Offensiet en defensief aan het Oostfront. Wij kennen de Nederlandsche „Darlannetjes DAGBLAD VOOR BEKENDMAKING. Vele schepen tot zinken gebracht Aanvalsplannen der bolsjewieken. Duitsch optimisme sedert de landings pogingen in Afrika. Rommel deed een goeden rui\. Cripps uil hel oorlogs- kabinet gelreden. Gevechten lusschen verkenningsafdeelingen. I Benghazi ontruimd. De N.S.B. blijit op teven en dood verbonden met alle Nat Socialisten en Fascisten in Europa „Wie mei zijn slroom niel zuinig ie, Zil weldra in de duisternis". Keuringen voor de Waffen- S.S. en hel legioen. - Boler of rundrot op bon 58. Zuinig met gas en elektriciteit! Strenge straf op over schrijding van het rantsoen. Boole en afsnijding. Deze courant verschijnt dagelijks. Abonnementsprijs per' 3 maanden by uitbetaling voor Alkmaar 2.10; Aboni voorul franco door het geheele Rijk 2.6 Losse nummers 5 cents. Tel. Administratie (abonn., advert.) 3320, Redactie 3330. ALKMAARSCRE NOORD-HOLLAND Prijs der gewone advertentiën in due Editie 0.10 per m.Mi, mlnim. 14 m.M. 1.40, elke 31/, m.M. meer 0.35. Tarieven v. d. geheele 'oplag; op aan vraag. Litg. N.V. Bock- en Handels drukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar, postgiro 31060. 144e Jaargang No. 275 4 pagina's HoofdredacteurA. R. JONKER, Alkmaar, Maandag 23 Not. 1942 HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 22 Nov. - (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: „In het gebied van Naltsjik maakten Duitsche en Roejneen- sehe troepen bij succesvolle aan- valsgevechten in het bergach tige terreii\ een groot aantal voertuigen en 'oorlogstuig buit. Twee groepen vijandelijke strijd krachten werdén in den Terek- sector omsingeld en vernietigd Een'eigen aanval trof den vijand in de flank en berokkende hem zware verliezen. In het gebied ten Zuiden van Stalingrad en'in de groote bocht -van den Don duren de verbitter de afweergevechten voort. Duitsche en Roemeensche troepen maakten bij een tegenaanval 600 ge vangenen en vernietigden 25 tanks. 36 andere bolsjewistische tanks wer den op 20 en 21 November door een gepantserde divisie stukgeschoten. Duitsche en Roemeensche lucht strijdkrachten steunden de eigen trqepen en brachten' den vijand in onophoudelijke aanvallen op gereed staande tanks, formaties infanterie, ontladingen en colonne^ van voertui gen zware verliezen toe. In Stalingrad werden bij acties van stormtroepen opnieuw zwaar versterkte steunpunten veroverd en op een andere plaats aanvallen der bolsjewisten afgeslagen. Bij Wor ones j werd een sterke vijandelijke stoottroep in de pan gehakt. Plaatselijke aanvallen van den vijand ten Zuidoosten van het Ilmen- meer mislukten in verbitterde ge vechten. Po-gingen om de Newa over te steken, stortten in het geconcen treerde Duitsche artillerievuur ineen. Duikbommenwerpers zetten de aanvallen op den Moermansk-spoor- weg voort. In Cvrenaica wederzij dsehe leven dige" activiteit van verkenningstroe- pen. De eigen bewegingen verloopen 'volgens de plannen. Duikboot- en vliegtuigactie. Formaties gevechtsvliegtuigen bombardeerden overdag en 's nachts vliegvelden, waarop vele vliegtuigen stonden in het Algerijnsche kustge bied, alsmede de-havens van Bougie en Philippeville. Een Duitsche duik boot plaatste in de Middellandsche Zee drie treffers op een formatie slagschepen, die door een •vliegtuig^ moederschip en kruisers beschermd werd. Dezelfde duikboot torpedeerde van een convooi twee vrachtschepen en een torpedojager. Zij iuaren geen verrassing VQor de Duitsche leger leiding. De laatste dagen valt er een toe genomen activiteit der bolsjewisten waar te nemen'in het gebied ten Z. van 'Stalingrad alsmede in dat van de Don-bqcht. Volgens militaire kringen te Berlijn zijn deze aanval len waarschijnlijk het begin van een nieuw bolsjewistisch offensief, met als zwaartepunt het gebied aan de Don-bocht. De weersgesteldheid, des nachts vorst, overdag dooi en vaak regen, werkt belemmerend op de operaties, doch maakt deze nog niet onmogelijk. Het verlies van Stalingrad en van de controle over de M£olga leidt tot een zoodanige vermindering van het bewapeningspotentieél der Sovjet- Unie en van de tot haar beschikking staande voorraden, dat de bolsje wistische legerleiding wel iets moest ondernemen om te trachten, in de zen toestand verandering te bren gen. Ongetwijfeld heeft Moskou het begin van het koude jaargetijde hiervoor het geschiktste oogenblik geacht. Het is echter bekend, dat de Duitsche legerleiding van de het vo rig jaar opgedane ervaringen ge leerd heeft en maatregelen heeft genomen om een vermindering van de gevechtskracht ook tijdens de felste koude is' voorkomen. Het was de Duitsche legerleiding op grond van waarnemingen door verkenningsvliegtuigen bekend, dat de bolsjewisten strijdkrachten con centreerden, kennelijk met offen sieve bedoelingen. In «het gebied van den Terek stel len de bolsjewisten alles in het werk om de bedreiging van den laatsten hun overgebleven toevoerweg uit het Zuiden, den Georgischen Heir- weg, teniet te doen. Hier in de om geving van Ordjonikidse hebben zich verbitterde gevechten afge speeld, waarbij de bolsjewisten, zijn teruggeslagen. De Duitsche en Roemeensche troe pen zetten, volgens de laatste be richten, met succes ten 1 Z.O. van Alagir hun aanvallen op cl en Geor gischen Heirwèg voort en hebben 'in weerwil van het wanhopige verzet der bolsjewisten den toegang tot het centrale t gebied van den Kau; kas* veroverd, Het Duitsche legerbericht van 21 November luidt', als volgt: „In het gebied van de Terek heeft de vijand Uflldnekkige aanvallen gedaan, die evenals tot dusver zün afgeslagen onder zware, bloedige verliezen voor de bolsjewieken. Bij de succesvolle of- en defensieve gevechten in- dit gebied werden van 25 October töt 19 Növember 18.300 gevan genen gemaakt en 189 tanks, 283 stukken geschut en 630 zware infanteriewapens buitgemaakt of vernietigd. Ten Z. van Stalingrad en in de Kalmukkensteppe is de vijand met sterke, door tanks gesteunde strijd krachten tot den aanval overgegaan. Een gemotoriseerde vijandelijke af- deeling werd daarbij in de pan ge hakt. Ook aan den benedenloop van den Don dul-en de verbitterde af weergevechten van Duitsche en Roemeensche troepen voort. Een door onze stellingen heengebro ken versterkt regiment Sovjet-ruiterij werd omsingeld en vernietigd. Een poging van den vijand om met talrijke boo,t;ert de Newa over te steken is misluktin het geconcentreerde Duitsche afweervuur. Bij plaatselijke gevechten aan dit front werden 60 taai verdedigdé Sovjetkazematten gengjnen. Bij een actie van stormtroepen vernie tigde een formatie der Waffen-SS een vrij groot aantal gevechtsstellingen en berokkende den vijand zware verliezend Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in het Hooge Noorden een traject van den Moermansk-spoorweg met goede uitwerking aangevallen. In Cyrenaïca én aan de Tunesisch- Algerijnsche grens hebben zich. succes volle gevechten van verkenningsgroep jes 'ontwikkeld. Ravitailleeringskolonnes van den vijand werden gebombardeerd. In den strijd tegen de Britsch-Ameri- kaansche étappevloot heeft een Duitsche duikboot ten' Westen van Gibraltar van een krachtig beveiligd* convooi drie transportschepen van tezamen 15,000 ton vol oorlogstuig tot zinken gebracht en een vierde schip getorpedeerd. De luchtmacht plaatste bomtreffers op twee vrij groote koopvaarders voor Algiers en Philippeville en op de haveninstallaties van heide steden. Luchtaanvallen wer den voorts nog gericht op vliegvelden en spoorweginstallaties. Hangars en ge parkeerde vliegtuigen geraakten in brand. In de bezette gebieden in het Westen zijn 6 Britsche vliegtuigen neergescho ten. In den nacht van 19 (bp 20 dezer vlogen twee Britsche gevechtsvliegtui gen, elk meti een zweefvliegtuig op sleeptouw, napr Z.-Noofwegen. Een ge vechtsvliegtuig en beide zweeftoestellen werden gedwongen te landen, de meege- voerdis groepjes saboteurs,, tot den strijd genoopt en tot den laatsten man neer- gemaaid. In de periode van 1 tot 20 November heeft de Britsche luchtmacht 249 vlieg tuigen verloren, waarvan 120 boven de Middellandsche Zee en Noord-Afrik'a. Luchtdoelartillerie en schepen der ma rine zijn hierbij met 40 stuks betrokken. In dezelfde periode zijn in den strijd tegen Groot-Britannie 97 eigen toestel len verloren, gegaan. In de gevechten tegen, de vijande lijke landingsvloot in de Middelland-' sche Zee heeft de duikboot onder be vel van kapitein-luitenant Dommes zich bijzonder onderscheiden. Zooals békend gemaakt in een extra-bericht vielen Duitsche duik- booten in het Noorden van den At- lantischen Oceaan een convooi aan en brachten er tijdens dagenlange hard nekkige geveehten vijftien schepen, tezamen 78.000 brt., alsmede twee tor pedojagers en een corvet van tot zin ken. Vier schepen werden door tor pedotreffers beschadigd. Bovendien brachten de Duitsche duikbooten bij Noord- en Middel- Amerika en ten Oosten van Kaapstad acht schepén met 42,000 brt. tot zin ken. Een schip werd getorpedeerd. Aldus verijl de vijand, behalve de genoemde beveilingsschepen, wederom 23 schepen met In 'totaal 120.000 brt. van zijn koopvaardijtonnage. Tijdens de gevechten met het convooi onderscheidde de duikboot, dié onder bevel staat van kapitan-leutnant Schneider, zich bijzonder. VERDUISTER GOED ZON 22 Nov. onder: 16.41 23 Nov. op: 8.12 MAAN 22 Nov. op: 17.05 onder: 7.15 22 Nov. Volle Maan. Duitsohe vlgoteenheden In de Noorde lijke IJszee. Begeleid door torpedo- booten en torpedojagers gaat de tocht door de scheren IK VftakeimftruvTiqaMtf;? Kp Dicht naast elkaar als honingraten liggen de holwoningen der inboorlingen van Tunis. Twee verdiepingen, twee deuren, geen venstersin deze behuizingen brengen deze Noord-Afrikaners hun primitief leven door. (Deutscher Verlag-Reela-Pax Holl. m) Nu sëdert de landing der Engel- schei en AmeMkaansclie troepen in Noord-West Afrika twee weken ver loopen zijn en de toe-rindi eenigszins kan wo-rden overzien, meent men het verdere verloop déf gebeurtenissen in deskundige Duitsche kringen met optimisme tegemoet, te kunnen zien. De tang, waarmede men van Anglo-Amerikaansche zijde sde Duitsch-Italiaansche strijdkrachten in Noord-Afrika door een opmarsch uit het Oosten eri het Westen uit had willen omvatten, heeft zich niet snel genoeg kunnen sluiten, zoodat de strijdkrachten van de as "stellingen hebben kunnen betrekken, welk® voor het bieden van tegenstand zeer gunstig zijn. Maarschalk Rommel staat thans in het gebied van El Agheila, de stel ling, die hij van het begin af voor het voortzetten vair den tegenstand op het oog had, terwijl de tegenstan der van zijn. basis weggelokt en zijn offensieve kracht verlamd is: De andere helft van den tang, die, van het Westen komend, zich van "Tunis meester moest maken en daar na de basis van Rommel vernieti gen, staat pas aan de Tunesische grens, waar de eerste schermutselin gen tusschen de -voorhoeden begon nen zijn. De Engelschen en Amerikanen zijn er niet in geslaagd in de strate gische positie in het Middellandsche Sir Stafford Cripps is uit het oorlogskabinet getreden en heeft den post van minister voor vlieg tuigproductie aanvaard. Deze benoeming en die van Eden tot woordvoerder van de regeering in het Lagerhuis hij blijft tevens minister van Buitenlandsche Zaken worden de belangrijkste kabi netswijzigingen genoemd welke Churchill als premier tot stand ge bracht heeft. Churchill, zoo wordt gezegd, heeft met Eden den man benoemd, die, naar hij meent, waar schijnlijk zijn opvolger zal worden. Cripps' plaats in het oorlógskabi net zal worden ingenomen door den- minister van Binnenlandsche Za ken Herbert Morrison, die. tevens zijn oude functies behoudt. zeegebied een wijziging te gunste- te kunnen brengen, eerder kan men volgens Duitsche militaire kringen tan het tegendeel spreken. Rommel heeft in Cyrenaica een woestijngebied met niets dan ver woeste steunpunten prijsgegeven, doch 'daarvoor in de plaats in funis een basis gekregen, waar de ver- keerstoestanden te vergelijken zijn met die in Europa. "Volgens militaire kringen een goede ruil. Bovendien heeft de Verbinding met Tunis en Sicilië zich aanmerkelijk ten gunste van de strijdkrachten der as gewij zigd. ROME, 21 Nov. (Stefani). - Het weermachtbericht luidt als volgt: „In Cyrenaica geduchte bedrijvig heid van afdeelingen der voorhoede. De troepen van de as, hebben, na militaire installaties onbruikbaar te hebben gemaakt, Benghazi ont ruimd, dat voor de derde maal in dezen oorlog in handen van den vij and is gekomen. Gevechten tusschen verkennings afdeelingen in het Algiers-Tunesi- sche grensgebied zijn ten gunste van de strijdkrachten der as afgeloopen. Vliegvelden, haveninstallaties en gemeerde schepen zijn door Itali- aansche en Duitsche luchtformaties in -Fransch Noord-Afrika aangeval len. Turijn heeft vannacht een aanval ondergaan van Britsche vliegtuigen, die in opeenvolgende golven een groot aantal brisant- en brandbom men lieten vallen, vooral op wijken in het centrum van de stad. De scha de is aanzienlijk. Onder dé burger bevolking'werden 29 dooden en 120 gewonden geteld. Drie aanvallende vliegtuigen werden neergeschoten, In het legerbericht van 22 Nov. wordt slechts van luchtacties mel ding gemaakt, o.a. van een succes vollen aanval van Duitsche ge vechtsvliegtuigen op door den vijand in Fransch Noord-Afrika bezette vliegvelden. X - 's-GRAVENHAGE, 21 November. Het Bureau van den Wehrmacht- beféhlshaber in Nederland, maakt bekend: Het vonnis van den Krijgsraad, waarbij te Arnhem 15 Nederlandei's wegens brandstichting als saboteurs ter dood veroordeeld zijn, is door den Wehrmachtbefehlshaher bevestigd. Een gratieverzoek is afgewezen, daar dit misplaatst* is tegenover gemeene, onverantwoordelijke schade lijke elementen, die bij vergeefsche pogingen om de bezettende macht schade te berokkenen zieh niet hebben ontzien een heele reeks kleine Nederlandsche boeren de oogstopbrengst van een geheel jaar en ten deele ook nog huis en hof te ontnemen. Dergelijke gemeene handelin gen zijn eerloos en eerioozen vinden geen gënade. De doodvonnissen zijn door fusilleeren voltrokken aan de volgende saboteurs: Gerrit van 't Einde, Frans Teelen, Jan Rodert, Cornells Lughthardt, Wilhelm van der Marten, Willem de Weerd, Fredérik de Weerd, Klaas 'Bakker, Gerrit van Werven, Jan Ëekhuis, Hendrik Eekhuis, Bernard Immerzeel, Anton Siedenburg, Gerrit Nleuwenhuis, Wilhelm Lenzen. Hierbij wordt bovendien uitdrukkelijk op het volgende gewezen: Mochten gevallen van dergelijke gemeene handelingen tegen de eigen volksgenooten zich opnieuw voordoen of andere misdaden, waarop de doodstraf staat, worden gepleegd, die een zoo verraderlijke, eerlooze geestesgesteldheid bij den dader doen blijken, dat een kogel voor hem zonde zou zjjn, dan zidleh de doodvonnissen door ophanging worden voltrokken, Deze mededeel ing is de laatste waarschuwing aan ieder, dien hét aangaat. U il .ui.!, i 5 Muuert over de les van Noord-Afrika. UTRECHT, 20 Nov. - De persdienst van de N.S.B. meldt: Onder den titel „Europeesch front" geeft Mussert in Volk en Vaderland van deze week interessante beschou wingen naar aanleiding van de jong ste gebeurtenissen in Noord-Afrika. Na op de voor- en nadeelen van den niéuwen, toestand voor beide partijen te hebben gewezen, wijst Mussert "er op, dat na den ondergang van het Romeinsche rijk, Europa zich heeft teruggetrokken op de Noordkust van de Middellandsche Zee, met het ge volg dat de Zuidkust werd gebruikt tegen Europa. Van-af het oogenblik echter dat Frankrijk in 1830 Algiers bezette, groeide langzaam, zeer lang zaam 4t besef, dat de Middellandsche Zee een binnenzee is, een besef dat gemeengoed geweest zal zijn toen het Roqneinsche imperium op het hoogtepunt van zijn bloei stond. „Nog is dit -besef maar klein. De Aknerikaansche inval bferagt nu reeds dit goede met zich, dat wij Euro peanen, ons er plotseling van bewust worden; dat wij de Middellandsche Zee hebben te beschouwen als een Europeesche binnenzee en dat het éen levensbelang is, dat de nieuwe Algerijnsche zeeroovers, komende uit Amerika, met de opdracht om. Europa voor het Jodendom te ver overen, er uit gezet worden. Dit zal geschieden door Hitler en Mussolini en als dit gebeurd is, zal Noord- Afrika deel uitmaken van Europa als in den Romeinschen tijd. Europa's vrijheidsstrijd speelt zieh af om het bezit van vier binnen zeeën, n.l. de Noordzee, de Oostzee, de Zwarte Zee en de Middellandsche Zep. Europa's strijd zal geëindigd zijn en gewonnen, wanneer deze. vier onomstreden in Europeesche hand zullen zijn. r De leider vergelijkt verder de nobele figuren Pétain en Hindenburg en stelt tegenover hen den verrader admiraal Darlan. „Wij oude nationaal-socialisten", zoo vervolgt Mussert, „Rebben nu het werkwoord „darlannen" inge voerd; Wij hebben ons in deze l1/. jaar.na d"é Meidagen van 1940 zoo ontzaglijk geërgerd aan de kleine darlannen, die zich tot Mei 1940 keerden tegen het nationaal-soéia- lisme, soms op de felste wij-ze, of al thans zich „gedekt" hielden, omdat het zoo onvoordeelig was en die na 3e voltrekking van de bezetting on stuimig „Heil Hitler"- begonnen te roepen en luide verkondigden, dat zij nooit in de N.S.B. hadden willen komen, omdat de N.SR. niet natio- naal-socialistisch genoeg waas en niet „Dmtgdh-freimdlioh" genoeg Deze Darlannetjes in.spee, die w0 goed genoeg kennen om te weten, dat zij onmiddellijk de rol van Dar lan opvatten, zoo gauw ze de kat» daartoe krijgen, loopen er hier in Nederland bij bosjes rond, stijf ge armd met Duitschena, die hun spel letje niet doorzien kunnen of willen. Dank zij het inzicht van den Rijks commissaris en den cofnmissaris- generaal Schmidt, hébben zij het ech ter nog niet zoo-ver kunnen brengen, dat zij door den Führer-werden ont vangen, zooals met den echten Dar lan is geschied. Als er geen N.S.B. was geweeet, als' er niet die trouw op leven, en dood gegroeid was in de jaren, die achter ons liggen en waarin de strpd ons tot een granieten blok heeft ver- e-enig'd,.dan -zou misschien ook een Nederlandsche Darlan den weg tot den Führer hebben gevonden. Nu héb ik alleen, ma» last van do Nederlandsche Darlaimetje en die» last draag ik met mijn oude getrou wen, tegfci al het gekonkel en ge kuip in,' dat plaats vindt tegen 4? eerlijke open politiek van verbon denheid met de bruinh^mden van. Hitier en de zwarthemden van Mus solini, met de dragers van het nieu we Europa, die wij sinds October 1935 onwrikbaar volgen, wij zijn gehoond en get; en waarvoor wij als landverraders zijn behandeld. Betrouwbaar voor de vorming van het nieqwe Europa zijn, alleen natio naal-socialisten en fascisten en nie mand andérs. De Noord-Afrikaansche lel aal ons een aansporing sijh om nog meer dan te vorën te 'beseffen, dat wij staah ia het front der Europeesche solidariteit en dat wij zijn. getrouw tot in den dood aan de roeping, die wij met elkander te vervullen heb- De heJÉfjzenis van het Nederland sche volk, Ret steeds stérker in fe schakelen irii het Europeesche front. Wij waren, zijn en -blijven op leven en dood verbonden met pMs natio naal-socialisten en fascisten van Europa. Noord-Afrika brengt ons een stap dichter tot de Europeesche solidariteit, de noodzakelijke voor waarde voor het voortbestaan van ons werelddeel. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen ten einde gekeurd te worden. Tevens Wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervul len, dat thans de mogelijkheid be staat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De oplei ding vindt in Néderland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de WaffemSS en het legioen kunnen zich ook diegenen hielden, die tot de Germaansehe-SS in Nederland willen toetreden. 24 Nov. 10 uur Amersfoort, Dienstgebouw^ Leusderweg. 25 Nov. 10 ifur 'den Haag, café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. .8g Bij onze yrijwilligers. Wat onze jongens al niet zien en beleven. Op het „sobip der woestijn" wordt oen verkennings tocht gemaakt. Met elan worden dt kameelen bereden, alsof rij nooit eer ander rijdier gewend zijn gewees* SS PK Möbiw-O H«P H «i 's-GRAVENHAGE. 33 Nov, durende het tijdvak van 24 Nov. tot en met Zaterdag 5 1942 geeft elke der met „boter gemerkte bonnen van de bonkaart voor voedingsmiddelen recht op het koopen van 125 gram boter. Zij, die gedurende het tijdvak v«l 4 tot én m®t I Nov. j.L de bonna® „boter 58" bij den slager hebben ingeleverd, ontvangen gedurende bovengenoemd tijdvak per bon 490 gram rundv-et. 's-GRAVENHAGE, 21 Nov! - te verband met de positie van. de ko len, Beschikbaar voor do fabricage van gas en de opwekking van doe- triciteit. zal tegen hen, die meer electriciteit en/of gas gebruiken -dan hun is toegestaan, strenger moeten worden-opgetreden dan tot dusver in het algemeen is geschied, De verbruiker zal moeten begrij pen dat elke rantsoenoverschrijding den hcjbger kolenverbruik veroor zaakt en dat het totaal van a^le rantsoenoverschrijdingen in den lande een ontoelaatbaar groot kwantitm van de beschikbare kolen verslindt.' Derhalve ziet de directeur van ht Rijkskolenbureau zich genood zaakt mét nadruk op het volgende te wijzen: Rantsoenover^hrijding is niet toe gestaan. Iedere verbruiker dient zich aan zijn rantsoen te houden. Zoolang dan ook op een aanvrage tet herzie ning van het rantsoen nog niet is be slist, blijft het oorspronkelijk rant soen onveranderd* gehandhaafd. Het zal derhalve niet meer voorkomen, dat een boete wordt geannuleerd of gerestitueerd,' dan wel eèn afsnijding wordt opgeheven of niet uitgevoerd, omdat de verbruiker achteraf beweert, reden tot rantsoenovwr» schrijding t® hebben gehad. Zie vervolg po*. J r

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 1