariteit). Mr. Buiskool bleef tenslotte van oordeel, dat de verdachten geen overtreding van de vee- en vleesch verordening kan worden ten laste gelegd, daarbij in het midden laten de, of de Officier een andere over treding ten laste had moeten leg- sen. v Mr. Krabbe, economisch rechter, bepaalde daarop, dat hij over een week schriftelijk uitspraak zou doen, evenals in de twee andere hierbij hoorende zaken, t.w. die tegen „F. Hoogland (eisch 75 of 15 dagen) "en tegen Tj. Smidstra (eisch 500 of 30 dagen). In het aardige Purmerend woont de familie Hekelaar. Gerrit Hekelaar is van beroep muzikant en hèeft on getwijfeld gedacht dat in het frau duleus slachten wel wat muziek zat, Toen heeft hij vermoedelijk lessen gehaald bij Gerrit Frederik Heke laar, die slager van beroep is. En nadat beide heeren dus bekwaam waren in het hanteeren van het sla gersmes, zijn ze hun' loopbaan als frauduleus slachter begonnen Het einde was natuurlijk, dat dë zaak mis liep en dat de Hekelaars voor den economischen rechter moesten verschijnen. Ze lieten ech ter verstek gaan, zoodat hun zaak jes al heel gauw bekeken waren. Gerrit had op 15 Maart in de Beemster een koe geslacht tezamen met Gerrit Frederik en de heeren zouden ook nummer twee gekeeld hebben, als het beestje niet «ven te voren ui beslag was genomen, .toen het vervoerd, werd naar de slacht plaats, Eisch en vonnis tegen beide slach ters 7 maanden. De koeien werden vervoerd en met het transport belastte zich An- dries Groot uit Purmerend. De ar me drommel kreeg als belooning voor het riskante karweitje.f 2.5Ö En bovendien nu nog zes weken ge vangenisstraf! Rest dan nog de slachtplaats. Dat was een schuur van J. v. d. Wal uit de Beemster, ook al een arme drom mel, die graag een extraatje wilde verdienen en per slachting 25 gul den zou krijgen, Nu krijgt hij 3 maanden den tijd om na te den ken Ja, het frauduleus slachten is wel een zeer, zeer riskante onderneming geworden. KERKELIJK LEVEN IN HEERHUGOWAARD. Het in den laatsten tijd opbloeiende vrijzinnig godsdienstig leven gaat ook aan onje gemeente niet ongemerkt voorbij. Thans is het zoover, dat ds. Kastein uit Schagen a.s. Zondag met een koor van ongeveer dertig jeugdige personen uit Schdgeh een zangdienst zal geven. Ds. van Biemen uit Barsinger- horn, die naar men ons mededeelde, reeds op twaalfjarigen leeftijd als orga nist in de doopsgezinde gemeente te Leiden fungeerde, zal daarbij het orgel bespelen. HEERHUGOWAARD. Meester en juffrouw trouwden. - De zon ligt warm en stralend over den Middenweg als bruidsmeisjes, een in witte kant gekleed bruidje met haar sluier de trap van het raadhuis helpen bestijgen. Bloemen in de raadszaal en ook eere hagen van groen en bloemen door schoolkinderen opgehouden als „juf frouw van Alphen en „meester" Kramer als bruidspaar het tot den nok gevulde kerkgebouw betreden, Ds. Verschoor van Sint Pancras zet de bijzondere beteekenis uiteen van het leven, dat het jonge echtpaar in Leiden zou gaan /„leiden". Daarna neemt de heer Haeck, hoofd der christelijke school de leiding der gebeurtenissen, worden namens de kinderen een wandtegel en een kapstok aangeboden en spreken de heeren C. Wagenaaf namens het school bestuur, Stouthamer, oud-schoolhoofd, die het vertrek van mej. van Alphen betreurt, maar in mej. Kaarssemaker een waardige opvolgster ziet en de heer De Bie met het geheele personeel d^r Leidsche school die het echtpaar welkom heet in Leiderdorp. Schoolkinderen zingen onder leiding van den heer van Marrum en de heer Haeck spreekt een woord van hulde en aank, waarop de bruidegom een passend antwoord vindt. Leerlingen zingen een zegenbede, ouders defileer/-ï voor het bruidspaar en dan gaat de stoet naar het huis van „moeder" Kostelijk, waar het feest zal worden voortgezet. LANGEDIJK. Gezonken. - Woensdagmorgen is een motorbobt, waarmee door den tuinbouwer N. uit Sint-Pancras een vracht, aardappelen naar de veiling te Broek op Langendijk werd ver voerd, op het Wijd onder Broek op Langendijk, waarschijnlijk tengevol ge van het iets te snel varen, gezon ken. GROOTE BESLISSINGEN. In deze weken vallen groote be slissingen. In Noord-Afrika aan het Oostfront, op de Oceanen worden door de strijders van het nieuvüe Europa successen behaald, die van het grootste belang zijn voor ons al ler toekomst. Duizenden Nederland,sche mannen behooren tot deze strijders. Zij na men de beslissing aan dezen strijd deel te nemen. Ongetwijfeld was ook dit een groote beslissing. Van u vragen wij eveneens een beslissing, namelijk deze mannen te steunen in hun strijd, door ons verzorgings fonds sterk te maken. Mogelijk dat dit voor u een groote beslissing- be- teekent, maar dit fonds stelt ons in staat geregeld' duizenden pakketten naar onze strijders aan het front te zenden. Neemt dus vandaag nog uwe beslissing, zendt een flinke bij drage op girorekening 432100 t.n. Verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. VERPAKKING PRODUCTEN VOOR DUITSCHE WEERMACHT. Moet aan zekere eischen voldoen. 's-GRAVENHAGE, 8 Juli. -De vol gende week is de afkondiging van een besluit te verwachten, waarbij een ieder, die voor de Duitsche weermacht bestemde producten ver pakt, verplicht wordt bij de verpak king een papier in te sluiten, waar op verscheidene gegevens staan ver meld. Een dag na zijn afkondiging in de Staatscourant treedt dit besluit in werking. Het is van belang, dat men reeds thans de voor de uitvoe ring noodige maatregelen treft. Na dere bijzonderheden vermeldt dg desbetreffende officieele publicatie. DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. TEGELEN, 8 Juli. Vanmiddag is alhier de biscuitfabriek van de fir ma Dings-Noldus de achttien-jarige arbeider H. Coppus met' een electri- schen stroom in aanraking gekomen en op slag gedood. Geneeskundige hulp was aanstonds aanwezig, doch mocht niet meer baten. De politie heeft de zaak in onderzoek. Inbraak in confectiefabriek. - "Eenige dagen geleden is een inbraak gepleegd in een - confectiefabriek aan de Warmoesstraat te Amster dam, waarbij twaalf bontmantels, 35 damesmantels en vier rollen stof, ter gezamenlijke waarde van onge veer 4000 verdwenen. Een in de dakgoot gevonden ceintuur van een mantel gaf de recherche een spoor in handen, dat leided tot opsporing van den dader, een 20-jarigen machi ne-bankwerker, die nabij de fabriek woont. Het gestolen goed is In be slaggenomen. Hazardspel. De politie te ÏJmuiden heeftMaandagavond met veel succes een inval gedaan in een café aldaar. Zij had aanwijzingen gekregen, dat daar gelegenheid werd gegeven tot hazardspel. Dit bleek juist te zijn en een tiental per sonen werd aangehouden. Bij een hunner werd een groot bedrag aan geld gevonden, terwijl voorts een hoeveelheid fiches In beslag werd genomen, Kindje onder goederentrein. - Op den onbewaakten overweg te Mullem (gem. Vierlingsbeek) werd gister een kindje van 16 'maanden van den heer L. Franssen; dat in een onbewaakt oogenblik kans had ge zien op dien overweg te komen', door een passeerenden goederen trein, komende uit de richting Venlo, gegtepen en op slag gedood. Tabaksdiefstallen. - Gisternacht hebben dieven door verbreking in een perceel aan de Florastraat te Utrecht 3000 sigaren, 61 kg ruwe tabak en 20.000 pakjes sigaretten papier gestolen, uit een ander per ceel in dezelfde straat werden 1400 sigaren weggenomen. Klachten over onrechtvaar dige verdeeling. Wij ontvingen een brief van een onzer lezers, waarin deze een pro bleem aansnijdt dat ongetwijfeld velen zal interesseeren. Het is na melijk algemeen bekend( dat een rechtvaardige kolenvoorziening het noodzakelijk maakt, dat iedere ko- lenverbruiker in redelijke verhou dingen anthraciet en eierkolen van zijn leverancier afneemt en geen rechten meer kan laten gelden op le vering van uitsluitend anthraciet. Nu schrijft men onS echter o.m.: „Ik kan bij mijn kolenhandelaar alléén maar eierkolen krijgen. Hij zegt geen anderé soorten te ontvangen. Mijn buurman echter ontvangt van zijn kolenhandelaar voor zijn vijf bonnen wél anthraciet en daardoor veel meer calorieën warmte. Is het juist en hoe komt het aldus be doelde briefschrijver dat mijn handelaar geen anthraciet ontvangt en een andere wel? Zit dit in een onjuiste of onbillijke verdeeling? In tusschen ben ik daar de dupe van, want ik kan niet naar een anderen kolenhandelaar overgaan, omdat ik bij den eerste ben ingeschreven. Door deze verdeeling geschiedt het publiek onrecht. Als de brandstof- fenpositie het noodig maakt, dat er eierenkolen moesten worden gestookt welaan, maar dan eerlijk verdeeld over de geheele bevolking. Door de typische verdeeling onder de brand- stoffenhandelaren krijgt nu de eene helft van het publiek anthraciet de andere helft eierkolen. Dat kan toch niet de bedoeling zijn". Antwoord. Van oficieele zijde wordt te deken aanzien het volgende opgemerkt: Reeds in vroegere persberichten werd er op gewezen, dat men in het algemeen verstandig doet genoegen te nemen met de soorten en afme tingen brandstoffen, welke de han delaar in voorraad heeft, en dus niet cokes of'eierkolen te weigeren, in de verwachting dat de handelaar later anthraciet zal kunnen afleve ren, tenzij men in verband met het type kachel de eerstgenoemde brandstoffen niet of niet onver mengd kan stoken. In ieder geval is het raadzaam hieromtrent met den handelaar overleg te plegen. De handelaren krijgen in den regel di verse' soorten brandstoffen toege zonden, daar bij de huidige distri butieregeling zooveel mogelijk met de bestaande handelsgebruiken en de afname in vroegere jaren reke ning wordt gehouden. Het is echter door transportmoeilijkheden wei-mo gelijk dat een leverancier o p een bepaald tijdstip uitsluitend cokes en eierkolen heeft en een andere handelaar alleen an thraciet. Daar de meeste handelaren in volgorde van de binnengekomen bestellingen afleveren, is het wel haast onvermijdelijk, dat op zooda nig tijdstip de eene verbruiker eierkolen en een ander anthraciet ontvangt. Noodlottige vergissing. ROTTERDAM, 7 Juli.. Alhier is dezer dagen een 33-jarige man over leden ten gevolge van een vergis sing, die in een apotheek werd be gaan. Op voorschrift van den dokter kreeg hij op recept poeders tegen ischias. In deze poeders was een kleine hoeveelheid van een zwaar vergif gemengej. Toen de poeders werden nabesteld, vergiste de assis tent-apothekeres zich in de hoeveel heid van het vergif met het nood lottige gevolg, dat de man kort na het gebruik van de poeders is over leden. De assistent-apothekeres is in bewaring gesteld. Zij zal zich moe ten verantwoorden wegens veroor zaken van dood door schuld. ADVERTENTIES IN NIEUWSBLADEN EN TIJDSCHRIFTEN. 's-GRAVENHAGE, 7 Juli. De Staats courant bevat een besluit van den secr.» generaal van het dep. van volksvoor lichting en kunsten betreffende het plaatsen van advertenties in nieuws bladen en tijdschriften. Hierin wordt bepaald, dat deze ad vertenties zoodanig moeten worden op gesteld, dat duidelijk blijkt, dat zij niet behooren tot het redactioneele gedeelte, terwijl zij voorts naar vorm en inhoud1 aan de volgende eischen moeten vol doen: a. zij behooren zakelijk zonder kennelijke misleiding of overdrijving te zijn| b. ZU mogen niets bevatten, dat er toe leiden kan de belangen of het streven naar gemeenschap van het Nederlandsche volk, zijn kuituur of economisch leven te verzwakken of de godsdienstige gevoelens van anderen te kwetsen; c. zij mogen niets inhouden, dat de eer of het welzijn van een ander wederrechtelijk aantast of zijn goeden naam schaadt; d. zij mogen niets in houden, dat om andere redenen in strijd is met de openbare orde en goede zeden- Voorts kan de secretaris-generaal in het belang van de volksvoorlichting na dere voorschriften vaststellen, waaraan advertenties moeten voldoen., Verder is bepaald, dat de uitgever dengene, die in feite de leiding heeft over het advertentiegedeelte van - een nieuwsblad of tijdschrift, als adverten tiechef behoort te vermelden onder de in het journalistenbesluit bedoelde ver melding op elk exemplaar van een nieuwsblad of tijdschrift. De uitgever en de advertentiechef zijn verplicht naar beste weten en kunnen er voor zorg te dragen, dat het adver tentiegedeelte van een nieuwsblad vol doet aan bovenbedoelde richtlijnen. Een uitgever of een advertentiechef, die zijn hem door dit besluit opgelegden plicht verwaarloost, pleegt een beroeps- overtreding. Genoemde secr.-generaal kan in dat geval den uitgever of den advertentie chef tuchtrechtelijk straffëh met: a. een waarschuwing, b. een geldboete van ten hoogste tweeduizend gulden. Voorts kan hij in zeer ernstige gevallen, indien hij zulks in het openbaar belang nood zakelijk acht, een nieuwsblad voor be paalden of onbepaalden tijd verbieden advertenties te plaatsen. Dit besluit kan worden aangehaald als „Advertentlebesluit 1942". Het treedt heden in werking. Praatjes vullen geen gaatjes, het komt op daden aan. Wordt lid van den Nederlandscben .Yolksdlenst. AMSTERDAM, 7 Juli. De centrale persdienst vSn het N.A.F. schrijft ons: De contouren der nieuwe so ciale ontwikkeling teekenen zich af. Het gaat hier niet om een omvor mingsproces, maar om het scheppen van nieuwe vormen. Wij geven hier de meenig van den leider van het Nederlandsche Arbeidsfront over de komende wetgeving ter ordening van het sociale leven. In die wet wordt het bedrijf of de onderneming gezien als organischs en organisatorische eenheid, welk» in de verhouding tusschen werkne mer en werkgever tot uiting moet komen. Beider verantwoordelijkheid en beider rechten en verplichtingen- zullen ten nauwste verband houden met het hoogere belang, dat door beide groepen in en door het werk gediend moet worden, n.l. de een heid en gezonde ontwikkeling van de Nederlandsche volksgemeenschap. Daarom zijn de onderscheidingen werknemer-werkgever, welke op te genstellingen wijzen, die bij de ver vulling van deze taak remmend kun nen werken, door de komende wet niet alleen in naam, doch ook in we zen terzijde gesteld. Dit brengt geen bevoogding van den bedrijfsleider mede, veeleer wordt de verantwoor delijkheid grooter, doch tevens ik het karakter van de verantwoordelijk heid geheel veranderd, dus gericht op het welzijn van het geheele be drijf en in het bijzonder op het wel zijn van allen, die in het bedrijf wer ken en als zoodanig als volwaardige medewerkers zijn te beschouwen. Dit zijn verplichtingen, welke de be drijfsleider ten volle heeft te aan vaarden, doch waartegenover zijn rechtenook ten volle gewaarborgd zullen zijn. Doch niet alleen voor de afzon derlijke bedrijven, ook voor het be drijfsleven als geheel zal de onver brekelijke eenheid tot uiting komen. Om dit te bereiken zal een gevol machtigde voor den arbeid ingesteld worden om dit bedrijfsleven als ge heel te ordenen, opdat het zijn taak in dienst van de Nederlandsche volksgemeenschap naar behooren zal kunnen verrichten. Het Nederlandsche Arbeidsfront zal geheel in overeenstemming met zijn taak en als de wordende orga nisatie van alle Nederlandsche wer kers bij deze ordening mede een be langrijke bijdrage hebben te leveren voor de verzorging van alle werkers in den ruimsten zin van het woord. Om aan het geheel een hecht funda ment te verleenen, zal bovendien een raad van deskundigen den ge volmachtigde terzijde -staan. Van dezen raad van deskundigen, die voor de helft uit bedrijfsleiders en- voor de helft uit de andere mède- werkers uit de bedrijven zal worden gevormd, kan verwacht worden, dat hij in goede samenwerking de be langen van allen, die in het bedrijfs leven een taak vervullen, behartigt én daarmede de belangen van het geheele volk. BROEK OP LANGENDIJK, 9 Juli '42. (Langendijker Groentenveiling). 13700 kg Tomaten 32; 581575 kg Schotsche muizen 7.90 en kriel ƒ5; 150 kg Tuin- boonen 10 NOORDSCHARWOUDE, 9 Juli 1942. Noordermarktbond). 226100 kg Schotsche muizen 7.90 en kleine ƒ5. x WARMENHUIZEN, 8 Juli 1942. 106800 kg Schotsche muizen 8.10 en kleine 5. ALKMAAR. GEBOREN: Bernardus Th., z. van Adelbertus A. Metselaar en G. Beeld man. Trijntje, d. van Gijsbert Acker- man en E. N. Buijten. Jacob J., z. van Jan J. Smit en M. Stam. GETROUWD: Pieter de Vries en Trijntje Koning. Johannes B. Hoog land en Catharina A. Roskam. An- dries Paulusma en Vrouwke Dragt. t Jan Groot en Agatha G. Spaans. OVERLEDEN: Willemijnte Kortekaas, wed. van J. Bakker, 62 jaar. Elisabeth Boereboom; 71 jaar. Maria H. Merts, 81 jaar. Johannes C. van Gijsen, geh. met B. Grossenberger, 42 Jaar. In de buiteneditie van 8 Juli werd reeds een gedeelte geplaatst. Opg. Amsterdamsche Bank N/V. Bijkantoor Alkmaar, van Donderdag 9 Juli 1942 STAATSLEENINGEN. Vor.k. lu.40 IV, Nederland 1941 .100'Vic 10°1RAe 4 Nederland 1941 100'/8 100'/, 4 Nederland 1940 II l0H/ie 10U/16 3—3i/5 Nederl. 1938 99Vs 99l/8 3 Ned.-Indië 1937 89 89 BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank .142 142 Handel Mij. Cert. v. 2.50 125 127 Koloniale Bank 1271/* 127*/4 Ned. Ind. Handelsbank 831/, 831/, IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 157 156 Calvé Delft Cert. .1213/, 12U/, Nederl. Ford ,240 240 Lever Bros .170 171-2 Phil. Gloeil. Gem. Bezit 293'/, 297-9 CULTUUR MAATSCH. H. V. A3J21/, 3H-5 Java Cultuur .- 155 155 Ned. Ind. Suiker Unie 158V, 159 Verg. Vorstenlanden 88'/, 881/4 PETROLEUM. Kon. Petr33C/ 334V* RUBBERS. Amsterd. Rubber .209211 Deli Bat. Rubber .135 135 Oostkust 95i/i 95 SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn 156'/, 157 Java-China-Japan lijn 1271/, 126 Kon- Ned. Stoomboot 1991/, 200 Scheepvaart Unie .180'/, 182-3 TABAKKEN. Deli Batavia .138 136 Oude Deli 175 171 Senembah .1471/, 147 SPOORWEGEN. Deli Spoor 60'/, 61'/, ind. Spoor 43'/, 44 Hoofdredacteur: A. R. Jonker, Alk maar. PIv. boofdred.: H. P. van den Aardweg, Alkmaar. Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar. Reportage: D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Provin cie: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. Sport: J. .Werkman, Alkmaar.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2