Duitscbe troepen doorbreken sterke stellingen in den Kaukasus. Sovjets trachtten tevergeefs de Don over te steken. Na de landingspoging in Dieppe. De beteekenis der veroverde steden. De onrust in Britsch-lndië. )uitsche autoriteiten bij vliegtuigongeluk om iet leven gekomen.* Brazilië heeft den oorlog verklaard. In Duitschland en Italië vindt men het niet be langrijk. Japansche luchtaanvallen op Noord-Australië. De Nederlandsche Kultuurkamer. Het Duitsche legerbericht van 23 Augustus luidt als volgt: Hoofdkwartier van den Führer, 23 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: In den Kaukasus zijn Duitsche en verbonden troepen door ster ke vijandelijke stellingen en wegversperringen heengebroken. Tegenaanvallen van den vijand werden afgeslagen. Op de Wolga zijn op 21 en 22 Augustus een sleepboot en twee vrachtschepen door bomtreffers tot zinken gebracht, een andere sleepboot en vier tankschepen werden in brand geworpen. Aan het Donfront werden op verscheidene plaatsen pogingen van den tegenstander om over te steken afgeslagen. In het gebied ten zuidwesten van Kaluga en bij Rzjef zijn aanvallen van sterke infanterie- en pantser strijdkrachten van den vijand in harde gevechten, met steun van doeltreffend ingrijpen van het luchtwapen, afgeslagen. Hierbij werden gisteren 161 tanks vernietigd waarvan 86 alleen in den sector van één legercorps. Ten zuidoosten van het Ilmenmeer en voor Leningrad bleven afzon derlijke vijandelijke aanvallen in het Duitsche afweervuur steken. Het Sovjetluchtwapen verloor gisteren in luchtgevechten en door afweergeschut 122 vliegtuigen drie andere werden op den grond vernield. Vier eigen vliegtuigen keerden niet terug van de vlucht. In Egypte hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen in den nacht van 21 op 22 en in dien van 22 op 23 Augustus met succes verscheidene Britsche vliegvelden ten zuiden van Alexandrië bestookt. Bij aan vallen overdag en des nachts, ge richt op verscheidene bewape- nings- en verkeersinstallaties in Zuid- en Oost-Engeland, werden krachtige ontploffingen en bran den waargenomen. Aan de Zuid kust wei-den 7 Britsche landings bóóten door bomtreffers in den grond geboord. Bij overdag onder nomen vluchten naar de bezette westelijke gebieden schoten af weergeschut en jagers vier Brit sche vliegtuigen nëer. Een verklaring van staats secretaris de Brinon. VICHY, 22 Aug. (D.N.B.) Staats, secretaris de Brinon heeft aan ver tegenwoordigers der pers een schil dering gegeven van de Engelsche landingspoging bij Dieppe, waarbij hij o.a. zeide: Tegen zeven uur in den ochtend door den regionalen prefect van Rouaan, Bouffet, er van in kennis te zijn gesteld, dat de stad Dieppe het doelwit was van een hevig bombardement van uit de lucht en uit zee. Omstreeks twee uur in den- middag was hem meege deeld. dat de strijd nog gaande was, doch dat de Duitschers meester van de toestand waren. Dieppe had in den loop van den dag 14 a 15 lucht aanvallen te doorstaan. Het aantal gevangenen, waaronder slechts wei nig Gaullisten, en dat meerendeels uit Canadeezen bestond, had dien ochtend 1800 bedragen. In den na middag kon de onderprefect de be volking toestaan de schuilkelders te verlaten. Onder de burgerbevolking zijn 36 dooden te betreuren, waarvan 25 in Dieppe. Verder waren er 65 gewon den. Om 4 uur in den middag was de strijd geëindigd. Het aantal dooden aan Britsche zijde raamde de Brinon op 3500. Gelukwenschen van Pétain en Laval. PARIJS, 23 Aug. (D.N.B.) De Oberbefehlshaber West heeft van den militairen bevelhebber in Frank rijk het volgende telegram ontvan gen: Maarschalk Pétain en regee- ringschef Laval hebben ambassa deur de Brinon verzocht het Duit sche opperbevel in Frankrijk geluk wenschen over te brengen voor het afweersucces der Duitsche troepen en de snelle zuivering van den Franschen bodem. Vergoeding van oorlogs schade. PARIJS, 23 Aug. (D.N.B.) De al- gemeene delegatie der Fransche re geering in het bezette gebied meldt, dat zij van den militairen bevelheb ber in Frankrijk Zaterdagavond de volgende boodschap heeft ontvan gen: Met het oog op de tucht en de rust der bevolking van het departement Seine Inferieure, vooral in het ge bied van Dieppe, tijdens de Engel sche landingspoging aan de Fransche Kanaalkust op 19 Aug. stel ik ter beschikking van den prefect van dit departement een bedrag van 10 millioen franc, dat in de eerste plaats moet worden besteed ter ver goeding van oorlogsschade en in de tweede plaats tot eerste hulpverlee ning aan de civiele slachtoffers van het Engelsche bombardement. Ambassadeur de Brinon heeft daarop geantwoord: Ik heb dit besluit ter kennis van Het legerbericht van 22 Augustus luidt als volgt: In het gebied van den Beneden- Koeban hebben Duitsohe en Roemeen- sohe troepen, die op fel vijandelijk ver zet stuitten, de taai verdedigde plaatsen Krymskaja en Kurtsjanskaja inge nomen. Ook in den Kaukasus werd de vijand ondanks hardnekklgen tegenstand en uiterst moeilijke weers- en terreins omstandigheden uit versterkte borg stellingen geworpen. Ten oosten van Wjasma en bij Rsjef werden weer ver scheidene door pantserwagens onder steunde aanvallen der Sovjets ver ijdeld. Ook ten zuidoosten van het Ilmenmeer en voor Leningrad mislukten plaatse lijke aanvallen van den vijand. In de Finsche Golf werd een vijandelijke mijnenveger door bomtreffers tot zinken gebracht. In het Hooge Noorden bestookte de luchtmacht een vliegveld. Bij Moer- mansk, alsmede een troepenkamp op het visscherssehiereiland. Een kleine vrachtboot werd tot zinken gebracht. Aan het oostelijke front werden gis teren in luchtgevechten en door lucht doelartillerie 98 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Zes andere machines werden op den beganen grond vernield. Zes eigen vliegtuigen worden vermist. Aan de zuidkust van Engeland plaat sten lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen bij een aanval overdag voltreffers op voor de oorlogvoering belangrijke mili taire inrichtingen. Aan de Belgische kust van het Kanaal werd een Britsch vliegtuig door jagers neergehaald. Ma rine-artillerie schoot in het westelijke deel van de Oostzee vier Britsche ge vechtsvliegtuigen omlaag. BERLIJN, 22 Aug. (D.N.B.) De door Roemeensche troepen ingeno men stad Koertsjenskaja ligt op een landrug tusschen het moerasachtige lage gebied aan de Kdeban en den Lagunengordel van de Zee van Azof, aan den eenigen bruikbaren weg, die via Temrjoek het schiereiland Taman met het gebied van de Koe- ban verbindt. Het verlies van deze stad is zeer gevoelig voor de bolsje wisten en zij hebt en dan ook ge tracht door talrijke vergeefsché' infanterie- en pantseraanvallen de plaats te heroveren. De stad Klymskaja is een knoop punt van spoorwegen, die naar No- worossisk, Rostof en Krasnodar voe ren. De bolsjewisten ondernamen talrijke tegenaanvallen om de stad te herwinnen, doch zij werden on der bloedige verbezen afgeslagen. Daarbij werden 10 bolsjewistische pantserwagens vernield. DE DERDE BRITSCHE LANDINGSPOGING. In het tjjdvak van 31 Maart tot 19 Aug. van dit jaar hebben de Britten drie landingspogingen aan de Fransche Kanaalkust ondernomen, die alle mislukten. De eerste vond plaats op 31 Maart in de nabijheid van St. Nazaire (niet op het kaartje aangegeven), de tweede ten Zuiden van Boulogne op 24 April en de derde op 19 Augustus te Dieppe. De laatste landing, waarvan men uitvoerige berichten heeft kunnen lezen, was een grootsch opgezette poging om een bruggeboofd rond de haven van Dieppe te vo.-men. Alle steunpunten bleven echter in Duitsche handen, de gelande vijand werd vernietigd en terug naar zee verdreven. Het plaatsje Dieppe (25.000 inwoners) ligt op de kaart links onderaan in de omgeving van Le Tréport en Abbeville. (Kaart van Pelt.) Finsche Lotta's worden vertrouwd ge maakt met de„morse-signalen. De standplaats is bereikt. De apparaten worden In gereedheid gebracht rransatlantic-RecIa-SS-PK Wisnlewskl- Pax Holland m Schietpartijen in Bombay BANGKOK, 22 Aug. (D.N.B.) Vol gens hier ontvangen berichten duren de onlusten in verschillende deelen van Indië voort. Te Bombay zijn bij een optocht weer schietpartijen ont staan, toen de politie op de menigte vuurde om den optocht uiteen te ja gen. Ook in Delhi hielden Indische scholieren politieke optochten in de stad. In de provincie Madras heb ben werklieden van een graanmaal- derij het werk neergelegd en ver volgens de fabriek in brand gesto ken. In den Pendsjaab hebben de Engelschen een aantal communisti sche agenten uit de gevangenis ont slagen. BERLIJN, 22 Aug. (D.N.B.) Vrij dag is generaal-majoor Freiherr von Gablenz, Ambtschef van het ministerie van luchtvaart en be stuurslid van de Deutsche Luft hansa, tezamen met ministerial- direlctor prof. dr. Kruemmel, ambts chef van het ministerie voor weten schap, opvoeding en volksontwikke ling, bij een vliegtuigongeluk om het leven gekomen. Gen.-majoor von Gablenz bestuurde zelf het toe stel op een dienstreis van Berlijn naar het Z. van Duitschland. Door een technische storing is het toestel in de nabijheid van Muehlberg neergestort. Ook de marconist kwam om het leven. Van militaire zijde wordt er op gewezen, dat de Duitsche lucht macht met den generaal een van haar leidende persoonlijkheden ver liest.' Von Gablenz stamt uit een oude officiersfamilie en nam als lui tenant van 25 jaar deel aan den oorlog van 1914. Na een verwonding werd hij bij de vliegeniers inge deeld, waar hij zich aan alle fronten onderscheidde. Na den oorlog kwam hij bij de civiele luchtvaart. In 1933 werd hij in het bestuur van t de Deutsche Lufthansa opgenomen. Ook in dezen oorlog nam hij aan verschillende fronten met succes aan den strijd deel. Na zijn bevorde ring tot generaal-majoor werd" hij in den herfst van 1914 tot ambtschef van het ministerie van luchtvaart benoemd. het Fransche staatshoofd en van het hoofd der regeering gebracht en ik heb opdracht u hun vurigen dank over te brengen voor dit gevoelige gebaar en deze grootmoedige hulp. De regeering waardeert zeer in het bijzonder de eer, die u hebt bewezen aan de bewoners der Normandische kust, die zich door haar tucht en rust strikt heeft gehouden aan de voor schriften van het staatshoofd en de regeering. BERLIJN, 24 Aug. (D.N.B.) Brazilië heeft thans aan Duitsch land en Italië den oorlog verklaard. De oorlogsverklaring van Bra zilië aan Duitschland en Italië wordt vandaag door de Berlijnsche pers algemeen zonder belang en slechts door Roosevelt afgeperst genoemd. De Völkischer Beobach- ter wijst er op, dat de Braziliaan- sche minister van buitenlandsche zaken, Aranha, reeds een waar- deerende boodschap van den Ame- rikaanschen minister van buiten landsche zaken, heeft ontvangen. Wat hij er echter van tevoren voor gekregen heeft, dat hij zijn land heeft verkocht aan de Amerikaan- sche plutocratie, kan meer gelezen worden uit zijn kasboeken dan uit gelukwenschtelegrammen. Het blad wijst er op, dat de Britten en Ame rikanen hun bedoeling niet verhe len om onder dekking van den oorlogstoestand de Brazialiaansche economie van iedere zelfstandig heid te ontdoen. Deze zal echter nog vaak gelegenheid hebben zich de vroegere tijden van haar bloei- enden export- en importhandel met Duitschland en Italië op smarte lijke wijze te herinneren. Meer dan 200 Japansche bommenwerpers boven Australisch gebied. TOKIO, 21 Aug. (D.N.B.) Behalve Port Moresby zijn ook Townsville, Windham, Port Darwin en Broome Vrijdag door Japansche vliegtuigen gebombardeerd. Dien dag bevonden zich meer dan 200 Japansche bom menwerpers boven Australisch ge bied. Ondanks den hevigen afweer gelukte het den Japansche formaties opnieuw zware vernielingen aan de haveninstallaties en aan de militaire belangrijke installaties der aange vallen steden toe te brengen. In de haven van Broome werden vier transportschependoor bomtreffers tot zinken gebracht, twee andere in brand geworpen. In Port Darwin ging een pakhuis in vlammen op, ook aan de militaire barakken van Port Darwin werden groote vernie lingen toegebracht. Een Australische batterij luchtafweergeschut werd door voltreffers tot zwijgen ge bracht. Slechts drie der aanvallende Japansche vliegtuigen zijn niet op hun bases teruggekeerd. Anti-Engelsche betoogingen in Syrië. (A.N.P.) - Ondanks scherpe maatregelen zijn er voortdurend anti-Engelsche betoogingen in heel Syrië. Te Aleppo is de toestand bui tengewoon gespannen. De Britsche autoriteiten zijn tot de meest draco nische middelen en maatregelen overgegaan. Dag en nacht rijden pantserauto's door de straten en geen inwoner mag de stad verlaten, voordat niet de daders van de jong ste aanslagen gegrepen zijn. Willkie ook naar Turkije. (D N.B.) - Alle ochtendbladen publi- ceeren een bericht uit Washington, dat Wendell Willkie op zijn reis naar het Nabije Oosten en Rusland ook een officieel bezoek zal brengen aan Turkije en daarbij aan president Ineunoe een boodschap zal overhan digen van president Roosevelt alS' mede het werkplan yan de Ameri- kaansche bewapeningsindustrie. Molotof ontvangt den Turkschen gezant. (AFIP). - Uit Moskou wordt gemeld, dat Molotof den Turkschen gezant, Atikalin, heeft ontvangen. Overstrooming van de Gele rivier. (D.N.B.) - Uit Kaifeng in de provincie Honan wordt gemeld, dat 2.400.000 Chineezen getroffen zijn door de overstrooming van de Gele rivier. Volgens een nader bericht zouden Tsjoengkingtroepen de dij ken van de rivier hebben doorgesto ken, waarbij nog zware regenval is gekomen, zoodat uitgestrekte deelen van de vlakte der provincies Honan en Anhoei overstroomden. In de ondergeloopen gebieden zijn geen sanitaire tegenmaatregelen geno men, zoodat epidemieën zijn uitge broken. Door de nationaal Chinee- sche regeering zijn hulpmaatregelen genomen. Rechtstreekse!» luchtverkeer tusschen New York en Cairo. (D.N. B.) - Tusschen Cairo en New York is een rechtstreeksche luchtverbinding tot stand gebracht, naar radio Cairo meldt. De reisduur bedraagt 3 y, dag. Engelsche damesmode herfst '42 zonder hoed. (D.N.B.) - Volgens een bericht van Stockholms Tidningen uit Londen heeft het ministerie van handel verklaard, dat dameshoeden luxe zijn of althans geen noodzake lijke gebruiksvoorwerpen. De fabrie ken en ateliers kunnen derhalve geen faciliteiten verwachten, als hun mannelijk en vrouwelijke employe's worden gemobiliseerd. Vele bedrij ven zullen dus sluiten en de nieuwe herfstmode voor de dames zal zijn: zonder hoed. Het is nog niet bekend, of een zoogenaamde utiliteitshoed zal worden ontworpen. STEUNVERLEENING AAN STILGELEGDE INDUSTRIEELE BEDRIJVEN. In het mededeelingenblad van de hoofdgroep Industrie van 13 Aug. 1942 zijn de door den secretaris-ge neraal van het departement van handel" nijverheid en scheepvaart goedgekeurde richtlijnen voor de al- gemeene steun- en heffingsregelin gen voor de stilgelegde bedrijven be kend gemaakt. Hieruit blijkt, dat aan alle stilge legde bedrijven, behoorende tot de hoofdgroep industrie, met uitzonde ring van de ondernemingen werk zaam op het gebied der voedselvoor ziening, steun kan worden uitge keerd. De uit te betalen algemeene steun wordt beperkt tot de aller noodzakelijkste instandhoudingskos- ten, welke kosten in de richtlijnen nader worden aangegeven. De steun draagt het karakter van een voorschot, waarbij wordt over wogen de terugbetaling t.z.t. te doen geschieden uit de in de toekomst door het thans stilgelegde bedrijf te maken winst. Naast deze algemeene steunrege ling kan in een bepaalden bedrijfs tak een bijzondere steunregeling op onderlinge basis worden getroffen. EEN HANDLEIDING VOOR BEREKENING DER BELASTING. Bij de N.V. Uitg. Mtp. Kosmos is te Amsterdam verschenen een hand leiding voor iedereen, die met de on dernemersbelasting 1942 heeft te maken. Het boekje getiteld „De onderne mersbelasting 1942 in de practijk" is geschreven door de inspecteurs van 's Rijks belastingen J. W. Bettinck en mr. E. R. Zweep. Aanmelding en, invulling van de vragenlijsten noodzakelijk. 's-GRAVENHAGE, 22 Aug. De Nederlandsche Kultuurkamer deelt het volgende mede: Wanneer binnenkort de kuituur- werkers op grond van hun aanmel ding en van de vragenlijst der ledenregistratie van de Nederland sche Kultuurkamer geregistreerd zullen zijn, zullen de voorloopige „Bewijzen van aanmelding" verzon den worden. Daarna zullen op het terrein van de Nederlandsche Kul tuurkamer nog slechts diegenen werkzaam mogen blijven, die in het bezit van het „Voorloopig bewijs van aanmelding" zijn. Hen, die zich bij de Nederland sche Kultuurkamer hebben aange meld, doch de vragenlijst nog niet ingevuld aan de Nederlandsche Kul tuurkamer hebben teruggezonden, alsmede hen die aan hun aanmel dingsplicht nog niet hebben voldaan, wordt in hun eigen belang verzocht, onmiddellijk hun verzuim te her stellen. In verband hiermede zij nog eens verwezen naar de artikelen 3 en 4 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, be treffende de Nederlandsche Kul tuurkamer (Verordeningenblad 211/ 25 Nov. 1941, stuk 47) die als volgt luiden: Artikel 3. Hij die medewerkt aan de voortbrenging, de weergave, de geestelijke of technische bewerking, de verspreiding, de instandhouding, het in het verkeer brengen of de be middeling .tot het in het verkeer brengen van kultuurgoed, is ver plicht lid te zijn van de Nederland sche Kultuurkamer, tenzij dit mede werken een uitsluitend commer- ciëele, administratieve, technische of mechanische werkzaamheid is. Artikel 4. 1. Onder kultuurgoed in den zin van deze verordening wordt begrepen: 1) Iedere kunstschepping of kunst verrichting, welke voor het publiek waarneembaar wordt gemaakt, 2) iedere andere geestelijke schep ping of verrichting welke door mid del van druk, film, radio-uitzending of geluidsband voor het publiek waarneembaar wordt- gemaakt. 2. Met druk in den zin van lid 1, PU. 4. onder 2, wordt iedere soort van ver- menigvuldiging op een voor massa vermenigvuldiging geschikte wijze gelijkgesteld. 3. Als waarneembaarmaking van kultuurgoed in den zin van het eer ste lid wordt ook beschouwd het geven van onderwijs in vakken op het gebied der kunst, voor zoover dit onderwijs niet plaats vindt aan openbare of aan die bijzondere on derwijs- en opvoedingsinrichtingen, welke onder toezicht staan van den secretaris-generaal van het departe- men van opvoeding, wetenschap en kuituurbescherming. Wie zich moeten aanmelden. Tenslotte worden hieronder enke le groepen van personen genoemd, die zich bij de Nederlandsche Kul tuurkamer dienen aan te melden, en van wie gebleken is, dat bij 'hen twijfel bestaat omtrent him plicht tot aanmelding: 1. Ambtenaren in overheidsdienst, die werkzaam zijn op het gebied der bouwkunde, zooals architecten, bouwkundige teekenaars, e.d., in dienst van rijk, provincie of gemeen te. overheids- of semioverheidsbe- drijven; 2. Producenten van en handelaren in gramofoonplaten, alsmede het in- en verkoopend personeel; 3. Handelaren in en uitgevers van bladmuziek; 4. Personen-ondernemers, die con certen of tooneel-, cabaret- of varie- te-voorstellingen organiseeren; 5. Zij die medewerken aan de pro ductie van film (scenarioschrijvers, productieleiders, regisseurs, opname leiders, filmarchitecten, cameraman nen enz.); 6. Alle ontwerpers en ontwerpers- uitvoerders op het gebied van kunstambacht; 7. Op muziekgebied: alle begelei ders, koorleiders, leiders van cursus sen (werkgemeenschappen), arran geurs en in uniform optredende musici. Zij, wier letterkundig werk niet in boekvorm verschijnt, doch in den vorm van tijdschriftartikelen, zijn (in afwijking van vorige mededee- lingen) eveneens tot aanmelding ver plicht. Alle aanmeldingen dienen schrifte lijk te geschieden bij de afdeeling „ledenregistratie" van de Neder landsche Kultuurkamer 2e van den Boschstraat 46, Den Haag, onder opgave van naam, adres en beroep. HISTORISCH GENOOTSCHAP „OUD-WEST-FRIESLAND". Op de jaarvergadering van het genootschap, gehouden te Zaandijk heeft mr. A. F. Kamp, dijkgraaf van het hoogheemraadschap „Hol lands Noorderkwartier", mededee- ling gedaan van een door hem be gonnen onderzoek, in hoeverre van onze verdediging tegen het water de weerspiegeling zou te vinden zijn in letterkundige voortbrengse len in den ruimsten zins des woords. Mr. Kamp wees daarbij op lofdichten naar aanleiding van nieuwe inpolderingen, op schriftu ren, handelende over dijkdoorbra ken en andere rampen, als b.v. het optreden Van de paalworm, enz. De betreffende publicaties dienen ech ter letterkundige waarde te heb ben. De inleider hield zich aanbe volen voor toezending van alles, wat op deze materie betrekking heeft, ook voor adviezen, de opga ve van adressen, enz. In de bestuursvergadering van Maandag 17 Augustus is dit punt ook aan de orde gesteld en is be sloten de zaak door middel van deze publicatie onder de aandacht te brengen van personen en corpo raties, ook buiten den kring der leden. Dit is ook het geval met een an der onderwerp, in de algemeene vergadering voorgedragen door de Volkskunde-Commissie van de Ned. Academie van Wetenschappen te Amsterdam (Trippenhuis) voor het bekomen van inlichtingen op het gebied van volkskunde en dia lect, waarvoor medewerkers ge vraagd worden in Twisk, Nibbix- woud, Oosterblokker, Grootebroek, Oosterleek, Hem, Westerblokker, Schellinkhout en Spierdijk. Belangstellenden kunnen nadere inlichtingen desgewenscht beko men bij bestuursleden. Naar aanleiding van het door den heer Oortgijzen van Den Helder geopperde plan, om vanwege het genootschap een tentoonstelling te houden van platen, kaarten, teeke- ningen van Hollands Noorderkwar tier vroeger en nu, was het bestuur van oordeel, dat de organisatie daarvan groote kosten zou vragen en met allerlei moeilijkheden ge paard zou gaan. Intusschen zal een plan voor een tentoonstelling op kleine schaal ter gelegenheid van de volgende jaarvergadering nader onder de oogen worden ge zien. Verder heeft het bestuur zich bezig gehouden met de kwestie van de bevordering van het lande lijk schoon door te streven naar een oordeelkundige beplanting van we gen en stoffeering van de erven bij boerenhofsteden en naar betere architectonische opvattingen bij nieuwbouw ten plattelande. Voor een en ander zal het bestuur zich in verbinding stellen met diverse corporaties. De voorzitter belastte zich met het onderzoek naar de mogelijk heid van de samenstelling van een foto-album van dit gewest en de uitgaVe daarvan in boekvorm. Medegedeeld werd nog, dat een genootschapsfilm in bewerking is en aan de vereeniging zal worden aangeboden. VERGUNNINGSTELSEL VOOR PAARDENTRACTIE 's-GRAVENHAGE, 22 Aug. De secretaris-generaal van het departe ment van waterstaat maakt bekend, dat binnen afzienbaren tijd een ver- guningstelsel voor het vervoer, door middel van paardentractie, van goe deren ten behoeve van derden, inge voerd zal worden. Voor de toepas sing van dit stelsel worden muil ezels en muildieren met paarden gelijkgesteld. Het vervoer voor eigen bedrijf wordt in dit Vergunningstel sel niet aan een vergunning onder worpen. Het stelsel heeft alleen be trekking op het vervoer langs den weg, zoodat bijv. jaagpaarden voor schepen er niet onder vallen. Het vervoer van melk van de boerderijen naar de fabriek valt voorloopig evenmin onder' dit ver gunningstelsel, tenzij het contrac tueel aangenomen melkritten betreft, welke wèl aan een vergunning worden gebonden. In de Nederlandsche Staatscourant zal daartoe eeh beschikking worden gepubliceerd. De uitvoering van het vergun ningstelsel wordt opgedragen aan de Rijksverkeersinspectie. Voor een verguning zullen in be ginsel slechts in aanmerking komen zij, die reeds van 1 September 1939 af als him hoofdberoep vervoer van goederen langs den weg, ten be hoeve van derden, hebben verricht. De Rijks (hoofd) inspecteurs van het verkeer zullen een dezer dagen in de provinciale pers een adverten tie doen plaatsen, o.a. vermeldende de adressen, waar de aanvraagfor mulieren voor een vergunning ver krijgbaar zijn. De formulieren moeten vóór 5 September 1942 in tweevoud be hoorlijk ingevuld bij den Rijks- hoofd) inspecteur van het verkeer worden ingezonden. PETROLEUM VOOR KOOK- DOELEINDEN. Op bon 02 van de kaart EA. 's-GRAVENHAGE, 22. Aug. Gedu rende het tijdvak van 23 Aug. t.m. 31 Oct. 1942 geven de met „02" ge nummerde bonnen van de bonkaart „EA" voor kookdoeleinden elk recht op het koopen van 2 liter petroleum. Petroleum voor kookdoel einden ten behoeve van beurt vaarders. Beurtvaarders, die door middel van hun grijze boekje kunnen aan- toonen, dat zij ten minste vier dagen per week alleen aan boord vertoe ven, kunnen in aanmerking komen voor een kwart EA-kaart, indien zij voor het koken aan boord uitslui tend op petroleum zijn aangewezen. Bij aanwezigheid van één of meer knechts kan een halve EA-kaart uit gereikt worden. Betrokkenen dienen zich hiertoe tot de plaatselijke distri butiediensten te wenden. ZOO DOEN ER VELEN. Tal van groote en kleine firma's in den lande maken er een gewoon te van en het is een goede ge woonte eens per maand een be paald bedrag over te schrijven op de girorekening van de Nederland sche Ambulance. Deze firma's staan bij de administratie der ambulance op de eerelijst vermeld. Zorgt er voor dat uwe firma ook op deze eerelijst geplaatst wordt Geeft uw boekhouder opdracht maandelijks een vast bedrag te stor ten op de girorekening van de Ne derlandsche Ambulance 87600 Ne derlandsche Ambulance, Koningin negracht 22, 's-Gravenhage.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 6