Sovjet-striidkrachten in Toeapse-seetor p vernietigd. Tweedracht tvsschen vooraanstaande Fransche militaire- en politieke fignren. En Mozart's onsterfelijke muziek weerklonk 1 i DAGBLAD VOOR Troonrede van koning Faroek. WCLkE PtANNEN Op tal van plaatsen vijandelijke aanvallen afgeslagen. Regelmatige bewegingen der spiltroepen in Cyrenaica. Pétain verlangt discipline in het belang van Frankrijk. De Salomoris-eilanden een springplank naar Celebes. OPVOERING VAN „DON GIOVANNI". heelt men aan Duilsch-Italiaansche x zijde Berlijn laat zijn vijanden in onzekerheidi „De kunstcritiek in de pers". Minister Göbbels op de Grebbe. Weer een meisje vermist. Controleert geregeld Uw eleetriciteits* verbruik. Keuringen voor de Waffen- S.S. en het legioen. Dexe courant verschijnt dagelijks. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 3.10; franco door het geheeie Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Tel. Administratie (abonn., advert.) 3320, Redactie 3330. ALKMAARSCME EDITIE. HOLLAND Prfls der gewone adTertentiën f 0.1ft per m.M., minimum 14 m.M. jr 1.40, elke 3i/2 m.M. meer 0.35. Tarieven op aanvrage. Brieven aan de Uitg. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij ,vJh. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar, postgiro 37060. 144e Jaargang No. 273 4 pagina's Hoofdredacteur: A, R. JONKER, Alkmaar. Vrijdag 20 Nov. 1942 HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 19 Nov. - (D.N.B.) Het opperbevel der -weermacht deelt mede: In den sector-Toeapse zijn deelen der vijandelijke strijd krachten ingesloten en vernie tigd. Nieuwe, zware aanvallen' der bolsjewisten ten Oosten van Alagir werden afgeslagen met bloedige ver liezen voor de aanvallers. Troepen concentraties werden door artillerie vuur en luchtaanvallen verstrooid. Gevechts- en .stagvliegtuigen' ope reerden'verder, in weerwil van het slechte weer, met goed gevolg tegen Sovjetbatterijen en spoorwegen. In Stalingrad gevechten van 'stormtroe pen.. Aan, het Don-front sloegen Roe- meensthe troepen verscheidene aan vallen af, waarbij Roemeensche luchtstrijdkrachten den vijand aan zienlijke verliezen toebrachten. Nieuwe gevechten zijn hier aan den gang. Herhaalde nachtelijke aanval len, op het visschersschiereiland door den vijand gedaan, zijn af. geslagen, In de zware afweergéveehten der laatste dagen heeft zich een aan de Wochof opereererd bataljon berg- jagers uit Berchtesgaden bijzonder onderscheiden. In dezen sector viel de vijand met negen bataljons infan terie, gesteund dóór pantserwagens,- lievig artillerievuur en slagvliegtui gen, een stelling aan, die verdedigd werd door troepenonderdeelen uit verscheidene Duitsche gouwen. Na verbitterde gevechten op korten' af stand, die ononderbroken langer dan vier dagen in de drassige loopgraaf- stellingen duurden, mislukten alle aanvallen met zware, verliezen voor dén vijand. In jDyrenaica. In Cyrenaica hebben de Duitsoh- Italiaansche troepen zich verder van den vijand verwijderd. Snelle' Duit sche gevechtsvliegtuigen plaatsten treffers op gepantserde verkerinings- wagens en auto's van allerlei aard. In den strijd tegen Britsche vloot- strijdkrachten ter hoogte van Derna werden ©en kruiser en een torpedo jager. bij luchtaanvallen zwaar ge troffen. In Algerije en Tunis. De Duitsche en de Italiaan- sche luchtmacht hebben de ha venwerken van Bone en gemo toriseerde vijandelijke strijd krachten langs de kust van Al gerije en Tunis gebombardeerd. Bij een aanval ap een convooi ter hoogte van Casablanca heeft een Duitsche duikboot eeri vijandelijk schip getorpedeerd. Bij aanvallen van de Britsche luchtmacht op kustplaatsen in hel bezette gebied in het Westen heejt de Fransche^bevolking zware verlie zen geleden. Drie vijandelijke vlieg tuigen werden neergeschoten. Het Deutsche Theater in den Niederlan den heeft Donderdagavond in Den Haag zijn optreden in ons land geopend met W. A. Mozart's „Don Giovanni". F.en scène met op den voorgrond Sanders Schier als „Leporello" en Hermann Grèiner als „Masetto". (SS Bildberiehter S. Fritz-Stapf-Hax Holland m) Een aanval op Turijn. ROME, 19 Nov. - (Stefani.) Het 908ste communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: De bewegingen dér Italiaansch- Durtsche troepen in Cyrenaica ge schieden op regelmatige wijze. Op doeltreffende wijze werd opgetreden tegen de actie der Britsche lucht macht. Vier Hurricanes werden door afweerbatterijen vernield. Voor de kust van Libye hebben Duitsche bommenwerpers herhaaldelijk een lichten kruiser én een torpedojager getroffen. In Fransch Noord-Af rikp. hebben af deelingen vliegtuigen van, de spil aanvallen gedaanop marcheerende vijandelijke strijdkrachten en op vliegvelden. Vijandelijke vliegtuigen hebben .in den afgeloopen nacht een aanval op Turijn gedaan. Er worden aanzien lijke schade aan woonhuizen en eeni- ge snel' bedwongen branden gemeld. Het aantal dooden onder de burger bevolking bedraagt 24, het aantal ge wonden 52. Namen en voornamen zullen in de plaatselijke bladen ge publiceerd worden. De houding der' bevolking was kalm en gediscipli neerd. Andermaal heeft maarschalk Pé tain zich door middel van de radio tot de Franschen van het moeder land en in de koloniën gewend. Fransche generaals in dienst van een vreemde mogendheid zoo zeide hij, hebben zich tegen zijn be velen verzet. Deze „onwaardige lei ders" mogen door de officieren en soldaten van Fransch Noord-Afrika Qet worden gehoorzaamd. Het Fransche volk moet geen ge loof hechten aan de buitenlandsche propaganda-berichten, welke slechts ten doel hebben den weerstand van het Fransche volk te verzwakken. Pétain verlangt slechts discipline. Zich daartegen verzetten beteekent het plegen van verraad. De maar schalk deelde mede, dat hij in het belang van Frankrijk de bevoegdhe den van het hoofd der regeering Laval heeft uitgebreid teneinde hem in staat te stellen in deze voor Frankrijk zoo tragische oogenblik- ken-de noodige maatregelen te ne men. Alle Franschen moeten thans slechts één plicht kennen. Zij moe ten slechts gehoorzamen aan de re geering, aan welker hoofd de maar schalk staat en slechts aan éérf va derland, namelijk Frankrijk. De volmachten van Laval. Laval heeft enkele dagen vóór hij de regeering overnam, verklaard, dat hij dat slechts zou dóen op voor waarde dat hem „plein pouvoir" wordt gegeven. Toch nam hij des tijds genoegen met het premierschap en enkele ministeries. Later slaagde hij er in belangrijke sleutelposities' in handen te krijgen en zeven maanden na zijn ambtsaanvaarding heeft hij zijn oorspronkelijk doel bereikt., 4 Woensdag j.l. is aan Laval „plein pouvoir" verleend. Dit betee kent niet, dat hij thans -als dictatof kan optreden. Maarschalk Pétain behoudt zich het recht voor, van uitvaardiging van grondwettelijke bepalingen en Laval is hem verantwoording schul dig voor de toepassing der hem verleende volmachten. Pétain behoudt het opperbe vel over de strijdkrachten, hij heeft het recht verdragen te sluiten en met goedkeuring van Kamer en Senaat den oorlog te verklaren, wat op het oogenblik natuurlijk zeer 'be langrijk is. De bekende athleet Tinus Osendarp is Woensdag te Delft in het huweiyk ge treden met raej. R. v. d. Knaap. Osen- darp tcekent het levenscontract. (FclyëporiT-Meüaï-Rdk m) Bü de groote straatcollecte van Win terhulp Nederland, welke Zaterdag en Maandag zul worden gehouden, zullen hangertjes worden aangeboden, waarop figuurtjes in kleederdracht zyn geschilderd. (Pol.-Pax Holl, jji) De bcteekenis van Laval's volmachten is hoofdzakelijk, dat hij voor het uitvaardigen van wetten die geen gTondwetwijzi- grng inhouden en ook voor de- creterPhiet meer de handteeke- ning van. Pétain en de goedkeu ring der andere ministers noo- dig heeft. Berlijn over de volmachten. Men acht het in Duitsche politie ke kringen vooral belangrijk, dat de volnOfchten aan. Laval steunen op het vertrouwen van het Fransche staatshoofd. Thans staan achter Laval en diens politieke beslissingen de autoriteit en de moreeie en tradiuoneele kracht van den maarschalk. Daar door zal het hoofd van een activisti sche regeering de door de omstan digheden geboden beslissingen snel kunnen nemen zondef te worden belemmerd door bureaucratische of formeele bepalingen. f In gezaghebbende Duitsche kringen werd geen antwoord gegeven op de vraag of Laval, krachtens zijn volmachten, on derhandelingen met Duitsch- land en Italië is begonnen. Darlan aan de andere zijde. Darlan heeft een rede voor radio- Algiers gehouden waarin hij ver klaarde den post op zich te hebben genomen .van hoogen commissaris in- Fransch Noord-Afrika en wel in overleg met de Amerikaansche autoriteiten. Zijn taak bestaat er in de algemeene richtlijnen toe- te pas sen in overeenstemming met de be ginselen van maarschalk Lyautey. Darlan richtte zich-tot de soldaten van het Fransche koloniale rijk en zeide, dat hij hun alp aanvoerder een zeer geacht man, namelijk ge neraal Giraud, had gegeven. Nieuwe zware gevechten verwacht. TOKIO, 19 Nov. - Admiraal Taka- hasji, oud-commandant der Japan- sche vloot, heeft verklaard, dat nieu we- zware gevechten bij de Salomons eilanden verwacht moeten -fvorden. Beide partijen streven daar naar een beslissing. De Amerikanen trachten blijkbaar de Salomonseilanden als springplank voor een aan val op Celebes te gebruiken, met het doel hét verloren ge bied geleidelijk door offensieven te heroveren. Daardoor wordt ook de hardnekkige Amerikaan sche actie bij de Salomone-ehan- den verklaard. De vijandelijke bewegingen m dat gebied moeten dan ook zóo nauw keurig mogelijk worden waargeno men. De derde slag bij de eilanden heeft aangetoond, dat Japanners zoowel als Amerikanen in de eerste plaats de meerderheid in de lucht wilden verkrijgen. Bij de gevechten bij Guadaioanar waren de Amerikanen in zooverre in het voordeel," dat zij gebruik kondeit maken van de luchtbases op dit eiland, terwijl de Japanners van verder-verwijderde steunpunten vliegtiligen moesten aanvoeren. Daar om zijn de jjapansehe successen van nog meer beteekenis. De Japanners hebben niet' alleen troepen op Gua- daleaner aan land gezet, zij hebben den tegenstander ook zeer gevoelige slagen toegebracht. VERDUISTER GOED! ZON 20 Nov. onder: 16.43 21 Nov. op; 8.09 MAAN 20 Nov. op: 16.10 onder: 5.02 32 Nov. Volle Maan. - Ter gelegenheid van de opening van het .Egyptische parlement heeft koning Faroek in zijn troonrede o.a. verklaard, dat zijn regeering aan Engeland den eisch gesteld heeft, Egypte op de vredesconferentie als gelijkgestelde te behandelen. De Britsche regeering heeft daarop toe gezegd er voor te zullen zorgen, dat Egypte bij de vredesonderhandelin gen als gelijkgestelde behandeld zal worden, „voor zoover de belangen van. Egypte op het spel staan". Uitmuntende inzet van heV Duitsche theater in Nederland. 's-GRAVENHAGE, 19 Nov. - „De Führer heeft het Rijk zijn kracht hergeven, opdat het uit de volheid zijner macht nieuwe monumenten bouwt voor zichzelf en zijn grootheid. Daarom gaat de strijder met den zan ger en de zanger begeleidt den strij der". In den geest van deze ^oorden, ont leend aan de rede van den Rijkscom missaris, is gisteren in den Stads schouwburg alhier het Duitsche thea ter in Nederland geopend. Rijksminister dr. Göbbels was als eeregast aanwezig. Voorts de Rijksoommissarris Dr. Seys- Inquart, als vertegenwoordiger van den Wehrmachtbefehlshaber generaal der infanterie Reinhardt, en met hen wa ren nog tal van vertegenwoordigers van Duitsche weermacht, staat-en partij en' Nederlandsche autoriteiten getuige van de plechtigheid, die besloten werd met een- schitterende opvoering van Mozatt's Don Giovanni. Toen de*-Rijkscommissaris in de loge had plaats genomen naast Rijksminister Göbbels, hief dirigent Wilhelm Franzen den dirigeerstok^ en Mozart's onsterfe lijke muziek weerklonk. Na de eerste scènes werd het publiek warm en San ders Schier als Leporello was de eerste, die een ovatie kreeg voor zijn karaktervol spel en de sublieme weer gave zijner partif, Herhaaldelijk moes ten de spelers voor het gordijn komen om het publiek in de gelegenheid te stellen uiting te gevén aan zijn dank baarheid, Aan het slot scheen het applaus geen einde te nemen. De lei ders en de spelers werden rijk met bloemen bedacht. Wij noemen van hen den regisseur ,dr. Wolfgang Nufer, den dirigent Wilhelm Franzen, Ernst Ru- fer, <iie\de décors ontwierp, Hermann De militaire correspondent van bet D.N.B. zegt, dat er in Noord- Afrika blijkbaar het pen en ander wordt voorbereid, waarvan de betee kenis ver boven de Anglo-Afiieri- kaansche actie in Marokko en Alge rije zal uitgaan. Men kan dit afleiden uit het feit, d'at sedert het begin van de Duitseh-Italiaansche tegenmaat regelen door de militaire leiders dér spilmogendheden meer dan de ge bruikelijke stilzwijgendheid in acht wordt genomen, wat er op wijst dat ongewone voorbereidingen voor on gewone en door den vijand niet ver moede maatregelen worden geno men. Men wenscht een in ontwik keling zijnden opmarsel) naar een bepaald punt geheim te houden. De opmarsch der strijdkrach- ten van de spilmogendheden bevindt zich in Tunis nog in vollen gang en daarover kunnen geen bijzonderheden gepubli ceerd worden. Men kan van Duitsche zijde nog geenszins veronderstellen of Tunis dan wel Bizerta door Duitsch-Ita- liaansche troepen bezet is. Men wenscht den vijand geen enkele aanwijzing te geven, zoodat hij op een gegeven oogenblik mis schien met eenige verbazing zal beleven waar de strijdkrachten, van de spil van plan zijn in actie te komen. Men acht het in Duitsche kringen zeer belangwekkend, dat deze tactiek van de spil niet alleen beperkt is tot het gebied van Tunis, doch even zeer van toepassing is op het gebied' waar Rommel thans opereert. v De Engelschen volgen slechts aar zelend- den maarschalk niet alleen doordat zij niets meer aantroffen in de bezette gebieden, maar ook omdat Gouverneur-generaal van Mada gascar geïnterneerd. - De gouver neur-generaal van Madagascar, An- •net, is door de Britsche autoriteiten geïnterneerd en naar Durban over gebracht, zou meldt de Britsche be richtendienst. De toestand van koning Christiaan. - Koning Christia an X, die ongeveer een maand geleden ernstig werd gewcmd bij een'val van rijn paard, zal nog deze week het ziekenhuis kunnen 'verlaten. De vorst is vrijwel geheel hersteld. Verdragend geschut in actie. - In den nfSht van Ï8 op 19 November hebben batterijen verdragend ge schut der Duitsehe marine vijande lijke schepen in hét Kanaal onder vuur genomen. Na een beschieting van ongeveer een half uur kon wor den waargenomen, dat de vijande lijke schepen onder invloed van het Duitsche v.uur naar het Nooi'den zwenkten, zij niet weten waar Rommel zich ten slotte met het gros van het Duitseh- Italiaansche pantserleger zal neste len. Hef zwijgen der Duitsche militaire leiders beteekent een stilte voor den storm. Zij weten zeer nauwkeurig wat zij willen en de landing der En gelschen en Amerikanen was voor hen slechts een post, die reeds op de totale, oorlogsrekening voorkwam en wel op een tijdstip, waarop de vijand, wat deze actie betreft, nog aan het begin van zijn voorbereidingen stond. Uhde als Don Giovanni, Sanders Schier (Leporello), Konstantin Jukowitsoh (den orderidder), Tycha Turlitaki (don na Anna), Anton Lehmbach (don Ok- tavio), Erna Feyerabend (donna Elvi ra), Hermann Greiner (Masetto) en Jeannette Wensel (Zerline). 's-GRAVENHAGE, 19 Nov. - Za terdag 21 Nov. a.s. zal vaii 17.80-» 17.45 uur »over den zender Hilver sum 2 een heruitzending plaats heb ben van de rede van prof. dr. T„ jGoedewaagen, getiteld: „De kunst», crïtiek in de pers",welke rede ge houden werd in het kader der ra diolezingen „Op den steiger". J IIOIIOIIOIIOIIOIIOIK ma DE NIEUWE WEEK- BONNEN. 's-Gravenhage, 20 Nov, Voor de volgende week zijn voor het koopen van de ge bruikelijke hoeveelheden brood, beschuit, vleesch, aard appelen, melk, taptemelk en tabak enz. voor mannen, de bonnen 59 aangewezen. iioiioiiaiiouc >116 >H< Krans gelegd bij de Duitsch-Nederland* sche graven. 's-GRAVENHAGE, 10 Nov. - Op zijn reis naar den Haag heeft mi nister dr. Göbbels bij het païsee- ren van de Grebbelinie van de ge legenheid gebruik gemaakt om aan de graven der'aldaar rustende Duit sche en Nederlandsche soldaten een krans in. de Duitsche kleuren neer te leggen. De krans werd als eere- wacht geflankeerd door pen lid van de Hitier jeugd en een lid van den Nationalen Jeugdstorm, een mooi sjmïbool voor den gemeenschappe- lijken wil der jonge generaties van de twee Germaansehe broedervol ken om elkaar over de grayen van het verleden dé hand te reiken in onwrikbaar vertrouwen op de eind overwinning van het nieuwe Europa, De chef bureau kinderpolitie te Amsterdam verzoekt namens den vader de opsporing- van Johanna Maria Moerman, oud 18 jaar, die sedert 2 Oct. jl. wordt vermist. Zij is plm. 1,65 m.Hang, heeft een flink postuur, donkerblond haar, bruing oogen en litteeken rechts aan den hals. Zij was gekleed in beige man tel, gebloemde blouse, blauwen rok en bruine lage schoenen.- IVie geregel! controleert kan tijdig zetl ingrijpen. 's-GRAVENHAGE, 12- Nov. - Het SS-Ersatzkommando deelt ons me de, dat vrijwilligers voor de Waffen- SS en het legioen zich op onder staande data bij de genoemde adres sen kunnen vervoegen ten einde ge keurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervul len, dat thans de mogelijkheid be staat om dienst te-n^men in een speciaal wachtbataljon. De oplei ding vindt in Nederland „plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het legiofen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansehe-SS in Nederland willen toetreden. 21 Nov. 10 uur Groningen, Con certhuis, Poelestraat. 21 Nov. 16 urne Leeuwarden, hui ze Schaaf, Breeöstraat. 22 Nov. 10 uur Amsterdam, school, Iepenweg. 23 Nov. 11 uur Utrecht, Wehr- machtsheim, Mariaplaats. 24 Noy, 10 uur .Amersfoort, Dienstgebouw, Leusderweg. 25 Nov. 10 Sur den Haag,, café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Bfj onze vrijwilligers. Altijd weer weten de raaiinen de juiste stemming te vin den. Een meegebrachte gramophoon zorgt ditmaal voor de vroolijke muziek ty deus een korte gevechtspauze. j£S pg Altgtadt-O. if.fi H pi).

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 1