GESLOTEN. lienstweigering van ambtenaar. Boek- en iianioorboekhanileS, is Zaterdag 17 tot en met Woensdag 21 October a.s. Kind overreden en gedood. Verkoop en aflevering van een aantal artikelen verboden. Ontsnapping te Venhuizen. Keurir Waffen-SS Verlieslijst der Amerikaans AGENDA JEUGDIGE MISDADIGERS. Tegen een tweetal jeugdige perso nen is procesverbaal opgemaakt ter zake van diefstal van een porte- monnaie met geld, die zij gestolen hadden van bezoekers van de Gver-- dekte aan de Paternosterstraat, al hier. OPLICHTER AANGEHOUDEN. In het laatst van Mei 1942 heeft zekere J. v. d. M., wonende te Gro ningen, doei/ vettal vertoevende in volkslogementen, verschillende stad- genooten bewogen om aan hem foto's en geld af te geven, waarvoor hij dan reproducties zou doen plaatsen in manchetknoopen, brpches' e.d. v. d. M. liet echter nadien niets meer van zich hooren. Na een inge steld onderzoek door de recherche is v. d. M. te Amsterdam aangehou den en overgebracht naar Alkmaar, waar tegen hem proces-verbaal ter zake van oplichting subsidiair ver duistering is opgemaakt. Hij is na afloop van het onderzoek ter beschikking gesteld van den heer Ofifcier van Justitie,- alhier. m TE VONDELING GELEGD. Gisteravond werd aan den Westaijk te Heerhugowaard door een vrouw uit Broek op Langen- dijk een pakje gevonden, bevat tende een te vondeling gelegd mejsje van naar schatting pl.m. 4 weken oud. Naast het pakje stond een mand, waarin zich een keurige baby-uitzet bevond. Dê politie te Heerhugowaard, waar aangifte yan de vondst is gedaan, stelt een onderzoek in. Bioscopen. Harmonie-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer So endete eine Lfebe (hist.-rom.) Alle leeftijden. Donderdag geen voorstelling. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Anuschka (rom.) 18 jaar. Cinema-Theater, 7.30 u., hoofdnummer Vrouw en dokter (rom.) 18 jaar. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 u., hoofd nummer 90 minufen oponthoud (rom.- sen».) 14 jaar. Donderdag 15 October. 7.30 uur, Harmonie, voor de V. U. film „Nederland kleurenland Rembrandt- land". 7.30 uur, t Gulden Vlies, concert Alkm. Symph. Orkest. Vrijdag 16 October. 7.15 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van Maria Stuart door het Gem, Theaterbedrijf te Amsterdam. DIEFSTAL VAN AUTOBANDEN. In het begin van Juli 1942 zijn van een voertuig een tweetal wielen met binnen- en buitenbanden ontvreemd Het mocht toen echter niet gelukken den dader te achterhalen. In den loop van do vorige week werden er drie autobanden met wie len ontvreemd. Door de recherche werd een uit gebreid onderzoek ingesteld met het resultaat dat de dader van alle dief stallen, een zekere de G. uit Alk maar, kon' worden aangehouden en de banden nog korlden worden ach terhaald. Deze waren alle overgegaan in handen van nieuwe eigenaren. De G. wordt ter beschikiknig ge steld van den heer Officier van Justitie, alhier. „JIJ HAM, IK OOK HAM". Daar loopt door 't gehucht Een wonder gerucht Het isnu eens niet van een jonge boerinne, zooals het heet in het bekende gedichtje van Van Zeg gelen, maar van een jonge boeren knecht, die er zonderlinge begrippen over mijn en dijn op na schijnt te houden. Kort geleden toch zou er een aardig sommetje verdwenen zijn uit de portefeuille van een inwoner te Schoort. Meteen was ook een knechtje verd'_nen, dat later den gedupeerde de geruststellende mede deeling deed toekomen, dat hij zich niet ongerust behoefde te maken, al les kwam in orde. Intusschen ver dween er eenige dagen later een hammetje. „Jij ham, ik ook ham", zou het jonge mensch hebben ge schreven, naar men fluistert. Hij had het hammetje op 12.50 ge taxeerd en het geld op tafel gedepo neerd. Weer verliepen er eenige da gen en toen werden op een morgen eenige brooden, de noodige boter en een paar potjes jam vermist. On danks alle nasporingen bleef de da der tot heden zoek. Driemaal is scheepsrecht, misschien zijn de on aangename verrassingen voor den boer hiermee geëindigd en wachten nu den dader minder aangename, verrassingen. GASVOORZDENING AAN CASTRICUM DOOR ALKMAAR NIET GOEDGEKEURD. Daar het volgens deskundigen niet verantwoord zou zijn met de capaci teit van het bestaande productie apparaat der gemeentelijke gasfa briek zonder verdere vor den a.s. winter in te gaan, GESLAAGD. Mej. A. Kuiper te Noordschar- woude slaagde in het St. Elisa'oeths- ziekenhuis te Alkmaar voor het di ploma Ziekenverpleging A. DIERENBESCHERMING. Een klein hondje,» donker van kleur, pl.m. 4 maanden oud, is zwer vend aangetroffen. De eigenaar of liefhebbers kunnen zich wenden tot den Inspecteur van Dierenbescher ming, den heer Verwer, Baanstraat, alhier. 6 OPVOERING GEZELSCHAP BOUBER. De Indringer. Gisteravond gaf het gezelschap Herman Bouber in het Gulden Vlies een opvoering van één der beste stukken van zijn repertoire, n.l.: De Indringer, een spel uit 't Zeeuwsche boerenleven. Dit stuk tverd hier al eerder opgevoerd onder den titel: Een vreemde eend in de bijt. De conflicten die reeds bestaan op de hoeve van boer Doeleman, wor den niet weinig toegespitst door de komst van den nieuwen arbeider Hans, die de sympathie van velen wiht, niet het minst van Doelemans dochter Catrien en zijn jonge vrouw Mieke. Liefde, haat en jaloezie bot sen tegen elkaar en geven aanlei ding tot felle, sterke speelscènes. Het ensemble Bouber speelt dit stuk uitstekend. Elke rol is op de juiste wijze bezet. Herman Bouber maakt van boer Doeleman iets zeer goeds. Annie Verhulst trof door een bijzondere uitbeelding van de vrouw, ;ebonden aan een veel ouderen rhan. Fel was zij aan het slot van de derde acte. Heel gevoelig aan 't slot in de verzoening met haar doch ter Catrien. Deze laatste werd thans gespeeld door Netty Hart, die. bij zonder voldeed. De titelrol werd 'vlot en overtui gend vertolkt door Hans Tiemeyer. Aaf Bouber als de ongetrouwde zuster van boer Doeleman was niet minder goed dan André van Dijk als de stugge boerenknecht 'en Tonny Foletta als de gemoedelijke veearts. Ook Lena Kemper, Anton Gerlach en Heddie Bouber (Da-zal-wel) trokken de aandacht in kleinere rollen. Costumes en décor waren goed ver zorgd. Na elk der bedrijven en vooral aan het slot werden de uit voerenden onder luid applaus vele malen teruggeroepen. G. C. van Gulik. Schoutenstraat 13, ZIJPE. Clandestiene slachtingen. - Dé gemeentepolitie van Zijpe is er in geslaagd gevallen van clandestiene slachting in Zijpe op te sporen. In verband hiermede is in bewaring gesteld W. B. te Zijpe. Bovendien is proces-verbaal opgemaakt tegen zekere C. B. en J. J., beiden even eens wonende te Zijpe, wegens sluikhandel. Verder is proces-verbaal opge maakt tegen verscheidene inwoners uit Zijpe, die vleesch hebben be trokken, afkomstig van frauduleus geslacht vee. De politie legde beslag op een voorraad vleesch, kaas, tarwe en meel. DE ONGEVALLENWET EN DE RIJKSBRANDWEER. 's-GRAVENHAGE, 14 Oct. - Bij be sluit van de Secretarissen-Generaal van de departementen van Sociale Zaken en van Binnenlandsche Zaken zijn, met terugwerkende krach, tot 1 Augustus 1942, de bepalingen der Ongevallenwet 1921 van toepassing verklaard op de genen, die bij de rijksbrandweer in dienst zijn van den staat der Neder landen. Dit geldt ook tijdens hun op leiding in Duitschland. Handelaars in persoons- bewijzen gearresteerd. Zij werden voor hooge bedragen verkocht. AMSTERDAM, 14 Oct. De politie van Velsen heeft, in samenwerking met de centrale recherche te Am sterdam, eenig^ bewoners van IJmuiden gearresteerd, die handel dreven in persoonsbewijzen, welke tegen hooge bedragen werden ver kocht. De aanhouding geschiedde in een woning in West, toen de IJmuidenaren - eenige persoonsbe wijzen aan een gegadigde te koop aanboden. De persoonsbewijzen zijn in beslag genomen en de' hande laars naar IJmuiden op transport gesteld. MAX BLOKZIJL VOOR DE RADIO. "s-GRAVENHAGE, 15 Oet. He denavond om 19.00 uur spreekt Max Blokzijl, via den zender Hilversum I in de serie brandende kwesties over het onderwerp: „Daar doe ik niet aan mee". ALKMAAR. GEBOREN: Gerarda P.,-d. van Gerar- dus P. Venneker en C. van Leijen. Lucia, d. van Cornells Roodt en A Koppes. GETROUWD: Leonardus van Dijl en Catriena Boots. Karst Knol en Ma- rijtje J. Helderman. Wilhelmus P. M. Vink en Alida J. H. Goes. Cornells Ploeger en Hendrika E. Steur. Diede- rik Stammes en Hendrika J. IJpelaan. Johannes de Haas efi Geertruida G. M. Vrakking. Daniël van Willegen en Akke van Dijk. Pieter H. J. Schreuder en Lydia M. Friedrich. Gerrit Wes- sels en Catharina Polak. Het zesjarig dochtertje van de familie J. Kater, te den Burg op Texel, is door een wagen overreden en gedood. Het slachtoffertje lag op den weg, niet ver van de ouderlijke woning, toen een wielrijdster het ontdekte. Het was zwaar verwond en gaf geen teeken van leven meer. Eenige tientallen meters verderop briek zonder verdere voorziening reed een wagen op luchtbanden, met den a.s. winter in te gaan, en de twee paarden bespannen Vermoede- noodige materialen voor uitbreiding is het meisje tegen dezen wagen van dit apparaat niet voorhanden opgeloopen en overreden. De voer- zijn, heeft de Burgemeester van w be" Castricum zich eenige maanden ge leden tot de hoogovens en tot de gemeente Beverwijk gewend, ten einde voor Castricum bijlevering ;van Hoogovengas te, verkrijgen. De hoogovens, resp. de gemeente Beverwijk moest echter aan derge lijke levering, ten behoeve van het verzprgingsgebied van Beverwijk, voorwaarden verbinden, welke neer kwamen op de overneming.van Cas- tricums bedrijf. Zoolang andere mo gelijkheden openstonden, wilde Castricum hiertoe niet overgaan en sloot, zooals men weet, met de ge meente Allernaar een contract af tot levering van Alkmaarsch gas engros aan Castricum. 's-GRAVENHAGE, 14 Oct. - Binnen het kader van de door de overheid op economisch gebied getroffen maatrege len is in de Staatscourant van heden gepubliceerd een beschikking van den Secretaris-Generaal van het Departe ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, waarbij de verkoop en aflevering door industrie, groot- en tusschenhandel van ee:i aantal artikelen met ingang van heden voorloopig is verboden. Daarbij zijn fabrikanten, groot- en tu-schenhandelaren tevens verplicht hun voorraden en wel naar aard, hoeveel heid en prijs van deze artikelen op daar voor vast te stellen formulieren op Opgeiuupen v.— man had niets van het ongeluk be merkt. Clandestiene slachter breekt uit zijn cel. Dezer dagen hebben wij melding ge maakt van de arrestatie van den slager Th. J. Sch. te Venhuizen, onder ver denking, dat door hem groote partijen vleesch clandestien zouden zijn afge leverd. Hoewel wij omtrent het voor onderzoek nog niets vernamen, kunnen wij reeds mededeelen, dat deze man op groote schaal de distributievoorschriften heeft overtreden en dat door hem dui zenden ponden vleesch op deze wijze aan Castricum. weggewerkt. Ann dp met dit contract oonravd Een 6root aantal afnemers uit de ge- raondo 1,„nfL.ÜVgepaard meente> die dit vle<JS=b van hem hebben gaande kapitaalsuitgven werd echter gekocht, zijn eveneens bij dezen zwendel door den Commissaris der Provincie betrokken. Noordholland de goedkeuring ontr Thans wordt ons bericht, dat de man, houden. die in een cel bij het gemeentehuis was Daar door een tijdroovend in-be- ingesloten, begin dezer week, al of niet roep-gaan van deze beslissing de in- met hulp van anderen; kans heeft ge- gezetenen van Castricum in den a.s. zie? d,oor forceering van het celraam uit winter, met aan zekerheid grenzende ^brekenen m het nachtelijk duister te waarschijnlijkheid gedupeerd zouden pe politie doet ijverig moeite om den worden, heeft de Burgemeester van ontvluchten arrestant weer achtér de »-•»■»- i_ HELDERE METEOOR IN DEN AVOND VAN ZONDAG 11 DEZER. DE BILT, 14 Oct. - Blijkens berichten, die in de laatste dagen in het Nederlandsch Meteorolo gisch instituut werden ontvan gen, heeft zich op Zondag 11 aezer te 21.34 een bijzonder he melverschijnsel voorgedaan. Het wordt beschreven als een hel oplichten van den avondhemel gedurende eenige seconden door een meteoor, die een "langen staart van rood-geel licht achter zich liet. Het licht wordt aange duid als dat van volle maan; het licht was zoo fel, dat het in de steden, o.a. Amsterdam, duidelijk werd opgemerkt. De ontvangen berichten spreken alle van een verplaatsing van den meteoor van Zuid naar Noord of van -Zuidwest naar Noordoost en on geveer in het Zenith op de lijn van deru Melkweg. De heMere sterrenlucht maakte het verschijnselin het geheele land duidelijk waarneembaar. Vrederierechishol. Ondermijning van gezag en openbare orde. Twee weken gevangenisstraf a-s ernstige waarschuwing. Het Vredegerechtshof heeft Johannes Antonius Moonen, tech nisch ambtenaar le klasse in dienst der gemeente Eindhoven, veroordeeld tot een gevangenis straf van twee weken ter zake van burgerlijke dienstweigering (artikel 358 bis Wetb. van Straf recht). Aan het desbetreffende arrest is het volgende ontleend: Uit de verklaringen van de getui gen Pulles en Kools is komen vast te staan, dat) eerstgenoemde als burgemeester der gemeente Eindho ven op 28 Mei 1942 aan getuige Kools in zijn hoedanigheid van di recteur van gemeentewerken in ge noemde gemeente, heeft opgedragen aan verdachte, zijnde techn. ambte naar le klasse bij den dienst van gemeentewerken der gemeente Eindhoven en als zoodanig in haar dienst, last te geven er zorg voor te dragen, dat ter gelegenheid van het officieele bezoek van den leider der N?tiqnaal-Socialistische Bewe ging der Nederlanden aan Eindho ven op 29 Mei Oranje-Wit-Blauwe vlaggen, alsmede vlaggen dier Be weging, van openbare gebouwen te Eindhoven zouden worden uitgesto ken door aan hem, verdachte, on dergeschikt en voor het verrichten van dergelijke werkzaamheden in het algemeen gebruikt personeel der gemeente. Uit, de verklaringen van getuige Kools en de mededeelingen van ver dachte blijkt voorts, dat eerstge noemde vorenbedoelden last namens den burgemeester aan verdachte pp <28 Mei 1942 heeft overgebracht en dat verdachte daarvan op genoem den datum kennis droeg. Het oordeel van het Hof. De eerste vraag, welke het Hof te beantwoorden heeft, is of voren bedoelde last aan verdachte bevoeg delij k is gegeven, met dien verstan de, dat verdachte krachtens zijn ambtelijke dienstbetrekking tot uit voering daarvan verplicht Was. In dit verband overweegt het Hof het volgende: Het Hof is van oordeel, dat het geacht moet worden tot de dienst verrichtingen van den dienst -van Gemeentewerken te behooren de werkzaamheden uit te voeren welke verbonden zijn aan het uitsteken van vlaggen van openbare gebou wen in de gemeente, indien daartoe aanleiding is, hetgeen ter uitslui tende beoordeeling van het hoofd der' gemeente, zijnde de burgemees ter, staat. Het Hof wordt in dit oor deel bevestigd door de. desbetreffen deel bevestigd door de. desbetreffen- ^si te staanTÖp 'grond van dit ^or de verklaringen van de getuigenj zjjn personeel aangevoerde bezwaar WUi'UClij IIGCXI» C4.V, Castricum er tenslotte in toegestemd vanaf 1 November a.s. te worden opgenomen in het met hoogovengas voorziene verzorgingsgebied van de gemeente Beverwijk. Hierdoor is1 dus de gaslevering van de afnemers van Castricum zeker gesteld. (De Tijd.) LUTH. KERK 250 JAAR. Donderdag 22 Oct. a.s. zal het 250 jaar geleden zijn, dat 'de ev. luth. kerk aan de Baangracht gesticht werd. Ter herdenking hiervan zal dien dag des avonds om half 8 een herdenkingsdienst in de kerk wor den gehouden, waarin zullen voor gaan ds. C. H. Brandt uit Haarlem en de predikantder luth. gem., ds. Keuning. Hoofdredacteur: A. R. Jonker. Alk maar. PIv. hoofdred.: H. P. van den Aardweg, Alkmaar. Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar. Binnenland, Provincie en Stad: D. A. Klomp, Bergen. Sport: J. Werkman, Alkmaar. Haagsch redacteur: P. E. H. M. Ver- berne, Den Haag. Verantwoordelijk voor d~ -i T. Bus. Alkmaar. tralies te brengen. STAATSLOTERIJ. 5e klasse, 15e trekking van Woensdag 14 October. 70 2134 2138 2255 2256 2261 8734 15383 15802 15823 15833 17924 Nieten 2170 2176 2197 2198 2219 2240 6419 6423 6424 6433 6444 6445 6452 6462 8780 8783 8808 10070 18620 18816 Trekking van heden. 100.000 12584 50.000 plus premie 30.000 17650 1000 5620 9522 12272 15572 400 5353 8125 19459 200 4738 5164 6859 10787 13123 14182 21750 100 1659 2123 4710 5791 7767 10369 10732 11343 12589 18112 21558 Voetbal WEDSTRIJDEN OMGEZET. De thuiswedstrijden van Alcmaria II en Alcmaria ni voor a.s. Zondag vastgesteld zijn omgezet in uit wed strijden. u, H.wvte geven. Deze formulieren zullen binnen eenige dagen beschikbaar worden ge steld. Hierover zullen nadere mededee lingen volgen. Bovendien zijn alle voor deze be- s hikking afgegeven verkoop- en afleve- ringsvergunningen en verleende dispen satie van eén verkoop- en afleverings verbod vervallen. De goederen, waarvan de verkoop en aflevering door industrie, groot- en tus- schenhandel (dus niet door den detail handel) met ingang van heden is ver boden, zijn: Antiquiteiten, antieke stoffen, gobe lins, draperieën, speciale weefsels, bad mutsen, haarnetjes, parapluies, parasols, geweven tasschen, knoopen, bijv. van parelmoer, hoorn, notenbasten, kunst hars, kunsthoorn, celluloidderivaten enz., kammen van kunsthars, kunst hoorn, celluloidderivaten, enz., reis dekens en voetmatten (niet van machi naal gesponnen stoffen), mandenvlecht werk, bezems, borstelwerk, kwasten, naainaalden, luxe artikelen (bijv. arti kelen van ivoor, resp. imitaties van schildpad of imitaties van parelmoer of imitaties waschparelen of imitaties), Ja- pansche artikelen (van hout of steen) en andere kunstnijverheidsartikelen, imi tatie-sieraden, ijzeren en verzilverde sieraden, kunstbloemen van weefsels of papier, fotografische artikelen, artike len van dierlijke stoffen Vervaardigd, bamboestokken, huishoudelijke artike len van hout, speelgoederen, houten en ijzeren sportartikelen, badkuipen (bijv. bidets, spoelbakken, waschbakken, enz.), haarden, kachels, groote en kleine bijlen, hamers, broodsnijmachines, vleeschhakmachines, koffiezetmachines, ijslepels, tafelmessen, vorken, couverts, strijkijzers, uit ijzer en staal vervaar digde sanitaire artikelen, schaatsen, rol schaatsen, zakmessen, aschbakken, schilderijen en prenten, gelijst of onge- lijst met een verkoopsprijs van minder dan 100, lampen, standaards van lampen en lampekappen, muziekinstru menten. Losse meubelen. Eau de cologne, parfums en andere reukmiddelen, haar- en mondwater, poeder, schmink, tandpoeder en tand pasta, cloches (ruwe hoedenvormen), veren, passementen, kanten, stoffen en sluiers. 1# Reistasschen en handkoffers van leder of imitatieleder, tasschen, portemon- nales, acte- en boekentasschen, porte feuilles, reisnecessaires van leder- of handweefstoffen, alsmede gedeeltelijk vervaardigd uit machinaal gesponnen stoffen, voor zoover deze niet de over hand hebben, pelterijen, leeren hand schoenen. Steenen siervazen en vaatwerk, aarde werkartikelen, porceleinen artikelen (tafelgerei, siervazen, enz.) OFFICIEELE MEDEDEELINGEN Geen verbod tot aflevering van manden vlechtwerk, dat wordt toegepast in landbouw, tuinbouw, visscherjj, techniek, enz. De Secretaris-Generaal van het De< partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt, onder verwijzing naar de in de dagbladen van Woensdag 14 October j.l-, verschenen mededeeling, betreffende het verkoopverbod voor be paalde artikelen, bekend, dat onder mandenvlechtwerk in dit verband slechts wordt verstaan, mandenvlechtwerk voor huishoudelijk gebruik. Door het afleverings-, respectievelijk verkoopverbod, wordt derhalve niet ge troffen mandenvlechtwerk, dat normaal toepassing vindt in den landbouw, tuin bouw, visscherij, techniek enz. AMSTERDAMSCHE BEURS van Donderdag 15 October 1942 STAATSLEENINGEN. Vork JK Nederland 1941 100t/i6 4 Nederland 1941 100% 4 Nederland 1940 II1005/, 33VS Nederl. 1938 973/, 3 Ned.-Indië 1937 87% BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank 132% Handel Mij. Cert. v. 2.50 1227j Koloniale Bank .125» Ned. Ind. Handelsbank 82% IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie. 1511/4 Calvé Delft Cert. .121 Nederl Ford .390 Lever Bros 160'/s Phil. Gloeil. Gem. Bezit 2591/, CULTÜUR MAATSCH. H. V. A. 2991/, Java Cultuur .153 Ned. Ind. Suiker Unie 156 Verg. Vorstenlanden 83»/. PETROLEUM. Kon. Petr. 299 RUBBERS. Amsterd. Rubber .188% Beli Bat. Rubber .136 Oostkust .*.100 SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn 137 Java-China-Japan lijn '23 Kon. Ned. Stoomboot 164 Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah SPOORWEGEN. Deli Spoor Ind. Spoor .162% .139 168% .146 601/, 43'/, 100 1005/, 100% 971/, 87% 132% 122 125 82 151% 120 300 161 263 302 153 156 302 188 13M 100 139 124 164 162 139 168 145 60 42% Gebruiksvoorwerpen van edelmetaal (bijv. van zilver, verguld). Postpapier. Niet nakoming van deze verboden kan gestraft worden op grond van het economisch sanctiebesluit, van het ondergeschikt personeel zelf staat in hoeverre de burgemeester vorenbedoeld -tot hem gericht voor schrift van den secretaris-generaal is nagekomen, met dien verstande, dat de ambtelijke plicht van dit per soneel tegenover den burgemeester medebrengt, dat aan zijn binnen den formeelen kring zijner bevoegdheid gegeven last gelijk de onderhavi ge last van den burgemeester van Eindhoven moet'worden aangemerkt wordt voldaan. Het Hof is mits dien van oordeel, dat verdachte ver plicht was aan den hqjn vanwege den burgemeester gegeven last tot het doen uitsteken van de meerge noemde vlaggen van openbare ge bouwen in de gemeente Eindhoven op 29 Mei 1942 te voldoen. Ovrfwegingen. Voorts stelt het Hof vast, dat ver dachte aai^dezen hem bevoegdelijk gegeven last, tot welke uitvoering hij 'krachtens zijn dienstbetrekking gehouden was, niet heeft vol daan, Daarbij overweegt het Hof het volgende: Uit de verklaringen van de getui gen Dufhuis, van Bakel, de Kruyff en Vilé, zijnde personeel in dienst der gemeente Eindhoven en aan verdachte ondergeschikt, waarmede verdachte den bedoelden last had moeten uitvoeren, blijkt, dat ver dachte hun den meergenoemden last vanwege den burgemeester niet als zoodanig, d.w.z. als last, heeft over gebracht, maar in plaats daarvan tot hen de vraag heeft gericht, of zij er bezwaar tegen hadden de vlaggen, bepaaldelijk die der N.S.B., van openbare gebouwen der gemeente uit te steken, gelijk door verdachte zelf wordt erkend. Uit de verklaringen van voormel de getuigen blijkt tevens dat zij, desgevraagd, medegedeeld hebben aan verdachte, bezwaar te hebben de bedoelde werkzaamheden te ver richten, maar dat zij, indien hun be paaldelijk last daartoe gegeven was gelijk verdachte, naar het Hof vaststelt, verplicht was geweest te doen daaraan zouden hebben vol daan. Voorts hebben de genoemde getuigen verklaard, dat verdachte, nadat zij hem hun voormeld bezwaar hadden kenbaar gemaakt* niet nader op het verrichten van de bedoelde werkzaamheden bij hen heeft aan gedrongen. Oordeel van het Hof. Het Hof stelt in verband hiermede het volgende vast. Verdachte die wist, dat hij een last had bekomen om met zijn ondergeschikten voor het uitsteken van meergenoemde vlaggen zorg te dragen, heeft in de gegeven omstandigheden, zooals uit zijn desbetreffende verklaringen ter terechtzetting blijkt, verwacht, dat deze personen de vraag, of zij be zwaar hadden tegen het uitsteken van de vlaggen der N.S.B., bevesti gend zouden beantwoorden. Voor zoover verdachte, gelijk is komen Pulles en Kools, resp. burgemeester en directeur van Gemeentewerken der gemeente Eindhoven. Voor zoo ver verdachte als technisch ambte naar le klasse der gemeente Eind hoven van vorenbedoelden dienst deel yittnaakte en, gelijk mede uit de verklaringen van de beide ge noemde getuigen blijkt, de leiding had van het gemeentelijk personeel, dat in, het algemeen voor de uitvoe ring van Werkzaamheden als de be doelde zorg draagt, stelt het Hof vast, dat de verrichting dezer werk zaamheden of althans het doen ver richten daarvan behoort tot het geen de dienstverhouding van ver dachte tot de gemeente Eindhoven redelijkerwijs medebrengt, zoocjat hij zich daartoe uit kracht van zijn dienstbetrekking verbonden heeft-J Last door bevoegd gezag gegeven. Voorts stelt het Hof vast, dat de last tot het verrichten van bedoelde werkzaamheden aan verdachte ge geven is door het daartoe bevoegde gezag, te weten door den burge meester der gemeente Eindhoven, zijnde het hoofd dier gemeente, en namens hem door den directeur van gemeentewerken dier geiheente, zijnde het hoofd van den dienst, waartoe verdachte behoorde, tegen over wien verdachte krachtens zijn ambtelijke dienstverhouding tot na koming van den gegeven last ver plicht was. Weliswaar heeft ver dachte zich er op beroepen, dat de burgemeester niet bevoegd zou zijn geweest aan hem te gelasten voor het uitsteken van vlaggen der N.S.B. van gemeentewege zorg te dragen, voor zoover verdachte hiertegen meende gewetensbezwaren te moe ten maken, zich daarbij beroepend op een circulaire van den secreta ris-generaal van binnenlandsche za ken. van 30 December 1941, afd. B. B. Bur. St. en A. R. no. 45497, gericht tot de burgemeesters, maar het Hof wijst dit standpunt van ver dachte af. Immers, de regeling wel ke de burgemeester als hoofd van de gemeente op het stuk van vlag gen van gemeentewege wenscht te treffen, staat niet ter beoordeeling van verdachte als ondergeschikt ambtenaar in dienst der gemunte zijnde de burgemeester en niet ver dachte daarvoor verantwoordelijk. Beroep onjuist. Ten overvloede merkt het Hof op, dat verdachtes beroep op de aange haalde circulaire van den secretaris generaal van binnenlandsche zaken ook daarom onjuist is, vermits het Hof in dit stuk al erkent het Hof, dat zijn bewoordingen veel aan dui delijkheid te wenschen overlaten niet anders kan lezen dan dat de burgemeester in het algemeen niet zonder instemming van genoemden secretaris-generaal aan het gemeen- tepersoneel een politieke gedragslijn zal mogen overschrijven, een om standigheid, welke niet aanwezig is bij het geven van een concreten' last tot het verrichten van bepaalde uit den aard der dienstbetrekking voortvloeiende ambtelijke werk zaamheden als waarvan in het on derhavige geval sprake is. Overi gens is het Hof van oordeel, dat het iia elk gevat niet tor beoordeel ing ■zijn personeel aangevoerde bezwaar er van heeft afgezien dit personeel namens den burgemeester opgedragen werkzaamheden, bestaande in het uitsteken der vlaggen van de N.S.B., te doen verrichten hetgeen ken nelijk in zijn bedoeling lag moet verdachte, naar 's Hofs oordeel, on der deze omstandigheden het oog merk geacht worden te hebben ge had een weigering tot medewerking van de zijde van meergenoemd per soneel aan de uitvoering van deze door den burgemeester bevolen werkzaamheden uit te lokken, te meer daar verdachte wist, gelijk hij ter terechtzitting verklaard heeft, dat zijn personeel aan een last als bedoeld zou hebben voldaan. Krachtig gezag noodzakelijk. Het-Hof is voorts van oordeel, dat een ambtenaar als verdachte, zijnde een technisch ambtenaar le klasse, uiteraard weet, dat vooral in de hui dige tijdsomstandigheden^ zonder krachtige gezagshandhaving een re gelmatige gang van het bestuur en de openbare orde en "dienst niet langer verzekerd zijn-, met alle höogst nadee- lige gevolgen voor de gemeenschap daaraan verbonden. Indien verdachte derhalve desondanks opzettelijk een weigering van de zijde van meerge noemd personeel om uitvoering te geven aan den bevoegdelijk door den burgemeester verstrekten lgst en dus een aantasting van dient' gezag heeft uitgelokt gelijk hij gedaan heeft dan moet verdachte naar 's Hofs oor deel onder deze omstandigheden te vens het oogmerk hebben gehad den regelmatigen gang van hét bestuur in de gemeente schade toe te brengen en aldus de uitoefening van den gemeen telijken openbaren dienst te strem men, hetgeen daarmede hij de huidige verhoudingen imifters onafscheidelijk is -verbonden. De op te leggen straf. - Wat de aan den verdachte op te leggen straf betreft overweegt het Hof het volgende: Onder de huidige omstandigheden, waarin de plichtmatige medewerking van het overheidspersoneel aan de bestuurstaak een zaak van het aller grootste belang is, moet v#dachte, die met volledig besef van 'wat hij deed, heeft gehandeld, zijn misdrijf, dat het gezag ondermijnt en de open bare orde in gevaar brengt, zeer zwaar worden aangerekend, zoodat het opleggen van de hoogste .bij de wet toegelaten straf op zichzelf den Hove zeker niet onverdiend zou voor komen. Het Hof wil echter aannemen, dat verdachte door verschillende om standigheden, waaronder de meerge noemde tot mogelijk misverstand aan leiding gevende circuldire van den Secretaris-generaal van Binnenland sche zaken, beïnvloed is op een wij ze, welke een lichtere straf in dit geval hij uitzondering zou kunnen recht vaardigen. Ook wil het Hof in aan merking nemen dat dit het eerste ge val van burgerlijke dienstweigering is, dat aan zijn rechtspraak onder worpen wordt, zoodat nog met een zeer ernstige waarschuwing zal kun nen worden volstaan, hetgeen in de op te leggen»straf zijn uitdrukking Het S.S.-E ons mede, dat Waffeh-S.S. e onderstaande adressen kunr gekeurd te wc Tevens won gevestigd en i die er bezwaé dienst buiten len, dat thans staat om dien: speciaal wacht vindt in Nedei inzet van dit t land blijven z; Tijdens de k fen-S.S. en het ock diegenen n maansche-S.S. Bij onze vrijwilli achter het froi het goed is, toipi Willkie te teruggekeerd Hij spree van zijn Wendéil' Willk gemeld, na zijn jet-Unie en Woensdag in Wad keerd, heeft, naar| tendienst melSt. Moskou afgelegde het tweede front lijk' gevormd m haald. Hij weiger over uit te laten vorming van het aanstaande voorj zijn. Willkie zeide vc Moskou afgelegde het tweede front uitlatingen van de digen in alle land zocht heeft, heeft loofde niet, dat m schendbaar zijn, v uitlatingen der oi Hij was ervan o „vereenigde naties den winnen, doch de vraag, welke tc levens en mensc hiervoor betac^d m Volgens een a; van den Britschei uit Washington, he „niet formeele ve nog gezegd, dat het is geweest om de der Ver. Staten in wijzen, om enkell kwesties voor Roos! pen en om zooveel te komen op welke gewonnen kan wore Willkie deelde m< Amerikaansche voll vacantie in Indiana en kristalhelder" brengen. „Ik weet, want eerste hand van en ook van regeé vernomen, dat wij 1 ztallen moeten ipspa) den oorlog kunnen sloot Willkie. LISSABON, 14 Oi de Engelsche nieuw< ington meldt, heeft van marine een ni< der Amerikaansche ceerd, omvattende gewonden en 592 v< Daarmede stijgt der sinds het uitbi delijkheden door Van marine toegeg der Amerikaanse!: 4259 dooden, 1453 9711 vermisten, me 1 v< Am5<T.h spoorweg-ges! antisehe kust tijdens ar"en snellen de kanoi net geschut te b is-1

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2