A NEDERLAND EN HET TWEEDE FRONT MUZIEK IN HET DUiVELSSTEEGJE DE VUURRODE SCHOENTJES. [tersport op het srdamsche Beters Poging tot afpersing. door H. C. VAN MAASDIJK. FEUIl LETON SPORÏ DSSTRSBUTIE-NSEUWS Voor vocantiegangers. HADIOPROmAMM DAMRURRIEE. voornaamsteoorzaken ;weest, dat deze sprook- den straatweg niet daarvan was, dat dui- [sten jaarlijks den tuin voorbijreden zonder te |een prachtige gelegen- kregén om eens af te :ich te vertreden, jjds beteekende die on- dat de tuin ook .geen op den Kennemerstraat- dus, op het terras van ;end, het publiek niet seeren en de ondervin- ileerd, dat een café zon- ;en doode is opgeschre- ïen in andere steden len overal straten met Eéterrassen. Wie kende het Vrijthof in Maas- •kten van Middelburg, :n zoovele andere mark- [en, die in het vierkant jn door gezellige terras ten voor bevolkingsgroe- :schiliend maatschappe- ip zomeravonden een ge itje kan vinden. kent men deze terras- Ivrijwel niet en dat heeft [tijd een minder gastvrij ider gezellig aan- piJ. jarenlang gepleit voor Md den muziektuin een Ide zijde van den Kenne- kg te geven, maar alleen f, dat daarvoor wellicht tien gerooid en enkele jlaatst zouden moeten oorzaak geweest, dat .1 Baad aan overdreven terming deden, deze plan- Is een ontoelaatbare aan- Alkmaarsnatuurschoon treden en daardoor de be den tuin, van stad en villens en wetens hebben van den Muziektuin, fig des zomers zijn ledige sft bekeken en er de rest een winterslaap in heeft - dat wil zeggen in het .uurlijk en niet in de heeft er het vorig jaar gegeven en is vertrok- ve pachter doet zijn best in te maken wat er van ,s, maar is eveneens da [aden van hen, die uit den een zoo groot mogelijke «n halen, maar niets willen len loonende exploitatie maken. h, dat hij in dezen tijd lieer in de zeilen kan krij- |t het hem zal gelukken litelijk stiefkindje einde- [it de verdrukking te ha- j zieh zelf allereerst, jnaar ook de stad en haar be- dienst mee bewijzen. ONTWIKKELING VAN HET srwedekanool. „'ENHAGE, 12 Aug. Het In den bevelhebber der Tt in Nederland deelt mede: relhebber der marine in I verleent op grond van li, sub 1 al. 2 der verorde- 1 den Rijkscommissaris nr. per speciale maatregelen van de kustbescherming, van het voorschrift van fl van de verordening voor verboden gebied liggende het Merwedekanaal van ,ii tot aan het kruispunt straatweg naar Bussum, I verstande, dat watersport- li tusschen zonsopkomst en ■gang op dit deel van het kanaal mogen varen. [ven, weinig geven..... De sche Volksdienst beloolt -h geeft alles. Blijft geen fnder, sluit n aan als lid. /Vmsterdamsche Bank N.V. -Bijkantoor Alkmaar, lenshag 12 Augustus 1942. IeENINGEN., Vor k. lu.40 Kderiand 1941 .lOOVs iriand 1941 lOO'/i er) and 1940 II l003/4 I Nederl. 1938 9713/1( |lndië 1937 S&h {STELLINGEN [Bank 1443/a {lij. eert. v. i2g 'Bank .128 Handelsbank 88 J>. BÏNNENL. Etzijde Unie 158 flft Cert. .129 lord 300 los. -194 lil. Gem. Bezit 340 Kit MAATSCH. [tuur '..'l57i/« l Suiker Unie 153 tsterlanden 92V2 EUM. .377 Rubber Rubber KAARTEN. Amerika lijn na-Japan lijn Stoomboot |art Unie XEN. avia 1 Jli h Iegen. l>r - t :ir .2171/5 1 8 97 168% 14ö 213 203 148 188 1561/ 62V 43» 1003/s 100S/4 1003/4 97 Vb 881/4 144% 129 130% 88» h 158 130 305 197 343-1 331 158 163 92 383% 220 118 97 169% 151% 215 205% 146 189 156% 45 SPAARTEGOED. 'S GRAVENHAGE, 11 Aug. Sinds December 1941 hebben de inlagen bii de rijkspostspaarbank en bij de bijzondere spaarbanken in Neder land exclusief de boerenleenbanken, de terugbetalingen zonder een en kele onderbreking overtroffen. Er schijnt dus thans een definitief ein de gekomen te zijn aan een ont wikkeling, welke in 1939 was begon nen en zich tot het einde van 1941 heeft voortgezet, nl. dat het spaarte goed regelmatig afnam, efen gevolg zoowel van mindere inlagen» als van grootere terugbetalingen. Verschil lende factoren hadden deze tendenz in het leven geroepen, niet het minst de kwestie van het vertrouwen t.a.v. de spaarbanken. In de jaren 1939 en 1940 viel er een daling waar te nemen van bijna 300 millioen. In 1941 heeft deze tendenz zich voortgezet. Over 1941 zijn nog geen nauwkeurige gegevens bekend. Zij bedraagt ongeveer 35.5 millioen gulden. In 1942 was in de eerstê 6 maan den reeds weer meer dan 26 millioen méér ingelegd dan terug betaald. VERVOER VAN PERSONEN IN GAGELEFTEN. Oók verboden. 's-GRAVENHAGE, 11 Aug. Er is reeds meermalen op gewezen, dat de maatregelen ter besparing op het gas- en electricteitsverbruik zoo nauwkeurig mogelijk moeten wórden- nageleefd. Dit geldt niet alleen voor particulieren, doch ook voor hotel-, café- en restaurantondernemingen, mede wat betreft het kolenverbruilc Het is echter gebleken, dat de voorschriften inzake het gebruiken van personenliften en roltrappen soms worden overtreden, doordat de- gasten van bedoelde ondernemingen in de gelegenheid worden gesteld gebruik te maken van de' bagage- lift. Het spreekt van zelf, dat dit niet kan worden toegestaan en dat tegen overnemers van bedoelde in richtingen, die dit gedoogen of be vorderen, strenge maatregelen zullen worden genomen. Zij stellen zich zelf bloot aan onmiddellijke sluiting van hun bedrijf. Ook alle strikt overbodige licht bronnen moeten buiten bedrijf wor den gesteld. Ook hieraan wordt niet voldoende aandacht besteed. Tegen overtreders zullen soortgelijke straf maatregelen worden getroffen. Van overheidszijde wordt er op gewezen, flat het vooral in het zomerseizoen mogelijk moet zijn aan dezen ei$ch van vermindering van lichtbronnen te voldoen. Zelfs wanneer de toege stane rantsoenen van gas en electri- citeit voldoende zouden zijn om de verlichting op den ouden voet te handhaven, moet zulte worden nage laten, ten einde mede te werken aan een zoo zuinig mogelijk gebruik. DE ZEEVISCHPRIJZEN GEREGELD. 's-GRAVENHAGE, 11 Aug. Tot regeling van den dringend sanee ring behoevenden zeevischhandel is een margebeschikking gepubliceerd, waarin voorschriften zijn gegeven voor reedps, gr.oot- en kleinhande laren en verwerkers van zeevisch. Dat de zeevischprijzen in dezen tijd, nu de zeevisscherij zooveel risico met zich meebrengt, hooger zijn dan menige beurs zich kan ver oorloven, zal weinig verwondering wekken. Ontoelaatbaar is het even wel, dat prijzen gevraagd worden, dia de laatste weken in den zee vischhandel schering en inslag wa ren: 4 voor een gestoomde makreel of 8 voor een kilo' schol waren he laas geen zeldzaamheid. Van den anderen kant is het, juist met het oog op <ie gevaren voor de zeevis scherij in oorlogstijd, ondoenlijk de prijzen van voor den oorlog aan te houden, omdat die voor de vis- schers een groote onbillijkheid zou den beteekenen. Daarom is de nood zakelijke regeling van de zeevisch prijzen zoodanig uitgevoerd, dat tus schen deze twee uitersten een mid denweg wordt bewandeld. De gemachtigde voor de prijzen deelt nu mede, dat in de Staatscou rant van 10 Augustus 1942 de Zee- vischprijzenbeschikking i942 is af gekondigd, waarin de marges voor reeders en handelaren zijn vastge steld. In aansluiting dharou zijn in de bladen van vandaag de maxi mumprijzen voor zeevisch aan den afslag gepubliceerd infaande- 18 Augustus a.s., waarop do handela ren hun verkoopprijzen mogen be- rekenen. Over het algemeen zijn flra prijzen aangepast aan die van den herfst van het vorige jaar, toen deze, de omstandigheden in aanmer king genomen, zeer loonend moch ten worden genoemd. Dit beteekent echter dat de prijzen, die op het oogenblik worden gevraagd, aan zienlijk omlaag zijn gebracht en in de meeste gevallen zelfs tot op 40 van het tegenwoordige peil. Door een reuzendistel volkomen gedekt legen zicht slaat de Feldwebel van eea Duitsche waarnemingspost in de steppe van het Donetzgebied het gebied van den vijand nauwkeurig gade Transatlantie-Recla-FK Kintscher- Pax Hofland AMSTERDAM, 11 Aug. Een be woner van de 2e Laurierdwarssttaat had bezoek gekregen van twee man nen een bewaker en een winke lier 1 die van hem een bedrag van 500 eischten. Voldeed hij niet aan dezen eisch, dan zouden zij de politie ervan verwittigen, dat hij zijn koper, niet had ingeleverd. De man had dit echter wel gedaan en dies snelde hij zelf naar het politiebureau, waar hij zijn wedervaren vertelde. Toen twee dagen later zooals afgesproken een der beider af persers terug kwam, kreeg hij een enveloppe, welke slechts waardeloos papier bevatte. Nog voordat hij zich daarvan had kunnen overtuigen, voelde hij den greep van. een re chercheur in gijn kraag. Ook zijn compagnon werd kort daarop gear resteerd en beiden kregen voorloo- pig gelegenheid, op het bureau hun euveldaad te overpeinzen. STUDIE AAN DE UNIVERSITEIT TE UTRECHT. UTRECHT, 11 Aug. De rector-magni- ficus der Rijksuniversiteit te Utrecht zal met ingang van 22 September 1942 de inschrijving voor het studiejaar 1942/43 doen openen voor alle studenten, die reeds eerder aan een Nederlandsche universiteit of hoogeschool waren inge schreven, met uitzondering van de voor malige Leidsche studenten. De studen ten in de theologie, de" wis- en natuur kunde, en de letteren en» wijsbegeerte, die in Leiden waren ingeschreven, kun nen zich echter wel ter inschrijving aanmelden. Later zal dan worden be slist aan welke universiteit zij hun studie kunnen voortzetten. Voorts kunnen worden ingeschreven: alle a.s. studenten, die zich voor de eerste maal laten inschrijven en op 1 Juni 1942 nog niet den 18-jarigen leeftijd hadden bereikt of wel den 24- jarigen leeftijd hebben bereikt of voor 1 Januari 1920 geboren zijn, alle a.s. studenten, die voor 1 Juni 1942 den achttienjarigen leeftijd bereik ten en in het bezit zijn van een bewijs van vervulden arbeidsdienst, of voor dien dienst zijn afgekeurd of van een bewijs, dat zij ten minste vier maanden diensttijd als militair hebben volbracht, en alle vrouwelijke a.s. studenten. Een spoedige aanmelding van allen, die zich voor den cursus 1942/43 wen- schen te doen inschrijven is in het be lang van de studenten en a.s. studenten in verband met de beschikbare plaats ruimte dringend gewenscht. Formulieren zijn na 15 Augustus a.s. te verkrijgen (ook op schriftelijke aan vraag) aan de rijks-universiteit, Dom plein nr. 29 te Utrecht. HOE VOED IK MIJN KONIJNEN? Gratis brochures. 's-GRAVENHAGE, 11 Aug. Voe dingsproblemen doen zich onder, de huidige omstandigheden niet alleen bij de menschen, doch oök bij de konijnen voor. Voor onze konijnen zijn alleen afvalstoffen beschikbaar en uit den aard der zaak hebben deze natuurlijk niet dezelfde voe dingswaarde als volwaardige pro ducten. Nog veel te weinig is echter onder de konijnenhouders bekend, dat een groot aantal onkruiden zeer gaarne door onze konijnen worden gegeten,, terwijl deze planten bo vendien vaak een hooge voedings waarde bezitten. In verband hier mede verstrekt de Rijksvoorlich tingsdienst voor de pluimveeteelt van de directie van den landbouw, afd. „Kqjiijnen", te Beekbergen op aanvrage gratis vlugschriftjes met beschrijving en teekening van deze voor de konijnenvoeding belang rijke onkruiden. Men kan deze brochures per briefkaart aanvragen. Het adres van den afzender moet in blokletters wordenvermeld. Bouwteekeningen voor konijnenhokken zijn éveneens gratis te verkrijgen. Adacteur: A. R. J 'r> ^}'cn Ipiv. hoofdred.: F van 1 Alkmaar. .-ae ■erna. Alkmaar. Keporta^ pmp, Bergen. - ,'3'"n^vin- fer, Bergen. S 1 en Pro ftW ter Hoeven Alkmaa*- fwerkman. Allonaar. .„„«es Noordelijk voor de adverte Jkmaar door S. BROCKHOFF. 27 5 „Genoeg", zei Borro en nam het kind het zakje af. „Anders wordt hij ziek". Daarop borg hij den zak in rijn jas weg. Toen begon pas het echte spel, waar alles om begonnen was. De vogel klom langs de versleten jas van den orgeldraaier naar beneden tot hij bij den zak gekomen was. Stilletjes kaapte hij uit het papier nog een paar nootjes, zonder de minste aandacht te wijden aan de sentimenteele melodie, die Borro on- dertusschen aan zijn instrument ontlokte. Het meisje jubelde van plezier, klapte in de handen en dansten om het orgeltje heen. „Kijk toch eens, wat éénig!" juichte zij "tot •Borro de papegaai eindelijk weer op zijn schouder zette en de papieren zak definitief sloot. Gerda'had dit alles al verschei dene malen gezien. Maar steeds had zij er weer plezier in. Ook nu volg de zij de kleine comedie weer met zoo veel aandacht dat Joep er zich bijna aan ergerde. „Je let heelemaal niet op. Ik kan hier maar staan praten en je hoort niet eens wat ik zeg. Je let alleen maJr °.p dien dwazen orgeldraaier met dat rare dier", mopperde hij. 5eder woord gehoord", verdedigde het meisje zich. „Jullie hebt vastgesteld, dat er toch een ze kere betrekking bestaat tusschen Bark en den vermoorde. Dat hij zelfs op (Jen dag van den moord een onderhoud heeft gehad op het kan toor van de „Vinum" en dat Wieiers er ook achter is gekomen, waarover. Kampscholte wilde steeds meer hui zen hebben en wilde nr. 17 ook af laten breken, maar Bark schijnt merkwaardigerwijs aan dat huis ge hecht te zijn en wil er niet van af. Heb ik iets vergeten?" Borro ging voort met.het sombere lied, tot hij er plotseling genoeg van n. Afgezien van het noodlottig onheil, dat met militaire operaties op groote schaal in ons dichtbevolkte land voor ontel bare landgenooten onherroepelijk ver bonden zou zijn, is het genoegzaam be kend, dat er in ons land na de achter ons liggende strenge winters en zeer middelmatige oogsten der laatste jaren geen levensmiddelenvoorraden van eenigszins grooten omvang aanwezig zijn. Bovendien verwerkt het Neder landsche industrieele apparaat voor een verre overwegend deel Duitsche op drachten met uit Duitschland aange voerde grondstoffen. Men kan gevoege lijk vaststellen, dat gedurende de jaren sedert de bezetting het geheele Neder landsche economische stelsel in alle on derdeden van deze uiterst omvangrijke organisatie noodgedwongen bewust op het Europeesche achterland werd inge; steld en dat de hier te lande heerschen- de orde, niet slechts op het gebied der voedselvoorziening, doch op alle ge bieden, een orde, die door onze eigen autoriteiten vooralsnog onder de ge biedende tucht van de bezettende macht wordt verzekerd, staat of valt met de handhaving van die macht. Het is zeker niet overdreven te zeggen, dat met het wegvallen van deze organisatie een rampspoedige periode van chaos met alle slechts denkbare noodlottigheden zou intreden, want een totale omschake ling op korten termijn van ons econo misch stelsel nog wel tijdens hier plaats vindende oorlogshandelingen, op aan voeren van overzee, terwijl deze aan voeren aan aanvallen der Duitsche luchtmacht zouden zijn blootgesteld, be teekent een absoluut onoplosbaar pro bleem. Iedereen, die ook maar eenigs zins op de hoogte is met den feitelijken toestand van ons economisch bestel op het oogenblik, zal het bovenstaande kun nen bevestigen, fen tenslotte is ook dit voor de Britten en hun bpndgenooten weer een tormagevraagstuk. Maar zelfs aannemende, dat er lieden zijn, die meenen, dat tegelijkertijd met het oprukken van troepen uit het westen door ons land, een eenigermate function- neerend systeem van ordening, aanvoer en distributie kan Worden opgebouwd, dan nog zou men zich moeten afvragen, op welke gronden men aan een andere vreemde bezetting, die daarmede toch onvermijdelijk gepaard zou gaan, de voorkeur moet geven boven de uiterst gedisciplineerde Duitsche bezetting. Een totale omschakeling van onze economie op het westen zouden een ten minste even groote afhankelijkheid ook op po litiek gebied ten aanzien van Engeland en de Vereenigde Staten van Amerika ten gevolge hebben als thans ten aan zien van het continentale Europa be staat. Met echter dit verschil, dat Ne derland organissch tot het continentale Europa behoort en het daarmede dus op natuurlijke wijze lotsverbonden is, ter wijl een eenzijdige binding aan de An gelsaksische landen een gekunstelde structuur beteekent, waarvan de onna tuurlijkheid zich te eeniger tijd weder om smartelijlc zou wreken. Men kan im mers moeilijk aannemen, dat de groote machten van .het westen, indien het hun nogmaals zou gelukken, Duitschland. op de knie te dwingen, de eenmaal ont stane afhankelijkheid der landen van West-Europa weer vrijwillig zouden prijsgeven. „Bijltjesdag". Men hoort veelal, dat Nederlanders, en het zal wel dezelfde categorie zijn, die zieh in het nachtelijk concert der opvliegende bommenwerpers verheugt, zich ;r op spitsen samen met de bin nenrukkende troepen uit het westen een vergeldingsactie tegen hen op touw té zetten, die zich in de afgeloopen jaren voor een innige samenwerking met de bezettende Duitsche macht, in het belang van hun volk, zooals genen dat zien, hebben uitgesproken, dit om hun woede te koelen over het ver meende verraad of onrecht, zooals deze dat voelen. Daarop valt met redelijke argumenten niet te antwoorden. Doch met bewuste terzijdestelling van alle ideologische verschillen van inzicht, kan men zeggen, dat wanneer de Duitsche macht, die in het westen van Europa de orde waar borgt, komt te vervallen, het bestaan en het werk van deze actieven zullen worden tenietgedaan, maar dat, wanneer volgens beschikking van het noodlot de allerbitterste kolk van een 'ongehoorden chaos aan deze streken wordt bespaard en orde kan blijven gehandhaafd, deze aetieven door hun samenwerking met Duitschland de mogelijkheden voor een ontplooiing der Nederlandsche volks krachten in de toekomst hebben open gehouden. De Duitsche bezettingsmacht heeft alle mogelijkheden onder 00 gen gezien, zoodat het vormen van een „tweede front" niet zeer waarschijnlijk lijkt. Duitschland is tenslotte krachtig ge noeg om naast zijn reusachtige inspan ningen in het Oosten, ook nog krachten vrij te hebben, zooals bijvoorbeeld bij het laatste convooi in het Noorden bleek, operaties op een afstand van enkele honderden kilometers van de kust volledig onschadelijk te maken. Een doorraak van een groot aantal schepen in een gebied, dat voor efcn „tweede front" in aanmerking komt en waar een zich werkelijk inzettende tegenstander een belangrijke luchtmacht kan concentreeren, kan onder normale omstandigheden nauwelijks, tenminste niet voor langeren tijd, worden gefor ceerd. Hoe wil men een grootscheepsche lan dingsoperatie aan de West-Europeesche kust ondernemen, waar bij eenigs zins gunstig weer, dat voor het geluk ken van een landing eën belangrijke voorwaarde is het naderen van een vloot tijdig kan worden vastgesteld en op ieder deel der kust te allen tijde sterke luchtstrijdkrachten vanuit daar op voorbereide vliegvelden kunnen wor den samengebracht? Maar de situatie voor de tegenstan ders kan 'n zoodanige worden, dat on danks de ongunstige vooruitzichten niettemin iets moet worden onder nomen. Laat men zich er in de bezette gebieden van bewust zijn, dat met een werkelijk oprichten van een tweede front niets dan ellende voor onze volke ren dreigt. Dit is zoozeer het geval, dat, indien de Nederlanders zich van de consequenties der wenschdroomen van een aantal hunner werkelijk reken schap zouden geven, zij zich onverwijld zouden moeten scharen, alleen reeds uit deze overweging onder de vlag van hen, die In doelbewuste samenwerking met Duitschland de orde in ons land willen handhaven, een gedisciplineerde jeugd willen opvoeden en ondanks de harde slagen, die het noodlot aan ons volk heeft uitgedeeld, zich voor een werkzaam aandeel der Nederlanders aan den opbouw van een nieuw Europa willen inzetten. Zij zouden zich allen strijdbaar moeten keeren tegen hen, die, terwijl zij met niets hebben aange toond den sleutel tot het vestigen van een wereldvrede te hebben^, gevonden, uit machtspolitieke overwegingen voor de zooveelste maal in de geschiedenis de natuurlijke ordening van het Euro peesche vasteland willen ophouden en die er, indien zij er de kans toe zien, geen oogenblik voor terugdeinzen ook Nederland, en ditmaal grondig, met een „tweede, front", dat zij ons als heroïsche bevrijdingsactie voorspiegelen, tot oor- logstooneel te maken. DISTRIBUTIE AARDEWERK. Geen aanwijzing reservebonnen. 's-GRAVENHAGE, 11 Aug. Het is niet de bedoeling voor het verkrij gen van serviesgoed opnieuw re- servebonneri. van de levensmidde lenkaart beschikbaar te stellen. De kort geleden uitgereikte servies- kaart zal over eenigen tijd 'in ge bruik worden genomen. Hierover zullen t.z.t. nadere mededeelingen worden gedaan. BROEK OP LANGENDIJK, 12 Aug. 1942. (Langendijker Groentenveiling). 66000 kg Roode kool 4.50; 2600 kg Gele kool 4.50; 1200 kg Bieten 4; 79275 kg Aardappelen: Schotsche muizen, Eigen heimers en BI. eigenheimers 4.90; 11600 kg Vroege witte kool 3; 400 struik Andijvie ƒ7; 150 kg Perziken 216. NOORDSCHARWOUDE, 12 Aug. 1942. (Noordermarktbond). 14600 kg Roode kool 4.50; 107100 kg Aardappelen: Schotsche muizen, Eigenheimers, BI. eigenheimers en Bintjes 4.90; 21800 kg Vroege witte kool'3; 235 kg Slaboonen 16; 350 kg Tuinboonen 6; 150 kg Snijbiet 6. WARMENHUIZEN, 11 Aug. 1942. 94200 kg Aardappelen: Schotsche muizen, Eigenheimers en Bintjes 4.90; 3500 kg Witte kool 3; 4000 kg Rabarber 4. PURMEREND, 11 Aug. 1942. Gem. kaasbeurs. Verhandeld 11 partijen', we gende 16000 kg. Handel vlug. Hoogste prijs 40 plus 53—56, 20 plus 54— 56. Kaasmarkt. Gewicht 603 kg. Handel vlug. 3 st. KI. Boeren 40 plus 54—56. Runderen, -totaal 866 stuks. 385 Vette koelen voor levering; 226 'Geldekoeien 380—425, handel matig; 175 Melk koeien 480—620, hafidel matig: 12 Stieren levering; 13 Vette kalveren voor levering; 68 Graskalveren, 150—280, handel matig; 204 Nuchtere kalveren: voor de slacht voor levering, voor de fokkerij 38—39, handel matig; 10 Vette varkens voor de slacht voor leve ring; 1 Mager varken; 202 Biggen 23 45, handel matig; 525 Serpen 45 85, handel kalm; 214 Bokken 25 85, handel goed; 900 Lammeren 23 34, handel kalm; Kipeieren 1.32 p. kg; 200 Noordhollandsche Blauwen (kui kens) 90; 500 Oude kippen en hanen 0.90; 90 Konijnen 1; 600 Eenden 70; Jonge hanen (wit en rood) 0.90. Nu de heide weer begint te bloeien brengen de amateur-imkers van heinde en verre hun korven of kasten naar de Gooische heidè. Twee Haagsche imkers houden na het vervoer en plaatsing op de heide inspectie Stevens-Paz Holland rrv, scbeen te hebben en geheel onver wacht „Puppchen, du bist mein Augenstern" inzette. Uit de richting van de markt verscheen de heer Albert Buis, de waker van de „Che- fa", die het laboratorium moest con troleeren. Hij kriebelde de papegaai welwille'nd met zijn wandelstok, maar oogstte slechts eeno woedend „Dank u' wel". „Wat dunkt jou nu eigenlijk van dien Bark?" vroeg Joep en"" streek péinzend door zijn blonde haren. „Onsympathiek, smerig, dik, maar ongevaarlijk. Hij kan hem niet vet- giftigd hebben. Want hij was 's mor gens bij Kampscholte en dan zou die vroeger dood geweest zijn". Joep knikte. Daar scheen wel geen aanmerking op te maken te zijn. Maar een onverklaarbare inwendi ge stem scheen hem toch voor Bark te waarschuwen. Die donkere vette kerel met zijn vogelwinkel had iets verdachts. Bovendien vormde zijn levenswijs een grove tegenstelling tot zijn financieelen toestand. Hij bezat het groote hoekhuis, een win kel en daarbij zag hij er vuiler en armoediger uit dan een bedelaar. Bovendien verhuurde hij nog ge meubileerde kamers. Zoo'n man had dat toch niet noodig. Hij zag er uit als een „Als een pad ziet hij er uit", viel Gerda hem in de rede. „Nu weet ik het, al eén heelen tijd zit ik er over te piskeren". Zij waren het er over eens, dat Bark een pad was en niet de moeite waard om door Bobo overreden te worden. Buiten speelde het orgeltje de laatste wals. „Ach, lieve dood van Bazel", neu riede Gerda zacht mee. Toen zweeg zij plotseling verschrikt. Toen zij het lied het laatst hoorde, leefde Kampscholte nog. En de schaduw van die afschuwelijke ontdekking was nog niet over haar vader geval len. Snel wierp zij het raam dicht. In het Duivelssteegje nam het meisje afscheid van de papegaai. De geld stukken in de pet van den ouden Borro glansden in het zonlicht. En het scheen Gerda of die vergulde leeuw op de pomp haar boosaardig aangrijnsde. Wordt vervolgd. Voetbal 3E EN 4E KLASSE AFD. DISTRICT I. Volgens de Sportkroniek zijn de indeelingen voor 3 A, 3 B, 3 C, 3D, 4'A, 4 B, 4 C, Reserve 2 A en 3 A als volgt: 3A: DTS, Helder, HRC, Schagen en Succes. (Slechts 5 clubs. Zou dit goed zijn?) 3B: GVO, KW, de Meer, Meteoor, NEA, QSC, RK WA, WZ, Zaan dijk, ZW. 3 C: ASVK, Eleetra, Germaan, Hollandia, J.H. Kwartier, OWO, Purmersteijn, SDW, TOG, WA, WMS. 3D; Aalsmeer, Beverwijk, Bloe- mendaal, DEM, Halfweg, HFC, Kin- heim, Schoten, Terrasvogels, Tybb, Zandvoortmeeuwen. 4 A: Atlas, BKC, LSW, N.Nie- dorp, Oudesluis, Vrone, Watervogels, Wieringerwaard. 4B: Alw. Forward, Andijk, MEC, SEW,' Sporters, St. George, Sijbe- karspel, WW. 4 C: Ado 1920, Alkmaar, Bergen, 'CSV, IEV, Uitgeest, USVU, Vitesse 1922, WB, Zeevogels. Reserve 2A: AFC III, Alcmaria Victrix II, EDO II, Helder II, HFC II, Kennemers n, RCH II, Stormvo gels II, VSV II en WFC II. Reserve 3 A; Alcm. Victrix in, Alkm. Boys II, Assendelft n, HRC II, KFC III, KW II, OSV II, QSC II, WFC Hl, Zaandijk n en ZFC Hl. Schaken OM DEN V.V.V.-BEKER. De eindstrijd om den VW-beker tusschen E. D. de Waal (wit) en P. Seewald (zwart) is Maandagavond gespeeld en in een voop zwart gun- stigen stand afgebroken. Hpewel het niet onmogelijk is, dat de Waal nog remise kan houden, lijkt toch de kans grooter, dat Seewald dit jaar wederom bekerwinnaar wordt. In verband met de bondswed strijden te Eindhoven, waaraan bei de êpelers deelnemen, zal de partij eerst op Maandag 31 Aug. worden uitgespeeld. '"M»! NA-UITREIKING DIVERSE DISTRIBUTIEBESCHEIDEN. De Leider van den Distributie' dienst, kring Alkmaar, maakt be kend, dat zij, die verzuimd hebben hun bonkaarten 9e periode, aard- appelkaarten, puntenkaarten voor keramische producten en zeepkaar- ten voor kinderen van 0 tot en met 7 jaar, op 'den daarvoor gestelden datum af te halen, deze alsnog in ontvangst kunnen nemen op Don derdag 13 Augustus 1942 tusschen 9.30 en 16 uur in het Schoolgebouw aan de Brillesteeg. De Leider voornoemd, H. BAKKER. Alkmaar, 12 Augustus 1942. LIJNOLIE VOOR SCHILDERS. De Leider van den Distributie- dienst, kring Alkmaar, maakt be kend, dat schilders, die volgens hun Bewijs van Inschrijving van het Rijksbureau voor Verf in aanmer king komen voor het verkrijgen van lijnolie, op 13 en 14 Augustus for mulieren kunnen afhalen bij het Distributiekantoor, Ridderstraat. Dé Leider voornoemd, W. F. C. VAN LIDTH DE JEUDE, Plv. Alkmaar, 12 Augustus 1942. HEILOO. Na-uitreiking. Op Donderdag 13 Augustus a.s. van 912.30 uur zal aan het distri butiekantoor gelegenheid bestaan tot het afhalen van de bonkaarten 9e periode, aardappelkaarten, ser- vieskaarten en kaarten voor bijzon deren arbeid, voor hen die dit op de daarvoor vastgestelde data hebben verzuimd. Zeep voor „vuilen arbeid". Zij, die een formulier voor extra zeep (vuilen arbeid) hebben inge vuld, dienen dit in te leveren op Maandag 17 en Dinsdag 18 Augustus a.s. aan het Distributiekantoor van 912.30 uur. De distributiestam kaarten van de betrokken arbeiders medebrengen. Zij, die een formulier voor meer dan 5 arbeiders hebben ingevuld en dit reeds eerder hebben bezorgd, kunnen eveneens op bo vengenoemde data de bonnen af halen. N verband met de overstel- pende drukte, die de spoor wegen door de tienduizenden vacantiegangers te verwerken krijgen, wordt van bevoegde zijde op het volgende gewezen: Den vacantiegangers wordt in hun eigen belang verzocht, zoo weinig mogelijk gebruik te ma ken van den Zaterdagmiddag om te reizen, daar de treinen dan overbelast zijn. ÏDit advies klemt te meer voor reizigers naar de Veluwe, die gebruik zouden willen maken van de aansluiting uit Amersfoort rich ting Apeldoorn te 15.04 (trein no., 1841) en richting Zwolle te 15.00 (trein no. 1509). Aan hen, die absoluut Zater dagsmiddags moeten reizen, wordt aangeraden van de speciale „seizoentreinen" gebruik te maken, die, in verband met de vacantiespreiding, reeds vanaf 4 Juli in dienst gesteld zijn. Voor de andere reizigers verdient het aanbeveling te trachten Zater dagsmorgens vóór 12 uur de olaats van bestemming te berei ken, of te reizen na 19 uur. Zon dags worde bij voorkeur tus schen 6 en 10 uur of tusschen 12 en 17 uur gereisd, echter niet na 19 uur. Bussen rijden er zooals bekend Zondags niet. 253. Blind, en met dikke ogen sprong hij op alle vier poten tegelijk het rots pad af. Anneke en Jacob hielden hun adem in. DONDERDAG. HILVERSUM 415,5 M. 8.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.BNO: Nieuwsber. 7.15 Vroeg in den morgen (gr.) 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.BNO: Nieuwsber. en Programma-uittreksel. 8.15 Amusementsorkest en pianosoli (opn.) 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gerard van Krevelen en zijn orkest en soliste (opn.) 10.Zang en orgel (opn.) 10.30 Zang met pianobegeleiding en gr.pl. 11.Radio-Vaeantieschool. 11.20 Zang met pianobegeleiding. 11.50 Viool met pianobegeeliding (gr.) 12.Frans Wou ters en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 13. Harmonieorkest en gr.pl. 14.Zang, clavecimbel, piano en gr.pl. 14.40 Con certgebouworkest (opn.) 15.— Voor ieder iets. (gr.) 15.30 Voor de zieken. 16. Zondag 25 van den Heidelbergschen Catechismus en Gewijde muziek (opn.) 16.30 Ensemble Willy Kok. 17.15 BNO: Nieuws-, zakelijke en beursber. 17.30 Het lichte lied weerklinkt (gr.) 18. Vraaggesprek óver de nat. zwemkam- pioenschappen van het komende' week einde. 18.15 Een half uur Roemenië, mu zikaal gr.pl.-programma. 18.45 BNOt Nieuwsber. 18.55 BNO: De wereldmee- ning utt vreemde kranten. 19.05 Gro ninger Orkestvereen., soliste en gr.pl, 20.15 Viool en piano. 20.45 Groninger Orkestvereen. en soliste. 21.30 Triocon cert (gr.) 21.45 BNO: Nieuwsber. 22. Ensemble zang (gr.) 22.15 Klanken parade (gr.) 23.3024.Serenade Fan tasie (gr.) HILVERSUM n, 301,5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Ssalmen (opn.) 8.40 Viool en piano (gr.) 9.15 Symphonie- orkest (gr.) 10.Morgenwijding. 10.15 Arnh. Orkestvereen. en orgel (opn.) 10.40 Voor de vrouw. 11.Ensemble Rentmeester. 11.40 Ital. zangers (gr.) 12.Ensemble Joan Lancé. 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 13.„De Landstand nü". 13.15 Otto Hendriks en zijn orkest. 13.45 Voordracht. 14.Een Strijkorkest en gr.pl. 15.Voor de vrouw. 15.30 Zang met pianobegel. en gr.pl. 16.Bertus van Dlnteren en zijn orkest. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 BNO: Nieuws-, zakelijke en beursber. 17.30 „Varia",' gevarieerd programma. 18.30' Arbeidsdienst: Kunnen en kennen. 18.45 Twee ouvertures van Franz Lehér (gr.) 19.Hier W.A. 19.15 Marschmuziek (gr.) 19.30 BNO: Nieuwsber. 19.40 BNO: Wat Nederland schrijft. 19.50 Spiegel van den dag. 20.Het groote Omroeporkest en solisten. Als intermezzo: „Wij trek ken er op uit", vacantiereportages. 21. Brandende kwesties, causerie. 21.15 Piano- en orgelspel (gr.) 21.45 BNO:- Nieuwsber. 22.BNO: Mil. overzicht. 22.10 Avondwijding. 22.1524.Zie Hilversum I. Vanaf 22.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. Oplossing 1759 vorige rubriek. Zw. 4 seh. op: 64, 54, 43„ 44 en daan op 81». W. 4 sch. op: 33, 23, 11, 14 en dam op 12. 1 Opl. 1. 12—31 (zw. 43X22), 2. 31—41 (zw. 81X21), 3. 11X13 en nu is een motiefstand ontstaan. Zwart aan zet verliest. Men on- derzoeke dat zelf. Stand op liet groote bord; Zw. 6 seh. op: 7, 8, 9, 15, 20, 35 en twee dammer, op 46 en 4-8 W. 11 seh. op: 18, 24, 29, 32, 37, 38,39,42,43,44,45. Wit wint door: (alleen zetten van wit): 1. 32—27. 2. 38—33, 3. 39— 34, 4. 45X1! Kleine Bord. Stand van E. Dijkma. Zw. 3 seh. op: 83, 73, 74 en dam op 12. W. 4 seh. op: 71, 53, 43, 23. Wit speelt 7181. Zw. is gedw. tot 12X64, want op 12X54 zou vol gen 53—63 en 81X64. Wit 5363. Zw. is gedw. tot 73X54, wiaait op 74X52 volgt 81X84 over vak 24. Wit 8124! wint; Men ga dit na! Ter oplossing voor deze week: Probleem 1760 van D. Douwes te Utrecht. (kl. B-prd N.S.) Zw. 5 sch. op: 71, 72, 63, 53, 33 eb dam op 11. W. 6 ach. op: 52, 31, 32, 34, 21, 13. Oplossing volgende rubriek. CORRESPONDENTIE. A. R. te A. Problemen in dank ontvangen. In miniatuur moet wit bij vij-fdemi zet slaan 45X14.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 7