Oordeel van Berlijn De bezetting van Zuid-Frankrijk. Belangrijke berggroepen in den sector van Toeapse veroverd. DAGBLAD VOOR militairen toestand, De strijd in Marokko en Algiers. over den Actie in Frankrijk vereischfe geen troepen van andere fronten. De toekomst met ver trouwen tegemoet gezien. Nog steeds verbitterde gevechten in Stalingrad^ De versferkingswerkeri van Toulon 'niet bezet Wordt Darlan gevangen gehouden Oorlogsbodems en koopvaardijschepen tot zinken gebracht. Huldiging van redder, die geen redder was. Clandestiene slachtplaats in doodkistenfabriek. Amerikaanseh-Britsehe oor iogsschepen getroffen. CORSICA DOOR ITALIAANSCHE TROEPEN BEZET. Knox spreekt van een tweede front. Frankrijk leert zijn vrienden kennen. De Politie vraagt uw aandacht DE NIEUWE BONNEN. Deze courant verschijnt dagelijks. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Tel. Administratie (abonn., advert.) 3320, Redactie 3330. JUXMAARSCHE NOORD-HOLLAND Pr|js der gewone advertentiën; 1 1.10 per m.M„ minimam 14 "m.M. 1.40, elke 31/, m.M. meer 0.35. Tarieven op aanvrage. Brieven aan de Ditg. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar, postgiri 37060. 144e Jaargang No. 267 4 pagina's Hoofdredacteur: A. K. JONKER, Alkmaar. Vrijdag 13 Nor. 1942 den winter blijven troepen in Rusland Ook in Duitsche actief. BERLIJN, 12 Nov. De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft Wanneer men de kansen der mogendheden, van het pact van drie met die der geallieerden vergelijkt, komt men te Berlijn tot de slotsom, dat alle reden aanwezig is om den toestand met vertrouwen te beoor- deelen, ja, dat de jongste actie van Washington en Londen de schaal nog meer heeft doen overhellen ten voordeele van de mogendheden der nieuwe ordening. Want als gevolg van het feit, dat in een sinds lang door den vijand bedreigd gebied thans klaarheid aan den dag treedt, dat bepaalde verwar de situaties opgehelderd worden, dat voorts voldoende troepen, zonder die van andere fronten weg te halen, voor de Buitsch-Italiaansche tegen actie ter beschikking staan: dat alles zijn factoren, die het plan van den vijand n.l. de strijdkrachten van de As te versnipperen, in zijn tegendeel doen verkeeren. Nieuwe fronten scheppen voor Engeland en de Ver, Staten wellicht een schijnbare, doch niet een werkelijke verlichting van hun positie, want nu de tegenstander door te handelen zijn sluier heeft op gelicht, worden de in het vooruit zicht geplaatste mogelijkheden klei ner en komt het er nog slechts op aan om aan deze enkele handeling van den vijand thans actief het hoofd te bieden. Met welk een snelheid en voorbereiding de Duitsch-Ita- "liaansche tegenactie aan het rol len is hebben twee feiten bewe zen: 1. De feillooze opmarsch van de strijdkrachten der As naar de door den vijand bedreigde stra tegische posities in het Euro- peesche deel van de Westelijke Middellandsche Zee. 2. Het bepaald minutieus wer kende optreden van de lucht macht en de duikbooten der As tegen de Amerikaansch-Engel- sche agressie op Fransch Noord- Afrika. In Berlijnsche militaire kringen wijst men erop, dat slechts eep dru' op den knop noodig is om een offen sief door vliegtuigen en duikbooten te ontketenen, dat voor dit gebied tot in alle-bijzonderheden reeds lang was voorbereid voor het geval, dat de beantwoording van een vijande lijke actie noodzakelijk zou worden. Het toenemen der resultaten van den Duitsch-Italiaanscheu afweer wordt hier slechts als een inleiding sghouwd. Men is te Berlijn algemeen van opvatting, dat Algiers, zwaarte punt van de geheele actie in Noord- Afrika, reeds thans een bloedende wonde voor de vijandelijke invasie- strijdkrachten is en een duurzame open woftde zal blijven. Immers, elk schip, dat hier tot zinken gebracht wordt, gaat voor den aanvoer van den tegenstander verloren. De geza menlijke afweerresultaten van de As kunnen in het verdere verloop van de gebeurtenissen de positie voor Londen en Washington gemak kelijk kritiek maken. Rommel niet bedreigd. De beteekenis der landing bij Al giers ligt vooral ook in de poging van den vijand om op te trekken in den rug van Rommel. Eqn dergelijke onderneming Rad echter gepaard moeten gaan met een onmiddellijk doorslaggevend succes, opdat de vijand in het geheel niet tot veilige tegenmaatregelen had kunnen ko men. Thans lean men reeds zeggen, dat deze Engelsch-Amerikaansche actie ten aanzien van deze doelstel ling mislukt is. Rommel vecht in het gebied Solloem-Halfaya. De vijand be weert, dat hij het Duitsche corps in Afrika in de pan gehakt heeft. Als dat waar was, zou hij echter thans wel ergens anders staan en niet in zware gevechten in dit gebied gewikkeld zijn. Ook in den winter actief. Inmiddels voltrekt zich in Rusland de overgang van regen naar vorst, dus van de periode der onbegaan bare wegen, zooals in het Russiscn de herfst heet, naar de winterperio de der hardbevroren vaste wegen. Vorst, dat beteekent voor de Euro- peesche bondgenooten niet, dat zij in onderkomens of barakken moeten kruipen. Het heeft er allen schijn van, dat de Duitsche legerleiding niet van zins is, om tot een inactieve houding over te gaan, alleen omdat daar nu de winter begint. In München heeft bij beschikking van den Führer de plechtige staatsbegrafenis van den Beierschen minister-president en president van de Duitsche Academie, SA-Obergruppenführer Ludwig Siebert plaats gehad. Het stoffelijk over „hot opgebaard in de groote zaal van het Duitsche Museum te München Weltbild-Polygoon-Pax Holland m Bij onze vrij willigers.Tijdens den opmarscl wordt een korte pauze gemaakt en de wagen van het ergste vuil ontdaan. De De opmarsch der Duitsche troepen naar de Fransche Zuidkust is overal volgens de plannen en zonder wrijving" verloopen» De bevolking juicht bij het passeeren der treinen de Duitsche sol daten toe, omdat zij als helpers en beschermers zijn gekomen in het moei lijkste 'uur van Zuid-Frankrijk. f Duit sche luchtdoèlartillerie heeft de bevei liging van.alle belangrijke vliegvelden en strategisch belangrijke punten in Zuid -F r ankrijk ove r genomen* Over den- intocht op Corsica worden geen incidenten gemeld. De Fransche vloot in Toulon. Het Fransche ministerie van Voor lichting heeft medegedeeld, dat nadat de - commandanten der Fransche ma rine in Toulon de verplichting op zich hadden genomen zich tegen iederen aanvaller te verdedigen, de Duitsche autoriteiten besloten hebben, dat de versterkingswerken van Toulon niet bezet worden en de Fransche oorlogs schepen met rust zullen worden gela ten. V Onderhoud Laval, Hitler en von Ribbentrop. Betreffende het door het agentschap Ofi verspreide bericht, dat de Fran sche minister-president Laval Maandag voor besprekingen met den Führer en den Rijksminister van buitenlandsche zaken naar München is gekomen, is in Berlijn geen enkel officieel bericht ont vangen, Het feit zelf wordt in politieke kringen te Berlijn echter niet ontkend. Ministerraad in Vichy. Gisteravond is in Vichy een minister raad gehouden onder voorzitterschap van maarschalk Pétain, waarin Laval een algemeen' overzicht "Van den toe stand en van zijn besprekingen gaf. Giraud blijkt zijn woord te hebben ge broken en mag dus door ambtenaren en bevolking niet langer gehoorzaamd worden. Slechts het bevel van Pétain, die thans opperbevelhebber van alle troepenonderdeelen is, m£g worden opgevolgd. Waf is er met Darlan gebeurd? In Parijs en Vichy krijgt men steeds meer den indruk, dat de onder den naam van admiraal Darlan verspreide verklaringen en bevelen niet van hem afkomstig zijn. De Engelschen en Amerikanen ma ken blijkbaar gebruik van het feit, lat zij den Franschen admiraal g'evang'en houden om misleidende berichten over den toestand in Fransch Noord-Afiyj'.a I, tigde een te verspreiden. Frankrijk heelt zijn keus gedaan. De France Socialiste zegt, dal de aanwezigheid van Duitsche sol daten, die thans de wacht bullen be trekken van de Alpen tot de Pyre neeën, een belangrijke gebeurtenis is, welke opheldering geeft over een toe stand die reeds veel te lang in het duis ter lag. Thans is de keus gedaan tusschen samenwerking en afwachting. Thans Frankrijk Europeesch en vecht Europa voor Europa en vecht Europa voor Frankrijk, met ook De strijd in Egypte. - (D.N B.) In de stellingen van het Duitseh- Italiaansche pantserleger in Noord Egypte komen, naar het D.N.B. verneemt, voortdurend Italiaansche afdeelingen aan, die drie dagen of langer in de laagte .van Kattnra met succes tegenstand hebben geboden. Vaak worden deze groepen begeleid door Duitsche afdeelingen, die d' Italianen door moedige operalies ontzet en van nieuwe voorraden voorzien hebben. De toestand in Indië. - (D.N.B.) De Engelsche nieuwsdienst meldt uit Nagpoer (centrale provincies), dat Donderdag 20 Indiërs ter dood en 26 tot levenslange deportatie zijn veroordeeld. Zij zouden in Augustus tijdens de onlusten te Tsjimoer .in het district Tsjanda meegeholpen hebben vier ambtenaren van het leven te berooven. Id de Zaanstreek wordt het traditioneel e St. Maartenfeest door de kinderen nog steeds in eere gehouden. Met kleurige iampfons freaken ze langs de hulzen ndcr het zingen van het aloude liedje „Siute Sinte Maarten, koeien hebben - 1 - -■ 111 ll 1 IIC r niitgou au lilt U.UUMV "jv mannen kui.nen best met de bevolkincj staarten". Als belooning krijgen ze dan wat snoeperij. «Hwchielen. SS FK Lüttmr*QH£±MÏ ffiolygqqn,Sagers-Pas Holl. m). HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 12 Nov. - (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: In den Kaukasus vonden bij Alagïr gevechten van vrij groo- ten omvang plaats. In den sector van Toeapse werden verschillen de belangrijke bergtoppen stor menderhand veroverd. Gevechtsvliegtuigen vielen vijan delijke stellingen, spoorweginstalla ties en vliegvelden aan de kust aan. In Stalingrad joegen stootgroepen in verbitterde aanvalsgevechten den vijand wederom uit huizenblokken en steunpunten. Artillerie van het leger en. luchtdoelartillerie der luchtmacht brachten op de Wolga vijf yrij groote schepen voor het overzetten véki troepen en vracht schepen tot zinken. Artilleriestellin gen en ravitailleeringsverbindingen ten Oosten van de rivier werden door luchtaanvallen zwaar getroffen. Aan het Donfront kwam het in den sector der Roemeensche troepen tot plaatselijke afweergevechten. 'ijdens het verloop daarvan werd de vijand gedeeltelijk in gevechten op korten afstand teruggeslagen. Aan het geheele Oostelijke front geen gevechtsactie behalve krachti ge aanvallen der luchtmacht op transporten, troepenkwartieren en ravitailleeringsopslagplaatsen van den vijand. De uitwerking hiervan zal geruimen tijd merkbaar blijven. Een nachtelijke aanval op het be langrijke verkeersknooppunt Torskok veroorzaakte groote branden. In de baai van Kroonstad vernie- kustbatterij der marine een Sovjet-duikboot door verschei dene treffers. Aan de, Egyptische grens, In Noord-Afrika zijn de Duitscli-Italiaansche troepen aan de Libysch-Egyptische grens in hevig -gevecht gewikkeld met sterke vijandelijke pantserstrijd krachten. Duitsche jachtvliegtui gen schoten vijf Britsche vlieg tuigen neer. De haven van Algiers en een vliegveld in de nabijheid der stad, waar zich vele vijandelijke vlieg tuigen bevonden, vormden het doel van andere-bomaanvallen. In de baai van Bougie werden in voortdurende aanvallen twee transportschepen van tezamen 16.000 brt. tot zinken ge bracht en 12 groote koopvaardij- en passagiersschepen ten deele zwaar ■beschadigd. In hetzelfde gebied wer den een vliegkampschip, een zware kruiser en twee torpedojagers getrof fen. Alle vliegtuigen keerden van deze aanvallen op hun steunpunten terug. Opnieuw schepen tot zinken gebracht. Duitsche duikbooten brachten in een aanval op Amerikaansch-Brit- sche transportschepen in het Weste lijk deel van de Middellandsche Zee een troepentransportschip van 19.600 brt., een transportschip van de Blue Funnel Lijn van 12.000 brt. en een vrachtschip van 4.000 brt. tot zinken. Van een formatie oorlogsschepen, die bestond uit een vliegkampschip en fceveiligingsvaartuigen, werden twee oorlogsschepen, waaronder een tor pedojager van de Tribal-klasse, door torpedetreffers beschadigd. Voor Al giers werd een beveiligingsvaartuig getprpedeerd. In de wateren van Casablanca plaatsten duikbooten torpedotreffers op v een vrachtschip en twee andere schepen van een convooi. Het in het weermachtbericht van 11 November genoemde vijandelijke schip, dat in het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan door een duikboot beschadigd was, is naar uit een aanvullend bericht met bijzon derheden omtrent den aanval blijkt, niet een slagschip ;van de -Queer. Elizabeth-klasse", doch het passa giersschip „Queen Elizabeth" van 85.000 brt. Duitsche pantser- en gemotori seerde troepen hebben in de vroege ochtenduren de Fransche Middel- landsche-zeekust bereikt. De bewe gingen in Zuid-Frankrijk verliepen zonder wrijving. Dinsdagmorgen zou Georga Eynd- hoven, door den waarnemend burge meester worden gehuldigd voor de dappere redding van twee kleins kinderen uit het OosterharArik» kanaal Inderdaad vervoegde zich dien morgen iemand ten stadhuize, zich uitgevende voor George Eynd» hoven. Hij werd (gehuldigd, ontving de Camegie-medaille en tien gulden voo-r bedorven kleeding. Achteraf ia gebleken, dat dit niet de redder was, doch iemand, aan wiens adres de brief voor George Eyndhoven abu sievelijk was bezorgd. Toen de eigen lijke redder des avonds het bericht van de huldiging in de krant las, begaf hij zich den volgenden morgen direct naar het stadhuis, waar het bedrag uitkwam. De speudo-redder heeft toen hij eveneens het bericht las, zich naar het pfilitie-bureau be geven om aldaar de medaille en de tien gulden terug te brengen, aan gezien hij gewetenswroeging had ge kregen, Dat hij door den inspecteur nu niet direct vriendelijk is ontvan gen, laat zich begrijpen. OSS, 12 Nov. - Te Oss heeft de politie een onderzoek ingesteld in een lijkkistenfabriek aan de Wal- straat, daar men vermoedde, dat hier regelmatig clandestiene slach tingen werden verricht. Inderdaad bleek dit vermoeden juist. Er werd een compleet ingerichte slachtplaats gevonden en tusschen de doodkis ten hingen hammen in menigte te drogen. Doch hierbij bleef het niet. Men vond namelijk ook een clan destiene maalinrichting en een drooginstallatie voor granen, He fa brikant G. KI. werd na deze ver rassende ontdekkingen direct in ar rest gesteld, terwijl ook In zijn wo ning huiszoeking werd verricht, Ook hier konden groote partijen clandestiene goederen in beslag ge nomen worden. Tevens werd een notitieboekje gevonden, waaruit bleek dat de fabrikant voor het clandestiene vleesch en de andere goederen talrijke afnemers had. Talrijke in het boekje ^voorko mende „klanten" zijn dan ook reeds door de politie gehoord, terwijl nog twee personen, die de meeste clan destiene slachtingen voor den fa brikant hadden verricht, in arrest zijn gesteld. Tijdens aanvallen overdag en des nachts van de luchtmacht op Amerikaanseh-Britsehe oor logsschepen voor Algiers werden een vliegkampschip, een kruiser en een groot koopvaardijschip door bommen van zwaar kaliber getroffen. Amerikaanse!» vtieg- kampschip door bom men gefrollen. ROME, 12 Nov. - Het 900ste com muniqué van het Italiaansche hoofd kwartier luidt: „Om de kust '-van Zuid-Frankrijk tegen Engelsch-Amerikaansche ont- schepingspogingen te beschermen, zijn gisteren troepen van het vierde leger het niet-bezette Frankrijk bin nengetrokken. Na door Nizza te zijn getrokken, bereikten zij de Rhöne. De houding' der bevolking is rustig. Tezelfdertijd gingen gepantserde af deelingen, na op Noord- en Zuid- Corsica gelijktijdig twee landingen te hebben ondernomen, over tot de be zetting van het eiland. Ook op Cor sica bewaart, de bevolking de groot ste kalmte. Aan de grens tusschen Libye en Egypte heeft de vijand hevige aan vallen on&erno-men met aanzienlijke gepantserde strijdkrachten. Zware gevechten zijn gaande. Door Duit sche jagers werden vijf Vliegtuigen neergeschoten. Afdeelingen Italiaansche vliegtui gen hebben opnieuw met _succes vijandelijke vlootstrijflkraehten aan de kust van Fransch Noord-Afrika aangevallen. Eén vliegkampschip en twee groote schepen werden dooi torpedo's getroffen. Ten Noorden van kaap Bon heeft een onzer ver kenningsvliegtuigen in een gevecht met twee jagers er één neergescho ten. In het Oosten der Middellandsche Zee werd een groote Britsche tov-^ pedojager door onze torpedovlieg-' tuigen getroffen, hij werd zinkende gezien. Nachtelijke bomaanvallen zijn ge daan op de Vliegvelden, op Malta. Twee van onze vliegtuigen zijn niet teruggekeerd van de operaties der afgöloQpen twos dagen. Gisteravond heeft het Fransche ministerie,» van Voorlichting gezegd, dat de situatie in Marokko ernstiger is geworden. Het slagschip Jean Bart is buiten gevecht gesteld. Ma- rakesj is zwaar gebombardeerd. Zooals gemeld is de strijd bij Ca sablanca gestaakt, maar hevige ge vechten zijn geleverd in de streek van Port Lyautey en Safi, waar de Fransche traepep tegenover sterkere en door een sterke vloot gesteunde strijdkrachten stonden. In Algiers is groote bedrijvigheid in de lucht geconstateerd. De Fran sche troepen vechten op den weg van Algiers naar Umane en in Con- stantine is het rustig. Knox noemt de actie een tweede front. De Amerikaansche minister van marine heeft in Pittsburgh een rede gehouden waarin hij gezegd heeft, dat het tweede front thans geopend is. Onvermogen om Duitscbland rechtstreeks aan te vallen. De Duitsche Diplomatisch Politi- sche Ivorrespondenz wijst er op, dat Churchill heeft toegegeven, dat het de Sovjets weinig verlichtmg zou hebben gebracht wanneer de Engel schen een dozijn nieuwe „Dieppes" en later verscheidene malen een .Duinkerken'.' zouden moeten heb ben beleven. Het blad wijst er op, dat zelfs Stalin de Anglo-Ameri- kaansche acties in Fransch Noord- Afrika niet als een werkelijk tweede front beschouwd. Reeds in enkele dagen, is'gebleken hoe kostbaar deze campagne in Noord-Afrika op den duur kan worden. Ook Frankrijk teleurgesteld. In officieele kringen te Vichy wordt opgemerkt, dat uit het ver loop der gebeurtenissen blijkt hoe zeer Frankrijk door den Amerikaan- schen aanval op Noord-Afrika gedu peerd wordt. Thans kunnen de Franschen zien hoezeer zij in hun verwachtingen zijn bedrogen. Duitsche en Italiaansche troepen bevinden zich in het onbezette ge bied de voedselpositie is gevoelig getroffen en Fransch Noord-Afrika is een slagveld geworden. Weliswaar zullen de spil-troepen slechts be sehermende maatregelen hemen aan de Fransche Middellandsche Zee kust maar als Frankrijk zich thans opnieuw in een moeilijke positie be vindt en zijn toekomst bedreigd ziet. dankt het dit aan degenen, die niet nalieten het land met den mond van hun vriendschap en genegenheid te verzekeren. Toont morgen, Zaterdag, 14 November 1942, DAG DER NEDERLANDSCHE POLITIE, Uw waardeering voor het moei lijke werk van de politie, door een milde gave aan den Politieman collectant voor „WINTERHULP NEDERLAND". Uw giften kunt U ook storten op girorekening no. 23304 8 Ge meentepolitie Alkmaar, onder vermelding: „Dag der Nederlandsche Politie, voor Winterhulp". Helpt mede om dezen dag voor onze behoeftige stadgenooten tot een heugelijlten dag te maken! VERDVISTER GOED! ZON 13 Nov. onder: 16.53 14 Nov. op: 7.57 MAAN 13 Nov. op: 12.45 onder: 21.52 15 Nov. Eerste kwartier. 's-GRAVENHAGE, 13 Nov. Voor de volgende week zijn de bonnen 58 aangewezen ter verkrijging van de gebruikelijke rantsoenen brood, be schuit, vleesch, aardappelen, melk en taptemelk. Tabak enz. eu sigaretten (voor man nen en vrouwen ieder een doosje) kunnen worden gekocht op de bonnen -R 10,

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 1