Bedrijfs bijeenkomst te Haarlem. DE VUURRODE SCHOENTJES. Papierinzameling op de scholen. SPORT Het riskante bedrijf Wat zit er altijd in de pakketten en-pakjes? FEUILLETON MUZIEK IN HET DUiVELSSTEEGJE den vrachtrijder. Waarschuwing voor de telers. Aardappel- en tarwevervoer. Zware straffen opgelegd. ALLERHANDE KLEINGOED. RADIOPROGRAMMA Rede Woudenberg. HAARLEM, 15 Juli De leider van het Ned. Arbeidsfront, de heer H. J. Wou denberg, heeft hedenmiddag -in twee bedrijfsbijeenkomsten te Haarlem een rede gehouden, waarin hij de doel stellingen van het N. A. F. heeft uiteen gezet. De eerste bijeenkomst werd gehouden in de groote fraaie cantine van de fa briek der N.V. Holland-Nautic, waar bij het binnentreden van den heer Wouden berg het geheele personeel stond aan getreden en de bedrijfskapel een vlotten marsch ten gehoore bracht. Betriebs- Obmann Vorschel verwelkomde de Duitsche en Hollandsche gasten, waar onder zich de heeren Ufer, vertegen woordiger van den Beauftragte van den Rijkscommissaris in Noordholland, Lütt- gen, Kreisobmann van het Deutsche Arbeitsfront en Funckler, provinciaal leider van het N. A. F. bevonden. De heer Lüttgen hield een korte in leiding, waarin hij o.a. zeide, dat groote dingen op sociaal gebied alleen ver wezenlijkt kunnen worden, wanneer daar een groote kracht achter staat. Om deze kracht te vormen is via een overgangsvorm, het N. V. V., het Ned. Arbeidsfront gesticht. Rede leider N. A. F. Daarna was het woord aan den heer Woudenberg, die o.a.. zeide, dat de nieuwe gemeenschapsorganisatie lijn recht tegenover de vroegere vakorgani saties staat, omdat deze laatste geba seerd waren op den klassestrijd en de tegenstelling tusschen kapitaal en arbeid verscherpten. Thans is een wereldrevo lutie aan den gang, waarbij ook ons land is betrokken. Nederland, waar 250 menschen op een vierkanten kilometer wonen, is thans bezet land, dat ook zijn koloniën verloren heeft. Dit heeft pro blemen geschapen, die alleen kunnen worden opgelost, indien de Neder- landsche werkers hun lotsverbonden heid beseffen met hun kameraden in de bedrijfsgemeenschappen, waarin de tegenstelling tusschen werknemer en werkgever zijn vervallen. De arbeiders moeten beseffen, dat zij niet werken uitsluitend om loon te ontvangen, maar dat hun arbeid dienstbaar is aan het geheele volk. Zij moeten zich kunnen verheffen boven de dagelij ksche zorgen en leeren inzien, waarom het gaat in den huidigen wereldstrijd. Wil het Nederlandsche volk als gelijkberech tigde een plaats innemen in het nieuwe Europa, dan zal het zijn lot in eigen hand moeten nemen, hetgeen speciaal geldt voor de arbeiders, omdat op hen de volkskracht rust. Tenslotte wees spr. op de Nederlandsche mannen, die aan het .Oostfront hun leven inzetten voor een nieuwe volkerengemeenschap, gebaseerd op gemeenschappelijk ver goten bloed. Een krachtig applaus volgde op deze rede. De bedrijfsb.ijeenkomst werd door één der sociale voormannen besloten met een opwekking, om zich bij het N. A. F. aan te sluiten. De heeren Woudenberg, Ufer, Lüttgen en Funckler, begaven zich vervolgens naar de fabriek der N.V. v/h Gebr. Figee, waar zij door den directeur, den heer van Renesse, welkom werden geheeten. Voor het personeel, dat in een groote montagehal was bijeengekomen, sprak de heer Woudenberg een rede uit, waar van de strekking geheel gelijk was aan die, welke hij bij de N.V. Holland- Nautic had gehouden. Hierbij was ook de burgemeester van Haarlem, de heer S. L. A. Plekker, aanwezig. REMBRANDT-HERDENKING IN DE WESTERKERK. AMSTERDAM, 15 Juli, Het vorige jaar heeft de secr.-gen. van het dept. van volksvobrlichting en kunsten, prof. dr. T. Goedewaagen, in zjjn groote rede ter herdenking van den grooten schilder Rembrandt aange kondigd, dat deze herdenking niét aan. één jaar gebonden zou zijn. Rembrandt zag hij als het symbool van de cultuur schragende mannen van het Nederlandsche leven. Daar om achtte hij het zoowel ten opzich te van dezen groote onder de Neder landsche schilders als tegenover de cultuur van ons land verplicht, hem jaarlijks in de gedachten van het volk te brengen. In het kader van deze ontwikke ling vond ook dit jaar in de Wester- kerk alhier een herdenking plaats, waarbij de leider van de afd. beel dende kunsten van het dept., de heer E. Gerdes, een krans legde bij het grafteeken van Rembrandt. De plechtigheid werd bijgewoond door den wethouder van onderwijs in de gemeente Amsterdam, dr. J. Smit, ir. J. Gratama, lid van den Kuituur- raad en enkele belangstellenden, on der wie de heer J. F. Schultink. Nadat de heer Gerdes, als verte-v genvyoordiger van het dept., een fraaien krans had gehangen onder het bekende schild, dat nu nog een armelijk herinneringsteeken is van Neerlands_ grootsten schilder her dacht hij in een korte rede deze fi guur. Na een korte pauze van stille her- •EtuP1?' sPeelde de organist het „wilt heden nu treden", waarmede de plechtigheid was afgeloopen. Praatjes vullen geen gaatjes, het komt op daden aan, Wordt lid van den Nederlandschen Volfesdienst. iSp 230. Struikelend van moeheid volgde Anneke. O, o, wat was ze moe. Ze viel haast over haar eigen benen. En wat Was ze toch bang! In September een landelijke actie. 's-GRAVENHAGE, 15 Juli. In de maand Juni heeft een inzameling van oud papier plaats gehad op de Eindhovensche scholen, waaraan on derwijzers, leerlingen en niet te ver geten de huismoeders hebben mee gewerkt. Deze%izameling, georgani seerd op instigatie van het rijksbu reau voor oude materialen en afval stoffen, welk bureau prijzen heeft uitgeloofd voor de scholen met de grootste Opbrengst, was bedoeld als een proef, ter voorbereiding van een dergelijke actie op alle Neder landsche scholen. De inzamelingsac tie zal in Sept. a.s. beginnen, na de zomervacantie dus. Het resultaat van de in Eindhoven genomen 'proef mag zeer geslaagd heeten. Er is in totaal niet minder dan 17.527 kg oud papier ingezameld, dat aan de Phi lips' gloeilampenfabrieken is afge staan voor haar papierfabriek. Zwemmen DRUKKE DAGEN VOOR DE ZWEMMERS. Er zijn drukke dagen in aantocht voor de zwemmers en polospelers. Om te beginnen speelt het Alkmaar- sche DAW Vrijdagavond tegen de Ham in Krommenie. Het kan een. zeer gezellige avond worden, want' de Alkmaarders trekken er met twee heeren- en een dames-zevental heen en het parool is uitgegeven: allemaal op de fiets! A.s. Zondag speelt DAW I thuis tegen de Kroosduikers en wel des middags om half vier in het Zomer- bad. Waar de Kroosduikers vermoe delijk de sterkste tegenstanders van DAW zijn (ze hebben nog geen en kelen wedstrijd verloren), zal deze ontmoeting wel zeer spannend wor den. Twee dagen later, n.l. Dinsdag d.a.v., wordt reeds de uitwedstrijd tegen de Kroosduikers gespeeld. Kringwedstrijden te Purmerend. Verder houdt de PZ PC te Pur merend Zondag a.s., kringwedstrij- den. Het programma' bevat hoofdza kelijk nummers voor adspiranten en nieuwelingen, terwijl verder de es tafettes alle sterke zwemmers aan den start roepen. Na afloop van deze wedstrijden speelt het polo-zevental van de Pur- merenderclub een competitiewed strijd tegen DAW II. Alkmaar zal dien dag in Purmer end rijk vertegenwoordigd zijn, niet alleen op alle persoonlijke nummers, maar ook in de estafettes, -waarvoor niet minder dan tien zwemmers van elke vereehiging moeten uitkomen. We hopen, dat Purmerend straks kan terug zien op geslaagde wed strijden, temeer, omdat Purmerend na jaren van slapen, weer naar vo ren is gekomen en thans een nieuwe toekomst tegemoet gaat. Polotornooi voor voetballers. Aan het polotornooi, dat DAW Zondag 26 Juli a.s. voor voetballers organiseert, nemen zes zeventallen deel: twee van Alcmaria en verder Alkm. Boys, Alkmaar, Purmerend en Verkade. DAW en de Reddingsbrigade zul len het feest opluisteren, terwijl de dames van DAW en het eerste hee renzevental een competitiewedstrijd zullen spelen, resp. tegen Nereus III en de Ham'I. Schaken DR. EUWE WINT DEN KAMSTRA-BEKER. De uitslagen van de laatste ronde om den Kamstra-beker (Rotterdam- sche Tienkamp) waren als volgt: dr. Euwe wint van Wijnans, Roele wint van v. d. Hoek, drs. Stumpers wint van A. J. Vinken, drs. Dupuis ver liest yan Vlagsma, Blok wint van Samelius. De eindstand is daardoor gewor den: 1. dr. M. Euwe 1y„ pt., 2. en 3. A. J. Wijnans en drs. L. Stumpers, elk 6H pt., 4. A, J. v. d. Hoek 5y pt., 5. en 6. Chr. Vlagsma en C. H. Roele, elk 4y2 pt., 7., 8. en 9. H. J. Blok, C. J. R. Samelius en A. Vin ken, elk 3 pt., 10. drs. P. J. F. Du puis, 1 pt. Dr. Euwe heeft dus voor de twee de maal na feilen strijd met Ty pt. uit 9 wedstrijden den Kamstrabeker gewonnen. PERSOONLIJKE KAMPIOEN SCHAPPEN LANGEDIJK. De 3e ronde van de persoonlijke kampioenschappen kring Langedijk werd Dinsdag te Koedijk gespeeld. De uitslagen waren als volgt: le kl. W. Kaan-J. Levendig 1-0, H. J. Sqhut-W. G. Bakkum 0-1; 2e kl.: C. Hartog^C. Witsmeer 0-1, G. Keppel- L. Meinema 1-0. Tennis HUGHAN WINT NA VEEL MOEITE. De spanning stijgt op de Metsba- nen te Scheveningen. Spanning is er ook te lezen op de gezichten van spelers en speelsters, niet het minst op die van de „grooten", want zoo langzamerhand gaat het er op aan komen. Dit bleek wel Woensdagmiddag overduidelijk uit het spel van Hughan en mej. Rollin Coucerque „teSen mr- Taminiau en mej. Godefroy. Beiden wisten zich welis waar tenslotte naar de -volgende ronde te werken, maar zonder span ning verliep zulks niet. Hughan bleek een zwaren dobber te nebben tegen den Tilburgenaar, mr. Taminiau. Vooral in de eerste set maakte deze het Hughan danig lastig. Hij nam een voorsprong van 1-5 en kwam zelfs op set point te staan, doch verloor die game toen nog. Hughan was in deze periode volkomen uit zjjn spel en geheel zijn concentratie kwijt. Langzaam herstelde hij zich echter en het werd 6-6; dank zij zijn goede netspel red de hij de set nog op 9-7. Ook in de tweede set ondervond hij veel tegen stand van Taminiau door harde scherpe drives langs de zijlijnen. Het -- De smokkelhandel bloeit. Daar over zal ieder het wel eens zijn. Het is zoo verleidelijk en het schijnt zoo gemakkelijk. Men gaat den boer op, koopt wat tarwe of peulvruchten of een ander begee- renswaardig artikel en dan Dan komt de groote moeilijk heid: het transport! De een heeft een fiets en neemt een lading achterop, een ander doét alsof hij een reiziger is en sjouwt vele kilometers met een of meer koffers, een (ïerde gebruikt een smokkelvest, dat echter ook al geen geheim meer is bij de op sporingsambtenaren en een vierde gebruikt of misbruikt den vracht rijder. De vrachtrijder! Hij heeft tegen woordig een riskant bedrijf, want hij weet lang niet altijd wat hij ver voert. En hij is er lang niet zeker van of hij wel alle noodige geleide- biljetten heeft, die noodig zijn voor zijn vracht, die uit zoovele verschil lende artikelen bestaat. En danmoet hij rekening hou den met diverse trucs, diq de hee ren smokkelaars bedenken'. „Glas werk" staat er op een groote kist, „Zeer breekbaar" is een waarschu wing voor den vrachtrijder, dat de inhoud nogal bros en teer is. En het glaswerk gaat in de auto en wordt zeer voorzichtig behandelt. Totdat een controleur den wagen doorsnuf felt en de kist openbreekt. Dan blijkt, dat de kist heelemaal geen glaswerk bevat en dat de inhoud allerminst breekbaar is. En'als dan de vrachtrijder naam en adres van den afzender niet kent, dan moet hij op zekeren dag de blauwe stoep van het paleis van justitie opklimmen en dan wordt hij gewogen en dikwijls te licht bevon den. Zooals de caféhouder Ma r i n u s Engel uit H i p p o l"y t u s h o e f, die tevens agent is van Van Gend Loos. In zijn laatstgenoemde functie kreeg hij in Maart van een hem on bekend persoon opdracht, om vier kisten over te brengen van een na der opgegeven plaats naar het sta tion. Dat gebéurde en een der knechten van Engel kreeg opdracht de kisten te halen. „Kom bij de brug, dan zijn wij er ook" had 'de onbekende er nog bij gevoegd en inderdaad, toen de knecht bij de brug kwam, was het gezelschap aanwezig. Fluks werden de kisten ingeladen en weg ging het zware volleyen van zijn tegenstan der was hem tenslotte echter te machtig en hij verloor deze set met 6-2. De tweede partij van belang was die tusschen mej. Rollin Couquerque en mej. Godefroy. Mej. Godefroy won de eerste set met 6-3. De twee de set scheen een keerpunt te wor den, want spoedig was liet 4-0 voor de nationale kampioene. Toch won zij de set slechts met 6-4. De derdp set kenmerkte zich door eentonig spel met wéinig netspel. Wat meer vaart en initiatief van mej. Godefroy en zij had het verder gebracht dan 6-1. Mej. v. d. Wal won van mevr. Hoyer met 6-4, 6-2, doch ook zij ver mocht geen grooten indruk te ma ken. Teschmacher versloeg eerst ir. Kammer met 6-2, 6-3 en daarna van Meegeren Sr., die zich in deze kam pioenschappen kranig heeft geweerd met 6-0, 6-2. Den halven eindstrijd hebben dus reeds bereikt: Bouman, Teschmacher en v. d. Kruk. Gisteravond werden nog de vol gende resultaten behaald: Hughan sl. Marinkelle met 6-2, 6-4. Dames enkelspel, 2e ronde: mevr. Jon- quière slaat mej. Pastor 6-2, 8-6. Damesdubbelspel, le ronde: mej. Couquerque en mevr. van Berkel sl. mej. Halbesma en mevr. van Berkel 6-1, 6-2. Héérendubbelspel, ,1e ronde: Karsten en Teschmacher sl. Windt en van der Straaten 6-0, 6-2; Hoeke en Bouman sl. van Leeuwen en Münch 6-2, 7-5; Hughan en van der Haar sl. van Heel en Lagaay 6-1, 2-6, 6-3; van der Lee en van der Knoop slaan mr. Pieters en van Ree- kum 2-6, 6-4, 6-1; Groenewegen en Klinkspoor sl. prof. Zevenbergen en Fabius 6-3, 6-4, Gemengd dubbel spel, eerste ronde, mevr. Hoyer en ir. van Herwijnen sl. heer en mevr. Haver Droeze 6-3, 6-4; 2e .ronde: mevr. van Berkel en Karsten sl. mej. Kruizinga en J. Bijlmer 4-6, 6-1, 7-5; mej. Rollin Couquerque en Tesch macher sl. mej. Slot en Groenewe gen 6-2, 6-1. door S. BROCKHOFF. 5 Ten slotte verloor .hij zijn zelfbe- heersching (duidelijk bewijs voor zijn zwakte, dunkt me). Persoonlij ke dreigementen. Ik schermde niet slecht terug, tweehonderdjarige fir ma behoedt haar eigenaar niet voor strafvervolging. Verliet mij met de verklaring, dat ik me nog zou ver bazen over de strafbare handelingen waartoe hij te mijnen opzichte nog in staat is. (Weg zonder groeten). Maak me er niet erg ongerust over. Morgen ontwerp van den veldtocht tegen Picard n Zoon". Aan het avondeten besteedde de heer Kampscholte tot ergernis van zijn huishoudster maar weinig aan dacht. De ommelet, met veel liefde en eieren toebereid, slokte hij zon der een woord van waardeering naar ■^SafeÉgMT-r in i Economische rechter. Drie maanden gevangenisstraf eischte de Officier te Alkmaar Woensdag tegen den 27-jarigen landbouwer S. v. d. Oord uit Wierinigetrmeer wegens het af leveren van 7 mud tarwe, zijnde 560 kg., zonder dat deze daartoe gerechtigd was. 3 maanden, luidde het vonnis is van den eoonomischen rechter en dei verdachte bofte nog, om dat hij1 niet zelf de teler was van deze tarwe. Zoo pakt men thans bij de recht bank hen aan, die het volks- voedsel aan de distributie ont trekken. 500 gulden boete of 50 diagen hechtenis. Zoo luidde het vonjiis tegen J. Schermer en C. J. Har- tog, beiden te Berkhout, die deze tarwe hadden vervoerd zonder geleidebiljet. De eisch tegen elk van deze twee ver dachten was twee maanden ge vangenisstraf. Straffen, die tot nadenken dwingen naar het station. Zonder een vracht brief, aangezien „die nog niet klaar was". Nauwelijks was de wagen ver trokken, of opsporingsambtenaren achtervolgden hem en toen het transport werd aangehouden, bleek in de kisten 750 kg tarwe te zitten! Het gevolg was, dat de caféhouder zich moest verantwoorden wegens het „doen vervoeren" van tarwe, terwijl hij er in feite part noch deel aan had. „Had de kisten dan open ge maakt", merkte de economische rechter op, doch verdachte zeide, daartoe geen recht te hebben. Bo vendien is het niet mogelijk, alle pakjes en kisten open te maken om te zien wat er in zit. Jammer genoeg, kon Engel het den rechter niet duidelijk maken, althans niet aannemelijk maken, dat hij goed en heel normaal gehandeld had. Mr. Krabbe meende, dat de vrachtrijder bij het in ontvangst ne men van de pakken en kisten, heel gewoon moest zeggen: Maak eens even open, want* ik moet weterf wat er in zit. Ook de Officier meende, dat ver dachte niet al te veel plichtsbetrach ting had gehad en had den indruk, dat hij van zijn functie misbruik maakte om te smokkelen. Hij vor derde daarom een maand gevange nisstraf. Mr. Krabbe zal over een week vonnis wijzen. Vrachtrijder nummer twee. De zaak van vrachtrijder nummer twee was heel wat duidelijker. Het betrof hier de vrachtdienstonderne- '~mer J. de Vries, die den dienst Alkmaar-Winkel onderhoudt. Op' zekeren dag had de Vries opdracht gekregen om 600 kg witte boonen te vervoeren, bestemd voor een zeke ren Veldkamp uit Alkmaar. Aangezien er geen geleidebiljetten waren voor het vervoer, kon de Vries eigenlijk wel op zijn vingers nagaan, dat het hier geen zuivere koffie betrof. Hij was er dan ook gloeiend bij, toen hij in Alkmaar op den Geestersingel werd aangehou den. Eisch en vonnis een maand. Vrachtrijder nummer drie. Vrachtrijder nummer drie was G. H. van Engelen uit Utrecht. Deze had in Uitgeest opdracht ge kregen om 700 kg tarwe te vervoe ren van Uitgeest naar Utrecht, waar het transport zou worden overgela den voor Arnhem. Een zekere H. de Jong in Uit geest had 10 mud tarwe gekocht met de bedoeling, om zijn familie in Arnhem te helpen. Zijn buurman wist hem te helpen aan een vracht rijder, die bij dezen buur. een groote hoeveelheid goederen moest laden. Van Engelen wist natuurlijk wel, dat het vervoer niet wettig was en daarom had hij de tarwebalen ver borgen achter een groote hoeyeel- heid mosterdzaad. Helaas, het kwam uit bij een controle en thans hoorde hij een maand tegen zich eischen, met welk advies mr. Krabbe ac- coord ging. Nog heel wat slechter kwam dé Jong er af. Deze moest namelijk te recht staan wegens het doen vervoe- 'ren van de tarwe. De Jong had ook al geen geldig excuus voor het gebeurde en hoorde niet minder dan vier maanden tegen zich eischen en mr. Krabbe vond geen aanleiding om ook maar iets van dezen eisch af te knabbelen. binnen. Peppie moest lang bedelen voor hij een slokje van de beroem de in ijs gekoelde melk van Banga in zijn blauwe schoteltje gegoten kreeg. Het was duidelijk voor juf frouw Margriet, dat de barometer vandaag op storm stond. 'Terwijl haar broodheer in gedach ten verzonken door een rietje zijd melk naar binnen zoog, lichtte zij hem desondanks toch in over de le vensgevaarlijke aanslagen die juf frouw Stolk's' Pukkie dagelijks te gen haar ondernam. Of mijnheer eigenlijk al wist, wat deze dame hier schudde zij bedenkelijk het zwartgeiokte hoofd voor een per soon was? Mijnheer wist het niet. Zij was een gemeen persoon. Zij, juffrpuw Wassing, zou er zich niet over verwonderen, als Pukkie op een dag den armen Peppie levend vilde. Het goede beest had geen idee van het gevaar dat hem bedreigde. Hij likte zielsvergenoegd zijn scho teltje uit. „Wij moesten er de politie in ken nen", beijverde juffrouw Margriet zich. „Den heelen dag heb je geen rustig oogenblikje. Daar zou je di- Nog niet zoo heel lang geleden hébben we in de krant de waar schuwing van den Officier gepu bliceerd: hij zou voortaan rpet nog grootere gestrengheid optreden tegen de vervoerders van aardap pelen, tarwe, peulvruchten, enz., wanneer deze producten niet op normale wijze in handen van de vervoerders zijn gekomen. Thans blijkt, dat de Officier niets te veel gezegd heeft: de straffen woTden reeds zwaarder, aardappelen worden al geschat op een gulden per kilo en de tarwe gaat tegen ongeveer 2 gulden de kilo van de hand. Een korte bloemlezing van de ongeveer 50 zaken op dit gebied Woensdag door den economischen rechter behandeld moge hier vol gen. S. Blok, Enkhuizen, had 20 kg aardappelen vervoerd: 25 gulden of 6 dagen; F. E. Maas, Hoogwoud, Vervoerde 45 kg aardappelen: 45 gulden of 9 dagen; J. Hup, Alkmaar, vervoerde er 56 kg: 60 gulden of 12 dagen; H. Korver, den Helder, idem, 35 kg: 35 gulden of 7 dagen; N. Hoekstra, Grootebroek, idem 25 kg 25 gulden of 6 dagen; A. Kemp, Alkmaar, idem 35 kg: 35 gulden of 7 dagen; W. v. Wanrooy en F. Zand vliet, Haarlem, hadden elk 20 kg tarwe vervoerd: 60 gulden of 12 da gen elk; J. Ofman, Zaandam, had 14 kg tarwe en 9 kg bruine boonen vervoerd: 60 gulden of 12 dagen; F. Hille, den Haukes, vervoerde 52 kg tarwe: 100 gulden of 20 dagen; gebr. J. en C. Kuin, Spanbroek, vervoer den 42 kg tarwe: elk 40 gulden of resp. 8 dagen en 2 weken tucht school; C. Peetoom, Winkel, ver voerde 25 kg tarwe: 40 gulden of 8 ^agen; P. Oerlemans, Hoorn, ver voerde 20 kg tarwe, evenals P. Bak ker, Aartswoud, en J. Zweet, Aart woud: elk 40 gulden of 8 dagen; P. Koppes, Sijbekarspel, vervoerde 23 kg eapucijners: 40 gulden of 8 dagen; J. Kamps, Hoogwoud, vervoerde 25 kg groene erwten: 40 gulden of 8 dagen; J. Groot, Hoogwoud, vervoer de 25 kg groene erwten: 25 gulden of 5 dagen; J. G. Gons, Hoorn, ver voerde 6 kg erwten en 10 kg tarwe: 30 gulden of 6 dagen; C. L. Holtes, Heiloo, vervoerde 35 kg tarwe: 70 gulden of 10 dagen; K. Schaafsma, Houwert, ruilde 35 kg tarwe tegen 2 paar klompen: 70 gulden of 10 da gen; C. Mol, Alkmaar, vervoerde 80 kg tarwe: 150 gulden of 15 dagen. Politierechter. Gratis gas en stroom. Johan nes Z. uit den Helder, grondwerker van beroep, had in April een prachtige uitvinding ge daan. Een paar handige manupilaties in en bij den meter van zijn electri- sche leiding (natuurlijk verklappen we niet, wélke handelingen meneer uitvoerde, zulks vanwege de octrooi rechten van Johannes!) en hij had gratis licht! Jammer genoeg werd zijn uitvin ding een dag later ontdekt en niet naar waarde geschat; althans, pro cesverbaal werd opgemaakt en Jo hannes moest voor den politierech ter verschijnen wegens diefstal van electrischen stroom. Eisch en vonnis: twee weken ge vangenisstraf. Zijn huishoudster Geertrui- da G. had vermoedelijk de kunst van haar patroon afgekeken; ten minste, zij zag kans om gas te krij gen zonder dat de .gasmeter draaide, 't Blijkt eigenlijk een eenvoudig kunstje te zijn, waarbij men slechts een oude fietsband noodig heeft, die men bevestigt tusschen de buiten leiding en de binnenleiding van de gasbuizen en waardoor men de me ter buiten werking kan stellen. Al leen, het komt een beetje duur, als men dan gesnapt wordt. Truitje moet voor het grapje 25 gulden betalen of 12 dagen zitten. Kijvende dames en loslippige dames. Als er dames voor den politierechter verschijnen voor een „mishandeling" of een „beleediging", dan kan men er zekér van zijn, iets schoons te hooren en steevast kan men er op rekenen, dat "In zulke ge vallen de dames geen katjes zijn, die zonder hahdschoenen kunnen worden aangepakt. Daar was dan deze keer allereerst Aaltje T r ij n t j e B. uit Oosterklief, die haar dorps- genoote Jantje Kl. „zoo maar" een slag in het gezicht gegeven had. Jantje had bij Ali melk willen ha len, maar kreeg bij haaT komst zoo'n slag tegen het hoofd, dat/ ze twee dagen lang erge pijn leed, ter wijl het kostbare lichaamsdeel bo vendien eenigen tijd ontsierd werd door een flinke buil. reet schadevergoeding voor kunnén vragen". Mijnheer Kampscholte zweeg na drukkelijk. Toen stond hij op. „Legt u mijn smoking klaar. Ik ga nog uit". Meer sprak hij dien avond niet en juffrouw Wassing moest zich wel in het onvermijdelijke schikken. „Als hij niet zooveel moeilijkhe den had, zou hij een beste man zijn", zuchtte zij. Zij was een goede vrouw met wei nig begrip. HOOFDSTUK IV. Het vreemde pak. Den geheelen weg hadden zij geen woord gezegd. Pas toen zij voor het huis van Gerda stonden, verbrak Alex het zwijgen. „Misschien krijg ik nog wel een ideë", zei hij. „Als ik dés avonds voor dierammelkast van het café zit, krijg ik soms van die lumineuse invallen. En nu moet ik weg, want om 9 uur begint mijn dienst. Dat programma van öns hangt me al de keel uit. Twintigmaal iedereen avond hetzelfde. Als jullie daar iedere avond op die valsche rammelkast De' dames stonden tegenover el kaar als gekooide tijgers en als blik ken haddgn kunnen dooden.... 25 gulden was het oordeel van officier en rechter. Direct daarop kwam het toeval ons te hulp. Eenige machines raas den boven het gerechtsgebouw, zoo dat onzé kuische ooren gelukkig niet konden verstaan, wat al lee- lijks T r ij n t j e K. uit Alk maar gezegd had tegen een stad- genoote. 't Was in elk geval „niet mooi meer", zooals trouwens blijkt uit de boete, die Trijntje, werd op gelegd: 10 gulden of 3 dagen! Zwaar gestraft. De tuinbouwer P i e t e r V. te Groote broek heeft in één week tijds twee keer een diefstal gepleegd:: eerst stal hij een greep en eenige dagen later een hoeveelheid aard appelen. Verdachte was niet verschenen, omdat hij thans in Duitschland werkt, zoodat we de motieven, welke tot deze diefstallen geleid hebben, niet te hooren kregen. Eisch en vonnis twee maanden. Willem Joh. K. te St. Maarten had ook al een dom heid begaan. In April heeft hij pa len en planken gestolen van het ter rein van de plaatselijke landelijke ruitervereeniging. Verder had hij al werd hem dat niet ten laste gelegd omstreeks dienselfden tijd biels, damhekken, dampalen en zelfs konijnen gestolen. Verdachte bekende en de officier had dus een gemakkelijke taak. Alleen vroeg deze zich af, waarom deze verdach te zoo plotseling op het verkeerde pad was geraakt; vroeger had hij nooit aanleiding gegeven tot derge lijke misstappen. Twee maanden was de eisch en er ging geen dag af. De klap op de neus. De tim merman Andries B. uit Hei loo schijnt voor bepaalde dorps- genooten werkelijk lastig te zijn. Zoo heeft hij om de een of andere reden een pik op zekeren heer v. R. aldaar, die eenige maanden lang de noodige scheldwoorden naar zijn hoofd geslingerd kreeg. Totdat in het laatst van April het tweetal elkaar op den Zeeweg ontmoette. Zoo smèerlap zou verdachte gezegd hebben bij het passeeren en meteen zou hij een rake klap heb ben uitgedeeld, zoodat v. R. een flinke schram op zijn gezicht kreeg. Van R. zou ook nog een trap gekre gen hebben, als hij zich bang had getoond, maar aangezien hij rustig was gebleven, was de schop uitge bleven. 't Bestaat niet, zei verdachte. Als ik hem aangegrepen had, had ik dwars door hem heen gegrepen! Politierechter: Dus de getuige liegt? Verdachte: Hij is tenminste aar dig op weg! De timmerman werd veroordèeld tot 50 gulden boete of 20 dagen, een en ander conform den eisch. VRIJDAG. HILVERSUM I, 4(5,5 M. 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.— BNO: Nieuwsber. 7.15 Gr.pl. 7.45 Ochtendgym nastiek. 7.55 Gr.pl. 8.BNO: Nieuws ber. 8.15 Gr.pl. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Concertgebouworkest (opn.) 10. Groot Amusementsorkest en gr.pl. (opn.) 11.Voor de kleuters. 11.30 Orkest Ma- lando en solist. 12.Gr.pl. 12.10 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en zake lijke ber. 13.Frans Wouters en zijn orkest. 13.40 Gr.pl. 14.Gooisch Strijk orkest, soliste en gr.pl. 16.Bijbel lezing. 16 20 Viool, piano en gr.pl. 17.15 BNO: Nieuws-^ zakelijke- en beursber. 17.30 Zoo word je winkelmeisje, cause rie. 17.45 Zang met pianobegeleiding. 18.30 Neerlands stem van het Oostfront. 18.45 BNO: Nieuwsber. 18.55 BNO: Bin- nenlandseh zakelijk praatje. 19.05 Duitsche taalcursus. 19.30 Ernst van 't Hoff en zijn orkest. 20.Gr.pl. 20.15 Vrijdagavondcabaret. 21.Gr.pl. 21.25 Heti wekelijksche sportpraatje. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.Gr.pl. 22.15 24.Gr.pl. HILVERSUM H, 301,5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Orgelconcert (opn.) 8.35 Omroep-Opera-Orkest en solisten (opn.) 9.45 Gr.pl. 10.— Morgenwijding. 10.15 Zang met pianobegel. 10.40 Reportage. 11.— Orgelconcert. 11.30 Zang met piano begeleiding. 11.55 Gr.pl. 12.Otto Hen driks en zijn orkest. 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 13.Causerie: Stoppel gewassen-Verbouw in Gelderland. 13.15 Tusschen de bedrijven, gevarieerd pro gramma. 15.Voor de vrouw. 15.45 En semble Willy Kok en gir.pl. 17.Als je verre reizen doet. 17.15 BNO: Nieuws-, zakelijke en beursber. 17.30 Bertus van Dinteren en zijn orkest. 18.15 Boekbe spreking. 18.30 Film en Operette (opn.) 19.Musette-Orkest en soliste (opn.) 19.30 BNO: Nieuwsber. 19.40 BNO: De Jordarier vertelt over sociale nooden. 19.50 Spiegel van den dag. 20.BNO: Eng. uitz.: „Hollands Political' aspects". (Radio-Centrales: Gr.pl.) 20.15 Zang met pianobegeleiding, en pianospel (opn.) 20.50 Utr. Sted. Orkest (opn.) 21.Land- mans lust. 21.30 Gr.pl. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.BNO: Leidende staats lieden schrijven. 22.10 Avondwijding. 22.15—24.— Zie Hilversum I. Vanaf 22.15 aleen voor de Radio- Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. moesten kunstenmaken, waren jullie allang rijp voor het sanatorium. Maar wat doe je al niet om geld te verdienen? Dus, acueu en smakelijk eten. Kop op, Gerda". Alex hoefde niet ver te loopen. Hij woonde tegenover professor Leopold van Hagen, in een klein en eenvoudig gemeubileerd kamertje, van waaruit hij het geheele Duivels- steegje kon overzien. Het uitzicht was den jongen mu sicus vrij onverschillig geweest, de kamer was goedkoop geweest en daar kw?m het op aan. Hij moest zijn studiegeld zelf moeizaam ver dienen met lessen geven en spelen in een nachtcafé. Het cabaret, waar hij iederen avond aan den vleugel zat, betaalde zeer behoorlijk en Alex had zich ^allang een andere en betere kamer kunnen veroorloven. Maar om bepaalde redenen bleef hij in het Duivelssteegje 17 wonen. Hij» had zich te zeer aan het oude straat je gewend, dat er uitzag alsof het een vergeten overblijfsel van de middeleeuwen was. Wordt vervolgd. V

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 3