Winterappel van den Landstand. STAD EN OMGEVING Provinciale fatoddag te Alkmaar. AGENDA Rede van den boerenleider Roskam. Hoe lang rooken wij nog LAATSTE BERICHTEN. BINNENKORT WEER BABYWOL. DAGBLAD VOOR NOORD-HOLLAND. EERSTE BLAD, PAGINA (Vervolg verslag van gister). Nu de landdag van den Land stand achter den rug is, mogen we wel constateeren, dat het werk der voorbereiding waaraan zoo velen medegewerkt hebben, goed succes heeft gehad: de Landdag kan als uitstekend geslaagd wor- - den beschouwd. Under de bezoekers merken wij verschillende autoriteiten op, o.a. mr. Backer, commissaris der pro vincie, den burgemeester van Alk maar, den heer B. A. van der Sluys, burgemeester^ van andere gemeen ten in N.-Holland, de commissaris van- politie en bestuursraden der provincie. Om 12 uur kwam de heer E'. Rós- kam, de landelijk boerenleider, be geleid door den heer Saai, prov. boerenleider. Staande werden zij door de circa 1000 aanwezigen be groet. Achter, hen kwamen o.a. de h^r Eggert, Pressedezernent van den Beauftragte van den Rijkscom missaris voor Noord-Holland en dr. Grünwaid van het Rijkscommissa riaat. BOERENLEIDER '{OSKAM. (Cliche Archief). De opening. Het openingswoord werd gespro ken door den heer C. Koeman, uit Wognum, plaatsvervangend prov. boerenleider. Hij sprak allereerst een welkomstwoord tot de aanwezi gen en wees er vervolgens op, dat de opbouw van een nieuw Neder land mogelijk zal zijn, als de boeren hun plicht doen, iets waaraan spr. niet twijfelde. Een vrouwenkoor, nog maar pas een zestal weken ge leden opgericht onder leiding van den heer Jac. Jansen *uit Egmond aan den Hoef en begaande uit een_ 40-tal vrouwen en meisjes uit ver schillende plaatsen in N.-Holland, zong een paar liederen op zeer ver dienstelijke wijze. Opvoering openluchtspel „De Strooppot". Ongeveer 80 medewerkenden heb ben van deze Texelsche overleve ring uit omstreeks 1750 een heel goede opvoering gegeten. Fred. Groot, de perschef van den Land stand'in Alkmaar, heeft er een zeer vrije bewerking van gemaakt. De plaats van handeling- is het erf van een boerderij op een duintop, met tafel en stoelen en een vuurduvel, waarop een pappot. In een bont en fleurig tooneel komen vrouwen en meisjes en jongemannen (allen in Texelsche kleederdracht)op het terras, waar de kastelein ijverig de roemer vult met wijn. 't Is feest er wordt gedanst en gezongen; waarbij natuurlijk de speelman niet ont breekt. Het feest is opgezet als een soort van dank voor een gevonden goudschat uit een in dén nacht in een storm gestrand schip, een schat, waarvan ook de boer een deel wist in te pikken. Maar de schout heeft ervan gehoord en komt met zijn rakkers een onderzoek instellen. Hij neemt links en rechts het gevondene in beslag, maar vindt bij den boer niets doordat diens vrouw het goud in den strooppot heeft gedeponeerd, die als illustratie bij de pan op tafel was gezet. Nadat de schout is afge trokken, worden de gouden schij ven, ondanks de tegenstribbeling van zijn vrouw, door den boer ge deeld met de overigen, maar eerst worden nog met een kwast verf als herinnering aan het gebeurde de woorden „De Strooppot" op den ge vel van de boerderij geteekend. Zooals geegfl, het werd een zeer goede opvoering, vooral als men in acht neemt, dat het hier een eerste optreden betrof van een slechts kort geleden bijeengeroepen groep, in verschillende plaatsen wonende. Bij een volgend optreden het ligt in de bedoeling, dat er in de toe komst méér werk van tooneel wordt gemaakt zullen er ongetwijfeld veel successen worden behaald. Het geheel, staande onder leiding van den schrijver, werd opgeluisterd door een strijkorkestje onder leiding van Jac. Jansen. De luidsprekersin- stallatie zorgde ervoor, dat alles door het publiek goed kon worden verstaan. De volksdansen, ingestu deerd en uitgevoeM o. L v. mevr. Knigge, en het ten tooneele voeren van twee heusche schapen lokte veel bijval. Aan het einde werd via de microfoon een woord van dank gebracht aan de medewerkenden; den heer Groot en den heer Meijer, iesp. schrijver van het stuk en tee kenaar van het décor, werden bloe men aangeboden. G. H. W. ty: Hoeven, Boerenleider Roskam spreekt. Toen na een pauze de volks dansers nogmaals met groot succes' waren opgetreden, was het wtwrd aan den boerenleider E. Rosiuim, die met hartelijk applaus werd begroet. Deze tijd van het jaar, aldus (be gon. hij, is wel geëigend om even te rug te zien en ens voor te bereiden op wat komt'. Er is gezaaid en ge oogst en er uaoet worden geploegd. Wie als de boer zijn leven heeft verbonden gan de natuur, weet dat na den zomer da herfst komt en hij beseft de groothaid van den Schep per, die den herfst laat volgen op den zomer, die doodt opdat 't nieu we. kan komen. Dile kracht hebben wij noodig in den strijd, die ons wacht voor het vaderland. Ik denk aan den tijd, toen wij den strijd opnamen tegen de mach ten, die ons knelden-, belogen, ver kochten en verrieden ert toen mij, zoo ging spr. voort, 't ideaal voor oogen stond, dat eens alle onrecht zou worden uitgewischt. En nu drukt zwaar de. tijd op den, boer: de vee stapel is voor een groot deel afge- slecht, het crisisapparaat, -dat een hoon was voor den boep, werkt nog steeds op volle krgpht, het kapitalis me is nog niet gebroken. -Zeker, de boer wordt wel geëerd als de man die zorgt voor de voedselvoorzie ning, maar dat is èen liefde, die Ver stikt. Is het niet zóó, dat men zich weer gereed maakt om het spel van vóór den oorlog weer voort te zet ten? Waarom moet de boer zijn koe leveren voor. de helft van wat zij hem hééft gekost? De strijd, dien wij jarea geleden aanbonden, tvas niet in diepste wezen een worsteling om een be tere prijzenpolitiek, maar een strijd voor onzen ouden boeren- aard, die niet bukken wil dan al leen voor den Schepper. Deze jarenlange strijd heeft ons gestaald eenerzijds, maar anderzijds ons doen vervlakken. Laten wij het belijden, bij al ons praten over boe- renrecht en hoereneer en bij ons lo ven van den Schepper: wij hebben vaak onzen boerenaard verloochend. Wij waren vaak klein en te zeer vervreemd van onzen v aren aard om de werkelijkheid van het leven te zien. Die werkelijkheid is, dat het goede komt, niettegenstaande de menschen. Wip kunnen wel -zaaien en ploegen, maar de groeikracht komt door een macht, die boven ons staat. Ditzelfde geldt ogk voor het economische deel van ons vader land. Wij moeten daarom, de richt lijnen voor den opBfruw van ons vaderland vinden in het hoerendom. Wij vochten tégen de liberale landbouwpolitiek van import en ex port, die' "ons afhankelijk maakte van het buitenland en die ineenge stort is door den oorlog, en dus niet door ons optre den. Wij moeten er dankbaar voor zijn, dat daardoor thans inder daad de boeren weer het centrum zijn van hetgeen moet gebeuren, de grondslag voor den opbouw van het vaderland. Wij vochten tegen een regeersysteem van democratie en klassewaan, tegeai Zwanenberg c.s. en hun satellieten en die zijn nu voor een groot deel gevlucht. Enke len hunner zitten nog in het gestoel te der eere, maar is hun kracht nog wel groot? Er is toch een Landstand gekomen en andere publiekrechte lijke lichamen, die gegrondvest zijn op de beginselen van wat wij belij den. Hun uren zijn geteld, de dag der wrake komt. Zouden wij niet zoo krachtig en. standvastig zijn om de oude ge slachten bij de hand te vatten en na te volgen? Zijn wij zoo wei nig nog boer om niet met vol ver trouwen te kunnen wachten op den tijd, die alleen de Voorzienig heid bepaalt? Als de tijd rijp is, kan men dien niet keeren. Het is onze taak niet om het koren te laten groeien, maar om het on kruid te wieden. Zoo moet de stem van de boeren klinken in deze landen. Eenmaal was ons volk stérk, dat was toen het leefde naar de stem van het hoerendom. De geest van het oude hoerendom bepaalde de richtlijnen van de regeering, wij waren toen nog één in het groote Germaansche Rijksverband. De schepen voeren over alle zeeën en toen werden in Oost-Europa duizenden hectaren woeste grond in vruchtbare landou wen herschapen. Tusschen Elbe en Wolga hebben onze boeren mede den grondslag gelegd voor de kracht van het Duitsche volk. In den 80-jarigen oorlog kreeg ons volk zijn stempel en zóó willen wij zijn en blijven: de oude boeren- kracht doen uitstralen, dat is de stem van den Nederlandschen boer voor den opbouw van ons vader land. Na de 16e .eeuw keerde ons volk zich af van die boerenkracht, het kapitalisme kreeg de overhand en als slot daarvan kregen we Mei 1940. Spr. weidde hierna' even uit over hetgeen Nederland in Indië heeft gewrocht en besprak voorts de emi gratie van duizenden boeren naar Amerika, waardoor al dezen, van de beste Nederlanders zijnde, ten gron de gingen in het land van den dol lar. Thans treedt het hoerendom op nieuw bewust naar voren. Duitsch- land trok met zijn legers naar het Oosten en ook onie jongens trokken mee, wat een eere is voor ons volk. De Landstand is gekomen en klaar om de noodzakelijke dingen te doen, in onze streken is gebouwd uit het diepste van onze boerenziel en daar- Bloacopen. 1 Cinema-Theater, 7.30 u., hoofdnummer Carl Peters, de pionier van Oost-Afrika ^cultuurfilm). Alle leeftijden. Akm. Bioscoop-Theater, 7.30 u., hoofd nummer Brand op den oceaan (rom.- aens.* 18 jaar. Harmonie-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer Een origineele ontknooping (kom.) Aüe leeftijden. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer De verkochte grootvader (hum.) 18 Jaar. Zaterdag 3 October. 2 uiur, 't Gulden Vlies, kinderfeest „Döotrnroosje". 7.30* uur, 't Gulden Vlies, Variétérevue met Willy .Derby. i Najaarskeuring te Barsingerhorn van wege de R. V. F. Barsingerhorn Scha geil- om zijn wij geroepen orruons volk voor te gaan naar een gemeenschap, die duizenden jaren stand zal hou den. In geloof zijn wij begonnen, in godsvertrouwen hebben wij gear beid, de overwinning hebben wij in ons hart gedragen. Veel is er ge- gebeurd, maar wij hebben ons ge loof niet verloren en als eenmaal onze levensavond daar is, zullen wij onze liefde .meedragen in de eeuwig heid. (Daverend applaus). Het nogmaals optreden van het vrouwenkoor vormde het slot van het programma. De drie nog gezon gen liederen oogstten veel succes. Per microfoon werd een woord van sluiting gesproken. De spreker bracht dank voor het bezoek, speci aal aan de autoriteiten en hij be sloot: De toekomst zal zijn een strijd voor allen, want alleen een volk dat weet te strijden, zal in het nieuwe Europa kunnen voortbestaan. De zeer goecl geslaagde landdag was hiermede afjgeloopen. SHAG-SMOKKELAARS TE DEN HELDER ONTMASKERD. Ook een politie-agent er bij betrokken. Het is reeds sedert geruimen tijd iets heel gewoons als* men iemand, hetzij op het werk, hetzij in den trein of thuis, een pakje shag uit den zak ziet halen, dat kennelijk geen „Nederlandsche fabrikaat" is. Bij nadere beschouwing blijken dit dan pakjes Belgische shag te zijn, die in grooten getale tegenwoordig via de grens schijnen te komen en als (kostbare!) aanvulling op het rantsoen grif aftrek vinden. Deze shag is van inferieure kwali teit, doch zoozeer is 'de hartstocht der rookende menschheid, dat men gaarne tpt vier gulden (en meer!) voor een pakje betaalt. Thans vernemen wij dat het de Hel- dersche politie gelukt is een complot van Belgische shag-smokkelaars te ont maskeren. Er zijn minstens 20 perso nen bij betrokken, zelfs iemand in Beverwijk en één in Eindhoven. In arrest bevinden zich de drie hoofd daders. Onder de overige verdachten bevindt zich ook de Heldersche politie agent v, P. Wat de verkoop betreft, fancy- winsten werden er door de „wederver- koopers" niet gemaakt. Men kocht de pakjes tegen ongeveer 3.25 per pakje, om ze dan in 'den detailhandel weder te verknopen tegen 3.50. Soms iets duurder. - Voorts blijkt dat het complot reeds duizenden pakjes verhandeld heeft. GESLAAGD. De heer A. Hoekstra te Hëiloo slaagde 30 Sept. te A'dam voor het semi-artsexamen. Mej. A. Volger alhier slaagde te. Amsterdam voor apothekers-assis tente. TOT RAADSHEER BENOEMD. Tot raadsheer in. het gerechtshof te Den Haag, tevens lid van het eco nomisch gerechtshof, is benoemd mr. G. J. Couvee, rechter te Utrecht, vroe ger te Alkmaar. NUTSSPAARBANK TE ALKMAAR. Overzicht over het eerste, tweede en derde kwartaal over 1942. In het tijdvak 1 Jan.1 October 1942 werd op de spaarbankboekjes* ingelegd 1.716.430,91 (vorig jaar 1.380.766,94) en terugbetaald 1.149.358,47 (v.j. 1.428.596,29). Het aan de inleggers verschuldig de kapitaal (bij den aanvang van het jaar 3.489.937,78) bedraagt thans 4.057.010,22 (v.j. 3.374.687,25). Het aantal in bovengenoemd tijd vak nieuw uitgegeven boekjes be draagt 1095 (v.j. 700). Ingetrokken werden 501 boekjes (v.j. 633). Het aantal in omloop zijnde boekjes (bij den aanvang van het jaar 14458) be draagt thans 15.052 (v.j. 14025). Hiervan behooren 9630 (v.j. 8993) san personen of instellingen te Alk maar gevestigd; 3324 (v.j. 3157) aan personen elders woonachtig eri 2098 (v.j. 1875) aan schoolspaarders. Onder de in bovengenoemd tijd vak uitgereikte nieuwe boekjes 'zijn begrepen 116 (v.j. 55) boekjes voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eersten in leg van 1. De lediging in bovengenoemd tijd vak van 1812 (v.j. 1366) spaarbusjes leverde een bedrag van 16.535,13 (v,j. 16.398,42) aan kleine besparin gen op. KUNST EN ONTSPANNING IN HET GULDEN VLIES. De eerste helft van October brengt voor de bewoners van Alkmaar en omgeving heel wat op gebied van kunst en ontspanning. Zaterdagmiddag de opvoering voor de jeugd van het bekende sprookje .Doornroosje" door het JeugdtooneeL Zaterdag- en Zondagavond zal een cabaret-revue met Willy Derby, onder den titel Vroolijbheid viert hoogtij, luchtig amusement brengen. Maandagavond is er een feestvoor- stelling. In het stuk „Het Achtste Gebod" zal Roosje Kohier—van Gel der, die o.m. van 1915—1927 aan het revuegezelsdhap van ter Hall was verbonden, haar 40-jarig jubileum «ieren. In 1912 is zij (Vlaamsche van afkomst) 'in ons land gekomen. Zij heeft zelf Anzengrüber's stuk: Het "Achtste Gebod voor Ned. bewerkt en speelt derol van Moeder Bürger. Woensdag daarop volgt een her haling van Brusse's Boefje, door het Gem. Theaterbedrijf te Amsterdam met Annie van Ees in de titelrol. Nadat Zaterdag dan Willem .van Capelle zijn voordrachtavond zal hebben gegeven, komt half October de voor Alkmaar bijzonder tooneel- gebeurtenfe, n.l. een opvoering van Schiller's grootsche werk Maria Stuart door het Gem. Theaterbedrijf van Amsterdam onder leiding van C. v. d. Lugt Melsert. De hoofdrol len in dit prachtwerk, dat "dertig medewerkenden eischt, worden ver tolkt door Vera Bondam (Maria Stuart),' Magda Janssens (Elisa beth) en Frits v. Dijk. Voorbarige geruchten. Op het oogenblik loopen er weer talrijke geruchten over de vraag: hoe lang zullen wij nog rooken? De zer dagen bracht zelfs „De Tijd" het sensationeele bericht, dat de pro ductie van sigaren op 21 December zou worden stopgezet en de sigaret tenindustrie een zoodanige inkrim ping zou ondergaan, dat slechts een derde deel der fabrieken aan het werk zou blijven. Daaruit zou men gemakkelijk de conclusie kunnen trekken: geen sigaren en minder si garetten. Het Volk meldt thans vernomen te hebben van bevoegde zijde, sdat van een stopzetting onzer sigaren- industrie op een nu reeds bepaalden datum op het oogenblik niets bekend is. Uiteraard wordt de productie van sigaren steeds moeilijker. Wij hebben met een afloopende industrie te doen en dat zal ook wel zijn in vloed hebben op de distributie.- Er bestdat echter volgens deskundi gen altijd nog de mogelijkheid om door nieuwen aanvoer van siga rentabak en een ruimere verwer king van surrogaten de ^productie aan den gang te houden. Op het oogenblik is er nog sigarentabak voldoende tot het eind van het jaar. Van een wijziging in de geprodu ceerde hoeveelheid sigaretten is op bet oogenblik niets bekend. Doordat een grootere concentratie in deze industrie is voorgenomen, zullen en kele fabrieken worden gesloten doch er z(jn op het oogenblik geen gege vens voorhanden, waaruit men zou kunnen opmaken, dat het sigaretten- rantsoen een vermindering zal on dergaan. A. STAATSLOTERIJ. 5e klasse, 7 e trekking van 30 September. 70 4307 6432 8776 8794 8831 10067 15869 15875 20943 Nieten 2172 2185 2186 2220 2234 6435 6497 8772 8775 8799 8824 10876 13512 15980 17923 18812 Trekking van heden. 1000 1863 3705 4046 15434 400 1738 4627 200 1643 3784 6984 15928 17921 100 6949 7920 11024 12368 14097 20309 v INSCHRIJVINGEN IN HET HANDELSREGISTER VAN 15—21 SEPTEMBER. Nieuwe inschrijvingen: Alkmaar: Administratiekantoor N. Broekman, Comanstraat 41, administra tiekantoor. Schagen: Eerste Noord-Hollandsch Borgtocht Spaarfonds, Stationsplein C. 93, verleenen van borgtocht ten be hoeve van spaarders. Bestuurswijzigingen: Alkmaar: Rotterdamsche Bankvereeni- ging N.V., Rotterdam. Andijk: Ver. „de Hoop" tot onder linge vergoeding van brandschade, Klein Gouw 18. Hoorn: Onderlinge Glasverzekering vt d. Hoornsche Middenstandsvereeni- ging Groote Noord 36. Andere wijzigingen: Alkmaar: S. H. J. Swart, Ritsevport 15, steenhouwerij; rechtsvorm gewijzigd. A. Kallansée, Korte Nieuwesloot 1, steenhouwerij; rechtsvorm gewijzigd. Castricum: Wed. H. Hemmer, Dorps straat 15, brood-, koek- en beschuit bakkerij; overgegaan aan G. J. H. J. Hemmer. Hoorn: Boter-, Kaas en Eierenhandel „West-Frieslpnd", Koepoortsweg 63, bo ter-, kaas- en eierenhandel, 'grossierderij in kaas overgegaan aan Timmermans kaashandel C. V. te Alkmaar. O p heffingen: Den Helder: N.V. Witte Bioscoöp in liquidatie, Koningstraat 103, exploitatie van onroerende goederen. N.V. „Glo ria", Radiocentrale, Javastraat SS. Castricum: C. Stolk, Duin en Bosch- weg 4, post BakkUm, motorhandel en lood- en zinkwerker. Zijpe: J. W. Sevenhuizen, 't Zand K. 71, kapper en sigarenmagazijn. BERGEN. Voorstelling Rustende Jager. - Het gezelschap van Siem Nieuwenhuizen zal Maandag een voorstelling geven in de Rustende Jager van de suc cesklucht Baron Kneut. Een avond van dolle vermakelijkheid. - EGMOND AAN ZEE. Ziekenhuis verpleging. - De onder linge vereeniging voor ziekenhuisver- pleging vergaderde Dinsdagavond in het Witte Huis, onder voorzitterschap van den heer J. C. Roodhart. De secretaris, de heer L. Dekker, bracht het jaarverslag over 1941 uit. «Hieruit bleek, dat het ledental beloopt 506 gezinnen met 1875 leden. Er wérden in het verslagjaar 91 leden uitgezonden met 1726 verpleegdagen. Zoodoende be droegen de uitgaven 5945,16, terwijl de inkomsten waren 4986,87, N zoodat er een nadeelig saldo is van 958,29. Voor 1942 zijn de vooruitzichten iets beter. Intusschen zal aan premieverhooging niet te ontkomen zijn. Voorts zal in verband met de verplichte verzekering aansluiting gezocht worden bij de Fe deratie van ziekenhuisverpleging in Nederland. Als bestuursleden werden herkozen de aftredenden, de heer Roodhart en mévr. KoemanPrins. Het voorstel van het bestuur om de premie te verhoogen met 50 ingaande 1 October 1942 (de premie wordt daar door voor 5 weken verpleging gebracht van 4 op 6 cent per week én voor ope ratiekosten van 4 op 6 cent per week, zulks alleen toe te passen óp de vrij willig verzekerden), werd na^zeer uit voerige discussie aangenomen. Besloten werd tot het voorjaar de zaken nog aan te zien en daq eventueel verdere maatregelen te treffen terzake dekking van het tekort. BEROEPEN. Tot hulpprediker te Den Helder is beroepen mej. C. A. Elink Schuurman, candidate te Amersfoort. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, ligt het in het voor nemen, indien zich geen belet selen zullen voordoen, van 1 November 1942 af wederom babywol beschikbaar te stellen. LUCHTAANVALLEN OP ENGELAND. Chelmsford gebombardeerd. BERLIJN, 1 Oct. Duitsche ge vechtsvliegtuigen hebbgn gisteren in den. loop 'van den middag opnieuw de reeds enkele dagen geleden ge bombardeerde kogellag^rfabriek van Chelmsfordin het graafschap Essex aangevallen en bommen van zwaar kaliber neergeworpen op de fabrieksinstallaties. Verscheidene verkeersknooppunten, fabrieksinstal laties, alsmede bedrijfsinstallaties van bverlaadstations in Zuid- en Zuidoost-Engeland kregen, volgens mededeeling van het opperbevel van de weermacht eveneens bom- treffers van zwaar kaliber. Om streeks 13 uur vlogen lichte Duit sche gevechtsvliegtuigen boven de Engelsche Zuidkust en wierpen in soheervlucht bommen op een repa- ratiewerkplaats van de spoorwegen. Een groóte montagehal kreeg bom- voltreffers en stortte ineen. De open bare nutsbedrijven van een aan de Zuidkust gelegen stad werden even eens met succes gebombardeerd. Des middags laat werd een Britsch radio station ten Noorden van Dungeness door de bommen van een plotseling in soheervlucht aanvallend licht Duitsch gevechtsvliegtuige getrof fen. Twee stalenmasten en een ge bouw van het radiostation stortten ineen. NEDERLANDSCHE KINDEREN MET VACANTIE NAAR DUITSCHLAND. 's-GRAVENHAGE, 1 Oct. - Hoewel de vacantietijd reeds achter den rug is, vindt de uitzending van Neder landsche kinderen voor een zes- weeksch verblijf in Duitschland re gelmatig voortgang. Het doel van deze uitzendingen is dan ook niet zoozeer, dezen kinderen een pretti ge vacantie te bezorgen. In de eerste plaats gaat het om de gezondheid van de jongens en meisjes. Zoo vertrekt Zondag 4 Oct. a.s. een trein met 800 kinderen uit Rot terdam, den Haag en kleine plaatsen van Noord- en Zuid-Holland naar Linz in de Gau Oberdonau. De ver trektijden voor dezen trein zijn: Den Haag 9.29 uur H. S., Rotterdam 10.15 uur D. P. De tegenwoordige Oostmarkers van deze zoo sterk aan Nederland herinnerende omgeving, bewaren aan ons land nog altijd de -beste ge dachten uit de eerste jaren na den vorigen wereldoorlog, toen Neder lands deuren wijd open stonden voor de Oostenrijksche jeugd en zij zijn dan ook steeds weer gelukkig, iets van deze hartelijkheid terug te kunnen schenken, zoodat men kan begrijpen, dat het onze kinderen daar aan niets zal ontbreken. Het volgende transport, dat de NVD in samenwerking met de NSV heeft georganiseerd en uit jeugdige Amsterdammers, Noord-Hollanders en Utrechtenaren bestaat, gaat op Zaterdag 10 Oct. a.s, door. De trein vertrek om 12.41 uur uit .Amsterdam en om 13.36 uur uit Utrecht. HERNIEUWDE AANVAARDING VAN HET COMMANDANTSCHAP DER W.A. DOOR MR. A. J. ZONDERVAN. UTRECHT, 30 Sept. - Zaterdag 3 Oc tober zal hier ter stede op plechtige wijze de hernieuwde aanvaarding van het commandantschap tier - W.A. door- den van het Oostfront teruggekeerden commandant, mr. A. J. Zondervan ge schieden. Tijdens deze plechtigheid te ongeveer half zes zullen de leider der N.S.B., Mussert, en de commandant der W.A. de aangetreden weermannen op het Domplein toespreken. Na deze toespra ken zal een voorbijmarsch worden ge houden op de Maliebaan ter hoogte van heOstafkwartier der W.A. DE RIJWIELVORDERING. 's-GRAVENHAGE, 1 Oct. - De secretaris-generaal van het departe ment van binnenlandsche zaken heeft aan de burgemeesters een cir culaire gezonden in verband met het feit, dat de vordering van heerenrij- wiélen thans afgeloopen is. Onder tneer blijkt uit deze circulaire, dat tot uiterlijk 5 October a.s. aan alle personen van wie een rijwiel werd gevorderd, gelegenheid geboden dient te worden (alsnog) een. ver zoek tot het verkijgen van een ver goeding of een rijwiel in te dienen. Indien van gevorderde rijwielen onderdeelen zijn afgenomen om daar mede andere fietsen voor de Duit sche weermacht acceptabel te ma ken, kunnen de eigenaars schadeloos gestéld worden door teruggave van het restant van hun rijwiel en toe kenning van een vergoeding voor het afgenomen onderdeel. Deze ver goeding zal gebaseerd worden op de geschatte gemiddelde waarde van een rijwiel, te weten vijftig gulden. Indien een eigenaar als hier be doeld recht heeft op het wederver- krijgen van een bruikbaar rijwiel, wordt de van hem gevorderde fiets vanwege de gemeente weder in bruikbaren staat gebracht en aan den belanghebbende teruggegeven. Indien onderdeelen van rijwielen af zonderlijk zijn gevorderd, wordt hiervoor eveneens een vergoeding toegekend. Voor ieder onderdeel wordt een vaste waarde bepaald. Zie toe dat U de distributie bescheiden krijgt waar li recht op hebil Wat U nader hand. mist wordt niet aan ievuld t VISCHLEER VOOR DE REPARATIE VAN FIETSBANDEN 's-GRAVENHAGE, 30 Sept. bruikbaarheid van de huiden van bot en schol schijnt onbeperkt te zijn, want nadat deze huiden, ver werkt 'tot bovenleder, zooileder en tot materiaal voor fijne lederen met één slag de wereldmarkt hadden veroverd, zal nu ook nog de wielrij der kunnen profieeren van de taaie huid der geduldige platvisschen. Het Duitsche blad „Volksgemein- schaft" meldt althans dat Deensche experts erin zijn geslaagd het soe pele en zacht vischleder, dat zich onderscheid door een buitengewone trekvastheid, zoo te behandelen, dat het gevulcaniseerd kan worden. Versleten buitenbanden van eeii fiets kunnen, naar uit de genomen proeven is gebleken, thans duur zaam met vischleder hersteld wor den, wanneer de in den handel zijn de kleine en groote stukken huid aan den binnenkant van den band op de zwakke plek worden gevulca niseerd. Naar aanleiding van dit bericht hebben wij te bevoegder plaatse ge ïnformeerd, welke ervaringen men hier te lande met vischleer heeft opgedaan. Men deelde ons mede, dat de proeven uit vischhuid leer te fa- briceeren volkomen geslaagd zijn. Fabricage op groote schaal stuit echter op de moeilijkheid van inza meling der vischhuiden. Proeven om rijwielbanden met vischleer te repareeren zij nog niet genomen. De mogelijkheid het visch leer te vulcaniseeren, lijkt uitgeslo ten, omdat onder vulcaniseeren ver hitting onder toevoeging van zwa vel moet worden verstaan. Daarte gen is leer meestal niet bestand. Wel kan men natuur- en kunstrub ber vulcaniseeren. Daarom lijkt het waarschijnlijker dat hier sprake is van het vulcani seeren van het vischleer op den Sand of het aanbrengen van een of andere solutielaag daartusschen. ALLEEN SCHOOTHONDEN IN DEN TREIN. UTRECHT, 1 Oct, - Naar wij van de zijde van de Nederlandsche Spoorwegen vernemen, is het in ver band met de thans overbezette trei nen voorloopig niet meer toegestaan grootere honden dan schoothonden in de rijtuigenafdeelingen te ver voeren. Hierop kan slechts een uit zondering worden gemaakt ten aan zien van geleidehonden van blinden, die voorzien zijn van de voorge schreven legitimatiekaart. LEDEN DER S.S. VERWERVEN HET RIJKSSPORTINSIGNE. AMSTERDAM, 29 Sept. - Zater dag j.L is in het Sportpark te Haar lem en in het Zwembad Stoop aldaar aan 23 leden der Germaansche S.S. in Nederland gelegenheid gegeven om aan de vereischten voor de ver werving van het Rijkssportinsigne te voldoen. Van de 23 deelnemers voldeden 8 aan de eischen. Aan 7 van hen zal het bronzen en aan 1 het zilveren Rijkssportinsigne worden uitgereikt. LANGEDIJK (18-24 Sept.) Geboren: Alida Margaretha d. van J. A. Ursem en M. Kraakman. Geertruida Maria d. van M. Bruin en P. Breed. Ondertrouwd: Adrianus Kla ver te Texel en Gerritje Jansen. Gerardus S. Kramer te Amsterdam en Cornelia van Kleef. Getrouwd: Pieter Zuurbier en Maria Helena Zut. Teunis van Loenen en Saakje van der Werf. Overleden: Arie Drost, 4 j. SjoUke Maakal, 66 j. Ambtelijke mededeelingen. EGMOND AAN ZEE. Aanvraagformulieren voor textiel- en schoenenbonnen kunnen tot 10 Oc tober a.s. worden gehaald aan het dis tributiekantoor te Egmond aan Zee op de zitdagen. Aanvraagformulieren voor extra melk (loodgieters enz.) moeten uiterlijk 6 Oc tober a.s. worden ingeleverd. Aanvraagformulieren voor extra-zeep kunnen op de zitdagen vanaf heden worden afgehaald. Deze moeten uiterlijk 13 October weder aan het kantoor te Egmond aan Zee worden ingeleverd. AMSTERDAMSCHE BEURS, van Donderdag 1 October 1942 STAATSLEENINGEN. Vor.k. 3K Nederland 1941 99% 99% 4 Nederland 1941 .1007/ls 100% 4 Nederland 1940 II100% 100% 3—3V, Nederl. 1938 96% 96% 3 Ned.-lndië 1937 88% 88% BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank ,135 134 Handel Mij. Cert v. 2.50 ,125% 125 Koloniale Bank .127 127 Ned. Ind. Handelsbank 81% 83 IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 152% 153 Calvé Delft Cert. ,120% 120 Nederl. Ford .288 285 Lever Bros191% 157 Phil. Gloeil. Gem. Bezit 264 262 CULTUUR MAATSCH. H. V. A300% 290-1 Java Cultuur .154 150 Ned. Ind. Suiker Unie 157 155 Verg. Vorstenlanden 83% 83 PETROLEUM. Kon. Petr. 296% 291% RUBBERS. Amsterd. Rubber 1701/s 170 Deli Bat. Rubber .126 125 Oostkust >00 100 SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn 138'/j 135 Java-China-Japan lijn 122 120 Kon Ned. Stoomboot 166 165 Scheepvaart Unie ,160 157 TABAKKEN, Deli Batavia Oude Deli Senembah SPOORWEGEN. Deli Spoor Ind Spoor 149% 127% 150 63 "4% 148 177 151 62 41 Hoofdredacteur: A. R. Jonker, Alk maar. Plv. hoofdred.: H. P. van den Aardweg, Alkmaar. Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar. Binnenland en reportage: D. A. Klomp, Bergen. Stad en Provincie: G. H.*W. ter Hoeven, Alkmaar. Sport: J. Werkman, Alk maar. Haagsch redacteur: P. E. H. M. Verberne, Den Haag. Verantwoordelijk voor de advertenties: T. Bus. Alkmaar.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2