Europeesche Herordening. MUZIEK DUiVELS: STAD EN OMGEVING AGENDA Verkoopirtgen, die een ver gunning vereischen. AmsSerdeamscke I Na economische chaos: Samenwerking der Europeesche landen op economisch gebied onder centrale leiding noodzakelijk. MARKTBERICHTEN Drie onderwerpen staan in hetteeken der publieke belangstelling. Ondrageli zem RADIOPROGRAMMA De ondèrsti armla! Ned, Kuftuu GESLAAGD. De heer M. J. Houtkooper alhier slaagde te Haarlem voor het toela tingsexamen M. T. S. en werd toege laten. Voor het te Alkmaar gehouden examen boekhouden, vanwege de "Ver. v. Leeraren in handelscorr. en boekhouden, slaagden de heeren: J. Kühne, J. Jorritsme, J. de Jonge, G. W. v. Amstel, C. ,J. Hendriks, B. Dekker, D van Amstel en J. de Heus allen te Alkmaar; Th. Brom mer te Bergen; J. Dehé te Schoorl; D. Jong en F. Jong te 't Veld. FILM. De film: Een meisje regeert wordt deze week vertoond in het Cinema- Theater. Ons verslag van Zaterdag had dus betrekking op dit theater. ORGELBESPELING FEIKE ASMA. A.s. Dinsdag (28- Juli) heeft in de Geref. kerk aan de Oudegracht we derom een orgelbespeling plaats. Feike Asma voert dan een aantal zeer mooie orgelwerken uit, waar onder de bekende Aria uit Varia- tonen van Handel. Het vaeantiesei- zoen deed de belangstelling voor deze concerten zeer toenemen wat 'ook Dinsdag wel weer zal blijken. DIERENBESCHERMING. Zwervend is te Alkmaar aange troffen een middelmatig groote ruw harige herder ±114 jaar (teef). Dit dier, dat door een „dame" uit Akersloot te Alkmaar onverzorgd is achtergelaten, is in zeer goede conditie en heeft een goed karakter. Liefhebbers kunnen zich vervoegen bij den heer C. Verwer, inspecteur van dierenbescherming, Baanstraat te Alkmaar. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN SCHAGEN. De nieuwe burgemeester van Schagen (zie het bericht „Burge meestersbenoemingen"), de heer Buitenhuis werd geboren op 27 Sep tember 1892 te Sleeuwijk (N.-Br.) Hij genoot middelbaar onderwijs en was van 19101935 werkzaam in den handel. Gedurende deze kwart eeuw was hij veel in het buitenland en woonde hij o.a. in Salzburg en Stockholm. Van 19351937 was hij bedrijfs leider van de nat.-soc. propaganda- zaak „De Driehoek" te Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Haarlem. Hij is }id van de N.S.B. sinds Januari 1933. In de jaren 1935 en 1939 was de heer -Buitenhuis candidaat voor Provinciale Stajen vari Noordhol land, van 1938 tot voor kort bekleed de hij ten slotte het directeurschap eener industrieele onderneming. De heer Buitenhuis nam in de N. S. B. verschillende functies waar. Zoo was hij o.a. kringleider in het Gooi en in Amsterdam. Reeds se dert Aug. 1933 treedt hij op als spreker van de N. S. B. Het burgemeestersexamen werd door hem met goed gevolg afge legd. Sinds eenigen tijd is de nieuw ✓benoemde functionnaris werkzaam geweest als volontair ter secretarie te Aalsmeer. ERNST VAN T HOFF EN ZIJN SOLISTEN. Een buitengewoon succes in het Gulden Vlies. Het bekende radio-orlcest van Ernst van 't Hoff met zijn 15 solisten heeft gisteravond voor een nagenoeg uitver kochte zaal in het Gulden Vlies een daverend succes behaald. Aan 't slot nam het applaus den vorm aan van een ovatie, die tot enkele toegiften noopte. Nadat het ensemble de Aloha's" ter inleiding en als extranummer de aan- wezlgen een viertal mooie Hawaiian- nummers met zang had gebracht, nam van 't Hoff's orxest bezit van het 'too- neel en deed zich direct van zijn beste zijde kennen. Met den leider als bijz. pianist toonde elk der \orkest-leden zich een prima kracht op zijn instrument, terwijl het geheel een bijzondere éénheid vormde. Zeer veel van het succes was te danken aan de zangsolisten Maria Zamora, Annie Meeuwisz en Jan de Vries. De Spaansche zangeres Maria Zarqpra bleek een groote attractie. Fraai begeleid zong zij ,heel mooi La Paloma, Tango d( Rosa en de tango Poëma en het verwonderde niet, dat zij met een luid applaus werd beloond, waarin zij orkest en leider liet deelen. Annie Meeuwisz zong eveneens diverse suc- r cesvolle liederen en Jan de Vries hand haafde' zijn reputatie op uitstekende wijze. Enkele komische nummers waar in toch ook weer de muziek naar voren kwam, werden bijzonder op prijs ge steld. Veel applaus behaalde ook de solo-violist, die, door den dirigent aan den vleugel begeleid een uitstekende uit voering gaf van „Zigeunerweisen" van de Sarasate. De drumme- van het or kest is een bekende Alkmaarder, n.l. Aldert Dekker, en zijn solo in één der nummers bleef natuurlijk niet onopge merkt. Het door dit orkest zoo populair geworden nummer „Aurora" werd ge zongen door Maria Zamora en Jan de Vries en gaf aanleiding tot' luide toe juichingen, waarin alle Uitvoerenden t deelden. Verschillende leden van het orkest traden afwisselend op den -voor-" grohd en toonden zich bekwame musici. Het was als* geheel een zeer ge slaagde avond en het publiek heeft niet nagelaten zijn groote ingenomenheid met 't gebodene te toonen. G. C. van GUlik. ENKHUIZEN KRIJGT EEN ZEEVAARTSCHOOL. Naar wij vernemen zal de Delf- zijlsche" zeevaartschool met ingang van den nieuwen cursus dus be gin September naar Enkhuizen worden overgepla'atst. Na gehouden overleg met de re genten is overeen gekomen, dat de school gevestigd zal worden in het Weeshuis, dat zich daartoe uitste kend leent. Een dertigtal leerlingen met een leeraar komen intern, voor de overigen 'n tachtigtal moet pension gezocht worden. De school telt acht leeraren. De vestiging van de school zal waarschijnlijk van tijdelijken aard zijn. 1 DOODELIJJK ONGEVAL. Stapt niet in rijdenden trein. Zaterdagmiddag vond op het 2de perron van het station der Neder- landsche Spoorwegen alhier, bij het vertrek van den trein 14.13 uur een ernstig ongeval plaats. De 39-jarige mej. J. van D. uit Amsterdam, kwam met 4 harer familieleden, w.o. haar ouders, iets te laat het perron op- snellen en trachtte de voor het ver trek gereed staanden trein nog te halen. Een zich in 't gezelschap be vindend 6-jarig jongetje liep snel vooruit en sprong het eerst in een nog openstand rijtuig van den trein De trein zette zich gelijktijdig lang zaam in beweging, waarna mej. v. D. het jongetje er nog uit wilde ha len. Zij maakte hierbij een grijpen de beweging naar hetknaapje, waarbij een heer, die ook in den trein sprong, haar nog een duwtje in den rug gaf, omdat hij meende, dat mej. van D. met den trein wilde medijrijdett. Hierdoor werd zij door den trein meegesleurd, waarna zij struikelde en tusschen 't perron en den rijden den trein kwam te vallen. Haar va der, die wilde proeeeren om haar tegen den muur van het perron te drukken en zich daarbij in knielen de houding bevond, kwam eveneens tusschen de rails en het perron te vallen. Aangezien er onmiddellijk door reizigers aan de noodrem werd getrokken stond de trein, na eenige seconden, stil. De juffrouw bleek gewond te zijn en klaagde over in wendige pijnen. De vader was onge deerd. Het slachtoffer dat, na ver leende eerste hulp, naar het Cen traal Ziekenhuis was vervoerd, over leed daar Zaterdagavond aan (je be komen verwondingen. HOOFDPRIJZEN STAATS- I LOTERIJ. 1500 13010 1000 1108 400 4841 15226 18984 200 9273 17262 100 2968 3033 6589 7368 14145 20361 21672 In onze omgeving lootten uit 8787, 8790, 8811, 8812. DE VEILINGPRIJS DER VROEGE AARDAPPELEN. De veilingprijs voor de vroege aard appelen zal in deze week voor de groote sorteering 5.60 per 100 kg zijn. Voor de kleine maat (1528 mm) is de prijs 3.50 per 100 kg gebleven. DE NIEUWE PRIJZEN VOOR GROENTEN EN FRUIT. Met ingang van Dinsdag 28 Juli zullen voor verschillende soorten groenten en fruit nieuwe veilingprijzen gelden. De nieuwe prijzen voor tomaten zijn I t/m IV 20, bonken 16 en kriel en gescheurde 10 per 100 kg; bospeen (0,6 kg per bos en minstens 15 stuks per bos) 6 per 100 bos; spitskool 5, peen zonder lof sort. I van 2050 gr gewas- schen 9, van 15200 gr 'gewasschen 6.50; boonen andere dan stok- en w. stamboonen z. draad 20;'meloenen (andere dan suiker- en kleine groene ananas) 30 per 100 kg; bloemkool boven 27 cm 14, van 2227 cm 11, van 18—22 cm 8, van 1218 cm 5.50 p. 100 st.; roode kool 6, sovoye kool 6, w. kool 4, Chin, kool 4.50, kroten 6, rabarber Paragon f~ 5 en ov. soorten 4, bosuien 4.50, andijvie 8; boonen (stok f 27, witte stamboonen z. draad 23, overige soorten 20; doperwten (rijs en krombek) 16, overige soorten 12; ramenas 10, zilveruien 12; druiven groep I 85, groep II 80, me loenen (suiker en kl. ananas) 40, ove rige soorten 30 per 100 kg; bosprei 4.50, boskroten 3 per 100 bos; knol selderij 5 em doorsnede 5 per 100 st. Appelen: groep I Cox Oranje Pippin enz. IA 50, A 35, B 20; groep II Goudreinetten IA 35, A 25, B 15; groep III. Brabantsche Bellefleur enz. IA 30, A 22, B 12; groep IV, Jacques Lebel A if 20, B 12; groep V, overige soorten A 17, B 10. Val van Goud-Sterreinet, Yellow Transparant en de soorten uit groep I 12, val van de overige appelen 10, kroetappelen (zuur) 8, idem zoet 5 per 100 kg. Peren: Groep I, Beurré d' An jou enz. IA 45, A 30, B 15; groep II, Legipont IA 35, A 25, B 10; groep Ila, Brede- rode enz. A 25, B 10; groep III Beurré de Merode A 22, B 10; groep IV, overige soorten A 15, B 10. Kroetperen 5 per 100 kg. Pruimen: groep I, dubbele Boeren witte enz. A 35, B 28, C 12; groep II, Reine Victoria enz. A 27, B 22, C f 12; groep III, overige soorten A en B 22, C 12 per 100 kg. Het oogsten en veilen van alle zaal uien (incl. gezaaide pootuien) is tot nader order verboden. IN BERGENS MUZIEKTUIN. Gistermiddag concerteerde aldaar de gemengde koren „Bergen", Zangen Vriendschap" uit Castricum, „Polyhym nia", „Semper Crescendo" (dubbelman- nenkwartet) en een klein mannenkoor, allen uit IJmuiden. De heer Jan Beider is de dirigent dezer vereenigingen, dus kon men iets goeds vervrachten, waar aan dan ook ten volle is voldaan, want niet alleen de koorvereeniging „Bergen" (zij zong o.m. Miserere meï Deus-ps. 56 van Henri van Nieuwenhaorn), maar, zonder uitzondering,, ook -alle andere genoemde ensembles gaven beschaafde, zang, en in een opvatting die de mu zikaliteit van den dirigent verriedt. Behalve dat elk koor apart optrad, gaf „Bergen" met „Polyhymnia", „de Water lelie", van Bonset, „Bergen" met „Zang en Vriendschap", „de Winter" van Philip Loots. Men hoorde vervolgens composities van Alph. Franken, Nico Hoogerwerf (Goede Vrijdag), Erdelmann, Boedijn (Avondvrede), Kramer, Schubert (Die Nacht), Fr. Witt (Ave Maria), Willem Wiesenhahn. Als soliste deed zich hooxen mej. Annie Schrama, met een aria uit „Die Zauberflöte van Mozart, (de aria van Pamina Achiek 'fühl's), de Cavatine „Und ob die Wolke sich verhülle") uit Weber's „Freischütz; een aria van Isouard, en de „Vilanella" van dell Acqua. Mej. Schrama heeft een mooie, heldere sopraanstem, die bij verdere studie zich wellicht wel in de richting van de coloratuurzang nog meer ont wikkelen zal, getuige naar voordracht der laatstgenoemde, de Fransche num mers, en haar toegift „de gefopte Voge laar", van mej. van Rennes. Met harp zang oogste zij veel. bijval, die ook m niet minder mate aan de andere mec'a- werkenden niet onthouden werd. A. Kooger. Bioscopen. Victoria-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer Mensch, erger je niet (kom.) Alle leeftijden. Woensdag'2.3U uur matinée. Cinema-Theater, 7.30 u„ hoofdnummer Een meisje 'regeert (rom.) Alle leef tijden. Woensdag 2.3C uur matinée. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 in, hoofd nummer De schijnheilige Florian (hum.) 18 jaar. Woensdag 2.30 uur matinée. Harmonie-Theater', 7.30 u., hoofdnum mer Dolores weet wat zij wil (hum.- rom. operettefilm). Alle leeftijden. Woensdag 1.30 uur matinée. Dinsdag 28 Juli. 8 uur, geref. kerk a. d. Oudegracht, orgelconcert Feike Asma. VRIJSTELLING RIJWIELVORDERING HEILOO. Degenen, die voor vrijstelling van rijwielvordering-in aanmerking ko men, kunnen, ter verkrijging van een schriftelijk bewijs hiervan, zich vervoegen ter gemeente-secretarie in de politiekamer op 27 en 29 Juli der avonds van 19 tot 21 uur. 's-GRAVENHAGE, 23 Juli. Het heden verschenen Verordeningen blad bevat een besluit van de secr.- gen. van de departementen van Volksvoorlichting en van Handel, Nijverheid en Scheepvaart betref fende het houden van verkoopin- gqn van geschriften, afbeeldingen, spïeekrollen en gramofoonplaten. Hierbij wordt bepaald: Hij die een verkooping organiseert, waarop boeken, geschriften, do cumenten tif andere geschreven, verveelvoudigde of gedrukte stukken of afbeeldingen, dan wel spreekrollen of gramofoon platen zullen worden aangebo den, behoeft hiertoe een ver gunning. Dit voorschrift is niet van toe passing ten aanzien van verkoopin- gen, welke gehouden worden op bevel van of namens een door den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissa ris-generaal voor financien en eco nomische zaken) aangestelden be windvoerder of beheerder. Het verzoek tot het verkrijgen eener vergunning wordt ingediend bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Deze geeft- aan den be trokkene kennis van de beslissing. Voor de vergunning zijn rechten verschuldigd. De. rechten worden door de Kamer van Koophandel .en Fabrieken te haren bate ingevor derd. Verkoopingen mogen eerst wor den aangekondigd; wannepr de ver gunning is verleend. - Hij die als organisator van een verkooping in strijd handelt met de voorschriften van dit besluit, dan wel hij die al of niet als bieder aan een verkooping deelneemt, hoewel de aankondiging hiervan de voorgeschreven opgave der ver leende vergunning of dat deze niet noodig is, niet bevat, wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste* zes maanden en met geldboete vart ten hoogste een duizend gulden of met een dezer straffen. Dit besluit treedt heden in wer king. OEFENINGEN IN TEGENWOORDIGHEID VAN DEN BEVï LHEBBER DER WEERMACHT. 's-GRAVENHAGE, 25, Juli. Het bureau van den bevelhebber der weermacht^ in Nederland maakt be kend: De bevelhebber der weermacht in Nederland, de generaal der vliegers, Fr. Christiansen, heeft in gezelschap van den chef van zijn ge- neralen staf, generaal-majoor Drum, dezer dagen nieuwe verdedigings installaties van het leger aan de Ne derlandsche kust en zvjaxe artillerie der marine "geinspecteerd. Hij nam deel aan oefeningen der tsoepen in het achterland en woon de een oefening in de bestrijding van valschermtroepen bij onder lei ding van den commandeerenden generaal en bevelhebber in de Luftgau Holland, generaal vlieger Siburg, Opg. Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Alkmaar. van Maandag 37 Juli 19492. STAATSLEFNINGEN. Vor U. iy, Ne'derland 1941 ÏOD7/» 4 Nederland 1941 lü(J3/4 4 Nederland 1940 IlTCOU/w 3—3'/, Nederl. 1938 9Si/8 3 Ned-Indië 1937 fSl/s BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank 1425/s Handel Mij. Cert. v. ƒ2.5012£S/4 Koloniale Bank 127 Ned. Ind. Handelsbank 86 IND. ONI). BINNENL. Aig. Kunstzijde Unie .J5U/4 Calvé Delft Cert. .123 Nederl. Ford .295 Lever Bros .''.177 Phil. GloeiJ. Gem. Bezit 323 CULTUUR MAATSCH. H. .V. A3151/, Java Cultuur .1501/, Ned. Ind. Suiker Unie I55y, Verg. Vorster landen 871 PETROLEUM. Kon.' Pet!314 RUBBERS. Amsterd. Rubber .215 Deli Bat. Rubber ..137 Oostkust 90 SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn 156i/s Java-China-Japan lijn 126 Kon. Ned. Stoomboot 202 Scheepvaart Unie 184y4 TABAKKEN. Deli Batavia .138 Oude Deli .173 Senembah l 1 3 SPOORWEGEN. Deli Spoor 615/4 Lad, Spoor 43 lu. 40 1003/, 1003/, 100>/4 981/, 831/1 143 128 1 5 85 154V, 123i/2 290 179 332 320 151 156 88V» 3481/, 216-7 135 92 157'/, 126 202 185V, 138 174 145 62 43 Wanneer we met een enkel woord de uiteenzetting zouden moeten samenvatten die Dr. M, D Dijt uit Haarlem dezer dagen op uitnoodiging van den Beauf- tragte van den Rijkscommissaris voor de provincie Noordholland In Brinkmann gaf, dan zou liet als volgt zijn: „Wil Europa niet te gronde gaan in een grenzen- loozen chaos, dan is een economi sche herordening dringend nood zakelijk." Op Vrijwel alle levensgebieden, zoo betoogde Dr. Dijt, heeft het analytische denken en het indivi dualistische streven, 'dat met de Re naissance .een aanvang heeft geno men en sedert de Fransche revolu tie nog is versneld, zijn einde be reikt, waarbij het voor de zelfbe stendiging in de toekomst van de Europeesche volken in het algemeen en van de Germaansche in' het bij zonder noodzakelijk is tot een syn these in het denken en tot het ge meenschappelijke in het streven te komen.Deze noodzaak bestaat oo-k en vooral op economisch gebied. Bevolkingstoename in de GCr- maandsche landen dreigt te stagneeren. In dit verband wees spr. er aller eerst op, dat de tijd van het indivi dualisme en van de vrijheden, zooals die van prijsvorming, voortbrenging, handel, dienstverrichting, sehuldvor- ming, enz. ons wel een groote mate van vooruitgang bij toenemende be volking heeft gebracht, maar dat tevens eenige voor het krachtige voortbestaan der Europeesche vol ken noodlottige verschijnselen zijn opgetreden. De toename der bevolkingen dreigt vooral in de Germaansche landen te stagneeren en er dreigt zelfs, nog afgezien van den oor log, een sterke teruggang, die ernstig is in de Angelsaksische en Noordsche landen en vóór 1933 ook zeer bedenkelijk was in Duitschland, waar sedertdien een verbetering is opgetreden door de overwinning op het egoïstische individualisme en door verbeterde economische verhoudingen. Hiertegenover staat de sterke toe neming der Slavische en Oostersche bevolkingen. Willen de Germaand- sche volken, zich daartegen en daar naast handhaven, dan is samenwer king en "hervorming noodzakelijk ien moeten Europeesche oorlogen voor goed uitgesloten zijn. Vrije prijsvorming zinloos geworden. Wat de meer zuiver economische verschijnselen betreft, behandelde spr. daarna de ontwikkeling van de vankelijk £m had voor het rich ting geven aan de productie in har monie met de behoeften. In het ver loop van den tijd echter werden de uitslagen van het prijspeil, de zg. conjunctuursschommelingen, hoe langer hoe grooter, met het resul taat, dat bij dalende prijzen na 1929 de vraag naar verschillende goede ren afnam in verband met de werk loosheid, die weer het gevolg was van de storingen, door die 'dalende prijzen veroorzaakt. Het beste be wijs voor het zinloos worden der vrije prijsvorming was de vernieti- gings- en beperkin- politiek, welke in de kapitalistisc. landen werden ingevoerd om de prijzen te verhoo- gen. Hier was de zin der samen leving verloren en werd de rentabi liteit tot een doel in zichzelf. De wereld slaaf van het goud. Merkwaardig was in dit verband de sterke overwaardeering van het goud en de heerschende meening, 'dat er te weinig goud zou zijn, terwijl reeds in 1928 voor ongeveer 30 mil- lioen' gulden aan goud in de kelders van de circulatiebanken werd be waard en de wereld geen raad wist met de zgn. overproductie van tar we. ter waarde van" slechts een der tigste deel van hét goud en slechts toereikend voor één maand con sumptie. Sedert dien tijd zijn de wanverhoudingen onder de zweepen der overwaardeering van het goud en der productiebeperking der goe deren nog grooter geworden. Een ander gebied, waarop de individualistische vrijheid tot onzinnige verhoudingen heeft gevoerd, is dat van de schul den. Men gelieve inmiddels te beden ken, dat in de economie geen enkel verschijnsel los van het andere kan worden gedacht en er^fen. organische samenhang tusschen alle verschijn selen bestaat. Ook de maatschappe lijke functie van de schulden is hoe langer hoe meer tot een doel in zich zelf geworden, waf spr. aantoonde laan. de hand van de ontwikkeling van de nationale en internationale schulden. Juist, het handhaven van een foutievè sehuldènstructuur door de overwinnaars van Versailles in de tegenstelling van de „haves" en de „have-nots", waarbij de eersten de goudproducenten en de goudbezit- ters, de laatsten de-, landen zonder goud werden. Men bedenke echter, dat vóór den vorigen wereldoor log en den daarop volgenden vrede van Versailles de verhoudingen reeds groeiende waren. 'Als een gevolg van het onver mogen der kapitalistische landen cyn dê rente op hun vorderingen ifi den vorm van goederen te kunnen innen, ontstond na de crisis van 1929 en vooral na 1933 en 1937 het levensruimtevraagstuk voor Duitschland en Japan, waar- tegen eerstgenoemd land zich ver zette door bilaterale handelsver dragen met andere goudarme lan den. Toen in 1937 weer een crisis in de kapitalistische landen uit brak en deze te weinig goederen van Duitschland kochtep als ge volg van eigen onvermogen tot koopen in verband met de kapi talistische structuur, kreeg Duitschland last met het betrek ken van de noodzakelijke grond stoffen, die het met zijn uitvoer betalen moest. v De gevolgen waren eenerzijds het levensruimte-probleenyen ander zijds de goudophooping. 'Hieruit blijkt, dat het kapitalisme zelfs een sta-in-den-weg werd voor de ont wikkeling in de rijke landen zelf. (Slot volgt). ZWARE BRITSCHE VLIEGTUIG- VERLIEZEN BIJ AANVAL OP HAMBURG. BERLIJN, 27 Juli (D.N.B.) Van militaire zijde verneemt het D.N.B. De aanval van het Britsche lucht- wapen op Hamburg heeft in den af- geloopen nacht den Britten zware verliezen aan vliegtuigen' en vlie gend personeel .gekost. Het aantal der neergeschoten vliegtuigen is i/i- tusschen gestegen tot 33. AANMELDING NEDERLANDSCHE KULTUURKAMER. 's-GRAVENHAGE, 24 Juli. De Nederlandsche kuituurkamer deelt mede; De destijds in de dagbladen ver schenen oproep tot aanmelding voor het lidmaatschap van de Nederland sche Kultuurkamer behoeft de vol gende aanvulling: Filmgilde. Onder opgave van naam, adres en beroep (in bloklqtters) dienen zich aan te melden bij de kuituurkamer: personen en instellingen, dijé films voor cinematografische doeleinden verkoopen; personen en instellin gen, die copieën van films verkoo pen, bestemd voor projectie in' be sloten kring. PROF. DR. H. BOLKESTEIN f UTRECHT, 25 Juli. Op 64-jarigen leeftijd is alhier overleden prof. dr. H. Bolkestejn, hoogleeraar in de oude geschiedenis aan de universi teit te Utrecht. De wetenschappelijke belangstel ling van den overledene ging in hooge mate uit naar de religieuze en sociaal-economische geschiedenis van de oudheid. Verschillende be langwekkende geschriften leggen daarvan getuigenis af. Voorts publi ceerde hij in 1924 j,het economisch leven in Griekenlands bloeitijd", in 1929 „Theophrasto's karakter des deisidaimonia als religionsgeschricht- liche urkunde", terwijl in 1934 een geschrift volgde „Sociale politiek en sociale opstandigheid in de oudheid".. Prof. Bolkestein had zitting in offi- cieele en officieuze commissies, vooral op het gebied van het onder wijs en het sociale leven. Fransclien in Zuid-Afrika gear resteerd. (D.N.B.) - Naar. tie Brit sche berichtendienst uit Port Eliza beth meldt, is in Zuid-Afrika f een vrij groot aantal Franschen gear resteerd, die uitdrukking hebben ge geven aan hun trouw jegens de regeering te yichy, BROEK OP LANGENDIJK, 27 Juli '42. (Langendijker Groentenveiling). 43300 kg Roode kool 7; 250 kg Rabarber 6; 213650 kg Schotsche muizen 5.60; Kriel 3.50; 250 kg Snijboonen 22; 60 kg ■Tuinboonen 7. NOORDSCHARWOUDE, 27 Juli 1942. (Noordermarktbond). 230600 kg' Schot sche mhizerr 5.60; Blauwe eigenhei-; mers 5.60; Kleine 3.50; 1600 kg Vroege witte kool 4.50. W ARMENHUIZEN, 25 Juli 1942. 168800 kg Schotsche muizen 5.70. Wat het Amerikaansche volk interesseert. GENèVE, 26 Juli. (D.N.B.) Drie onderwerpen staan op het oogenblik in het middelpunt van de belangstelling der Amerikaan sche openbare meening, nl. de goedkeuring van het voorstel van den Senaat om een van de com missie voor de oorlogsproductie onafhankelijken raad voor de pro ductie van synthetische rubber uit alcohol op te richten, voorts het bezoek van Litwinof aan het Witte Huis, alsmede de rede van Huil, zoo meldt de Amerikaansche correspondent van de Daily He rald. Het rubbervraagstuk. In het bericht wordt vertier ge zegd, dat de gebeurtenis in den Senaat j.l. Woensdag daarom van doorslaggevende beteekenis zijn ge weest, omdat de boeren hun eischen om bij de fabricage van syntheti sche rubber uit hun ontzaglijke graanoverschotten, die zij niet kun nen verkoopen, niet het slachtoffer te worden van de Amerikaansche petroleumbelangen en van de com missie voor \de oorlogsproductie, doch zelf een stem inliet kapittel te hebben bij de verwerking van hun graan door de oprichting van een specialen „rubberraad", hebben, doorgezet. De groote Amerikaanschei boeren gaan in het algemeen een donkere toekomst tegemoet, daar men heel goed beseft, dat de reus achtige uitvoeren van voor den oor log niet meer zullen terugkeeren. De kwestie van het Witte Huis. Inzake het bezoek van Litwinof aan het Witte Huis meldt het blad, dat Litwinof na zijn besprekingen „met een snel gebaar" alle vragen over een tweede front heeft afge wimpeld, zoodat men vanzelfspre kend uit zijn gedrukte stemming de conclusie heeft getrokken wat be treft het verloop van de besprekin gen. Voor de vorming van een twee de front pleit overigens bijna alleen nog de pers, terwijl de breedé lagen van het Amerikaansche volk de hoop op'een tweede front hebben opgegeven. De rede van Huil. Wat betreft de rede van Huil schrijft de Amerikaansche corres pondent: Vast staat, dat de redeniet alleen door Litwinof, doch ook door een groot deel van de Amerikanen als „geklets" wordt beschouwd, want de Amerikaansche openbare meening acht het zeer ongepast, wanneer van geallieerde zijde on danks den ernstigen toestand waar in de Sovjet-Uhie verkeert, uitslui tend groote woorden worden ge bruikt over den tijd na den oorlog. Men wil eindelijk eens het woord initiatief toegepast zieïi. Door deze stemming van het Amerikaansche volk valt het gemakkelijk te begrij pen, zoo schrijft de correspondent verder, dat de benóeming van Leahy tot chef van den staf van Roosevelt in de Ver. Staten een weinig bevre digenden indruk heeftj gemaakt. In Leahy ziet men weliswaar een „uiterst eerbiedwaardig" man, doch tevens een „ouden man", die slechts verouderde militaire methoden kent. Bovendien echter ziet men in deze benoeming niets anders, 'dan een nieuwe zet van Roosevelt met het doel om den strijd over een Ameri- kaanschen opperbevelhebber voor alle geallieerde strijdkrachten door een „concessie" aan den eisch van vele kringen een „kalm einde" te geven. 1 Ih VELE'WINKELS 2lT HIJ-ÜOG:' ONDER DE TOOM SANK E.N krugt DAARDOOR UW DEE L_ hl LT Vr V.N.P.-Cl»u*Hu»-Pax Holland m SLACHTOOFERS VAN ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. 's-GRAVENHAGE, 25 Juli. Uit de vluchten der Britten blijkt steeds een zekere stelselloosheid, als zij bo ven Nederlandsch gebied komen. Als zij eens, zooals enkele dagen ge leden, in het wolkendek naderbij- sluipen en op zee visschersbooten onder vuur nemen, dan mogen zij dat gerust in het credit van het tweede front boeken. Meer dan lichtzinnig is het even wel, als zij zich laten verleiden geen militaire doelen aan te vallen, maar in plaats daarvan hun aanvallen met bommen of schietwapens te richten op burgers en hun vredige erf. Dat heeft de laatste dagen alleen al 6 dooden geeischt en verscheiden zw;aar- en lichtgekwetsten. DINSDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gr.pl. 3.50 Ochtendgymnastiek.. 7.BNO: Nieuwsber. 7.15 Gr.pl. 7.45 Ochtendgym nastiek. 8.BNO: Nieuwsber. en Programma-uittreksel. 8.15 Politiek weekpraatje (opn.) 8.30 Gr.pl. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gr.pl. 10.Zang met pianobegeleiding. 10.25 Gr.pl. 11. Vrouwenmozaïek. 11.20 Ensemble Rent meester. 12.Ensemble Willy Kok. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuwfe- en zakelijke ber. 13.Omroeporkest en gr.pl. 14.Haarl. Orkestvereen, solist en gr.pl. 16.Ziekentroost en Gewijde muziek (opn.) 16.30 Gx.pl. 16.45 Voor de jeugd. 17.— Reeks A.G.E.I.O.: Smakelijk onkruid. 17.15 BNO: Nieuws-, zakelijke en beursber. 17.30 Amabilé-sextet. 18.15 Gr.pl. 18.30 Neerlands stem van het Oostfront. 18.45 BNO: Nieuwsber. 18.55 BNO: Gesproken binnenl. overzicht. 19.05 Het groeit maar niet vanzelf: Hoe de. Overheid Boer en Tuinder helpt (hérhallng). 19.30 Salonorkest en Mevr. van Straten wil het naadje van de kous weten. 20.30 Theo Uden Mdsman en zijn dansorkest. 21.Gerard van Krevelen en zijn orkest en solist., 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.Gr.pl. 22.15 U raadt wat wij draaien. 22.4524.Gr.pl. HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gewijde muziek (gr.opn.) 8.45 Gr.pl. 10.Morgenwijding. 10.15 Gr.pl. 11.Zang met pianobegel. 11.30 Gr.pl. 12.Frans Wouters en zijn orkest. 12.45.BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 13.Boerenland in boek en krant. 13.15 Vierhandige pianovoordracht. 14.— GX.pl. 14.30 De lichte toets. 15.30 Voor de zieken. 16.— „Wagi.er: Jeugdwerken en „Der fliegènde Hollander", disco-cause rie. 16.45 Amsterd. Kamermuziekgezel schap. 17.15 BNO: Nieuws-, zakelijke en beursber. 17.30 Musette-orkest en soliste. 18.De reportagestaf presenteert. 18.30 Ensemble Jonny Ombach, soliste en gr.pl. 19.30 BNO: Nieuwsber. 19.40 BNO: Twentsch praatje. 19.50 Spiegel van den dag. 20.BNO: Eng. uitz.: „Holland and the economie reorganisation". „Voor de Radio-Centrales: Gr.pl. 20.15 Viool en piano. 20.45 „Maria van Reigersbergh". luisterspel. 21.30 Gr.pl. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.— BNO; Mil. overz. 22.10 Avondwijding. 22.1524.— Zie Hilver sum I. Vanaf 22.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de SJudio beschikken. geen enkele nacht sla vreugde hebben gewoon goed een gezonde, Bij rheumatiek, iscl heid, griep, zenuw- de Ovaaltjes van het Deze hebben op hart, maag mij geholj opgew geen en dari op u<"*«-» - jftoefOrigineele tabletten slechts en drogisterijen Trinersl Agontuur, 60 c ver Hass: Hoofdredacteur: A. R Jonker, Alk maar. Plv. hoofdred.: H. P. van den Aardweg, Alkmaar. Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar. Reportage: D. A Klomp, Bergen. Binnenland: E. Daalder, Bergen. Stad en Provin cie: G. H W. ter Hoeven, Alkmaar. Sport: J. .Werkman, Alkmaar. 's-gravenhag: bevoegde zijde wo medegedeeld: De ondersteun in) behoort zooveel m eel te zijn en er op uit zijn armlastig Is dit laatste niet uitsluitend het noo onderhoud richtsno steuning. Voor bep vanzelfsprekend al, ,nen noodig, waarv lijk geval kan wor Deze algemeene den, vooral gedure: ren, veelal gevond* te leggen met de o men voor werkloo2 dat bijv. een armla week minder ont werklooze, dan wel verschil, al naar di standigheden dit ,ken. Ook bedragen norm, voor werkloi men voor. De billij de, dat in gemeent band wordt gelegd in de steunregeling loozen tevens eén ondersteuning van gevolge heeft. Een aanpassing ii het departement va zaken aan de gemei bevolen. Dit beteek met terzijdestelling geerende regelingei ge thans minimaal vangen, hetgeen ee vangt, hetgeen tro individueele karakt zorg in strijd zoi slechts, dat het be: met de normen der ten nadeele de arrr den verbroken. Voorts is gewezei lijkheid de armlast gelijk te doen deel verstrekkingen aan gekend. Nl au 's-GRAVENHAGE voor kort heerschte der auteursrechten te verdeeldheid, di malige Buma auteu ten afsloot, zoowel landelijke en proyi ties van muziekvi met dilettantenorke Daarenboven is g scheidene harmonie, zeischappen aan de voormalige Buma het geheel geen ai taalden, hetgeen ts van de componisten De Ned. Kuituur aan het -auteur: haar aandacht ge: overleg met de va ziek van het muzie! derlandsch auteursi een collectief com dat afgefloten is n landschen bond kosten, geldende ingaande 1 Juli 194 Hierdoor zijn de verplichtingen» van orkesten uniform op een basis van jaarlijksch budget gen, mét een minir jaar. Daarvoor kunnen eemgmgen zooveel jaar geven als zij 4 dienen zij de uit te ma's tijdig aan het den. Maken zij muziek derden (bij sportui FJ door S. BR( 13 Hoofdinspecteur uit in beleefdheden men tegenover dai Hij begon met haai aan beide assistenti gerechtsmedicus J den ouden politieai Daarna betraden mer. De h-oofdinspecte even terug. Dat zat Op den kalen vloei ongeveer vijftigjari hand geklemd om i jas, die hij van de had trachten te n Schrikkelijke was, i standaard,, waarschi ging, omgevallen v van den man. Toen Wfelers ger had. begon mevro

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2