kiest koers en vaart samen met Duitschland. JONGE KUNSTENAARS IN DEN ZADEL. DE VUURRODE SCHOENTJES.' WPROGRAMMA tl.. Interessant betoog van Prof. Br. Grimm De zeilen bollen in gelijken wind TENTOONSTELLING BEELDENDE KUNST in het Rijksmuseum te Amsterdam. Een half jaar hinderlijke hoofdpijn. feuilleton I MUZIEK IN HIT DUiVELSSTEEGJE MPIOENS WEDSTRIJDEN. wedstrijden van het N.G.V. enie zal ook deelnemen de Lensen van Turnlust te die reeds bij eerder gehou- ictswedstrijden een vol- ntal punten heeft behaald wedstrijden van j.l. Zon vrij gesteld. l en 1G BIJ MOTORONGELUK GEWOND. is beste zwemmer, Bj, het slachtoffer geworden motorongeluk, tengevolge ij einde dezer week bij de Ie kampioenschappen niet Imen. WOENSDAG. SUM I, 415,5 M. 6.45 Gr.pl. ïndgymnastiek. 7.BNO: 7.15 Lichte gr.muziek. 7.45 Imnastiek. 8.— BNO: Nieuws- lewijde zang (opn.) 8.45 Cello [gr.) 9.15 Voor de huisvrouw, frmuziek (gr.) 10.Geliefde (gr.) 11.Vacantie-Kleuter- lEnsemble Jack der Kinderen. (s van Beeck.en zijn orkest, mak. 12.45 BNO: Nieuws- en ^er. 13.— Zang met pianobege- gr.pl. 13.45 Strijkkwartet Melodisten en soliste en Voor de vrouw. 15.20 Viool 16.Cyclus: Gelijkenissen in het Evangelie van Lucas 16.20 Voor de jeugd. 17. ;tte (gr.) 17.15 BNO: Nieuws-, In beursber. 17.30 Jeugdstorm- 17.45 Koor en orkest van den [storm (Jr.) 18.— Een half uur gr.pl.-programma. 18.30 Ned. itjes. 18.45 BNO: Nleuwsber. Zakelijk praatje over den 19.05 Liedje van verlangen, met pianobegel. en gr.pl. lentie-orkest en solist. Èl. ,De zwarte handel lokt", [dentie-orkest. 21.45 BNO: 22.Humoresk Melodios 15 Walsen (gr.) 23.-24.— Van Ifde (gr.) |SUM II, 301,5 M. 6.45—8.15 Zie 1. 8.15 Gerard van Krevelen rest, solist, Damesk. „Aether- orgelspel (opn.) 9.Om- (opn.) ii.40 Opera- en film- 10.Morgenwijding. 10.15 iracht. 10.40 Voordr. 11.— Igr.pl. 12.Bertus van Din- |jn orkest. 12.45 BNO: Nieuws te ber. 13.Reportage. 13.15 [riks en zijn orkest. 14.Kin- ringen (gr.) 14.15 Voordracht. ,,Un ballo in Maschera" Klassieke kamermuziek Beethoven's le Symphonie Den tuin in! 17.15 BNO: zakelijke- en beursber. 17.3,0 IWilly Kok. 18— Luisterspel: [en Dranck". 18.30 Ensemble 18.45 Marcel Wittrisch en (gr.) 19.De Praatvaars. [chen en marschliederen (gr.) Nieuwsber. 19.40 BNO: praatje vap den Dré. 19.50 In den dag. 20.— Cabaretpro- po.45 De Familie de Boer. 'I del Rio zingt (gr.) 21.15. [torkest en solisten. 21.45 BNO: 22.BNO: Politiek praatje. |ndwijding. 22.1524.Zie I. 22.15 alleen voor de Radio- |die over een lijnverbinding idio beschikken. |(ulp Nederland Loterij 1942 blijdschap in "616 ge- JoP LANGENDIJK, 4 Aug. '42. Iker Groentenveiling). 13200 kg ll 5; 2300 kg Gele kool 5; Imaten 18; 83757 kg Aard- Schotsche muizen 5.35; ■ers 5.35; Blaiiwe eigen- 1 5.35; 60 kg Slaboonen 18; Inboonen 6; Komkommers icHARWOUDE, 4 Aug. 1942. Jarktbond). 1750 kg Roode kool kg Aardappelen: Schotsche 5.35; Blauwe eigenheimers lelblom 5.35; 5000 kg Vroege 3.50; Tuinboonen 6; 450 kg 12; Nep 12; Drielingen InHUIZEN, 3 Aug. 1942. 48700 Ipelen; 800 kg Roode kool 6. lersfjsffnsehe Heser» lAmsterdamsche Bank N.V. I Bijkantoor Alkmaar, linsdag 4 Augustus 1942. i,LENINGEN. Vor k Iderland 1941 100%6 prland 1941 1U01:!/W prland 1940 II lC09/io Neder1. 1938 97'/;6 -Indië 1937 S8Vj STELLINGEN iBank 1443/4 lij. Cert. v. .129 Bank .129 Handelsbank 89 U. BINNENL. ttzijde Unie 155i/s lift Cert. .129 lord 3051/: les 193 lil. Gem. Bezit 343 MAATSCH. 329 |tuur..<. .155 I Suiket Unie 160 f ster Janden 61% ECM. k .362 Rubber Rubber ■f aarten. kmerika lijn na-Japan lijn I. Stoomboot (art Unie Ten. EGEN. .219 138 95 165 133 203 1961/, ,143 18C/4 1491/s 611/, 45 pe nieuwe Winterhulp-loterij kan zich weer in een groote belangstelling ver heugen. Bij het rad van fortuna gaan de plankjes grif van de hand. v (Pax Holland-v. Bemmel m) Frankrijk lu. 40 106%! lOOU/i, 100% 8 31/j 144 129" 1 9 90 155% 1291/4 308 1911/4 342 326-7 157 162 364 219 138 '97 164, 139 210 197 142 179 149 62 44V, Dezer dagen hield prof. dr. Grimm voor een aantal genoodigden een lasing over de Fransch-Duitsche be trekkingen. Aan zijn zeer interes sante uiteenzettingen ontleenen wij het volgende; De huidige oorlotg heeft zich langzamerhand dusdanig ontwik keld, dat men heelemaal vergeten isv hoe aan het begin ervan een Franscih-Duitsch conflict stond. Het is geheel en al een conflict ge worden tussehen Duitschland en Engeland, doch desalniettemin vraagt men zich toch wel eens af, hoe het komt, dat Duitschland en Frankrijk steeds weer tegenover elkander staan. Het lot der volken bepaald door ideeën. Het lot der volken wordt, even als de oorlogen, in hoofdzaak paald door ideeën. En de idee, die vrijwel alle oorlogen van de laatste paar honderd jaar in Europa be ft paald, is de Engelsche politiek var. S de „balance of power". Om ons tot de laatste tijd te bepalen; toen het door Bismarck gestichte Duitsche Rijk te machtig werd, begon Edward VII prompt met zijn omsingelings- politiek. Als in 1919 Frankrijk door de Duitsche nederlaag de machtigste staat werd op het vaste land, werden zijn aanspraken direct door Lloyd 1'. George en MacDonald bestreden. Doch toen na de machtovername in 1933 Duitschland weer machtig werd, begon een" nieuwe omsirigelingspoli- tiek, De bezetting van Praag in 1939 was voor Engel/and reden te over, een nieuwe oorlog tegen Duitsch land te ontketenen, doch het had deze oorlog nooitaangedurfd, wan neer niet in Frankrijk breede krin gen doordrongen waren geweest van een anti-Duitsehe geest. Richelieu's ijzeres hand. Deze anti-Duitsohe geest nu is de geestelijke erfenis van Richelieu. Toen de politiek van keizer Ferdi nand BI, om tot een vereenigd Duitsch keizerrijk te komen, steeds meer resultaten begon te boeken, greep Ricihelieu eigenhandig in in de toen woedende Dertig Jarigen Oor log. Door het weinige begrip, dat de toenmalige Duitsche vorsten hadden voor de politiek van Ferdinand nt, slaagde hij erin, bij de vrede van Westphalen (in onze vaderlandsche geschiedenis bekend als de vrede van iMünster) een volkomen verbrokkeld !J Duitschland tot stand te brengen. 5?.er terecht zag hij in een Duitsch ee.^ machtige concurrent van [Frankrijk en zijn politiek testament .den Franschen dan oök de ver plichting op, zich met alle macht te verzetten tegen een Duitsche een wording. Het is het tragische lot, .-..zoowel van Frankrijk, als van Duitschland geweest, dat het tractaat Westphalen door de eeuwen neen de Fransch-Duitsche verhou- ;|j dingen bepaald heeft. Gedurende den geheelen vorigen oorlog werd dan ook in Frankrijk op alle mogelijke manieren gepleit voor een versplintering van het Duitsche Rijk en Clemenceau's pogingen in deze richting bij de vredesonderhan delingen mislukten alleen aan de Engelsch-Amerikaansche tegenstand, die een, zij het dan ook verkleind, Duitschland Venschten, "dat tot be taling van oorlogsschulden in staat was. Bij gebrek aan beter heeft toen Clemenceau .zijn politiek, om Duitschland eronder te houden, op vijf punten gebouwd. Deze zijn: lo. Een langdurige Rijnlandbezet ting, die den Rijnlanders aan de Fransche taal en het Fransche be stuur gewennen moest. 2o. Onaflpsbare herstelbetalingen, als reden voor een langdurige bezet ting. 3o. Eenzijdige bewapening. 4o. Onmogelijke grenzen in het Oosten, die een voortdurende oor zaak tot wrijvingen moest opleveren 5o. De Volkenbond als garant voor den onmogelijken toestand. Amerikaansch onbegrip. Het is dan ook een bekend feit, dat de Amerikaansche deskundi gen van de clausules van het vredesverdrag -geen jota snapten, totdat de bedoeling van een en an der hun uiteengezet werd! De clausule, waar het geheele ver drag om draaide, was artilcel 430, waarin bepaald werd, dat bij niet betalen Frankrijk op de linker Rijnoever bezetting mocht houden en onder bepaalde omstandigheden reeds ontruimde gebieden opnieuw mocht bezetten. Wanneer men dan nog weet, dat de Duitsche betalin gen (die in goud moesten geschie den) drie en een half maal zoo groot waren als de geheele goud voorraad van de wereld, begrijpt men, dat Frankrijk op deze wijze indirect de linker oever van de Rijn geannexeerd had'! De op deze wijze in Duitschland ontketende ontbinding werd gestuit door het inzicht van Adolf Hitler, die begreep, dat ten koste van alles de Duitsche eenheid gered moest worden. Anderzijds werd van Duitsche zij de alle moeite gedaan om de be staande tegenstelling zoo goed moge lijk uit den weg te ruimen. Bezoe ken van oudstrijders na den oorlog, uitwisseling van kinderen tijdens de vacanties en Duitsch-Fransche ver- eenigingen deden het hunne ertoe, in Frankrijk een ruimer begrip voor Duitschland te doen ontstaan. Deze politiek is na de machtsovername ook voortgezet en had over het alge meen veel succes. Zooveel zelfs, dat toen in September 1939 de oorlog uitbrak, Frankrijk geen slagwoord had, om in de massa voor den nieu wen krijig eenig enthousiasme te wekken. Charles Maurras schreef toen in de Action Frangaise: L'en- nemi c'est l'unité dp l'AUenvagne, en deze slagzin werd dan ook door velen opgegrepen. Doch niet door allen. Da oude spreuk trok niet meer voldoende, mede door de Duitsche propaganda, die avond aan avond het Franseh volk onder het oog bracht, dat een ondergang van Duitschland die van Frankrijk na zich zou slepen. Toen dan ook de Het geven van een, ook maar eenigszins bevredigend overzicht van deze tentoonstelling, waar, ver deeld over 20 zalen, 900 werken wor den geëxposeerd, blijkt ondoenlijk en wij zullen met een greep uit de veelheid moeten volstaan. Een woord van hulde komt in ieder geval toe aan den artistieken leider Wilm Wouters, die op uit stekende wijze de inzendingen ge schikt en gehangen heeft, maar die toch ook niet geheel heeft kunnen .ontkomen aan het noodlot van den overvloed waardoor de zalen 8 en 9, met litho's, aquarellen en teekenin- gen een wat chaotjschen indruk maakten. Holl. schildertradities. De beste Hollandsche schildertra dities leven hier voort in H. Veld- kamp's „Oude vrouw bij het raam", in v. d. Zee's „Zeeuwsche Boer", een prachtige kop, maar wat slordig van afwerking en waar T. Moll's. „Vis- scher" verre boven gesteld kan wor den evenals „De Hüizer vischven- ter" van A. B. van Mulder; en in de vele landschappen en stillevens o.a. van Wouters, Wichard, v.1 d. Veere, v. d. Maas en Colnot. Maar ook vreemde invloeden vallen bij velen te herkennen: „De Minnezangers" van Westerman, dat haast een min der minitieuze en wat wazige copie gelijkt van een Dante Gabriel Ro- settie; „Onweer" van Toon Koster, die sterk onder invloed van Permeke blijkt te staan; A. F. Boot, die in zijn „Arachne" aan Gauquin doet den ken, maar naar andere kleuren zoekt; H. A. Daalhof, die in zijn „Avondstemming" in een donkerder gamma de pointileer-techniek van een Signac benaderde; Bakermans' „Aardappeloogst" tenslotte, in kleur en vlakverdeeling aan Claude Monet verwant. Goed werk van schilder- tooneelspeler. Onder de veelheid van het geëx poseerde valt verder nog op „Veere in Damme" van J. Heyse,.een innig 'mooi werkje; het decoratieve „Vrou wen uit Dalmatië" van den schilder- tooneelspeler E. Erfman; Bakerman's „Winter" met een iets te rooden zon, die oojc in v. d. Avoort's „Win teravond in Belg. Limburg" storend aandoet. Verder een stemmingsvol ateliergezicht van G. v. Duffelen; Wudich's „Lappenkist" met een voortreffelijke figuur van het zit tende meisje, waarvan helaas de naakte schouders wat te zwak getee- kend zijn. Martinali's „Zigeuner kind" herinnert aan Rembrandt's „Negers" in het Haagsche Maurits- huis; Cooymans' „Cactussen" kan prachtig van stofuitbeelding worden genoemd en het zuivere mozaïek werk van Maria Scholten doet ge voelig aan. De fijnvoelende autodidact J. Rij laarsdam zond enkele goede aqua rellen in en tot slot mogen twee vertegenwoordigers der naïeve volkskunst genoemd worden: H. F. Bieling, die „St. Marauerite" expo seert, maar vooral ook de werkjes van J. Kamp-Vijlen, die sterk doen denken aan de Zuid-Dultsche glas schilderkunst. Een aantal zeer goede beeldhouwwerken valt verder op deze tentoonstelling te waardeeren. Cor Dommëlshuizen Jr. In het Rijksmuseum te Amsterdam had Zaterdagmiddag de officieele opening plaats van de groote tentoonstelling „H11 lpwerk Beeldende Kunst", uitgaande van den Nederlandschen Volksdicnst, georga niseerd in samenwerking met de Neder- landsche Kultuurkamer, onder auspiciën van het Departement van Volksvoorlich ting en Kunsten. Een overzicht tijdens de openingsrede van den landelijken leider van den Nederlandschen Volksdi enst, den heer F. W. van Vloten. (Pax Holland-de Haan m) veldslag door Frankrijk verloren was, was dit evenzeer een gevolg van de propaganda als van de Duitsche wapenen en het resultaat was, dat een eeuwenoude overlevering ver dwenen was. Van het begin af aan heeft de Führer niet opgehouden te zeggen, dat hij een einde wilde maken aan de eeuwenoude tegenstelling. Én ten slotte hebben dan ook zijn po gingen succes gehad. Op het oogenblik staat Frank rijk voor een beslissing. Opper vlakkig gezien is de tegenstelling er nog. Er wordt veel gejammerd over de bezetting, doch bij nadere beschouwing vindt men een sterk verlangen naar een goede verhou ding met Duitschland; Men wil de eeuwenoude idee-fixe overwinnen. Driehonderd jaar na den dood van Richelieu begint zich eeh nieuwe idee door te zetten. Het gaat om Europa. Dit is den Franschen duidelijk geworden, toen Rusland den oorlog inging. Tenslotte is de groote Franschm^n Napoleon een der grondleggers van de ideeën omtrent een. Europeeschq politiek. Ook.hij zag een vereenigd Europa, zonder het ASiatische Rusland en zonder het eiland Engeland. Deze idee zet zich thans weer door in Frankrijk. Men ziet daar een vereenigd Europa, waarin Duitsch land het" Hart en Frankrijk het ^oofd is. Maarschalk Pétain heeft zich uitgosprolcan voor deze samen werking. En alle teekenen wijzen er op, dat er wat groots uit deze samenwerking geboren kan worden. INZENDING JYTUZIEKPROGRAMMA's. 's-GRAVENHAGE, 3 Aug. Het dep. van volksvoorlichting en kun sten deelt mede; Bij het ter keuring inzenden .van programma's aan het departement van volksvoorlichting en kunsten is het noodzakelijk het registratienummer van het commis sariaat voor niet-commercieele ver- eenigingen en stichtingen te vermel den. Het nalaten hiervan geeft ver traging. Na korten tijd ge heel verdwenen. De Heer J. R. te R. schrijft, dd*4~lO-'40: „Gedurende 'n half jaar leed ik aan voortdurende hin derlijke hoofdpijn. Juni 1940 begon ik een kuur met Ovaaltjes. Reeds na korten tijd waren de pijnen geheel "verdwenen. Ook thans heb ik geen pijn meer." Bij rneumatiek, ischias, spit, verkoud heid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van het Trineral Agentuur. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trineral Agentuur, Nassaukade 373, Amsterdam7 bacteur: A. R. Jonker, Alk- Plv. hoofdred.: H. P. van den j Alkmaar. Buitenland: Jema, Alkmaar. Reportage: Imp, Bergen. Binnenland: Ir, Bergen. Stad en Provin- [w. ter Hoeven, Alkmaar. Jwerkman. Alkmaar. Joordelijk voor de advertentie* kmaar. door S. BROCKHOFF. 20 Mejuffrouw Wassing vond, dat de hoofdinspecteur weinig pieteit toon de. In plaats van /zich in een lang gesprek over de eigenschappen van den overledene te verdiepen,; waar bij zij haar eigen aandeel in zijn le ven in het juiste licht zou hebben kunnen stellen, snuffelde hij in de keuken rond. Wat heeft een man nu in de keuken te maken? En waar om wilde hij met alle geweld weten, wat voor gerechten hier gisteren toebereid waren? Maar, god, als hij daar nu plezier in had, dan mocht nq het weten. Dus 's middags groen tesoep, een kalfsoester -met aardap pelen en komkommer, tomatensla en een compote van kersen" en daar- een flesch sodawater en twee glazen witte wijn. Ja, mijnheer at altijd 's middags warm. Des avonds de ommelet, weer tomatensla, want die was van 's middags, overgeble ven. Bij mij gaat geen hap eten ver loren. Daarna brood met kaas, boter en melk. Later een kop koffie, maar dat kwam waarschijnlijk door de smoking. „Van de smoking?" Ontzet door zoo veel onwetend heid, liet juffrouw Wassing haar zwarte lokken wild waaien. „Ja, wanneer mijnheer een pleziertje wou hebben, dan dronlr hij een smo-' king en het een kop koffie klaar leggen Zij merkte niet dat zij de zaken omkeerde en Wieiers grinnik te even, waarop Margriet hem streng met een blik tot de orde riep. Toen de hoofdinspecteur haar vroeg, of zij van al die spijzen ook genuttigd had, .werd zij achterdoch tig. Zij beslqot echter de waarheid te zeggen. Wanneer het moest, dan het zij zich desnoods gevangen ne men, maar een leugen zou haar niet over de lippen komen. Met een prui- memondje zei ze: „Natuurlijk. In de betere huizen eten de bedienden alles hetzelfde". En daarbij keek ze den hoofdinspec teur achterdochtig aan, qlsof zij over tuigd was, dat zijn vrouw het meis je uitsluitend met aardappelpuree voederde. „Alleen gedronken had zij niets, want daar werd je maar dik van". Wieiers wisselde een paar woor den met Joep en dr. Paulsen. In de ze opgewreven keuken was geen aanknoopingspunt te vinden. In de spijzen kon het vergif niet geweest zijn, anders had de huishoudster ook iets moeten overkomen. ,u,Die pottenkijker", schold juf frouw Margriet, toen de deur achter hen was dicht gevallen. Het was -te begrijpen, dat zoo veel misdaden on opgelost bleven, als de politie zoo dom was om naar de eieren van een ommelet te informeeren. HOOFDSTUK XII. Een fleschje met vergift. Zonder veel ijver bladerde de por tier van het hotel Metropole in het gastenboek. „Ja. Mijnheer Picard, Jules, uit Brussel, grossier in wij nen, is gisteren met den trein van 7 uur naar Brussel afgereisd. Hij is om drie uur des middags weggegaan qn pas laat vannacht thuis geko men". „Woont hij hier dikwijls?" „Ik ken mijnheer nog niet lang. Tien dagen geleden is hij hier voor het eerst geweest. Toen ook maar voor een dag". Dat was de tweede notitie in het boekje van Kampscholte. Van de eerste, de broer, had men nog min der te weten kunnen komen. Hij was er niet, voor familie-aangele genheden weggereisd. Vermoedelijk in verband met de begrafenis. Dat was onaangenaam. Joep had in stil te gehoopt, dat het niet noodig zou zijn, naar de derde notitie een on. derzoek in te stellen. Maar het nood lot wilde het anders. Als hij nu Gerda nog maar vlug had kunnen waarschuwen. Maar alles ging nu zoo snel en Wieiers liet hem geen oogenblik alleen. Wordt vervolgd. 246. De beer hief een van z'n geweldige klauwen op én liet die weer op de schouder van den Prins vallen. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Pootaardappelregeling 1942/1943. De Provinciale Inkoopcentrale van Akkerbouwproducten voor Noordhol land te Alkmaar maakt bekend, dat voor de pootaardappelregeling 1942/1943 de navolgende richtlijnen zijn vast gesteld: 1. Alleen de handel in door den Neder landschen Algefneenen Keuringsdienst te velde en op partij goedgekeurd poot- goed is toegestaan. Indien de omstandigheden hiertoe aan leiding geven, kan te zijner tijd door de Onderbedrijfsorganisatie voor Zaaigoed en Pootgoed worden bepaald, dat ook van bepaalde rassen en onder bepaalde voorwaarden ongekeurd pootgoed mag worden verhandeld. 2. Het pootgoed moet in de navolgen de maten zijn gesorteerd: Groep I: Alberta, Dunbar Yeoman, Eersteling; Frühmölle, Ideaal, Limosa, Roode Eersteling, Royal Kidney en Vol geling: 25/28 mm, 28/35 mm en 35/55 mm. Alle Tassen van de groepen II, Hl en IV 25/28 mm, 28/35 mm, 35/45 mm en 45 mm opwaarts. De maat 45 mm opwaarts mag slechts met 5- of veelvouden van 5 mm naar boven worden afgerond, met dien ver stande, dat de kleinste maat steeds 45 mm moet zijn. De grootste maat van de sorteering 45 mm opwaarts mag voor de rassen Bevelander, Present, Souve nir, ^Vest einder Bonte en Blauwe, Zeeuwsche Bonte en Blauwe, Rode Star en Bonte Rode Star ten hoogste 60 mm bedragen en voor alle andere rassen ten hoogste 70 mm. De rassen van groep V (jonge en bij zondere rassen). Deze rassen moeten met volledige inachtneming van het sorteeringsreglement van den N. A. K. wordsn gesorteerd, daar zij anders niet door de keuringsdiensten worden ge plombeerd. Extra vroeggeroold A-pootgoed mag ook als veldgewas worden afgeleverd en verhandeld, desgewenscht vanaf 25 mm. 3. Het afleveren van te velde goed gekeurd pootgoed voor consumptie of veevoeder is alleen toegestaan, indien het op partij is afgekeurd en voor zoo ver het betreft bovenmaatsch pootgoed, d.w.z. a.-voor de rassen Alberta, Dunbar Yeoman, Eersteling, Frühtriölle, Ideaal, Limosa, Rode Eersteling, Royal Kidney en Volgeling boven 55 mm. b. voor de rassen Bevelander, Pre sent, Souvenir, Westeinder Bonte en Blauwe, Zeeuwsche Eonte en BlauWe en Rode en Bonte Rode Star boven 60 mm. c. Voor alle overige rassen boven 70 mm. 4. Zoolang het aanbod niet oneven redig groot is in 'verhouding tot de vraag is het toegestaan, dat met inachtne ming van de voorgeschreven sortee ringen de geheele opbrengst per H.A. wordt geplombeerd en afgeleverd. Het afleveren van pootgoed door telers resp. het ontvangen door hande laren mag, zooals reeds eerder is be kend gemaakt, met ingang van 2 Augustus plaatsvinden, met uitzon dering van Eersteling, A, B en C 35/55 ®am, Industrie en Furore A, B en C 45 mm. opwaarts. Dit pootgoed mag dus tot nader aankondiging niet worden verhandeld en afgeleverd. 5. Ingevolge de prijzenbeschikking mag het pootgoed alleen per gewichtseenheid worden verhandeld. Het verhandelen van het gewas per oppervlakte eenheid is dus nfet toegestaan. Hetzelfde geldt voor pootgoed, dat op een z.g. teeltcontract is verbouwd. Dit pootgoed mag dus ook alleen met vol ledige inachtneming van de vastgestelde prijzen en voorgeschreven sorteeringen door den werkelijken teler worden afge leverd. 6. Het Verhandelen van pootgoed is alleen toegestaan aan die handelaren, die na 1 Juli 1942 in het bezit zijn ge steld van een N.I.C.A. vergunning tot het verhandelen van pootgoed van den oogst 1942. De in het vorig seizoen uit gereikte, voorloopige N.I.C.A.-vergun ningen zijn niet meer van kracht, .ter wijl ook de erkenningen als pootaard- appelhandhlaar van de V.B.N.A. geen recht geven pootaardappelen te ver handelen. De handelaren, die in het bezit van een nieuwe N.I.C.A. vergunning zijn gesteld, mogen eerst pootgoed ont vangen en afleveren, nadat zij van de Provinciale Inkoopcentrale van Akker bouwproducten (P.I.C.A.) voor de pro vincie waarin zij woonachtig zijn, de noodige blocsformulieren hebben ont vangen, alsmede een uitvoerige in structie omtrent het gebruik van deze formulieren en de te voeren adminis tratie. Met den meesten nadruk wordt erop gewezen, dat het niet of niet volledig nakomen van de regeling en de admi nistratieve voorschriften, aanleiding kan zijn, dat de betrokken handelaar onmid dellijk van den pootgoedhandel wordt uitgesloten. 7. Alleen die handelaren, die van de Onderbedrijfsorganisatie bericht hebben ontvangen, dat zij wel van telers poot goed mogen aankoopen, zullen door de P.I.C.A. in het bazittvan blocs-afleve- ri..gsbriefjes worden gesteld. Alle an dere' handelaren mogen alleen pootgoed van handelaren aankoopen. Overigens zijn alle bepalingen ten aanzien van ■aankoop- en verzendquotum vervallen. 8. Bij 'verkoop van een teler aan een handelaar/coöperatie moet bij de afle vering van de door den handel aange kochte op partij goedgekeurd en-geplom beerde of van een verklaring voorziene partijep door den handelaar een afleve ringsbriefje in 4-voud worden uitge schreven. Dit afleveringsbriefje moet door den teler en den handelaar (of in diens naam dbor een commissionnair) worden onderteekend. Het origineele -exemplaar ontvangt de teler/leverancier, "die het moet bewaren. Ook bij afleve ring aan een exporteur van de B. E. A, XI zullen door den exporteur of -diens gemachtigde „afleveringsbriefjes ex port" worden uitgeschreven. Het is den telers ten strengste verboden pootgoed af te leveren zonder dat hiervoor een afleveringsbriefje wordt ingenomen. 9. Bij aflevering van ongesorteerde pootaardappelen naar een sorteerinrich- ting wordt hej,vervoer gedekt door een geleidebiljet, cïat door den controleur van den keuringsdienst is uitgeschreven. Gaat de gesorteerde partij terug naar het bedrijf van den teler, dan moet het vervoer wederom gedekt zijn door een geleidebiljet, dat door den controleur van den keuringsdienst is uitgeschreven. Wordt de partij rechtstreeks na sor teering in de sorteerinrlcbting afgele verd aan een handelaar, dan worden na plombeering, de afleveringsbriefjes door den handelaar uitgeschreven pp naam van den teler. Het is niet mogelijk, dat uitgesorteerde consumptie- en veevoe- deradrdappelen van de sorteerinrichting naar het bedrijf van den teler worden teruggevoerd. Deze moeten door de sorteerinrichting op naam van den teler rechtstreeks aan de V.B.N.A. worden af geleverd. Hetzelfde geldt voor partijen pootgoed, welke in de sorteerinrichting op partij zijn afgekeerd. 10. Aflevering van pootaardappelen door telers rechtstreeks aan teler/ver bruikers mag slechts plaatsvinden, in dien de teler/leverancier vooraf in het bezit van een bestelbon is gesteld, wel- ife door den teler/kooper bij zijn plaat selijken Bureauhouder is aangevraagd. Met den bestelbon wendt de teler/ver- kooper zich tot zijn plaatselijken Bu reauhouder, die den bestelbon Inneemt en een afleveringsbriefje in 4-voud uit schrijft. Het eerste exemplaar moet door den teler/leverancier worden be waard, terwijl het 2e exemplaar dient als geleidebiljet voor het vervoer naar den teler/kooper. Met nadruk wordt er. op gewezen, dat ook door telers slechts definitief geplombeerde of van een verklaring voorziene partijen recht streeks aan andere telers mogen worden afgeleverd. 11. Bij aflevering van handelaar aan handelaar schrijft (je handelaar/leveran cier een verzendadvies in g-voud uit, waarvan het 2e exemplaar dient als geleidebiljet voor het vervoer naar den handelaar/kooper. 12. Aflevering door een handelaar/ coöperatie aan een verbruiker is slechts toegestaan, nadat de handelaar of coö peratie een bestelbon van den ver bruiker heeft ontvangen. Bij de afleve ring wordt door den handelaar of coö peratie een verzendadvies in 4-voud uit geschreven waarvan het 2e dient ais geleidebiljet voor het vervoer naar den verbruiker. De op den bestelbon ver melde hoeveelheid moet steeds overeen komen met de totaalhoeveelheid, welke op het bijbehoorende geleidebiljet is vermeld. 13. Indien een teler/verbruiker poot goed wenscht aan te schaffen voor uit- poot op zijn bedrijf, moet hij vooraf bij zijn plaatselijken Bureauhouder een be stelbon aanvragen. Is de Plaatselijke Bureaifhouder van oordeel, dat de aan gevraagde hoeveelheid gemotiveerd is, dan wordt de bestelbon uitgeschreven en afgegeven. Deze bestelbon moet door den teler aan zijn- leverancier worden toegezonden of overhandigd, waarna deze voor aflevering kan zorgdragen. 14. Uit het voorgaande kan worden afgeleid, dat het vervoer van poot aardappelen onder meer in de navol gende gevallen door een geleidebiljet moet zijn gedekt; a. van teler naar handelaar of coöpe ratie door een door den handelaar of coöperatie uitgeschreven geleidebiljet (2e exemplaar afleveringsbriefje). b. van teler naar teler door een ge leidebiljet, uitgeschreven door den plaatselijken Bureauhouder van den teler/verkooper (2e exemplaar afleve ringsbriefje). c. van handelaar naar handelaar door een geleidebiljet uitgeschreven door den handelaar/verkooper (2e exemplaar ver zendadvies). •d. van handelaar/coöperatie naair teler, door een geleidebiljet, uitgeschreven ,door den handelaar of coöperatie, (2e exemplaar verzendadvies). e. v,an den teler naar een sorteerin- richtihg door een geleidebiljet, uitge-, schreven door den controleur van den keuringsdienst. f. van de sorteerinrichting naar den teler door een geleidebiljet, uitgeschre ven door den controleur van den keu- ringsdiëhst. Telersprjjzen A en*B ster-pootgoed. De Provinciale Inkoopcentrale van Akkerbouwproducten voor Noordhol land te Alkmaar maakt in aansluiting np de reeds gepubliceerde télersprijzen voor pootaardappelen bekend, dat de maxi mumprijs voor A en B-ster pootgoed 3 per 100 kg hooger is dan de vast gestelde B prijs, indien dit A en. B- ster pootgoed is! gerooid vóór den vroeg- rooidatum voor B. Hooiverstrekking. De Provinciale Inkoopcentrale van Akkerbouwproducten voor Noordholland te Alkmaar maakt bekend, dat met in gang van heden hooi kan worden aan gevraagd door particuliere paarden- houders. Voorloopig wordt voor een termijn van 8 weken 200 kg ongeperst hooi per paard ter beschikking gesteld. In aan merking komen alleen paardenhouders, die niet over weidegelegenheid voor hun paarden beschikken. Aanvragen moeten direct worden in gediend bij bovengenoemde Centrale onder opgave van naam, adres en Org»- Nr. der L.C.O., aantal paarden en naam en adres van den erkenden kleinhande laar, van wien het hooi betrokken wordt. Een toewijzing van geperst hooi kan vermoedelijk eerst in den loop van September tegemoet worden gezien. Onderzoek naar den kleinhandel In Groenten, Fruit en Aardappelen. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Noordholland maakt bekend, dat in het tijdvak van 3 tot en met 15 Augustus 1942 een onderzoek naar den klein handel in groenten, fruit en aardappelen zal plaats vinden, waaronder zoowei natuurlijke als rechtspersonen vallen, die in 1941 den kleinhandel in groenten, fruit en aardappelen hebben uitge oefend. 'Een ieder, die hieronder valt is ver plicht alle gegevens die in het inventa risatieformulier worden gevraagd, vol ledig aan de hiervoor aangestelde tellers te verstrekken en het desbetreffende formulier te onderteekenen. Het weigeren of wel het verstrekken van onjuiste gegevens is strafbaar in gevolge artikel 15 van het Voedselvoor- zieningsbesluit. Is men niet door een teller in boven genoemd tijdvak bezocht, terwijl men wel onder het onderzoek valt, dan moet vóór 19 Augustus 1942 een inventarisa tieformulier worden aangevraagd bij de Landbouw-Crisis-Organisatie vo'or Noordholland, Kerkplein 13 te Alkmaar. Handleidingen „C" voor serviesgoed. De Secretaris-Generaal van het De partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat ten be- 'hoeve van handelaren in keramische producten en instellingen met een zoo genaamd permanente bevolking, zooals internaten, kloosters e.d., van 7 Augus tus 1942 af bij de distributiediensten handleidingen „C" verkrijgbaar zullen zijn, met mededeelingen inzake de her bevoorrading enz. van serviesgoed. Winterhulp Nederland Loterij 1943 beteekent ook: „voor het volk, door het volk". V

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 3