Broeinest ie de Wieringermeer nilgeroeid. ONDERLINGE NEDERLANDSCHE DE VUURRODE SCHOENTJES. MUZIEK IN HET DUiVELSSTEEGJE f. 750.000.000.- geen omslag DISTRIBUTIE-NIEUWS KLEINE TUINEN SPORT. Chinees voor een kleine 6000 gulden bestolen. RADIOPROGRAMMA FEUILLETON Het verzekerd kapitaal van de „Onderlinge Nederlandsche" bedraagt thans Over het afgeloopen boek jaar behoeft te worden gehevep De voorschotheffing voor woon- en winkelhuizen, boer derijen, inboedels en inven tarissen bedraagt 60 cènt per f. 1000. pet halfjaar. Laat U voorlichten door de „Onderlinge N ederlandsche" of hare agenten. Kantoor Amsterdam: Keizersgracht 399 Tel. 30315 MO LEST VE RZEKERING MIJ. gevestigd te Sneek I Actieve agenten gevraagd) INLEVERING RESTANTBONNEN „AARDAPPELEN". De Leider van den distributie- dienst, kring Alkmaar, brengt ter kennis van de» aardappelhandelaren, dat de restanten van de bonnen 31 A, 31B en 32 A (elk tot ten hoogste ne gen rantsoenen)' in de week van 13 tot en met 17 Juli moeten worden ingeleverd met de bonnen 34 A en een restant van de bonnen 33 A „Aardappelen". Men dient er rekening mede te houden, dat één „A-bon" gelijk is aan een half rantsoen, terwijl voor één rantsoen vijf B-bonnen moeten worden ingeleverd. Indien 't restant van de B-bonnpn geen heel aantal rantsoenen be draagt, mag afronding tot een heel rantsoen naar boven plaats vinden. Alkmaar, 14 Juli 1942. De Leider voornoemd, H. BAKKER. KARWEITJES IN DE JULIMAAND. Elke maand brengt zijn bezigheden mee, en hoewel er in het voorjaar meer werk te verzetten valt, zitten we in den zomer toch niet alleen maar te wachten tot er wat te oog sten valt. We blijven den grond tusschen de groenten goed los houden, vooral stokboonen zijn er zeer gevoelig voor, en speciaal op zwaren grond, b'„ nat weer. Zoo hier en daar zal het ook reeds mogelijk zijn, wat zomerandijvie op te binden. Als de struiken wat voch tig zijn kan dat geen kwaad, daar ze toch maar kort in den band blij ven, en naar men zegt op die manier zelfs eerder bleeken. De pogst van andijvie kan' ongeveer een week of drie duren, alleen bij voortdurend droog en warm weer maar een dag of veertien, waarna zij gaan door schieten. De zomerandijvie leent zich heel goed voor inmaak in het zout, dus als we een behoorlijke opbrengst hebben behoeven we niet op de win- terandijvie te wachten. Als we deze laatste niet hebben gezaaid in Juni kunnen we ook eind Juli of begin Augustus plantjes -knopen, die we op 25 cm afstand uitzetten. In den winter moeten we ook de rauwkost niet vergeten en zoo is dan thans de rammenas aan de beurt om gezaaid te worden. Dit doen we liefst op rijen 20 cm van elkaar, terwijl we de planten op de rij later op 15 cm uitdunnen. Afgedragen aardbeibedden moe ten we niet verwaarloozen, want nu gaat het er om, dat we sterke plan ten behouden, en dus de uitloopers zooveel mogelijk verwijderen.. Wil len we jonge plantjes, dan laten we enkele ranken doorgroeien, en ne- men dan alleen die plantjes, welke het dichtst bij de moederplant zitten, omdat die het krachtigst zijn. Bij zonder stevige planten krijgen we als we hier en daar potjes met goede tuinaarde in den grond graven onder de plaatsen waar de jonge plantjes ontstaan zijn. Door een paar houten pennen over een rank te plaatsen, houden we de plantjes vast en zul len zij spoedig wortelen. Vruchtbare aardbeiplanten geven de beste nako melingen, zoodat we daar bij het winnen van jonge plantjes degelijk rekening mee moeten houden. Wie niet tevreden is over de erw- tenoogst, zal nu nog wat erwten en eventueel peulen kunnen leggen, die bij een gunstig najaar nog een be hoorlijke oogst kunnen geven. Eeni- hoorlijke oogst kunnen geven. Eenig risico is aan een dergelijke late het zaad is weinig kostbaar, en wie niet waagt, die niet wint! WETENSWAARDIGHEDEN. We hebben wellicht ondervonden, dat het met radijs in de warmte niets gedaan is, ze wordt voos en kan op een verschrikkelijke manier door aardvlooien aangetast worden. Heb ben we een plekje in de schaduw over, dan is Let nog wel mogelijk in Juli nog te zaaien, maar toch moet er op warme dagen flink gegoten worden. De ronde soorten schieten het gemakkelijkste door, daarom ne men' we voor een late zaaiïng liever de lange soorten, die beter tegen zonnewarmte bestand zijn. Na half Augustus kunnen we zonder be zwaar weer ronde roode en witte radijs zaaien. Komkommers, op den kouden grondgeteeld geven dikwijls krom me vruchten die spoedig rotten om dat zij direct met de aarde in aanra king komen. Een manier om een en ander te voorkomen is te vinden in twee paaltjes, die midden tusschen de rijen, 60 cm boven den grond komen te staan en waarop een lat wordt gespijkerd. Aan weerskanten worden takjes neergelegd,- zoodat zij elkaar aan de toppen ontmoeten. Zoo mogelijk worden de ondereinden in de aarde gebogen opdat zij niet weg waaien. Gaan de komkommer- planten ranken, dan helpen we ze even om over dé -takjes te kruipen, en worden er vruchten gevormd dan hangen deze vrij naar beneden in de ruimte onder de takken. Op die ma nier blijven zij recht, terwijl zij na een regenbui in hangende toestand gemakkelijk weer opdrogen en min der last van rotting ondervinden. Het doorschieten van sla is een zeer veel voorkomend verschijnsel helaas, en er is weinig aan te doen, want het weer is een der voornaam ste factoren. Vooral in droge hoog gelegen tuinen zullen we er zeer veel hinder van ondervinden. De beste resultaten in dat opzicht geeft een lage vruchtbare tuin, waar bo vendien dan nog ter plaatse gezaaid wordt, zoodat niet verplant behoeft te worden. Oogenschijnlijk laat sla zich zeer gemakkelijk verplanten, maar toch geeft elke verplanterij even een stilstand in de groei, waar door maar al te vaak kleine kropjes gevormd worden of hooge stengels. Hoe regelmatiger de groei bij sla kan plaats vinden, hoe minder kans op doorschieten er zal zijn. In de practijk komt er van ter plaatse zaaien en uitdunnen niet veel, maar we hebben toch de methode als we tenswaardigheid vermeld, omdat vele amateurs moeilijkheden bij het kweeken van sla ondervinden. A. C. MULLER—IDZERDA. 228. Jacob voorop en Anneke achter hem aan. Ze renden tussen de bomen door zonder op of om te kijken. Het zweet liep bij hun gezichten neer. Maar in hun doodsangst merkten ze het niet. Ze wilden weg uit dit geheimzinnige bos. Maar hoe? Voetbal H.S.V. TE HEILOO. In de jaarvergadering van H.S.V., die dezer dagen werd gehouden, zijn onderstaande nieuwe bestuursleden gekozen, die de functies als volgt hebben verdeeld: Cor Smit, voor zitter; H. Pel, secretaris; J. Kueter, penningmeester; G. Arendsen en J. Verver, commissarissen. beslissing viel evenwel ten gunste van Osendarp; van Beveren werd tweede en van Osta derde geklas seerd. De tijd van de drie loopers was precies gelijk, n.L 10.9 sec., wel ke "mede omdat zij den wind in den rug hadden, niet meeviel. In de overige wedstrijden was het verschil vrij groot. De voornaamste uitslagen waren: 1500 m klasse A: 1. F. A. de Ruy- ter, de Volewijckers, 4 min. 13.8 sec.; 2. H. W. van Olffen, Blauw-Wit, 4 min. 19.5 sec. 800 m A en B: 1. Brijs, Haarlem, 2 min. 7.9 sec.; 2. C. Koomen, Lycur- gus, 2 min. 8.7 sec. 400 m A: 1. A. Blok, Olympia, 53.9 sec.; 2. J. Sandbergen, A.A.C., 55.9 sec. 100 m A: 1. Osendarp, Trekvogels, 10.9 sec.; 2. W. van Beveren, Ajax, 10.9 sec.; 3. Chr. van Osta, Trekvo gels, 10.9 sec. 3000 m A: 1. J. Weenink, Suaomi, 9 min. 25,5 sec.; 2. J. J. Bruijn, A.A. C., 10 min. 11.3 sec. Kogelstooten A: 1. A. G. J. de Bruijn, V. en L., 13 m 94 c.m.; 2. T. Oreel, A.P.G.S., 12 m 94 c.m. Verspringen A: 1. G. W. Takken, A.V. 1923, 6.54 m. Hoogspringen A: 1. J. W. de Hey, A.V. 1923, 1.70 ml-2. G. C. van Balen Blanken, Olympia, 1.65 m. Discuswerpen A: 1. A. G. J. de Bruijn, V. en L., 41.33 m;'2. Enklaar, V. en L., 36.67 m. Speerwerpen: 1. N. B. Lutkeveld, A.PvG.S., 55.77 m; 2. L. Dammers, Zeeburg, 53.52 m. Olympische estafette: 1. A.A.C., 3 min. 42.2 sec.; 2. Haarlem, 3 min. 44.2 sec.; 3. Trekvogels 3 min. 51.3 s. ATHLETIEK TE HEILOO. De Gezellenvereenigingen van Alkmaar en omstreken hielden Zon dag een goedgeslaagden athletiek- dag op het H.S.V.-terrein te Heiloo. De afd. Heiloo werd wederom win naar van den wisselbeker met 78 pt., Warmenhuizen werd tweede met 69 en Noordschanyoude derde met 68 pt. De individueele prestaties waren: 100 meter: 1. J. Tromp, Noord- scharwoude, 12 sec.; 2. G. Groot te Warmenhuizen, 12.2 sec.; 3. J. Jon ker te Warmenhuizen. 3000 meter: 1. H. Bruin te Noord- scharwoude, 10 min. 32 sec.; 2. L. Tervoort te Breezand, 10 min. 35, sec.; 3. J. Biersteker te Heiloo. Hoogspringen: 1. J. Tromp teN.- scharwoude, 1.60 m; 2. Jonker 'te Warmenhuizen, 1.55 m; 3. C. Ran- zijn te Heiloo (bij loting) 1.50 m. Verspringen: 1. J. Tromp te N.- scharwoude, 5^70 m; 2. G. Groot te Warmenhuizen, 5.65 m; 3. Marcker te Castricum, 5.39 m. 1500 m: 1. J. v. d. Molen te War menhuizen, 4 min. 53 sec.; 2. H. Brufin te Noordscharwoude, 4 min. 57.4 sec.; 3. IJ. Kops te Heiloo, 4 min. 57.6 sec. Estafette 4 x 100 m: 1. Warmen huizen, 2. Heiloo, 3. Castricum. Kogelstooten: 1. Jonker te War menhuizen, 9.29 m; 2. H. Spaans te Heiloo, 9.17 m; 3. Nannes te War menhuizen, 8.50 m. Athletiek N.A.U. HEEFT 10.000 LEDEN. ?e N.A.U. is in weinige maanden tijds gegroeid tot een organisatie van meer dan 10.000 leden. Eind 1941 was het ledental 5171 en thans 10036. In Noordholland bijvoorbeeld waren er in 1940 783 leden, in 1941 1099 en in Juli 1942 1771. Deze cij fers demonstreeren zeer goed den groei der vereeniging. OSENDARP BIJNA GEKLOPT! Spannende 100 meter. Osendarp is "niet oppermachtig meer op de 100 meter. Bij de natio nale wedstrijden, welke de Amster- damsche Politiesportver. A.P.G.S. gisteren organiseerde, moest de nationale kampioen weliswaar niet het onderspit delven en ging hij weer als eerste over den streep, doch bij die finish was het verschil zoo uiterst gering, dat er bijna van geen verschil gesproken kon wórden. Van Osta en Wil van1 Beveren legden hem het vuur wel zeer na aan de spikes. Dit nummer was zonder twijfel het meest spannende van het niet grootsche programma. Maar weinig cracks traden aan en de prestaties vielen tegen. Osendarp was in zijn serie veruit de sterkste, gevolgd door den B- kampioen Scheermeijer, terwijl Chr. van Osta in de 3e serie over van Be veren, die zich kennelijk met de tweede plaats tevreden stelde, en Wendel de Joode zegevierde. In de finale kwamen Osendarp, Schreuder, van Beveren, Scheer meijer en van Osta. Er heerschte bij den start een groote nervositeit. Van Osta ëjpS tot tweemaal toe, te vroeg weg. Eindelijk vertrokken allen on tijd en t leek er op dat v. Osta een kiemen voorsprong nam. Osendarp lag echter maar weinig bij hem ach ter voor van Beveren, die op de der de plaats volgde. Het was speciaal de Amsterdammer, die op de laatste meters prachtig op kwam zetten en het verloren terrein geheél inliep. Gelijk met Osendarp 1 en van Osta ging hij door de finish. De meenin gen over de volgorde van aankomst liepen zeer uiteen, ook die der jury leden onderling. De uiteindelijke Tennis DE NATIONALE KAMPIOEN SCHAPPEN BEGONNEN. De wedstrijden om de verschillen de nationale tennistitels zijn Maan dagmiddag op de Metsbanen te Sche- veningen begonnen. Maandagmiddag heerschte er al direct de juiste tennissfeer binnen de muren van de Mets. In de eerste inschrijverspartijen speelden de zenuwen een groote rol, vooral als betrekkelijk onbekende spelers tegen de meer bekenden in het veld moesten treden. Deze laat- sten hadden dan ook over het alge meen weinig moeite zich in de vol gende ronde te plaatsen. Zoo zagen wij op den eersten middag mej. Rol- lin Couquerque den strijd aanbinden tegen mevr,. Noordhoek-Hegt. De kampioene spande zjch hoegenaamd niet in en won gemakkelijk met 6-2, 6-1. Dit laatste was echter wel het ge val in de partij tusschen mej. Gode-, froy en mej. Marinkelle. Velen ge ven eerstgenoemde in deze kam pioenschappen een goede kans. Zij won dan ook haar eerste ronde met 6-2, 8-6, doch zonder strijd ging dat niet. Vooral in de tweede set kwam mej. Marinkelle aardig opzetten. Van een achterstand van 4-2" bracht zij het nog tot 6-5 in haar voordeel, doch moest zich toen op 8-6 gewon nen geven. WESTFRTESCHE KAMPIOEN SCHAPPEN. Het eeyste weekend is voor een 'groot gedeelte verregend. Dit was niet alleen bijzonder jammer voor het spel zelf, maar ook plaatst het de wedstrijdleiding voor groote moeilijkheden wat de afwerking van het tornooi betreft. Imriiers, de deel name is buiten verwachting groot. Er zjjn 122 inschrijvingen van 73 verschillende speelsters en spelers, waaronder de sterkste uit Westfries land, Alkmaar en Bergen, zoodat er in totaal 117 partijen moeten wor-. den gespeeld. Bij goed weer en een vlot verloop zou het mogelijk ge weest zijn in twee weekends klaar te komen, doch daar is thans reeds gen kans meer op, zoodat er nog wel één of twee wedstrijddagen aan vastgeknoopt zpllen moeten worden. Terwijl er Zaterdag in het geheel niet kon worden gespeeld, gelukte het om op Zondag nog 28 partijen af te werken; één partij werd we gens duisternis gestaakt. De uitslagen van de tot dusverre gespeelde partijen, waarvan er ver schillende het aanzien meer dan waard waren, zijn als volgt: Heeren enkelspel; le ronde:1 J. de Wit si. H. Broers met 6-3, 6-4; mr. Berkhouwer sL J. R. Broers met 8-10, 6-4, 9-7; E. Verroen si. H. Ree nters met 6-2, 6-3; J. Deetman sL R. Kerssemakers met 6-1, 6-1. 2e ronde: F. Beek sl. L. Keizer met 6-1, 6-0; T. Stumpel sl. H. Stum- pel met 6-3, 6-1; mr. H. Schuurman sl. W. L. de Nijs met 6-3, 9-7; P. Luyckx sl. J. Bos met 3-6, 6-1, 6-4; J. Kokkes sl. G. van der Bijl met 6-4, 6-4; J. Lienesch sl. H. Kirkenier met 6-1, 6-4; Jn. Schmidt sl. B. Boer- rigter met 6-1, 6-1; P. Peetoom sl. B. Kusters met 7-5, 7-5; F. Dijkstra sl. B. Koster met 6-1, 6-4. Dames enkelspel, le. ronde: mej. C. Dun sl. mevr. R. Vermande met 4-6, 6-3, 6-3; mej. R. Koppen sl. mej. G. van" Zadel met 6-1, 6-1; mej. V. Bouchier sl. mej. J. de Leur met 6-1, 6-2; mej. D. Bouchier sl. mej. J. van Marie met 6-2, 4-6, 7-5; mej. T. van Beek sl. mevr. M. van Wijk met 6-4, 3-6, 6-4; mevr. T. Wille slaat mej. M. Klopper met 6-2, 6-4; mevr. A. de Leeuw sl. mej. P. Eecen met 2-6, 6-3, 8-3. 2e jonde: mej. H. Eijssen sl. mej. L. Rolff met 3-6, 7-5, 6-3. Dames dubbelspel, le ronde: mej. A. de Wit en mevr. A. Postma sl. de dames V. en W., Bouchier met 6-2, 6-1. Heeren dubbelspel, le ronde: F. Dijkstra en F. Beek sl. H. Schip horst en H. Reekers met 6-3, 6-1; J. Deetman en E. Verroen sl. B. Kus ters en R. Kerssemakers 6-2, 6-4; B. Boerrigter en J. Hemelrijk sl. H. Broers en J. Bos met 6-1, 6-4; mr. D. H. Buiskool en F. Stumpel sl. mr, H. Schuurman en J. Kokkes met1 6-3, 6-4. Gemengd dubbelspel, le ronde: mej. R. Koppen, en J. Lienesch sl. mej. L. Rolff en H. Kirkenier met 6-2, 6-1; mevr. Vermande en Jn. Schmidt sl. mej. I. Knödgen en W. Bos met 6-4, 6-0. A.s. Zaterdag om 10 uur worden de wedstrijden voortgezet, terwijl wellicht eenige partijen in den loop van deze week zullen worden ge speeld. Schaken SCHAAKCLUB V.V.V. Nadat de heer P. Hoekstra gister avond in het clublokaal van V.V.V. voor leden 'en belangstellenden weer een aantal interessante standen op het demonstratiebord had behan deld, richtte de voorzitter van V.V.V., de heer B. Veltman, zich tot den heer de Waal, die den wedstrijd om het kampioenschap van V.V.V. met den heer Appel, in een wed strijd van 6 partijen met 4-2 had ge wonnen. Hij wenschte den overwin naar van harte geluk en sprak de wensch uit, dat hijnog meermalen fel zou moeten kampen om de eere plaats te behouden. Van bijzondere beteekenis achtte spr. de groote pro paganda die door dezen wedstrijd voor het schaakspel en voor V.V.V. was uitgégaan en hij richtte harte lijke woorden van dank tot het Dag blad van Noordhölland, dat door be richt en opname der partijen zooveel tot deze propaganda had bijgedra gen. Den heer Appel Jr. bracht hij hulde, voor zijn spel en hij hoopte dat deze met anderen steeds om de eereplaats zou blijven strijden. Vol gens sprekers persoonlijke meening was in" V.V.V. gestreden tusschen de twee sterkste schakers van Alkmaar. Hierna gingen de vele aanwezige schakers (V.V.V.) telt thans een kleine 50 leden) rustig met hun par tij verder. De partijen om den beker van V.V.V., welke wedstrijd is be gonnen met 18 spelers en gespeeld wordt volgens afvaléVsteem, hadden veel belangstelling. De eindstrijd is in 't zicht. Na de uitslagen van gis teravond zijn nog aangebleven de heeren G. Boon en P. Seewald, met als derde de winnaar van de partij Tegel-de Waal (welke partij gister avond is afgebroken). .TIENKAMP TE ROTTERDAM. De uitslagen van de Maandag ge speelde partijen waren: v. d. Hoek- "Vinken 1-0, Roele-Samelius 1-0, Stumpers-Vlagsma 1-0, Dupuis-Euwe 0-1. Blok-Wynans afgebroken. Politierechter* Dief en helers voor den politierechter. De Wieringermeer is ons, recht bankverslaggevers, wel zeer goed bekend. Er gaat geen zitting van den economischen rechter voorbij, of een groot aantal zaken handelt over de Wieringermeer. Tarwe, boonen, erwten, ze zijn met dui zenden kilogrammen in den zwar ten handel gebracht en honderden personen zijn in den loop der maanden voor den rechter ver schenen en hebben boete gedaan; zware vrijheidsstraffen en zware geldboetes zijn uitgedeeld en wa gonladingen kostbaar voedsel zijn achterhaald kunnen worden. Maar hoeveel kilogrammen, hoe veel wagonladingen graan e.d. zijn er toch desondanks in den zwar ten handel verdwenen? Dat alles maakte, dat de Wie ringermeer bekend werd in het heele land. De rijke polder bleek 'een geweldige aantrekkingskracht te bezitten en velen hebben hun mondvoorraad verrijkt met smok kelwaar. En dat alles moge dan zeer ernstig genoemd worden, het is tenslotte van voorbij gaanden aard. Er zullen weer jaten komen van vrede, er zullen weer jaren komen van over vloed en dan zal het uit zijn met denzwarten handel. Djm zal de Wieringermeer weer een normale polder pijn, die geen bizondere aan dacht trekt. Tenzij Tenzij er menschen zijn, die min. of meer tot de onderwereld behoo- ren en die zich bezig houden met den „normalen", ordinairen diefstal en alles wat daar bij behoort. Zooalshet groepje' Wieringer- meerders," die Maandag voor den Alkmaarschen politierechter terecht stonden. e Dief sloeg zijn slag. Hét jaar 1942 was nauwelijks be gonnen, toen een zekere R. v. BL, wonende te Wieringen, een roof tocht ondernam. Ergens in den wij den polder stond de woonwagen van een Chinees, die een handel dreef in allerlei textielgoederen. Van BI. wist dat en op zekeren dag sloop hij naar den wagen, wetende, dat de Chinees niet thuis was. Hij slaagde er zonder veel moeite in, om de deur te..forceeren en toen hij den wagen binnenstapte, vond hij een wel zeer rijke buit: dozijnen pa. ren kousen en sokken,- dozijnen di rectoire, dozijnen jumpers, broeken, blouses, sporthemden, truien, hem den, onderjurken, vaatdoeken, das sen, onderbroeken, groote lappen dames- en heerenstoffen, rijwielban den, enz., enz. (in dit géval is het werkelijk te veel om op te noemen!) alles naar schatting tot een waarde van ruim 5700 gulden. De groote vracht verhuisde naar het huis van v. BI. en vandaar uit werd een klein gedeelte gedistri bueerd. Zoo ongeveer de heele fa milie werd voorzien van het noodige: broer, zuster, zwager, schoonmoeder, moeder, ze kregen allemaal wat, misschien ten geschenke, misschien voor een luttel bedrag. En verder werden buren en kennissen bedacht met een gave. Al. die menschen hebben de ge schenken dankbaar aangenomen, ofschoon ze wisten, althans konden weten, dat die goederen van diefstal afkomstig waren. Zoodat ze Maandag als verdacht van heling voor den Alkmaarschen politierechter verschenen. Waar hun „zaken" in een vlot tempo werden afgedaan. Zes maanden voor v. BI. De hoofdfiguur was natuurlijk R ij n d e r t v. BI. zelf, die tenslotte niets had om zich te ver ontschuldigen. Of ja, iets was er, dat misschien zou kunnen helpen, om den rechter wat milder te stem men: hij was om kleeren verlegen Dat grapje ging natuurlijk niet op, want dan had hij zich met het hon derdste deel van de buit al rijk in de spulletjes kunnen zetten. Zes maanden, vroeg de subs, offi cier; zes maanden, luidde het von nis van den politierechter. En dan te weten, dat verdachte slechts enkele weken geleden voor een anderen diefstal ook al tot zes maanden is veroordeeld De huisvrouw A, A, P. had van v. BI. een onderbroek, een paar kou sen en een borstrok als geschenk aangenomen of gekocht. Anna was niet op haar mondje gevallen en hield een ratelende toe spraak waarin ze ongeveer vertel len wilde, dat ze vrijwel geen schuld had, maar tenslotte toegaf, dat ze inderdaad zich aan heling had schuldig gemaakt. Nou ja, 't was van den Chinees en die zou van den diefstal toch wel geen aangifte doen en daarom... Daarom had ze het er maar op ge waagd, hetgeen ze thans bezuren moet: drie maanden gevangenisstraf, conform den eisch, werden haar op gelegd. Neeltje de W., echtgenoo- te van den eersten verdachte, had van den voorraad een schort ver kocht aan Anna A. P. voor een rijksdaalder. Ze wist natuurlijk, dat het een gestolen schort was. Waar schuldbesef niet aanwezig bleek, vorderde de officier zes weken, ter wijl het vonnis één maand luicfde. De moeder van v. BL beweerde, dat zij niet geweten heeft, dat v. BI. een deel van den gestolen voorraad bij haar in huis had gebracht. Waar de verbalisant niet aanwezig was, werd dit onderdeel der zaak aange houden tot de volgende week. Maartje v. BI. had kou sen, een directoir en een onderbroek gekregen van den dief, haar broer. Ze was erg verlegen geweest om die spullen, en hoorde pas later, dat ze gestolen waren. Dat verweer van haar werd niet geloofd: eisch en vonnis twee maanden. Maartje de W.-K., schoon moeder van v. BL, had kousen en sokken gekregen of gekocht van haar braven schoonzoon. •Ze had er ergen spijt van, be weerde ze, maar de politierechter interrumpeerde: Nee, nee! Die spijt kwam pas, toen de diefstal ontdekt werd, een paar maanden na het ge beurde. Eisch en vonnis twee maanden. Tenslotte verscheen P o p k e O., die de rij der beklaagden in deze zaak sloot. Hij zou sokken, en een onderbroek gekregen hebben en wist absoluut niet dat deze artike len gestolen waren. Zijn verweer een advocaat had het niet beter kunnen doen hielp niet: drie maanden, adviseerde de subs, offi cier; twee maanden oordeelde de po litierechter. BROEK OP LANGENDIJK, 14 Juli '42. 13000 kg Tomaten 28; 1400 bos Rabar ber 6; 380150 kg Schotsche muizen 7.30; Kriel 5; 70 kg Snijboonen 25. NOORDSCHARWOUDE, 14 Juli 1942. (Noordermarktbond). 2000 kg Rabarber 6; 231900 kg Schotsche muizen 7.30; Kleine 5. WOENSDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.BNO: Nleuwsber. 7.15 Gr.pl. 7.45 Ochtendgym nastiek. 7.55 Gr.pl. 8.BNO: Nleuws ber. 8.15 Gr.pl. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.30 Gr.pl. 10.Gevarieerd programma (opn.) 11.Voor de kleuters. 11.20 En semble Rentmeester. 12.Frans Wou ters en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 13. Kwartetconcert. Ca. 13.35 Gr.pl. 14.— Ensemble Willy Kok en gr.pl. 15.Voor de vrouw. 15.20 Pianovoordr. 16.— Bijbellezing. 16.20 Voor de jeugd. 17. Gr.pl. 17.15 BNO: Nieuws-, zakelijke en beursber. 17.30 Reportage. 17.45 Gr.pl, 18 Klaas van Beeck en zijn orkest, 1-8.45 BNO: Nleuwsber. 18.55 BNO: Zakelijk praatje over 'den landbouw, 19.05 Liedje van verlangen. 19.15 Opera „Dar Freischütz". 21.15 Gr.pl. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.— Gr.pl. 22.15—24.— Gr.pl. v HILVERSUM n, 301,5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Salonorkest (opn.) 9. Omroeporkest en solisten (opn.) 9.45 Gr.pl. 10— Morgenwijding. 10.15, Gr.pl. 10.40 Voordrachten.Zang met piano- begel. en gr.pl. 11.40 Gr.pl. 12.Melo- disten. 12.45 BNO: Nieuws-, zakelijke- berichten. 13.Reportage. 13.15 Bertus van Dinteren en zijn orkest en solist, 14.15 Uit Neerlands Gouwen. 14.30 Gr.pl. 16— Het HoUandsch Trio. 16.50 Gr.pl, 17.Den Tuin in. 17.15 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursber. 17.30 Orgelcon cert. 18.Orkest Malando en solist. 18.45 Gr.pl. 19— Praatvaars VI. 19.15 Gr.pl. 19.30 BNO: Nieuwsber. 19.40 BNO: Brabantsch praatje. 19.50 Spiegel van den dag. 20.Melodie en Poëzie. 21. De Familie de Boer. 21.15 Ensemble Willy Kok. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22— BNO: Politiek praatje. 22.10 Avond wijding. 22.15—24.Zie Hilversum I. Vanaf 22.15 alleen voor de Radio- Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. door S. BROCKHOFF. „Wel, jongens", zei Gerda, „zoo gaat het niet meer. Er is iets met vader. In de eerste plaats is hij veel te moe, hij slaapt tijdens het middagmaal over tafel in en gaapt den heelen dag. Dan is hij boven dien voortdurend uit zijn humeur. De studenten, die hem over hun werk komen raadplegen blaft hij aan. Ik dank den hemel, dat ik als dochter van een professor in de scheikunde zoo verstandig was om medicijnen te gaan studeeren". „Maar dat is toch geen reden om je bezorgd te maken", trachtte Joen haar op té beuren. „Het is na tuurlijk niets anders dan dat hij overwerkt is". Gerda antwoordde eerst niet en staarde over het plein, waar de laatste zonnestralen nog, in de hoe ken speelden tot daar waar het Dui- velssteegje met zijn smalle hooge huisjes begon. „Neen", zei zij toen. „Dat is het niet alleen. Er moet iets zijn, dat hem bang maakt en onrus tig. En ik heb het gevoel, dat dat iets te maken heeft met die Maat schappij tot Exploitatie van Wo ningen. „Wat is dat?"vroeg Alex belang stellend. „Daar heb ik nog nooit van gehoord En wat heeft nu een pro fessor met zoo'n firma te maken?" „Heeft hij je er nooit over ver teld?" vroeg Joep, wat langzaam, zooals hij altijd deed, wanneer hij over iets nadacht. „Nee, dat is juist wat nje zoo bang maakt. Geen woord komt over zijn lippen en wanneer zoo'n ellendige brief in een groen couvert komt, sluit hij zich direct in zijn kamer op en ik kan zelfs niets door het sleu telgat zien". „Onderscheppen, openmaken, gap pen, stelen, liegen", stelde Joep za kelijk voor. „Het zou toch te gek zijn als een vader nu nog geheimen voor zijn eigen kind zou hebben". „Een beetje misdadige methoden voor een toekomstig gerechtelijk medicus", merkte Alex een weinig boosaardig op. „Geen ruzie, jongens",» suste Ger da. „Daar heb ik immers niets aan. En Joep's misdadige voorstel is kin derachtig. Ik heb dat allemaal al ge probeerd. Vader wacht den postbode af en verbrandt den brief zoodra hij hem heeft gelezen. Uit zijn zak heb ik alleen met veel moeite de en veloppe kunnen redden". „Waar heeft hij het eigenlijk zoo druk mee?" informeerde Joep. „Wat en waarvoor?" De klok van de Pieterskerk kon digde met Bronzen klank aan, dat het half acht was. „Dat weet ik juist niet", klaagde het meisje vertwijfeld. „Dag en nacht zit hij in zijn laboratorium. Alleen -Maandags, Woensdags en Vrijdags gaat hij naar de universi teit om college te geven. Hetgeen hem trouwens den laatsten tijd slecht schijnt af te gaan, wat ook niet te verwonderen is, als hij steeds met zijn gedachten ergens anders is". „Het is natuurlijk duidelijk, dat hij aan een belangrijke uitvinding werkt. Tenslotte, zal de „Chefa" voor niemand een zoo kostbaar la boratorium inrichten als ergeen gegronde reden voor is. En dan bo vendien nbg zoo in het geheim als maar mogelijk is". „Het is ook niet aan te nemen"-, 'zei Alex nadenkend, „dat een fcoo rijke chemische fabriek als de „Che fa" je vader plotseling moeilijkhe den zou bezorgen". „Ach die Gerda maakte een nonchalant handgebaar. „Die is vol komen mak. Die weet wat ze aan vader hebben. Aan zijn vorige uit vinding hebben ze millioenen ver diend. Maar toen was vader heel an ders. Dagelijks vertelde hij van zijn proefnemingen. Ik was toen nog een kleine uk en begreep ér niets van, maar mama, die toen npg leefde, verveelde er zich ontzettend bij. Nu zegt hij er geen woord over. Als ik probeer hem uit te hooren, heeft hij altijd een uitvlucht klaar". Gerda giehelde opeens. „Zelfs aan dien ontzettend vervelenden Beyermans, die den geheelen dag met hem op het lab hokt, heb ik me opgeofferd. Ik ben een eind met hem opgewan- derd en hoe vaak hij ook „mijn waarde freule" tegen mij zei, uit hem heb ik niets gekregen". De drie vrienden zwegen. De hitte was benauwend, de bladeren hingen bewegingloos aan de boomen en het was Gerda of in den stillen avond een gevaar op haar loerde, onzicht baar maar dreigend', een gevaar, waartegen geen hulp te vinden was. Een draaiorgel begon in een ver wijderde straat een treurig lied te spelen, waarvan Gerda de begin woorden kende: Ach lieve Dood van Bazel... (Wordt vervolgd).

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 3