Naar een rechtvaardige verdeeling van het beschikbare, 1 rtODtUt STAD EN OMGEVING ;i if JUBILEUM BIJ DE SPOORr WEGEN. Vandaag viert de heer F. 'Kramer, adjunct-commiès bij de Ned. Spoor wegen, zijn 25-jarige werkzaamheid bij dat bedrijf, waarvan hjj ongeveer 15 jaren hier ter stede doorbracht. Hij werd met zijn jubileum beden- morgen in de wachtkamer 2e klasse gehuldigd, waarbij de stationschef, de heer Bennema, namens de direc tie en het heele personeel hem com plimenteerde en dankte voor het geen hij in de afgeloopen kwart eeuw presteerde. Spr. noemde hem een bekwaam ambtenaar en sprak met erkentelijkheid van de lesèen in den dienst der spoorwegen, welke de heer Kramer daarenboven nog geeft naast zijn gewonen werkkring, en bood hem daarna een fraaie salon lamp aó n, alsmede een kristallen vaas met bloemen. De heer Lind sprak als collega een hartelijk woord, waarin hij den na druk legde op de prettige wijze, waarop de jubilaris weet om te gaan met zijn collega's, alsmede op de saamhoorigheid van het spoor wegpersoneel, die op dagen als de ze wel spéciaal tot uitdrukking komt. Begrijpelijkerwijs heeft de heer Kr., die dezen dag verder thuis doorbracht, ook van andere zijden tal van gelukwenschen met zijn ju bileum ontvangen. ZILVEREN JUBILEUM. De heer G. Theesing, wonende Korte Landstraat 29,zal morgen zijn 25-jari'ge werkzaamheid aan de Gemeentereiniging herdenken. GESLAAGD. Voor het. op 16 en 17 Juni j.l. al hier gehouden examen Boekhouden vanwege de Nederlandsche Associ atie voor Practijkexamehs slaagde de heer W. Brouwer alhier. De heer W. Brand te Beemster is te Den Haag geslaagd voor het examen boekhouden M. O. k XII. Voor- het examen Nederlandsche handelscorrespondentie vanwege de Nederl. Associatie voor praktijk examens slaagden de heeren Ant. en Corn. Buissink en L. H. de Leeuw, alhier. Voor het praetijkdiploma boek houden der Associatie slaagden o.a. de heeren J. de Jonge en D. van Amstel te Alkmaar, de heer Th. Brommer te Bergen en de heeren D. Jong en F. Jong te 't Veld. De heer P. J. Meijer te Bergen slaagde te' Arnhem voor het examen tuinontwerper. HANDELSREGISTER. Inschrijvingen van 7 t/m 21 Juli. Nieuwe inschrijvingen: Den Helder: „Sperwer Express", eig< J. J. II. Riesenbeck, le Goverdwarsstraat 17, expeditiebedrijf. Texel: Groenten- handel H. Maas Zn., Den Burg, Gravenstraat 3. Wieringermeer: „De Klaproos", eig. O. Dam-Holtsema, Terpstraat 11, drogisterij. Bestuurswijzigingen: Wierin- gen: Coöp. Boerenleenbank „Wieringen", Hippolytpshoef 1. Andere wijzigingen: Alkmaar: C. Veer, Zeglis 6, wasscherij, rechtsvorm gewijzigd. Comm. Venn. „Oudt Alc- maer", Brillensteeg 10, fabr. van. en handel in kunstnijverheidsproducten, uit- en toetreding beh. vennoot. G. J. Besseling, Magdalenenstraat '10, winkel in fruit, aardappelen en groenten, han delsnaam gewijzigd. „Proveta", hoofd zaak te Leiden, Langestraat 78a (filiaal), propaganda en verzekering voor tand- verzorging, overgegaan aan mw. A. v. d. Woude. Den Helder: A. J. van Weelde, Prins Hendriklaan 10, handel in bier en mineraalwater, de dfdeeling electr. bierbottelarij is overgegaan aan A. J. van Weeld^ Jr. Texel: J. v. d. Vis, Oost 78a, beurtvaartbedrijf, over gegaan aan de N.V. T.E.S.O. te Texel. MONUMENTENZORG. Wij hebben kort geleden over de monumenten in onze stad geschre ven en toen he't licht laten^vallen op het gedèhkteeken van Dr. J. M. van Dam, dat zich, in zeer verwaarloos den toestand bevond, o.a. doordat verschillende metalen letters van het marmer waren afgevallen en verdwenen, waardoor het opschrift' hier en daar volkomen onlesbaar' was geworden. Het doet ons genoegen te kunnen meded'eelen, dat het monument thans onderhanden is genomen en er op het oogenblik keurig verzorgd 1 uitziet. Het bloemperk is van on kruid gezuiverd, de metalen letters zijn van het marmer verwijderd en waarschijnlijk tijdelijk vervan gen door een onder de 1 plaquette aangebrachte plaat waarop in dui delijke letters de naam Dr. J. M. van Dam aangebracht is. Wij verwachten dat, zoodra de omstandigheden dit toelaten, het monument weer in bronzen letters het oorspronkelijke opschrift zal dragen. MUZIEKCONCOURS KOOG AAN DE ZAAN. De laatste dag van het muziekcon- coi^rs in „Het. Wandelpark" te Koog aan de Zaan genoot een bijzonder groote belangstelling, ook uit offi- \cieele kringen. O.a. was de heer El fenaar, leider van het bureau Volks muziek van het Departement voor Volksvoorlichting en Kunsten aan wezig. Als verplicht nummer in de hoogste afdeeling fungeerde een nieuw werk: de Rhapsodie „Oud Ne derland" van Ari<e Yerhaar, wiens tompositie in den rinaak viel en clie na afloop van het concours zijn te vredenheid uitte over de vertolking. In de eere-afd. harmonie verwierf Excelsior te Alkmaar een derden prijs met 65 pt.'en 'in den marsch- wedstrijd werd aan dit gezelschap de tweede prijs toegekend met 29 punten. GEVONDEN VOORWERPEN. Politiebureau Alkmaar: huissleu tel, kinderkoffertje, 2 Lipssleutels,» portemonnaie met 'inhoud, school-, étui, ceintuur, sleutel, stuivertje en drie centen. Bouma, van Scorelkade 73, dames- armbandhorloge; Mooy, Koorstraat 24, driewielig kinderfietsje; den Ouden, Kinheimstraat 47, draagade- laar Weermacht; van der Ril, Ach terstraat 20, portemonnaie met in houd; Steeman, St. Josephstraat 1, broche; Oudes, Geestersingel 31, vul pen; Westerhof, Westerweg 114 slipover; Klaver, Eeuwigelaan 8, Bergen, linker dameshandschoen; Buter, Fnidsen 39, 1 paar gymnas tiekschoenen; Beek, Baansingel 25a, portemonnaie met inhoud; de Vries, Achterstraat 60, hengel; Ekkel, Breedstraat 30, badpakje; Klomp maker, Nieuwlandersingel 29, kin derklompsokje; van der Stok,, v. d. Woudestraat 23, muzieklessenaar; Susselaar, Rippingstraat 31, vulpot lood; de Groot, Oudegracht 253 (2 x bellen), portemonnaie imet inhoud; Josee, Eikelen bergstraat 13, heeren handschoen; de Groot, Hoornsche- weg 1, h^erenportemonnaie met in houd; Pannekeet, Vogelenzang 2, twee bloemenmanden; Bruin, Vrou wenstraat 3, kort manteltje; Swin- kels, Korte Landstraat 8, twee meisjes vesten; van der Kamer, Cla- rissenbuurt 39, verfkrabber; da Boer, Lindenlaam 10, ketting met kruisje; Marees, Kenn .straatweg 125E, twee konijnen. BEEEDIGING. De Hooge Raad heeft gisteir be- eedigd als raadsheer in het Ge rechtshof te 's-Gravenhage, tevens lid van het Vredegerechshof, den heer mr. P. H. F. van Vloten, 'tot voor kort rechter in de rechtbank te Alkmaar. Billijke eischen van den Landstand. (Vervolg van pag. 1.) Hoewel wij, gezien de geaardheid van den mensch, niet gelooven, dat het aan den Landstand zou gelpk- ken het kwaad geheel uit te roeien, zijn wij toch van oordeel, dat de eisch naar een rechtvaardige ver deeling van de producten tot in standhouding van ons volk, zooalls die door den Landstand wordt ge steld, door ieder sociaal voelend en denkend mensch behoort te worden onderschreven. Vooral in oorlogstijd, nu wij van den toevoer van overzee- sche voedselproducten verstoken zijn, is dit een eisch van redelïjk- r. he-id. Redelijk is ook, dat men thans breekt met het Romeinsche Recht, dat den bezitter het recht geeft een goed naar eigen inzicht te gebruiken en te misbruiken. Wij staan achter den Landstand, als deze eischt, dat de boer zijn grond bewerkt in het bewustzijn, dat hij daardoor zijn volk dient en dus tot plicht heeft, de productie zoo hoog mogelijk op te voeren en wij aarzelen niet dit streven een stap te noemen in de richting van het socialisme, zooals dit in alle eeuwen door de beste denkers is voorgeétaan. Wij leven, thans in .oorlogstijd en het is. dus zaak, dat wij alle krach ten bij de productie inzetten om ons volk zoo goed mogelijk door dezen op vernieling gerichten tijd heen te brengen. Daaromsteune men de overheid in het streven, om het be schikbare aan allen ten goede te la ten komen. Bij een tekort gaat het nu eenmaal niet op, dat de over een dikke portemonnaie beschikkenden, wat de voedselvoorziening betreft het zich nog aan niets behoeven te laten ontbreken ten koste van de werkers, die vaak nog dit voedsel voortbrengen. Het moet thans niet mógelijk zijn, dat men jn, bgj^alde Bioscopen. Harmonie-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer Incognito (rom.) Alle leeft. Donderdag geen voorstelling. Victoria-Theater, 7.30 u., hoofdnum- .er Het testament (rom.-dram.) Cinema-TheAter, 7i30 u., hoofdnummer Frau Luna (operettefilm). 14 j. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 u., hoofd nummer Zijn beste vriend (rom.-sens.) Woensdag 22 J,uli. iO uur, Harmonie, kleine zaal, voor dracht- en lichtbeeldenavond door Albert Schenk. hotels» a 35 per couvert nog. kan bekomen wat men wenscht. Even min moet het mogelijk zijn, dat zij, die krachtens hiin beroep van over heidswege" goederen voor de distri butie ontvangen, met deze goederen een ruilhandeltje drijven, waardoor het hun aan niets ontbreekt. De veehouders in het gedrang. Met voldoening beluisterden wij, dat ook de heer Roskam ervan door drongen is, dat de huidige regeling •de veehouders in een positie heeft geplaatst gelijk aan het peil van 19301935, toen zij van schulden maken moesten leven, waarom de Landstand een heftigen strijd voert voor een toeslag op hun melkprijs. Thans mag men het dezen veehou ders niet te zeer euvel duiden, dat zij deel hebben aan den zwarten handel. Men an toch van niemand •vorderen, dat hij berustend werken de en'ploeterende ondergaat. Hoe. eerder deze eisch van den Land stand wordt ingevoerd, hoe beter dit voor de voedselverdeeling onder ons volk zal zijn. Rekening houden de met de menschelijke natuur, zal de overheid voorts goed doen den zwarten handel in groote lijnen te gen te gaan. Het strijdt tegen onzen volksaard, om van den boer te eischen, dat hij voor eigen gezin de beschikking niet heeft over eigen producten en dat men een huis vrouw, die om haar gezin, na dagen gemis, uren heeft geofferd om wat groente machtig te worden, dwingt op straat te gooien en aan verrotting prijs te geven. Het kwaad zit in den kettinghandel, die het mogelijk maakt, dat zij, die over geld be schikken, zich van groote voorraden verzekeren, waardoor onsociale O Wers worden gekweekt. Men be- strijde dit kwaad dus in de groo:te Ujnen, AGENDA 1 tanden door ^eur,ge r voorel „,cT& met TAMDon tgen tandstee" disperse" 'eg f N.V. PRODENTA van een nieuwen eokeshreker. Daar mee is een bedrag van pl.m. 2100 gemoeid. Voorts werd besloten den 3-kamer-oven te verbeteren. In de vorige vergadering is besloten, den vijf-kamer-oven te vernieuwen. De kosten worden geraamd opj 7500; wanneer de brandwand ook Ver nieuwd moet worden, zal er onge veer 2500 bij komen. Beide ovens die dit jaar geheel v afgeschreven» zijn, zijn dan weer prima. Op .voorstel van het bestuur wer den ae losse arbeiders, de terrein- werkers en hulpstokers A. Groen en K. Schuit en de stoker N. P. v. d. Fluit, in vasten dienst benoemd. J. 'C. Stoop, en Chr. Wolf werdén op arbeidscontract aangenomen, resp. als terreinwerker en fitter. In de rondvraag vroeg de heer Kooy of er nog rekening wordt ge houden met loge's bij het vaststel len van het g^srahtsoen. De direc teur antwoordde, dat, wanneer het bezoek korter duurt dan 2 weken, daarmee geen rekening wordt ge houden. De directeur deelde mede, dat de kolenvoorziening goed verloopt. De nieuwe teejrscheider voldoet uitste kend.' De Mosselenbrug-buis is van de nieuwste omkleeding voorzien, als proef tegen de vprst. Zoolang de nieuwe buis voor bij den gashouder niet ontvangen is, za,l de druk niet verbeterd kunnen worden. HEILOO. 25 jaar postbesteller. - Op l^Au?. a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer F. Abbenes, postbesteller, alhier, in dienst trad bij de poste rijen. Diefstal. - Ten nadeele van den heer F. aan den Stationsweg is een tuinbank ontvreemd welke voor het huis was geplaatst. Schoolfeest. - Op initiatief van den burgemeester zullen kindér- feesten worden georganiseerd voor alle scholen. Naar we vernemen komt er een oud-HollandSche kermis in het klein, terwijl ook de aloude poppenkast niet zal ontbreken. WAARNEMEND BURGEMEESTER TE ENKHUIZEN. Tot waarnemend burgemeester van de gemeente Enkhuizen is be noemd de heer M. Broei'e, hoofd ambtenaar van het departement van justitie, in welke functie' hij nu op non-actief is gesteld. De heer Broere is 43 jaar, gehuwd en heeft twee kinderen. Zijn godsdienstige over tuiging is orthodox-protestant. Vóór zijn benoeming was de heer Broere gedetacheerd te Westerbork (Dr.) HEERHUGOWAARD. Fietsendief achterhaald. - Tij dens de kermis- aan het Kruis te Heerhugowaard werd Maandagavond ten nadeele van den heer Sprenke ling ten huize van den heer J. de Reus, aan den Kruisweg, een fiets vermist. Het mocht de marechaussee al spoedig gelukken den dader] S. L afkomstig uit Avenhorn, op te spo ren. De dief had de fiets inmiddels ondergebracht bij den heer Boots, alhier. Kermissen. - De kermissen in onzen polder zijn ten einde. In oude opvolging gingen ze voorbij: Noord, de Swan, de Heinstman, 't Kruis. De résultaten voor' caféhouders en ker misreizigers waren gunstig. Dit vindt mede zijn oorzaak in het feit, dat de jeugd niet meer zoo gemak kelijk „weg" kan en voor velen het gewone Zondagavondbezoek, be staande uit een „bioscopie" in Alk maar, thans vervallen is. Bovendien is er meer geld onder de menschen, hetgeen zoowel zijn voor- als nadee- lige zijde heeft. LANGEDIJK. Gasconunissïe. - De commissie van beheer.van de gemeenschappe lijke gasfabriek van Langedijk en Sint-Pancras vergaderde Dinsdag middag in het kantoor der fabriek, onder leiding van den heer J. Kroo- nenburg, burgemeester van 'Sint- Pancras. Onder de ingekomen stukken was de statistiek over het gasverbruik in de laatste 5 maanden. Het ge bruik door particulieren is toegeno men met 77981 M3. Het aantal ver bruikers vermeerderde met 17. De begrooting voor 1942 is goed gekeurd van den comm. der provin cie terugontvangen. 'Ten aanien van de genomen besluiten t.a.v. de sala- rieering van het personeel en de in stelling van de betrekking van me- ter-opnemer waren geen bezwaren. Een clausule diende te worden toe gevoegd aan de verordening, rege lende den rang, de bezoldiging en het getal der ambtenaren. Aldus werd besloten. Op diehs verzoek werd aan P. Stoop met ingang van 4 Oct. a.s. eervol ontslag verleend als stoker, wegens het bereiken van, den 65-ja- rigen leeftijd. Besloten werd tot den aankoop Vrijstelling inlevering van rijwielen. 's-GRAVENHAGE, 22 Juli. Door het departement van binnenland- sche zaken wordt bekend gemaakt: 1. Van de inlevering van heeren rijwielen zijn vrijgesteld a) personen, voorzien van een Ausweis van den Rijkscommis saris, ten bewijze, dat zij bij het Rijkscommissariaat werkzaam zijn, b) personen, voorzien van een Ausweis van den Commissaris- Generaal voor de openbare vei ligheid, den Befehlshaber- der Ordnungspolizei of den Befehls haber der Sicherheitspolizei, ten bewijze dat zij bij Duitsche politie-instanties werkzaam zijn, c) leden van de Nederlandsche politie, de brandweer of den luchtbeschermingsdienst, d) personen met opsporingsbe voegdheid, e) zij, die in het bezit zijn van een ambtsrijwiel, f) zij, die in den landbouw werk zaam zijn/ g) handwerklieden, waaronder worden verstaan fabrieksarbei- ders, mijnarbeiders en overige handarbeiders, h) personen, die het rijwiel voor de uitoefening van hun beroep ter beoordeeling van den bur gemeester volstrekt noodig heb ben. 2. Personen, behoorende tot een der onder sub F t/m genoemde categorieën kunnen, teneinde hun rijwiel ongehinderd te kunnen ge bruiken, zich op een nader door den burgemeester van him woonplaats bekend te maken plaats en tijd ver voegen. Indien zij deugdelijk 'kun nen aantoonen, dat zij inderdaad daarop aanspraak kunnen m'èken, zal hun een schriftelijk bewijs van vrijstelling worden uitgereikt, dat bij gebruikmaking van het rijwiel desgevraagd vertoond moet'worden. 3. Personen, die deugdelijk kun nen aantoonen dat hun rijwiel in beslag genomen is en behooren tot een der onder 1 genoemde catego rieën kunnen zich op een nader door den burgemeester van hun woon plaats bekend te maken plaats en tijd vervoegen teneinde zoo -moge lijk in het bezit te worden gesteld van het eigen rijwiel dan wel van een ander ter beschikking staand rijwiel. 4. Een nadere N bekendmaking be treffende de vergoeding van in be slag genomen rijwielen is binnen kort te verwachten. 5. Aan de burgemeesters worden nog nadere aanwijzingen verstrekt. TENTOONSTELLING „HULPWERK BEELDENDE KUNST". 's-GRAVENHAGE, 22 Juli. Het departement van volksvoorlichting en kunsten deelt het volgende mede: De - tentoonstelling „Hulpwerk beeldende kunst" die 1 Augustus 1942 te Amsterdam in het Rijksmu seum geopend wordt, belooft een groot succes te worden. Ingezonden werden 1889 werken. 959 kunstwer ken wefden ter tentoonstelling toe gelaten. De Nederlandsche kunste naars, die geen persoonlijke uitnoo- diging hebben ontvangen en die zich aangemeld hebben als lid van de Nederlandsche Kultuurkamer, kun nen zich alsnog in verbinding stellen met het bureau der tentoonstelling „Hulpwerk beeldende kunst" in het Rijksmuseum te Amsterdam. Na be- oordeêling door de jury zullen hun werken dan a'an de tentoonstelling worden toegevoegd. Toepassing sociale wetten. - Bij besluit van den secretaris-generaal wan het dep. van sociale zaken is bepaald, dat met ingang van 1 Octo ber a.s. voor de toepassing van, de Ongevallenwet, ^de Land- en tuin- bouwongevallenwet, de Ziektewet en de Invaliditeitswet, 16-jarige en oudere inwonende eigen, aange trouwde of stiefkinderen van den werkgever} die in diens onderneming werkzaam zijn, beschouwd worden als werkman, onderscheidenlijk ar beider, in den zin van vorengenoem de wetten. Wijziging distributieregelingsbe- schikking. - In de distributierege- lings^schikking zijn eénige wijzi gingen gebracht,, waardoor o. m. de mogelijkheid wordt geopend te kun nen optreden tegen personen, die handelen in valsche of vervalschte bescheiden. Voorts wordt het aan handelaren verboden bonnen in om loop te brengen, welke "bedoeld zijn als reclamemiddel, doch misleidend werken en gebruikt worden als wer kelijke distributiebescheiden. EEN JAAR GELEDEN. Het is nu alwee. meer dan een jaar geleden, dat de Duit sche soldaten in Lemberg de slachtoffers jy.onden van de Joodsche- Kremlin-machtheh- bers. Het bloedbad van Lem berg vervulde de wereld met afschuw. Duizenden mannen uit alle beschaafde landen van Eu ropa grepen naar de wapenen, om de Sovjets, de bedrijvers van deze misdaden, te vernieti gen en eigen volkeren deze gru weldaden te'besparen. Hieron der waren ook duizenden Ne derlandsche mannen, dezelfde waarvoor ons fonds nu zorgt. Aan ^eze mannen, deze dappere Nederlandsche strijders worden geregeld pakketten uit het va derland gezonden. Landgenoot, een Lemberg is ons volk be spaard gebleven. Dank zij de strijders in het Oosten. Geeft blijk van uw dankbaarheid door ons fonds te steunen. Stuurt een flinke bijdrage. Het giro nummer is 4 3 2 1 0 0 t.n. Ver- zorgingsfoncis Vrijwilligers legioen Nederland, Kohanginnè- gracht 22 te 's-Gravenhage. DADERS VAN KERK VERNIELING GEPAKT. Jongens van 11 jaar bleken de daders. EDE, 21 Juli. De daders van de in de vorige week gepleegde vernielin gen in de gereformeerde Zuiderkerk te Ede zijn gepakt. Zij hadden zich zelf verraden. De daders bleken twee elfjarige jongens, te izijn, n.l. G. S. en Ji A. v. d. D., beiden te Ede. Zij liepen met onderdeelen van de pijpen van het kerkorgel in hun zak, hetgeen de opmerkzaamheid hunner familieleden trok. Toen de bladen daarna het bericht der ver nieling meldden, werd dezen alles duidelijk en stelden zij de politie met hun bevinding in kennis. De jon gens bekenden alles aan de politie. Door een ingeworpen ruit waren zij de kerk binnengegaan, daarna had den zij den preekstoel beklommen en hadden zij op wat ruwe wijze „domineetje" gespeeld. Vervolgens hadden zij het orgel bezocht, waar uit zij 23 pijpen hadden genomen. Twee ervan hadden zij tot' ringetjes versneden, enkele andere tot fluiten en de rest hadden zij in de kerk verspreid. Bij nader onderzoek be kenden zij dok, dat zij den vorigen avond een inbraak je hadden ge pleegd in de Aku, waar zij zich ta- pak, een zaklantaarn, en sleutels hadden toegeëigend. Tegen de jongens is terzake een en ander proces-verbaal opgemaakt. JOODSCÖE VERMOGENS. 's-GRAVENHAGE, 22 Juli. Van bevoegde zijde wordt ons medege deeld: Naar gebleken is, hebben tal van werkgevers, werknemers en vroe gere werknemers nog niet voldaan aan hun aanmeldingsplicht voort vloeiende uit de verordening 58/42 artikel 1 t.m. 5. Daar uiteraard salarissen, arbeids- loonen, provisies, pensioenen, wacht gelden, ondersteuningen, gratifica ties, tantièmes enz. onder het begrip vorderingen vallen, dient, voor zoo ver dit nog niet is geschied, onmid dellijk aanmelding dezer vorderin gen bij dê firma Lippmann, Rosen thal en Co., Sarphatistraat, te ge schieden, waarbij opgegeven moet worden, welke bedragen éedert 23 Mei j.l. aan de bovenbedoelde werk- nemers werden uitgekeerd en op welke data. - Tabak, boter en kaas. - Tijdens de weekwisseling brachten dieven te Amsterdaih een nachtelijk bezoek aan een sigarenwinkel in de Marnix- straat, waartoe, zij de winkeldeur openbraken. .Voor 700 aan rookge rei namen zij mede. Ook een kaas handel in de Jan Evertsenstraat vormde het doelwit van eenige in brekers. Daar bestond de buit uit ruim honderd pond boter, eenige kazen en een partij vleeschwaren. - Sigarenwinkel geplunderd. Door verbreking van het kelderraam hebben ongenoode bezoekers gister nacht een sigarenwinkel aan de Nas- saukade weten binnen te dringen. Zij gingen er met 1200 sigaren en 716 pakjes sigaretten, tezamen ter waar de van pl.m. 700, vandoor. Ook een partijtje distributiebonnen namen zij mede. Werkloosheid en emigratie in het nieuvre Europa niet meer noodzakelijk. Geen werkloozen meer, maar open plaatsen. De positie van de arbeidsmarkt in Duitschland wordt niet meer geka rakteriseerd door cijfers aangaande werkloozen doch door open plaat sen. Uit de aan het eind van iedere maand door de arbeidsbeurzen gepu bliceerde getallen omtrent open plaatsen blijkt, dat sêdért begin 1940 het aantal daarvan voortdurend meer dan 1.5 millioen bedroeg en eind Maart voor het eerst de twee millioen heeft overschreden, on danks het gebruik van 1,4 millioen krijgsgevangenen en 2,14 millioen buitenlandsche arbeidskrachten. In een artikel in het tijdschrift Soziale Praxis herinnert Mi tt isterial-direktor dr. Beisiegel van het ministerie van arbeid er aan, dat in vroeger jaren zoowel in Duitschland als ook in de andere Europeesche laaiden talrijke werk willigen door werkloosheid genood zaakt werden zich buiten het vaste land een nieuw bestaan op te bou wen. Waardevol menschenmateriaal is aldus voor de Europeesche econo mie voor altijd verloren gegaan. 'Dergelijke emigraties uit het Euro peesche economische gebied mogen in de toekomst niet meer voorkomen. Er bestaan alle vooruitzichten, dat na een zegevierende "beëindiging van den oorlog in het vereenigd Europa de werkloosheid een overwonnen verschijnsel zal zijn. De 225 millioen personen, die in Europa een beroep uitoefenen, vor men eén buitengewoon belangrijke economische macht. Het is in de toe komst zaak hen stelselmatig in pro ductieven arbeid in te schakelen en htm familieleden voldoende brood en levensmogelijkheid te geven. Dat is in de_eerste plaats de taak van elk land afzonderlijk. Echter mag geen enkele staat een eigen leven leiden; de overtollige krachten moe ten gebruikt worden in de landen war daar gebrek aan is. Een derge lijk geordend gebruik van te missen arbeidskrachten brengt voor allen, die daaraan deel hebben, slechts voordeelen. Dat" blijkt reeds thans uit het door den oorlog noodzakelijk geworden, gebruik van buitenland sche arbeidskrachten in Duitschland. Dit gebruik van deze arbeidskrach ten zal er in zëer sterke mate toe hebben bijgedragen, dat de werk loosheid, dié in 1941 in 15 Europee sche landen nog ongeveer 2,5 milli oen bèdroeg, dit jaar verder aan zienlijk kon worden verminderd. Plaatjes vullen geen gaatjes, het komt op daden aan. Wordt lid van den Nederlandschen Volksdienst. Wavelll -Pst IV Nu onzen grooten generaal niet storen. Hij organiseer! op het oogenblik onzen volgenden nederlaag" Teekening Balkie-Holland- Pax Holland m Amslerdamsche Bears Opg. Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Alkmaar, van Woensdag 22 Juli 1942. De betrekkingen tusschen Vichy en Washington. Men neemt in Berlijn een afwachtende houding aan. BERLIJN, 21 Juli (A.N.P.) Van nieuwe factoren in de betrekkingen tusschen Vichy en Washington is in Berlijn niets bekend. Hier zijn al leen berichten ontvangen over het Standpunt van de Fransche pers ten aanzien van zekere gebeurtenissen, zooals de weigering van Summer Welles om den Franschen ambassa deur te ontvangen. Men laat er te Berlijn het licht op vallen, dat de Fransche pers spreekt van een op Laval gemunte provocatie en con stateert, dat, hoe de ontwikkeling der betrekkingen tusschen Frankrijk en de Ver. Staten ook moge zijn, Roosevelt daarvoor de verantwoor delijkheid draagt. Politieke kringen nemen nota Nvan dergelijke uitlatin gen, zonder.er een oordeel over uit te spreken of hieraan de officieuze of officieele opvatting der Fransche regeering ten grondslag ligt. Ten aanzien van de in de buiten landsche kringen alhier'opgeworpen waag of en in hoeverre de Duitsch- Fransche betrekkingen door dit complex van problemen geraakt wordt, neemt men in de Wilhelm- strasse eén uiterst gereserveerde houding aan. Klaarblijkelijk neemt men een afwachtend standpunt in. STAATSLEENïNGEN. Vor.k. Nederland 1941 .100% 4 Nederland 1941 100% 4 Nederland 1940 II l003/4 3—3»/, Nederl. 1938 985/ie 3 Ned.-lndië 1937 88%6 BANKINSTELLINGEN Amsterd. Bank 142V Handel Mij. Cert. v. 2.50 .127 Koloniale Bank .127 Ned. Ind. Handelsbank 85l/< IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 153 Calvé Delft Cert. .1217/8 Nederl. Ford 300 Lever Bres173% Phil. Gloeil. Gem. Bezit 304 CULTUUR MAATSCH. H. V. A311 Java Cultuur .155 Ned. Ind. Suiker Unie 159 Verg. Vorstenlanden 86% PETROLEUM. Kon. Petr. 337 RUBBERS. Amstterd. Rubber .212 Deli Bat. Rubber .137 Oostkust 93 SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn 155 Java-China-Japan lijn 124% Kon. Ned. Stoomboot 1981/s Scheepvaart Unie .183 TABAKKEN. Deli Batavia 136i/s Oude Deli174 Senembah 1 '4 SPOORWEGEN. Deli Spoor 62% Ind. Spoor 42 lu. 40 lOOVg 100% 100% 98% 127 127 84% 153% 122 305 174% 303»/a 313 154 158 87% 339-40 213 137 93 155 125 199 184 134 173 141 62 41% voorziening punt: de HILVERSUM, 2] teur-generaal van heer G. Jx Ruiter, avond een radiore< herinnerde aan zj; 30 Maart j.l., waar deed op de boeren zich geheel in te van hun volk ten voorziening en hu: hoog te houden. Thans kan mei niet zeggen hoe van de landbout zal worden, aldi voor het komend volksvoeding tod Waarvoor den b van groote erke regeeringswege heer Ruiter wees en boerenbedrijf vormen van ons waarvoor ook waardeering dien De veestapel hee van 1941-1942 extr; aan de veevoeding heeft door koude i eens geleden. Akke lieten de gevolgen winter zien in uitv ontwikkeling van stand. Door den tol den boer voor zijn echter gelukt om c den feilen winter ti 1 Een zwak punt houderij, daar de groote veestapel productie eischen niet kan worden zal het tengevo vrijen aanfok va: noodzakelijk zijn e veelheid dezer d markt te nemen. De veestapel we verder beperkt ds van normaal. De stapel maakt thai uit van dien der jaren, waarbij het jonger dan een j aantal dieren om' dan 130 pet. van hoeveelheid. Daarn van den zoo sterk rundveestapel volc legd. Daartegenover sta? groote veestapel niei gevoed».-- Van overl daarom maatregelen het overtollige jongv te nemen. Spr. zette een, op welke wijze concludeerde aan de dat de eigen verar van den boer (die o der crisisorganisaties loren dreigde te f wordt gesterkt. Dat het met de ve schen toch nog niet orde is, weet spr. a; logsche landbouwbe: veehouder zijn ve heidsgevoeï ontnam. Gezien de groote boer thans brengt, s teur-generaal de hooj inzet van den veeboe zijn afspiegeling mag melkprijs, die hem zi gelijk maakt, hem ei vensonderhoud verse daarbij tevens dringt van een zoo groot n productie. De inzet v landschen veeboer geefs zijn, daar zij Hoofdredacteur: A. R. Jonker, Alk maar. Plv. hoofdred.: H. P. van den Aardweg, Alkmaar. Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar.- Reportage: D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Provin cie: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar, ri Sport; J. Werkman, Alkmaar, 235. Ergens, heel in de iemand. Dan was het „Jaspar", fluisterde Anm door S. BROCK „Ik wil mijn geld teruf de Kampscholte en de te dat hij beschonken le tent hier behoort re ker, de heele tent". Mevrouw Schoonema: gend zwegen. Met een hèid waartegen men 2 zou kunnen loopen, me „U zult aan mij gee komen. Tienduizend h( leend en tienduizend zi rug krijgen". Zij reke: snel. Die tienduizend j lokaas. Wanneer hij z -teenhistorievast beet, goed afloopen. Alleen c loopen drie weken moi den gesproken, niet ov< ■aan bestellingen en hel Kampscholte beet in wil mijn geld terug he

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2