Egniiistorische tentoonstel ing STAD EN OMGEVING Dood aan den zwarten handel. AGENDA V.V. „ALKM. BOYS". Feijertoord staat wéér voor een lastig geval. Jarenlang rheumatiek en ischias. O.m. 60 gouden ringen in beslag genomen. De economische dienst van de po litie gaat, in samenwerking met den C.C.D. onverdroten voort met de in perking van den zwarten handel. Gisteravond werd een vrachtauto van den dienst Alkmaar-Hoorn aan gehouden die voor 2/3 met artikelen van den zwarten" handel beladen was en wel o.m. 7 balen melkpoeder, een baal suiker van 100 kg, tarwebloem, fruit en ondermaatsche paling. Ten huize van een inwoner in deze gemeente werden gisteravond 150 pakjes shag inbeslaggenomen. De shag bleek te bestaan ujt waardeloos Belgisch goed, doch was in een Hol- landsche verpakking overgepakt. Bij een eierenhandelaar werden 3 balen suiker, benevens een partij peulvruchten, door hem in den smokkelhandel gebracht, 'in beslag genomen. Ergerlijk was bovendien, dat de peulvruchten zoo slecht be waard werden, dat ze bedorven zijn. Voorts werden 100 rijwielbinnen,- banden in beslag genomen, die voor 2600 ten verkoop waren aange boden. Bij een goudsmid in deze gemeente werden 60 gladde gouden ringen in beslag genomen, die voor het dub bele van de hoogst getaxeerde waarde verkocht waren en ten ver koop waren aangeboden. DE KAASMARKT. De aanvoer bedroeg hedeji 22.000 kg (vorige week 26.000 kg). De diandel werd, krachtens een nieuwe regeling, verplicht 65 pet. van hun aankoopen voor opzetkaas te bestemmen. Dit opdat er een be hoorlijke wintervoorraad gevormd wordt. Voor 40 plus kaas kon de hoogste markt 65 gemaakt worden en voor de 20 plus kaas was die 34.50 per 50 kg. STORING ELÉCTRISCH NET TE BERGEN. Tengevolge van den storm zijn langs den Bergerwëg een negental palen van het bovengrondsch electrlciteitsnet om gewaaid. De dienst heeft terstond maat regelen 'genomen, zoodat de electrici- teitsvoorziening reeds denzelfden avond ongestoord voortgang kon hebben. NEDERLAND KLEURENLAND Hare traditie getrouw, heeft de Volksuniversiteit gisteravond in het Harmonie-theater een film vertoond, waarvan alle aanwezigen de zaal was g'oed bezet y van klein tol groot ten zeerste hebben genoten. Te zien werd gegeven- de eerste gekleurde film over Nederland, ge heel gemaakt in eigen land. Aller eerst zag men op het doek de stoe- lenfabricage in Oirschot, vanaf het vervoer van de boomstammen, waarvan het benoodigde hout Wordt gezaagd, tot en met het maken van stoelen, zoodat men een goed in zicht kreeg in deze oud-vaderland- sche industrie. Dan kwam een andere industrie, waarvoor we in eigen stad bleven: dé kuiperij aan den Achterdam, waar we een inmaaxvaatje zagen groeien onder vaardige handen. Als derde bedrijf werd de Zui- derzee-visscherij op het doek ge bracht, nadat tevoren een kijkje was genomen aan het fleurige en bedrijvige Scheveningsche strand. Speciaal Volendam en zijn inwo ners in hun typische, kleurige klee derdracht hadden de aandacht. Bij zonder mooi waren de opnamen van de zee bij zonsopkomst en dan van het doipje zelf, waarbij duide lijk werd hoe jong en oud daar is ingeschakeld in het visécherij'oedrijf, zoodat men zich niet verbaast over hun verknochtheid aan de zee. Het tweede deel van de film bracht de schoonheid van Neder land op het doek: eerst landschap pen, sprookjesachtig mooi door sneeuw en rijp en dan de echt Ne- derlandsche wintersche sport: schaatsenrijden, waarbij alles door een krioelt, en daartusschen door de vooral ih Noord-Holland zoo ge liefde prikslee en het ijszeilen op de Gouwzee tusschen Marken "en het vasteland. Als voorjaarsbeelden werden tal van prachtige kieken gegeven' van de bloemenvelden tusschen Haar- 'em en Leiden en van de bloeiende Betuwe. Bloemen- en kleuren pracht 'allerwege! Het "bezoek aan Giethoorn, het Nederlandsche Venetië, was voor velen een openbaring, evenals de tocht langs de Utrechtsche Vecht met aan haar oevers de fraaie bui tenplaatsen en knusse kleine wo- Belangwekkend voor de geschiedenis dezer streek. In het stadhuis is gistermiddag een tentoonstelling geopend, die van historische beteekenis is. Voor ieder, die voelt voor de historie van ons vgderland, spreken de Abdij van Eg- mond en het Slot te Egmond aan den Hoef tot de verbeelding. Op advieg van den heer E. Voge lenzang, hiofd der afdeeling terrei nen van het Provinciaal Waterlei dingbedrijf, besloot de Provincie de oude slotgracht te Egmond aan den Hoef in eere te herstellen. Dit werk werd in de jaren 1933—1935 in werk verschaffing uitgevoerd. De funda menten van het glorierijke kasteel werden blootgelegd en, dank zij de bemoeiingen van den toenmaligen directeur van het Prov. Waterlei dingbedrijf, werden zij 40 c.M. boven het maaiveld opgemetseld, zoodat de contouren van het oude bouwwerk duidelijk bleven spreken. Niet min der dan een 1100 voorwerpen wer den gevonden, van groote historische waarde en het blijft te betreuren, dat het ideaal van den heer Oldenborgh, om die alle in een te stichten histo risch museum onder te brengen, niet verwezenlijkt kon worden. Danlr zij het initiatief van onzen gemeente-archivaris, den heer Wor tel, Werden deze voorwerpen in 1941 in bruikleen aan de gemeente Alk maar afgestaan, die daarvoor de bo venzaal van het museum inrichtte en ze thans met eenige schilderijen en boekwerken over het slot, eigendom van Allernaar, in een tentoonstelling ter bezichtiging stelt. Voor een uitgelezen gezelschap, w.o. de burgemeesters van Alkmaar en Egmond, wethouder van Slinger land, Dr. von Wolzagen Kühr, pater Nieuwer/huizen, den heer Vogelen zang en Mr. Veendorp, gaf de heer Wortel een belangrijke historische uiteenzetting, waarin hij dank bracht aan allen, die zich verdienstelijk hadden gemaakt en hij gaf een uit eenzetting van hetgeen de tentpon- stelling biedt. De opgegraven voor werpen kunnen verdeeld worden in de volgende groepen: 1. oud-aardewerk. 2. oud glaswerk. 3." oud ijzerwerk. 4. oud-tin en oud-koper. 5. diversen „(oude munten, been deren enz?) 6. bouwfragmenten. De zesde of laatste groep, waar onder zich bevinden zware steenen consoles, deelen van gewelfsribben, sluitstukken, nokbedekkingen enz., leende zich uiteraard niet voor deze expositie in een niet-onbeperkte ruimte. Voor hen, die er bijzonder belang in stellen, zullen ze echter desgewenscht ter bezichtiging ge steld worden. Slechts een enkel ding uit deze groep, met name den zand- steenen leeuw, die eens met zijn collega-schilddrager boven de poort van den hoofdingang prijkte, zult U ontmoeten. Wat de overige groepen betreft het volgende: Zeer belangrijk is de collectie oud-aardewerk, die zeer uitgebreid is. Groot, is bovendien het aantal ob jecten, dat nog geheel gaaf te voor schijn is gebracht, waaronder vooral opvallen meer den180 ongeschon den Jacoba-kannen: van dit popu laire middeleeuwsche aardewerk zult U een dergelijke collectie toch wel nimmer hebben bijeen gezien. Het aardewerk bestaat meerendeels uit voorwerpen voor eenvoudig huiselijk gebruik. Toch zijn er potten en kannen onder, die door hun edele lijnen en' mooie kleuren bijzonder uitmunten. En zelfs het meest-een- voudige goed, dat voor een —deel eeuwenlang op eenzelfde wijze werd gebakken, blijft toch. altijd bekoren door goede, gezonde vormen en fris- sche, pittige tinten. Bij het oude glaswerk vallen aller eerst de vele flesschen op, meeren deels nog volkomen gaaf. Ze zijn wel gedoodverfd als Spaansche wijn- fleschen, maar zullen waarschijnlijk ook Wel andere vochten bevat heb ben. Ze waren in gebruik van de 16de-18de eeuw. Precies dateeren van deze materie is altijd zeer moei lijk. Er zijn flesschen en fleschjes voorts van zeer origineele vormen en een deel dagteekent toch zeer zeker uit de late Middeleeuwen. Merkwaardig en veelzijdig is de groep oud ijzerwerk, waarin zich voorwerpen bevinden van allerlei aard. Een deel stamt uit de wereld van ridders en ruiters: een.fragment van een borstkuras, spitsen van lan sen, zelfs van een tournooilans, van speren, spiesen en pijlen; voorts di verse stijgbeugels en sporen, ros- kommen en een merkwaardig steek- i mstrument wel gebruikt voor de jacht op wilde zwijnen. Ook is er jonger jacht- en krijgstuig: geweer- loopen, o.a. van oude voorladers met voorlaadstokken, diverse kogels en een instrumentje om deze te gieten. Omvangrijk is een collectie van messen en scharen, sabels, degens dolken en hartsvangers. Groot is het aantal oude werktuigen en gereed schappen, dat wer-d opgegraven: ha mers, bijtels, nijptangen en een cu rieuze zaag, pennen, nagels en spij kers in alle maten, dissels, bijlen, hakmessen en houweelen, troffels en een kalkschop, sikkels en verschil lende twee- en drietand-vorken: kortom allerlei dingen, die de am- bachts- en huislieden vroeger ge bruikten voor hun dagelijksch werk. Interessant is de verzameling oude sleutels en sloten, voorwerpen, die stuk voor stuk getuigen van een ver fijnd vakmanschap. Gedegen en mooi smeedwerk toonen de geëxpo seerde scharnieren en belegsels van deuren en ramen. Van bijzondere beteekenis is het verzamelde oud-tin en oud-koper, niet door den omvang van de ver zameling, maar door de waarde, die sommige voorwerpen voor den ken ner hebben: zeer zeldzaam zijd b.v. de rechthoekige tinnen bordjes en eer/klein tinnen wij watervaatje is wellicht een unicum. -Ook tot groep 5 behooren verschil lende curiosa. Ongetwijfeld zal deze tentoonstel ling velen tot nader onderzoek prik kelen. Zij is voor het publiek openge steld op a.s. Zondag van 2 tot 4 uur. Het is de groote verdienste van Dr. von Wolzagen Kühr, dat hij er in geslaagd is, van de talrijke ijzeren voorwerpen het roest te verwijderen en deze als het ware te prepareeren, iets wat wij nog in geen enkel mu seum zagen. Ook door de schilderijen en de boekwerken zal deze tentoonstelling de belangstelling wekken voor de ge schiedenis .van onze streek en de liefde voor de historische plek „Eg mond" aanwakkeren. Met warmte kunnen wij een be zoek aan deze tentoonstelling aanbe velen. De heer Wortel heeft voor de vele moeite die hij er zich voor hèeft gegeven, den dank van de- gemeen schap verdiend. Bioscopen. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Dijk in gevaar (rom.-dram.) 18 jaar. Zondag van 2, uur af doorloopende voorstelling. Woensdag 2.30 uur matinée. Cinema-Theater, 7.30 u., hoofdnumme# Mazurka (dram.) 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdag 2.30 uur matinée. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 u., hoofd nummer De baas in huis (kom.) Alle leeftijden. Zondag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdag 2.30 uur matinée. Harmonie-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer Zoölogica (hum.) Alle leeftijden. Zondag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdag 2.30 uur matinée. Vrijdag 16 October. 7.15 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van Maria Stuart door het Gem. Theaterbedrijf te Amsterdam. Zaterdag 17 October. 7.30 uur, Gulden Vlies, vroolijke avond, dir. Bouwmeester en van Tol. Zondag 18 October. 1.30 uur, sportpark Alkmaar, Lange- baandravcpijen en 800 m. course., 7.30 uur,' '1 Gulden Vlies, vroolijke avond, dir. Bouwmeester en van Tol. Per pak 28 sorï. bast! ningen. Deze tocht e.indigde in Utrecht, de oude stad van den Dom -met zijn toren van 110 rpeter hoogte (de hoogste van ons land) en zijn mooie grachten, waar men nog de ondergrondsche pakhui zen vindt. De film werd met een enkel woord ingeleid door den heer Eduard Messer, die ook hier en daar een en ander vertelde ter ver duidelijking. Namens het bestuur van de Volks universiteit heeft de- voorzitter, de heer W. Voorthuysen, een openings woord gesproken, waarin hijv' een beroep deed op ,de aanwezigen om toe te treden als lid, waardoor de V. U. steeds beter aan haar doel zal kunnerj beantwoorden. Hij kondig de aan, dat in dit seizoen een proef zal worden genomen met het ver- toonen van een speeliflm, die het leven geeft yan Tschaikowsky, n.l. de film Ein rauschende Ballnacht. Als deze proef slaagt, zal nog gegeven worden een film over Strauss. G. H. W. ter Hoeven. CLUBAVONDEN ALKM. BOYS. De clubavonden van de Alkmaarsche Boys zullen a.s. Maandag weer beginnen. Voor «ontspanning en gezelligheid voor de leden, dona teurs en supporters zal door het organiseeren van wedstrijden op verschillend gebied worden gezorgd. 3 Bonnen voor Brandstof. (Vervolg van pagina 1). Ten aanzien van handelaren, die nog bestellingen op reeds eerder uitgereikte brandstofbonnen hebben uit te v.oeren, geldt het voorschrift, dat deze bestellingen met voorrang moeten worden uitgevoerd. Het mag dus niet voorkomen, dat een gezin reeds brandstoffen ontvangt op de bonnummers 6 t/m 8, terwijl een ander gezin, d'at bij denzelfden leve rancier staat ingeschreven nog wacht op- brandstoffen van de oude bon nen. Op de handhaving van ditivoor- schrift zal zoo scherp mogelijk wor den gelet. Ook het publiek kan hierbij zijn medewerking verleenen. Indien b.v. wordt geconstateerd, dat de levering op de oude bonnen bij die op de nieuwe bonnen wordt achtergesteld^ doet men goed deze gevallen ter stond ter kennis van de brandstof- fencommissie te brengen, die elke serieuze klacht zal onderzoeken en bij gebleken nalatigheid van den be trokken handelaar maatregelen zal nemen. Voorts wordt bekend gemaakt, dat in het tijdvak van 16 Oct. 1942 tot en met 30 April 1943 de met „een eenheid vijfde periode", „een een heid zesde periode", „een eenheid zevende periode" en „een eenheid achtste periode" gemerkte bonnen elk recht geven op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen. De ze periodebonnen zijn uitgereikt ten 'behoeve van kleinere huisbrandver bruikers in de groepen B, C, D en E- rood, dat zijn zij, die van de brand- stoffencommissie? waaronder zij res sorteeren, een identiteitskaart heb ben ontvangen en binnenkort door den plaatselijken distributiedienst zullen worden opgeroepen, teneinde op een door dezen dienst nog nader bekend te maken dag de toewijzin gen voor de vijfde, zesde, zevende en achtste periode in ontvangst te nemen. Voorts wordt er nog eens de aan dacht op gevestigd, dat h'et den han delaren niet altijd mogelijk is om op alle geldige bonnen zeer gewilde soorten, bijv. anthraciet of parel cokes te leveren. Men neme daarom zoo noodig ge noegen met gedeeltelijke levering van andere soorten. Veelal zal het dan wenschelijk zijn om gemengd te stoken. Hoewél reeds eerder me- dedeelingen over de mogelijkheden van gemengd stoken in de pers zijn verschenen, ligt het in de bedoeling om deze zeer binnenkort nogmaals te doen publiceeren. Aangezien de levering van brand stoffen op de thans geldig verklaar de bonnen gelijkelijk over eenige maanden verdeeld zal moeten plaats vinden, wordt het publiek in over weging gegeven met den aanwezi gen voorraad de grootste zuinigheid te betrachten. A.>. Maandag 19 Oct. om 7.30 uur beginnen wederom onze CLUB AVONDEN in Café „Sportlust"a/d Westerweg 270. Leden, donateurs en supporters zijn allen welkom. Attracties en diverse competities. JUBILEUM. Heden herdacht de heer G. Peere boom den dag, dat hij vóór 25 jaar in dienst trad als magazijnmeester bij W. F. Stoel Zoon's Bouwmate- riaalbedrijf N.V. alhier. In tegenwoordigheid van zijn echt- genoote kantoorpersoneel en maga zijnmeesters, werd hij door de direc tie met dit jubileum gelukgewenscht en werden hem, ook door het per soneel, geschenken aangeboden. Behalve deze officieele plechtig heid, ontving hij te zijnen huize nog veel gelukwenschen van verwanten ep, kennissen. HET WIT GELE KRUIS. In de maand September werden door de Wijkverpleegster 730 bezoe ken afgelegd bij 49 patiënten, waar van 513 bez. bij leden van het A.A.Z.A., 133 bez. bij leden van het W.-G. Kr. en 84 bez. bij particulie ren. De Wijkkraamverpleegster legde 175 bez. af bij 15 patiënten en ver leende 5 maal assistentie bij den dokter. VOORSTELLING MARIA STUART. De bezoekers van deze voorstelling hedenavond gelieven er vooral om te denken, dat de aanvang, met het oog op de uitgebreidheid der voorstelling, is bepaald" op kwart over zeven. STIKVOORT EXPOSEERT IN AMSTERDAM. Onze stadgenoot, de heer Koos Stik- voort, opent Zaterdagmiddag in Galerie Robert, Keizersgracht 518 te Amsterdam, een tentoonstelling van een dertigtal zijner werken. Deze tentoonstelling omvat het werk van de laatste vier jaren, w.o. zijn stal- interieurs uit Nunspeet en de stillevens die hij de paar laatste jaren op zijn atelier vervaardigde. Het mag voor den heer Stikvoort een onderscheiding genoemd worden, dat de directie .van Galerie Robert hem uit- noodigde, deze tentoonstelling in te rich ten. Galerie Robert toch brengt steeds de belangrijkste kunstenaars van onzen tijd voor het voetlicht. Aangezien de ex positie 3 weken duurt, raden wij onze ftzers, die in kunst belangstellen, bij een bezoek aan Amsterdam deze ten toonstelling te bezoeken, omdat dit een prachtige gelegenheid is het wérk van onzen Alkmaarschen kunstenaar in een passende omgeving te zien. STAATSLOTERIJ. 13592 met premie van 3000 100 6420 5e klasse, 16e trekking van Donderdag 15 Oct. 70 8838 8887 10074 10762 18840 18381 Nieten 2200 4328 6437 6463 6493 13511 14189 14191 17911 17019 18810 18825 19324 BERGEN. Gemeentebegrooting 1942. - Aan de eerst thans goedgekeurde begrooting dezer gemeente voor den dienst 1942 onteenen wij het navolgende: Inkomsten gewone dienst 775.654,89 Uitgaven gewone dienst 861.168,80 Geraamd nadeelig slot 85.513,91 Inkomsten kapitaaldienst 300.745, Uitgaven kapitaaldienst 313.805, Geraamd nadeelig slot 13.060, Op deze begrooting is uitgetrokken voor: Kosten werkverschaffing aan werkloo- zen 103.686,55; steun aan werkloozen 17.172,kosten tewerkstelling op eigen bedrijf van kleine boeren 414,02; steunverleening aan kleine tuinbouwers 938 70; kosten spaarregeling extra B- steun 696,40. De Rijksbijdrage in deze uitgaven zijn geraamd op 75.184,96. Wegens subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur is geraamd 43000. NOORDSCHARWOUDE. Herkozen bestuurslid van de Banne. - De heer P. Bokker alhier werd bij enkele candi^aatsteliing herkozen als bestuurslid van de Banne alhier. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 18 OCTOBER. ALKMAAR. Groote Kerk, 10 uur, ds. Tuinstra; 5 uur, de heer F. van Rossum, van Schagerbrug. Kapelkërk, 10 uur, ds. Prins van Wijngaarden. Remonstr. Geref. gemeente, geen dienst; 3 uur jeugddienst, ds. Prins van Wijngaarden. Luth. kerk (Oudegracht), 10.30 uur mej. v. d. Bosch, prop. te Amsterdam. Doopsgezinde kerk, 10.30 uur, ds. Kuiper (extra coll. Ned. Bijbelge nootschap.) Geref. kerk, 10 uur, cand. Th. Oostra, van Wormerveer; 5 uur./ds. von Meyenfeldt (Heidelb. Catectt. Zondag 40.) Coll. eigen evangelisatie. - Herst. Apost. Gem., Toussaintstraat, 9.30 en 4 uur, dienst. Ned. Chr. Gemeenschaps- bond, in Waakt en Bidt, 7.30 uur Woensdagavond, evangelisatiesa menkomst, de heer Joh. v. Oostveen Zondagmiddag 3.30 uur jongelie- depsamenkomst Houtweg 8; Vrijr dagav. 8 uur bijbelbespreking, Oudegracht 208; Zaterdag 4.30 uur bidstond Oudegracht 208. I G. G. Het Leger des Heils, Zondag 10 uur heiligingsdienst; 7.30 uur verlos- singsdierist o.l.v. den heer van Stra len, van Amsterdam; Woensdag 3 en 7 uur o.l.v. H. Salomon; Don derdag 3 en 7 uur leider Malcorps. Vrije evang. geref. gem., Doe lenstraat 15, 10.15 uur (onderwerp: Liefelijk verzorgd door de vo gels"), ds. Ruys; Woensdagav. 8 uur St. Jacobstraat 22. UIT DE OMGEVING. Bergen, 10 uur, ds. v. d. Kieboom. Geref. kerk, 10 en 3.30 uür, ds. van Minnen Maranatha, 10.30 uur, ds. Bremer, van Amsterdam. Heiloo, 10 uur, mejf van Vliet, van Hoorn. Evang., a.d. Kerklaan, 10 uur, ds. Kalkman, van Amster dam. Geref. kerk (in evang.- gebouw), 3 uur, cand. Oostra, van Wormerveer. (Coll. eigen evangeli satie). Historische wedstrijd in Enschedé. Rekening houdende met het vrij constante spel der landskampioe nen, mogen we wel aannemen, dat ADO den uitwedstrijd tegen Xer xes tot eén goed' einde brengt. Zelfs zou het voor de Hagenaars wel eens een bizonder goeden dag kunnen worden, omdat HBS op eigen veld toch wel in staat moet zijn om EDO te kloppen, hoe on waarschijnlijk zulks misschien ook lijkt! Bovendien zou. HDVS thuis wel eens een puntje kunnen moe ten afstaan aan DFC, dat over een vrij sterke ploeg beschikt. Zoodat ADO er zeer fraai voor zou komen te staan! En dan Feijenoord! Natuurlijk is deze Rotte'rdamsche club favoriet, ook in den uitwedstrijd tegen DHC, maar de Delftenaren hebben een onberekenbare ploeg, /die goede en slechte wedstrijden afwisselt. En als de DHC-ers hun dag hebben, zal de zege van Feijenoord slechts be vochten kunnen worden na hard werken. Blauw-W'it zal intusschen verstandig doen om van Ajax te winnen, wat ook al niet gemakkelijk zal gaan. En VSV moet terdege op passen, om niet verder achterop te geraken, - hetgeen Zondag anders best zou kunnen gebeuren bij het bezoek aan RFC. In het Oosten een historische wed strijd: Enschedé-Go ahead, 't Is Jam mer, dat de Deventer ploeg niet meer volledig is, want thans .kan het wel iswaar een aardige wedstrijd wor den, maar Go ahead's kans lijkt ons zeer gering. Quick kan zich herstel len van de twee nederlagen door thuis Heracles te overwinnen. Ove rigens geen gemakkelijke opgave maar als het lukt stijgt het zelfver! trouwen bij Quick weer eenige gra den. Tubantia-NEC geeft misschien een puntenverdeeling, wat voor cte thuisclub al een succes zou zijn. Be nieuwd zijn we verder naar den uit slag AGOW-Wageningen. In het Zuiden allereerst Eindho- ven-NAC. Dus een strijd tusschen twee gegadigden voor den titel! Een kleine thuisoverwinning ligt in de lijn der verwachting. Willem II wint natuurlijk van Maurjts en BW moet zorgen Picus de baas te blijven, wat ook mogelijk is. Spekholzerheide- PSV ïs een strijd tusschen twee ge lijkwaardige ploegen, zoodat een ge lijk spel niet al te gek zou zijn. In het Noorden allereerst Be Quick-GVAV. De winnaar mag ais de gevaarlijkste „concurrent van Heerenveen worden beschouwd, 't is nu maar de vraag, wie de geluk kigste is. Een voorspelling is ons daarom te gewaagd. Heerenveen wint zelf natuurlijk van Sneek en blijft boven aan. En de rest?' Wed strijden, waarbij elke uitslag moge lijk is. We wachten maar af! WOUDENBERG DOET EEN BELANGRIJKE MEDEDEELIN&. Morgenavond om 18.40 uur over Hilversum II. HILVERSUM, 16 Oct. - De pers dienst van den Nederlandschen Om roep deelt mede, dat de heer Wou denberg, leider van het Nederland sche Arbeidsfront, Zaterdagavond voor de radio een belangrijke me- dedeeling zal doen. Van 18.40-18.50 uur zal hij spre ken over zender Hilversum II. HANDEL IN PERSOONS BEWIJZEN. Ook arrestaties te Velsen en Beverwijk. In aansluiting aan het bericht aan gaande den handel in persoonsbe wijzen te Amsterdam, kan nog wor den gemeld, dat, in verband met deze zaak in Velsen en. Beverwijk tien personen zijn gearresteerd, die er van verdacht worden mede aan dit misdrijf schuldig té zijn. Uit het on derzoek der recherche bleek tevens, dat een dèr gearresteerden zich schuldig gemaakt had aan het ver- koopen van een vuurwapen, dat door de politie in beslag werd geno men. DE NATIONALE JEUGDSTORM GEEFT DE NEDERLANDSCHE JEUGD VERTROUWDE LEIDERS. 's-GRAVENHAGE, 16 Oct. - Wil men een nieuw ideaal onder de jon geren ingang doen vindèn, dan dient men in de* eerste plaats te beschik ken over jeugdleiders, die in staat zijn de jeugd hiervoor te winnen. Leiders, die het vertrouwen van de jeugd zelve, doch ook van de ouders genieten. Daarom heeft de Nat. Jeugdstorm een beroeps-kaderleergang inge steld. Door den grooten omvang, dien de jeugdstorm heeft aangeno men, kunnen de belangeirivan de jeugd niet meer voldoende worden behartigd door kader, dat zich in zijn vrijen tijd aan het jeugdwerk wijdt, maar' is een heroepskader noodzakelijk gebleken. Dit zal zijn opleiding ontvangen aan de kader- school te Ommen, waar de cursus binnenkort zal aanvangen en moet worden samengesteld uit jongelui, die in alle opzichten geschikt zijn voor de zware verantwoordelijke taak, die hen wacht. Stamheer Feen- stra, die aan het streekkwartier van den Nat. Jeugdstorm te Utrecht, waar het schiftingsonderzoek plaats vond, met de organisatie van deft kader-leergang is belast, vertelde, dat zich ruim 400 personen hadden opgegeven, waarna de aanmelding werd stopgezet. Na een zorgvuldige voorschifting bleven 120 jongelui over, die geschikt geacht en opge roepen werden .voor een schriftelijk en mondeling examen, alsmede eeij strenge medische keuring-Van deze 120 candidaten zullen er 50 tot 60 worden uitverkoren om de school te Ommen te bezoeken. Men wil tenslotte een 30 a 35 jon ge mannen overhouden, die een voorbeeld zijn voor de aan hun zorgen toevertrouwde Nederland sche jeugd. Onder de examandi bevinden zich menschen uit alle lagen der bevol king, zoowel met middelbare als met lagere schoolopleiding. De leiders moeten over een cor rect optreden, een vastberaden inzet en goede lichamelijke' ontwikkeling, alsmede over eén redelijke dosis alaemeene ontwikkeling beschikken. Het schriftelijk examen behelst een tweejjal vragen op het terrein van de jeügdopvoeding, waarvoor den candidaten een uur tijds wordt gegeven. Het mondling onderzoek duurt 10 a 15 minuten. Hierbij wordt in de eerste plaats gelet op het optreden van den adsnirant jeugdleider. Ver volgens worden.hem op vlotte wijze eenige vragen gesteld over het alge- meene wereldgebeuren en zij moe ten bekendheid toonen met vooraan staande personen uit dezen tijd en ■verschillende problemen uit de prac- tijk van het jeugdwerk kunnen op lossen. Ten slotte heeft de strenge licha melijke keuring plaats. Op deze wiize zal de Jeugdstorm een kader krijgen, dat voldoet aan alle eischen, die de jeügdopvoeding stelt. De Duitsche duikbooten bij .de Kaap. - (D.N.B.) Voor den Londen- schen omroep heeft majoor Louis Hastings in zijn wekelijkschen mili tairen commentaar verklaard, dat de aanwezigheid van Duitsche duik booten bij kaap De Goede Hoop een ernstige bedreiging voor den Britschen toevoerweg naar het „Midden-Oosten" beteekenh, 1 ALKMAAR, 1'6 Oct. 1942. Op de heden gehouden kaasmarkt waren 17 stapels aangevoerd, wegende 22000 kg. 13 st. Fabriekskaas 20 plus 43.50, 40 plus 56; 4 st. Boerenkaas 56. Handel vlug. SCHAGEN, 15 Oct. 1942. 18 Veulens 500800; 338 Geldekoeien (magere) 250400; 514 Geldekoeien (vette) Centrale; 15 Kalfkoeien 450650; 70 Pinken 110275; 180 Graskalveren Centrale; 20 Nuchtere kalveren Centrale; 20 Schapen (magere) 80120; 208 Schapen (vette) Centrale; 71 Overhou- ders 5075; 22 Bokken en Geiten 20—80; 29 Biggen 12—20; 160 Koniinen 17; 18 Kippen 2.50- 3.50. ALKMAAR. GEBOREN: Gerrit, z. van Jan Riese- bosch en E. Suk. Emma H., d. van Jacob Bellis en L. M. Kootje. Hendrik J., z. van Hendrik J. Geels en A. Braak. Annegien, d. van Machiel van Zwanenburg en A. Franssen. ONDERTROUWD: Cornells Langen- berg en Emma Josée. Teunis Bins en Cornelia Josée. Jozef F. B. Bos en Alida Muller. Christiaan J. Gijzen en Cornelia M. Nelis. N.icolaas F. J. Pot en Anna H. Erkamp. Aart de Ridder en GrietjeMantoua. Jacob Jong en Lamberta* M. Nieuwenhuis. Adrianus Th. J. Groothuizen en Anthonia M. Punt. Hermanus A. M. Thijssen en Josephina C. M. Buers. Jacob Korver en Neeltje Looij. Klaas Wouda en Anna de Boer. Paulus van der Meulen en Antje Wiese. Wietze H. A. Groefsema en Louisa M. C. Schoen. Gerardus C. J. W. van Doorn en Agatha C. Wester. Cornells A. Vennik en Wilhelmina de Wacht. GETROUWD :|Coenraad J. van Dijk en Maartje Wiese. OVERLEDEN: Anna C. Schoonhoven, gehuwd met P. Kwantes, 86 jaar. Ja cobus Kroon, 75 jaar. Anthonius G. Bos, gehuwd met Maria Th. Elshof, 81 jaar. Thans weer nor maal aan 't werk. De Heer E. R. te D. schrijft, dd. 21-y'AO: „Sedert jaren leed ik aan de linker zijde van mijn lichaam zoo hevig I aan rheumatiek I en ischias, dat ik steeds in den herfst en het voorjaar met werken moest ophouden. Dit jaar pro beerde ik Uw Ovaaltjes en kon heeds na enkele dagen weer normaal mijn werk doen. Allen, die dergelijke pijnen hebben, kan ik de Ovaaltjes ten zeerste aan bevelen." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoud heid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen deOvaaltjes van hetTrineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogistetijen verkrijgbaar. Trinural Agentschap, Nassaukade 373, Amsterdam AMSTERDAMSCHE BEURS van Vrijdag 16 October 1942 3J4 Nederland 1941 ,100 4 Nederland 1941 .100U/ie 4 Nederland 1940 11100%, 3—-VA Nederl. 1938 975/16 3 Ned.-Indië 1937 873/4 Amsterd, Bank .132 Hnd. Mij. Cert, v, 2.501 20l/4 Koloniale Bank -1241/s Ned. Ind, Handelsbank 82 Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. Nederl. Ford Lever Bros Phil. Gloeit, Gem. Bezit H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Verg, Vorstenlanden Kon. Petr. Amsterd. Rubber I Deii Bat. Rubber Oostkust Holland-Amerika lijn Java-China-Japan lijn Kon. Ned, Stoomboot Scheepvaart Unie Deli Batavia t Oude Deli t Senembah Deli Spoor Ind. Spoor ,1511/4 ,120 300 1CC3/S ,2021/4 .3031/4 ,153 .1533/, - 831/4 .303 .1873/, .133 97 .138 •121 Vs .161 .162% .138% .169% .145% 60 42% 59% 1005/s 1009/M 971/4 87»/4 132 121 124 81 1511/4 1191/, 293 1581/, 260 296 151 153 83 298 184 97 136 121 163 160 13Ü/4 168 145 60 Hoofdredacteur: A. R. Jonker, Alk maar. Plv. hoofdred.: H. P. van den Aardweg. Alkmaar. Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar. Binnenland, Provincie en Stad: D. A. Klomp, Bergen. Sport: J. Werkman, Alkmaar. Haagsch redacteur: P. E. H. M. Ver- berne, Den Haag. Verantwoordelijk voor de advertenties: l2P. Bus, Alkmaar.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2