Kofai* Wieringeriiieerbon stonden voor groote moeiiijktiGden. VERDUISTER GOED. Nederland heeft voorrang bij het exploiteeren van het Oostland. Voor zuiver wol, zijde en kunstzijde Per pak 28 ct. Zonder bon! AGENDA Vraagt Uw /'Winkelier %36c Ieder z'n EIGEBï HUIS bouw FILMS VAN DEZE WEEK OPNIEUW STROOM AFGESNEDEN. Gedurende de laatste paar da gen moest wederom bij een zes tal inwoners dezer gemeente het electrisch licht worden af- gesneden voor het onvoldoende verduisteren. De wettelijke be palingen vereischen dat er geen enkel lichtstraal tje naar buiten dringt. Men denkt dikwijls dat men goed verduisterd is als men er maar iets aan gedaan heeft. Men zij echter gewaarschuwd. Er mag totaal geen licht zicht baar zijn. ZILVEREN JUBILEUM BIJ KROL CO. Donderdag j.l. herdacht de heer G. Sougé, alhier, dat hij, 25 jaar in dienst was bij de N.V. Krol en Co's kunstmesthandel. De jubilaris, die als jongste bediende begonnen was en thans directeur van het bijkan foor Alkmaar is, werd dien morgen met zijn familie per rijtuig van jiuis gehaald en op het kantoor ontvan gen door het geheele personeel. Namens de hoofddirectie sprak de 5 procuratiehouder, de heer J. Best, die den werkkracht en werklust van den heer Sougé roemde en die dank bracht voor de jarenlange en zeer prettige samenwerking. Een schil derij werd als blijvende herinnering aangeboden. De bedrijfsleider, de heer O. Neef, sprak namens het personeel sympa thieke woorden en bood eveneens een cadeau aan, terwijl de oud-direc teur, de heer C. Best, met hartelijke woorden en een geschenk niet ach terwege bleef. Op de receptie, waar tal van agen ten en handelaren acte de presence gaven, werd o.m. het woord gevoerd door den heer Delvaux, voorzitter van de afdeeling Noordholland van den N.V.B. Dat een schat van bloemstukken, alsmede tallooze. schriftelijke en te legrafische gelukwenschen op dezen dag niet ontbraken, spreekt vanzelf. DRIE INBRAKEN. Daders gearresteerd. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is op een drietal plaatsen in de gemeente Castricum ingebro ken, n.l. in de vilTa bewoond door ds. Kriiger, bij de familie Groen, alsmede bij de familie Janssen, al len wonende aan den Beverwijker straatweg. Door openbreken der ramen en open snijden der ruiten zijn de indringers binnengekomen. In totaal bedroeg de buit 2 fietsen, kleedingstuklcen, 6 jassen, een hoe- veelheid slaolie en vet, een radiotoe stel, alsmede eenig geld en siera den. De Haarlemsche politie heeft gistermorgen de hand weten te leg gen "op de daders. Het waren een paar „zware" jongens, afkomstig van Amsterdam, voor de politie geen on bekenden. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 4 October is de apotheek van Meyr. de Wed. C. M. B. Wanna, Mient geopend, welke in de week van 3 t.e.m. 9 October tevens den nacht dienst zal waarnemen. RESTAURATIE GROOTEV KERK. Gemeentelijk subsidie veAoogd. De Burgemeester van Alkmaar heeft besloten tot aanvulling van het gemeentelijk subsidie in de kosten van de restauratie van de Groote Kerk alhier met 12.000 ten behoeve van den aanleg van een centrale verwarmingsinstallatie en dekking van de kosten van andere werk zaamheden. ORDE VAN ADVOCATEN. In de Donderdag gehouden verga dering van de Orde van Advocaten werd mr. C. A. deGroot tot dekén gekozen in de olaats van mr. P. Lan- geveld, die zich niet herkiesbaar had gesteld. Voorts werd tot lid van den Raad van Toezicht en Discipline gekozen mr. E. H. J. Wijnne. TUINBOUWCURSUS BEGONNEN. Donderdagavond is in de o. 1. school te Oudkarspel de vervolgcursus van de door de Langedijker tuinbouwvereeni- gingen georganiseerde tuinbouwcursus geopend. Er zijn een twintigtal leer lingen, die dit tweede gedeelte volgen. Onderwijs wordt gegeven door de heeren C. v. d. Abeele, te Oudkarspel en P. Kool te Heerhugowaard. BERGEN. Het Dorpshuis. - Naar wij ver- nerrien, zal er ook dezen winter niets kunnen komen van het dorpshuis werk; de daarvoo;r noodige lokalitei ten zijn n.l. nog steeds in 'gebruik voor andere doeleinden. Om aan veler wensch tegemoet te komen, zal^ echter "de bibliotheek evenals het vorig jaar weer ..worden geopend. Met, goeden wil en mede werking van het publiek zal het p&n wel slagen en kunnen jong en oud de lange winteravonden wat korte met lectuur. HENSBROEK. Polder en banne, - De polder en banne hebben Woensdagavond een al gemene vergadering gehouden ten ge meentehuize, onder leiding van den heer Jb, Groot. Deze vergadering werd gehouden in verband met de benoeming van den nieuwen secretaris-penningmeester, den heer J. P. Leegwater. Kas en boeken werden nagezien en in orde bevonden en daarop aan den nieuw benoemde overgedragen. De voorzitter deelde mede, dat alle bruggetjes langs het Kerkepad wit ge schilderd zullen worden. (Vervolg van pag. 1) Wat Duitschland reeds tijdiens den oorlog presteerde. Daarover staat men verbaasd als men b.v. ziet dat de ge weldige stuwdam in de beneden- Dnjepr dienende voor de opwek king van electriciteit en de bevaar- haarmaking der rivier, die, evenals de meeste andere door zandbanken onbevaarbaar is waardoor men het geheele Z. gebied van electriciteit kan voorzien, aan het eind van dit jaar weer hersteld zal zijn, zoodat de mijnbouw in het jDonetzgebied en de daarop steunende industrie weer op gang kunnen komen. Voor een deel- draait reeds .de industrie aan de Zwarte Zee door den aanvoer van Duitsche kolen, welk'er transport vanzelfsprekend groote bezwaren oplevert. Hier en daar heeft men met primitieve middelen reeds kleine fabrieken zelfstandig op gang ge bracht. De door de Sovjets bedrogen bevolking blij van politieke commissarissen en Joodschen in vloed verlost te zijn werkt in alle opzichten mede en Öekrain- sche militie bewaakt reeds fa brieken en emplacementen. Ook in Wit-Roethenië wordt voort durend op het volksbewustzijn aangestuurd. Nederlanclsche invloeden. Nederlandsche Mennonisten^ die in de 16e eeuw in de richting van Dantzig het Weichselgebied trokken, kregen omstreeks 1790, toen Keizerin Catharina over Rusland re geerde, van Potemkin het gebied om Chortitza ter exploitatie aangewezen. Zij hielden zich voornamelijk bezig met de schapenteelt en vanuit het vliegtuig is te zien waar de lintbe bouwing langs de straten ophoudt en huizen met rood-pannen daken, zelfs hofsteden, verrijzen, waar deze men nonieten zjch hebben gevestigd.- Er is thans weer een doopsgezinde kerk en de bevolking is blij van het Sov jet-slavenjuk verlost te zijn. Ook op de terugreis naar Berlijn was vanuit de iueht aan- de Europeesche bebou wing te zien waar men weer boven Oost-Pruisisch gebied was gekomen. Het gaat, om het levensbehoud, M et is een zaak van levensbehoud en eigen belang, dat Nederland nu het zijn koloniën kwijt is zich ten volle inzet, met al het personeel en materiaal, dat maar eenigs- zins gemist kan worden, cm dit enorme gebied, dat zoozeer ge brek aan leiding en Europee sche scheppingskracht heeft, in den kortst mogelijken tijd weer tot een werkelijk deel van Euro pa te maken, opdat wij in ds toekomst zeker kunnen zijn van onze voedselvoorziening en grondstoffen. Onder Europee sche leiding mag op een veel voud4 van den uitvoer van vóór 1914 worden gerekend. Naturlijk komt men in een ge heel ander gebied en zal men moe ten wennen aan de enorme afstan den, maar overal vindt men men schen, die de pioniers met raad en daad terzijde zullen staan. Wanneer men slechts de Duitsch leiders kan verstaan, zullen er feen taalmoeilijkheden zijn. Het is natuur lijk niet de bedoeling, dat men een zeker kapitaal in de ontginning gaat steken. Zelf aanpakken en zelf win nen is het parool, al zal definitieve toewijzing van den grond uiteraard •eerst na den oorlog kunnen geschie den. Reeds werkt in het bezette ge bied de Z.H.O. (ZentralHandelsge- sellschaft Ost), welke tot taak heeft, dat wat ter plaatse aan landbouw producten overbodig is, naar elders te transporteeren. De kans van hun leven. aat men in elk geval be- seffen, dat vele Neder landers hier de kans van hun leveji krijgen. Steken zij niet te rechter tijd de handen uit de mouwen, dan komen anderen in onze plaats en gaat voor eigen volk datgene verloren, wat het, bij gemis aSn eigen koloniën, in de toekomst dringend noodig zal hebben. Spreker wekte ten slotte allen op, zich deze kans niet te laten ontglip pen, maar ons land en ons volk "te laten deelen in de groote expansie- mogelijkheid welke thans in het Oos ten, ten bate van het verjongde Europa, wordt geboden. (niet voor katoenen en half katoenen stoffen) Bioscopen. Alkm. Bioscoop-Theater. 7.30 u., hoofd nummer Ave Maria (rom.) 18 jaar. Zondag van 2, uur af doorloopende voorstelling. Woensdag -2.30 uur matinée. Harmonie-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer Kameraden op zee (rom.-sen.) Alle leeftijden. Zondag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdag 2.30 uur matinée. „Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Twee in een wereldstad (komedie). Alle leeftijden. Zondag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdag 2.30 uur matinée. Cinema-Theater, 7.30 u„ hoofdnummer De vrouw mef den blauwvos (rom.) 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdag 2.30 uur matinée. Zaterdag 3 October. 2 uur, 't Gulden Vlies, kinderfeest Doornroosje". 7.30 uur, 't Gulden Vlies, Variétérevue met Willy Derby. Najaarskeuring te Barsingerhorn van wege de R. V. F. Barsingerhorn-^- Schagen. Zondag 4 October. 11 uur „Wapen van Heemskerk", Erntedankkundgebun'g' N.S.D.A.P. en N.S.B. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, Variétérevue met Willy Derby. Kermis te Egmond-Binnen. Maandag 5 October. 7.30 uur, De Rustende Jager te Bergen, De Vroolijke Spelers (met Siem Nieu- wenhuyzen). 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opvoering Het achtste gebod, met Roosje Kohier (40-jarig tooneeljubileum). Kermis te Egmond-Binnen. Na de rondvraag sprak de voorzitter een woord van dank tot den scheiden den secretaris-penningmeester, den heer Visser, die zeer veel voor den polder heeft gedaan, eerst als bestuurs lid en later als secr.-penn. Tevens richtte spr. een woord van welkom tot den nieuwen secr.-penningm., den heer J. P. Leegwater. Hij hoopt op een pret tige samenwerking, events dit het geval is geweest-met den neer Visser. SINT-PANCRAS. Opnieuw diefstallen van veldpro ducten. - Öp onrustbarende wijze gaan de diefstallen van veldproduc ten door. Tarwe, erwten, boonen, uien en alle veldproducten Eijn voor de dieven goeden buit. Van de Gebf. B. werd een waterdicht kleed van 16 bij 10 meter van een zaadschelf gestolen. Tuinbouwcursus, - De 2-jarige tuinbouwwintercursus, welke zal worden gehouden door de tuinbouw- vereenigingen „De Tuinbouw" en „De Zuid", kan zich in eèn groote belangstelling verheugen. 40 cursis ten hebben zich voor dezen cursus aangemeld. Ambtelijke mededeelingen. HEILOO. Maandag zullen hier tusschen drie en vier uur, bij wijze van proef, de luchtbeschermingssirenes in werking worden gesteld. Daarbij zal het signaal „luchtalarm geëindigd" (één minuut gelijkmatige toon) gegeven worden. Voor het geval deze proefneming niet zou doorgaan, volgt voor het eerstvolgende proef alarm een nieu we", bekendmaking. LANGEDIJK. De burgemeester vari Langedijk maakt bekend, dat het, verbod tot het verkoopen of anderszins afleveren van rijwielen door kleinhandelaren wordt geacht met ingang van 1 October 1942 te zijn opgeheven voor zoover betreft de aflevering van fietsen op de nog in om loop zijnde distributiebonnen. Nieuwe bonnen zullen voorloopig niet worden uitgereikt. De geldigheidsduur zoowel van de af- leverings- als van de bestelbonnen is voorzoover daarop een in .Augustus 1942 vallende datum is vermeld moet worden geacht te zijn verlengd tot 31 October* 1942. Economische rechter. En overtraden het Akker bouwbesluit. Met voorbijgaan van een groot aantal kleine naken betreffende overtredingen van het Akker bouwbesluit 1941 het ongeoor loofd vervoeren van tarwe e.d. maken we dezen keer speciaal gewag van één zaak, die onze speciale aandacht trok. Het was de landbouwer A. Maris uit de Wieringermeer, die terecht stond wegens het afleveren van 75 kg tarwe. Een heel gewoon zaakje dus. Tenminste zoo op het oog. Maar toen de verdediger, mr. dr. Buiskool uit Schagen zijn plei dooi hield, toen werd deze zaak heel interessant. Verdachte had niet getracht te ontkennen, was daar trouwens ook de man niet naar. En de Officier, mr. Feitsma, had al een zeer matige boete geëischt, omdat hij rekening hield met bizondere omstandig heden; 250 gulden of 50 dagen hech tenis. Maar die bizondere omstandig heden kwam eerst recht naar voren, toen mr. Buiskool aan het woord kwam. Wanneer deze man veroordeeld wordt, dan zijn alle Wieringermeer- boeren zonder uitzondering straf baar .geweest, want zij hebben alle dezelfde overtredingen begaan ais deze! Dat was die kem van het pleidooi. Wat toch was het geval? Het voorjaar 1942 was slecht en de .akkerbouw stond er miserabel voor. Totdat opeens 't weer verbeterde en de handen uit de mouw moesten. Het was eisch, dat iedereen toen hard meewerkte, om te trachten nog een goede oogst te krijgen. En wat gebeurde? De arbeiders wilden wel werken,- zelfs wel eeer lange dagen van des morgens vroeg tot des avonds laat, maar onder één voor waarde: ze wilden tarwe hebben, of liever, ze wilden brood hebben. Extra brood boven hun distributie- portie! Wat moesten de boeren doen? Zij stonden voor een zeer acuut pro bleem: niet inwilligen van dezen eisch beteekende geen oogst in den zomer. En zij gaven toe aan de eischen: de arbeiders kregen tarwe of brood en wel van het deel, dat de boer mocht behouden voor eigen gebruik. Tijdens het oogsten kwamen de boeren Weer voor deze moeilijkheid. Zij huurden toen arbeiders om te zichten en deze kwamen dood-leuk zonder distributiebonnen, den eisch stellende: werken en brood of het koren aan zijn lot overlaten De landbouwer Maris stelde tarwe van zijn eigen voorraad beschikbaar aan zijn arbeiders en handelde daarmee, altijd volgens den verdediger, uit nood weer. En waar hier overmacht gold, vroeg spr. vrijspraak. Mr. Meijer begreep de moeilijkheid ook, maar waar de overtreding was begaan, kon hij verdachte niet vrij spreken. Het vonnis, luidende 50 gulden of 5 dagen, was echter duidelijk genoeg. Kleinere zaken. Hier volgen dan nog een aantal klei nere zaken: T. Wilkens te Medemblik had 20 kg tarwe vervoerd 50 of 20 dagen; twee dagen later vervoerde hij 371/, kg tarwe, 150 of 6 weken. E. Z. Gorissen te Medemblik ver voerde 13 kg capijcjjners in een. z.g. smokkelvest. 50 of 10 dagen. J. Duinmayer te Hoprn vervoerde 15 kg tarwe, 40 of 8 dagen. F. Duinmayer te Hoorn idem. 40 of 8 dagen. J. N. Kolenberg te Grootebroek ver voerde 30 kg tarwe, 75 of 15 dagen; zijn broer Cornelis werd voor eenzelfde feit ook veroordeeld tot deze boete. J. Bankert te Medemblik vervoerde 48 kg tarwe, 125 of 25 dagen. PREEKBEURTEN. Alkmaar, Vrije ev. geref. gem., Doelenstr. 15, 10 uur, baron von Knobelsdorff van Baarn; av. geen dienst; Woensdagav. 8 uur, St, Ja- cobstr. 22. WarmenhuiZen, vrije ev. geref. gem., Fuik 1, 4.15 uur, baron van-, Knobelsdorff van Baarn; Donder dag 4 uur samenkomst. Bergen, evangelisatie Maranatha, 10.30 uur, ds. Grootjans, van Am- sierdam. Grootschermer, 2 uur, ds. Bobeldijk (gezinsdienst). V;' .A' *.per paki C. KEG's Groothandel N.V. Zaandam Mevr. C. Haring te Hoorn vervoerde 9 kg tarwe, 25 of 5 dagen. Mej. G. Zoutewelle te Medemblik vervoerde 12 kg tarwe, 30 of 6 dagen. Hendrikje Terpstra te Hoorn ver voerde 22 kg tarwe, 75 of 15 dagen. 3. de Groote te Wieringermeer ver voerde 75 kg tarwe, 150 of 30 dagen. LAAT UW KARN INRICHTING TOCH VERZEGELEN! Hooge geldboetes voor zelfkarners. Er is nog steeds een groot aantal veehouders, dat er een karninrich- ting op na houdt zonder daartoe gerechtigd te zijn. Velen van hen kunnen dan op een gegeven oogenblik de verleiding niet weer staan en gaan clandestien boter karnen. En als er dan een onder zoek wordt ingesteld door de con- troleerende ambtenaren, dan is het huilen: procesverbaal, in beslag neming van de karninrichting en wat later een hooge geldboete of misschien een gevoelige vrijheids straf. Op de rol van den economischen rechter te Alkmaar stonden deze week meerdere slachtoffers, die nu misschien tot schade en schande wijs zijn geworden. Allereerst J. A. Stam, veehouder te Ursem. Verdachte was in het be zit van een karninrichting en bij de huiszoeking vond men bovendien 16 liter room. Eisch en vonnis 150 of 30 dagen. P. J. de Boer, veehouder te West woud had boter en kaas bereid, zoo genaamd voor eigen gebruik! Maar het bleek, dat hij ook boter geruild had tegen textielgoederen. Eisch en vonnis 250 of 50 dagen. J. Koster, veehouder te Venhui zen, had in April een karninrichting voorhanden gehad en deze zes we ken lang gebruikt. Misschien eerst, om voor zich zelf wat boter te kar nen, maar naderhand had hij een deel van de boter verkocht a 10 per kg. Eisch 300 of 60 dagen; von nis 250 of 50 dagen. A. Langedijk, veehouder te Ven huizen, had in .dezelfde maand boter bereid. Geheel voor eigen gebruik. Maar aangezien verdachte voor een zelfde feit al eens terecht gestaan had, moest hij nu extra boeten: 200 gulden of 40 dagen, iets minder dan de eisch, die 250 of 50 dagen be droeg. J. Wijnker, veehouder te Venhui zen, had eiken dag 5 L. melk afge roomd en daarvan in een eigen karn boter gemaakt: 150 of 30 dagen. G. Vorst, huisvrouw te Venhuizen, werd voor eenzelfde feit conform den eisch veroordeeld tot 150 of 30 dagen. Iets ingewikkelder leek de zaak tegen A. C. J. Wiering, veehouder te Hoogkarspel. Bij een huiszoeking vond men behalve een karninrich ting een hoeveelheid room van 36 Dat hooge percentage kon slechts verkregen worden door een afroomtoestel en inderdaad vond men zoo'n apparaat, zij het geheel gedemonteerd, bij dezen veehouder. Het bleek, dat de room afkomstig v/as van biestmelk, terwijl boven dien kwam vast te staan, dat het onderzoek niet geheel afdoende ge weest was, doch dat de ambtenaren slechts conclusies getrokken hadden. Waar het hier dus uitsluitend biestemelk betrof en er verder geen enkel spoor van knoeierijen was, luidden eisch en vonnis 100 of 20 dagen, terwijl teruggave van een ontroomer bevolen werd. Ongeoorloofde bcterhandel. Mevr. L. Balk uit Bovenkarspei had blijkbaar nog niet genoeg aan haar wintervoorraadje boter, doch kocht er clandestien nog 5 kg bij voor 75. Alles werd in beslag ge nomen en de boete bepaald op f 109 door'i NEBO financieringsplan! ReecTs door 6 Gulden per maand te sparen kunt U weldra een eigen huls' koopen. Met het Nebo-financieringsplarf kunt U de huishuur besteden voor afbeta* ling. Inlichtingen worden gaarne verstrektl SPAARKAS 3C, Bergerweg 141, Alkmaar AMSTERDAMSCHE BEURS van Zaterdag 3 October 1942 STAATSLEENINGEN. Vor.k. 3K Nederland 1941 99%16 4 Nederland 1941 100% 4 Nederland 1940 II 100 33VS Neder1. 1938 97 3 Ned.-lndië 1937 87'/» BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank ,130 Handel Mij. Cert. v. ƒ2.50.118 Koloniale Bank .118 Ned. Ind. Handelsbank 80 IND. OND. BINNENL. Aig. Kunstzijde Unie .152% Calvé Delft Cert. ,118% Neder 1. For0 .288 Lever Bros149Vs Phil. Gloeil. Gem. Bézit 248%, CULTUUR MAATSCH. H. V. A269 Java Cultuur .141 Ned. Ind. Suiker IJnie 149% Verg. Vorstenlanden 81% PETROLEUM. Kon. Petr. 265% RUBBERS. Amsterd. Rubber 160% Del) Bat. Rubber .119 Oostkust 88 SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn 131 Java-China-Japan lijn 112% Kon Ned. Stoomboot 156 Scheepvaart Unie 147% TABAKKEN. Deb Batavia ,137 Oude Deli 166 Senembah 144% SPOORWEGEN. Deli Spoor 57 Ind. Spoor 42% 99% 100% J00% 96161. 88 130 118 116 79 153% 118% 287 152 248-9 272% 142 149 83 268 161-2 124 90 133% 114 156 148-50 138 164 139 57 42 DE BOTERMARKT. ALKMAAR, 3 Oct. 1942. Aanvoer 10 stuks van kg. Kleinhandelsprijs 1.25 per kg. Handel matig. Hoofdredacteur: A, R. Jonker, Alk maar. Plv. hoofdred.: H. P. van den Aardweg, .Alkmaar. Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar. Binnenland en reportage: D. A. Klomp, Bergen. Stad en Provincie: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. Sport: J. Werkman, Alk maar. Haagsch redacteur: P. E. H. M. Verberne, Den Haag. Verantwoordelijk voor de advertenties: T Alkmaar of 20 dagen. Haar leverancier, J. Mantel uit Bovenkarspei, die zich nog al druk maakt met dezen zwarten handel, werd beboet met f 150 of 30 dagen. N. Tros, colporteur te Hoorn, kreeg een maand gevangenisstraf voor den handel in boter: hij had 25 kg gekocht a 9 en deze met een flinke winst verkocht. Later bleek, dat de boter ook nog gestolen was! Zijn kooper, J. v. Merrienboer te Hoorn, werd veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf. Cinema- Theater. DE VROUW MET DEN BLAUWVOS. Deze film, met Zarah Leander als de Hongaarsche Ilona in de hoofd rol, trok natuurlijk veel belangstel ling. Ilona, de vrouw van den ge leerde Paulus maakt op eigenaar dige Wijze ergens op 't Hongaarsche platteland kennis met den bekenden vlieger Tibor Vary. Deze neemt haar n.l. in zijn auto mede, opdat zij op tjjd in Boedapest kan zijn. Ilona maakt zeer veel indruk "op Tibor. Hij weet echter niet, dat zij de vrouw is van zijn besten vriend Stephen Paulus, een vriend, dien hij wegens verblijf in het buitenland in jaren niet heeft gezien. Natuurlijk ontstaan er moeilijke situaties, voor al als blijkt, dat er tusschen den ge leerde en zijn vrouw weinig over eenstemming meer is. Tibor trekt" zich terug, maar Ilbna weet door een listigte intrige, een flirt met den tenor Trill en het plan in een cabaret te gaan zingen, de jalouzie van Tibor te prikkelen en hij ver raadt zijn gevoelens. In een vlieg machine hoog in de lucht komt de ontknooping. De geleerde troost zich gemakkelijk met zijn nichtje Lisi. Op het Hongaarsche feest en in het cabaret zingt Zarah Leander eenige van haar meest bekende liederen met groot succes. Zij speelt de rol van Ilona op een zeer aantrekke lijke wijze, zeer goed ter zijde ge staan door Willy Birgel, Paul Hör- biger, Jeanne Tilden (het nichtje) en Karl Schönböck (den tenor). G. C. van Gulik. KAMERADEN OP ZEE. Kameraadschap, ja, dat is wel de grondtoon van deze film, kameraad schap en discipline, onderworpen aan de ijzeren wet: het bevel, waar tegen de persoonlijke gevoelens het moeten afleggen. In een vlotte film vol avontuur, waardoor de frissche zeewind waait, wordt dit duidelijk gemaakt. Het verhaal speelt zich af onder de Duit sche Kriegsmarine en aan het draaiboek heeft een kapitein ter Harmonie' Theater. zee meegewerkt, waardoor het au thentieke van het* gegevene zeker wel gewaarborgd mag heeten, al is er, om de aantrekkelijkheid te ver- hoogen, een liefdesgeschiedenis doorheen geweven. Er is in de film veel spanning en zij vindt haar hoog tepunt in de aanhouding van een door bolsjewisten in beslag ge nomen passagiersschip door een Duitsch pantserschip, bij welke ge beurtenis de lessen van kameraad schap in practijk' worden gebracht tegen den wil van den comman dant in. Van de opleiding van de adelborsten en het leven aan boord met zijn afwisseling en vroolijkheid krijgt de toeschouwer een zéér goed beeld, zoodat we niet alleen de jonge zeelieden zien in hun werk aan boord, maar ook in een roei wedstrijd en in een dans zaal. De opnamen zijn bijna zonder uitzondering schitterend te noemen en het spel is vlot en levendig, zoo dat men met genoegen deze film zal zien, waarin Theodoor Loos den admiraal uitbeeldt; Jaspar von Oert- zen en Rolf Weich zijn de adelbor sten en Josef Sieber geeft 'n snaak- schen bootsmansmaat Reschke. Ca- rola Höhn is de vrouwelijke hoofd figuur. G. H. W. ter Hoeven. TWEE IN EEN WERELDSTAD. Het is eeji geweldige tegenvaller met een dag verlof van het front naar Berlijn te komen, te yerwach- ten, dat men door het meisje, wier portret als talisman heeft gediend, zal worden afgehaald en dan bij den uitgang van het station te bemer ken, dat niemand van de overkomst notitie heeft genomen. Dat overkomt Feld- webel Bernd Birkhoff, die door zijn successen als nachtjager een extra verlofdag heeft gekregen. Zijn talisman-meisje Victoria- Theater. Gisela door zijn kameraden in een ietwat zonderling telegram van zijn komst verwittigd heeft zich kort geleden met een officier ver loofd, maar Bernd ontmoet op dezen éénen verlofdag een andere en veel aantrekkelijker Gisela. Hij vindt haar, verliest haar tweemaal in de groote wereldstad en vindt haar tweemaal door een wonderlijk toe val terug. Wat er dien dag verder ge- gebeurt en- hoe een linker- en rech terschoentje twee jonge menschen tot elkaar kan brengen en voor altijd bij elkaar zal laten, dat moet men zelf maar eens gaan ontdekken. Karl John en Monika Burg spelen er de hoofdrollen in en dragen daardoor in belangrijke mate tot het succes van deze alleraardigste film bij. A. B.- Theater. AVE MARIA. In het A. B. T. draait deze week de hier bekende en veel besproken film Ave Maria met Benjamino Gigli in de hoofdrol. Wie den grooten zanger op z'n best wil hooren, mag deze spannende film niet verzuimen, want het ontroerend mooie Ave Maria, op een concert in een ziekenhuis ggfongen, is een der mooiste opnamen van de vele welke van Gigli's stem voor de geluidsfilm zijn genomen. VOORPROGRAMMA'S. In de voorprogramma's ziet men in het Tobis Holl, Nieuws o.m. opna men van- den N. S. B.-Landdag te Rolde, van windhondenrennen in het V. U. C,-stadion en van den hockey wedstrijden. Het uitgebreide Ufa- journaal bracht o.m. in beeld, de vaart van Duitsche onderzeebooten naar Amerika. Ook fraaie opnamen van de Duitsche turnkampioenschap- pen te Neurenberg en vele opna men van den grooten strijd aan het Oostfront. Verder in het Cin.-Th. een mooie film over Vrouwensport en in het Harm.-Th.: Paarden in het bergland, een prachtige natuurfilm. Tj. Adem

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2