Sovjet-aanvallen in Kaukasns afgeslagen. Wat gebeurt er in Cyrenaica en Tunis? DAGBLAD VOOR De landing in Fransch N.-Afrika was een verrassing. ALKMAARSCHE Benghazi volgens de plannen ontruimd. Verklaring van Saradzjogloe. Yerkennersafdeelingen hielden pantsergevecht. EXTRA BERICHT. 23 schepen (120.000 brt.) tot zinken gebracht. Haar er was eeri bliksemsnelle Duitsche reactie. Het achtste Britsche leger steeds meer versnipperd en verzwakt. HERTZOG OVERLEDEN. Denkt om Uw gas- en stroomrdhtsoen. „Wie met zijn stroom niet zuinig is, i Zit weldra irf de duisternis". Bonaanwijzing Petroleum voor verlichting. LUISTERT] Nederlandsche vrouwen en meisjes. Keuringen voor de Woffen- S.S. en het legioen. Déze courant verschijnt dagelijks. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Tel. Administratie (abonn., advert.) 3320, Redactie 3330. NOORD-HOLLAND Prijs der gewone advertentiën in deze Editie 0.10 per m.M., minim. 14 m.M. 1.40.. elke 31/2 m.M. meer 0.35. Tarieven v. d. geheele oplage op aan vraag. TJitg. N.V. Boek- en Handels drukkerij v/li. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar, postgiro 37060. 144e Jaargang No. 274 4 pagina's HoofdredacteurA. R. JONKER, Alkmaar. Zaterdag 21 Nov. 1942 BERLIJN, 20 Nov. (D.N.B.) - Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: "„Tijdens plaatselijke gevechts handelingen in het Westelijk deel van den Kaukasus sloegen Duitsche troepen vijandelijke strijdkrachten in een tegenaan val, gesteund door sterke forma ties vliegende artillerie, terug naar hun aanvankelijke stellin gen. In het gebied van Alagir en ten O. van Mosdok mislukten herhaalde vijandelijke aanvallen door den waakzamen afweer van onze troe- ïJfen, die twee vrij zwakke gevechts groepen van den tegenstander ver nietigden. In Stalingrad veroverden stoot troepen enkele huizenblokken. Vijandelijke tegenaanvallen mis lukten. Aan het Donfront zijn Roemeen- sche en Duitsche troepen in hevige gevechten gewikkeld door sterke vijandelijke pantser- en infanterie- aanvallen. In Cyrenaica. Duitsche en Italiaansche ver kenningstroepen hebben in de Cyrenaica eenige vijandelijke gepantserde verkennings-voer- tuigen vernietigd. Benghazi werd, nadat alle militaire instal laties waren vernield, Volgens de plannen ontruimd. De lucht macht viel voortdurend Brit sche autocolonnes aan. In het grensgebied. In het grensgebied tusschen Algiers en Tunis viel vliegende artillerie met zichtbaar succes vijandelijke voorhoeden en Gaullistische formaties aan, die onzen opmarsch poogden tegen te houden. Motortorpedobooten voeren in den nacht van 18 op 19 Nov, naar de Britsche kust. Zij brachten van sterk beveiligde convooien vier koopvaar dijschepen van tezamen 9000 brt. tot zinken. i Aan de Nederlandsche en Noor- sche kust verloor de Britsche lucht macht tijdens aanvallen, die in mi litair opzicht zonder uitwerking bleven, vijf vliegtuigen, waarvan drie door luchtdoelartillerie der ma rine. Een eigen toestel wordt ver mist. (D.N.B.) Naar radio-Ankara meldt, heeft de premier, Saradzjogloe, zich in een verklaring bezig gehouden met de situatie in Noord-Afrika en met het gevaar, dat Turkije uit de Middellandsche Zee b'edreigt. On danks allemoeilijkheden, die zich kunnen voordoen, aldus de premier, is Turkije paraat. Rijkscommissaris-rijksminister dr. Seyss Inquart tijdens zijn rede bij de feestelijke opening van het Deutsche Theater m den Niederlanden, welke Donderdag avond in Den Haag plaats vond en waarbij Rijksminister dr. Goebbels en de vertegenwoordiger van de Wehrmachts- befehlshaber in Nederland, General der Inf. Reinhardt, aanwezig waren 'SS Bildberichter Frttz-Stapf-Pax Holl. m Italiaanscli legerbericht. ROME, 20 Nov. (Stefani). - Het 909de communiqué van het Italiaan sche -hoofdkwartier luidt: „Aan het front in Cyrenaica wer den eenige vijandelijke pantserwa gens bij gevechten tusschen verken- ningsafdeelingeri vernield. In de streek van Agedabia werden de be manningen van vijandelijke vlieg tuigen, welke door onze artillerie waren neergeschoten, gevangen ge* npmen. In de havens van Fransch Noord- Afrika werden EngelschAmeri kaansche schepen herhaaldelijk door onze bommenwerpers aangevallen. Iri; luchtgevechtpn werden twee Curtiss-toestellen door Duitsche ja gers neergeschoten. ■In den afgeloopen nacht hebben Britsche vliegtuigen eenige bommen laten vallen in de omgeving van Catania. Er wordt eenige schade ge meld, doch geen enkel slachtoffer. Een Wellington, door het afweer geschut getroffen, stortte neer. In de streek van Lanzo Torinese zijn vijf vliegers gevangen, genomen, on der wie eén officier, die deel uit maakten van de bemanning van een vliegtuig, dat is neergeschoten tij dens den luchtaanval op Turijn in den nacht van 18 op 19 Nov. VERDUISTER GOED ZON 20 Nov. onder: 16.43 21 Nov. op: 8.09 MAAN 20 Nov. op: 16.10 onder: 5.02 ZON 21 Nov. onder: 16.42 22 Nov. op: 8.10 MAAN 21 Nov. op: 16.36 onder: 6.09 22 Nov. Volle Maan. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 20 Nov. (D.N.B.) - Het opperbevel van de weermacht maakt hekend: De Duitsche duikbooten vielen in het Noorden van den Atlantiscl\en Oceaan een convooi aan en brachten er tijdens dagenlange hardnekkige gevechten vijftien schepen, tezamen 78.000 brt., alsmede twee torpedo jagers en een corvet van tot zinken. Vier schepen werden door torpedo- treffers beschadigd. v Bovendien brachten de Duitsche duikbooten bij Noord- en Midden- Amerika en ten Oosten van Kaapstad acht schepen met 42.000 brt. tot zinken. Een schip werd getorpedeerd. v Aldus verloor de vijand behalve de genoemde beveiligingssohepen wederom 23 schepen met in totaal 120.000 brt. van zijn koopvaardij- lonnage. Tijdens de gevechten met het convooi onderscheidde de duikboot, die onder bevel staat van kapitaen leutnant Schneider zich bijzonder. v GENÈVE, 20 Nov. - De Britsche admiraal Sir Robert Gordon Fin- layson zegt dat wanneer de landing van de geallieerde strijdkrachten in Fransch-N.-Afrika een verrassing moest zijn, dan heeft Hitïer met zijn bliksemsnelle reactie bewezen, dat hij zich eenvoudig niet laat verras sen. In Frankrijk zelf heeft hij on middellijk de eenige nog overgeble ven deur gesloten, waardoor de ge allieerden eventueel in de Europee- sche vesting hadden kunnen bin nendringen. Bovendien kan men er van geallieerde zijde op rekenen, dat op Corsica en Sardinië, alsmede in Tunis alle militaire voorberei dingen zijn genomen om de veree- nigde naties een nederlaag te doen lijden. Niemand mag deze maatre gelen der Spilmogendheden onder schatten wat betreft de beteekenis voor de geallieerde oorlogvoering. Zij zijn beslist onaangenaam, om dan nog maar heelemaal te zwijgen van de tegenmaatregelen, waarvan men aan de zijde der geallieerden niets weet. Hoe is het mogelijk, dat men na de landing der Amerikanen in Marokko en Algerije abosluut geen rekening meer - houdt met Rommel? Radiotoespraak van Laval. De Fransche -regeeringsleider Laval heeft Vrijdagavond een radio-toe spraak gehouden en daarin o.a. ge zegd, dat Roosevglt door zijn aan val op Fransch Noord-Afrika de Tijdens z(jn kort oponthoud in Nederland legde Rijksminister dr. Göbbels bij de graven der gevallenen op den Grebbeberg een krans neer. |j$S Bildberiaiiter 5. Fritx-Stapl-F.ax Rolland m) betrekkingen tusschen de Ver. Sta ten en Frankrijk op onherstelbare wijze verbroken heeft. Hij betoogde, dat Frankrijk met zich zelf nooit iets tegen de Ver. Staten zou onder nemen wat men in Amerika als in correct zou kimnenuitleggen. Laval heeft aan den Amerikaan-, échen ambassadeur Leahy verklaard, dat hij éen absoluut goede verstand houding met Duitschland wenscht, daar dit de eenige ba éis is voor een vrede zin Europ... Laval zeide onwrikbaar in een overwinnend Duitschland te geloo- ven maar de politiek van goede verstandhouding ook te voeren als Duitschland overwonnen mocht zijn. De Fransche regeering is niet tegen een legioen vrijwilligers ter verde diging van het imperium voorname lijk met het oog op het bolsjewisti sche gevaar. Laval meende, dat de Amerikanen de Fransche.. koloniën nemen in ruil voor wat Japan hen heeft afgenomen. Ik ben voor een vrij bewind, zoo vervolgde de premier, maar nooit zal ik toelaten, dat de democratie, die Frankrijk vroeger bezat, op nieuw aan het roer komt. De dag zal komen, waarop over Algiers weer de Fransche vlag zal wappe ren. Hij herinnerde aan dp houding der Ver. Staten inzake Madagascar, de Antillen en Alexandrië. Hij zei- de, dat president Roosevelt door een methodische voorbereiding de ver dedigingsmiddelen van Frankrijk in Noord-Afrika geblokkeerd en ver zwakt heeft. Sinds hun aankomst in N.-Afrika hebben de. Amerikaan- sche autoriteiten aangetoond, welk lpt Frankrijk ten deel zou vallen, indien Roosevelt de overwinning behaalde. Voorts deelde Laval nog mede, dat thans van alle kanten vrijwilli gers zich aanmelden om de Fran sche bezittingen tegen de Engel- schelt en Amerikanen te bescher- Ten slotte sprak hij zijn vertrou wen uit in de politiek van Montoire. Er bestaat geen Europa, zoo besloot hij, zonder Frankrijk en het Fran sche rijk. Hoe gedragen zich de Amerikanen? In een hoofdartikel stelt de N°o- veaux Temps de methoden der Engelsch-Amerikaansche bezetting van Marokko' en Algiers aan de kaak. Fransche officieren die zich voor hun vaderland uitspreken, worden bedreigd met geeseling. De joden in N.-Afrika krijgen deq|% overhand, maar tegenover de Mo- hamedaansche vrouwen gedragen de AmeMkaansche soldaten zich zoo vlegelachtig, dat de Sultan .van Ma rokko reeds verontwaardigd offi cieel heeft geprotesteerd. BERLIJN,'20 Nov. - De A.N.P.- correspandent meldt: Het waS te verwachten, dat de Duitsch-ïtaliaansche pantserarmee geen pogingen zou doen, Bengasi te verdedigen, daar de ligging van de?e havenstad zich hiertoe niet 'bijstér leent. Rommel heeft het beter geoor deeld, de stad te ontruimen, nadat alle voor de oorlogvoering belang rijke installaties waren, verwoest. Hiertoe hebben de strijd krachten van de as voldoenden tijd gehad, daar het achtste Britsche leger de bewegingen van de Duitsch-ïtaliaansche pantserarmee niet kan volgen en thans nog slechts in een aan zienlijk verlangzaamd tempo op rukt. Dit is ten deelé een ge volg van de gevechtstactiek van Rommel, die voortdurend den indruk heeft gewekt, dat hij op een gegeven punt dén opmarsch der Britten zou trachten te stui ten en door zijn manoeuvres ge neraal Montgomery heeft ge dwongen, zijn strijdkrachten te ccncentreeren en daarheen te leiden, waar de operaties zeer moeilijk waren. Daarbij' hebben de achterhoeden van de Duitsch- ïtaliaansche troepen een groote gevechtskracht ontwikkeld en" den Britschen opmarsch door uitgebreide mijnenvelden aan zienlijk belemmerd. Dank zij het dappere optreden van de achterhoeden kunnen de ope raties der Duitsch-ïtaliaansche troe pen volgens dé vastgestelde plannen onbelemmerd worden uitgevoerd. Deze geordende terugkocht ver schilt, naar militaire kringen alhier doen uitkomen, volkomen vaq die van generaal Alexander in den af geloopen zomer. Het' achtste leger vindt thans niets, dat het op zijn verderen opmarsch van nut kan zijn. Het achtste leger wordt door de optredende stagnaties steeds meer uit elkaar getrokken en dienover eenkomstig verzwakt. Hiertoe dra gen ook de voortdurende aanvallen van de Duitsche en Italiaansche luchtstrijdkrachten bij.- De Egelsëhen zijn ér door dit alles niet in geslaagd, een omsingeling der Duitsche en Italiaansche troe pen tot stand te brengen en op het Noord-Afrikaansche strijdtooneel vormt Rommels pantserarmee nog steeds .een factor van niet te onder schatten ..gevechtskracht, Rommels terugtocht. In aanvulling op het legerbericht wordt er nog op gewezen, dat de steile helling van het Dahan-plateau in Zuid-Tunis een «doeltreffend ter reinhindernis vormt voor eén op marsch in de richting Oost-West. Men kan dus aannemen, dat alle mi litaire operaties zich zullen beper ken tot het kustgebied. In Benghasi zijn na het verbek der spiltroepen alle militaire en voor het verkeer belangrijke installaties vernield. Sedert de ontruiming van Derna poogden deEngelschen door éen snelle stoot in Z.W.-richting El Agheila, de Zuidelijkste punt van de groote Syrte te bereiken om zoo het pantserleger van Rommel in de bocht van Benghasi te omsingelen, welk plan door den maarschalk evenwel verijdeld werd. Tijdelijk ontstane hachelijke posities en ver liezen moesten op dén koop toege nomen worden om den hoofdstrijd krachten voorsprong-aan tijd en ter rein te verzekeren. Het Duitsch-ïtaliaansche pantser- - "leger werd teruggetrokken in een gebied dat maandenlang etappege- bied voor de spiltroepen was ge weest en waar opslagplaatsen voor benzine, munitie, .watér en voedsel voorziening lagen. De Engelschen strijden in een ge bied dat thans van alle hulpmidde len ontbloot is. In Tunesië. Aan de Westgrens van Tunesië is het woord vooralsnog in hoofdzaak aan de luchtstrijdkrachten. Een oorlogs-verslaggever schrijft daarover: Bij dag en nacht werden land troepen, munitie en voorraden door de luoht en over zee over de Straat van Sicilië naar Tu nesië gebracht en reeds kort na aankomst op het grondgebied van het Fransche departement Alle levensmiddelen, bestemd voor den uitvoer naar Frankrijk of voor de voorziening vande In- heemsche bevolking, zijn door de Engelsch-Amerikaansche troepen terstönd na hun landing in beslag genomen. Voorts gelastte de opperbevelhebber der Amerikaansche strijdkrachten de algemeene mobilisatie van alle weerbare Franschen. Daarbij vergiet dan nog de Gaullis tische radio Krokodillentranen over het lot der „ongelukkige Franschen van het bezette gebied" die zooge naamd onder de terreur dep Duit- :che bezetting leven. Men moet de correctheid der Duitschers erken nen, die hun requisities lot het noodzakelijkste beperken, maar daarvoor dan ook volgens een fat soenlijken koers van den franc be talen. hebben de Duitsche troepen hun stellingen aan de Tunesisch-AI- gerijnsche grens betrokken om hier den stoot van het Westen uit op te vangen. Aan de grens van Tunesië liggen op dit oogen- blik de Duitsche troepen tegen over de Amerikanen. Het karak ter van de wederzijdsche acti viteit van dit oogenblik wordt gekenmerkt door wederzijdsch voelen en tasten. Hier zal de nieuwe generatie van Amerika voor de eerste maal met de soldaten van de jonge Duitsche weermacht den degen kruisen. Nog" ontbreekt het Amerikaansche gros. Wat zich in lange vrachtauto colonnes naar Tunesiëbeweegt, Zijn versterkte voorhoeden, bestookt door Duitsche gevechtsvliegtuigen. De vijandelijke infanterievoorhoe- den beschikken slechts nu en dan over pantServerkenningswagens. De bezetting van het land gaat onge stoord verder. Naar de Engelsche berichtendienst uit Pretoria meldt, is de vroegere minister-president van Zuid-Afrika, Hertzog, overleden. Bezuiniging is in ieders belang. Degenen, die gedurende 1939/40 een volgens de thans geldende nor men buitengewoon hoog verbruik aan gas en electriciteit hadden, bes- vonden zich tot voor kort in de aan gename positie, dat zij ook in de tegènwoordige tijdsomstandigheden! er tamelijk royaal mee konden om springen. De instelling van de maxi- nvqmrantsoenen heeft daaraan een eind gemaakt. Dit beteekende niet, dat den verbruiker van een normale hoeveelheid gas of electriciteit een verder gaande beperkièg werd opge legd dan de bestaande van 75 van het verbruik* v^p 1939/4,0. Slechts in het geval, waarin het toegestane rantsoen onredelijk h'oog zou zijn. wordt van dezen maatfegel gebruik gemaakt om het rantsoen in overeen stemming te brengen met een rede lijk te achten verbruik. Iedereen moet nu doordrongen zijn' van het feit, dat hij verplicht is te bezuinigen, en dit is niet alleen eeji gemeenschapsplicht, maar het is ook ieders eigen belang om het toege stane rantsoen niet te overschrijden» De beperking van het -gas- en elec- triciteitsverbruik *is een hoogst ern stige zaak en een beroep van de overheid op aller medewerking mag hier zeker nog eens worden her haald. Wie dit te laat beseft, rit straks in het duister. j Twee jaren sociaal werk van den nieuwen tijd. Wat de Duitsche en Nederland sche organisaties, op sociaal gebied hief te lande werkzaam, namelijk de N.S.V. en de N.V.D., zoonrede de stichting Winterhulp, sedert haar in stelling tot stand hebben weten te bréngen, wordt aanschouwelijk en op aantrekkelijke wijze aangetoond in de expositie, die heden in een der tuinzalen van den Dierentuin tè Den Haag is geopend en die dagelijks van 1018 uur voor iedéren belang stellende toegankelijk wordt gesteld. Bij de Opening, gisternamiddag''te vier uur, waren aanwezig o.a. de Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss Inquart, Hauptdienstleiter Schmidt, de directeur-generaal van N.V.D. en Winterhulp Nederland, F. W. van Vloten en verder vertegen woordigers van N.S.D.A.P. en NS.B. en hare nevenorganisaties. Bereichsleiter W. Möller van het Amt für Volkswohlfahrt hier te- lande, leidde de tentoonstelling met een korte toespraak in. De Rijkscommissaris,Rijksminister Seyss Inquart, verklaarde met en kele hartelijke woorden de tentoon stelling geopend. Philips schenkt f 350.000 aan Winterhulp. Winterhulp heeft de mededeeling ontvangen, dat ook de Philipsfa- brieken hun gift dit seizoen belang rijk verhoogd hebben. Werd het vorige jaar 277.800 ge schonken, thans niet minder dan 350.000 toegezegd,. Dit prachtige bedrag zal aan Win terhulp worden uitgekeerd - in zes maandelijksche termijnen, waarvan 'de eene inmiddels ontvangen is. Moge dit voorbeeld door' velen gevolgd worden. Laat allen hun gift verhoogen opdat hun bijdrage een offer wordt. Een offer in het belang van onze eigen Nederland sche volksgenooten. 's-GRAVENHAGE, 21 Nov, - Ge durende het tijdvak van 22 Nov. 1942 tot en met 2 Jan. 1943 geven de met „04 verlichting", „05 verlichting", „06 verlichting" en „07 verlichting", gemerkte bonnen der bonkaart S 108 en de met „26 verlichting" en „27 verlichting" gemerkte bonnen der bonkaart S 208 elk recht op het koopen van 2 liter petroleum. Op Zondag 22 November 11.80 uur v.m. Hilversum I naar de uitzending „De stem der SS". Een vraaggesprek tusschen den voorman der Germaansche SS in Nederland, Feldmeyer, an een oor logsverslaggever aan het Oostfront. Het SS-Ersatzkommando' Neder land'deelt ons mede: De mogelijkheid bestaat thans ook voor vrouwen en meisjes van Nederlandsche nationaliteit, in den leeftijd van. 17 tot^O jaar, zich in te zetten als nachrichtenhelferin (help sters voor den berichtendienst). Ken ner 'van dé Duitsche taal ig ge- wenscht. Nadere inlichtingen geeft het SS- Ersatzkommando Nederland, den Haag, Stadhouderslaan 132. Het SS-Ersatzkommando deelt one mede,- dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen Vervoegen ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor ben, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervul len, dat thans de mogelijkheid be staat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De oplei ding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS in Nederland willen toetreden. 22 Nov. 10 uur Amsterdam school, Tepenweg. 23 Nov. 11 uur Utrecht, Wehr- machtsheim, Mariaplaats. 24 Nov.' 10 uur Amersfoort, Dienstgebouw, Leusderweg. 25 Nov. 10 uur den Haag, café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. B(j onze vrijwilligers. Kameraadschap aan het front. Ondanks de modder vin den onze mannen een oogenblik tyd, om het verkwikkende sigaretje pp te steken. (SS BK Zeijmer-O H-P H Rij r

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 1