MUZIEK IN HET DUiVELSSTEEGJE Ondragelijke zenuwpijnen. De ondèrsteuning van armlastigen. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Districtswedstrijden N.LT.B. te Alkmaar. Uitstekend geslaagd kampioens- tornooi. Athletiek trok veel belangstelling. Ned. Kultuurkamer. n. Verspringen meisjes: 1. N. v. Wijk, Lycurgus Krommenie, 4.67 m„ 2. T. de Moor, A.V.A. Alkmaar, 4.34 m., 3. C. Klomp, Marathon Hoorn, 4.24 m. Vn. 800 m. heeren kl. C: 1. F. Breek. A.V.A. Alkmaar, 2.10.9, 2. L. J. Lodewijks, BI,wit, 2.12.6, 3, J. Buis, Haarlem, 2.14, 4. P. G. Beyl, A.P.G.S., 2.14.4. 5. R. C. Pieterse, Nn weer een ge zonde, opgewekte ▼rouw. Mamuw P. H. te B. tcbrijft, JU. l-5-'40: „Ik ben blij, dat ik Uw advertentie heb gelezen, want ik leed aan ontzettende ze nuwpijnen. Ik kon eeen enkele nacht slapen! Tot mijn groote vreugde hebben mij de Ovaaltjes buiten gewoon goed geholpen. Ik ben nu weet een gezonde, opgewekte vrouw." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoud heid, griep,zenuw- en hoofdpijn helpen it Ovaaltjes van het Trineral Agentuur. Deze hebben geen schadelijken invloed cp hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trineral AB»n'uurr Naseaokada 373, Amiterdam 's-GRAVENHAGE, 25 Juli. Van bevoegde zijde wordt het volgende medegedeeld: De ondersteuning van armlastigen behoort zooveel mogelijk individu eel te zijn en er op gericht den arme uit zijn armlastigheid op te heffen. Is dit laatste niet bereikbaar, dan is uitsluitend het noodzakelijke levens onderhoud richtsnoer voor de onder steuning. Voor bepaling hiervan zijn vanzelfsprekend algemeene richtlij- ,nen noodig, waarvan elk afzonder lijk geval kan worden getoetst. 'Deze algemeene richtlijnen wor den, vooral gedurende de laatste ja ren, veelal gevonden door verband te leggen met de ondersteuningsnor men voor werkloozen, in dien zin, dat bijv. een armlastige 0.50 per week minder ontvangt dan een werklooze, dan wel een ander gering verschil, al naar de plaatselijke om standigheden dit wenschelijk ma ken. Ook bedragen gelijk aan den norm, voor werkloozen geldend, ko men voor. De billijkheid brengt me de, dat in gemeenten waar dit ver band wordt gelegd, éen verbetering in de steunregeling voor de werk loozen tevens een verbetering in de ondersteuning van armlastigen ten gevolge heeft. Een aanpassing in dien zin is door het departement van binnenlandsche zaken aan de gemeentebesturen aan bevolen. Dit beteekent dus niet, dat, met terzijdestelling van thans Vi- geerende regelingen, een armlasti ge thans minimaal zal moeten ont vangen, hetgeen een wérlkooze ont vangt, hetgeen trouwens met het individueele karakter der armen zorg in strijd zou zijn doch slechts, dat het bestaande verband met de nonnen der werkloozen niet ten nadeele de armlastigen zal wor den verbroken. Voorts is gewezen op de wensche- lijkheid de armlastigen zooveel mo gelijk te doen deelen in bijzondere verstrekkingen aan werkloozen toe gekend. ALKMAAR, Zondagavond. De zomersporten tennis, athle tiek en waterpolo hebben gedu rende het jongste weekeinde wel in het teeken der belangstelling gestaan in Alkmaar. Allereerst werden hier de ten niskampioenschappen van Noord holland verspeeld, die twee volle dagen vorderden, daarnaast trok de athletiek een ongekend groot aantal toeschouwers, zoodat ook hier groote propaganda van uit ging en tenslotte was er een wa- terpolotornooi voor voetballers, dat ook alleszins geslaagd genoemd kan worden. De tenniswedstrijden. De tenniswedstrijden hadden een zeer vlot verloop. Nadat drie weken geleden het grootste gedeelte van dit tornooi was afgewerkt geworden, bleven er nog 36 partijen over, die j.l. Zaterdag en Zondag verspeeld werden. Natuurlijk waren dit uiter aard de belangrijkste wedstrijden, omdat het hier tenslotte am de titels ging. Verrassende resultaten waren er niet; tenminste in zooverre, dat de titels terecht kwamen bij hen, die er ongetwijfeld de meeste recht op had den. Goede, spannende partijen wa ren er in overvloed en we zouden haast zeggen, dat de wedstrijden in de kwart- en halve eindstrijden dik wijls beter spel opleverden dan de eindstrijden zelf. Op zich zelf' geen vreemd verschijnsel, omdat op den duiir de vermoeidheid zich terdege deed gelden. Vijf tot zes partijen spelen op één dag, het is eigenlijk te veel. Heerenenkelspel: Wat het heeren-enkelspel betreft, de finale ging tusschen Beek en van Leijden. Het werd geen grootsch gevecht, omdat Beek het zeer zwaar had ge had in den halven eindstrijd tegen J. Kokkes. Beek en Kokkes ontmoetten elkaar in den halven eindstrijd en gaven elkaar niets toe. Kokkes wist in de eerste set een 5-2-voorsprong te be halen en hoewel hij tot acht maal toe nog één slag van de set af was. moest hij tenslotte zien, hoe gelei delijk zijn voorsprong terugliep en in een 5-6-achterstand werd om gezet. Wel maakte hij nog eens gelijk, Nieuwe regeling auteursrechten. 's-GRAVENHAGE, 25 Juli. Tot voor kort heerschte op het terrein der auteursrechten een ongewensch- te verdeeldheid, doordat het voor malige Buma auteursrechtencontrac- ten afsloot, zoowel met „een aantal landelijke en proyinciale organisa ties van muziekvereenigingen als met dilettantenorkesten afzonderlijk, Daarenboven is gebleken, dat' ver scheidene harmonie- en fanfarege zelschappen aan de cpntrole van het voormalige Buma ontsnapten en in het geheel geen auteursrechten be taalden, hetgeen ten nadeele was van de componisten. De Ned. Kultuurkamer heeft ook aan het -aüteursrechtenvraagstuk haar aandacht geschonken en in overleg met de vakgroep volksmu ziek van het muziekgilde en het Ne- derlandsch auteursrechtenbureau is een collectief contract ontworpen, dat afgesloten is met den Neder- landschen bond van dilettanten-or- kosten, geldende voor ZV. jaar en ingaande 1 Juli 1942. Hierdoor zijn de auteursrechten- Verplichtingen» van alle dilettanten- orkesten uniform geregeld en wel op een basis van 2 procent van "het jaarlijkseh budget der vereenigin- gen, met een minimum van 6 per jaar. r Daarvoor kunnen de muziekver eenigingen zooveel uitvoeringen per jaar geven als zij wensehen. Slechts dienen zij de uit te voeren program ma s tijdig aan het N.A.B. in te zen- den. Maken zij muziek in opdracht van derden (bij sportuitvoeringen of bij medewerking aan door anderen ge organiseerde feesten), dan moeten de auteursrechten rechtstreeks met het N.A.B. worden - geregeld door de organisatoren. Met het nieuwe collectieve con tract voor de auteursrechten is een voor de volksmuziek belangrijk pro bleem radicaal opgelost in het voor deel der muziekvereenigingen en in dat der auteurs. Een practisch resultaat van den arbeid van de Nederlandsche kui tuurkamer, die in de kringen der be trokkenen, naar reeds is gebleken, zeer wordt gewaardeerd. DE MAXIMUMRANTSOENEN GAS EN ELECTRICITEIT, Toeslagen en beperkingen. 's-GRAVENHAGE, 25 Juli. Het on langs in de dagbladen opgenomen be richt betreffende de instelling van maximum-rantsoenen voor gas en elec- triciteit blijkt aanleiding te hebben ge geven tot noodelooze ongerustheid bij het publiek. Er wordt derhalve op gewezeh, dat deze maatregel niet beoogt den ver bruiker van een normale hoeveelheid 'gas of electriciteit een verdergaande beperking op te leggen dan de bef staande van 75 pet. van zijn verbruik in 1939/40. De bedoeling is dan ook uit sluitend te voorkomen, dat zij, die ge durende 1939/40 een volgens de tegen woordige normen abnormaal hoog ver bruik hadden, ook thans nog zeer royaal met gas of electriciteit kunnen om springen. Het is derhalve mogelijk, dat het maximum, hoewei zeer ruim ge steld, voor zulke verbruikers lager ligt dan 75 pet. van 1939/40. Verbruikers, die voor een maximum rantsoen, in aanmerking koi«bn, zullen van het betrokken gas- of electriciteits- bedrijf bericht ontvangen. Maximum rantsoenen worden eerst van kracht met ingang van de eerstvolgende pe riode van ongeveer 60 dagen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat bij het vaststellen van de maximum rantsoenen voor gezinnen tot vier (in wonende) pers-.nen reeds rekening zal zijn, gehouden met de aanwezigheid van radiotoestel en electrische strijkijzer. Verbruikers, y/ier gezin bestaat uit 5 of meer (inwonende) personen en voor wie'een maximum-rantsoen is vast- gesteld, kunnen, indien zij, electrisch strijken, bij het electrieiteitsbedrijf een toeslag aanvragen. Deze toeslag zal be dragen 8 KWH per periode van circa 60 dagen voor elk gezinslid boven het aantal van vier. In geen geval zal een maximum-rantsoen echter hooger zijn dan 75 pet. van het verbruik in 1939/40. kwam zelfs op 7-6, maar Beek bleef onverstoorbaar en wist tenslotte met 10-8 de eerste set uit het vuur te slepen. Direct daarop kwam de reactie: In een oogen-blik stond Kokkes met 3-0 voor, 't werd 4-1 en toen volgde een lang duel, dat beslissend kon zijn voor deze set, maar hoewel Beek de game won, herstelde Kokjes zich fraai en had bij 5-2 en 40-15 de kans voor het grijen. Driemaal kreeg hij set-point, drie keer wist hij er niet van te"profiteeren en het werd 5-3. Tenslotte bleef Kokkes meester van het terrein met 6-3. De beslissende set leek voor Kok kes te zijn; hij kwam op 3-1 en toen gingen beide spelers de taktiek van afwachten toepassen. Beek was de meest taktische, Kokkes liet zich verleiden tot hard slaan en het werd 3-2, 4-2, 4-3, 5-3 en 15-30 voor Kokkes, maar opnieuw herstelde Beek zich en via 5-4 werd het 5-5 en 6-5 voor Beek. Vier keer had de jonge Beek toen een match point noodig, om zich tenslotte met 7-5 in den eindstrijd te plaatsen. Het gevecht tusschen deze twee had precies anderhalf uur geduurd en beide spelers hadden zich geheel moeten geven. Was het dan wonder, dat Beek in den eindstrijd tegen v. Leijden vrij wel 'niets in te brengen had. v. Leij den was nog frisch, want zijn partij tegen Dijkstra was spoedig beslist, zoodat hij, zich zonder veel inspan ning in den eindstrijd geplaatst had. Met 6-1, 6-4 won v. Leijden; Beek wist slechts in, de tweede set goed partij te geven. D.am es enkelspel. Bij de da mes wist mej. Koppen zich door een overtuigende zege op mevr. Postma (6-2, 6-3) in den eindstrijd te plaat sen met mej. de Wit, die mej. Pran ger met 6-1, 6-1 versloeg, In den eindstrijd bleek mej. de Wit verre weg de beste; "haar plaatsen was be ter en haar vastheid evenzeer. De tweede set was nog van behoorlijke spanning, maar mej. de Wit liet zich toch niet van de kook brengen.' Ze won met 6-1, 7-5 den titel. Heerendubbel. Deetman en Verroen onderbraken de zegetocht van de heeren Koster met 6-3, 6-3, terwijl Buma en v. Leijden zonder moeite met 6-0, 6-2 met Bottinga- Lienesch afrekenden. In den eind strijd bleek de goede kwaliteit van 't dubbel Buma-v. iieijden, want er was geen zwak plekje te ontdekken in hun opstelling. Met 6-2, 6-2 won nen zij van Deetman-Verroen, die het intusschen verder brachten dan ooit. Damesdubbel. Het Bever wij ksche duo Pranger-v. d. Lem was sterk in de meerderheid en nadat het eerst *mevr, Buiskool-mej. Koppen had uitgeschakeld met 6-4, 6-3, was het ook de meerdere van de dames de Wit en Postmaa. Wel was dé te genstand groot, wel wisten laatstge noemden de tweede set te winnen, maar de vasthoudendheid van dé Beverwijkers was oorzaak, dat zij wonnen met 6-4, 3-6, 8-6. De cijfers wijzen er wel op, dat de spanning hier groot was. Echter, de sterksten wonnen. Gemengd dubbel. Mej. de Wit en Stumpel plaatsten zich door een overwinning op 'mej. Bekker en Koopman in de finale met mej. As jes en "Deetman, die den heer en mevr. Postma met 6-3 en 6-0 sloe gen. De Alkmaarders waren te zeer vermoeid, om nog behoorlijk partij te kunnen geven en werden geklopt met 6-2 en 6-3. Resumeerende kunnen we dus de volgende kampioenen begroeten: heerenenkelspel:, v. Leijden; damesenkelspel: mej. de Wit; heerendubbel: Buma-v. Leijden; damesdubbel: dames v. d. Lem en Pranger; gemengd dubbel: mej. 'de Wit en Stumpel, De voornaamste uitslagen der laatste twee dagen waren: heerenenkelspel: kwart-eindstrij den: Beek sl. Baas met 2-6, 6-3, 10-8; Kokkes sl. Bekker met 9-7, 3-6, 6-3; Dijkstra slaat Buiskool met 6-2, 6-3; v. Leijden slaat Schmidt met 6-0, 6-3; halve" eindstrijden: Beek sl. Kokkes met 10-8, 3-6, 7-5, v. Leijden slaat Dijkstra met 6-3, 6-3; eindstrijd: v. Leijden slaat Beek met 6-1, 6-4; damesenkelspel: halve eindstrij den: mej. Koppen sl. mevr. Postma met 6-2, 6-3; mej. de Wit slaat mej. Pranger met 6 -1, 6-1; eindstrijd: mej. de Wit sl. mej. Koppen mét 8-1, 7-5; heerendubbel: halve eindstrijden: Deetman en Verroen sl. G. en B. Koster met 6-3, 6-3; Bottinga en Lie- nesch verl. van Buma en v. Leijden met 0-6, 2-6; eindstrijd: Buma en v. Leijden sl. Deetman en Verroen met 6-2, 6-2; damesdubbel: halve eindstrijden: dames Pranger en v. d. Lem sl. da mes Buiskool en Koppen met 6-4, 6-3; dames de Wit en Postma sl. da mes v. Otteren en Lub met 6-1, 6-0; eindstrijd: dames v. d. Lem en Pran ger sL.dames de Wit en Postma met 6-4, 3-6, 8-6; gemengd dubbel: halve eindstrij den: mej. de Wit en Stumpel sl. mej. Bekker en Koopman met 6-4, 6-3; heer en mevr. Postma verl. van mej. Asjes en Deetman met 3-6, 0-6; eindstrijd: mej. de Wit en Stumpel sl. mej. Asjes en Deetman met 6-2, 6-3. Prijsuitreiking. Aan het einde van den dag reikte de wedstrijdleider, de heer G. Kus- ters, de prijzen uit en bracht dank aan spelers en. medewerkers, waar door het mogelijk was, dat alles vlot 'en sportief verliep. Rest ons nog te vermelden, dat in derdaad alles in orde was en dat de heer Kusters en zijn trouwe helper, de heer K. v. d. Mand, die niet al leen de banen verzorgde, maar steeds overal aanwezig was, tevre den kunnen zijn over het verloop van het vierdaagsche tennisfeest. ATHLETIEKWEDSTRUDEN TE ALKMAAR. De regionale athletiekwedstrijden, Zondagmiddag op het Gemeentelijk Sportterrein gehouden, zijn voor de organiseerende vereen, de Alkm. „A.V.A," een groot succes geweest. Het uitgebreideprogramma werd precies op tijd afgewerkt, waartoe bestuur, jury enz. op bekwame wijze hebben medegewerkt. Maar ook wat de publieke belangstelling betreft was van een succes te spre ken, want nog geen enkele maal waren er in Alkmaar bij athletiek wedstrijden zooveel toeschouwers. Per luidsprekersinstallatie werden de uitslagen duidelijk bekend ge maakt. Het jury-vraagstuk leverde nogal moeilijkheden op door de weinige medewerking van het Dis trict. In verschillende nummers werden goede tijden gemaakt. Op de 100 m. bijvoorbeeld werden de 11 sec. meermalen heel dicht benaderd. - Op de 800 m. hield F. Breek van A.V.A. de eer van Alkmaar hoog. Ten Bruggencate van A.V.A. deed buiten mededinging meer in het nummer discuswerpen en plaatste zich met een worp van 41,48 m. in de A-klasse. Ook nu weer waren er op het Daarop zal een volgende maal ze- zeker strenger worden toegezien. De uitslagen der verschillende nummers volgen hieronder: I. Hoogspringen dames C: 1. Mej. T. v. Dijk, H.E.O. Hoogkarspel, 1.35 m., 2. mevr. AffourtitHartog, A. V. A. Alkmaar, 1.30 m., 3. mej. L. Jager, B.G.V. Bloemendaal, 1.30 m. m. 400 m. heeren B: 1. Dekker, Haarlem, 54.9 sec., 2. C. v. Colen, A.A.C. A'dam, 55.3 sec., 3. D. Koel, Meteoor Hoorn, 55.6 sec. IV. Discuswerpen heeren C: 1. G. Luecks, A.P.G.S. A'dam, 36.02 m., 2. L. Vader', H.A.V. Helder, 35.43 m., 3. D. P. Westraten, A.P.G.S, 34.50 m. V. 100 m. heeren kl. B: 1. J. Bak ker, Meteoor A'dam, 11.2 sec., 2. J. B. Meijer, H.A.V. Helder, 11.2 sec., 3. J. v. d. Waa, Haarlem, 11.3 sec. VI. 80 m meisjes: 1. N. v. Wijk, Lycurgus Krommenie, 10.4 sec., 2. T. de Moor, A.V.A. Alkmaar, 10.6 sec,, 3. T. de Vries, Olympia W.- waard, 10.8 sec. H.A.V. Helder 2.14.9. Vin. 400 m. heeren Ci J. G. Stol wijk, Haarlem, 56.4 sec., 2. J. Belle, Haarlem, 56.7 sec., 3. H. Westerhof, A.P.G.S.. 56.8 sec. IX. Hoogspringen heeren C: I. P. Koovman, Meteoor Hoorn, 1.60 m., 2. C. Koomen, Lycurgus Kromme nie, 1.55 m., 3. H. Ladigius, A.A.C., I.55 m.. 4. D Hart, Lye. Kr.. 1.55 m. X. 100 m. dames kl. C: 1. W. Duiker. Meteoor A'dam, 13.6 sec., 2. C. Aafjes, Lyc. Kr.. 13.7 sec., 3. A. Kaan, Olvmpia W.Waard, 14 sec. XT. 100 m. heeren kl. C.: 1. A. M. Rottier, H.A.V. Helder, 11,1 sec., 2. C. Broert.ies, BG.V. Bloemendaal, 11.2 sec., 3. L. Molleman, A.A.C., 11.5 sec. XI®. Kogelstooten heeren C: 1. R. A. Keizer, A.P.G.S.. 10.98 m.. 2. L. D. Otten, A.P.G.S., 10.9J) m., 3. C. Visser, H.E.O. Hoogkarsnel. «10.86 m. XHJ. Hoogspringen junioren: 1. .T. G. Homberg, A.V. '23, 1.55 m„ 2. J. Symons, Volewyckers, 1.55 m., 3. Ch. Keesman, Olympia, 1.50 m, XIV. Discuswerpen dames. 1. B. Plooier, Zaanland. 29.95 m„ 2. T. Ten'sen, H.E.D, 25.81 m., 3. T. de Beurs, H.A.V. Helder, 25.76 m. XV. 3000 m. heeren kl. B: 1. H. Diemeer, Lyc. Kr., 9.44.1, 2. J. Jou- stra, A.A.V., 9.48.4, 3. J. Overdijk, Axvi' 3000'm. hèeren kl. C: 1. A. v. d. Veen, H.E.O., 10.60.4, 2. K. Hulst, Zaanland, 1002.5, 3. G. Don ker, W.A.C., 10.08.9. XVn. Estafette dames 4 X 109 m: 1. de Meteoor A'dam, 56.1 sec., 2. H.A.V. Helder, 56.6 sec., 3. Bl.wit, A'dam, 59 sec. XVHI. Olympische estafette: 1. Zaanland 3 min. 50.9 Sec., 2. Lucur- gus Krommenie, 3 min. 54.8 sec., 3. Haarlem, 2 min. 54.9 sec. 4. Suomi 3 min. 55 sec. NATIONALE KAMPIOEN SCHAPPEN TE EINDHOVEN. De athletiek-kampioenschappen 1942 gisteren te Eindhoven gehou den, zijn inderdaad het hoogtepunt van het tot dusver verloopen sei zoen geworden. Niet minder dari drie records sneuvelden. Het fraai ste succes hierbij behaalde onget-wij feld mevr. Fanny Blankers-Koen, die zoowel het record 100 m als dat op het nummer verspringen wist te verbeteren. Zij slaagde er op de 100 meter ip het record, dat op naam stond van Tollien Schuurman, te verbeteren door den tijd van 11.9 sec. te brengen op 11.7 sec. Boven dien slaagde zij er in het record verspringen, dat op haar naam stond met 5.97 meter op 6 meter te bren gen. Op beide nummers ondervond zij slechts zeer weinig tegenstand. Bij het verspringen was de volgende deelneemster ruim 70 cm minder dan de nieuwe recordhoudster, ook op de 100 meter was zij overtuigd winnares. Mej. Adema wist n.l. een tijd te maken van 12.6 sec. en zooals deze tijd laat zien, slaagde zij er niet in mevr. Blankers ernstig te bedrei gen, Het derde damesrecord, dat werd verbeterd, was het record discus werpen, dat door de houdster, mej. Ans Niesink, van 40.40 meter ge bracht werd op 41.60 meter.' Ook deze athlete stak hierdoor ver boven haar tegenstanders uit; die het tot ongeveer 35 meter wisten te bren gen Een fraaaie strijd op de heeren nummers bracht de finale 100 m, waarbij de belangstelling vooral uit ging naar het treffen tusschen Osen darp en den nieuwen opkomenden kracht Spree. Na een zeer feilen strijd eindigden beiden gelijk en tot middenterrein zeer veel personeniyeler verrassing slaagde ook de ve- die daar niets te maken hadden. eraan Chris Berger er in gelijktij- feuilletön door S. BROCKHOFF. 13 Hoofdinspecteur Wieiers putte zich uit in beleefdheden. Hij yrist, wat men tegenover dames verplicht is. Hij begon met haar voor te stellen aan beide assistenten, den jongen gerechtsmedicus Joep Luiting en den ouden politiearts dr. Paulsctf. Daarna betraden zij de ongelukska mer. De hoofdinspecteur deinsde toch even terug. Dat zag er leelijk .uit. Op den kalen vloer lag een breede, ongeveer vijftigjarige man, zijn een band geklemd om een grijze zomer- jas, die hij van de kleerenstandaard had trachten te nemen. Het ver schrikkelijke was, dat deze ijzeren standaard,„waarschijnlijk bij die po ging, omgevallen was op het hoofd van den man. Toen Wlelers genoeg rondgeneusd had. begon mevrouw Schooneman weer te snikken iets waarvan de inspecteur niets moest hebben, het maakte het onderzoek alleen maar moeilijker, Hij schoof de schreiende vrouw een stoel toe. „Wij zullen het niet lang maken", zeide hij geruststellend. „TJ behoeft slechts een paar vragen te beant woorden. Kent u den overledene?" „Ja"; snikte Thea. „Het is de di recteur-generaal van de N. V. „Vi- num". Zakelijk had ik nogal veel met Hem te doen. En gisteravond „Ja, wat was er gisteravond? Hebt u hem gesproken?" Langzaam hervond Thea Schoone man haar zelfbeheersching. Zij merkte dat haar gesnik den inspec teur irriteerde en zij had zich vast voorgenomen een goeden indruk op hem te maken. Bovendien liep de kamer langzamerhand vol, fotogra fen kwamen, dr. Paulsen liep af en aan, agenten kwamen rapport uit brengen. En het was een .angeboren talent van Thea Schooneman om zich te- kunnen beheerschen als er veel menschen om haar heen waren. „Mijnheer Kampscholte was gis teravond in mijn cabaret. Hij kwam tegen half elf, bleef bij een deel van het programma en verklaarde toen, dat hij zakelijk met mij moest spre ken. Ik verzocht Jsem dat even uit te stellen, want in de avohduren kan ik slecht worden gemist en bo vendien Thea wachtte even veelbeteekenend. De inspecteur viel onmiddellijk ongeduldig uit: „Kom, kom, vertel len. Wat was er bovendien?" „Mijnheer Kampscholte leek mij niet heel wel", vervolgde mevrouw Schooneman en zij liet in haar toon doorschemeren, dat zij het zoo mild mogelijk voorstelde. „Hij was nu niet bepaald in den meest geschikten toestand voor een zakelijk onder houd". „Wat bedoelt u daarmee?" infor meerde Wieiers. „Hij had gedronken. Overmatig veel Hij scheen mij niet heelemaal toerekenbaar toe. Toch stond hij op ons onderhoud. Ik verzocht hem hierheen te komen, in mijn privé- kantoor". „U was dus alleen met hem?" „Ja, dat wil zeggen, eerst was hij zelfs heelemaal alleen. Ik moest hem even een paar minuten laten wach ten, omdat ik nog iets anders te doen had. In dien tusschentijd-heeft hij nog even drie flesschen wijn la ten brengen iets zeer ongebrui kelijks, want in mijn kantoor laat ik meestal niet bedienen. Van die drie flesschen waren er bij het begin van ons gesprek twee leeg". „Allemenschen!" Dr. Paulsen bleef stil staan. „Die moet een stevigen dorst .gehad hebben. Hoeveel fles schen heeft hij gedurende den ge- heelen avond wel opgedronken?" „Op zijn tafel in het cabaret ston-' den twee leege flesschen. Hier vindt u de beide'andere". Dr. Paulsen wierp een blik op het gezwollen gelaat van den doode en knikte begrijpend met het hoofd. Wiéiers speelde ongeduldig met zijn potlood. „Vertelt u mij als het u be lieft het verdere verloop". Thea dacht even na. „Ons gesprek was kort. Wij spraken over een som geld, die ik van mijnheer Kamp scholte ontvangen heb en die ik de volgende week terug zou betalen. Helaas was hij niet erg toeschiete lijk, zooals dat bijbeschonke- nen wel vaker voorkomt. Ik heb zoo mijn ervaring op1 dat gebied", voeg de zij er aan toe. „Ik was tenminste blij toen Aimers dat onaangename gesprek onderbrak". Wordt vervolgd. dig over de eindstreep te gaan. Voor alle drie werd een tijd opgenomen van 10.6 sec. *Er héerschte onder de jury nog eenig verschil van mee ning, wie als eerste de streep pas seerde, doch ten slotte verklaarde men Spree kampioen. Osendarp heeft evenwel tegen de beslissing van de jury protest aangeteekend en nu zal een filmopname moeten uit maken, wie uiteindelijk de Neder landsche kampioen op de 100 meter is. De strijd had een spannend ver loop, -want tot 80 meter lag Osen darp nog ongeveer 1 meter voor op zijn tegenstanders. Toen kwam ech ter Spree sterk opzetten. Zonder eenigen twijfel was echter de beslissing op de 200 meter. Deze werd op zeer overtuigende wijze door Osendarp gewonnen voor Spree. Osendarp had op de vierde baan al spoedig een voorsprong ver overd en wist deze tot het einde toe te behouden. Hij won tenslotte in 21.8 sec. Met ruim een meter voor sprong op zijn concurrenten. Waterpolo. WATERPOLO VOOR VOETBALLERS. In het Zomerbad te Alkmaar hield de Alkmaarsche Zwemvereeniging D.A.W. Zondag een polotornooi voor voetballers, waaraan vijf zevental len deelnamen. Er werd met veel animo gespeeld, doch op den laatsten wedstrijd ,na bleef het peil ver beneden de ver wachting. Alémaria bleek verreweg de beste ploeg te hebben, terwijl verder Ver kade no-g genoemd mag worden. De eindwedstrijd tusschen déze twee ploegen was dan ook verreweg de beste; hier werd vrij goed gespeeld, terwijl het plaatsen soms zeer goed v/as. De uitslagen waren: AlcmariaAlkm. Boys 100 AlkmaarVerkade 05 AlcmariaPurmerend 70 AlcmariaVerkade 41 D.A.W. IN DE COMPETITIE. De D.A.W.-dames bonden Zondag den strijd aan tegen het derde zevental van Nereus. De Alkmaar ders waren veel sterker; speciaal hun schieten was superieur. Met de'- rust leidde D.A.W. met 30,1 dank zij drie goede doelpunten van Jo Oostwo-uder. Na de rust doelpuntte mej-. Huiberts twee keer en Jo Oost- twouder nog een keer, zoodat de D.A.W.-dames met -60 wonnen. De heeren moesten met een gelijk spel genoegen netnen. De Ham was weliswaar lang zoo sterk niet, maai de doelman van de gasten bledk bij na niet te verschalken. Direct na het begin nam D.A.W. de leiding door Imhiilsen, terwijl v. d. Pol er even later 20 van maakte uit een hoekschop. Door te ver opizwemimen van "de D.A.W.-ver- dediging kon de Ham een tegenpunt maken. Na de rust verrastte de Ham iedereen door ttvee keer snel achter elkaar te doelpunten en daardoor de leiding te nemen. De Wandeler zorg de er echter nog net op tijd voor, om den gelijkmaker in het net te schieten, zoodat de punten -gedeeld werden. D.A.W. noteerde dus haar eerste verliespunt in deze competitie. Wielrénnen R. V. ALCMARIA. Gister werd de ronde van Eind hoven verreden, waaraan ook Alc- maria-rijders deelnamen. Jb. Pool die al meer goede wedstrijden heef'; gereden, doch steeds met pech had te kampen, wist nu een mooi resul taat ,te boeken. Een derde plaats wist hij te bezetten achter Ott en Vooren. Biljarten O.K.K.-KRUT OP TIJD. De biljartver. O.K.K. uit Zuid- scharwoude speelde Zaterdag en Zondag een wedstrijd tegen „Krijt op tijd'" van Texel. De uitslag was, dat O.K/K. met 1180 tegen 848 ca ramboles de overwinning behaalde. Er waren 6 prijzen voor de spelers en een medaille voor de club. De Texelsche spelers verwierven ieder een tweeden prijs. Paarden DRAVERIJEN OP „MEREVELD". De uitslagen van de Zaterdag ge houden draverijen zijn: I. Driebergenprijs, draverij 4e kl., 1740 m: 1. Flying Guy, tijd 2.37.6 (km-tijd 1.32.7); 2. Eduard Anvil. Tot. w. 1.50, pl. 1.10 en 2. H. Doorp-prijs, draverij 2e en Se kl., 2000 m: 1. Boyke Norton in 2.59, km-tijd 1.27.7; 2. Excellentie Brewer. Tot. w. 2.30, pl. 1.50.en 3.90. III. Vreeburg-prijs, heat-prijzen- draverij le kl., 1700 m. In twee heats gewonnen door Allegheny; 2. Bon nie's Norton. IV. Munt-prijs, draverij 3e en 4e kl., 2040 m: 1. E. Carla Lee, km-tijd 1.30.5 sec.; 2. Excellentie Brewer; 3. Dromeleague. Tot. w. f 1.80, pl. f 1.40, 2.10 en 1.50. V. Vijfde amateursprijs, handicap draverij op basis 1.31, 2100 m: 1. Ge neral Locke, km-tijd 1.27.5; 2. Crack; 3. Baroline; 4. Neosho. Tot. w. 5.40, pl. 1.40, 1.90, 1.40 en 7.80. COURSES TE DUEMDIGT. Gonny D wint de Derby. De uitslagen van de gistermiddag op Duindigt gehouden'draverijen en rennen waren: I. Ooievaarsprijs, draverij 4e kl., 3040 m: 1. Donar (km-tijd 1.35); 2. Floris A; 3. Frans. Tot. w. 27.50, pl. 5.10, 1.50 en f 4.10. 2e serie: 1. de Fanfare Prinses (km-tijd 1.36.2); 2. Fleetness T; 3. Fleetwoot. Tot. w. f 4.20, pl. 1.40, 1.30 en 5. II. Oklcernootprijs, draverij 2e en 3e kl., 2240 m: 1. Donum Vita (km- tijd 1.33.3); 2. Darelet .V; 3. Doctor Scott. Tot. winnertd f 2.20, pl. 1.50, 4.80 en 3.10. III. Strandprijs, handicap, afstand 2100 nr. 1. dead heat: Billy en Adoua; 2. Scotch Fox. Tot. w. resp. f 8.60 en 1.40, pl. 3.40, 1.50 en 2.50. IV. Derby, draverij van meet, af stand 2400 m: 1. Gonny D, eig. S. Kuyper, berijder: J. de Vlieger, km- tijd 1.40,7; 2. Gregor Axworthy G; 3. Gazelle Scott. Tot. winnend f 1.30, pl. f 1.10, 1.10 en 1.40. V, Frisiaprijs, afstand 2400 m: 1. Indian Price; 2. Cape Verde; 3. Ca-' ritor. Tot. w. 3.10, pl. 1.30, f 2.10 en 1.50. VI. O Lapizeprijs, draverij le kl., 2020 m: 1. Messidor (km-tijd 1.25.9); 2. Zoon van David Guy. Tot. w. 1.10, pl. 1.10 en 1.40. VII. De Mijl van Duindigt: be grensde handicap, afstand 1600 m: 1. in stalverband Magnor en Hard Job; 2. le Beguin. Tot. winn. f 3.70, pl. f 3.90 en 1.60. Boksen LUC VAN DAM WINT OP PUNTEN VAN TENET (Frankrijk). Bij de internationale wedstrijden in het Ajax-stadion te Amsterdam werd de belangrijke partij van on zen landgenoot Luc v. Dam tegen den Franschman Tenet na, 5 ronden op punten gewonnen (na de 5e ron de -werd de strijd op medisch advies oogblessure Tenet gestaakt). OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Naaldhout en naaldhoutproducten. De Directeur van het Rijksbureau voor Hout deelt ter nadere toelichting op zijn publicatie in de Staatscourant van 13 Juli 1942'betreflende het verwer- kings- en afleveringsverbod voor naald hout het volgende mede: 1. Onder vak- en ondervakgroepen worden in dit geval verstaan de vak- en ondervakgroepen van de bedrijfs groep „Houtindustrie" en van de be drijfsgroep „Bouwindustrie". Diegenen, die tot vak- of ondervakgroepen behoo- r'en, welke onder andere dan de hier- voren genoemde bedrijfsgroepen res sorteeren, wenden zich met hun aan vragen om vergunning rechtstreeks tot het Rijksureau voor Hout, Driekoningen straat 4, Amsterdam. 2. De aanvragen om vergunning tot het s bewerken, verwerken, doen be werken en doen verwerken van naald hout moeten bevatten: a. den voorraad rond en gezaagd naald hout in M3, bij den aanvrager aan wezig op 27 Juli 1942; b. den voorraad rond en gezaagd naaldhout in M3, bij den aanvrager aanwezig op den dag, waarop de aanvrage geschiedt: c. het verbruik van rond en gezaagd naald hout in M3, bij den aanvrager aanwezig op den dag, waarop de aanvrage ge schiedt; c. het verbruik van rond "en ge zaagd naaldhout in M3 ten behoeve van de betreffende productie in de periode 1 Januari 19421 Juli 1942; d. het aantal M3, dat bewerkt of verwerkt zal wor den; e. het tijdvak, waarbinnen dit aan tal M3 zal worden bewerkt of verwerkt; f, het doel, waarvoor het naaldhout, waarop de aanvrage betrekking heeft, verwerkt of bewerkt zal worden. Reeds eerder ingediende aanvragen, welke niet aan bovengestelde eischen voldoen, moeten opnieuw worden ingediend. 3. Het verbod tot bewerken en ver werken van naaldhout geldt niet voor: a. De uitvoering door aannemers van alle tot de bouwnijverheid behoorende werken (dus ook onderhoudswerken), waarvan de kosten een bedrag van 500 niet te boven1 gaan; b. bewerkers en verwerkers, wier voorraad naaldhout op 27 Juli 1942 niet meer bedraagt dan 5 M3; c. openbare nutsbedrijven (gas-, waterleiding- eri electriciteitsbedrijven), gemeentelijke-, provinciale- en rijksin stellingen, alsmede waterschappen, wier voorraad naaldhout op 27 Juli 1942 niet meer bedraagt dan 30 M3. Melding goedérenverlies door brand of bominslag. De Bedrijfsorganisatie voor Akker bouwproducten verzoekt aan een ieder, wanneer brand of bominslag in zijn bedrijf en'of opslagplaatsen heeft plaats gehad, direct telefonisch kennis te geven (tel. interc. DDD, toe stel 140, na 17 uur of des Zaterdags na 12.30 uur, tel. 395951 te 's-Gravenhage) van den vérmoedelijken omvang van het verlies aan goederen, welke ressor teeren onder de bedrijfsorganisatie voor Akkerbouwproducten en de eventueele stagnatie in de productie, bewerking, verwerking enz. dier goederen. Een dergelijke kennisgeving moet niet alleen worden verstrekt wanneer het goederen betreft, welke rijkseigendom zijn, doch ook, wanneer deze eigendom zijn van bedrijfsgenooten.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 3