Opgravingen onthullen Fundamenten HISTORIs 14 November STAD EN OMGEVING A. J. ter Horst benoemd tot waarnemend commissaris te Hoorn. dag der Nederlandsche politie. Geiooven, trouw blijven, doorzetten. A Ghiv Heden hier, morgen daar! groote risleospreiding! f. 0.60 p. f.1009.- 11 f. 1.200.000.000 ONDERLINGE NEDERLANDSCHE van Floris V's kasteel Middelburg ontdekt. Vleesch op rantsoenbon vleeschwaren. Opdracht voor General- kommissar Schmidt. Zwarte handel in De auto van Van Gend en Loos dekte de lading! tarwe kost maanden. Ingaande Haandag 9 No vember is onze zaak na hal! bs uur GESLOTEN. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.lt. HERKSS. COSTER Zn. Voordam. 2en eervolle politie loopbaan bekroond. De hoer A. J. ter Horst, adjudant van politie te Alkmaar, is met ingang van Maandag a.s. benoemd tot waar nemend commissaris van politie te Hoorn met bestemming, als de reor ganisatie van de politie is doorge voerd, commandant van de stedelijke politie aldaar te worden. Door deze benoeming wordt een eervolle poli tieloopbaan bekroond. De heer ter Horst heeft een reeks van jaren hoo- ger politiewerk verricht dan met zijn rang overeen kwam. Van 1926 af beeft hij in Alkmaar n.l. de functie van waarnemend inspecteur vervuld, terwijl hij 18 jaar lang mede de lei ding van de vakopleiding heeft ge had en meer dan 500 personen het ook aan hem te danken hebben, dat zij bij de politie te werk zijn gesteld. Twaalf jaar heeft hij voorts deel uit gemaakt van den Nederlandschen Politiesportbond; de vreemdelingen dienst werd achttien jaar door hem zelfstandig geleid Steeds was het hem als politieman een groote voldoening de menschen behulpzaam te zijn, waardoor hij, in politiezaken, de vraagbaak werd van het Alkmaarsche publiek. De heer ter Horst werd 16 ApriJ 1891 te Lonneker geboren. 27 April 1914 werd hij benoemd tot agent van politie te Hoorn. In 1917 volgde zijn benoeming tot agent tweede klasse te Alkmaar. In Mei 1923 werd hij daar hoofd-agent-titulair, waarna hij in 1924 benoemd werd tot hoofdagent in vasten dienst. December 1941 werd hij bevorderd tot adjudant van politie; van 1919 tot Juli 1942 heeft hij de functie van chef der admi nistratie waargenomen, v De commissaris van politie, de heer van Maarleveld, deelde ons mede, dat het hem tot groote voldoening stemt, dat de heer ter Horst eindelijk de plaats heeft bereikt in de politie- wereld, die hem op grord van zijn bekwaamheid toekomt. Na vele te leurstellingen heeft hij thans verkre gen, wat hij door zijn kunde, ijver en doorzettingsvermogen verdient. Aan den anderen kant, aldus de heer van Maarleveld, verlies ik in hem een bijna onmisbare kracht. Hij toch heeft 26 jaar in deze gemeente gewerkt en is van de plaatselijke toestanden op de hoogte als geen ander. Toont uw sympathie. De centrale leiding van de Neder landsche politie heeft bepaald, dat eenmaal per jaar, in daarvoor ge ëigende plaatsen, een politied^g wordt gehouden. Dit met het doel om het publiek een beter begrip bij te brengen over het wezen der po litie. In breeden kring ziet men de politie nog te veel als de bescherm ster van de bezitters. Dat de politie, als uitvoerster van de door het Staatsgezag ingestelde wetten, ook als beschermster der zwakkeren en als vriend der kinderen optreedt, wordt nog te weinig ingezien. In het belang der openbare veili heid heeft de politie soms minder prettig op te treden. Men dient dan echter te bedenken wanneer men over een verkeersovertreding een reprimande ontvangt, dat ook eigen kind van zoo'n overtreding het slachtoffer kan worden. Naast handhaafster Van de openba re orde en veiligheid is de politie ook (Vervolg van pagina 1.) Er zijn vele Nederlanders, die rr.eenen dat een overwinnend Duitschland een Duitschland zal zijn dat andere volkeren en speciaal die welke tot de Germagnsche volkeren- familie behooren, wil knechten. Ik geloof, wat de Führer mij ge schreven heeft, n.l. dat het zijn wensch is dat de geest van mij en mijne kameraden zou vaardig wor den over het geheele volk en de geest van'mij en mijne kameraden is duidelijk en klaar. Ik geloof, dat de Führer en de Duce hier een recht vaardig Europa zullen maken, waar in ieder volk in vijheid zal kunnen leven £et heil van allen, die het .be lang van het algemeen stellen boven het belang der onderdeelen. Het nationaal-socialisme is de eenige mogelijkheid tot herrijzenis van on- volk in een nieuw en beter lurdpa. de beschermster van de zwakken en de vriend der kinderen. Om deze drieledige taak het volk bij te bren gen, heeft de centrale leiding een po litiedag ingesteld, die dit jaar, voor den eersten maal, op 14 November wordt gehouden. De programma's zijn in de ver schillende plaatsen anders. In Alk maar wordt deze dag, door de politie, onder leiding van den com missaris, den heer van Maarleveld. in samenwerking.met de mareehaus see georganiseerd. Van 10 tot 12 uur trekt de politie er op uit om voor Winterhulp te collecteeren. Verwacht wordVdat de burgerij mild zal geven, terwille van de minder bedeelden, die wel een extraatje kunnen gebruiken, maar ook om de politie de voldoening te geven, dat haar steunende taak van de zwakkeren begrepen wordt. Van 2 tot 4 uur wordt op het Sportpark een voetbalwedstrijd ge houden tusschen elftallen van de politie en de marechaussee. Sport minnaars kunnen de volgende week Zaterdag deze krachtmeting voor 25 cent bijwonen. Voor het kind. In het „Wapen van Heemskerk" organiseert de politie van 3.30 tot 5.30 uur voor een 250 kinderen een feestmiddag, met als slot 'n heerlij ken maaltijd. Door zang, voordracht en goochelen zullen de kinderen be zig gehouden worden. Als conferen cier treedt op André Carell. Onder zijnleiding wordt o.m. de kinder operette „Jan Kwast" opgevoerd. Voorts zal een bekend stadgenoot, Emiel Moretti, dekinderen ver baasd doen staan door zijn buiten gemeene goochelkunst. Verder wordt er voor en door de kinderen gezongen en zal zich bo vendien het orkestje van Gert van Twuyver laten hooren, die ook zijn kunsten zal toonen als harmonica virtuoos. Des avonds vereenigen de politie mannen zich in een kameraadschaps avond in hotel Proot, waar dezelfde artisten met een ander program zul len optreden. Alkmaar toone 14 November door het brengen yan een offer en het demonstreeren van de noodige be langstelling, dat het de gemeen schapstaak der politie op prijs weet te stellen. BESLUITEN BURGEMEESTER. De Burgemeester van fdkmaar heeft de volgende besluiten genomen: a. tot wijziging der „Verordening In richting gemeentepolitie 1941" met betrekking tot toekenning van een tijdelijke toelage van 5 der bruto- wedde als compensatie voor het derven van een vergoeding voor overwerk; b. tot aanvulling van het Arbeids- overeenkomstenbesluit voor het personeel van de vaste kern van' den gemeentelijken luchtbescher mingsdienst; c. tot wijziging van zijn besluit van 8 Juli 1942 tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de Ruys- daelkade aan 'C. Nieuwenkamp te Amsterdam; d. tqj; verhuring van vier voormalige noodwoningen aan de Noorderkade aan de fa. Gebr. van der or 156 per jaar. alhieria Wal VOo KEURING VAN RIJKSDUÏTSCHERS LICHTINGEN 1904 en 1905. In een „Bekanntmachung" in dit no. worden de in 1904 en 1905 geboren "Rijksduitschers ook zij, die vóór of tijdens den oorlog reeds gediend heb ben of door de Wehrersatzdienststellen in het vaderland opgeroepen, gekeurd of misbaar werden verklaard, ter beschik king gesteld of in reserve gehouden zijn ter keuring opgeroepen op dag, uur en plaats, gelijk daarbij is aan gegeven. GEWIJDE MUZIEK GROOTE KERK. Het aanvangsuur van het gewijde programma dat heden in de Groote Kerk wordt uitgevoerd, is half vier en niet half drie, zooals gisteren werd gemeld. EEN EEREWACHT VAN SLACHTVEE Dinsdag is te Texel het huwelijk vol trokken tusschen den heer A. de Boer en mej. N. Gomis. De heer De Boer is werkzaam in het slagersbedrijf. Juist op den tijd dat het huwelijk zou worden voltrekken, had de aanvoer plaats van slachtves voor de levering. De slagers kwamen nu op het origineele idee om een eerewacht van koeien te vormen. Toen het echtpaar nu het stadhuis ver liet, moest de stoet zijn weg nemen door een rij van slachtvee, dat men aan weerszijden .van den opgang naar het raadhuis had opgesteld. Dit gebeuren wekte veel opzien. De gemeentebode was met deze eerewacht echter niet erg ingenomen.... SCHOORL. Filmbedrijf Nederland met Repel steeltje. - Het liep Donderdagmid dag storm als nooit te voren naar De Roode Leeuw: de jeugd had nog vacantie en Repelsteeltje lokte. In ademlooze spanning volgden de kinderen de lotgevallen van het mo lenaarsdochtertje Grete, dat door haar trotsehen vader zoo in moei lijkheden kwam. Er werd hartelijk gelachen om Repelsteeltje, het pot sierlijke manneke, dat zijn spinne wiel liet snorren en uit stroo goud spon en het gaf zichtbaar voldoe ning, toen aan het einde alles'op zijn pootjes terecht kwam en de konin gin, haar schattig kindje niet behoef de af te staan. Met de leelijke schat bewaarder had niemand medelijden en er ging een gejuich op, toen dit onsympathieke heerschap werd ge metamorphoseerd in een ezel. Een mooie film met prachtopna- men en een prettig uurtje voor de Schoorlsche jeugd. Kettenborg. Ambtelijke mededeetingen. 'Bioscopen. Harmonie-Theater, 1.É0 uur, hoofd nummer Watt en V, Watt als circus- gasten (kom.) Alle leeftijden. Zondag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdag 2.30 uur matinee. Donderdagavond-g e e n .voorstelling. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Een schoonzoon te veel (kom.) 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdag 2.30 uur matinée. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer De Stroopijl: (rom.) 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voorstelling. TP Woensdag 2.30 uur matinée. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Onder gele vlag (rom.- sens.) 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdag 2.30 uur taatinée. Zaterdag 7 November. 3.30 uur, Groote Kerk, gewijd pro gramma t.b.v. restauratiefonds. Zondag 8 November.' 1.30 uur, Groentenveiling a.d. Held.- weg, boks- en worstelwedstrijden. 3 uur, 't Gulden Vlies, voordracht dr. Colin Ross, voor Ned.-Duitsche Kuituur gemeenschap. 7.30* uur, 't Gulden Vlies, opvoering van Het generaalsvrouwtje, door het gezelschap De kleine komedie. Maandag 9 November. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opv. Om de lieve vrede, door Mary Dresselhuys, Cees Laseur e.a. - 8 uür, Oranje-hotel te Bergen, ver gadering Arbeidsfront. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 8 November is de apotheek van Mevr. de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11, geopend, welke in de week van, 7 t.e.m. 13 November tevens den nachtdienst zal waarnemen. BERGEN. OPRICHTING VAN BEDRIJFS- VOORLICHTINGSVEREENIGINGEN, De Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst zal in samenwerking met de bekende Marofilm Mij. voor landbouwers en veehouders uit Bergen, de Egmonden, Castricum en Heiloo eenige interessante en leerzame voorstellingen geven. Maandagmiddag zal te Bergen te film „Groenende Weiden" worden vertoond, Dinsdagmiddag te Castricum de film Weer Welvaart" en Dinsdagavond te Heiloo de film „Ons Volksvoedsel". Bij deze gelegenheden zal de assistent bij genoemden dienst, de heer A. P. Couwenhoven te Heiloo spreken over het' wezen van de zgn. Bedrijfsvoor- lichtingsvereenigingen, welke reeds vóór- den oorlog naast de bestagnde landbouwvereenigingen hier en daar zijn opgericht en waarvan het belang voor den boer zóó groot is, dat alge- meene oprichting van dezm vereeni- gingen toejuiching verdient. Djpze ver- eenigingen stellen zich ten doel: de ver betering van het landbouw- en vee- houdersbedrijf in den ruimsten zin. De noodzakelijkheid, een steun te hebben bij de uitoefening van hét boerenbedrijf, werd reeds eenige jaren geleden ge voeld en dit is in den tegenwoordigeri tijd nog sterker geworden; men denke slechts aan het omzetten van gras- in bouwland, veevoederwinning enz. De bedoeling is het oprichten van een Bedrijfsvoorlichtingsvereeniging in de verschillende gemeenten te bevorderen. De aanwezigen zullen in de gelegenheid worden gesteld zich als voorloopig lid van zoodanige vereeniging op te geven. Oorlogsschade kan ook Uw eigendommen treffen. De Onderlinge Neder landsche.... Per halfjaar slechts Ingeschreven méér dan {Sf 35 verdeeld over méér dan Sa 100.000 objecten. 1 j S Vraagt inlichtingen bijUw H a 55 bssurantiebezorger of aan; Kantoor AMSTEROAM Kelzersgr. 399 Tel. 30315 MOLESTVERZEKÈRING MIJ. gevestigd te Sneek 's-GRAVENHAGE, 6 Nov. - In den vervolge kan men op den bon „één rantsoen vleeschwaren" behalve een rantsoen vleeschwaren, ook 100 gram vleesch, been inbegrepen, of 150 gram paardevleesch, been inbe grepen, verkrijgen. 's-GRAVENHAGE, 6 Nov. - Gau leiter Saukel heeft den Generalkom- missar Z. B. V. Schmidt-benoemd tot gevolmachtigde van den algemeenen gevolmachtigde voor het gebruik der arbeidskrachten in het bezette Ne derlandsche gebied. PREDIKBEURTEN. ALKMAAR. Groote Kerk, 10 uur, ds. Klein Wassink. Kapelkerk, 10 uur, ds. Kleyne (H. Avondmaal); 6 uur ds. Tüinstra. Remonstr. ger. ge meente, 10.30 uur, ds. Rappold. Luth. kerk (Oudegracht), 10.30 uur, ds. Keuning. Doopsgez. kerk, 10.30 uur, ds. Kuiper. Ger. kerk, 9.30 uur cand. Oostra; 3 uur, ds. von Meyenfeldt (dankuur voor het ge--. was). Herst. Apost. gem.,Tous- saintstraat, 9.30 en 4 uur, dienst. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, 3.30 uur, jongel.samenkomst Houtweg 8, Donderdagav. 8 uur bijbelbespre king m. Houtweg 8, Vrijdagav. 8 u. idem vr. Oudëgracht 208, Zaterdag 4.30 u. bidstond Oudegracht 208. G. G. Het Leger des Heils, 10 uur, heiligingsdienst, 3.30. uur, jeugd dienst, 7.30 Uur verlossingsdienst o.l.v. den heer Bergsma; 7.30 u. Lutherav. Vrije ev. ger. gem., Doe- lenstr 15, 10.15 u dr. Ruys (danku. v. 't gew.); Woensdagava 8 uur, St. Jacobstr. 22 voor vrouwen. UIT DE OMGEVING. BERGEN, 10 uur, ds. v. d. Kie- boom. Geref. kerk, 10 en 3.30 uur, ds. van Minnen. Maranatha, 10.30 u. de hr. Borghardt v. Alkmaar. GROET, 3 uur, ds. Klein Wassink (Verb, opgave). NIEUWE-NIEDORP, doopsgez. gem., 10 uur, da Rothfusz. Onder den rook van Alkmaar, aan den Munnikenweg, tegenover de nieu we openbare school der gemeente Oudorp, is men sinds begin September vanwege Rijks Monumentenzorg -bezig de fundamenten op te graven van het door Floris V gestichte kasteel Middel burg. Voor ieder die voelt voor de geschiedenis van ons vaderland en vooral voor ons West-Friezen, staat dit werk in het teeken van de belangstel ling. Op de schoolbanken hebben wij gegloeid voor dén vrijheidsstrijd der West-Friezen, die bij Hoogwoud Wil lem II, den vader van Floris V, op het ijs in een hinderlaag lokten. Wij konden het maar half verkrop pen, dat Floris V, dank zij het steeds meer in West-Friesland doordringende water en mede door de sterkten, waar van het kasteel Middelburg er één was, er in slaagde, de West-Friezen te onderwerpen. Wij waren echter sportief en onze deelneming was met Floris V, toen hij in 1296 door naijverige èdellieden naar het slot Muiden werd ontvoerd en bij poging tot ontzet van de Naarder boeren en poorters, werd vermoord. Steeds moeten wij aan deze geschie denis denken, wanneer wij In onze Groote Kerk de graftombe van dezen eens zoo machtigen Hollandschen graaf naderen, al weten wij, dat zijn stoffelijk overschot later in de Abdij te Middel burg, in het graf van zijn vader, is bijgezet. De opgraving der fundamenten. Men zal zich kunnen voorstellen, dat onze belangstelling ook uitging naar de opgraving van de fundamenten van het kasteel Middelburg. Uit hetgeen te voorschijn gebracht werd blijkt, dat het kasteel aanvankelijk een groote mili taire beteekenis moet hebben gehad. De muren zijn niet minder dan 2 m, dik en de hoofdtoren, die zich naast de poort bevond, valt duidelijk te herken nen. Ook hier werden bij de opgraving, evenals bij die der fundamenten van het kasteel te Egmond aan den Hoel in 1935, tal van scherven, maar ook eenige gave Jacobakannetjes gevonden. De historische schat, hier gevonden, is niet zoo groot. Dit bewijst, dat het kasteel Middelburg geen getuige is ge weeste van den grooten luister der mid deleeuwen, waarin het kasteel te Eg- mond zich heeft mogen verheigen. Danken^ wij de opgravingen te Eg- mond aan het doorzettingsvermogen van den toenmaligen directeur van het Provinciaal Waterleidingbedrijf, wijlen deh heer van Oldenborgh, die zelfs plannen voor 'n gedeeltelijken herbouw door den architect Rooijaards liet ont werpen, welke helaas niet tot uitvoe ring kwamen, de opgraving van de fun- Economtsche rechter. KOSTELOOZE KOEPOKINENTING. In de polikliniek van het Centraal Ziekenhuis aan de Harddraverslaan nr. 11 bestaat gelegenheid voor koste- looze koepokinenting op DINSDAG 10 NOVEMBER a.s., des voormiddags te 9 uur. Verzoeke het trouwboekje mede te nemen. Alkmaar, 7 November 1942. De Burgemeester van Alkmaar, B. A. VAN DER SLUIJS. De mensch ie vindingrijk en dus ook de handelaar iif „zwarte artikelen". Hij weet, dat hfj een groot risico loopt, als hij goede ren vervoert, die tót de voe dingsmiddelen van ons volk behooren. Daarom meent hij nu eens dit, dan weer dat trucje te moeten uithalen, om aan een ontdekking te ontkomen. Zoo heeft men wel eens tarwe en andere artikelen vervoerd per lijkautozoo gebruikte men in onze omgeving indertijd de postzakken van P.T.T., zoo v.ond men al spoedig de smokkelves- ten uit, kortom, er zijn tal van middelen geprobeerd, om aan het allesziende oog van den op sporingsambtenaar te ontsnap pen. Daar zit eenige sportiviteit in, maar ook de heeren ambtenaren zijn sportief en hun voldoening is des te grooter, wanneer zij de truc van den zwarten handelaar door hebben. Welnu, ongeveer een jaar lang hebben twee chauffeurs, die in dienst waren bij de bekende tran sportmaatschappij Van Gent Loos, kans gezien, om regelmatig vanuit de Wieringermeer tarwe, haver, bo ter, e.d. naar Alkmaar te smokkelen. ij gebruikten daarvóór de auto's van hun maatschappij en waar deze een semi-overheidsinstelling is, was de naam der firma min of meer de vlag, die de lading dekte. Totdat op zekeren dag de zaak tóch aan het licht kwam! Met als gevolg, dat Vrijdagmiddag eenige Alkmaarders voor den econo- mischen rechter terecht moesten staan. Flinke vrijheidsstraffen. Allereerst de twee chauffeurs,1 die de zaak op touw hadden gezet, t.w. G. P. v. Ouweland en F. Keesen, beiden te Alkmaar. Minstens 30 H.L. tarwe hadden zij naar Allernaar vervoerd en hier weer verkocht aan verschillende afnemers. De winst, een kleine duizend gulden, deelden de beide heeren samen. Het smoesje, dat ze het gedaan hadden voor hun gezin, ging na tuurlijk heelemaal niet op, zoodat gevoelige vrijheidsstraffen werden uitgedeeld. Dit laatste echter niet, dan nadat èn Officier èn rechter de zen smokkelhandel scherp gelaakt hadden. Beiden wezen er op, dat hier de volksgemeenschap zeer was benadeeld en dat deze verdachten er o.m. de oorzaak van waren, dat de rantsoenen indertijd - verminderd moesten worden. In beide gevallen eischte de Of ficier 9 maanden gevangenisstraf, doch mr. Meijer hield bovendien rekening met de gemaakte winst ad. 700 tot 800 gulden, wees er nog eens op, dat beide verdachten slechts ge dacht hadden aan hun eigen beurs en veroordeelde hen tot een gevan genisstraf van negen maanden en een boete van 350 gulden, subs. 40 dagen hechtenis. J. J. Rootring, bankbeambte te Alkmaar, was een der afnemers en had een deel van het koren weer verkocht aan zijn collega's, echter zonder winst te maken. Hier vroeg de Officier drie maanden gevange nisstraf, terwijl het vonnis conform luidde. Een andere afnemer was C. Jan sen, koopman te Alkmaar en zwager van Keesen. Hij had de tarwe echter wel weer met flinke winst verkocht, zoodat de Officier in dit geval 6 maanden vroeg. Mr. Meijer hield ook hier rekening met de gemaakte winst en veroordeelde den verdachte tot zes maanden en een geldboete van 200 gulden, - subs. 20 dagen hech tenis. Hoe adn luiers te komen. Dames, wij kunnen U een gratis advies geven, dat wij zelf ontvingen van de bekende Nederlandsche des kundige mevr. C. A. Sieben—Vader damenten van het kasteel Middelburg is de verdienste van den heer Renaud van Rijks Monumentenzorg te 's-Gra- venhage, die op luchtfoto's 'ontdekte waar de kasteelen Nieuwburg en Mid. delburg hebben gelegen. Nieuwburg, eveneens "een van de vijf sterkten die Floris V in West-Friesland stichtte, beeft in de omgeving van de Halve- maansbrug gestaan, terwijl Middelburg halfweg tusschen Oudorp en Alkmaar verrees. Reeds dadelijk ijverde de beer Re. naud voor het doen van wetenschap, pelijke opgravingen der fundamenten van het kasteel Middelburg, Aan de hand van historische studiën toonde hij aan, dat dit kasteel in 1278 werd gesticht, dat het in 1343 door rentmees. ters werd bewoond, dat de kelders on. der den grooten toren en de twee zalen eerst in 1457 met steenen gewelveu werden overdekt en dat de poortka. mer tot 1451 nog met riet was over. dekt en pas daarna met platte pannen. Zware belegeringen heeft het /kasteel Middelburg niet weerstaan. Toen de West-Friezen na graaf Floris' dood in 'opstand kwamen en de kasteelen Eeni- genburg, Wijdenes en Nieuwendoorn verbrandden, bleef het kasteel Middel- burg gespaard. Ook de stormen van de Hoeksche en Kabeljauwsche twisten gingen aan Middelburg voorbij. Toen de beruchte Kennemerloop Nieuwburg en Middelburg plunderde, zonder de huizen te verwoesten, werd, na afloop, Alkmaar in 1426 door Hertog Philips als hoofdschuldige tot de herstellingen verplicht. Beide sterkten werden ia 1517 door de Geldersche Friezen ver- woest en later niet meer herbouwd. Van den geweldigen hoop steen wer den in Alkmaar en omgeving huizen gebouwd en ook Amsterdam en Hoorn werden groote afnemers van den steen. Alkmaar kocht het recht de fundeerin. gen te mogen sloopen, maar annuleer, de dat recht, omdat de steen niet vaa de gewenschte kwaliteit werd geoor deeld. Onder voldoend toezicht hebben thans de opgravingen plaats gehad. Zorgvuldig worden de voorwerpen, die worden gevonden, in een dichten berg- wagen geborgen en stellig zullen zij bij. dragen onze kennis over de middel, eeuwsche kunstnijvc.heidr te vergroo. ten. "Een commissie van Rijks Monu mentenzorg komt 12 November ter plaatse om de wetenschappelijke wjter- de van het gevondene vast te stellen, De-primitieve bemaling pr wordt nog toet een katiekop gewerkt belette ter de fundamenten droog bloot te leg. gen. Misschien is het verstandig de werkzaamheden te hef vatten, wanneer van electrische bemaling gebruik ge maakt kan worden. uit Castricum en zij, die onze uiteen zetting nog niet voldoende vinden, kunnen ongetwijfeld deze dame schrijven; haar adres is mevr. Sie benVader, winkelierster te Cas tricum. Men neme een boterbon, leve eenige weken zonder bojer of vet, ontbijte met droog brood en brenge de bon aan het opgemelde adres. Deze bon wissele men bij haar in en ontvangt eenige luiers, die U na tuurlijk dan nog betalen moet Deze 40-jarige dame had in Febr. een stel textielgoederen afgeleverd aan een klant en nog'1 wel zonder textielpunten. N'iet waar, verweerde verdachte zich: ik heb de punten veertien da gen geleden al ontvangen! Bovendien wilde ze beweren, dat ze geheel te goeder trouw was ge weest en dat ze zoo onschuldig was als een pas geboren lam. Maar toen deed mr., Meijer een boekje open en hoorden we het verhaal van de luiers en dat verhaal kon de dame toch niet ontkennen. Trouwens, er scheen nog meer van dergelijk fraais te zijn. Mr. Feitsma noemde het een schandaal, wat er in sommige win kels geschiedt. De winkeliers maken al te dikwijls grof misbruik van hun bevoorrechte positie en spr. is van plan, om t.z.t. sluiting der zaak te vorderen, als aan dit euvel geen paal of perk wordt gesteld. Nu vroeg hij 200 gulden boete. Mr. Meijer was het met den Offi cier geheel eens, doch verhoogde de straf tot '300 gulden. Einde van de wittebroods weken. Negen maanden brommen! De slagersknecht A. Degeling uit Uitgeest had trouwplannen, maar aangezien zijn inkomsten nu niet zoo1 heel groot waren en de boel tegenwoordig zoo duur is, zag hij geen kans, om zich flink in de spul letjes te zetten, tenzij hij de gele genheid kreeg, om een extraatje te verdienen. En L die gelegenheid kwam! Van zija spaarcentjes koch^ hij twee koeien, pracht-beesten, zooals hij zelf zeide en deze slachtte hij in een schuurtje, dat hij gehuurd had. In dat schuurtje heeft hij op zeke ren nacht de beide koeien gedood en er kraaide geen haan naar. Alles zou misschien nog goed zijn afgeloopen, als de slachter niet één domheid be gaan had: hij verliet de schuur in den vroegen ochtend, terwijl het nog lang geen 4 uur was en dus werd hij aangehouden. Met als ge volg, dat de clandestiene slachting ontdekt werd! Negen maanden was het oordeel van Officier en rechter en mr. Schuurman, raadsman van ver dachte, kon er niets afkrijgen, niet tegenstaande deze een krachtig plei dooi hield t.a.v. de wittebroodswe ken Onvoordeelige ruil. De koffiehandelaar H. J. E. Peet uit Alkmaar had al vroegtijdig een tip gekregen over de a.s. koffie- distributie en vormde daarom voor zich zelf een voorraadje, die we gevoegelijk voorraad kunnen noe men! Op zekeren dag kwam hij in con tact met de kapper Kalksma, die ook al geen onbekende is in de recht zaal en de beide heeren besloten tot het aangaan van een ruiltje: Kalks ma zou Peet 20 K.G. vet leveren tegen 20 K.G. koffie. Maar ruilen mag nu eenmaal niet, zei de Officier, en zonder bon is het heelemaal fout. Waarop verdachte plotselihg zeer vindingrijk werd en opmerkte, dat de koffie niet op de bon was! De slimme koffiehandelaar werd daarna conform den eisch veroor deeld tot 250 gulden of 50 dagen. Alkmaar. DE BOTERMARKT. ALKMAAR, 7 Nov. 1942. Aanvoer 20 stuks van V, kg. Kleinhandelsprijs 1.25 per kg. Handel matig. LEEUWARDEN, 6 Nov. 1942. Vee markt; 64 Stieren; 480 Vette koeien; 1101 Melk- en Kalfkoeien f 315700; 420 Pinken 220—275; 583 Graskalve ren 60135; 147 Nuchtere kalveren; 372'Weide schapen 75130; 353 Lammeren 4065; 99 Kleine bigêen 340; 90 Bokken en geiten; 6 Paar den. Totaal aanvoe.' 3811 stuks. Eier- handel. Kipeieren 6,510,45 ct, p. st. Handelsprijs 1.321.37 per kg. Eendeneieren 7,68,1 ct. p. st. Pluim vee. Slachthanen 1.502.50; Slacfit- kippen 1.502.75; Jonge hanen 1— 2.25; Jonge duiven 0.40; Konijnen j 1 per kg. Vereeniging van zuivelmaat- schappijen. Edammer kaas 20 plus 07, 40 plus 112: Goudsche kaas 20 pl«s 87, 40 plus 112. Hoofdredacteur: A R. Joiiki maar. Plw hoofdred.: H. P. van den Aardweg, Bergen. Buitenland: Tj. N Adema, Alkmaar. Binnenland. Provincie en Stad: D. ■A. Klomp, Bergen. Sport: J. Werkman, Alkmaar. Haagsch redacteur: P. E. H. M. Ver- berne, Den Haag. Veran'woordelijk voor de p-jvertentles T. Bus, Alkmaar.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2