Rheumatiek Hieuwe! kursitualrepEeu aaigekiidigl Dag van den ouden Jeugdstorm. STAD EN OMGEVING Extra voeding voor Afkmaarsche schoolkinderen Ket Nederlandsch Arbeidsfront Herdenking te Alkmaar. flmsrikaansch (roepentransportschip groolendeels vernietigd. Kunsi RADIOPROGRAMMA mmmmm .(Van een bij zonderen medewerker). Wat onder burgemeester van Kin schot, ondanks langdurige bespre kingen, niet mogelijk bleek, is nu door den onlangs benoemden bur gemeester van der Sluijs doorge voerd. Plus minus 500 schoolkinderen krijgen van de Centrale Keuken, in een speciaal daarvoor ingericht lo kaal, eiken middag 3/4 liter bonloos warm eten. Wat dit voor besparing aan brood in het betreffende huis gezin beteékent, behoeft geen nade ren uitleg. Niet alleen de kinderen varen hier wel bij, doch ook de ouders, die nu eindelijk ook eens aan hun volle broodrantsoen toeko men. De kosten zijn 75 cent per week met dien verstande dat lun- deren van minder kapitaalkrachtige ouders, hetzij niets of een geredu- ceerden prijs betalen. Eigenaardig is 't hoe ook deze so ciale maatregel door de R. K. en Christelijke schoolbesturen getorpe deerd dreigde te worden. De heeren met den hokjesgeest wilden met een eigen organisatie die, welke door den burgemeester met behulp van de verantwoordelijke functionnaris- sen van de Centrale Keuken en Ned. Volksdienst was ingesteld, doorkrui sen. Vermeld dient te worden dat het Chr. Schoolbestuur het tenmin ste nog zelf wilde betalen. Burgemeester van der Sluijs heeft dit onsociale, primitieve gedoe prompt den kop ingedrukt met het gevolg dat deze schoolbesturen de R. K. en christelijke kinderen uitge sloten hebben. Dat de ouders van dqje kinderen het hier niet mee eens zijn, blijkt wel uit de binnen komende verzoeken om kinderen van de bijzondere naar de openbare scholen te doen overschrijven. Wanneer zullen de heeren opvoe ders eens een wat ruimer standpunt punt gaan innemen? Par pak 21 ct. Zonder bon! DE STADSBUS VERDWIJNT. Zooals door de directie der W.A.C.O. in dlit nummer bekend wordt ger maakt, zaïl de stadsbus met ingang van Dondierda® worden opgeheven. Het verdwijnen van onze eenige stadsverbindinig zal ongetwijfeld betreurd worden door het personeel n de bezoekers der zisikenhuizen en de verpleegden van Huize Westerlicht, d;e regelmatig van dezen dienst gebruik maakten, als mede door hen die daardoor een, gemakkelijke verbinding met het voor velen vèra! gelegen station' moeten missen» DIERENBESCHERMING. Zwervend zijn te Alkmaar aange troffen drie jonge poesjes, een cy- persche en twee zwarte. Eigenaren of liefhebbers worden verzocht zich te melden' bij den heer C. Verwer, inspecteur Dierenbescherming- Baanetraat. .Men wordt verzocht geen zwervers bij den- inspecteur te brengen (uitgezonderd gewonde dieren)» De gevonden zwervers be waart de vinder een»dag. D oor mid del van dei courant wordt dan een plaats voor deze gezocht. DEZE WEEK COLLECTE VOOR WINTERHULP. Gedurende het winterseizoen 1942/1943 zullen evenals in het vorige seizoen, 'wederom 12 collec ten gehouden worden (6 lijsfemccvl- lecten en 6 straatcollecten). De eerste collecte zal plaats vinden op 1, 2 en 3 October (lijstenoollecte). Stadgenooten wij behoeven niet te vertellen, dat de nood thans hoog gestegen is en hulp dringend noodig is. Winterhulp rekent dringend op uw finaneieelen steun. Mocht u zelf niet aanwezig zijn wanneer de col lectant aan uw huis aanbelt, laat dan' uw gave thuis achter, opdat de collectant niet te vergeefs aanklopt!' Winterhulp heeft ook nog gebrek aan collectanten. Meldt u aan bij het kantoor Langestraat 87 en neem daadwerkelijk deel aan ons werk. MUTATIE BIJ HET P.E.N. De heer P. C. Bitter te Hoorn, hoofd van het district Westfriesland van het P.E.N., is belast met de lei ding van het district midden-Noord- Holland, gevestigd te Alkmaar. In zijn plaats is te Höorn per 1 Octo ber aangesteld de heer H. J. de Rooy, chef van het onderdistrict Bever wijk. /lawn.x Bioscopen. Cinema-Theater. 1.33 u., hoofdnummer Carl Peters, de pionier van Oost-Afrika (eultuurfilm). Alle leeftijden. Woensdag 2.30 uur matinée. Akm. Bioscoop-Theater, 7.30 u., hoofd nummer Brand op den oceaan (rom.- liensP 18 jaar.. Woensdag 2.30 uur matinée. Harmonie-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer Een origineele ontknooping (kom.) Alle leeftijden. Woensdag geen matinée. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer De verkochte grootvader (hum.) 18 jaar. Woejifdag 2.30 uur matinée. ■Maandag 28 September. Kermis te West-Graftdijk. Dinsdag 29 September. Kermis te West-Graftdijk. Woensdag 30 September. 11.30 uur, Muziektuin te Alkmaar, prov. landdag v. d. Landstand. Kermis te West-Graftdijk. I vraagt toezending van I gr a t/s bröchures0mtrent\ P. C. HOOFTSTR. 180 AMSTERDAM (Z.) STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. 1500 6492 1000 8742 7904 8431 400 4101 200 2091 3263 4862 9870 14899 16569 100 1608 4207 5633 11532 14865 15996 15101 HEÏLOO. Scheenenruilbeurs. - Donderdag en Vrijdagmorgen bestond voor de eerste maal gelegenheid tot het in leveren van gebruikte, nog in goeden staat verkeerende schoenen. Toen wij Vrijdagmiddag eens een kijkje gingen nemen in de besogne-kamer van het gemeentehuis, bleek ons, dat er vooral op het gebied van kinder schoenen verschillende paren, waar van de meeste nog zeer goed, ja zelfs uitstekend waren, door gega digden naar een meestal wat groo- tere maat, waren gebracht. Naar we vernemen, ligt het in de bedoeling in den loop dezer week reeds enkelen op te roepen, die dan in de gelegenheid zullen worden ge steld hun keuze te bepalen. Voortaan zal iedere week één mid dag gelegenheid worden gegeven tot het inleveren van schoenen. De we- kelijksche inlevering zal plaats vin den op Vrijdagmiddag van 25 uur ten Gemeentehuize (Besogne-kamer). „De Laatste Eer" bestaat 25 jaar. - Donderdag herdacht de begrafe- nisvereeniging „De Laatste Eer" in een buitengewone vergadering haar 25-jarig bestaap. De vereeniging, waarvan de laatste japen de heer A. Groot aanspreker is, werd opgericht in 1917 en voorzag reeds direct in een behoefte. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging pl.m. 700 maal hare diensten op dit gebied be- (Vervolg van pag. 1.) Zeventien leden geëerd. Evenmin als de herdenking van het zevende jaar van het bestaan van den Nationalen Jeugdstorm onge merkt voor Alkmaar is voorbijge gaan, passeerde ook de dag van Za terdag, toen deze jeugdorganisatie haar achtsten verjaardag 'vierde, zoo maar zonder meer onze stad. Behalve dat een levendige radio-reportage daarvoor wel zorgde, kwam ook de afdeeiing zelve op het pad. Er was geen groote ruchtbaarheid aan ge geven en toch wist menigeen dat om kwart vóór drie de stormsters en stormers op het Hofplein ïouden aantreden en dat was voldoende om een aantal menschen op de trottoirs rondom het plein bijeen te doen ko men. Onder hen merkten wij o.m. op den burgemeester, den commissaris van politie, den plaatsvacvangenden kringleideiVder N.S.B., Swidde, den commandant der W.A., Kruijer, de groepsvrouwe der N.S.V.O., mevr. Bleesde Ranitz, den vormingslei der der N.S.B., Blees, rechter mr. Meyer, ouders van thans aan het Oostfront strijdende jeugdstormers, leden der N.S.B. en tal van anderen. Open én ruim lag daar het Hof plein, toen tegen den vastgestelden tijd de groep van den Nat. Jeugd storm, een honderdtal jongens en rrifeisjes, uit de richting van de v. d. Boschstraat naderde, zingend achter de banieren, begeleid door trommel slagers. Het in carré opstellen door vaandrig van Wieringen duurde maar kort en toen werd er gezongen van bereidheid tot den strijd voor het vaderland. Hejsier klonken de stemmen uit de jeugdige kelen. Dan werd de groep gemeld aan den streekleider G.J. "Vis, waarna nog maals een lied werd aangeheven: Wij trekken langs de banen. De mutsen, dit tot dusver onder den schouder band warert gedragen, werden op gezet en toen werd er aandachtig ge luisterd naar de rede van den hoofd- stormer van Geelkerken, uitgespro ken bij de officiëele herdenking van „den Dag van den ouden Jeugd storm". Daarvoor was voor een hoog opgeschoven raam in de bovenzaal van het café Central een luidspre ker xgeplaatst, die de woorden van den spreker duidelijk weergaf, even als den zang van het Wilhelmus, waarmee de toespraak besloten werd. - Eereteekens uitgereikt. Thans was een groot moment aangebroken vcor een twaalftal le den (tien ervan waren aanwezig): zij zouden het eereteeken ontvangen voor het feit, dat zij reeds vóór den oorlog lid waren geworden van den Nationalen Jeugdstorm. Om dit uit te reikenArad streêkleider Vis naar voren. „Jullie hebben nooit kunnen bevroeden, dat op den 26 Sept., den achtsten dag van den N. J., onze vlaggen zouden wapperen van to- rens en offifieele gebouwen, maar desondanks hebt ge U ingezet onder het oude devies: Rekent den uitslag niet, maar telt het doel alleen". Met een enkel woord herinnerde spr. aan den tijd van na den.oorlog, die zoo zwaar was voor den jeugdstorm. Dat gij vóór den.oorlog reeds lid waart en daarna U terstond weer hebt gemeld, is voor de leiders aan leiding geweest U te begiftigen met een eereteeken. Draagt het met eere en weest er trotsch op, maar zorgt ervoor het niet te beschouwen als een bewijs dat ge je moogt verhef fen boven de anderen. Je zoudt daarmee den Jeugdstorm geen dienst bewijzen. Laat het je steeds weer in herinnering brengen je plichten tegenover volk en vader land en het doel van den Jeugd storm, zooals dat in het Stormers- lied wordt bezongen: het vaderland, dat eendracht ais hoogste volks deugd eert, zullen wij herwinnen want Jong Nederland marcheert. Na het zingen van dit lied, waarin de vastberadenheid om- dit ideaal na te, streven, duidelijk kenbaar was, werd een stille hulde gebracht aan de aan het Oostfront gevallen leden van den Jeugdstorm. De plechtigheid was hiermede geëindigd en de groep marcheerde onder com mando van vaandrig van Wieringen af naar het café Central, waar nog een kop thee werd gebruikt. De lei ders en de genoodigden vereenigden zich daar ook nog eenigen tijd onder gezelligen kout. De namen van de met het draag- teeken begiftigden zijn: van de meisjes: E. en C. Schut, I. Nottel- man, I. Blokker en T. Potgieser; van de jongens: A. van Wieringen, A. Nottelman, M. Schuurman Jr., F. Schuurman, J. Visser, J. de Buyzer en G. Brandwijk. Voorts werd h^t nog verleend aan de volgende leden, die dienst hebben genomen aan het Oostfront: G. Not telman, N. van Wieringen, L. van den Putten, F. W. C. de Munk en F. de Buyzer. Herdenking te Amsterdai». Ook» te Amsterdam heeft de Nationale Jeugdstorm het achtjarig bestaan op feestelijke wijze herdacht. Na de be sloten bijeenkomst in Bellevue, welke Vrijdag was gehouden, werd de viering Zaterdag voortgezet op het Amstelveld. Vijftien vendels, geïnspecteerd door den streekleider, opperhopman E. Zilver, waren hier bijeengekomen om te luiste ren naar de rede van hoofdstormer C. van Geelkerken. Vervolgens werden dertien hoorn vaantjes aangeboden. Twee jongens en twee meisjes ontvingen ieder het eere- araagteeken voor bijzondere prestaties. Een plechtig oogenblik was het .over handigen van de herinneringsplaquettes aan de ouders van acht Amsterdamsche stormers, die aan het Oostfront gesneu veld zijn. Zondagmorgen trokken zestig stormers en vijftig stormsters naar het Wester gasthuis om daar de oorlogsgewondeh te doen deelen in hun feestvreugde. De Nederlandsche en Duitsche gewonden ontvingen druiven, bloemen en siga retten en ook de overige zieken werden met fruit en bloemen bedacht. In den middag rukten de vendels op maar het Museufnplein. Nadat het commando J. C. J.U i Speyck het oudste deel van den Nat. Jeugdstorm te Amsterdam het oudste vendel had rondgedragen ter begroeting, werden de jongens en meisjes ge schouwd door den wethouder van On derwijs, dr. J. Smit, die den burgemees ter van Amsterdam vertegenwoordigde en vervolgens da jeugd toesprak. Namens den Gevolmachtigde van den Rijkscommisaris voor de stad Amsterdam voerde Pressereferent Bojes het woord. Nadat de zesde strophe van het Wil helmus gezongen was, defileerden de vijftien vendels langs den gemachtigde van den leider, districtsleider J. W. de Ruiter, en burgemeester Müller van Rot terdam, die zich voor het Rijksmuseum hadden opgesteld. Het feest werd besloten met een eere- marsch door een gedeelte van westelijk Amsterdam naar het Beursplein. Plechtigheid op het Binnenhof te Den Haag. Op het eeuwenoude Binnenhof kwam de streek 's-Gravenhage van den Nati onalen Jeugdstorm bijeen om (Jen „Dag van den ouden Jeugdstorm" te vieren. Nadat vele autoriteiten, onder wie wij osn. opmerkten den gemachtigde van den leider, J. W. baron van Haersolte van Haerst, den wnd. heerbancomman dant der W.A. banleider A. F. Henken, Gefolgschaftfiihrer von Ilsemann en Jungrrïüdel-Hauptgruppenführerin Inge Ritter resp. namens Hitler-Jugend en B. D. M., majoor van Aperen, namens het rechtsfront en vrederechter mr. Sluyters waren aangekomen, verscheen de burgemeester van den Haag, prof. mr. J. Westra in gezelschap van zijn adjudant, den heer Schulp. Rede burgemeester. Burgemeester Westra verheugde zich, dat hij den Jeugdstorm met zijn acht sten verjaardag kon gelukwenschen en wel cm 3 redenen. Ten eerste .ais vader van leden van den Jeugdstorm, ten tweede, omdat hij dit als burgemeester mocht doen en in de derde plaats, om dat d.- Jeugdstorm de toekomst van Nederland is. In jullie handen, zoo zeide burgemeester Westra, ligt de voltooiing van wat wij ouderen hebben geprojec teerd. De Jeugdstorm is de vertegen woordiger van het nieuwe leven, hij heeft de jeugd een nieuw ideaal gege ven. Gij marcheert verder, gaat voort op den ingeslagen weg. Blijft trouw aan Mussert en aan hoofdstormer Van peelkerken, blijft trouw aan uw ideaal. Door de verwezenlijking daarvan zult ,gij Nederland een plaatsje geven in de rij van volken van Europa. Vervolgens reikte prof. Westra de vendelvlaggen aan de plaatselijke lei ders en leidsters uit. Vervolgens had de uitreiking plaats van de eeredraagteekens aan stormers en stormsters die hiervoor in aanmer king kwamen. Ook reikte stamheer van Hamond eeredraagteekens uit aan ouders van aan het front gevallen jeugdstor mers. In aansluiting hierop had de her denking van de gevallenen plaats. De Jeugdstorm eert Peter Ton. Aan het 'begin van den dag van den oudeh Jeugdstorm heeft de Nationale Jeugdstorm herdacht,dat Peter Ton zijn levqn gaf voor de jeugd. Op de be graafplaats Nieuw Eik en Duinen te Den Haag stonden stormers en storm sters rond het graf geschaard, waar stamheer van Hamond een toespraak hield. Hierna zongen stormers en stormsters het „Mussertman Goenacht". Vervolgens werden bloemen op het gral gelegd. Met het zingen van „Laat daden groeien uit gedachten" en een défilé langs het graf, werd de plechtigheid besloten. Onder de aanwezigen merkten wij behalve de moeder en zuster van Peter Ton o.m. op, burgemeester prof. dr. J. Westra, plaatselijk stamheer Reynders, gewestleider van den Jeugdstorm en ka pitein van Aperen namens het Rechts front. schikbaar heeft gesteld. De heer Jac. Grootewillink, C. dei Groot, D. van Weelderen Sr. en A. Groot zijn reeds van de oprichting af lid, laatstgenoemde, aanvankelijk drager, is later zijn vader (bakker Groot) opgevolgd als aanspreker. ALKMAAR. GEBOREN: Geertruida, d. van Pieter Ottema en H. van Reenen. Josephine, d. van Johannes Duits en J. A. Kemmer- ling. Caecilia B. A., d. van Everardus H. Hofstede en A. S. C. de Vries. Lammigje T., d. van Egbert Bouma en K. van der Veen. OVERLEDEN: Cornelia H. van Eek, wed. van R. H. van Dort, 85 jaar. Hendrika A. Bakker, wed. van A. Har- tog, 82 jaar. Dirk van der Made, 2 maanden. Wijbrand W. Schermerhorn, wedr. van B. Rotgans, 67 jaar. Duêtachland wint op atle fronten EXTRA BERICHT. 14 schepen tot zinken gebracht. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUHRER, 28 Sept. - (D.N.B. Het opperbevel van de weer macht maakt 'bekend: „In het noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan heb ben Duitsche duikbooten een naar Engelland: onderweg zijnd Ameri'kaansch troepentransport voor het grootste deel vernie tigd. Zij vielen een snel vijande lijk convooi aan, bestaande uit slechts enkele groote passa giersschepen, dat, krachtig be schermd, met troepen, munitie en oorlogsmateriaal geladen was. In dagenlange hevige aan vallen en aehtervölgiingsgeive'ch- ten brachten zij een grooten tweepijpervan 19.000 brt. van het type Viceroy of India, dat na drie torpedotneiffers kapseis de, een tweepijper van 17.000 brt. van het type Reina Del Pa- cifico, die na twee torpedotref fers met eeh groote steekvlam in de lucht vloog, een transport schip van 11.000 brt. van het type Derbyshire en een torpedo jager van de ibeveiligingsstrijd- kraehten van het convooi tot zinken. Twee andere transport schepen weiden door torpedo- treffers beschadigd. Met deze successen hebben onze duikbooten den vijand een zwanen slag toegebracht. De vijandelijke transportvloot heeft drie bijzonder waardevolle ^n el- Ie eenheden met "een totalen in houd van 47.000 brt. verloren, d'ie gebruikt plegen te woïden bij bijzonder belangrijke en dringende troepentransporten, In anderb zeegebieden van den Atalantischen Oceaan, van de Afrikaansche tot de Ameri- kaansche kust hebben duikboo ten nog 11 andere schepen met een gezaomenlijken inhoud van 57.000 brt. tot zinken 'gebracht, zoodat de totale verliezen van de vijandelijke scheepvaart in de laatste vier dagen 14 schepen met een geaamenlijiken inhoud van 194.000 brta. bedragen. Nederlandsche vrijwilligers in Germaanschen,. landdienst. Nederlandsche Jeugd moet op waardige wijze het vaderland vertegen- woordlgen. In ,de kaderschool van den natio nalen jeugdstorm te Vierhouten zal vandaag de leergang begin nen voor de toekomstige kaderleden van het vendel Nederlandsche vrij willigers in den Germaanschen landdienst. In het gebied Danzig/West- Pruisen bevinden zich de kam pen van de Nederlandsche jongens en meisjes, die in den landdienst zijn? opgenomen. De ze vrijwilligers worden in jeugd- stormverband opgeleid om la ter in het Oostland te koloni- seeren. De jongens werken over dag op boerderijen, de meisjes helpen in de landelijke huis houding. Daarvoor bestemde middagen worden besteed aan ordeoefeningen, zang, sport en speL Bij de vorming wordt vooral aandacht besteed aan de groote rol, die het Nederlandsche volk in het verleden heeft gespeeld bij den opbouw van het Germaan- sche Oosten. De Nederlandsche landdienstvrjjwilligers hooren vol trotsch, dat zij in een gebied wer ken, dat in vroeger eeuwen groo- tendeels door Nederlandsche boeren is ingepolderd en in kuituur ge bracht. Het zal in de toekomst de taak van het Nederlandsche volk zijn, om wederom mede (te weiken aan den opbouw van het Oostland. Daarom zullen binnenkort, in het midden van de volgende maand, na een voorschiftingsleergang, nieuwe afdeelingen Nederlandsche meisjes en jongens naar het gebied Danzig/ West Pruisen trekken, om opgeno men te worden in den Germaan schen' landdienst en de Nederland sche jeugd te vertegenwoordigen in het front van opbouwarbeid, waar aan Noorsche, Deensche, Duitsche en Vlaamsche jongens en meisjes schouder aan schouder staan, om te werken aan de groote gemeenschap pelijke taak van de Germaansche volkeren. De Nederlandsche jeugd zal <m in den landdienst op waardige wijze 't vaderland moeten ver tegenwoordigen. Daarom zal thans het in den landdienst aanwezige kader versterkt wor den met streng opgeleide kamp en dienstleiders. Deze leiders, die slechts voor een gedeelte uit de jeugdorganisatie zelf voortkomen, hebben zich uit «idea- lisfne vrijwillig aangemeld voor de moeilijke en zware taak, die zij in den Germaanschen landdienst als kamp- of dienstleider zullen krijgen. Zij worden met zorg opgeleid en voorbereid op de verantwoording, die op him schouders zal komen te rusten, wanneer zij leider zijn ge worden van een dertigtal jongens. De leiders, die in de kampen van de Nederlandsche vrijwilligers inge zet worden, zullen geen gemakke- GEMEENTELIJKE OPERA TE AMSTERDAM OPENT HET SEIZOEN. Succesvolle voorstelling van La Bohème. De Gem. Opera te Amsterdam heeft Zaterdag- en Zondagavond het seizoen geopend met twee uit verkochte voorstellingen van La Bo hème van Puccini. Van officieele zijde was de belangstlling zeer groot. In de eereloge waren aanwezig Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss Inquaft, en mevrouw Seyss- Inquart, general-kommissar Schmidt de commandant van den Luftgau Holland, generaal Siburg, de gevol machtigde voor de* stad Amsterdam, dr. Schroeder, de secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming, prof. dr. J. van Dam, de commissa ris van de provincie Noord-Holland, mr. A. J. Backer, de burgemeester van Amsterdam, de heer E. J. Voute, en verschillende hooge vertegen woordigers van de weermacht. De opvoering slaagde buitenge woon. Greet Koenen en Chris Reu- mer schitterden in'de hoofdrollen en ook Theo Baylé, Gerda Pons, Johan Lammen, Jos Plemper en Henk Agenent waren uitstekend. Aa -het slot kwam aan de ovaties bijna geen einde. Tegen aankoopen boven f 100.000 sedert uit. 1941. De reeds eenigen tijd verwachte beursmaatregelen, welke ten doel heb ben de koersstijging voor aandeelen op de Effectenbeurs te beteugelen, zijn thans in de Staatscourant van 25 Sep tember gepubBceerd. De tekst van deze beschikking van den secretaris-generaal van Financiën, die steunt op het tege lijkertijd afgekondigde Besluit 106/1942 betreffende de aangifte en inlevering van waardepapieren, luidt als volgt: Artikel I. (1) Deze beschikking verstaat ohder waardepapieren: 1) aandeelen, die aan een Neder landsche Beurs tot de dagelijksche no teering zijn toegelaten; 2) depotfractiebewijzen en participatie- bewijzen, voor zoover zij niet als bui- tenlandsche waardepapieren beschouwd moeten worden. (2) Deze beschikking verstaat onder personen: natuurlijke personen en rechtspersonen. Artikel 2. (1) Indieh op den eersten dag van eenige maand de waardepapieren, welke een persoon na 31 December 1941 ver worven en vóór dien eersten dag der maand nog niet vervreemd heeft, i.aar den laatsten vóór dien eersten dag der maand geldenden koers, te zamen een waarde van ten minste 100.000 ver tegenwoordigen, dan is die persoon ver plicht deze waardepapieren uiterlijk op den derden werkdag na dien eersten dag der maand «an te geven. Herstel normale beurshandel. De voorzitter van de Vereeniging voor den Effectenhandel (Bedrijfsgroep Effectenhandel) deelt onder verwijzing naar de in de prijscourant van heden op genomen maatregelen uit Verordenin- genbad en Staatscourant het volgende mede: In verband met de publicatie van de reeds eerder door de autoriteiten in uit zicht gestelde maatregelen worden in beginsel de beperkende bepalingen, welke voor handel en noteering sinds 11 September j.l. hebben gegolden, voor alle fondsen ingetrokken en wordt de handel en de noteering vol gens de reglementen met ingang van Maandag 28 September 1942 hersteld. (2). Een persoon, die een waardepapier in gevolge het vorige lid heeft aange geven, behoeft dit waardepapier naar den stand van den eersten dag, van eenige volgende maand niet opnieuw aan te geven. (3). Indien een persoon een waarde papier verwerft na den eersten dag der maand, welke voor de verplichting tot aangifte ingevolge het eerste lid in aanmerking komt, dan is hjj verplicht, dit waardepapier aan te geven uiterlijk op den derden werkdag na den eersten dag der maand, volgende op den dag der verkrijging. (4) De aangifte moet geschieden bij de Nederlandsche Bank te Amsterdam op formulieren, welke de kantoren van de Nederlandsche Bank beschikbaar zullen stellen. (Wordt vervolgd). lijk bestaan hebben verworven. Daarvoor zijn zij echter ook niet ge komen. Zij zijn naar 'het Oosten ge gaan, om pionier te zijn en voor trekker van de Nederlandsche jeugd, om mee te helpen aan den opbouw van den landdienst, die nu zijn. moeilijke' beginperiode doormaakt. Zij zijn gegaan, om alle moeilijkhe den en teleurstellingen, die zij zul len ontmoeten, door te worstelen en om den weg te banen, waarlangs vele Nederlandsche jongens en meisjes een niéuwe toekomst tege moet zullen marcheeren. AMSTERDAMSCHE BEURS, van Maandag 28 September 1942 STAATSLEENINGEN. Vor k 3K Nederland 1941 981% 4 Nederland 1941 1007/16 4 Nederland 1940 II 1007/1S 3—3V, NederL 1938 96% 3 Ned.-Indië 1937 88 BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank 132i/j HandeJ Mij. Cert. v. 2.50 127% Koloniale Bank .129 Ned. Ind. Handelsbank 85% IND. OND. BINNENL. Aig. Kunstzijde Unie .156 Calvé Delft Cert. 123% NederL Ford289 Lever Bros .171% Phil. Gloeil. Gem. Bezit 266 CULTUUR MAATSCH. •H. V. A317 Java Cultuur .163 Ned. Ind. Suiker Unie 168% Verg. Vorstenlanden 89% PETROLEUM. Kon. Petr. 305% RUBBERS. Amsterd. Rubber ,192 Deli Bat. Rubber ,145 Oostkust .102 SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn 138 Java-China-Japan lijn 128 Kon. Ned. Stoomboot 178 Scheepvaart -Unie 173 TABAKKEN. Deli Batavia 1501/4 Oude Deli 193 Senembah ,152 SPOORWEGEN. Deli Spoor 1 62% Ind. Spoor ,44 100%, -1001/, 961-% 88 135 130 135 87 1571-i 131-2-3 290 170 170 92-3 145 105 142.» 130 175 176-86 e 158% 196 159% 65 464, Voel U weer krachtiger - méér fit envrij van pijnen. Juist nü moet ge zorgen voor weerstandsvermogen en hebt ge behoefté aan een ver sterkingsmiddel. Daarom begin vandaag nog de beroemde Kruschen- kuur. Kruschen is door zijn samen stelling het bloedzuiverende verster' kingsmiddel bij uitnemendheid. De zes minerale zouten waaruit Kruschen is samengesteld werken als een toni cum, ze oefenen een actieve, aan sporende werking uit op lever, nieren en ingewanden. Reec'bij een kort "maar regelmatig gebruik van Kruschen kunt U dat merkenUw spijsvertering wordt beter, ge voelt U krachtiger, jeugdiger, ook meer fit en vrij van Rheumatische pijnenl Kruschen- het oude beproefde recept sinds 1889. Bij alle Apoth. en Drogisten 1.47, 0.76, 0 41. - N.V. Rowntree. DINSDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 7.15 Lichte gr.muziek. 7.34 BNO: Nieuwsber. 7.40 Klanken in den morgen (gr.pl.) 8.31) BNO: Nieuwsber. 8.40 Dansen en mar- schén. 8.50 Pianosoli (gr.pl.) 9.Sym- phonie orkest (gr.pl.) 9.30 Spiegel van den dag (opn.) 9.40 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua". (opn.) 10.Orkest Rentmeester. 10.30 U kent hen, maar leent U hen ook? 10.45 Orkest Rent meester. 11.15 Royal orkest en solist. 12.Almanak. 12.05 Koor en orkesifvan den Ned. Arbeidsdienst. 12.45 BNO: Nieuws- en zakeijke ber. 13.Kwintet concert. 13.45 Liederen (gr.pl.) 14. Ouvertures en suites voor groot orkest (gr.pl.) 15.Dichter en qatuur. 15.20 Groninger Orkestvereenigihg, soliste en gr.muziek. 16.45 BNO: Nieuws-, zake lijke en beursber.. 17.De Lichte Toets, gevarieerd programma. 18.Van schel men en schavuiten, luisterspel. 18.30 Orkestconcert (gr.pl.) en Opn.) 19. Neerlands stem van het Oostfront. 19.15 Marschen en Marschliederen (gr.pl.) 19.30 BNO: Nieuwsber. 19.40 BNO: Gesproken binnenl. overz. 19.50 Zang met Dames koor Aether charme" en orgel. 20.15 Gerard van Krevelen en zijn orkest en solist. 21<— Omroeporkest en solisten (opn.) 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.Hon- gaarsch orkest Imre Magyari (gr.pl.) 22.15 Licht spel'en zang (gr.pl.) 23.15— 24.Pop. orkestprogramma. (Gr.pl.) HILVERSUM H, 301,5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgymnastiek. 7.50 Danssymphonie-Orkest (gr.pl.) 8. Pol. weekpraatje (opn.) 8.15 Lichte gr.pl.) 8.30 BNO: Nieuwsber. 8.40 Opera- Aria's (gr.pl.)-9.Lichte gr.pl. 9.15 Voor de huisvrouw. .9.20 Regen zegt de baro- méter (gr.pl.) 10.Godsd. uitz. 10.30 P;anovoordr. 1LVrouwenmozaiek. 11.20 Berl. Philharmonisch orkest (gr.pl.) 11.30 Zang en piano. 12.15 Uit Neer lands Gouwen. 12.30 Programma-overz. 12.35 Solisten, koor en orkest (gr.pl.) 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 13.Wat doet de Directie van den Landbouw? 18.15 Orkest Emanuel Ram- tour en soliste (opn.) 14.Godsd. uitz. 14.30 Omroeporkest en gr.pl. 15.30 Voor de zieken. 16.Orkest Willy Kok en sojist. 16.45 BNO: Nieuws-, zakelijke en beursber. 17.Voor de jeugd. 17.30 Amusementsorkest en solist en Hawai- ian-orkest. T8.40 Spiegel van den dag. 18.50 BNO: Zeeuwsch praatje. 19. Landmans lust. 19.30 Heinz Munsonius en zijn orkest (gr.pl.) Als intermezzi: „Mevrouw van Straten wil het naadje van de kous weten". 20.BNO: Eng. uitz. (Voor de Radio-Oentrales: Twee ouvertures van Joh. Strauss gr.pl.) 20.15 Klassieke Kamermuziek (gr.pl.) 21.15 Orkestrale fragmenten uit R. Wagner's muziekdrama's (gr.pl.) 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.BNO: Mil. over zicht. 22.10 Avondwijding. 22.2024.— Zie Hilversum I. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. - Hoofdredacteur: A. R.r' Jonker, Alk maar. PIv. hoofdred.: H. P. van den Aardweg. Alkmaar. Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar. Binnenland en reportage: D. A. Klomp, Bergen. Stad en Provincie: G. H~-W. ter Hoeven, Alkmaar. Sport: J. Werkman, Alk maar. Haagsch redacteur: P. E. H. M. Verberne, Den Haag. Verantwoordelijk voor de advertenties: T. Bus, Alkmaar.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2