AFDEËLÏKG C. KI EFT Co. OOGST DANKFEEST GEVIERD. ÊIJEENKOiyiST VAN TWEE SPREKERS. N.S.D.A.P EN N.S.B. AGENDA BURGERLIJKE STAND. Per pak 28 cf. zonder bon! Kerkelijke en religieuze pers. Hernieuwde aanvaarding commando. PERSOONLIJKE ONGEVALLEN DOOR MOLEST f 200.090.0110,-. Vraagt dus inlichtingen bij Uw 2? ASSURANTIE-BEZORGER! Wij belasten ons met het sluiten van bovengenoemde verzekering. Zondagmorgen .hebben de N.S. Het dep. van Volksvoorl. en Kun- D.A.P. en de N.S.B. te Alkmaar een gezamenlijk oogstdankfeest gehouden in „Het Wapen van Heemskerk", waarvan de zaal goed gevuld was. Het tooneel, ge sierd met de emblemen der weer macht en vlaggen, was verder op- gevroolijkt met bloemen en plan ten. Vóór den aanvang nam vóór het tooneel de vlaggenwacht der W.A. en Jeugdstorm haar plaats in, ter weerszijden vijf man, waarvan ieder een vlag hield. Onder de aanwezigen bevonden zich een aantal Duitsche militairen en leden der N.S.B. en haar afdee- lingen, alsmede verschillende perso nen in de bruine uniform der N.S. D.A.P. De bijeenkomst stond onder leiding vanden heer Swidde, plaatsvervangend kringleider, die een kort woord van welkom spraflt. Een bijeenkomst als deze acht. te hij ten zeerste bevorderlijk achtte hij ten zeerste bevorderlijk voor een wederzij dsch goed begrij- "pen van N.S.B. en N.S.D.A.P. Geen offer te groot voor de overwinning. Eerste spreker was de heer B o o i s, van de N.S.D.A.P., die aanving met te zeggen dat hij gekomen was om te gedenken, dat „onze taak is on der de boeren", van wie nu zoo velen als soldaten aan het front staan, ter wijl hun vrouwen onder zware om standigheden thuis bleven om het werk te dden in het belang van het vaderland en gansch Europa, dat zij immers mede behoeden voor het bolsjewisme. Duitschlands vijanden weten dat zij op het slagveld de overwinning nimmer zullen behalen en daarom pogen zij achter het front verslagenheid te brengen o.a. door hun blokkade-politiek, maar de boe ren hebben alles in de waagschaal gezet om de broodvraag in Europa veilig te stellen. Wie den oorlog 19141918 meemaakte, weet wat het zeggen wil, als een moeder haar kinderen niet voldoende brood kan geven. We kennen, zoo vervolgde spreker, het werk der plutocraten, Joden en smokkelaars uit dien tijd, waardoor honderdduizenden stier- ven, Thans staan zij niet meer aan het i hoofd, maar is het Adolf Hitler, de Führer aller Germanen, die de macht in handen heeft genoméh om het Duitsche volk op te heffen. Spr. kende een vrouw, wier zeven zonen allen aan het front staan, en die had gezegd dat zij alles gaarne gaf voor den Führer en het vader land''jn het volle geloof aan een goede toekomst van Duitschland en geheel Europa. Al de eeuwen door heeft het Duitsche ;y»lk op de bres ge staan tegen dreigende vijanden, die gesteund en geleid werden door Joden. Thans worden offers gebracht om na vele eeuwen een rijk te stichten zonder Jo den. Wij zijn hard, zei spr., maar het was noodig, en het staat vast, dat het probleem geheel zal worden opgelost ter bescher ming van vrouwen en kinderen, om ons land een plaats onder de zon te geven. Wij leven in een grooten tijd, dien we nauwelijks kunnen volgen, nu de wereld zich op een gigantische wijze heeft gewijzigd, zoodat vól gende/generaties haar eerste volledig zullen kunnen begrijpen. Maar wij weten wat wij willen en wij willen wat wjj"Veten en deinzen daarbij voor geen offers terug. Discipline is voor ons het hoogste gebod om de zich voordoende problemen op te lossen. Geen- enkel volk heeft in Sen loop der eeuwen zooveel offers moeten brengen als het Duitsche en zijn broedervolken. Spr. dacht hier bij aan den 30-jarigen oorlog, in welken tijd Engeland zijn wereld rijks stichtte, en aan den vorigen we reldoorlog, aan het einde waarvan de internationale plutocraten dach ten dat hef hart van Eüropa zou hebben opgehouden te slaan. Maar er werd aan Duitschland een man gegeven, die het van den afgrond wegvoerde naar een betere toe komst: Hitier wist dat het bloed der Germanen nog zuiver wS5\ en het bleek dat de vijanden zich vergist hadden. Toen Hitiers eisch om kolo niën en den Poolschen corridor ook na de conferenties met Chamberlain-, waarop de vrede gered scheen, niet vervuld werden, achtte hij zich ver plicht toe te slaan en de vijanden zien thans wel in hoe sterk het Duitschland van nu is, sterker dan zij. Na dezen oorlog, waarin, naar Spr. beloofde, de Engelsche aanval len vergolden zullen worden, zoodat het zal worden oog om oog en tand om tand, zullen onze vrouwen en kinderen een, betere toekomst tege moet gaan, zal onze jeugd weten dat er honderden van jaren geen oor log meer gevoerd zal behoeven te worden. Iedere vrouw, iedere moe der zal dan hebben wat zij wil: den vrede. De heer Buitenhuis spreekt. Nadat een 15-tal Duitsche militai ren een lied ten gehoore had ge bracht en de vlaggenwacht gewis seld was, kreeg de heer Buiten huis, burgemeester van Schagen, het woord. Als predikantszoon her innerde hij zich nog heel goed de bid- en dankstonden van vroeger, waarop de boeren baden resp. dank ten voor den oogst. Dat was, zei hij, vóór de verploerting, waaraan we door Versailles ten prooi vielen. Hij herinnerde eraan, hoe na den vori gen oorlog groote hoeveelheden Voedsel werden vernietigd, omdat er geen voldoendé whist op gemaakt kon worden. Wat gav§R de democratische heeren in Den Haag en Zwanenberg c.s. hierom? 1 Maar, zei spr., er is iets nieuws geboren, dat alles radicaal wijzigen zal: het nat.-socialisme, dat bij mon de van den grootsten profeet aller tijden, Adolf Hitler, geleerd heeft, dat arbeid en arbeidseer de eenige waarden mogen genoemd worden, die er zijn en blijven. Dat nat.-soc. is ook in ons land naar voren ge komen en het heeft tienduizenden doen optrekken voor de belangen van boer en arbeider. In verband hiermee zijn wij hier gekomen om te danken voor den zegen, die er gekomen is op den afbeid van boer en arbeider. Ér zal hier in den aan staanden winter zeker nog geen overvloed zijn ons volk ondergaat nog de straf voor de vernietiging van het voedsel in vorige jaren en het heeft niet anders verdiend maar er zal voldoende zijn. Nadat op spr.iè verzoek de in den oorlog gesneuvelden staande waren herdacht, ging de heer Buitenhuis voort met te zeggen, dat het oogstdankfeest een zuiver Germaan- sche gebeurtenis is. Met groo ten eerbied voor de natuur en den Schepper vieren wij dit feest, dank brengend voor alle vormen van vruchtbaarheid van natuur en bo dem, welke onï; werden geschonken. In de eerste plaats bracht spr. dank aan de vrouwen, die als moeders het volk in stand hielden en zijn aantal uitbreidden. Verder dankte hij ervoor, dat in Zuid-Afrika, on danks de moorden der Kaffers, nog altijd het leven van den Neder- landschen stam merkbaar is. Wij danken ook voor ons vee en ons voedsel, gewonnen op een veelal aan het water ontworstelden bodem. Niettegenstaande een tekort aan arbeidskracht, aan"'mest enz., on danks een zeldzaam kouden winter met een laat, koud voorjaar en een laten zomer, is de voedselpositie van ons vólk veilig gesteld, waaraan ook de Arbeidsdienst en de schooljeugd hebben meegewerkt. Dit' was „Nederlandsche volksdienst" op de breedst mo gelijke basis en nu kan de haat zaaiende „zender van Purme- rend" zeggen wat hij wil, voor den winter 1942 is gezorgd. Al zal er nog wel heel veel moeten worden ontbeerd, pertinent kan worden verklaard, dat het „nieuwe orde, leege borden" een infame leu gen zal zijn. Dit alles danken wij den boeren. De nat.-soc. idee zal overwinnen! De eer van den arbeid-,.is bezig zich uit het moeras naar boven te werken. Straks, na den oorlog, zal het nat.-socialisme pas kunnen laten zien wat het is, kan en wil. Voor- loopig kan het nog niet anders dan hoogstens wat onrecht herstellen en enkele ploaien gladstrijken. 1 Thans zitten we nog midden in den strijd en onze opgave is de onder- grandsche tegenwerking te breken, die de vloek is van 'n stervend stelsel dat weet, dat 't oude kapot is, maar dat men desondanks nog handhaven wil onder 't mom van zoogenaamde vaderlandsliefde. De democratische heeren zijn als zij, die, kennende het goede, het kwade jeedrijven. Het goede bij ons kennen zij«kameraad schap, het zich veilig geborgen we ten in het volk, eerlijke verdeeling tusschen arm en rijk van al wat er is men kan er niets tegen inbren gen en toch blijven zij tegenstan ders, maar hun verzet zal gebroken worden. Zorgt, zoo wekte spr. zijn gehoor op, dat gij altijd weer bij den strijd zijt, dan zullen ééns uw kin deren, kijkend naar uw vergeelde beeltenis, niet treurend over u spreken. Wij strijden in hoofdzaak voor de toekomst van hen die na ons komen en wij zullen de zegepwfal behalen. Hou zee! Beide redevoeringen, die telkens door applaus werden onderbroken, verwierven vooral aan het einde luiden bijval. Nadat nogmaals een lied was ge zongen door het Duitsche soldaten- kooï en ook de vlaggenwacht nog een keer was gewisseld, zei de heer S wid d e: „We goeten den Füh rer aller Germanen, Adolf Hitler", waarop 't bevel klonk: „De vlaggen hoog" en 'n driewerf herhaald „Sieg Heil" weerklonk. Men zong nog ge zamenlijk het „Deutschland über alles" en het „Horst Wessellied", alsmede van het Wilhelmus het „Mijn schild ende betrouwen". Al deze liederen werden staande en met uitgestoken arm gezongen en toen was de bijeenkomst afgeloopen. WILLY DERBY IN T GULDEN VLIES. Het ensemble van Willy Derby trad Zaterdag- en Zondagavond met veel succes op in het Gulden Vlies, vooral gisteravond toen de zaal uitverkocht was. Roland Wagter opende het pro gramma als conferencier, waarna het danspaar de Boja's een walsfantasie gaf. De schets: Dat lastige Fransch, zal voor velen niet nieuw geweest zijn. Willy Derby bleek nog niets van zijn populariteit verloren te hebben. Hij bracht een uitgebreide serie liederen uit zijn repertoire, waaronder oude be kenden en ook diverse nieuwe num mers, die wel spoedig populair zullen worden. O.a. een zeer geslaagde pot pourri op aardige melodieën, Amurora en dé Romance de Paris, waarvan de re freinen gaarne werden meegezongen. „Scheiden doet lijden" en „Verloochen nooit je vaderland" deden het nog best. De variaties op liederen van Charles Trenet leken ons minder geslaagd. Na de pauze bracht Roland Wagter een nieuw nummer, n.l. een zestal sprekers en spreeksters van een ver gadering, die hij eerst -met vaardige hand teekende, en dan in levenden lijve ten tooneele voerde. Een aardig staaltje van typeerkunst, dat veel applaus had. Nadat de Boja's nog een werveldans hadden gegeven, die meer aan acroba tiek deed denken, sloat .Willy. Derby, het Bioscopen. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 u., hoofd nummer Ave Maria (rom.) 18 jaar. Woensdag 2.30 uur matinée. Harmonie-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer Kameraden op zee (rom.-sen.) Alle leeftijden. Woensdag 2.30 uur matinée. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Twee in een wereldstad (komedie). Alle leeftijden. Woensdag 2.30 uur matinée. Cinema-Theater, 7.30 u., hoofdnummer De vrouw met den blauwvos (rom.) 18 jaar. Woensdag 2.30 uur matinée. Maandag 5 October. 7.30 uur, De Rustende Jager te Bergen, De Vroolijke Spelers (met Siem Nieu- wenhuyzen). 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opvoering Het achtste gebod, met Roosje Kohier (40-jarig tooneeljubileum). - Kermis te Egmond-Binnen. Dinsdag 6 October. 7 uur, geref. kerk aan de Oudegracht, orgelconcert Feike Asma. Woensdag 7 October.^ 1 uur, hotel Proot, Landvrouwen v. d. Landstand, spr. de landvrouwenleidster; voordrachten, volksdansen. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opvoering Boefje, met Annie van Ees. ALKMAAR. GEBOREN: Jan P., z. van Johannes de Bruin en G. A. Scharlewi. Cornelis A., z. van Arie Bestevaar én J. P. Ver schoor. Jacobus D., z. van Petrus J. G. Nuijtemans en C. Dekker. Maria J., d. van Leonardus J. Buijs en H. S. Florijn. OVERLEDEN: Paulus F. Gijzen, wedr. van J. C. G. Bibo, 75 jaar. Voor het wasschen van zuiver wol, zijde en (aiet voor katoenen en balikatoenen stoilen) 4 OCTOBER DIERENDAG. Voor het te stichten Dierenasyl werd ontvangen van mevr. R. 1. KINDERVOORSTELLING DOORNROOSJE. Zaterdagmiddag gaf het Jeugdtooneel onder leiding van Theo Vink in het Gulden Vlies een opvoering voor de jeugd van een tooneelbewerking van het bekende sprookje Doornroosje. Er was vrij veel belangstelling. In vijf ta- fereelen werd het mooie verhaal den kinderen voor oogen gesteld. De booze fee Esmaralda, die niet uit- genooligd was op het doopfeest, deed haar voorspelling, die in de volgende scènes bewaarheid werd. De achttien jarige Doornroosje prikte zich in het torenkamertje inderdaad aan het spin newiel en moest honderds jaar slapen en met haar het- geheele paleis. Tot einde lijk prins Edelhart kwam, de prinses wakker kuste, allen weer tot leven- bracht en met Doornroosje trouwde. De uitvoerenden hebben' aardig, ge speeld. Dini van Dijk was een aller liefst Doornroosje en de koning, prins Edelhart, de fee en vooral de domme lakei Jochem, die voor komische afwis seling zorgde, stonden haar best ter zijde. G. C. van Gulik. STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. 1000 9301 21557 400 6411 7729 16101 17247 18496 20660 200 11016 11579 100 4899® 5339 6680 7322 8522 10200 10604 11287 11458 11899 12426 12554 14473 20815 Ambtelijhe mededeelingen ALKMAAR. Eénpansmaaltyden Win terhulp. Gedurende den aanefeaiMJem win ter zullen wederom zes éénpans- maaltijden worden gehouden in het Wapen van Heemskerk alhier. De eiersta éénpansmaaltijd zal plaats vinden op Zondag 11 Octo ber a.s., aanvang 1 uur n.m. Zij-, die hieraan- we'nschen deel té nemen kunnen kaarten koópen op het kantoor Winterhulp, Langestr. 87 uiterlijk tot Vrijdag 9 October 12 uur. Een vleeschbon A meebren gen. Dei prijs der kaarten is 50 ct. voor volwassenen, 2-0 ct. voor kin deren. Een (beperkt aantal kaarten kan gratis worden uitgereikt aan hen, die in- het afgeloopen jaar steun van Winterhulp hebben ontvangen. HEILOO. Collecten Winterhulp. - Door vertrek en drukte op het land en in den tuin komen er momenteel col lectanten te kort voor Winterhulp* Wie daartoe genegen is kan .zich op geven bij den burgemeester. Voor de armen dn de gemeente en dit zijn er velen is het noodig dat de collecten slagen. •KRING OUDORP. Brandstoffen. - In den kring Oudorp wordt gelegenheid gegeven tot het aanvragen van vaste brand stoffen voor kamer- en pensionbe woners. Deze aanvragen dienen te geschieden door den kamerver huurder of pensionhouder; te Oudorp op Woensdag 7 Oct. op het distributiikantoor van 9-12 uur; te Sebermerhorn op Woensdag 7 Oct. in de bodenkamer van het secretarie van 3-5 uur; te Ursem op Donderdag 8 Oct. in café Mulder van! 3-5 uur en te Otenleek op Vrijdag 9 Oct. in café Renses van 4.30-5 uur. programma met een tweede optreden, waarbij hij als „fakir" toekomstvoor speller veel bijval vond. Gaarne noemen wij nog den zeer goeden pianist, die de liederen, dansen, enz. op uitstekende wijze begeleidde. 0. O. yan Gulllt, MAX BLOKZIJL VOOR DE RADIO.' 's-GRAVENHAGE, 5 Oct. - Heden avond om 19.00 uur spreekt Max Blok zijl via den zender Hilversum 1 in zijn politiek weekpraatje over het onder werp: „De politieke tentoonstelling in de Zuilenstraat te Utrecht". EXTRA ORGELBESPELING GEREF. KERK. Morgen (Dinsdag) geeft de orga nist Feike Asma nog een extra or gelbespeling. Het groot aantal inge komen verzoeknummers noopte hem er toe. Het programma vangt aan met da eerste uitvoering van een praeludium over psalm 89 van on zen stadgenoot Bram Bruin. Verder de variaties (over een thema in het pedaal), van Handel, diens concerto in- C, eenige deelen uit de le sym phonic van Widor en de toccata van Hendrik Andriesse. GEZINSVERPLEGING. De zusters verpleegden in de maand September 118 patiënten en legden 1534 bezoeken af, waarvan 537 betaalde, 963 voor 't A.Z.A. en 34 gratis. Er werd 1 maal een dok ter geassisteerd en 7 keer da laatste hulp verleend bij 't«afleggen. De wijfckraamverpleegster ver pleegde 18 patiënten', legde 268 be zoeken af en heeft 7 maal een dokter geassisteerd. NIEUWE PRIJZEN VOOR GROENTEN EN FRUIT. In de veilingprijzen voor verschillen de soorten groenten zijn dezen keer wij zigingen gekomen. De prijs voor de roode kool is verhoogd van 3.50 tot 3.70 per 100 kg, evenals die voor de gele kool; de witte kool komt van 2 op 2.20. Aan de lijst is toegevoegd het artikel kaskomkommers, waarvoor de volgende prijzen gelden: sorteering I 50 kg per 100 st. 20, II van 4550 kg 15 en III van 3545 kg 10 per 100 stuks. Stampqpicesseboonen,, zonder draad zijn verhoogd van 17'f 18, alle overige stamboonen van 14 tot 15, stok- boonen (snij- en spek) van 17 tot 18. Savoyekool (groen) is verhoogd tot 4.20, postelein tot 15; glasspinazie komt wer op de lijst voor, nu met een prijs van 15 per 100 kg. Kasboonen zijn verhoogd tot 35, stokprinsesse tot 25, stctksnij- en spek en witte stam- prinsesseboonen z. draad tot f 18, de overige soorten tot 15 per 100 kg. Ten aanzien van koolrapen is vast gesteld, dat deze alleen mogen worden geveild voor binnenlandsehe mensche- lijke consumptie. Verkoop voor vee voeder is niet toegestaan. Uien, waarvan in 1942 zaad is ge oogst, en de.zaaiuien, de z.g. bonten of stijfnekken, moeten droog, ontdaan van stengel, wortel, vuil en grond worden geveild tegen een prijs van 3.60 per 100 kg. Overige uien als afgekeurde, stek enz. moeten worden geveild met het groene blad, mits droog en ontdaan van wortels, vuil en grond, tegen een prijs van 2.50 per 100 kg. HEILOO. Dubbele plechtigheid op Kapel. - Zondag had onder groote deelna me de laatste bedevaart plaats op 'Kapel door de parochie van den H. Willibrordus. Om half elf werd door pastoor* Muij en, met assistentie van de kapelaans Tulpen en van der Voorn, een plechtige hoogmis opge dragen met intentie voor den vrede. De namiddagoefening had plaats om 3 en 4 uür. Hierna had een indruk wekkende processie plaats. Vooraf gegaan door 'n groep bruidjes, werd het Heilig Sacrament naar dp kleine Kapel gebracht, waar het met bij zondere toestemming van den paus blijft rusten in het nieuwe taber nakel. Een groote gebeurtenis voor de talrijke bedevaartgangers uit alle oorden van- ons land. ZIJPE. Herdenking ambfejubileuip ge meente-secretaris. Donderdag was het 25 jaar geleden, dat de heer J. A. de Boer zijn ambt als secretaris der gemeente Zijpe aanvaardde. Dit feit werd dien dag feestelijk herdacht in dè raadszaal van „het huis dier gemeente" te Schagerbrug. AMSTEUDAMSCHE BEURS van Maandag 5 October 1942 STAATSLEENINGEN. Vor k 3Nederland 1941 99 4 Nederland 1941 .1007/16 4 Nederland 1940 II lOO'/a 3_3V, Nederl. 1938 96'/8 3 Ned.-lndië 1937 87'/* BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank .1331/: Handel Mij. Cert. v. ƒ2.50.12H/2 Koloniale Bank .121 Ned. Ind. Handelsbank 80 IND. OND. BINNENL. Alg, Kunstzijde Unie 153 Calvé Delft Cert. .120y8 Nederl. Ford .283 Lever Bros155 Phil. Gloeil. Gem. Bezit 2541/. CULTUUR MAATSCH. H. V. A276 Java Cultuur .150 Ned. Ind. Suiker Unie 151 Verg. Vorstenlanden 84y. PETROLEUM. Kon- Petr. RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Oostkust 88 SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn 136V» Java-China-Japan lijn 112l/5 Kon Ned. Stoomboot 158 Scheepvaart Unie. .154 TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembab SPOORWEGEN. Deli Spoor t 59"/* 60 Ind. Spoor 42V» 421/s .274 165% .115 138/ .165 ,1441/j 595/* 421/, 99H/a 1007/i8 IOO1/2 96"/* 87"/* 1331/, 122 122 1531/4 121 288 1551-4 257-50 280-75 150 150 82 277.2 1711-6 117 90 137-3J 115' 158.7 157-41 139 16U/S 142 Hoofdredacteur: A. R. Jonker, Alk maar. Plv. hoofdred.: H. P. van den Aardweg, Alkmaar. Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar. Binnenland en reportage: D. A. Klomp, Bergen. Stad en Provincie: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. Sport: J. Werkman, Alk maar. Haagsch redacteur: P. E. H. M. Verberne, Den Haag. Verantwoordelijk voor de advertenties: T. Bus, Alkmaar. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN NEDERLANDSCH GEBIED. 's-GRAVENHAGE, 5 Oct. - In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn Britsche vliegtuigen naar Nederlandsch gebied gevlogen. Door blindelings neerwerpen van bommen ontstond eenige schade aan gebouwen en eenige andere materieele schade. De. burger bevolking had twee dooden en ver scheidene gewonden. ACHT DUIZEND GULDEN BOETE VOOR KAASHANDELAARSTER. Een kaashandelaarster te Wor- m er veer had een groote partij Leidsche kazen aangekocht en ver zuimd, dezen aankoop administratiei te verantwoorden, waartoe zij volgens de voorschriften verplicht is. Daar zij niet wilde mededeelen, wat met deze partij geschied was, lag het vermoeden voor' de hand, dat zij haar, zonder bonnen of andere distributiebescheiden in ontvangst te nemen, me't aanzienlijke woekerwinst had verkocht. De tucht rechter te Alkmaar, voor wien zij zich had te verantwoorden, achtte beide overtredingen bewezen en legde de kaashandelaarster een geldboete op van 5000. Zoowel de veroordeelde als de hoofdambtenaar voor de tucht rechtspraak kwamen in beroep. Het centraal college voor de tuchtrecht spraak verhoogde dezer dagen in ver band met den ernst van de gepleegde overtredingen, de boete tot 8000. Opgaven tot en met 8 October a.s. 's-GRAVENHAGE, 5 Oct. - Het dep. van Volksvoorlichting en Kun sten afd. Perswezen deelt mede: Alle drukkers en/of "uitgevers van kerkelijke en religieuze periodieken in den meest uitgebreidenzin des woords (dus mededeelingembladen, dekenaatsbladen, parochiebladen, kerkelijke week- en maandbladen, zendingsbladen, evangelisatiebladéb, jeugdbladen, Zondagsschoolbladen, enz.) moeten in verband met de pa-* piertoewijizing voor if op 8 October' 1942 aan de afd. Perswezen van het dep. van Volksvoorlichting en, kun sten, Prinsessegracht 21, kamer 12 te 's-Gravenhage, de volgende opga ven verstrekken: a. naam van het blad, b. omvang en verschijnings frequentie, e. oplage, d. uitgever, e. drukker, f. hoofdredacteur (c.q. redacteur(en), g. opgave tot welke kerkelijke en religieuze griep het blad behoort. Bij de opgave vermelden: Inge volge beschikking van het dep. van Volksvoorlichting en Kunsten, afd. PW, no. 2709/s. De gevraagde opgaven moeten schriftelijk worden ingediend. Dus geen mondelinge opgave of telefoni sche mededeelingen. Redevoeringen van Mussert en Zondervan UTRECHT, 3 Oct. - Op het Dom plein heeft hedenmiddag een bijzondere plechtigheid plaats gehad, waarvoor een zeer groote belangstelling bestond. Voor het front van ruim duizend weer mannen hebben de leider der Bewe ging, Mussert en de commandant der W. A., mr. Zondervan, gesproken ter gelegenheid van het feit, dat laatstge noemde na een verblijf aan het Oost front weer het commando over de W. A. óp zich heeft genomen. In carré watten pilonen opgesteld met wapperende oranje-blanje-bleu, vlaggen en zwart-roode vanen van de N.S.B., terwijl een podium was aangebracht juist voor, den ingang van den Dom toren, op welks meterhoogen achter grond de spreuk „Alles voor het Va derland" viel te lezen. Ter linker» en rechterzijde van dit podium was een ruimte vrijgemaakt voor de genoodig- den. Nadat allen waren opgesteld, arriveer den de leider Mussert en de comman dant der W.A,, mr. Zondervan» Na een korte inspectie betrad Mussert het podium om zijn weermannen "toe te spreken. Rede van Mussert. _Daar staat gij dan, mannen der W.A., gij die met elkaar de oudste formatie van de beweging vormt. Gij zijt er mijne zwarte soldaten, om te voorkomen, dat wij weer zouden wor den opgepakt, zooals in de Meidagen en om voor de Beweging te waken, Gij zijt bij duizenden in de Waffen-SS en in het legioen gegaan, honderden uwer zijn gevallen. Indien gij er niet was geweest, zou ons volk |een toekomst meer hebben. Nooit zullen wij slaven worden, maar met elkaar soldaten blij ven. De W.A. is de keurtroep van de Beweging en dat blijft zij. Uw com mandant Zondervan heeft het IJzeren Kruis verdiend. Evenals banleider v. d. Hout heeft hij blijk gegeven van het woord een daad te maken. Zij hebben zich, mede met andere kameraden, hun plaats aan het front waardig ge toond. In de overtuiging dat gij Ervoor zult zorgdragen de W.A. in de toekomst groot en sterk te maken, draag ik u, commandant, hierbij het commando weer over. Rede van mr. Zondervan. In den aanvang van zijn hierop volgen de rede merkte commandant Zonder van op, dat de leider van den inzet van zijn W.A.-mannen positieve resultaten heeft verwacht. Deze zijn niet uitge bleven. Aan het Oostfront heeft spr. weermannen zien vallen, gewond zien geraken en staaltjes meegemaakt van ongelooflijken moed. Met den dood voor oogen is één ding als vanzelf geboren: het gemeenschapsgevoel. Natuurlijk zal de tijd aan het Oost front doorgebracht zijn stempel druk ken op spr.'s werkzaamheden voor het thuisfront. Voor de toekomst noemde spr. twee punten, welke bijzondere aan dacht verdienen: lo. zal de W.A.- man worden opgevoed tot een weer baren man aan het front en 2o. wordt (van lederen W.A.-man in het thuis front de totale inzet geëischt. De bloedoffers zullen daarbij nationaal-socialist behoort een weer man te zijn. Een oud woord zegt: de troep ia wat de leider is en daarom BEVESTIGD TI-'S-OSMEMUGE »E»TW»:i.c.f.e»»8»EiaEHT«sA *.«.aiScnj, nu ^JONTUII, OWMO. f'. t ew Administratie-adres Groot-Hertoginnelaan 1/' DEN HAAG. (ook voor personeel van lucht bescherming, brandweer, politie, enz. N* In deze afdeeling werd tot heden reeds verzekerd een bedrag van ruim Velen verzekerden hun bezit tingen tegen molestgevaar, doch niet de gevolgen van oorlogsgeweld, die aan hen- zelve of de hunnen kunnen overkomen. Het is toch raad zaam U ook tegen molest- ongevallen te verzekeren. Op 1 October 1942 is een nieuwe HALFJAARLIJK- SCHE termijn ingegaan. ^EL. 3103. - Slag op het Ladogameer succesvolgeëindigd. Het Duitsche weermachtbericht van 3 Oct. luidt als volgt: In het Kaukasus-gebied werden de aanvallen op 'vijandelijke stellingen in het gebergte in hevige gevechten voortgezet. De aanval op het noorde lijke deel van Stalingrad heeft overal de voor gisteren vastgestelde doelen bereikt. Ten zuiden en ten noorden vah de stad mislukten sterke ontlas- tingsaanvallen na zware gevechten. Hierbij werden 41 bolsjewistische tanks vernietigd. Duitsche en Roemeensche luchtstrijdkrachten bestookten het vij andelijke rpvitailleeringsverkeer op de spoorlijnen aan de Kaspische Zee en in het gebied van den Benedenloop van de Wolga. Aan het Don-Front sloegen Italiaan- sche troepen-verscheidene pogingen om ae rivier over te steken, af. In het gebied van Rzjef zijn bij eigen aanvalsoperaties en bij het afweren van vijandelijke tegenaanvallen verscheidene honderden gevangenen gemaakt. 26 tanks, 44 stukken geschut en tal rijke zware en lichte wapens zijn buit gemaakt of vernietigd. Oe vijand leed zware, bloedige verliezen. Luchtaanvallen met vernietigende uit werking werden gedaan op spoorlijnen en het uitladen van bolsjewistische troepen ten zuidoosten van het Ilmen- meer. De slag ten zuiden van het Ladoga meer eindigde met een volledig succes. Troepen van het leger hebben in voor beeldige samenwerking met formaties der luchtmacht de na lievige gevech- ten ingesloten strijdkrachten van den vijand ter sterkt*, van 7 divisies ver nietigd, 12370) gevangenen gemaakt, 244 tanks, 307 stukken geschut, 491 granaatwerpers en 843 mitrailleurs, alsmede een groote hoeveelheid ander oorlogsmateriaal buitgemaakt of ver nietigd. De verliezen van den vijand aan gesneuvelden bedragen meer dan 28.00# man. Het aantal van zijn ge wonden is niet te schatten. Bij een aanval op de Britsche Kanaal- kust hebben motortorpedobooten in den nacht van 1 op 2 October, ondanks hevi- gen afweer van torpedojagers een vij andelijk koopvaardijschip van 2500 brt. en een bewakingsvaartuig tot zinken gebracht. Een ander schi(|, waarvan het zinken niet meer kon worden waarge nomen, werd beschadigd. Ook in den nacht van 2 op 3 October ontstond voor de Nederlandsche kust een zeegevecht tusschen Duitsche bevei- hgingsstrijdkrachten en Britsche motor torpedobooten, die door doeltreffend ar tillerievuur verdreven werden. Na enkele storingsvluchten overdag zonder eenige uitwerking vielen Brit sche bommenwerpers in den afgeloopen nacht west-Dpitsch gebied aan. De be volking leed verliezen. In woonwijken van verscheidene steden, in het bijzonder in Krefeld, ontstond materieele schade en schade aan gebouwen. Vijf der aan- valietnde vliegtuigen werden neerge schoten. Bij aanvallen overdag op de bezette gebieden in het westen verloor de vijand,, nog zeven andere vliegtuigen. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen ondernamen gisteren overdag aanvallen in scheervlucht op voor den oorlog be langrijke Installaties aan de zuidkust van Engeland. zal van nu af aan van lederen vendel- commandant en hooger een schrifte een lichtend getuigenis zijn. Iedere lijke verklaring worden geëischt, dat de leider hem kan inzetten in ifet front, Tegen rodderlarij en ontrouw zullen de strengste maatregelen worden ge nomen. Wij moeten ons volk wakker schudden en houden, daarbij zal d" propaganda een groote rol spelen. 1° de W.A,,, moet heerschen de geest van het nieuwe Nederland in het nieuwe Europa, Tegen actieve saboteurs en zatte burgers zullen wij onze maat regelen nemen. Aan het \ind van de plechtigheid werd het zesde couplet éan het Wil helmus gezongen, waarna een voorbij- marsch voor den commandant werd [ehouden voor het stafkwartier van Le SC/.A, op de Maliebaan,

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2