>42. IRENE KELLER'S w ft fig van ander Vervolg rede Rijkscommissaris. Amerika aanzien. Tooneet. SPORT. Advertehtiën. Ze kregen te weinig zakgeld RADIOPROGRAMMA door FRED ANDREAS. f m verkleint a, want ;en lheid '.ze vas, de loor cerd. zijn zijn roem deze vroegere ,n steeds weer geraakt, terwijl >1Jaansche ontdek- welke tengevolge Nieuwe Wereld het blanke ras irichten uit de -Oudheid. de literatuur van de en vindt men vrij veel weten te berichten over eilanden en menschep u Dit wijst er op, dat ogelijk is, dat reeds vrij eesche zeevaarders door jormen over den Atlan- ;an gedreven zijn en op ;aansche continent te- ival staat yast, dat reeds 968 de Noprman Bjarno ist-ku^t van het Ameri- steland van Labrador issets X)f Rhode Island vervolgens door Leif andere Vikingers tus- ;n 1006 voor het eerst rd. Zij drongen door tot Winconsin en allerlei i er op, dat de Noor minstens tot de veer- gehuisd hebben. Zij eze- landen Helluland, Vinland (druivenland), reeds op cultureel ge- olumbus' tijd verbindin- ïn tusschen Europa en ardt o.a. bewezen door rnte wandschilderingen van Sleeswijk, waarvan lekenis pas eenige jaren lekte. Het betreft hier ij van den kindermoord uit de dertiende eeuw, zeer natuurgetrouwe voorkomt van eenige 3it smakeljjke gevogelte binnenlanden van Ame- dusverre nam men aan, e kalkoenen pas in 1520 wamen en in 1533 in opdoken. Als het juist schilderingen werkelijk inde eeuw stammen, zou bewijs geleverd zijn, horus Columbus niet de kker van Amerika ge- zouden ook Chineezen s reeds lang voor de :eevaarders' tot de kus- Amerikaansche vaste- irgedrongen. Ook de we- ike strijd om de echt- ouderdom van de Slees koenen is nog niet be- vier en een halve eeuw. -en-een-halve-eeuw mag lerust zeggen, dat de •eld Voor ons Europea- id een der meest belang- iroblemen vormt, welke haar geheel oplevert, awt de Middeleeuwen d met de ontdekking i door den Genuees, die ;lf slechts bedroevend gde van zijn stoutmoe- ieleefde en onder ellen digheden is gestorven, men met de zestiende it de ontdekking van n elk geval de wereld 'en der volkeren een Ier aanschijn gegeven. :n oorlog zien wij 'eigen- d, in hoe sterke mate 1 concurrent van Europa nadat een aantal Euro- :eren zich na den oorlog 198 door de magnaten iet heeft laten inpalmen Er ontstond in de jaren ze beide oorlogen hij n der Oude Wereld zelfs n Amerika-mythe, welke soort van minderwaar- plex moest bezorgen, ich echter te realiseeren, euwe Wereld nog nooit n heeft geschonken aan le Europeesche gelijk- iltuur én beschaving, lleen reeds mag Ameri- oorlog niet de overhand aet oude Europa; het is de geheele wereld van de volkeren van Euro- mat der cultuur en be- n het blanke ras, zich- Dat de mogelijkheid aat, wordt wederom aan- iezen oorlog, nu Ameri- ns vasteland de noodige l tusschen onze volkeren 'eschapen te hebben, gert. i feit zal echter weder- Europa kan wel zon- ika. Amerika echter r Europa. in het besef van deze, Europëeschen kracht, den oorlog weer gezon- ngen tusschen de Oude ve Wereld mogelijk zijn. (Nadruk verboden.) 8 cent. Zonder boni teur: A. R. Jonker, Alk- hoof dred.: H. P van den Ikmaar. Buitenland: Alkmaar. Binnenland D. ~A. Klomp, Bergen. ncie: G. H. W. ter Hoeven, Sport: J. Werkman, Alk" gsch redacteur: P. E. H. M. n Haag. delijk voor de advertenties: Vervolg van pag. 1. DE LEVENSMIDDELEN VOORZIENING. Betreffende de kwestie van de levensmiddelenvoorziening in Nederland merkte de Rijkscommis saris op, dat het vroeger opgestel de beginsel, dat de Nederlanders evenzoo behandeld moeten worden als de Duitschers, thans moet ach terstaan bij het gezichtspunt van de prestatie. Wanneer thans de Duitsche arbei der in Duitschland niet slechts een plus aan arbeid presteert, maar bo vendien zijn bloed op het spel zet, js het slechts recht en billijk wan neer men den Duitschen volksge noot in Duitschland, die deze presta tie 'levert, ,die vereffening geeft. Wanneer de Nederlander op geen andere wijze bijdraagt tot het groo- te gebeuren dezer dagen, dan dat hij iets minder te eten en minder kolen krygt, dan is dat daartegenover nog steeds een bescheiden bijdrage. In dit verhand verklaarde de Rijkscommissaris, dat de thans in Nederland geldende rantsoe nen tot den volgenden oogst ge handhaafd kunnen worden. Voor de Duitschers in dit land betee- kent dit weliswaar een afstand doen, vergeleken met hun volks- genooten in Duitschland, wan neer zij onderworpen worden aan dezelfde rantsoeneerings- voorschriften als de Nederlan ders, maar dit moet gedingen worden in het bewustzijn van de lotsgemeenschap van beide volken. De Rijkscommissaris deelde mede, dat de bloedverwanten van hen, die in het Oosten staan, ook Nederlan ders, gelijkgesteld zullen worden aan de Duitsche volksgenooten in Duitschland, t.a.v. de distributie van levensmiddelen en steenkolen. Ten aanzien van de verzorging der Rijksduitschers in Nederland deelde de Rijkscommissaris mede, dat huwelijksleeningen worden in gevoerd, kinder- en opvoedings toeslagen uit middelen van he| Duitsche Rijk met terugwerkende kracht van 1 Oct. af. HET WEGNEMEN DER KERKKLOKKEN. De kerkkloken worden weggeno men. Het is steeds zoo geweest, wel licht zelfs 1000 jaar geleden, dat men in goede tijden de schatten in de kerken geplaatst heeft. Wanneer dan oorlogen kwamen, werd de kelken en monstransen weggenomen en als oorlogsschat gebruikt, om het vader land te^ beschermen. Daartoe kan men dus op zijn minst de kerkklok ken rekenen, die, nog lang niet zulke godsdienstige voorwerpen 'zijn. Wanneer thans van eenigerlei zijde, zij het ook een' geestelijke, tot mij de vraag gericht wordt, hoe ik dat kan doen, zou ik hem hier willen antwoorden: „Mijnheer, ik verwonder mij zeer, daf ~gij, niet vrijwillig gekomen zijt, om den Duitschen soldaat dit koper aan te bieden, opdat hij het bolsje wisme van uw grenzen zal afhou den". Evenals de Rijkscommissaris geen twijfel liet bestaan aan de vastbe slotenheid om iederen tegenstand te breken, wees hij de partij genooten anderzijds op den weg naar degenen, dit in dit land voor dezelfde idee strijden. Hij richtte een dringend be roep op het leiderscorps der partij om de nauwste kameraadschap met de N.S.É./te betrachten. Hij wees op de verplichting om voor de Nederlandsche nationaal- socialisten, die in een zwaren strijd hun vuurproef doormaken, onver brekelijke kameraadschap te be- diouden en bij hen het gevoel, te wekken in één front te staan. EEN UITEENZETTING. Met een uiteen-zetting van het wereldhistorische gebeuren eindigde spreker zijn rede. In het Oosten het continentale Europa, aan de overzijde het Atlantische Enge land, dat is de beslissing, die thans gesteld wordt. Alleen de Germaan- sche volken hebben tot dusverre be wezen, dat zij in ptaat zijn stand te houden tegen het aanstormen der vreemde volken in het Oosten. Het beginsel, waarop het continentale Europa moet worden opgebouwd, is het beginsel der volksche gemeen schap. Het gaat erom de geestelijke basis voor dit nieuwe Europa te win nen. Nadat de tegenpartij niet slechts gebieden met groote massa's men- schen maar ook met rijke grondstof fen verloren hgeft, kunnen wij vol vertrouwen in de tpekomst kijken, zij het' ook op voorwaarde van uiter ste vastbeslotenheid om te houden wat wij hebben.' In deze beslissing, waarin het niet gaat om overwinning of nederlaag maar ook om overwin ning of vernietiging, staat voor ons een man, die in zijn hand het lot van de geheele wereld vormt. „Voorwaarts naar de overwinning met Adolf Hitler". Met deze door de partij genooten geestdriftig overgenomen woorden, besloot de Rijkscommissaris zijn rede-, die ,grooten bijval oogstte. SLOTWOORD VAN HAUPT- DIENSTLETTER SCHMIDT. De leider van het Arbeitsbereich, Hauptdienstleiter Schmidt, gaf in hartelijke bewoordingen uitdrukking aan den dank van het leiderscorps. „Trouw, zeide hij, staan wij naast de Nederlandsche nat.-soc. kamera den. Wij denken niet aan ons zelf, maar aan de groote gemeenschap, waarin wij het Nederlandsche volk mede opnemen". Hauptdienstleiter Schmidt gaf ver volgens een beschrijving van den indruk van de jongste ontvangst bij den Fiihrer. „De Führer vertoont hetzelfde uiterlijk als in 1932, toen de binnenlandsche politieke over- winning voor de deur stond. Hij had het oude nartionaalsocialistische strijdgezicht". Tegenover den Rijksoommissaris beloofde de leider van het Arbeits bereich totaal-gebruik van alle krach ten, ook in de toekomst. Met den groet aan den Eü'hrer werd de werkc-onfèrentie besloten. VONDELS „ADAM IN BALLINGSCHAP". Een indrukwekkende opvoering. De afdeeling Tooneel van het Ge meentelijk Theaterbedrijf heeft Za terdag in Amsterdam voor de eerste maal Vondels „Adam in balling- schap" opgevoerd en daarmede het tooneelminnend publiek een avond vol diepe en waarachtige schoonheid geschonken. Vondels „Aller treurspelen treur spel", dat de val der eerste men sehen schildert en dat men kan zien als een vervolg op „Lucifer", be hoort tot de schoonste werken van den prins der Nederlandsche dich ters. In bewogen, aangrijpende taal schildert Vondel dit drama der menschheid, dat heel het geluk, maar Ook den diepen val in volle klaar heid voor opgen stelt. Een meester werk van dichtkunst, dat voor het tooneel na eeuwen zjjn waarachtige waarde heeft behouden. Want men moge dan wel beweerd hebben, dat Vondels drama's niet speelbaar zijn, elke opvoering door goede krachten, onder een deugde- hjke regie heeft de dwaasheid van zulke beweringen bawezen. En de voorstelling van „Adam in .balling schap" deed dit opnieuw, zij werd indrukwekkende hulde aan het genie van Vondel. Het was een voor stelling met grcote kwaliteiten, tearin de regisseur Cor Hermus tegen het einde een prachtige climax *w te bereiken. Een voorstelling,' waarin men bovenal ontroerd werd floor den boeienden Adam van Johan k flhmitz^ en de prille, zuiver© Eva van Elise Hoomans, doch waarin Wen ook genoot van het goede ver zen zeggen door Vera Bondam, Hen- si Eerens_ en Fons Rademakers en US' aangrijpende spel van Cor Her- wus en Frits van. Dijk. Voetbal,, een goede dag voor schoorl. Drie thuiswedstrijden, drie over winningen en met sprekende cijfers! bchoorl III-Alcmaria VI eindigde wet een 8-1-zege voor Schoorl. De gasten werkten dapper mee aan deze overwinning door driemaal in eigen doel te trappen. Hierna speelde Schoorl n tégen Limrnen II. Be bezoekers kwamen echts met dj spelers op en werden wet 14-4 verslagen. De laatste wedstrijd op dezen dag as tusschen Schoorl I en Zeevogels t- Voor de rust wist Schoorl den uit tekenden doelverdediger Braak slechts eenmaal te passeeren. Na de ™st werd het 2-0, 2-1, 3-1 en tot "Jogt een strafschop 4-1 voor Deze derde moederschool der N. S. V. O. is tevens een inrichting voor de herscholing der leerkrachten, die zich hier van tijd ijot tijd zuilen ver-" zamelen. Mevr. Gorris, leidster van den Moederdienst, zette vervolgens uit een hoe in deze moederschoten ge werkt -wordt met driemaandelijk- sche cursussen. Het ligt in de be doeling ook aandacht te gaan beste den aan huisinrichting en volksche gebruiken. Toespraak van Mussert. Mussert begon zijn rede met er op te wijzen, dat de hoogtepunten die Nederland eens heeft gekend, naar zijn vaste overtuiging in de toekomst nog wel eens overtroffen zulten kunnen worden. Elk volk kent tijden van opgang en neergang, ook Duitschland heeft die gekend. Europa staat voor de keus onder te gaan of in gerechtigheid te levpn, zóó, dat er een vast verband bestaat tusschen volkeren, die elkaar ver trouwen en respecteeren. Herinne rende .aan zijn vroegere verklaring: soldaat of slaaf, onderstreepte de leider dat hij alles wil doen om dit volk tot een soldatenvolk te maken. Mussert schetste vervolgens de drieledige taak van de vrouw. Zij moet allereerst de taal zuiver hou den, die door de vrouw gemaakt wprdt aan de wieg van het kind. In de tweede plaats moet er eerbied zijn voor het jonge teven. Het gezin vormt het fundament van volk en staat. Zij, die kinderen ter wereld brengen, moeten, waar dit noodig is, doord en staat en de Beweging ge holpen worden. Tenslotte zijir goede gezinnen de beste afweermiddelen tegen het communisme. Wijzende op de misstanden die in- de rantsoeneering bestaan t. o. v. gevangenen, krankzinnigen en mis dadige krankzinnige^, die nog altijd hooger rantsoenen krijgen dan wer kende menschen, .zeide Mussert, dat het nat.-soc. nog gebracht moet wor den en wel door de N- S. B. De lei der deed een beroep op de vrouwen om haar intuitie en haar zelfrespect te volgen om naast den man, op de juiste plaats te staan 'in den strijd om de toekomst van ons volk. (Applaus). Nadat het officieele gedeelte met het zingen van het zesde couplet van het volkslied was besloten, maakte de leider een rondgang door het gebouw, waarin voor de ver schillende cursussen speciale ver trekken zijn ingericht. h.s.^-egmondia 2-5. HSV, dat voor de rust goed partij, gaf tegen het enthousiast - spelende Egmondia, had vooral in de tweede helft met pech te kampen, toen Eg mondia alles op verdedigen zette om den 4-1-voorsprong te behouden. Deze wedstrijd eindigde in een 5-2-over- winning voor de Egmonders. Paarden draverijen op mereveld. De uitslagen van de Zondagmid dag op Mereveld gehouden drave rijen waren: I. Octoberprijs, draverij 4e klasse, 2040 m: 1. Fryske Lee, in 3 min. 19.4 sec. (1.37.7). Winn. 5.90, pl. 1)30; 2. Generaal Watts, pl. 1.40; 3. Eppo Ooststar, pl. 1.20; 4. Edda, pl. f 1.30 II. Krommerijnprijs, heatprij zen draverij le kl., 1700 m: le heat: 1. Doriëthe, eig. U. W. de Jong te Oranjewoud, tegelijk met Anvil E., eig. J. Verkade te Delft, in 2 min. 32 sec. (1.28.4). Winn. 1.80, pl. 1.40; 2. Mc. Gregor, pl. 4; 2e heat!" 1. Xoli, eig. wed. A. Sierdsma te Wei- dum, in 2 min. 32 sec. (1.26.4). Winn. 3, pl. 1.40; 2. Doriëthe, pl. 1.30; 3e heat: 1. Doriëthe, 2 min. 35.2 sec. (1.30.2). Winn. 1.40. Definitieve heat: 1. Doriëthe, winn. 1.50, pl. 1.50; 2. Anvil E., pl. 3.50. III. Eemprijs, draverij 2e en 3e kl., 2200 m: 1. Bella Norton, en E. Carla Lee, eig. H. de Vries te Oranjewoud, in 3 mifi. 29.6 s. (1.35.3). Winnend 1.40. IV. Beekprijs, handicapdraverij, 2600 m: 1. Darelet V., eig. N. Doeven te Leiden, in 4 min. 14 sec. (1.30.8). Winn. 3.70, pl. 1.40; 2. Neosho, pl. 1.30. V. Najaarsprijs, draverij 3e en 4e kl., 2040 m: 1. Faust, eig. H. de Vries te Oranjewoud, in 3 min. 17.2 sec. (1.35.7). Winn. 1.60, pl. f 1.20; 2. Eppo Ooststar, pl. 1.80-;. 3. Edda, pl. 240; 4. Frits van Silladar, pl. 2.50. Heden overleed onze beste Man, Broeder en Oom JAN DE WIT Pz., in den ouderdom van 70 jaar. Uit aller naam, M. A. M. C. DE WIT— NAGELHOUT. Alkmaar, 12 Oct. 1942, Kennemerstraatw. 128. Geen bezoek. Geen bloemen. De begrafenis zal plaats hebben a.s. Don derdag te Hoogcarspél n.m. twee uur. Vertrek vanaf het sterfhuis half één. Jb. MASCLBi en E. MASCLÉ—DE GRAND zeggen, ook namens weder zijdse ouders, hartelijk dank voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Heiloo, October 1942. Stationsweg K 1. Voor de vele bewijzen van deelneming, betoond na het overlijden van mijn lieven Zoon, den Heer C. P. E. J. L. Hanegraaff, betuig ik U mijn harte- lijken dank. M. COHEN STUART— WICHERS. Alkmaar, Oef 1942. dankbetuiging. Voor de vele blijken van belangstelling van familie en kennissen, tijdens de ziekte en na het overlijden van onze dochter jannetje witsen, betuigen wij pnzen harte- lijken dank. In het bijzon der onzen dank aan Ds. Koole, Dr. Verdonk, Zr. Falkena, P. den Hartigh en J. Vlug voor de vele zorgen aan haar besteed. Uit aller naato, JAC. WITSEN Sr. Broek op Langendijk, 13 Oct. 1942. flink meisje, 22 jr. b. z. a. Ger. Godsd. Bekend met lichte verpl. en voor de huish. Tegen 15 Nov. Liefst omg. Sclia- gen. Br. No. 2677 Wensing's Adv. Bur. Haarlem. NET MEISJE, 20 j„ zoekt VRIENDIN. Brieven onder letter G 377 bureau van dit blad. Voor de vele blijken van belangstelling bij ons hu welijk ontvangen, betuigen wij, mede namens familie, onzen hartelijken dank. D. v. d. SLUIJS. H. C. v. d. SLUMS- REEK. Alkmaar, Oct. 1942. Uitenboschstraat 22. Gevraagd nette werkster, voor 3 dagen vast p. w. Kennemerstraatweg 81. Mevr. v. KESTEREN, Emmastraat 15, vraagt een JONG MEISJE, van 91 uur, voor lichte bezigheden of flinke HULP voor den Zaterdagmorgen. Gevraagd voor direct een nette huishoudster (van buiten) m.lv R.G., tegen kleine vergoeding, door weduwnaar met groo- ten zoon. Eigen werk (tuindersbedrijf.) Br. onder letter C, Boekhandel voorh. van der Hoek, Uitgeest. Nette eenv. HUISHOUDSTER 4045 j., gevraagd bij man en zoon. Trompstraat 12, na 7 uur. Gevraagd omg. Alkmaar NET R. K. MEISJE, van 1618 jaar, huiselfjk verkeer, goede kost, wasch buitenshuis. Aan hetzelfde adres WERKSTER gevraagd, 15 2 dagen p. w. Br. Iett. U 389 b. v. d, blad. B. z. a. NET MEISJE, 18 j., v. g. g. v., voor winkel of huishouding en winkel. Br. Iett. N 383 b. v. d. blad. LEERMEISJE gevraagd bij GRE SMIT, Gedipl. Coupeuse, Heilooër- dijk 19 B. Aanrn. tussen 7 en 8 uur. Machinefabriek vraagt voor haar gereedschaps magazijn een flinke JONGEN of MEISJE, voor de uitgifte van de gereedschappen en het bij houden van de administra tie. Brieven met opgave van leeftijd, opleiding en afschrift getuigschriften te zenden onder letter V 390 bureau van dit blad. Politierechter, Keuringen vootr de Wa fen-SS en het Legioen. Het S.S.-Ersatzkommando deelt, ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-S.S. en het legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen teneinde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel, speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hébben hun dienst buiten Nederland te vervul len, dat thans de mogelijkheid be staat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataillon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataillon ook in Neder land blijven zal. Tijdens de. keuringen voor de Waf fen-S.S. en het legioen kunnen zich ock diegenen melden, die tot de Ger- maansche-S.S. Nederland (Neder landsche S.S.) willen toetreden. 13.10.42 14.00 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 14.10.42 10.00 uur, Groningen, Con- certhuis, Póelestraat. 14.10.42 16.00 uur, Assen, Dienst gebouw Vaart, Zuidzijde. 15.10.42 11.00 uur, Zwolle, school Turfmarkt. 16.10.42 11.00 uur, Deventer, N.S. D.A.P., Parkweg 2. N.S.V.O.-moederschool te Amsterdam. Mussert spreekt bi| de opening. AMSTERDAM, 10 Oct. Na Arn hem en Utrecht heeft thans ook de hoofdstad de beschikking gekregen over een „Moederschool", waar van wege den moederdienst van de Nat.- Sot. Vrouwenorganisatie cursussen zullen worden gegeven in zuige lingenzorg, ziekenverpleging, naai en en koken. Het nieuwingeriehte gebouw werd Zaterdagmiddag on der groote belangstelling, zoowel van de zijde der nat.-soc. vrouwen als van de autoriteiten met een kor te plechtigheid geopend. De landelijke leidster der N. S. Y. O., mevr. O. de Ruiter-van Lan- keren Mathhes, zeide dat wij voor de keus staan tusschen afwachten en i onze plaats verspelen of werken 1 voor een eervolle toekomst, En stalen daarom zeemieeren lapoen! Drie Alkmaarsche jongelingen van 19, 20 en 22 jaar kregen vol gens hun eigen idee veel te wei nig zakgeld van hun ouders en daarom zonnen zij op een manier, om het „tekort" aan te vullen. En wat lokt dan meer dan een „handeltje", waar iets aan te ver dienen valt? Er werd krijgsraad gehouden en spoedig was een plan de cam pagne opgemaakt. Allereerst werd een goed Nederlandsch" woord vervangen door een ander, zoodat de vergelijking ontstond: krijgen wegnemen gappen! De 20-jarige Jb. v. R. was werk zaam bij een grossier, die o.a. zeem- leeren lappen verkocht. Die grossier had heelemaal niet aardig van hem! deze lappen in een joffer opgeborgen en de, koffer'op slot ge daan. Maar dat was niet erg. J. v. R. en J. A. de L. zorgden voor een stel sleutels en hoewel geen van deze paste op het kofferslot, geluk te het Jb. toch, het slot te forcee- ren. Spoedig leverde hij toen de eerste teending van 10 lappen af aan de L., die ze snel vaihde hand deed a 10 per stuk. Enkele dagen later 17.10.42 11.00 uur, Arnhem, Wever straat 16b, 18.10.42 14.00 uur, Venlo, Deut- sches Haus, Emmastraat. 19.10.42 11.00 uur, Eindhoven, Huis Maria, Kruisstraat. 20.10.42 11.00 uur, Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 21.10.42 10.00, uur, Tilburg, Werk- liedenvereeniging, Tuinstraat 68. 21.10.42 17.00 uur, Rotterdams Deu-tsches Haus. 22.10.42 10.00 uur, Amsterdam, school Iepenweg 13. 22.10.42 17.00 uur, Utrecht, Wehr- machtheim, Mariaplein. 23.10.42 10.00 uur, Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. 24.10.42 11.00 uur, Amersfoort, dienstgebouw Kapel weg. Bij onze vrijwilligers. Al zijn dc moeilijkheden dikwijls groot, toch mag het nooit voorkomen dat de mannen zonder eten blijven. Hier wordt in speciaal voor dit doel vervaardigde ketels, warm eten vervoerd. (SS PK Gösling-O-H-P H m) volgde een tweede zending van 8 stuks, die vervolgens aan den man moesten worden gebracht Als eerste verdachte stond Jb. v. R. Maandagmiddag voor den.Politie- rechter terecht. Hij vertelde, dat zijn broer en diens vriend hem had den overgehaald, om de lappen te stelen. Officier en Politierechter wilden wel eens^wat meer van dit jong- mensch weten en dus werd dg zaak terugverwezen naar den rechter commissaris, opdat 'n voorlichtings rapport kan verschijnen. Als verdacht van schuld-heling stond vervolgens J. A. de L., krui deniersbediende, terecht. Hij had de lappen verkocht. Waarom deed je dat toch, vroeg mr. Krabbe. Je kreeg toch 5 gul den zakgeld? Nee, ik kreeg maar een rijks daalder en als je dan twee doosjes sigaretten koopt, ben je zoo „los", was het verweer. Mr.Feitsma beschouwde dezen verdachte als- de organisator van den heelen handel ei> eischte zes we ken gevangenisstraf. Het vonnis luidde conform. De oudste verdachte, de 22-jarige melkboer J. v. R. stond terecht voor het aannemen van 60 gulden, welk geld? naar hem bekend was, afkom stig was van de opbrengst van ge stolen goed. Feitelijk ben jij de grootste dader, aldus mr. Feitsma en uitvoerig schilderde spr. de rol van dezen verdachte, die alles bekende en ook al met het excuus kwam van te weinig zakgeld. Die zestig gulden heb ik besteed aan bioscopen en sigaretten en dan ben je er zoo doorheen, al dus deze verdachte. J. v. R., die evenals zijn voorgan ger de L. weinig schuldbesef toonde, werd eveneens conform den eisch- veroordeeld tot 6 weken gevange nisstraf. Als ze dien tijd nu maar niet be steden om nieuwe middelen tot zak- geldvergrooting te bedenken de steekpartij te rustenburg. De Politierechter te Alkmaar deed gistermiddag uitspraak in de zaak tegen Corn. K. te Oterleek, die de vorige week terecht stond wegens wederspannigheid en mishandeling, gepleegd aan een ambtenaar bij de uitoefening van diens functie. Van het subs, ten laste gelegde werd K. vrijgesproken, terwijl hij wegens mishandeling ,werd veroor deeld tot 2 maanden gevangenisstraf. De eisch luidde 5 maanden. een takkebos en vogelverschrikker. Juffrouw Groot, „van haar eigen" Anna Tak geheeten, was zwaar be- leedigd. Haar buurman A. D. uit Hoogwoud had op een morgen, toen zij in den tuin aan het wieden was, haar uitgescholden voor „takkebos" en „vogelverschrikker" en dat nam zij niet. Maar vindt U „takkebos" een beleediging? vroeg mr. Krabbe. Ik zou zeggen, 't is onzinnig, om zoo iets te zeggen. En „vogelverschrikker" dan? repliceerde Anna Tak. Ja, dat vond de politierechter wel een beetje erger. Verdachte ontkende en toen een der getuigen niet positief kon ver klaren, dat verdachte dié verschrik kelijke woorden geuit had, maar dat het geluid in elk geval uit diens richting kwam en dat de stem, ver- dachtes stem was geweest, toen vond de Officier het bewijs lang niet overtuigend bewezen, weshalve hij vrijspraak vroeg. En mr. Krabbe sprak den jongen yeehouder vrij. Anna Tak vond dat niet leuk en mompelde, dat zij het „hooger op" zou zoeken. WOENSDAG. HILVERSUM I, 4i5,5 M. 7.15 Kölner Manner Gesang Verein (gr.pl.) 7.30 BNO: Nieuwsber. 7.40 Ochtenddansjes (gr.pl.) 8.30 BNO: Nieuwsber. 8.40 Plei- zier in soorten, voqrdr. 8.50 Symphonie orkest (gr.pl.) 9.Kleine soli, bekende melodieën (gr.pl.) 9.30 Spiegel van den dag (opn.) 9.40 Operette-Aria's (gr.pl.) 10.Orkestconcert (gr.pl). 10.30 Repor tage. 10.45 Jack der Kinderen en zijn orkest. 11.30 Viool en piano. 12.Alma nak. 12.05 The Uden Masman en zijn dansorkest en gr.pl. 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 13.Gerard van Kre velen en zijn orkest en pianospel. 14.— Halfweg, gevar. progr. 15.Bij ons in d'n Achterhoek. 15.20 Halfweg, gevar. progr. 16.45 BNO: Nieuw?-, zakelijke en beursber. 17.Trioconcert (gr.) 17.30 .Een krachtige jeugd in het nieuwe Nederland. 18.Omroep-Opera-Orkesj; en solisten. 19.Wat niet in de krant staat. 19.15 Tango's (gr.pl.) 10.30 BNO: Nieuwsber. 19.40 BNO: Zakelijk praatje over den landbouw. 19.50 Herfstklanken in muziek en dichtwoord, gevar. progr. 20.15 Zang met pianobegel. 20.40 Utr. Sted. orkest. 21.25 Koorzang (gr.pl.) 21.45 BNO: Nieuwsber.- 22.Werken van Albert Lortzing en Carl Zeiler (gr.pl.) 23.3024.Slotklanken (gr.pl.) HILVERSUM II, 301,5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgymnastiek. 7 50 Sportnieuws. 8.— Voor de rijpere jeugd van het platteland. 8.15 Sympho nie orkesten (gr.pl.) 8.30 BNO: Nieuws ber^ 8.40 Dansen voor symphonie orkest (gr.pl.) 9.Orkestconcert (gr.pl.) 9.15 Voor de huisvrouw. 9.30 Orkestconcert (gr.pl.) 10.Godsd. uitz. 10.40 Orkest- concert (gr.pl.) 11.Voor de kleuters 11.20 Kinderzang (gr.pl.) 11.30 Orkest Willy Kok en solist en gr.pl. 12.30 Pro- gramma-overz. 12.35 Noorsche Rhapso- die (gr.pl.) 12.45 BNO: Nieuws- en zake lijke ber. 13.Reportageflitsen uit het werk van de V.A.N. te Wijster. 13.15 Piano, viool, altviool en cello. 14. Godsd. uitz. 14.30 Symphonische ge dichten (gr.pl.) 15.30 Voor de vrouw. 15.45 Walsencyclus H (gr.pl.) 16.16.45 De Opera in de Renaissance De Orfeo v. Monteverdi. (Omr.-Symphonie orkest en Omroep-Opera-gezelschap). 16.45 BNO: Nieuws-, zakelijke en beursber. 17.Voor de jeugd. 18.Er dreunen trommels door ons land, jeugdstorm reportage. 18.15 Marschmuziek(gr.pl.) 18.30 BNO: Nieuwsber. 18.40 Spiegel van den dag. 18.50 BNO: Brabantsch praatje. 19.Francisco Canaro en zijn Tipica orkest (gr.pl.) 19.15 Pension 't Stekeltje, luisterspel. 19.30 Vreugde en arbeid, ge varieerd progr. 20.30 Chansons en musette muziek (gr.pl.) 20.55 Vreugde en arbeid, gevar. progr. 21.45 BNO: Nfeuwsber. 22.— BNO: pol. praatje. 22.10 Avondwijding. 22.20—24.Zie Hilvers. I. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Non-Ferro Metalen voor uitvoering Duitsche orders. De Directie van het Rijksbureau voor Non-Ferro Metalen maakt bekend, dat de geldigheid van de „Metalldeckungs- beseheide", die zijn gedateerd op 31 Maart 1942 of eerder, verlengd is tot 30 November 1942. Koopvergunningen en „Beschaffungsbestaetigungen" kunnen derhalve op deze „Metalldeckungsbe- scheide" nog worden aangevraagd tot 30 November 1942. FEUILLETON. 5 „Ja, ja, dat weet ik, Maar ze is zoo jong en DUBBELE LEVEN. mevrouw, nu ja..,. als het de barones zou kunnen zijn". „Uitstekend". Thea Witte l'i#p de eetkamer in om de kaartjes bij de borden te leg gen. Ze kreeg twaalf gasten. Ondertusschen kwamen de eerste gasten. Dokter Lohman,' de huis arts der familie Witte, een luitenant, tegen wien Thea jij en jou zei en die blijkbaar familie was, een pro fessor met zijn vrouw, die er als toekomstige Beethoven uitzag, en ten slotte baronesse Klippenberg, 'n bekende figuur in de uitgaande we reld, die hoffelijk genoeg was, te doen of ze zich Dael nog herinnerde. Ze betrok hem terstond in een ge sprek en verontschuldigde zich, dat ze maar twee uur blijven kon, om dat ze met den nachttrein naar Ba den Baden moest, waar den volgen den morgen de eerste paardenren nen gehouden werden, „en daar moet men toch bij zijn, niet?" „Natuurlijk, baronesse"^ antwoord de Dael dof. Opeens stelde hij zich voor, hoe baronesse Klippenberg den volgenden dag met de andere dames om het hardst zouden ren nen en pas daarna viel het hem in, dat het om paardenrennen ging. Er waren nog enkele gasten, onder meer juffrouw Keiler en de officier van justitie Gobel, met wien Witte en Dael jarenlang op school geweest waren; verder nog drie voor Daél onbekenden. Ze kwamen kort na elkaar en juffrouw Keiler 'het laat ste. Dael, die zich juist met mevrouw Klippenberg over een driejarig renpaard onderhield, zag het jonge mêisje nauwelijks bij aar binnen komen. Ze was in het wit, in een witzijden japon, die haar gebruinde huid prachtig deed uitkomen. Ze scheen ook anders gekapt, wel wat feestelijker dan dat misschien voof de gelegenheid paste. Ze ging het eerste naar Thea toe om zich voor haar laatkomen te verontschuldigen, waarbij ze weer die minachtende hoofdbeweging maakte, diereeds bij hun eerste ontmoeting aan Dael was opgevallen. Thea groette haar opvallend vriendelijk erï stelde haar vervolgens als laatste aan de andere gasten voor. Toen zé voorbij Dael kwam, groette hij haar en werd vorme lijk bedankt. Doch even later scheen juffrouw Keiler zich te herinneren, dat ze hem meer gezien had en gaf hem nog een vriendelijk knikje en hij had bijna steun gezocht op den schouder der baronesse in plaats van op de leuning van haar stoel. ,,'n Mooi meisje!" prees baronesse Klippenberg, naar juffrouw Keiler kijkend. „Ja", antwoordde' Dael met droge keel. Men ging aan tafel. Irene feller zat recht tegenover hem. Aan haar rechterhand had ze Gobel, die zich voornamelijk voor de spijzen inte resseerde en aan haar linker dokter Lohman, die door haar nabijheid net zoo gedrukt scheen te worden, als Dael het in zijn plaats geweest zou zijn. Lohman was wel - genees heer en getrouwd, doch opeens ver toonde hij den onzekereu oogopslag van een jongen student en Dael betwijfelde, of iemand, die Lohman in dezen toestand zag, zich eraan wagen zou, zich door hem van den blinden darm te laten opereeren. Zoodra men van tafel was opge staan zette professor Witte een paar nieuwe platen met dansen op den gramophoon en in den nevengelegen salon hoorde men reeds de eerste schuifelende passen. Dael stbnd op dat oogenlik ietwat afwezig bij de ta fel en wilde juist iets totaal onbe nulligs tegen de barones zeggen, toen een volle stem achter hem vroeg: „Danst u niet, dr. Dael?" Hij draaide zich met een linksche buiging naar juffrouw Keiler om: „Het spijt me heel erg voor U, juf frouw Keiler. Ik heb in geen vijf tien jaar meer gedanst". „Dan wordt het toch hoog tijd". Lachend ging ze hem naar den salon voor, waar de luitenant reeds met de vrouw van Gobel rond zwierde. Dael keek snel naar da voeten van den officier: de danspas scheen eenvoudig te zijn, misschien maakte hij zich niet eens bespotte lijk, als hij... iWordt JWXSte&h j J :ltl fpi

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 3