PIENTERE JONGEN 6x9 rolfilm camera VITASAN. VLIDO DE VUURRODE SCHOENTJES. MUZIEK IN HET DUIVELSSTEEGJE L. G. J. BEKMAN, De opleiding van den Dui*schen soldaat. De kazerne is de karakterschool voor de jeugd. Advertentiën. RADIOPROGRAMMA FEUILLETON Afwezig tot 24 Aug. F. ROMIJN, Tandheelkundige, SPOORSTRAAT 45. JONGEN gevraagd. Adr. v. d. KUIP, Zondag a.s. te Heiloo 1 uur: H.S.V. a—Bergen a 2 uur: H.S.Y. II Bergen II 4 uur: H.S.V. I Bergen I Voor het inkuilen van gras en groenvoeder Bereiding eenvoudig, goed en goedkoop. VITASAN-VERKOOP KOOPMAN'S MEELFABRIEKEN N.v. LEEUWARDEN. r>o tiid is voorbij, dat men dat voor soldaten eigenlijk alleste goed was, dat men ze liet wonen in kazernes, die meer op menschenpakhuizen dan op militaire tehuizen leken, dat men zich, na afloop van de verplichte diensturen, niets meer van de mannen aantrok, erger zelfs, hun de middelen ver schafte om dat vermaak te zoeken waardoor lichaam en geest onher stelbaar besmet konden worden. Dat alles bestaat niet meer, zoo heeft ons een Hauptmann, comman dant van een der grootste kazernes in deze provincie, meegedeeld, want thans begrijpt men maar al te goed, dat de vrijheid en zelfstandigheid van het vaderland volkomen afhan kelijk zijn van de weerbaarheid van den soldaat en dat daarom moeite noch kosten gespaard mogen wor den om de lichamelijke en daar naast de geestelijke opvoeding zoo volmaakt mogelijk te doen zijn. Men beginne met den soldaat een tehuis te verschaffen, niet meer een verzameling uitgewoonde kazerne- vertrekken, maar een werkelijk te huis, met smaak en kunstzin ont worpen en uitgevoerd en, zoo -moge lijk, door de mannen zelf gemoderni seerd en gemeubileerd opdat er minder, van een kostbaar geheel dan wel van een tehuis met eigen sfeer kan worden gesproken. De commandant heeft de door hem uitgenoodigde journalisten la ten zien wat hij daarmee bedoelde en bij den rondgang door allerlei dienstvertrekken, door zalen en gangen naar diverse verdiepingen en bijgebouwen van een kazerne, welke eertijds als volkomen „uitge woond" bekend stond, bleek ten duidelijkste wat hij met het schep pen van een eigen sfeer heeft wil len zeggen. De beteekenls der opleiding. Maar vóór tot dien rondgang be sloten werd heeft hij ons in een uit voerige rede de beteekenis uiteen gezet van de opleiding van den Du.it- schen soldaat, een opleiding, welke volkomen verschilt van alles waar mede men tot dusver gemeend heeft de levende onderdeelen van het leger voor hun taak, de verdediging van het vaderland, geschikt te kun nen maken. Het leger, zoo zeide hij, is er niet alleen om de grenzen te bescher men, maar de opperbevelhebber der weermacht heeft al ziin mannen een nieuwe taak gegeven. De weermacht moet de hoogeschool voor de oplei ding der Duitsche jeugd zijn, moet de cultuur van het Duitsche volk tot uitdrukking brengen. Wanneer de soldaat een dergelijke opvoeding krijgt draagt hij de vruchten daar van mee naar huis en zoo kan het leger de opvoeder van het Duitsche volk worden. Na den vorïgen wereldoorlog zijn er in het Duitsche volle vele goede eigenschappen herboren, welke thans tot volle ontwikkeling komen en mannen en vrouwen vol heilig vuur aan den opbouw van een nieuwen staat deden werken. In1 de kazerne, waar zoo velen jong, gezond en levenslustig, bijeen zijn, bestaat de gelegenheid door lichamelijke en geestelijke training de sterkste en meest zelfbeheerschte menschen te kweeken, al is -het vanzelfsprekend, dat men iedere persoonlijkheid op de daarvoor meest geschikte wijze zal moeten opleiden, want al draagt men één en dezelfde uniform, er is een zoo groote verscheidenheid van karak ters, van afkomst en levensomstan digheden, dat met individueele be handeling volop rekening mpet wor den gehouden. Natuurlijk moeten de militaire oefeningen voor allen gelijk zijn en zullen de handgrepen et zóó vast in moeten zitten, dat ze als het ware automatisch en onder alle omstan digheden in volkomen gelijk tempo en ini volkomen gelijkvormigheid verricht worden, maar daarnaast wordt de zelfbeheersching aange kweekt, zoodat de soldaat vroolijk dienst doet, ook als eens niet-vrien- delijke woorden mochten vallen. De soldaat wordt door zijn nieu we opvoeding vervuld met religieu zen zin en ook al behoort hij niet tot een kerkgenootschap toch' gebracht tot een sterke verbon denheid met het Goddelijke. Bewondering voor het sterke en mooie lichaam. Hem wordt bewondering voor een schoon en sterk geslacht bijgebracht wat het Duitsche volk in de toe komst slechts ten goede kan komen en het is vanzelfsprekend, dat de sport daarbij een voorname plaats inneemt. Na drie 5 vier weken op leiding kan de soldaat al 50 km. ex- cerceeren en toont hij zich in het minst niet geprikkeld door de leng te van den marsch of de hitte der zonnestralen en sinds generaal- veldmaarschalk Von Reichenau de sportgedachte in het leger verbreid heeft en de sport daardoor in solda- tenkringen op hoog peil is gebracht, blijkt steeds meer hoe de Duitsche soldaat zich door zijn opvoeding een vrij man voelt, een man^die zeker is van zichzelf en op elk moment iedere situatie kan beheerschen. Zoo is de scholing van den soldaat een karakterscholing geworden, en men kan dit slechts bereiken bij mi litairen vanGermaansehen bloede omdat deze alleen daarvoor de on misbare eigenschappen bezitten. Voorbeelden uit de geschiedenis wekken op tot navolging van groote daden en terwijl commando's auto matisch worden uitgevoerd, moeten bevelen doordacht worden opdat men zelfstandige menschen in een denkend leger kan krijgen. Nobit zou een zoo sterke vesting als Sebastopol veroverd zijn als zij niet bestormd was geworden door soldaten, die stuk voor stuk persoon lijkheden waren en door hun oplei ding moed en zelfbeheersching had den gekregen. Voor den goeden soldaat is er geen scheiding tusschen dienst en per soonlijk leven. Wat in dienst geleerd is moet in den tijd buiten de kazerne doorgebracht tot uiting komen. Er zijn helaas menschen met afwijken de eigenschappen, er zullen wel eens militairen zijn, die 'zich niet houden aan de voorschriften, dat zij geen misbruik van alcohol mogen maken en dat zij de „v^puw'.' in alle opzich ten moeten eerbiedigen. Maar dezulken aldus deze com mandant erkennen wij niet ajs onze gelijken en vroeger of later komt de tijd, dat zij meedoogenloos worden uitgestooten. Trouw, eer en gehoorzaam heid. De Duitsche soldaat leert als hoogste begrippen de trouw, de eer en de gehoorzaamheid. De eer is de vervulling van alle plichten in de gemeenschapsgedachte, waardoor men zich de achting van alle men schen verwerft en in de kazerne wordt door alle officieren aller eerst door den commandant het voorbeeld van matigheid, reinheid en plichtsbetrachting gegeven opdat iedere soldaat kan zien, dat zijn meerderen vrijwillig doen wat zij van hem verlangen. Gehoorzaamheid wil zeggen, dat elk bevel wordt uitgevoerd, maar met vreugde. De commandant gaf daarbij met voorbeelden aan hoe men in den vuurdoop een oogenblik zijn zelfvertrouwen kan verliezen, maar hoe bevrijd van alle angst men kan worden als men na enkele oogenblikken zichzelf en zijn angst overwonnen blijkt te hebben. Duitschland heeft den oorlog niet gewild, want oorlog beteekent stil stand van de werken des vredes en het vloeien van Germaansch bloed waarbij de volkskracht in de toe komst wordt geschaad omdat zoo velen, die goede en gezonde nako melingen zouden krijgen, thans moe ten sterven. Wanneer Duitschland den oorlog zou verliezen is er geen Duitschland meer, maar ook geen Holland en zullen wij allen tot erger dan slaven worden, want de gebeurtenissen van na 1918 zullen zich in nog vreeselijker vormen her halen. Daarom moet Duitschland pa raat zijn en winnen en wanneer er eenmaal vrede zal zijn, zal de Duitsche soldaat in het volk uit dragen wat hem *in zijn diensttijd geleerd is, hij zal trouw, eer en waarheid dienen en tot elk offer bereid blijken.' Thans is het de tijd, dat men alles moet inzetten om alles te kunnen winnen. Een rondgang door de kazerne. Bij een na deze -«ede gehouden rondgang door de kazerne heeft de commandant den journalisten ge toond hoe door eigen arbeid een uit gewoonde reeks vertrekken in een gezellig tehuis kon worden herscha pen, hoe schemerlampen, radio, houtsnijwerk, kunstsmeedijzer en niet het minst teeken- en schilder werk naast bloemen en prachtige zelf ontworpen glas-in-lood-ra- men een verblijfplaats kunnen ma ken waar de militair zich werkelijk „thuis" voelt. Hij heeft verteld hoe de mannen zich individueel kunnen uiten bij een bezoek aan den arts en op zijn particuur spreekuur waar zaken van streng persoonlijken aard behandeld kunnen worden, hoe hij het vormen van groepjes teekenaars, beeldhou wers, zangers enz. in de hand werkt en hoe hij telkens weer een ver schillende groep onderofficieren ge legenheid biedt in een gezellig tehuis te musiceeren en zich met hem te onderhouden. Talrijk en vaak zeer fraai uitgevoerd zijn de gekleurde muurschilderingen, welke voorna melijk in de keurige eetzalen een beschaving bevorderende factor blij ken. Eenvoudig maar keurig netjes zijn de kamers van onderofficieren en ook de dienstvertrekken der hoo- geren waar alle meubels van eigen maaksel zijn. Een voortdurend vermaan. In de gangen waar alle wetens waardigheden gemeld zijn welke men in een hotel gewoonlijk aan den portier vraagt, zijn eiken dag op groote borden eenige historische bij zonderheden gememoreerd waarvan men den jaardag op den datum van vermelding kan herdenken en boven de groote ingangstrap prijken de woorden: „Was würde der Fülhrer dazu sagen?", als het ware een voortdurend vermaan om steeds dat gene te doen wat plicht en omstan digheden vereischen. Wij hebben, onder leiding van den kazernecommandant, een verderen rondgang door het enorme gebouw gemaakt, wij hebben de bibliotheek gezien, tevens de plaats waar oplei ding voor vele .kantoorfuncties in het latere burgerleven mogelijk blijkt, de localen waar de a.s. chauf feurs door zelfgemaakte modellen een zoo grondige opleiding in mo torkennis krijgen, dat zij elk gebrek te allen tijde zelf kunnen verhelpen, de enorme ruimten waar zij rijlessen krijgen, den verkeerstuin vol bord jes, waar niet alleen aan de Duitsche maar ook aan de Hollandsche ver keersborden volop aandacht wordt geschonken. En verder zijn wij gegaan door zindelijke en ruime vertrekken waar het eten wordt klaargemaakt en alles van de grootste zorg en hy giëne getuigt, langs werkplaatsen waar men van melk quark of van vleesch worst maakt, door magazij nen waar levensmiddelen voor het groote soldatenhuisgezin voortdu rend in voorraad worden gehouden, door eetzalen voor manschappen en onderofficieren waar alles van de uiterste zorg voor reinheid en hygiëne getuigt, totdat wij eindelijk in de officierscantine beland zijn waar de commandant zijn gasten eenige ververschingen heeft gebo den. Hier heeft» hij de hoop uitge sproken, dat deze kennismaking met den Duitschen soldaat en zijn tehuis tot gevolg zou mogen heb ben, dat men ook in ons land zal begrijpen, dat de militaire oplei ding niet alleen gericht is op het weerbaar maken van den soldaat, maar daarnaast beoogt hem zich „thuis te laten voelen onder zijn wapenbroeders en bovenal hem die eigenschappen van hart en geest bij te brengen waardoor hij eenmaal in het burgerleven te- ruggekeejxj het volk waartoe hij behoort, door zijn optreden en zijn voorbeeld, den weg naar een steeds betere gemeenschap kan wijzen. Foto Peperkamp. ZATERDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.BNO: Nieuwsber. Y.15 Frissche ochtendmuziek (gr.) 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.— BNO: Nieuwsber. en Programma-uittreksel. 'klS1 „Brandende kwesties", causerie (opn.) 8.30 Muziek uit Midden-Europa (gr.) 9.15 Voor de huisvrouw. 9.30 Otto Dobrindt en zijn orkest (gr.) 10. Ernstige wnuziek (opn.) 11.Voor zieke kinderen. 11.20 Viool en piano. 11.50 Zang met pianobegel. (gr.) 12.Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en zakëlijke ber. 13.Bertus van Dinteren en zijn orkest en gr.pl. 14.Boekbespreking. 14.20 Na gedan enarbeid. 15.45 Pianovoordr. (gr.) 16.Bijbellezing, en Gewijde muziek (opn.) 16.30 Klein vrouwenkoor „Vox Jubilans" met pianobegel. 17.Haarl. Orkestvereen. en solist (opn.) 17.15 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 17.30 Orgel spel. 18.Dé N.S.B. antwoordt. 18.15 De Melodisten (opn.) 18.45 BNO: Nieuws ber. 18.55 BNO: De wereldmeening uit den aether geplukt. 19.05 Liedje van verlangen. 19.15 Amusementsorkest en solist. 20.Walsen (gr.) 20.15 Film praatje. 20.30 Ieder vogeltje zingt zooals het gebekt is, cabaretprogramma. 21.15 Erich Schneidewind met zijn orkest en Cora Madou (gr.) 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.Spaansche zang (gr.) 22.15 Or kestconcert (gr.) 23.1524.Dansparket 255. Maar neen, Jimmy dacht niet meer aan lekkere hapjes. Het bos weer galmde van zijn gebrul. Hij was nu ge vaarlijk dicht aan de rand van het ravijn gekomen. Een nieuwe pijnaan- val scheen hem te kwellen. HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Symphonisch concert (gr.) 9— Strijkkwartet van Schubert en Mis No. 1 van Hay dn (gr.) 10.— Morgen wijding. 10.15 „Maria ten hemelopneming in de muziek en ,de beeldende kunst", lezing. 10.30 Lichte muziek (opn.) 12. Zang met pianobegel. 12.25 Sonate van Beethoven (gr.) 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 13.Visscherijkwartier. 13.15 Strijkorkesten (gr.) 13.40 Wij kijken de natuur in. 14.Haarl. Orkestvereen., solist en gr.pl. 15.30 Tijdschriftenschouw. 15.45 Het groote Omroeporkest. 16.30 „Kleine Tuinbouw", causerie. 16.45 Marcel Wittrisch zingt "(gr.) 17.Voor de binnenschippers. 17.15 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 17.30 Ensemble Willy Kok. 18.15 Het kwartier van den arbeid. 18.30 Gerard van Krevelen en zijn orkest en soliste. 19.Groeten aan Ned. zee lieden. 19.30 BNO: Nieuwsber. 19.40 BNO: Groningsch praatje. 19.50 Spiegel van den dag. 20 Zang met pianobegel. 20.35 Kwintet Van Mozart (gr.) 21.Als ik 't voor 't zeggen had. 21.15 Concert gebouworkest (opn.) 21.45 BNO: Nieuws ber. 22.BNO: Mil. overz. 22.10 Avond wijding. 22.1524.Zie Hilversum I. Vanaf 22.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding OFFICIEELE LANDBOUW- MEDEDEELINGEN VOOR DE PROVINCIE NOORD-HOLLAND. Richtlijnen voor de verplichte koolzaadteelt in de Provincie Noord-Holland. Uit de vele vragen,'welke worden ge steld, moet worden opgemaakt, dat nog niet iedere landgebruiker voldoende op de hoogte is met de beschikkingen, welke zijn uitgevaardigd met het oog op de uitbreiding van de teelt van'winterkool- zaad. Teneinde onnoodige correspondentie te' voorkomen worden hier nog de volgen de punten naar voren gebracht: 1. Iedere gebruiksgerechtigde, welke nog scheurplicht heeft volgens de ver plichting, welke was opgelegd voor 1941-42, moet het daarvoor aangewezen land nog in de maand Augustus 1942 gescheurd en mét winterkoolzaad, win- terraapzaad of gecontractëerd oliezaad bezaaid hebben. Het gecontracteerde zaad wordt alleen toegestaan, indien het betreffende contract voor 10 Augus tus 1942 aan mij was ^opgestuurd ter inzage. Deze z.g. uitgestelde scheur plicht kan niet worden overgedragen aan derden en dit is eveneens zoo met den verplichten uitzaai van koolzaad e.d. op deze perceelen. Indien op het bedrijf waarop uitge stelde scheurplicht rust tevens tuinbouw Wordt uitgeoefend op teeltvergunning, waarbij ook de verbouw van z.g. stul- lenzaad plaats heeft, kan na schriftelijk gedaan verzoek, worden overwogen den koolzaadverbouw om te zetten in een blauwmaanzaadverplichting. Indien dit laatste wordt toegestaan blijft echter toch de verplichting van het scheuren in de maand Augustus. 2. Van het bouwland, dat in 1942 is 29 door S. BROCKHOFF. „Wonderlijk", zei Joep peinzend. „Dat hij daarover de waarheid heeft gezegd. Het lijkt bijna of hij de be doeling had van Hagen te belasten. Ik ben ervan overtuigd, dat hij wist van die besprekingen over het labo ratorium, ook al sprak hij daarover niet. Heeft hij rechtstreeks iets ten -laste van van Hagen gezegd?" „Nee, hij deed alsof hij van de heele geschiedenis niets afwist. Overigens heben die twee samen een flesch wijn gedronken, op verzoek van Henpan, beweert'Frederik". Joep sprong op. „Het is afschuwe lijk. Steeds meer verdachten en geen een, waarvan men kan zeggen, dat hg het zeker gedaan heeft", „Tja, mijn beste, dat komt bij dergelijke gevallen meer voor. Het zou misschien wel verstandig ,zijn als jij dien meneer Frederik voor- loopig in het oog hield". Ontevreden met zichzelf verliet Joep het hoofdbureau van politie om te gaan eten. Het avondeten in hotel de Zwaan was niet gevarieer der dan anders. Joep kende de me nus al uit het hoofd en hij zou niet zweten hebben, hoe hij het had als Maandags b.v. het menu van Woens dag ter tafel zou verscijnen. Joep's toch al niet groote eetlust werd tot een minimum gereduceerd bij het lezen van de krant. Want de filmverslaggever Cinemax had de zomervacantie van den rechtbank verslaggever gebruikt om de geesti ge opmerkingen, die hij anders aan Greta Garbo's edel gevormde gestal te of aan Lilian Harvey's betoove- rende poppenvoetjes wijdde, voor de affaire van Hagen te misbruiken. Wie wee, wat het slachtof fer heeft moeten doormaken, voor de dood hem achterhaalde? Wij zien den grooten handelsman voor ons, hpe hij streed tegen een verterende passie, hoe hij desondanks zijn plicht bleef doen', hoe de onbekende tegen stander ten slotte greep naar pijlver gif der Indianen, de hyacintine, waardoor reeds heele volksstammen hun einde hebben gevonden". Hier brak Joep in lachen uit en verslikte zich bijna in een aardap pel. „Hyacintine" was onbetaalbaar! Maar misschien was het goed, dat het publiek zoo verkeerd werd inge licht. Ongetwijfeld las de werkelijke dader het nu ook. en verheugde hij zich over 't valsche spoor. Hij blader de verder, maar veel nieuws was er niet. Een spoorwegongeluk in Frank rijk, een vliegtuig in Amerika neer gestort en een schouwburgbrand in Spanje. Barcelona, daar woonde die rijke oom van Alex, die zoo goed gunstig was hem maandelijks vijf gulden te sturen. Het Lope de Ve- gatheater volkomen afgebrand. Joep betaalde en verliet het res taurant. De avond was over de stad gedaald. Joep ging de groote brug over, duizend lichtjes weerspiegel den in het waterHier is het heerlijk wonen, dacht hij, hier is het koel. Beukenweg 12, daar woon de hij. Hij keek naar het hooge huis, waarvan de benedenverdieping ver licht was en Joep zette zich op een bank om op te letten. Na eenigen tijd ging het licht uit en opende de voordeur zich. Fel straalde het licht van het trappenhuis naar buiten en Joep verborg zich snel achter een boom. De man die naar buiten kwam, bemerkte hem niet. Hij droeg een breeden vilthoed en liep snel. Joep zag, dat hij onder zijn overjas avondkleeding droeg. Joep volgde hem voorzichtig. In den Beukenweg waren op het oogenblik geen andere voorbijgangers en Joep was bang, dat Frederik Kampscholte zou be merken, dat hij gevolgd werd. Deze ging de brug over naar de markt. Hij scheen zijn weg precies te ken nen, want hij aarzelde geen oogen blik. Hij stak de markt over en ging den Steenweg in. Joep was ver baasd. Daar ging hij dus heen? Fki toen hij snel den hoek om ging zag hij hem inderdaad 't Odeon-cabarel binnen gaan, .(Wordt vervolgd}., Met blijdschap en dankbaarheid geven wij kennis van de geboorte van onzen zoon JACOBUS. K. M. POS. A. M. POS—TIEL. Alkmaar, 13 Aug. 1942. Maigdalenenstraat 18. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze dochter MARIJKE. TH. H. BUIL. I. M. BUIL—BOOTS. Alkmaar, Boterstraat 11. Tijdelijk St. Elisabeth Zieken huis. V «r '1 o o f d CORRIE HOLSMULLER en BERT^COCK. Alkmaar, Emmastraat 60. Monnikendam, Noordeinde 39. 15 Augustus 1942. J. D. .VAN DER BUSSE Jz. en N. DONKER Jd. geven kennis van hunvoorge nomen huwelijk, waarvan de vol trekking zal plaats hebben op Dinsdag 25 Augustus des n.m. 3 uur te Sijbecarspel. H.H.Waard Benningbroek Aug. 1942. Receptie te Benningbroek 16 Aug. 35. Receptie tb H.H.Waard 23 Aug. 3'5. Toekomstig adres: Middenweg G 157, H.H.Waard. TANDARTS, NIEUWLANDERSINGEL 51. Voortaan, ingaande MAANDAG 17 AUGUSTUS, SPREEKUUR v.m. 911.30 uur en voorts vol gens aanvraag. Middagspreekuur vervalt. Gevraagd: MEISJE voor d. of d. en n. voor huish. en winjkel. P. MIENES, Boekhandel, Oudkarspel. Gevraagd flinke WERKSTAR voor halve dagen. Langestraat 79. Gevraagd voor dag of dag en nacht een NET MEISJE bij J. DE PEE, manufacturen, Sint-Maarten. NÉT DAGMEISJE gevraagd of een nette werkster. Mevr. DRöGE, Langestraat 73 NETTE DAGDIENSTBODE gevraagd. Zondags vrij, öf werk ster 3 dagen per week. KLINKERT, Langestraat. 93. DAGMEISJE gevraagd voor enkele dagen per week bij C. KRAMER GLIJNIS, Wittenburg, Stompetoren. Kruideniersbedrijf G. STOL, Rembrandtstraat 11. SCHILDERSKNECHT gevraagd. M. VERGAAIJ, Rustenburg. geïnventariseerd moet 8 of 5 be zaaid worden met koolzaad. Voor de be drijven op de zandgronden is het ver plichte percentage 5, voor alle andere grondsoorten 8 Zonder meer wordt aangenomen, dat iedere belanghebbende met deze ver plichting op de hoogte is. 3. Op zandgronden zijn de bedrijven met minder dan 5 ha. bouwland vrijge steld van den verplichten koolzaadbouw. Op alle andere grondsoorten zijn al leen vrijgesteld de bedrijven met minder dan 1 ha. bouwland. Nogmaals breng ik onder de aandacht dat het aanbeveling verdient kleine op pervlakten koolzaad zooveel mogelijk te combineeren tot grootere velden. De hiervoor benoodigde overdracht wordt dezerzijds verstrekt na ontvangst van een schriftelijk verzoek daartoe. Dit verzoek moet voor 20 Augusjua bij mij worden ingediend. 4. Uitzaai van koolzaad, of winter- raapzaad op land, da|t gescheurd Is voor den scheurplicht 1942-'43 geeft recht op een hoogere scheurpremie. Deze wordt in dit'geval 300 gld. 5. Vervanging van koolzaad door an dere oliezaden, welke op contract zullen worden geteeld is alleen toegestaan, in dien het contract aan mij ter inzage is gestuurd voor 10 Augustus j.l. 6. Op meerdere bedrijven zijn geen goede of voldoende vroegruimende voorvruchten voor den uitzaai van kool zaad aanwezig. In dat geval kan door mij ontheffing van de koolzaad ver plichting worden gegeven. Het koolzaad moet dan worden vervangen door blauwmaanzaad en wel over een opper vlakte, welke l1/, maal zoo groot is als de óorspronkleijke koolzaad opper vlakte. 7. Indien oliezaden op contract wor den verbouwd kan voor een eventueele resteerende oppervlakte eveneens om zetting in verplichte blauwmaanzaad- teelt worden toegestaan, zonder areaal vergrooting zooals is aangegeven onder punt 7. DE PRODUCTIECOMMISSARIS ÏCLOB NOORD-HOLLAND. Gevraagd een le KAPPER(STER), goed- loon. P. KLOPPER, Dames- en Hee renkapper, Straatw, A 242, Heiloo. Speelgoedfabriek vraagt JONGENS, 15 tot 18 jaar. Aanmelden Hee- renweg 243, Heiloo. gevraagd voor loopwerk en op leiding, 15 16 jaar. Aanmelding na 17 Aug. Mient 21. Te koop of te huur WINKELHUIS, St. Armastrta'at Alkmaar. Br. lett. J 675 bureau van dit blad. WONINGRUIL, gemeub. landhuis met gr. vruch- tentuin Schoorl tegen ongem. landh. kl. tuin Schoorl of omge ving, eiind- Oct. Br. letter V 685 bur. v. d. blad'. NET EENV. PENSION aangeb. omtrek Ambachtsschool. Br. onder letter N 679 bureau van dit blad. INWONING AANGEBODEN bij alleenst. pers. in dorp nabij' Alkmaar, liefst Echtpaar m.l. of klein gezin. Br. letter S 683 bur. v. d. blad. HUIS MET MEUBELS te koop (midden der stad). Br. onder letter T 684 bureau van dit blad. BANDENRUIL. Nieuwe transportband aange boden in ruiil voor 1 of 2 buiten banden 28 X 154. Telefoon 3014. HEERENRIJWIEL ter overname gevraagd. Fongers, Gazelle of diergelijk merk, in prima staat, met prima banden; J. F. QUAX, Westerweg 101. Te koop naaimachine, Gritzner, in prima staat, en een radiotoestel, geen U.K.G. Drebbelistraat 16 n-a 6 uur. TE KOOP GEVRAAGD. KLINKERT, Langestraat 93. Gevraagd in Alkmaar of omg. EEN WONING te huur, huurprijs bijzaak. Br. letter P 681 bur. v. d. blad. WONINGRUIL. Flink Burgerwoonhuis a 5.25 p. w. tegen een kleine boven- of benedenwoning tot 6.50 per w. Br. letter K 676 bur. v. d. blad. Voor deze wedstrijden is een fraaie lauwerkrans uitgeloofd. Fietsenstalling a 5 ct. op het terrein. Entrée 20 cent. Vraag het Uw dokter Elke dokter zal het U zeggen: vliegen zijn gevaarlijk,., ze brengen ziekten over. Op U, op het eten, op Uw kin deren, op het vee. Duldt ze nietinUwhuis-vangzemet een VLIDO-vliegenvanger. Nóg te verkrijgen ènprima! Maandenlang blflft ze haar kleef- fcracht ihehouden. *h «ent per stuk 6 voor een dubbeltje Erdal-product^.,^ ff Md F

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 3