dFvÏÏürr ischoent. Tabaks-diefstal te Den Helder Van ©en kunstbeoefenenden bakker. opgehelderd. AGENDA De Volkskunst leeft ook in Alkmaar, PUBLICATIES DISTRIBUTIE-NIEUWS. BON „ALGEHEEN 360". MARKTBERICHTEN BURGERLIJKE STAND. SPORT. Amsieruamsche Bema De* rijwieldievi gen- W Twee Heldersche politie agenten er bij betrokken. Verscheidene arrestaties hebben plaats gevonden. Bij de vele inbraken, die eenigen tij tl geleden in Den Helder plaats vonden, was er één ten nadeele van den tabaksgrossier Verfaille. Er werd daar voor een waarde van meer dan 1000 gulden (inkoopsprijs) aan .shag, sigaretten en tabak weg gehaald en hoewel de recherche al het mogelijke in het werk stelde om de daders te achterhalen, mocht mep hierin aanvankelijk niet slagen. Men gaf het echter niet op, en thans kan men het genoegen sma ken, deze affaire voor het grootste gedeelte tot oplossing gebracht te hebben. Dat daarbij blijkt dat een tweetal Heldersche politieagenten debet is aan deze zaak, is iets, wat weliswaar verbazingwekkend is, doch hetwelk anderzijds bewijst dat men in de kringen van het corps niet schroomt de hardste middelen te gebruiken, wanneer blijkt dat dit noodzakelijk is. Hoewel het in verband met het nog loopende onderzoek niet ge- wenscht is thans reeds de geheele voorgeschiedenis van deze zaak weer te geven, kan wel vermeld worden dat men sedert de inbraak niet stilgezeten heeft om een spoor van de daders te vinden. Telkens weel was-men, 't echter bijster, totdat en kele dagen geleden door een zeer bijzonderen samenloop van omstan digheden eindelijk de eerste tip van den sluier opgelicht werd. Buiten de stad werd een zending rookartikelen aangehouden, en bij die zending bleek zich een hoeveel heid shag te bevinden van hetzelfde merk, als afkomstig van de inbraak bij Verfaille. Dit was het begin van de oplos sing, want al heel spoedig daarna mocht men nadere gegevens in handen krijgen en was men ver plicht over te gaan tot de arresta tie van twee agenten bij het corps, n.l. de agent v. H. en zijn collega L. Beiden ontkenden categorisch iets met de inbraak te maken te hebben. Vertakkingen elders. Het bleek dat een en ander geraf fineerd in scène gezet was en dat men niet uitsluitend in Den Helder moest blijven om het gevonden spoor te kunnen volgen. Ook in en kele plaatsen in de provincie had zich dit reeds vertakt. Eenige per sonen werden, als medeverdachten in de zaak, eveneens gearresteerd en bevinden zich, evenals v. H. en L., in arrest. Wij vernemen, dat de beide hoofd verdachten, de agenten, tot nu toe hun schuld aan de inbraak looche nen. Het staat evenwel vast, dat zij in ieder geval beslag gelegd hadden op een deel van den buit, die door hen in den zwarten handel gebracht werd en voor grof geld verkocht. Als men weet, dat de inkoopwaarde van de partij meer dan 1000 gulden bedroeg, behoeft men niet te vragen welke bedragen deze heeren voor de gestolen waar maakten. Het schijnt dat v. H. over een leeg perceel beschikte, eigendom van een familielid, en hetwelk hij als opslag plaats voor het gestolene gebruikte. Het onderzoek is nog in vollen gang. OOK GEEN BEVELANDERS AANVOEREN. In aansluiting op het bericht van eenige dagen geleden, dat geen Bintjes mogen worden aangevoerd, kunnen wij thans nog mededeelen, dat ook de aanvoer van Bevelanders tot nader order niet is toegestaan. GESLAAGD. Te Amsterdam slaagde voor het diplo ma A (onder Rijkstoezicht) als schoen hersteller de heer A. Janson Czn., alhier. De heer F. Goos te Heiloo heeft te den Haag het diploma C voor scheepswerk- tuigkunde behaald. De heer W. K. Go-.dijk te Broek op Langendijk is geslaagd voor het in Juni gehouden examen van boekhouden voor de Ned. Associatie voor praktijkexamen. TOONEEL IN HET GULDEN VLIES. Kermisweekprogramma. Volgende week de eigenlijke Alkmaarsche kermisweek zal in het Gulden Vlies een reeks tooneel- opvoeringen plaats vinden. Reeds a.s. Zaterdag wordt begonnen en wel met het optreden van het gezelschap Bouber in het successtuk van dit ensemble: De Woekeraarster. In de titelrol treedt op Aaf Bouber, die ook nu weer een bijzondere creatie van deze figuur geeft. Bovendien zal men Annie Verhulst weer terug zien en verder alle bekende krach ten, zooals André v. Dijk, Herman Bouber, Tonny Foletta, enz. Het stuk staat pok voor Zondag en Maandag op het programma, zoodal van een goed begin kan worden ge sproken. GEEN GROENTEN NAAR LIMBURG EN DE GRENS STREKEN. Bij de veilingen is bericht ont vangen, dat geen groenten mogen worden afgeleverd ten behoeve van den verkoop in Limburg en de grensstreken. Met nadruk dringt de Nederl. Groenten- en Fruitcentrale er op aan, er de handelaren op te wijzen, dat, wanneer toch partijen naar de grensstreken worden over gebracht, zeer strenge maatregelen zullen worden genomen. Overtre dingen van deze bepaling, die de veiling bekend worden, dienen on middellijk aan de Centrale te wor den gemeld. DE HANDEL IN POOT- AARDAPPELEN OOGST 1942. Omtrent de inschakeling bij dé po terregeling 1942 bericht de V.B.N.A., dat de regeling 1942 voor pootaardappelen zoowel technisch als wat betreft de in schakeling van handelaren, berust bij het op grond van .het organisatiebesluit voedselvoorziening ingestelde bedrijfs- schap voor zaaizaad en pootgoed. Het bedrijfsschap heeft besloten, dat de er kenning als poterhandelaar bij de V.B. N.A. voor den poterhandelaar oogst 1942 geen recht meer geeft op het verhande len van pootaardappelen. Om te mogen handelen in pootaardappelen zal een ieder, dus ook degene, die bij de V.B. N.A. als poterhandelaar erkend is, in het bezit moeten zijn van een door ge noemd bedrijfsschap verstrekte vergun ning. Het bedrijfschap zal hiervoor de aanvrage om een vergunning toetsen aan normen, die het zelf vaststelt. EXPORTHEFFINGEN EN BIJDRAGEN. Met ingang van Dinsdag 13 Augustus moeten de exporteurs bij export naar Duitschland de volgen de heffingen aan de Nederl. Groen ten- en Fruitcentrale afdragen: Bloemkool II (18—22 cm) 0.60; komkommers los verladen, IA 2, I 1.60, II 2.20, III 3.40; kom kommers verpakt in E-kisten IA 0.50, I 0.30, II 1.10 en III 2.40 per 100 stuks; peen zonder lof /II 201500 gram, ongewasschen los verladen 0.60; roode kool 0.70 en spitskool 1 per 100 kg. De Centrale verleent met ingang van denzelfden datum de volgende exportbij dragen: augurken V 0.30, I en II stippel 0.40; idem III en IV stippel 0.30; peen zonder lof II (51 200 gram) ongewasschen 0.50; witte kool 0.30 per 100 kg. Bloem kool IA, boven 27 cm, 2.60, idem I (2227 cm) 0.30, koolrabi I, bo ven 7 cm 0.40 per 100 stuks. Krop sla I 1.30 per 100 krop. Bioscopen. Harmonie-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer Pygmalion (rom.) Alle leeftijden. (Geprolongeerd). Victoria-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer Verlaten (rom.-dram.) 14 jaar. Cinema-Theater, 7.30 u., hoofdnummer Violanta (rom.-dram.) 14 jaar. Alkm. Biosooop-Theater, 7.30 u., hoofd nummer Unsterblicher Walzer (rom.) Alle leeftijden. GEVONDEN VOORWERPEN. Politiebureau: Handwagen, armbandje, handschoen, bril, mapje met foto's, kunstgebit, buigtang, portemonnaie met inhoud. Wormsbecher, Leliestraat 17, lederen actetasch; Otter, Toornburg C 1, jasje; Verwer, Oudegracht 297, distributiebe scheiden; Jansen, Druivenlaan 49, halve duimstok; Dik, Koningsweg 8, regenjas; Kaay, v. d. Woudestraat 20, jongenskous; Burger, v. d. Meystraat 15a, sleutel; Terpstra, Schoutenstraat, sleutelbos; Burgering, Raaksje 11, zwarte tasch; de Vlugt, Gashouderstraat 5E, vulpen; Mol, Lindenlaan 7, boodschappentasch met inhoud; Hemelrijk, Lindenlaan 14, por temonnaie met inhoud; Brakenhof f, Oudorperdijkje 50, koperen rel van vischtuig; Jansen, Wildemanstraat 18, regenjas; Kalis, Snaarmanslaan 24, ceintuur; Medik, Fr. Halsstraat 4, mes; Huishoudafd. V. D., portemonnaie m. inhoud; De Wolf, Hofdijkstraat 15, ge deelte van windbuks; Bakker, Baan- singel 18, riem; Hink, Tuinstraat 4, si garettenkoker; Scheer, Bleekerskade 14, kolenzak; Meyer, Kennemerstraatweg 27a, shawl; Strubbe, Kennemerstraatw. 171, loopvlak van rijwielband; Koster, Lindegracht 29, wollen vest; v. d. Sluij, Boomkampstraat 22, rozenkrans in étui; Roode, K. v. 't Veerstraat 47, leeren riem; v. Beek, Nassaulaan 3, sokophou- der; Blom, Hoeverpad 52, gouden ring; Baart, Overdiestraat 39, alpinomuts; Veldhuis, Kennemerstraatweg 45, kin derschoentje; Vennik, Nieuwesloot 123, versnaperingenkaart; v. Zijl, Wagenma kerstraat 19, bril; Besteman, Bosboom straat 9, shawl; Kwak, R. Cobdenstraat 8, hondenhalsband 's avonds te bevra gen); Dik, Koningsweg 8, jongensjasje; Vroling, Scharloo 5, pakje met inhoud. INGEKOMEN PERSONEN. H. W. L. Petrick, N.H., chef verver, en echtgen., Spoorstraat 83, van Goes. F. J. M. Weber, R.K., loopknecht, Ken- nemersingel 18, van Duitschland. G. D. Swanenburg de Veijs, Rem., school arts, en gezin, Bergerweg 143, van Veen- dam. C. Besseling, R.K., dienstbode, Lindegracht 35, van Hoorn. H. T. Nobels, geen, Comansstraat 28, van Wieringen. P. Knuttel, N.H., admi nistrateur wederopbouw, Kennemerpaak 32, van Diepenveen. P. Veerman, geen, kantoorbediende, en echtgenoote. Roemer Visscherstraat 22, van Den Helder. D. Meerstadt, R.K., klooster' broeder, Bierkade 3a, van Jutphaas. J. Vlug, N.H., tuinbouwer, Molenbuurt II, van-Langedijk, Oudkarspel. G. A, de Boer, N.H., agent van politie, en gezin, Bosboomstraat 26, van Heem stede. P. Bakker, R.K., uitvoerder van bouwwerken, en gezin, Verdronken- oord 10, van 's-Gravenhage. J. J, Bos, geen, zonder beroep, Steijnstraat 43, van Groningen. G. A. Brons, N.H., commissionnair in granen, Prins Hen drikstraat 46, van Termunten. J. Pater, R.K., dienstbode, Nieuwlander- singel 43, van 's-Gravenhage. J. van Egmond, R.K., kellner, Verdronkenoord III, van Heerhugowaard K. Kossen, N.H., bankwerker, en echtgen., Ie Ka belstraat 21, van Langedijk. C. van Dijk, N.H., vertegenwoordiger, Oude gracht 291, van Den Helder. A. A. Duits, geen, huisschilder, Overdiestraat 20, van 's-Gravenhage. P.- J. Kuin, R.K., dames en heerenkapper, Bierkade 11, van Bovenkarspel. M. T. Blonk, N.H., coupeuse, van der Lijnstraat 38, van Bergen op Zoom. K. H. Meulen- beld, N.H., kapper, Scharloo 10, van Almelo. J. L. Kools, G.K., zonder beroep, Nassaulaan 40, van Heiloo. W. P. de Wilde, geen, zonder beroep, Harddr. verslaan 6, van Boskoop. J. P. Leek, R.K., zonder beroep, Zeglis 37, van Schimmert. M. Dijkstra, geen, koopman in techn. art., en echtgenoote, Friescheweg 6a, van Amsterdam. M. G. van Zoelen, geen, klerk registratie, en gezin, Regulierslaan 19, van Den Helder. J. Poets, geen, Regulierslaan 18, van Den Helder. L. Smink, G.K. dienstbode, Egmonderstraat 12, van Hoorn. A. L. Ouwerkerk, N.H., leerl. verpleegster, Harddraverslaan 11, van Soest. J. Kruijer, N.H., Obergefreiter Waffen SS, en echtgenoote, Bisschop Bottemannestraat 4, van Amsterdam. C. Ursem, R.K., wed. van C. M. Romer, zonder b"erocp, Dr. Schaepmanstraat 10, van Amsterdam. A. M. H. van Uitert, geen, hulp in de huishouding, Kenne merstraatweg 155, van Heemstede. E. A. Roozendaal, N.H., dienstbode, Dr. Niet slechts een kunst zinnig, maar ook een sociaal en praktisch man. In de Wagenmakersstraat, links van den Schermerweg, woont de sinds 1913 in Alkmaar gevestigde broodbakker J. Molenaar. Het was ons bekend, dat deze bakker, bezield met liefde voor de kunst, als schrijnwerker er zijn mag. Vele jaren heeft hij zich met het hout snijden bezig gehouden en de laat ste jaren heeft hij zich op het beeld houwen, in hoofdzaak reliefwerk, bezig gehouden. Onze stadgenooten dr. van Gilsen en de familie Jacob- sen bezitten van zyn hand ge beeldhouwde banken, die het bewijs leveren, dat in hem het talent van den volkschen kunstbeoefenaar aan wezig is. Wij vonden hetgeen wij zagen dermate belangrijk, dat wij eens een praatje met hem zijn gaan maken. Bij het bezoek bleek ons, dat Molenaar niet alleen een artis tiek, maar ook een sociaal voelend en praktisch man is. Wy troffen hem n.l, in zijn bakkerij, waar hij bezig was voor tal van buurtbewo ners pannen met geschilde aardap pelen in den oven te plaatsen, terwijl hij hen tevens van warm water voorzag, waarvoor groot en klein met emmers kwam opdagen. Na het bakken van het brood, zoo vertelde hij ons, is de oven nog wel zoo heet, dat ik met weinig brandstof nog best het potje van de omwonenden kan gaar koken. Dat dit, in dezen tijd van gasbesparing, door de huis moeders op prijs wordt gesteld, bleek wel uit de vele pannetjes die 'ïh den oven een plaatsje hadden ge vonden. Met hem -eken de over zyr kunct, heer Molenac: hy in de vorige oorlogs- jaren, toen hij als militair te Ber gen aan Zee was gedetacheerd, door wijlen mevr. van ReenenVölter ertoe gébracht was zich met hout snijden bezig te houden. Zij ver schafte mij het hout en ik vervaar digde voor haar nog een kop van een veldheer, die zich in het Ber- gensche Museum moet bevinden. Ook toen ik mij als bakker in Alkmaar vestigde, ben ik deze kunst blijven beoefenen. Voor mijn kinde ren en andere familieleden sneed ik o.m. tal van kapstokken. De laatste jaren legde ik mij meer tóe op beeldhouwwerk. Nu mijn jongens groot zijn en in de bakkerij werken, heb ik wel drie dagen in de week, die ik voor dit werk, dat ik graag doe, kan besteden. Van den ouden broodtrog van ,'rpijn vader, best eikenhout, maakte ik voor mijn zoon een bank, waarin ik voorstel lingen uit het land- en bakkersleven beeldhouwde. Ik heb 5 kinderen en" voor ieder van hen maak ik een bank, met voorstellingen naar eigen fantasie. De heer Molenaar toonde ons er een, die in zijn winkel een plaatsje heeft gevonden. Deze bank heeft een lengte van 1.75 M. In het midden is een bakker uitgebeeld, die op een hoorn blaast, zooals wij die van oude prenten kennen. Er onder staat gebeeldhouwd „De bak ker van de hoek, die heeft vannacht geblazen". De geheele voorstelling bestaat uit verschillende tafreelen, waarin de gang van het graan naar den consument wordt voorgesteld. Wij zien den arbeid op het land, het vervoer van het graan in het dorp naar den molen, de verwerking van het meel in de bakkerij en het con- sumeeren van het brood door den consument, voorgesteld door een meder. die haar kind voedt. Dc lden kiest de heer Molenaar un oude plaatjes ejn het is treffend, hoe juist hij de voorstelling in re liefvorm weet weer te geven. In de bakkerij was hij bezig met een kleinere bank voor een van zijn kinderen, waarop hij" de wapens der gemeenten, een zestal, waar hij zijn bakkersopleiding heeft gehad, met dat van zijn geboorteplaats Assen delft in het midden, heeft gesneden. Mijn ideaal, zoo vertelde de heer Molenaar verder, is steeds het bezit geweest van een oude eiken gesne den kist voor den winkel en thans ben ik met de paneelen daarvoor aangevangen. Een er van is reeds gereed gekomen en het is wel typisch, dat de heer Molenaar-voor de voorstelling gegrepen is door het tijdsbeeld, waarin wij leven. Om uit te beelden, dat er weinig is veran derd, koos hij, naar een reproductie in een Katholieke Illustratie een beeldhouwwerk, in 1819 vervaar digd door J. P. Perraut, waarvan het origineel in het Louvre te Parijs hangt, voorstellende een Romeinsch jongeling, die opgeroepen is voor den oorlog en afscheid van zijn ouders neemt, met als onderschrift „Zoo was het vroeger". Op een an der paneel stelt de heer Molenaar zich voor, dit afscheid van -een mo dern strijder uit te beelden. In zijn woonkamer hangt een gebeeld houwde Christuskop, eveneens een zeer verdienstelijk werkstuk, terwijl een in hout gebeeldhouwd paardje, hoewel niet geheel geslaagd, erop wijst, dat hij ook op plastisch gebied stellig nog veel goeds zal bereiken. De heer Molenaar, die tot nog toe zijn kunst geheel uit liefhebberij beoefende, trok reeds de belangstel ling van een onderneming voor binnenhuis-architectuur, die hem reeds opdrachten wilde geven, doch hij bleef er, hoewel hij wel genegen is, zijn werkstukken te verkoopen, toch de voorkeur aan geven, zich hiet aan opdrachten van kunsthan delaren te binden en waar de heer Molenaar als bakker in zijn onder- boud kan voorzien, leek ons dit voor zijn levensgeluk ook het juiste «Mm!» Ktomp. Schaepmanstraat 4, van Heemstede. A. Grootes, N.H., wed. van J. van der Busse, zonder beroep, Spoorstraat 66, van Heerhugowaard. T. C. Wilden burg, R.K., tuindersknecht, en gezin, Ranonkelstraat 39, vin Heiloo. C. J. van Nimwegen, N.Hr, echtgen. van C. Loch, zonder beroep, Bisschop Botte mannestraat 17, van Den Helder. M. E. Westerbeelf R.K., zonder beroep, Lindegracht 5, van Vught. J. C. E. Jenss, D.Ev., dienstbode, Kennemerpark 26, van Bergen. H. J. Wessels, geen, zonder beroep, Langestraat 74, van Groningen. J. C. M. van Eijk, R.K., tijd. ambt. bur. soc. zaken, Oudegracht 151, van Bergen. A. Brand, N.H., dienstbode, Mient 18, van Jisp. In den grond geboord. (D.N.B.) - Van militaire zijde wordt medege deeld: Drie vijandelijke koopvaar ders zijn door Duitsche duikbooten in de Amerikaansche kustwateren, waarvan één in de Antilla-Zee, ge torpedeerd en tot zinken gebracht. Van alle drie deze schepen zijn thans geredde opvarenden aan land gegaan. Het .waren schepen, die grondstoffen vervoerden, zij waren van- middelbare grootte. 120 vliegtuigen neergeschoten. (D.N.B.) - De eerste luitenant Her man Graf, escadrillekapitein bij een jachteskader, heeft op 14 Augustus aan het Oostelijke front zijn 120ste. overwinning in de lucht behaald. DE ZEEVISCHPRIJZEN. 's-GRAVENHAGE, 19 Aug. Nu de prijzen voor de zeevisch zijn vastge steld wordt de aandacht van het pu bliek gevestigd op de officieeele me- dedeelmgen m de bladen van mor gen, waarin de prijzen van de voor naamste zeevischsoorten bekend worden gemaakt. Ook hier, en voor al daar het een distributievrij voe dingsmiddel van groote beteekenis betreft, wordt de algeheele mede werking van het publiek ingeroe pen, opdat geen te hooge prijzen worden betaald. Voor een redelijke verdeeling van de visch is een stipt nakomen van de prijsvoorschriften noodzakelijk. ARBEIDSVOORWAARDEN IN HET HOTEL-, RESTAURANT- EN CAFE-BEDRIJF. Nieuwe regeling gaat in op 1 Oct. a.s. 's-GRAVENHAGE, 18 Aug. Blij kens de Staatscourant van heden heeft het college van rijksbemidde laars een regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden vastge steld in het hotel-, restaurant-, café restaurant-, café- en cafetariabedrijf. Ter vaststelling van het loon der werknemers zullen de onderne mingen in dit bedrijf, met uitzonde ring van cafétaria's, door het college Van rijksbemiddelaars in 3 klassen worden ingedeeld. In de bijlagen van de regeling zijn de loonen vermeld, die voor iedere functie^ in iedere klasse gelden. De loonen"- voor het personel in café taria's, die niet in loonklassen wor den ingedeeld, zijn in een aparte bijlage vastgesteld. Voor café-restaurant-kellners en cafê-kellners, die bedieningsgeld ontvangen is bepaald, dat zij in ieder geval ook een vast loon genie ten, dat hooger wordt naarmate hun wekelijksche omzet geringer is. De normale arbeidsduur is vastge steld op maximaal 120 uur per 2 we ken. Ingeval overwerk moet worden verricht, wordt hiervoor een extra vergoeding betaald. De werknemers hebben recht op een wekelijkschen onargebroken rusttijd van ten minste 30 uur en op kleinere dagelij ksche rusttijden. Verder moeten zij wekelijks in de gelegenehid worden gesteld, een kerkdienst bij te wonen. De kosten van aanschaffing en onderhoud der uniformkleeding zijn voor rekening van den werkgever, die van aanschaffing en onderhoud der beroepskleeding voor rekening van den werknemer. Voorts zijn bepalingen opgenomen voor vacanties, mastiek maken, door betaling van het loon bij ziekte en bij zgn. kort verzuim, risico voor schade en betreffende leerlingen en de invoering van een leerlingboekje. De regeling gaat in op 1 Oct. 1942, met uitzondering van de'bepalingen betreffende het leerlingboekje, die ingaan op een nader te bepalen tijdstip. Boodelijk ongeval. - In de on- dergrondsche werken van de Oranje Nassau mijn 3 te Heerlerheide heeft zich een instorting voorgedaan, waarbij de 21-jarige sleeper van Rijzewijk uit Heerlen doodelijk ver ongelukte. De jonge man was onge huwd. Lift omlaag gestort.In een fabriek te Arnhem had in strijd met de voorschriften een aantal arbei ders in een goederenlift plaats ge nomen. Door overbelasting knapte de kabel en stortte de lift naar be neden. Zes arbeiders moesten in het Gemeenteziekenhuis worden opge nomen. In de meeste gevallen we gens beenbreuken. Hun algemeene toestand mag gunstig worden ge acht. Door electrischen draad gedood. - Dinsdagmiddag is de ze^ntienjari- ge jongen Verhoef uit Waalwijk in aanraking gekomen met de electri- sche draden van een lantaarnpaal, waarin hij tijdens het spel was ge klommen. Hij stortte dood naar be neden. Welkom thuis van vacantie. -f De bewoners van een benedenhuis aan de Zuider Amstellaan te Am sterdam kwamen, toen zij Zondag avond van vacantie terugkeerden, tot de ontdekking, dat tafelzilver, zilveren serviezen, heerencostuums, bontmantels, een filmapparaat en nog vele andere zaken verdwenen waren. De waarde van het gestolene bedraagt vele duizenden guldens. Hamstervoorraad. - Ten huize van den 54-jarigen J, C. van S. aan den Ouden Scheveningscheweg te Den Haag heeft de politie een enor me hoeveelheid levensmiddelen en andere gehamsterde waren in beslag genomen. Het gezin van S. bestond slechts uit twee personen. Voor hel weghalen der opgestaplde yowfa^tii DRANKWET. (Staatsblad 1931, nr. 476). De BURGEMEESTER van ALK MAAR, waarnemende de taak van Burgemeester en Wethouders, brengt ter algemeene kennis, dat is inge komen een verzoek van H. Brok- schmidt, alhier om een verlof A verlof voor den verkoop van zwak- alooholische drank in het klein, zoo wel voor gebruik ter plaatse, voor welke het verlof geldt, als voor ge bruik elders in het perceel Kei zerstraat Nr. 22. Binnen-twee weljen na dagteeke- ning dezer kan een"ieder schriftelijk bezwaren tegen het verleenen van dit verlof indienen. Alkmaar, 19 Augustus 1942. De Burgemeester van Alkmaar, G. VAN SLINGERLAND, loco-burgemeester. Secretaris, R. VEENDORP, loco-secretaris. OPENBARE SCHOOL VOOR UITGEBREID LAGER ONDERWIJS TE ALKMAAR. Het hoofd van bovengenoemde school brengt ter kennis van de leerlingen, dat de lessen worden hervat op MAANDAG 24 AUG. a.s., des namiddags 13.45 uur. Alkmaar, 19 Augustus 1942. Het hoofd, J. HOEKSTRA. MURMELLIUS-GYMNASIUM TE ALKMAAR. De rector maakt bekend, dat de lessen zullen worden' hervat op WOENSDAG 26 AUGUSTUS a.s., om 13.30 uur, In het gebouw van de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs, Krelage- straat 31. Op DINSDAG 25 AUGUSTUS a.s., tus- schen 14 en 15 uur, moeten de leerlingen den rooster komen afhalen aan ge noemd schoolgebouw. Alkmaar, 19 Augustus 1942. De rector, Dr. J. C. KAMERBEEK. UITREIKING DIVERSE DISTRIBUTIEBESCHEIDEN. De Leider van den Distributie- dienst, Kring Alkmaar, maakt be kend, dat vanaf Maandag 17 Augüs- tus 1942 een aanvang zal worden gemaakt met de uitreiking van 1. bonkaarten voor voedingsmid delen voor de 10e periode; 2. aardapp'elkaarten; 3. tabaks-, sigaretten- en versna- peringskaarten. De bonkaarten worden alleen uit gereikt tegen overlegging van de distributiestamkaart met inlegvel. Een inlichtingenformulier MD 32, ter verkrijging van aardappelkaar- ten, waaruit moet blijken, dat per gezinslid over minder dan 25 kg aardappelen wordt beschikt, moet in het uitreikinsglokaal worden in gevuld. Voor het verkrijgen van een tabaks-, sigaretten of versnaperin genkaart is ditmaal geen inlevering van een bepaalde bon vereischt. Men dient zich voor het afhalen der kaarten uitsluitend aan te mel den op den datum, welke op de bonkaart 9e periode is afgestempeld. Ten bewijze, dat men op den juis- ten datum verschijnt moet een bon kaart van de 9e periode worden ge- tsjond. De uitreiking van de bonkaarten zal geschieden op de volgende plaat sen, t.w.: 1. in het schoolgebouw aan de Brillesteeg. In dit gebouw zal op twee plaatsen worden uitge reikt. 2. In de voormalige Keetkolk- school, ingang Westerkolkstraat. De inlegvellen van personen, ge boren tusschen 9 Augustus en 7 September van de jaren 1921/ 1928 en 1938, moeten eerst ter ruiling aangeboden worden bij het Distri butiekantoor, ingang Ridderstraat, tusschen 913 uur. De uitreikingslokalen zullen ge opend zijn van 9.30 v.m. tot 16 uur n.m. INLEVERING, BONNJEN 300 ALGEMEEN EN RUILING RANTSOENBONNEN „ZEEP". De Leider van den Distributiedienst, Kring Alkmaar, maakt bekend, dat tot en met 21 Augustus 1942 alle nog in het bezit van handelaren zijnde bonnen 300 „Algemeen" kunnen worden ingeleverd, tezamen met de bonnen L-zeep. De mogelijkheid tot het ruilen van bonnen „een rantsoen zeep" voor bon nen „een rantsoen eenheidszeep" en „een rantsoen waschpoeder" eindigt met ingang van 21 Augustus a.s. De Leider voornoemd, H. BAKKER. Gort, gortmout en gemengd meel. 's-GRAVENHAGE, 18 Aug. Aan gezien er misverstand blijkt te be staan omtrent hetgeen verkrijgbaar is op den voor gort aangewezen.bon „Algemeen 360" wordt er nogmaals met nadruk de aandacht op geves tigd, dat de genoemde bon recht geeft op het koopen van 250 gram gort, gortmout e.d. of 250 gram ge mengd meel. LANGENDIJK, Langedijker Groenten- veiling te Broek op Langendijk, 19 Aug. 1942: 90.000 kg Rood.- kool 4.20, 9200 kg GeGIGe Gkool 4.20, 900 stuks Bloem kool 14, 1500 kg Rabarber 4, 47.375 kg Aardappelen: Schotsche muizen 4.35, Eigenheimers 4.60, Blauwe Eigenheimers 4.60, 32.500 kg vroege Witte kool 2.80, 200 kg Slaboonen 16, 150 Perziken 8-f 16. NOORDSCHARWOUDE, Noorder- marktbond te Noordscharwoude, 19 Aug. 1942. 10.3-.0 kg Roode kool 4.20, 325 kg Bieten 3.50, 121.200 kg Aardappelen: Schotsche muizen 4.35, Eigenheimers 4.60, Blauwe Eigenheimers 4.60, Be velanders 4.85, Koopmansblauwen 4.85, 9400 kg vroege Witte kool 2.80, 4500 kg Slaboonen 16, 251 kg Zilver- nep 12. WARMENHUIZEN, 18 Aug. 1942. 94.400 kg Aardappelen: Schotsche muizen 4.85, Eigenheimers 4.85. 17.800 kg GEMEENTELIJKE MIDDELBARE HANDELSSCHOOL TE ALKMAAR. De directeur van bovengenoemde school brengt ter kennis van de leerlingen, dat de lessen worden hervat op DINSDAG 25 AUGUSTUS a.s., des voormiddags 8.4'j uur, in het schoolgebouw Brillesteeg, hoek Laat. De herexamens en het tweede toelatingsexamen zullen plaats heb ben op MAANDAG 24 AUGUSTUS a.s., des voormiddags 9 uur, in het zelfde gebouw. Alkmaar, 19 Augustus 1942. De directeur, G. A. M. SNIJDERS. ALKMAAR. GEBOREN: Cornells z. van P. Olij en T. Appel. Jacobus M. z. van P. Kes- selaar en A. C. Hofstra. Rob J. z. van C. P. Slikker en A. Bas. Huibert z. van H. Versnel en M. A. Stoop. Tjisse z. van T. Nestra en A. Bakker. GEHUWD: Martinus B. Zwart en Eli sabeth Boek. Eduard F. Olbers en Engelina Boendermaker. Hessel Hee- ringa en Janna Wagtelenberg. OVERLEDEN: Wilhelmipa Jansen, 20 jaar. Voetbal OUDORP-TORNOOL In dit tornooi, Zondag gehouden, wist Oudorp beslag op den eersten prijs te leggen. Alcmaria II werd 2e en Alkm. Boys II 3e prijswinnaar. De uitslagen waren: Alkm. Boys II-Oudorp I 2-3, Alcmaria II-AFC I 3-1, AFC I-Alkm. Boys II 0-5, Oudorp I-Alcmaria II 2-0. Kolven KOLVEN TE ZUIDSCHARWOUDE. De verceniging Ons Genoegen, welke met de organjsajie van de nationale kolfwedstrijden van den Ned. kolfbond Is belast is slechts een kleine vereeni- ging. Naar wij vernemen, zullen voor deze wedstrijden een paar leden van de vereeniging Vriendenkring, de heeren L. Mallekote en P. Kist, resp. als voor zitter en secretaris optreden. Als korpskolvers zijn voor Ons Genoe gen aangewezen de heeren P.' Jes, C, Hopman en A. Moeijes. Voor de kolfclub Volharding te Oud karspel zijn korpskolvers de heeren C. Vlug, P. Gelder en P. Langedijk. Plaats vervangers de heeren J. Deutekom, C. Plakman en K. Kat. Van de kolfclub „Ontwaakt" te Zuid- scharwoude zijn als korpskolvers aange wezen de heeren P. Molenaar, A. Berk hout ea C. Berkhout. Plaatsvervangers A. Schoenmaker, P. v. d. Welle en J. Reyne. Schaken BONDSWEDSTRIJDEN TE EINDHOVEN. De V.V.V.-leden E. de Waal te Alk maar en C. Seewald te Bergen spelen ook te Eindhoven mee en zijn ingedeeld resp. in de 3e en 4e groep der hoofd klasse (elk bestaande uit 8 spelers). Hun debuut was niet slecht, want in de eer ste ronde wisten zij beiden te winnen. Uitslag le dag, groep 3: A. Oostreich te Eindhoven-F. Gaarenstroom te Eind hoven 1-0, E. Janssens te Rotterdam-.!.. Landwehr te Rotterdam 1-0, ir. C. v. d. Gaag te Santpoort-E. de0.Waal te Alk maar 0-1, dr. C. Bötteher te Rotterdam- mr. B. Walkate te den Haag %-%. Groep 4: H. v. d. Linden te Alphen a.d. Rijn-dr. J. Jacobson te den Haag 1-0, L. Bronkhorst, Eindhoven-J. Oudenaarden te Rotterdam J. Moonen te Den Haag-C. Schoenmakers te Heerlen 1-0, H. Struyck v. d. Bergen te Hillegers- berg-C. Seewéld te Bergen 0-1. Uitslagen 2e ronde. Groep 3, hoofdkl.: dr. Bött-her-Jans- sens 1-0, v. d. Gaag-Walkate 0-1, Gaaren- stroom-de Waal V,-1/Landwehr-Oost- reich 0-1. Groep 4, hoofdkl.: Struyck v. "Bergen- Jacobson 0-1, Moonen-Seewald afgebr., Bronkhorst-Schoenmakers 1-0, van der Linden-Ouderaarden 1-0. Paarden KORTEBAANDRAVERIJ TE BINNENWIJZEND. Zaterdag werden te Binnenwljzend twee kortebaandraverijen gehouden (A en B). De uitslagen waren: A: 1. Xer xes, J. van Leeuwen Jr., 150; 2. Zora, J. Wagenaar, 50; 3. Welkom, K. Bak ker, 25; 4. IJ. Kernei, J. Vergay, 15. Tot. definitief 3.60. B: 1. Xerxes 150; 2. Welkom 50; 3. Zora 25; 4. Amethyst, J. van Leeu wen Sr. 15. Tot. definitief 1.60. Opg. Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Alkmaar, van Woensdag 19 Augustus 1942. lu. 40 1001% 100is/16 100»/* 98V, STAATSLEENINGEN. Vor.k. 3*4 Nederland 194l\ 100i%6 4 Nederland 1941 1001%. 4 Nederland 1940 II 101% 331/" Nederl. 1938 98%, 3 Ned-Indië 1937 889/16 BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank ,1431/, Handel Mij. Cert. v. 2.50 129% Koloniale Bank .135 Ned. Ind. Handelsbank 89 IND. O/ID. BINNENL. Aig. Kunstzijde Unie 15,7 Calvé Delft Cert. 138 Nederl. Ford ,315 Lever Bros208 Phil. Gloeil. Gem. Bezit 352 CULTUUR MAATSCH. H. V. A336% Java Cultuur ,162 Ned. Ind. Suiker Unie 168% Verg. Vorstenlanden 92% PETROLEUM. Kon. Petr. RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Oostkust SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn 169 Java-China-Japan lijn 156 Kon. Ned. Stoomboot 21.5 Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah SPOORWEGEN. Deli Spoor Ind. Spoor »393 .221 .141% ,100 .205 .150 192 ,158 *45 >3y, 5% 881/3 143% 130 135 89 156% 140% 317 216 362 350 165 170 93% 401 227 143 101 174% 161 218 210 153 199 161 46 Hoofdredacteur: A. R. Jonker, Alt maar. Plv. hoofdred.: H. P. van de# ■t Aardweg, Alkmaar. Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar. Binnenland en reportage: D. A. Klomp, Bergen. Stad en Provincie: G. H. W. ter Hoevejj Alkmaar. Sport: J. Werkman, Alk» maar. Haagsch redacteur: P. E. H. Verberne, Den Haag. .Verantwoordelijk yoor de advertentie»- Bga, Alkmaar' in haar zitting ve handelde de rechtba zaken tegen rijwiel* f icier van justitie m: toonde zich vooral v de Amsterdamsche gers, die hy toevos niet moeten denken, voor hun onsociale een gemakkelijk te zullen wel zoo weten te ervaren, maarsche politie hen te achterhalen en hi toe, dat hun verondi de Alkmaarsche Ree straft dan de Amste: verkeerde verondei blijken te zijn. Aanj handelde zaken dief; fen, die gepleegd w; tijd waarin ieder n rijwiel gebruik kon paalde hij zich er tos gebruikelijke straff ei een jaar gevang eiséhen, doch hij k dat hét zijn ernstij was, nu slechts zij d: voor hun arbeid n< daarvan gebruik ku zeer zware straffe eischen, om aan he einde te maken. De eerste verdachte uit den Helder, die 3 J maar een rijwiel had door sle rechtbank reed vrijheid was gesteld en weer aan een strafba schuldig gemaakt, zoodE gedetineerd was. Teget 1 jaar en 3 maanden g« geëischt. De verdediger, mr. kende teleurgesteld te handelingen van zijn voegde er aan toe, dat beklaagde het geval is. en echtscheiding was hl keerde handelingen ge maal had hij er echter dat het rijwiel weer in bezit kwam. Pleiter hos rechtbank er rekening i den, dat verdachte nog der feit terecht zal moe Zijn verdediger o de dagvaarding g De 2de verdachte was knecht J. J. H. uit Hooi eens eenn rijwiel had o daarvan de banden had man beweerde uit geldn ben gehandeld, hetgeen geen verontschuldiging hem bovendien een repr over het feit,-dat hij ziji mr. de Groot, onkundi; dagvaarding had gehs tegen hem werd 1 jaar ei geëischt. De 3de rijwieldief was die 8 Augustus te Allan: wiel had ontvreemd, da: het station te Heiloo w daar achterhaald was ge tracht had te vluchten, bosch was gegrepen. Dez in Amsterdam reeds mes oordeelingen wegen r achter den rug. Bij zijn bleek hy nog 374 op ze ben, naar hij beweerde i doch de officier veronde; den „zwarten handel", ter sident voor iemand die r geld bij zich had, geen - - diging had. Ook hier luk 1 jaar en 3 maanden. _De machine-houtbewer uit Amsterdam had op Alkmaar een rijwiel v, waar hij, naar hij beweer komen om het défilé, da dag op de kaasmarkt pla gaan zien. Hij had het rij loo naar Amsterdam waar hij geknipt werd. Verdachte vertelde, da moeilijkheden had onders was getrouwd en had een dat hy werkloos was, v Frankrijk en Duitschland ken. Zijn vrouw schreef, haar niets uitkeerde, naar Holland was teruggs vond hij ;geen werk en kre Bteun. Wegens huurschulc vrouw moest maken, toen buitenland werkte, werd woning gezet. Uit armoec het feit gepleegd. den eiSCh lukk3e 1 3'aar De verdediger, mr. I k°°1wees uitvoerig op moeilijke omstandigheden er by de rechtbank op aaj rekening te houden. De president merkte op dachte in 1941, wegens d vee reeds tot 2 maanden Sordeeld en bepaalde de u eze zaken op 1 Septembe: 259. Toen pakte ze een sloek aan en knielde bij den Prins Voorzichtig streek ze met die doek over de ogen van den P

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2