TABAKSTEELT NIET IEDERS WERK. TSI Van alle pijn in de leden verlost. Amateurs oogsten weinig succes, Beroepsplanters hebben meer succes. RADIOPROGRAMMA DE VUURRODE SCHOENTJES 1 Pag, a jve van de voedsel- onvoldoende wyze jn er boeren, die door n den normalen gang itoren. In deze geval- boer dus zijn ver in- of aflevering van nakomt, kan thans do andere producten ;d. ndiging van deze in- egdheden is medege- erop kan rekenen, aarzelen gebruik van laakt en wel in het aanzien van hen, die egeven waarschuwin- u voortgaan met hun daarmede aan de ing groote schade acht. n ijdele woorden zijn e daaruit blijken, dat -generaal thans aan s in de provincies erland, Zeeland en plicht heeft opge- vering van een deel itapel. epgaand onderzoek is staan, dat deze vee- 'houding tot het aan- ;emolken koeien over ide veel te weinig ibriek hebben gele zins melk aan het ributieproces hebben in Azewijn (gem, k en St. Kruis (gem. zullen acht koeien en; een andere vee- erk en veehouders te en Vierakker (gem. n verplicht tot inle- p. zeven, vijf en vier ihouder te Voerendaal iders te Meppel zullen doen van drie koeien, Iers te Biervliet, Oost- Assen ieder twee noeten missen. beteekent een plicht boven de nor- veelevering; de die vergoeding worden moeten in natura •d, d.w.z. dat hiervoor den aangenomen. Het ior vee en vleesch zal ïouders het maximum houden koeien naar verlagen; dit betee- hen het maximum la- vastgesteld dan nor- geldende maatstaven 'zijn geweest. IGE GERUCHTEN. een tijd van geruch- aiets bijzonders. In aarin gebeurtenissen die een deel der be an begrijpen, viert ogtij. geruchten, voort- venschdroomen, wa norden ijverig verder menschen, die mee- lolsjewisme „zoo erg een idee hebben van e Europa bedreigeh, an „berichten", ver in qranje-zender, die Engelsche „bondge- 'ejuich te begroeten, chen onze dappere irs bekladden, ndgenoot, gij zijt uit sneden. Hardnekkige wenschdroomen ver- ien strijd tegen de Beoordeelt de situa- feiten, trekt uw con- aldt u aan bij het poen Nederland, Ko- 22 te Den Haag. GOEDGEKEURDE TEN BIJ INMAAK. HAGE, 22 Aug. Het dat velen, die'' in met deze zorg het breken, in de adigheden met plan- groenten te gaan ongaarne ook, dient ornemens te worden Degenen, die nooit issen de daartoe noo- en zijn op dit gebied ondeskundigen te iet hoofdbestanddeel, eenen male niet in iveelheid te verkrij- het inmaken dus dit de fabrieken, ie evenwel van eigen een volkstuintje nog willen doen, en die kostelijke groenten ogelijk willen ver kan het van be te weten dat de algemeen e vaten" :p „houten embal- Phoenixstraat 26 >ten heeft de fabri- jelegenheid te stellen vaten in den handel is een stempel ver- op de vaten kan ïbracht, binnen welk firma, die vaten, :paalde voorwaarden aardigt, een nummer ;en dat overeenkomt elk zij op een door de gehouden lijst heeft. )leurstellingen voor" xipe men dus uitslui" 'elke van een goed- jel zijn voorzien en inmaken de bij het gebruiksaanwijzing. ir: A. R. Jonker, Ajk- loofdred.: H. P. van den laar. Buitenland: Alkmaar. Binnenland i. A. Klomp, Bergen. -" :ie: G. H. W. ter Hoeven, port: J. Werkman, AUjj" :h redacteur: P. E. H. M' HaaS- lijk voor de advertenties. P»r. 5 V o e tb a L de derde klas a. Er schijnt een goede kans te zijn dat de indeeling van klasse 3 (met 5 clubs) zal gewijzigd worden f AL KIM. BOYSBEVERWIJK 12 Tot groote teleurstelling van de vele Boys-aanhangers verloren de Alkmaarders gisteren van Bever wijk Van den aftraf af wisten de Beverwijkers te doelpunten 1—0. Koster moest reeds na enkele miu- ten reeds vervangen worden door een speler van het derde elftal. Toch werd er voor de rust uitste kend gespeeld door de Boys en Untied wist uit een fraaien voorzet van Appel te doelpunten. Na de rust echter toen de Beverwijkers opnieuw wisten te doelpunten, doordat Kra mer royaal over den bal viel was het mis met de Alkmaarders. Daar- bij kwam nog, dat men Appel met Bart liet wisselen, wat den linker vleugel niet ten goede kwam. Door loting zijn de Boys toch nog in de. demijfinale geplaatst met Kenne- mers, Santpoort en Beverwijk.^ alcmaria victrix wint van hilversum jen stormvogels. In de gisteren begonnen voetbal wedstrijden om den „Westerkerkto ren", uitgeschreven door de voetbal ver. „De Spartaan" te A'dam, waar aan naast de Spartaan, Hilversum, Stormvogels en Alcmaria Victrix deelnamen in een halve competitie, slaagde Alcmaria Victrix er in den eersten wedstrijd tegen Hilvrsum te winnen met 20, welke stand met rust reeds was verkregen. Stormvo gels won den wedstrijd tegen de Spartaan eveneens met 20, terwijl in den derden wedstrijd Stormvo gelsAlcmaria Victrix, wat de bes te wedstrijd van den dag was, de Alcmarianen de eerste klasser klop ten met 10. Alcmaria speelde zeer verdienstelijk en hadden paal en lat niet enige keeren Stormvogels ge holpen, dan was de stand zeer zeker 30 geweest, wat zeker niet geflat teerd zou geweest zijn. Als geheel voldeed het Alkm. elftal goed, waar bij de achterhoede zeer actief was. De middenlinie wisselde zwakke met goede momenten af, terwijl de voorhoede, waarin Schaaper weer was opgenomen zeer verdienstelijk speelde en 'n 3-tal fraaie doelpunten wist te maken, n.l. Schaaper een en Hamstra twee. Indien Alcmaria de volgende week gelijk speelt tegen de Spartaan, wordt ze een jaar lang bezitter van den kostbaren zilveren Westerkerk met toren. Onze oude stadsclub, Alcm. Victrix, is het sei zoen dus goed begonnn. HET AROL-TOURNOOI. Gisteren is in Amsterdam een be gin gemaakt met het Aroltournooi. De uitslagen waren als volgt: AFC—DWS 3—0, HBS—UW 2-2 (UW wint met strafschoppen); ADO't Gooi 30; AjaxZeebur- gia 21. A.s. Zondag AFCAjax en ADO—UW. wedstrijden om den zilveren bal. De uitslagen- van de gister ge speelde wedstrijden om den Zilve ren Bal waren als volgt: HWQuick (H) 00, waarna Quick met strafschoppen wint. Wil lem 2DFC 11 en vervolgens met strafschoppen door Willem 2 gewon nen. NeptunusFeijenoord 12, Sparta—Xerxes 1—2. Quick—Wil lem 2 11 en ook thans door Quick gewonnen met strafschopfpen. Feijen. Xerxes 20. Volgende week 30 Aug. zallen het Haagsche Quick en Feijenoord elkaar dus in den beslis singswedstrijd ontmoeten. rch wint „zilveren molen van groenendaal". In het Heemsteedsché sportpark organiseerde RCH gisteren een tour- nooi om den zilveren molen van Groenendaal en werd winnaar door in de finale van HBC te winnen. De uitslagen waren: Eerste ronde: RCH- AGOW\ 43; HBC—'Velox 1—0. Verliezersronde: AGOWVelox 3-2 Finale: RCH—HBC 5—1. om den groninger dagbladbeker. Op het terrein van Be Quick te 'Groningen zijn gisteren de eindwed- strijden gehouden om den Groninger dagbladbeker. Bekerhouder werd GVAV dat met 31 van Be Quick won. In de verliezersronde won HSC met 32 van Veendam. hsv i—alkm. boys in ïo—o. HSV dat, als de voorteekenen niet lH morfn-n goede SPORT EN WEDSTRIJDEN werd, vooral voor de rust, aan beide zijden goed gevoetbal. Rust 20. Eindstand 100. De wedstrijd HSV IIAlkm. Boys IV die vooraf ging eindgde met 52 voor de gasten. Volgende ronde Berdos aBer gen a, Alcm. V. aAlkm. Boys a, daarna finale. „bergernaar"-tournool De eerste Zondag van de serie wedstrijden om de wisselbeker „de Bergenaar" en het daaraan verbon den adspirantentournooi is vlot ver- ioopen. De uitslagen waren als volgt: Alkm. Boys IIBergen I 20 Alcm. Victrix IIAlkmaar I 32 Berdos IVrone I 40 Schoorl IBergen II 20 In de volgende ronde spelen Alcm. Victrix IIAlkm. Boys II en Berdos ISohoorll, daarna finale. Adspiranten: Koedijk aBergen a 12 Alkm. Boys bBeardos a 07 Alkm. Boys aDTS 'a 20 Alcm. Victrix aAlcm. Vixtr. b 63 A th 1 e ti e k. a. v. a. in hoorn. Bij de Zondag te Hoorn gehouden athletiekwedstrijden wisten AVA-ers de volgende successen te behalen. Bij het hoogspringen voor dames werd mevr. Affourtit 2e in de B-kl. met een sprong van 1 tn. 40, terwijl op de 80 m. voor meisjes T. de Moor de 2e plaats bezette in 10.9 sec. Bij de 3000 m. heeren C-kl. werd R. van Beekum 3e jn de tijd van 10 m, 19. Gezien de zeer zware baan, zijn deze prestaties heel goed te noemen. Ook D.O.V.E.S. te Heiloo - heeft met succes aan deze wedstrijden deelgenomen. P. Duin werd 2e bij het polsstokhoogspringen met een sprong van 3 m. A. Egmond won een eersten prijs bij het kogelstooten met 11.34 m. Een derde prijs op de 100 m. junio- en werd behaald door H. Stam'12.1 sêc. Een mooi resultaat behaalde de junioren-estafetteploeg. Uit 6 deel nemers werd zij tweede (de ploeg bestond uit v. Steeg, Kieft, Stam en Wesseling). No kan Ik weer werken De Heer Ai. V. te T. !chrjjft,id. 20-l-'40 „Ik wil U mededeelen, dat de Oraaltjes mij goede diensten hebben be wezen; degezwollen gewrichten zijn nu weer geheel nor maal. Het verheugt mij, dat ik mijn bed verlaten en weer werken kan. Ik had vree- selijke pijn in de leden. Zoo gauw ik weer iets voel, zal ik direct weer Ovaaltjes nemen, want zij werken snel en afdoende." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoud heid, griep, zenuw-en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van het Trineral Agentuur. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trln.nl Agentuur, Natsaukide 373, Amsterdam r% E groote vlucht welke teelt van tabak vooral dit jaar kleine tour de france. De in vroegere jaren wereldbeken de „Tour de France" zal dit jaar van-26 Sept. tot 2 Oct. in kleineren omvang gehouden'worden en wel in 6 etappen over een lengte van 1500 km. door bezet en onbezet Frankryk. Reeds zijn meer dan 40 inschrijvingen van de beste Fran- sche, Belgische en Nederlandsche renners ingekomen. record 80 m dames verbeterd. Bij de athletiekwedstrijden te Hil versum verbeterde mevr. Blankers- Koen het Ned. record 80 m. hard- loopen dames. Zij bracht het van 10 sec. op 9.8 sec. aia UI bedriegen, weer een nieuwe, periode schijnt in te gaan, heeft Zondag met haar eerste elftal, op overtuigende wijze gewonnen )iet derde elftal van Wielrennen. braspenninx kampioen op den weg. Onder gunstige omstandigheden werd Zondag te Valkenburg de weg wedstrijd gehouden om het kam pioenschap van Nederland op den weg 1942 voor beroepsrenners en onafhankelij ken over een afstand van 124.30 K.M. De Brabanders waren spoedig te- leurgeseld, doordat een van hun favorieten, Thijs van Oers uit Lage Zwaluwe, reeds in de eerste ronde den strijd moest staken. Eenzelfde teleurstelling kregen de Limburgers te slikken, toen Hofman uit Roer mond eveneens den strijd "opgaf. In de zesde ronde kwam er teekening in den strijd, doordat een groep ren ners, nl. Braspenninx, Steenbakkers, Demmenie, Cor en Cees Bakker. Sijen en de Rotterdammer Verschu ren, zich van het veld los maakte en met een Hinken voorsprong den kop nam. De strijd was hiermede ontbrand. Schulte in samenwerking met van Amsterdam en Pellenaars, alsmede verschillende andere ren ners, ondernamen herhaaldelijk po gingen om "het vluchtende peloton j te achterhalen. Dit bleek geen een voudige opgave. Het tempo van de kopgroep Was te snel.. Het gevolg hiervan was, dat. het veld meer en meer uit elkaar werd gerukt. Vele renners vielen uit, terwijl in de kop groep de Rotterdammer Verschuren, na een zeer mooi begin, sneuvelde. Het geheele veld viel na de acht ste ronde in drie groepen uiteen. De kopgroep had bijna een minuut voorsprong op de tweede groep, waarin Schulte en Pellenaars het zware werk verrichtten. De derde groep, dus de jest van het oorspron kelijke veld, geraakte meer en meer achterop. Na de negende- ronde maakte Schulte zich van de tweede groep los. Het was hem duidelijk aan te z'ien, dat het hem groote rrttieite kostte, om den opgeloopen achterstand in te loopen. De groot ste moeilijkheid leverde voor hem de afdaling, hetgeen duidelijk bleek uit den tijd, welken hij noteerde. Was hij aan de top van den Cauberg een tiental kostbare seconden inge- loopen op de kopgroep, na de afda ling bleek, dat hij ze weer had moeien afstaan. Toch zag het er naar uit, dat hij in zyn opzet zou slagen. Ronde na ronde reed hij moederziel alleen, waarbij zijn tem po geenszins lager lag dan van de kopgroep, doch uiteindelijk zou het hem kunnen gelukken, wanneer de kopgroep iets trager werd, door taai vol te houden het gewenschte re sultaat te verkrijgen. Een ernstige val schakelde hem evenwel, jammer genoeg, in de vijftiende ronde uit, waardoor de wedstrijd aanmerkelijk aan spanning inboette. De eindbeslissing werd hierna uit gevochten in de kopgroep. In de achttiende ronde slaagden Braspen ninx en Cees Bakker erin zich los te maken van Sijen en Demmenie. Hoewel Braspenninx in de negen tiende ronde kwam te vallen, wist hij toch den kop te behouden. Ook fppc RoWnn - - - r.v. alcmaria. Jn. Pronk en Jn. Glas kampioen. Gisteren werden de jaarlyksche kampioenschappen van „Alcmaria" verreden. Met het sprintkampioen- sehap werd begonnen. Wat het be halen van het algemeen kampioen schap betrof, bestond er geen twi.i fel, want Pronk was natuurlijk de sterkste, doch voor de overige plaat sen is fel gestreden. Zoo is op prach tige wijze Jn. Glas tweede gewor den in de A-klas, terwijl Ekkers, Bos en Wiemeersch in punten gelijk stonden voor de derde plaats. Bos werd tenslotte derde. In de B-klasse was Bood ontegenzeggelijk de sterk ste, maar Ton was een ware con current voor hem. P. de Boer be haalde den t;+el in de C-klas, Bakker twee en Schot drie. De lange afstand. 's-Middags (om kwart over vier werd gestart) was er groote belang stelling. Niet minder dan vijf en twintig renners vertrokken langs de mooie Schermerwegen. De pechdui- vel begon al spoedig een woordje mee te spreken, waardoor renners als Visser, Koene, Middelbeek, Ton en de Bruyn moesten afzien van verdere deelname. Na de vijfde ronde- had aach een kopgroep ge vormd waarin de volgende renners zaten: Pronk, Glas,' Spaan, Lange- dijk, Bos en Wiemeersch als A- klassers en Cor Kaal, Jn. Hennink en van Slooten als B-klassers en daarachter diverse renners die moe dig door gingen. In de zesde ronde moest Jn. Pronk wegens een lekke band opgeven. Glas en Langedijk kwamen met zijn beiden door en hadden de kopgroep uit elkaar ge rukt Ook bleek dat Bos de strijd had gestaakt. Zoo gingen dan de laatste twee ronden in. doch het bleek toen dat Langedijk het tempo van Glas niet meer kon volgen en met een groote voorsprong ging Glas als Algemeen Kampioen over de eindstreep. Langediik als tweede, v/at ook lang geen slecht resultaat is en als derde W. Spaan, die dezen middag heel goed reed. In de B- klas heeft Jn. Hennink op buiten gewone wijze het kampioenschap van zijn klas gewonnen, Cor Kaal werd góede tweede, Ab van Slooten derde, terwiil Bruyn en Bood door hun moedig doorzetten de vierde en vijfde plaats bezetten. In de C-klas won Bakker. Over het geheel was het voor Alcmaria een dag van mooie sport. De uitslagen ziin als volgt:» A-klas, snrint: 1. Jn. Pronk, Alg. kampioen: 2. Jn. Glas, 3. E. Bos. B klas: 1. C. Bood; 2. H. Ton; 3. A. Koene. C-klas: 1. P. de Boer; 2. P. Bakker; 3. C.' Schot. Lange afstand 83 K.M.: A-klas: 1. ,Tn. Glas. Alg. kampioen, tijd 1 uur 95 min. 30 sec.; 2. Jn. Langediik; 3. Th. Snaan; 4. G. Wiemeersch. B-klas: 1. Jn. Hennink. kampioen, tijd 2 uur 8 min.: 2. Cor Kaal; 3. Ab. van Sloo ten: 4. .T. de Bruyn; 5. Cor Bdffd. C-klas, 37 K.M.: 1. P. Bakker tiid 1 uur: 2. ,T. Jasmiakka; 3. P. de Boer; 4. Cor Schot. De populaire acteur Piet Kohier hoopt pp 28 Augustus a.s. zijn 70sten verjaar dag te vieren. De krasse tooneelspeler In zijn kleedkamer voor zijn optreden In de dubbelrol In het blijspel .Daar klopt iets niet" VNP-De liaan Pan Holland m -wiiUUUCU. Cees Bakker had nog een klein on geval, doch Sijen en Demmenie had den toen reeds zooveel achterstand opgeloopen, dat dit er niet toe leid de, dat er nog -wijziging kwam in den stand. De uitslag luidde: Beroepsrenners: 1 en kampioen J. Braspenninx, Princenhage, 3 uur 36 min 49 sec., 2. Cees Bakker, Assendelft, 3. H. Sijen, Maastricht. Onaf hankelij ken: 1. C. de Best, Haarlem, 3 uur 39 min. 37 sec., 2. G. Loos, Amsterdam, 3, B. Schelliugerhout, Zaandam. Paaarden. COURSES TE GRONINGEN. De uitslagen van de gisteren te Groningen gehouden draverij en en rennen waren als volgt: I Dalila prijs, draverij vierde kl„ 1890 m. 1. Emma Signal, km. tijd 1.37; 2. Darwin; 3. Belinda. Toto: winnend 3.20 plaats 1.60, 2.30 en 4.50. II Derby-prijs, ren voor amateur rijders, 1400 m.: 1. Etna in 1 min. 41.4 sec.; 2. Keyville en 3. Ligny. Toto winnend 2.30. III Diomedes-prijs, draverij le kl„ 2800 m., 1. Monsieur Le Major km. tijd 1.29.4; 2. Doriethe en 3. Alpe- nist. Toto: winnend 3.90 plaats 3, 2.90 en 2.70. TV. Sweepstake, draverij van Meet voor 3-jarig hengsten en merries, 200 m. 1. Gonny D. km. tijd 1.40.2; 2. Godin en 3. Gonny Z. Toto: win nend 1 plaats 130, 1.90 en 2.70. V Boorlooper prijs, heat-handicap draverij le kL voor amateurrijders, afstand 1700 m. le heat: 1. Baroline km. tijd 1.32.4; 2. Alpenist; 3. Mc. Gregor; 4. General Locke. Toto: winnend 6.80, plaats 2.80, 15.10, 1.80 en 1.60. 2e en beslissende heat: 1. Baroline km. tijd 1.32.9; 3. Alpenist; 3. Enselor en 4. Mc. Gregor Toto: winnend 2.40, plaats 1.70, 2.80 en 1.90. Totalisator definitief winnend 6.90 plaats 1.90 en 11.10, 1.30 en 1.50. VI Duroc-prijs, ren voor amateur rijders, afstand circa 2500 m.: 1. Mac Mellan in 3 min. 11 sec.; 2. Grand Prix en 3. Zuenoula. Toto winnend: 1.90, de dit jaar in ons land heeft genomen, is voor de amateur-telers een reden geweest met eenige zorg den oogsttijd tegemoet te zien, niet zoozeer om de resultaten daar van die zij toch nog niet kon den beoordeelen als wel om de bange verwachting, dat de ge heele opbrengst aan tabak ten slotte ten algemeenen nutte zou worden aangewend en dus ook de amateurs zouden worden ge noodzaakt him geheelen oogst in te leveren. Thans is evenwel bekend, dat de amateurs de zelf geteelde tabak met een maxi mum van 1 are of circa 500 tot 600 planten mogen behouden zelfs zonder dat zij hun rookers- kaart behoeven te missen. M.a. w. de verplichte levering geldt niet voor de z.g. amateurstabak. Dit is in laatste instantie niet alleen een geluk voor de ama teurtelers, maar wellicht meer nog voor den tabakshandel en zijn afnemers. Men behoeft er namelijk geen doekjes meer om te winden, dat de amateurstabak over het algemeen helaas van zeer inferieure kwaliteit is en geen enkele waarde bezit voor den bona fiden handel: AI zou zelfs de kwaliteit'nog wat meevallen, dan zou men nog uit de wirwar van allerlei verschillende kleine partijtjes nimmer een uni form, bruikbaar pak tabakj* kunnen samenstellen. De tabaksfabrikanten zouden stellig nog liever een hoe veelheid van het veeel gesmade sur rogaat toegewezen krijgen dan het mengelmoes van amateur-oogsten. Geheel anders is het met de resul taten, welke de beroepsplanters in de bekende tabakscentra hebben weten te bereiken. Wel zijn de oogstresul- taten dit jaar tengevolge van ver schillende omstandigheden ongunstig beïnvloed, dooh men weet thans dat het zeer wel mogelijk is onder des kundige voorlichting en zekere teeltvoorsohriften in ons land een behoorlijk bruikbaar product te krij gen. Men kan dan ook niet meer voortborduren op het oude thema, dat „inlandsehe tabak toch niets is'' integendeel is men er in geslaagd aan te toonen, dat verschillende variëteiten tabak niet behoeven on der te doen voor vele uitheemsche soorten. Behalve kwalitatief is de oogst ook kwantitatief, ondanks de ongunstige beïnvloeding waarvan hiervoor sprake was, sterk vooruit gegaan. De tabaksteelt wordt thans niet alleen in de oude centra het Land van Maas en Waal met bruten als middelpunt en de provincie Utrecht (Rhenen en Amerongenj beoefend, maar ook in geheel andere streken, als Valkenswaard. waar de vrij groote aanplant helaas vrijwel mislukt is door een te laat begin, Boxtel, Den Bosch en Tegelen. Naast de teelt van gewone tabak is de beroepsteelt van nicotine-tabak ter hand genomen en wel ten deelo ook in Maas en Waal, bij Zalt-Bom- mel en Beuningen en voorts in Schijndel, Rhenen en Lisse? De stand van de gewone tabak is over het al gemeen minder mooi dan verleden jaar, die van nicotine-tabak slechts op enkele plaatsen behoorlijk, op de meeste plaatsen slecht. Niettemin kan door de plaats gehad hebbende uitbreiding van het areaal de tabaksopbrengst voor het geheele land hooger geschat worden dan een jaar geleden, zoo dat de inlandsehe beroepsteelt een behoorlijke bijdrage levert ter verbetering van de algemeene tabakspositie. De amateurteelt vastgeloopen. HET is overigens zeer te betreu ren, dat de amateurteelt zoo weinig resultaten oplevert, want on getwijfeld ware anders de totaalop brengst nog met ettelijke duizenden kilogrammen te verhoogen geweest Maar de amateurteelt is ontegen zeggelijk vastgeloopen, ondanks de pogingen welke men o.a. te Druten door den secretaris der tabaks- plantersvereeniging Maas en Waal, den heer P. J. M. Albers in samen werking met den rijkstuinbouwoon- sulent ir. Slits heeft aangewend. Men mag zich afvragen, waarom men zich met deze resultaten voor oogen nog zoo druk maakt om de amateurs te helpen. In vervolg op de medewerking welke verleden jaar verleend werd, is men te Druten im mers ook dit jaar weer bereid de door de amateurs opgezonden tabak deskundig te fermenteeren en gaf men dit voorjaar zelfs een handlei ding voor de^ teelt uit. Ruim 2000 amateurs zijn" te Druten reeds inge schreven, terwijl anderen voor het fermenteeren worden verwezen naar hulpposten": J. Cappon, Schellin- gerwouderdijk 213B, Amsterdam- Noord voor geheel Nederland uitge zonderd de drie Zuidelijke provin cies en de omgeving van Nijmegen, Ch. Majoie jr., Sint Lambertuslaan 13, Maastricht voor Limburg en de omgeving van Nijmegen en J. Schip per, Broerelaan 5, Eindhoven voor Noord-Brabant en Zeeland. Bij deze hulp gaat men van het standpunt uit, dat nu er toch een maal vele duizenden amateurs zijn, het maar het beste is de door hen geteelde tabak, hoe inferieur ook, zoo goed mogelijk te.verwerken op dat de amateurs er zelf tenminste nog iets aan hebben. Zou men het fermenteeren door deskundigen ach terwege laten, dan zou de geheele amateuroogst zonder meer wegge gooid kunnen worden. Bovendien zit in deze hulpiets goeds voor de beroepsteelt, want als de geheele oogst van de amateurs vernietigd moest worden, zou men nog meer dan vroeger geneigd zijn te beweren, dat de inlandsehe tabak negers voor deugt. Overigens kan de hulp aan ama teurs dit jaar vermoedelijk niet verder gaan dan tot het fermen teeren. Of de tabak ook gesneden (gekorven) zal worden door des kundigen, zooals in de handleiding van ir. Slits (nr. 28 Mededeelin- gen van den Rijkstuinbouwvoor- lichtingsdienst) is toegezegd? Dit zal nog moeten worden afge wacht, doch veel hoop is er niet. Wel zullen zij uiteraard zelf mo gen probeeren een rookbaar pro duct van de gefermenteerde tabak te maken. De verwachting bestaat, dat volgend jaar zelfs geen mede werking meer verleend zal mogen worden bij het fermenteeren en gezien de oogstresultaten behoeft dit niet eens verwondering te wekken. Het is tijd, geld en moeite verspillen. In andere banen. X OCH rijst de vraag in deskun- dige kringen of het verstan dig-is de amateurteelt nu reeds een zachten dood te laten sterven. Het zou immers niets dan voordeel bren gen, wanneer velen voor eigen rook gerei kunnen zorgen, zonder dat iemand er nddeel van heeft. Men zou daartoe de amateurteelt nog ver der moeten leiden en tenslotte ge bruiken om meer tabak voor den handel beschikbaar te krijgen. Daar mede zou ieder gebaat zijn. Het zou daarvoor noodzakelijk zijn ook de amateurteelt aan vergun ning onderhevig te maken, welke vergunning dan gebonden kan zijn aan bepaalde voorschriften. De eerste zou moeten zijn, dat ieder die «teelt een gedeelte van den opbrengst voor eigen gebruik mag behouden, zooals dat ook bij den graanbouw en de teelt van andere gewassen het ge val is (bijv. 50 halve kilogrammen). Voorts zou de vergunning slechts uitgereikt moeten worden in die streken waar groote belangstelling bestaat voor tabaksteelt en aan die personen, die reeds blijk gaven iets goeds te kunnen telen. De controle hierop is mogelijk door de uitvoe rige gegevens waarover men te Druten thans beschikt. Uiteraard dient pp de vergunning vermeld, welke variëteit geteeld moet wor den. Aldus kan men dan in bepaalde streken behoorlijke hoeveelheden, gelijksoortige tabak bijeenkrijgen, die voor den handel van groote waarde zouden blijken te zyn. Regelt men de tabaksteelt op deze wijze, dan kan een flinke uitbrei ding van het areaal verwacht wor den, zonder dat er sprake is van een gevaarlijk forceeren en zonder dat de grond benut wordt welke beter voor de voedselvoorziening bestemd had kunnen worden. Hoe het echter ook met de ama teurteelt zal verloopen, de be roepsteelt gaat op den eenmaal ingeslagen weg voort en breidt zich steeds verder uit. Aan da hand van de ook dit seizoen Weer opgedane ervaringen heeft de tuibouwinspectie reeds weer dus danige richtlijnen opgezet, dat men er verzekerd van kan zijn, dat de tabaksteelt volgend jaar, met of zonder amateurs, nog uit gebreider en beter geordend dan tot dusver ter hand genomen zal worden. VII Dumas-prijs, draverij 3e en 4e kl„ 2400 m„ 1. Freddey Scot km tijd 1.35.1; 2. Cecilia W. en 3. Darwin. Toto winnend 1.20, 1.60 en 1.50. chaken. de europeesche kampioenschappen. Voor de Europesche kampioen- Schappen schaken, die dit jaar voor het eerst in München worden geor- ganiserd, hebben zich reeds veartien in den Europeeschen schaakbond vereenigde schaakbonden opgegeven. Dr. Aljechin geeft men algemeen de beste kansen om den titel te winnen, hoewel hij sterke tgenstanders zal ontmoeten, zooals Keres, Stoltz, Foltys, Napolitano, Bogoljubow, Junge en Richter. Met de kampien- schappen zal 14 Sept. a.s. een begin worden gemaakt. Wy herinneren er nog even aan, dat onze landgenoot dr. Max Euwe wegens drukke werk zaamheden niet aan deze kampioen schappen kan deelnemen. nederlaagwedstrijden dos. Vrijdagavond werd de serie neder- laagwedstrijden van Dos besloten met de match tegen 't Hooge Huis uit Alkmaar. Dos wist een 114 overwinning te behalen. De eind stand is geworden als volgt: 1 Bekerwinnaar De Pion Bergen 6—'Y^y, of 72.2 pet.; 2 Schaakmat N.-Scharwoude 137 of 65 pet.; Oppositie Heiloo 6y,5% of 54.16 pet.; 4 De Pion Koedijk 5%12K of 30.25 pet.; 5 't Hooge Huis Alk maar 411 of 26.6. pet. Doodelijk ongeval. - De arbei der J. van het baggermolenbedryf Dikkerboom en Waterlander te Oudehaske is Zaterdag te Laaksum bij het uitvoeren van een reparatie aan de machine bekneld geraakt en doodgedrukt. De man was gehuwd en vader van zes kinderen. Dobbelaars gearresteerd. - Za terdagmiddag werd aan den Olie- muldersweg te Groningen een der tigtal dobbelaars door de politie verrast, die om grof geld aan het dobbelen waren. AHen werden per overvalwagen naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Ongeveer de helft waren toeschouwers. Tegen de overigen is procesverbaal opge maakt. Het spelen ook op den open baren weg nam den laatsten tyd in Groningen sterk toe. Bekneld geraakt. - Het zeven jarige meisje N. yan S. uit Rotter dam is Vrijdagmiddag te Aarle- Rixtel, waar het tot herstel van krachten vertoefde, tussehen een auto en een muur bekneld geraakt en aan de hfil&amen vetwoaiiiBgen Gvepledfin, DINSDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.BNO: Nieuws- ber. 7.15 Koor en orkest (gr.) 7.45 Och tendgymnastiek. 8.BNO: Nieuwsber. en Gesproken Programma-uittreksel. 8.15 Politiek weekpraatje (opn.) 8.30 Salon orkest, een v'olksmuziek-kwartet en een jeugdkoor (opn.) 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Omroeporkest en solist (opn.) 10. Richard Strauss-programma (gr.) 11. Vrouwenmozaïek. 11.20 Gerard Lebon en zijn orkest. 12.Amabilé-sextet. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en zake lijke ber. 13.De Melodisten, solist en gr.pl. 14.— Orkest van de Ned. Kamer opera, solisten en gr.pl. 15.35 Zang met pianobegel. (gr.) 16.Ziekentroost en Gewijde muziek (opn.) 16.30 Weensch Philharmonisch orkest (gr.) 16.45 Sport en spel voor de jeugd. 17.Walsency- clus A (gr.) 17.15 MNO: Nieuws-, zake lijke en beursber. 17.30 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 18.En semble Jonny Ombach en soliste. 18.20 Neerlands stem van het Oostfront. 18.45 BNO: Nieuwsber. 18.55 .BNO: Gesproken binnenl. overz. 19.05 „Wat doet de Di rectie van den Landbouw", reportage. 19.30 Salonorkest en het Figura-kwartet, 20.30 Musette-orkest en soliste. 21. Rhythmische avondklanken (gr.) 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.Populaire gr.pl.) 22.15 U raadt wat wij draaien. 22.45 Orkest van Adalbert Lutter en het Schuricke Trio (gr.) 23.3024.— Frans Lehér en Eduard Künneke (gr.) HILVERSUM n, 301,5-M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I.' 8.15 Orkestconcert (gr.) 9.05 Kamermuziek van Ludwig van Beet hoven (gr.) 10.Morgenwijding. 10.15 Orkestconcert (gr.) 11.— Pianovoordr, 11.37 Symphonie van Mozart (gr.) 12. Knusse klanken (gr.) 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 13.Boerenland in .boek en trant. 13.15 Zang met pianobe geleiding en gr.pl. 14.— Het Vaudeville orkest, soliste en Mannenkoor (opn.) 14.30 De Hch.c toets. 15.30 Zonnestralen in ziekenzalen. 16.„De bouw, de geschie denis en de meesters van de gitaar", causerie met gr.pl. 16.30 Koorzang (gr.) 16.45 Muziek op oude instrumenten (gr.) 17.15 BNO: Nieuws-, zakelijke en beursber. 17.30 Bertus van Dinteren en zijn orkest. 18.De reportagestaf pre senteert. 18.30 Otto Hendriks en zijn orkest en soliste. 19:30 BNO: Nieuwsber. 19.40 BNO: Twentsch praatje. 19.50 Spiegel van den dag. 20.BNO: Eng. uitz.: „Holland and the economie reor ganisation". Voor de Radio-Centrales: liederen van Schubert (gr.) 20.15 Pianovoordracht. 20.45 „Rembrandt ge dagvaard", luisterspel. 21.20 Kamer orkest (gr.) 21.45 BNO: Nieuwsber. 22. BNO: Mil. overz. 22.10 Avondwijding. 22.1524.Zie Hilversum I. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 263. En toen kwamen de verhalen los, hoor! Anneke ging aan het vertellen. Eerst over haar verjaardag en het ver dwenen schoentje. Toen over de lieve fee in het Ijspaleis. J_a wat niet alle maal, OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Vermicelli- en maizenadistributie. De Secretaris-Generaal van het De partement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de Plaatselijke Dis tributiediensten gedurende de tijdvak ken van 24 tot en met 28 Augustus en 7 tot en met 11 September 1942 bij - bon inlevering van de thans geldige „Algemeen 361" maizenatoewijzingen zullen uitreiken, waarvan de linker bovenhoek is verwijderd en welke uit sluitend recht geven op het koopen van vermicelli, macaroni, spaghetti en ver micelli-, kippen-, of pouletsoep. Grossiers zullen bij inlevering van toewijzingen met verwijderden linker hoek verzameltoewijzingen ontvangen, waarvan de linkerbovenhoek eveneens is verwijderd en welke eveneens uit sluitend recht geven op het koopen van vermicelli e.d. Zij dienen deze toewij zingen derhalve met een afzonderlijk ontvangstbewijs MD 257 en in een apart zakje MD 258 in te leveren. Verlenging geldigheidsduur bewijzen van overdracht „C" 3e kwartaal 1942 walserü- cn gieterijproducten. De Directeur van het Rijksbureau voor IJzer en Staal maakt bekend, dat in verband met de wijziging, welke in het contingent 3e kwartaal 1942 voor Ne derlandsche behoefte is aangebracht, de geldigheidsduur van de bewijzen van overdracht „C" 3e kwartaal 1942 weder om met een maand is verlengd. Deze bewijzen van overdracht kunnen der halve bij de handelaren tot en met 7 September 1942 en bij de Nederlandsche producenten, alsmede voor bestellingen in het buitenland, tot en met 15 Sep tember 1942 worden aangeboden. Levering slachtschapen. Belanghebbenden wordt medegedeeld, dat binnen enkele dagen de nieuwe aanslagen voor schapen zullen worden verzonden. In verband met den hieruit voort vloeiende grooteren aanvoer van slachtschapen nd 13 Septembei' 1942 is tot nadere aankondiging wekelijks ge legenheid tot het leveren van schapen en wel met ingang van 14 September a.s. op de navolgende dagen 'en markten: Op Maandag: Alkmaar en Amsterdam. Op Woensdag: Hoorn. Or .Vrijdag: Uithoorn. i>'l

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 3