DAGBLAD BOOR Sovjets drongen verdedigingsfront aan den Don binnen, AUCMAARSCJIE Operaties m verkenningsafdeelingen. Wat gebeurt er aan de verschillende gevechts fronten Ui: Distributie bescheiden. De toestand in Fransch West-Afrilca. Nieuwe tabel voor de Inkomstenbelasting. Bespoediging laden en lossen. Aanvangsuur der voorstellingen van het Deutsche theater. Wijziging op het besluit bezettingschaden. Deie courant verschijnt dagelijks. Abonnementsprijs per 3 maanden by vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Tel. Administratie (abonn., advert.) 3320, Redactie 3330. NOORD-HOLLAND Prfls der gewone advertentiën in deze Editie 0.10 per m.M., minim. 14 m.M. 1.40, elke 3*V9 m.M. meer 0.35. Tarieven v. d. geheele oplage op aan vraag. TJitg. N.V. Boek- en Handels drukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar, postgiro 37060. 144e Jaargang No. 277 2 pagina's HoofdredactoarA. R, JONKER, Alkmaar. Woensdag 25 Nov. 1942 Vijandelijke aanvallen ten Z.-O. van kei IImenmeer afgeslagen. Het Duitsche legerbericht van 24 Nov, luidt als volgt: In den Kaukasus verhinderde het ongunstige weer gevechts handelingen van grooteren om vang .Ten Z.W. van Stalingrad en in de groote bocht van den Don 2djn de Sovjets onder mee- doogenloos gebruik van men- schen en materiaal het verde digingsfront aan den Don bin nengedrongen. Tegenmaatrege len worden genomen. Tijdens de hevige en afwisselende ge vechten der beide laatste dagen zijn verscheidene honderden vij andelijke pantserstrijdwagens vernietigd. Formaties der Duitsche en Hoe' meensche luchtmacht kwamen on danks het voor vliegen ongunstige weer voortdurend in de gevechten op den grond tusschenbeide. In Stalingrad zelf slechts plaatselijke gevechtsactie. Nieu we hevige aanvallen van den vijand op verscheidene steun punten ten Z.O. van het 11 men meer stortten ineen. In het gebied aan den mond van de Wolchof werden vijandelijke transporttreinen door luchtaanval len vernietigd. In de Cyrenaica en aan de grens van Tunis en Algiers actie van ver kenningstroepen. Aanvallen van de luchtmacht overdag en des nachts waren gericht op concentraties Britsche pantserwagens en auto's in het Westelijk deel van de Cyre naica. In het Noord-Afrikaansche hoog land vielen duikbommenwerpers spoorwegdoelen, gemotoriseerde co lonnes en artilleriestellingen met goede uitwerking aan. Bij het bom bardeeren van schepen nabij Al giers in den nacht van 22 op 23 No vember troffen gevechtsvliegers S transportschepen waaronder een groot passagiersschip en een torpe dojager met zware bommen. Een Duitsche duikboot plaatste nabij Oran twee torpe'dotreffers op een kruiser, die door torpedojagers werd beveiligd. Verwacht wordt, dat de kruiser zal zinken. Luchtdoelartillerie der luchtmacht schoot in het Middellandsche Zee gebied vijf vijandelijke bommen werpers neer. Aan de kust van West-Frankrijk vernietigden Duitsche jagers vijf 4- motorige vijandelijke bommenwer pers. Een eigen toestel ging ver loren. In het Italiaansch legerbericht van 24 Nov. wordt o.a. gemeld, dat aan het front in Cyrenaica en aan de grens tusschen Algerije en Tunis operaties plaats hebben van ver kenningsafdeelingen. Duitsche vlieg tuigen hebben in de Algerijnsche wateren vijf koopvaardijschepen en een torpedojager getroffen. Boven de Middellandsche Zee werden vij andelijke vliegtuigen neergehaald. Italiaansche toestellen hebben het vliegveld Mikabba gebombardeerd. In de Middellandsche Zee is een vijandelijke duikboot vernietigd. De strijd aan het Oostfront. Zooals men uit het Duitsche leger bericht heeft kunnen zien, zijn de Sovjets een groot offensief ten Z. van Stalingrad vanuit het gebied der Kabmikkensteppe begonnen en de beweging van de tang ten N. van Stalingrad is gericht op de groote bocht in den Don. De slag in deze bocht is van Sov jetzijde allereerst een offensief met tanks en het welslagen daarvan hangt er vanaf of het gelukt de smalle stroken waarop de tanks rijden uit te breiden. Men verklaart in Duitsche mili taire kringen nog weinig van de operaties te kunnen zeggen, daar het nog wel enkele dagen zal duren eer de strijd zich duidelijker af tee kent. De Sovjets hebben wiggen in de Onvermoeid staan de mannen op de brug en bij de wapens .op den uitkijk. Het komt er opaan, ieder vliegtuig, elk schip, Iedere duikboot en elke torpedo- baan op bet juiste oogenbllk te onder leid» aklCtóock^oTw H m Duitsche verdedigingslinies gedre ven en het gaat er nu om of zij deze kunnen vrijmaken dan wel of de Duitsche en verbonden troepen de bedreigde plaatsen afgrendelen en de omsingelde pantserafdeelin- gen vernietigen. De Sovjets moeten hun pantserwagens door voldoende infanterie en artillerie laten volgen, zij moeten zoo het aanvankelijk succes consolideeren en tegenmaat regelen zijn reeds niet uitgebleven. Zoodat de bolsjewistische aanvals- kracht reeds merkbaar verzwakt is. De militaire caorrespondent van het D.N.B. wijst er op, dat er reeds symptomen op te merken zijn, waar uit blijkt, dat de aan de zijde der bolsjewisten van oudsher gapende kloof tusschen militaire leiding en militaire uitvoering nog grooter is geworden. Zij werpen hun laatste reservisten uit hét Oosten ig, den stryd en stellen nog eens het mili taire geluk op de proef, dat hun den vorigen winter ontzegd werd. Het k&n betwijfeld worden of de Sovjet-reserves superieur zijn aan de Europeesche strijdkrachten. De tijd werkt voor hen, die alles in veiligheid wisten te stellen wat zij aan vruchtbaren grond, steenko len, ijzer, benzine en onaantastbare posities noodig hebben. In Algerije en Tunis. Aan de grens tusschen Algerije en Tunis heerscht de stilte voor den storm. De luchtstrijdkrachten van de as zijn hier zeer sterk en vallen onophoudelijk het vijandelijke ra- vitailleeringsverkeer aan. Zij rich ten groote verwarring aan onder de in den strijd nog pnervaren Ameri- kaansche soldaten en vernielen vliegtuigen en startbanen van Ame- rikaansche en Engelsche vliegvel- Op weg naar Marseille ontmoetten de Duitsche troepeneenheden tijdens hun opmarsch de eerste Italiaansche troepen, die tegelijkertijd met de Duitsche troe pen de demarcatielijn hadden overschreden. (SS PK Kestner-H H-St-P H m) 's-GRAVENHAGE, 25 Nov. - De plaatselijke distributiediensten zullen op nader te bepalen tijdstippen gedurende het tijdvak van 3 tot en met 24 Decem ber 1942 tegen overlegging van de dis tributiestamkaart en tegen in ontvangst neming van een bon van het inlegvel bonkaarten „Voedingsmiddelen le peri ode 1943", alsmede nieuwe aardappel en groentekaarten uitreiken. Er zal wederom onderscheid gemaakt worden tusschen stad- en landkaarten. Voorts zullen de diensten tegelijk met de bovengenoemde kaarten nieuwe ta baks-, sigaretten- en versnaperingen- kaarten uitreiken. Bij deze uitreiking zal men opnieuw kunnen kiezen tusschen een tabaks- of sigarettenkaart en een versnaperingenkaart, met dien ver stande, dat mannelijke personen, die geboren zijn n a 28 December 1924 en vrouwelijke personen, die geboren zijn n a 28 December 1917, uitsluitend voor een versnaperingenkaart in aanmerking kunnen komen. Gedurende bovengenoemd tijdvak zullen voorts nieuwe bonkaarten voor zeep en toiletzeep voor kinderen worden uitgereikt. HET NOORD-AFRIKAANSCHE STRIJDTOONEEL. Ifaart vanPett De Duitsch-Italiaansche troepen gaan voort in Tunis belangrijke punten te bezetten. De strijd tegen vijandelijke luchtsteun punten in Aigerië, o.a. Rougie, Sockaras en Tobessa, wordt door sterke Duitsche luchtformaties gevoerd. De Amerikaansche troepen opereeren langs de kust van La Caile in de rich ting van Bizerta. Twee andere Amerika ansche colonnes opereeren in de richting van Be ja (Nedjerdal). den, waardoor verscheidene dezer reeds meer naar achteren verplaatst zijn. De spfltroepen beveiligen de tot nu toe bezette gebieden. Zij ver sterken door nieuwe troepen en oor logsmateriaal het van nature sterke bruggehoofd aan de N.-Afrikaan- sche kust. De langs de kust van Tu nis naar het Z. voerende spoorlijn en de wegen naar het binnenland zijn in handen der spilmogendhe- den. De troepenbewegingen worden zooveel mogelijk geheim gehouden. Fransche.. troepen zouden zich naar het Z. van het Atlasgebergte teruggetrokken hebben, omdat zij de bevelen van Darlan niet wilden opvolgen. Ook vele marine-officieren schij nen zich te verzetten tegen de be velen van overgeloopen hoogfere of ficieren. In de Cyrenaica. In de Cyrenaica worden nog slechts achterhoedegevechten gele verd. Rommel schijnt tijd te heb ben gewonnen om zich eerst van voldoende ravitailleeringsgoederen te voorzien. Voor de spiltroepen in de Libysche woestijn biedt de be trekkelijke rust na de zware af- weergevechten een welkome gele genheid zich in de thans betrokken nieuwe stellingen grondig voor den komenden strijd voor te bereiden. De Britsche legerleiding tracht haar troepen door het aanvoeren van benzine en nieuwe voertuigen weer mobiel te maken en door her ordening van formaties aanvalsope-. raties van grooteren omvang voor te bereiden. In bevoegde Fransche kringen heeft men nog geen bijzonderheden vernomen over de gebeurtenissen in Fransch West-Afrika. De gou verneur-generaal heeft zijn voorne men om zich onder admiraal Darlan te stellen door middel van den zen der van Dakar verspreid. De bezet ting van Dakar door Anglo-Ameri- kaansche troepen wordt beschouwd als een openlijke schending van de neutraliteit van een land, dat zich in een toestand van wapenstilstand bevindt. In Home is men van mee ning, dat dit alles in den toestand sedert de landing geen verandering brengt en men acht het niet nood zakelijk, dat de spilmogendheden Teeds safeelöke positie kieren. Krachtens een in 't verordeningen blad opgenomen besluit van den secretaris-generaal van het depar tement van Financien, houdende wijziging van het besluit op de in komstenbelasting 1941, wordt voor de kalenderjaren en de belasting tijdvakken welke na 31 Dec. 1941 aanvangen, egn nieuwe belasting tabel ingevoerd. Bestaat het zuiver inkomen in het kalenderjaar 1942 of in een be lastingtijdvak, dat in het kalender jaar 1942 eindigt, geheel of gedeel telijk uit aan inhouding van loon- belastirlg onderworpen inkomsten, dan wordt de belasting verminderd met de helft van het verschil tus schen de belasting, welke volgens de nieuwe tabel verschuldigd is over een zuiver inkomen, enkel be staande uit de aan loonbelasting on derworpen inkomsten en de belas ting, welke volgens de oude tabel verschuldigd is over een zelfde in komen. Bijzonderheden over de wijziging der loonbelasting. Volgens de nieuwe regeling zullen de loonbelastingkaarten bij beëindi ging van de dienstbetrekking bij den werkgever blijven. Het gevolg hiervan is, dat de werknemer bij het indiensttreden bij den werkge ver in den loop van het kalender jaar steeds een nieuwe werkne mersverklaring moet inleveren en dat de werkgever in zoodanig geval steeds een nieuwe loonbelasting- kaart moet aanleggen. Voor alle werknemers moeten loonbelastingkaarten en loonstaten worden aangelegd. Een uitzondering is gemaakt voor de werknemers, die uitsluitend huiselijke diensten ver richten en een loon (in geld en na- tura) genieten van niet meer dan 48.10 per maand. De werknemersverklaringen wor den in het vervolg in enkelvoud in plaats van in tweevoud opgemaakt. De inspecteur verleent de vermin dering bij een afzonderlijke beschik king en zendt daarvan een afschrift aan den werknemer. De verzoeken om vermindering behooren zooveel mogelijk in de maand December bij voorkeur schriftelijk bij den inspec teur te worden ingediend. De loon- belastingkaart dient daarbij niet meer te worden overgelegd. Werk nemers, die een aanslag in de in- kostenbelasiróg sulles Laadploegen worden in verschillende gemeenten ingesteld. Ter uitvoering van artikel 4 vgn de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsehe gebied van 19 October 1942 ter bespoediging van het laden en los3en bij het spoor weg- en binnenscheepvaartverkeer is in de Nederlandsehe Staatscourant een be sluit verschenen van de secretarissen- generaal van de departementen van Waterstaat, van Binnenlandsche Zaken en van Sociale Zaken. De laadploegen welke de vervoerder kan verlangen, wanneer de laad- of lostermijn dreigt te worden over schreden, worden gevormd uit hen, die zich daartoe vrijwillig melden, hen, die daartoe op grond van hun dienstver houding tegenover de gemeente ver plicht zijn (de gemeentewerklieden), hen, die krachtens het bepaalde in de verordening 42/1941, betreffende de ver plichting tot het verrichten van diensten, daartoe verplicht zijn. Krachten^ artikel 3 van de verorde ning stellen de burgemeesters de ploegen samen in overeenstemming met het ge westelijk arbeidsbureau. De diensten kunnen per etmaal gedu rende ten hoogste 6 uren en gedurende niet meer dan drie achtereenvolgende dagen worden gevorderd. De diensten moeten .ook op Zon- en Feestdagen worden verricht. De ploeg zal moeten optreden, wanneer de burgemeester het he vel geeft, hetgeen hij zal geven, indien de vervoerder den ploeg verlangt. Ten behoeve van het binnenscheepvaartverkeer stelt de burgemeester den ploeg slechts ter beschikking, indien de bevraeh- tingscommissaris dit eveneens wenscht. Er wordt er aan herin nerd, dat men bij het niet vol doen aan een bevel van den bur gemeester zich blootstelt aan een strafvervolging. Hun, die in een ploeg werkzaam zijn op grond van de verordening 42/1941 kan een jaar worden opgelegd. De vergoedingen voor de los- en laadwerkzaamheden worden door den burgemeester in over eenstemming met den gemach tigde voor den arbeid bepaald en uitbetaald. De vervoerder kan de geloste goede ren doen opslaan en in bewaring geven voor rekening van den rechthebbende. Indien zulks noodig mocht zijn, zullen de opslagruimten kunnen worden ge vorderd. Op verzoek van den vervoerder kan de burgemeester na vier weken tot verkocht. De vervoerder is alleen aansprakelijk voor opzet en grove schuld. De belang hebbenden worden er daarom met na druk op gewezen, dat zij goed zullen doen, zorg te dragen, dat het in- en uit laden binnen dè voorgeschreven ter mijnen geschiedt. Van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, dat deze week alle voor stellingen van het „Deutsche Theater in den Niederlanden" des avonds om 18 uur aanvangen. VERDUISTER GOED! zon 25 Nov. onder: i6.38 26 Nov. op: 8.17 maan 25 Nov. op: 18.58 onder: 10.11 2 Dec. Laatste kwartier. komen slechts voor een verminde ring in aanmerking, indien en voor zoover zij aannemelijk maken, dat zij in moeilijkheden zouden komen, ingeval met den kinderaftrek eerst bij de vaststelling van den aanslag in de inkomstenbelasting rekening zou worden gehouden. De werkne mer behoort het van den inspecteur ontvangen afschrift van de beschik king, waarbij een vermindering is toegestaan, aan den werkgever te overhandigen. Bij beëindiging van de dienstbetrekking behoort de werkgever dit afschrift aan den werknemer ter hand te stellen, opdat deze het weder bij een nieuwen werkgever kan inleveren. Kinderaftrek voor meerderjarige kinderen kan slechts worden geno ten, indien de inspecteur heeft be slist, dat de werknemer hierop aan spraak heeft. De werknemer moet hiertoe een verzoek tot den inspec teur richten. Iedere werkgever, die meer dan één werknemer in zijn dienst heeft, is verplicht een verzamelloonstaat bij te houden. Oude modellen mogen niet wor den opgebruikt. Werknemers, die uitsluitend huiselijke diensten ver richten behoeven niet op een ver- opfc^aBgaj,l0aBiellPW£teat Ie ««arden vermeld. ST. NICOLAASFEEST VREUGDE EN ARBEID OP 1 DECEMBER 1942. Er blijkt bij verschillende men- schen een misverstand te -zijn om trent het bovenstaande feest. Het blijkt voor te komen, dat kaartjes gekocht worden voor kinderen van 3 en 4 jaar. Hoewel dit niet is vermeld in advertentie en aanplakbiljetten, moge het toch als begrijpelijk ver ondersteld worden, dat een kinder- tooneelvoorstelling niet kan zijn voor kinderen van 3 en 4 jaar. De leef tijdsgrens is gesteld op 6 jaar. Kaartjes gekocht voor kinderen be neden 6 jaar kunnen ingewisseld worden bij wien ze gekocht zijn, of 's middags aan de zaal. DE EXTRA RANTSOENEN WORDEN MET 1 JANUARI AJ5. HERSTELD. Met, ingang van. 1 Januari a.s, zullen de tuinders en hunne ar beiders wederom de extra rantsoe nen brood, boter, vleesch en aard appelen voor zwaren arbeid ont vangen. De invoering van deze rege ling op een vroegeren datum stuit op moeilijkheden van administratie- ven aard. Tot en met October 1943 zullen deze extra rantsoenen worden verstrekt aan de bedrijven, waarin minstens 50 van de oppervlakte met groenten wordt beteeld. Ook de bedrijven van de bloemisterij en van de bloembollencultuur vallen dus onder deze regeling, mits in die be drijven minstens de helft van de be- drijfsoppervlakte met groenten wordt beteeld. De verstrekking van deze rantsoenen geldt thans onver kort voor alle tuinders en arbeiders, die in bovengenoemde bedrijven werkzaam zijn. Het inhouden van bet rantsoen, omdat mén toevallig gedurende een korten tijd geen zwaar werk in het bedrijf verricht, zal dus niet meer voorkomen. „Controleert Uw gas- en elee- triciteitsverbruik geregeld!" werkgemeenschap alkmaar der nederlandsch-duitsche kultuurgemeensGhap. Zondagmiddag zal mej. -^Aafje Top in de van Teylingenzaal van Hotel Proot een voordracht houden over Nederlandsehe gedichten van de Middeleeuwen tot heden. De bijeenkomst is uitsluitend toe gankelijk voor leden en genoodig- den; het secretariaat, Juliana van Stolberglaan 22, stelt een beperkt aantal introducties voor belangstel lenden beschikbaar. hoofdprijzen staats loterij. 20.000 12681 2000 15407 1500 13045 5000 2157 1000 4201 10797 400 10900 14089 15808 200 6512 21176 100 5140 8701 11343 12019 14828 17144 17153 19586 21613 GEKOZEN. In de laatst gehouden vergade ring van het bestuur der Banne Koe dijk werd in de plaats van den heer D. v. d. Woude, die bedankt had wegens de leeftijdsgrens, gekozen de heer P. J. Lammerschaag aldaar. HEERHUGOWAARD. Eerste winterconcert van H.U.G.O. - Zondagavond gaf de muziek vereniging H.U.G.O. haar eerste winterconcert in de geheel gevulde tooneelzaal van het café „de Zwaan" onder directie van den heer L. Oly, met medewerking van 't duo Wi-Jo. Vóór de pauze speelde H.U.G.O. haar zes nummers en na de pauze was het woord aan het duo. De mu ziek had veel succes, vooral de wals „Mondnacht auf der Alster" ver wierf een luid applaus. Het duo Wi-Jo wist na de pauze de aanwezi gen op prettige wijze bezig te hou den. Enkele bezoekers waren door hun lawaai erg hinderlijk voor de overige aanwezigen. In het verordeningenblad is opge nomen een besluit van de secr.-gen. van de dep. van Financien, van Bin nenlandsche zaken, van Handel, Nij- verh. en Scheepv. en van Landbouw en Visscherij, inhoudende een wij ziging van het besluit op de bezet tingschaden. Daarin wordt art. 5 vervangen door een nieuw artikel, volgens het- welke bezettingschaden ook aid. kun nen worden afgewikkeld, dat een daartoe door den secr.-gen. van het dep. van Financien aangewezen in stantie het desbetreffende goed, op de wijze door den secr.-gen. van het dep. v. Financien te bepalen, het zij door minnelijke regeling, hetzij door vordering in eigendom of ge bruik op grond van het algemeen vorderingsbesluit van de eigenaren of gebruikers overneemt. In geval, van een bovenbedoelde vordering stelt de secr.-gen. van het dep. van Financiën de aan be langhebbende toekomende schade loosstelling vast. De secr.-gen. regelt ook .de procedure voor de schade vaststelling en de uitbetaling der schadeloosstelling. Het besluit treedt heden in wer king met terugwerkende kracht tot 29 Oct. 1342. JOHAN DOOR HET RUYS-ENSEMBLE. Het blijspel Johan van Theo Lingen heeft gisteravond de toeschouwers, die het Gulden Vlies tot de laatste plaats bezetten, een amusanten avond be zorgd. Johan, de perfecte dienaar In alle opzichten, op het slot Zierndorf ia de figuur waar in dit blijspel alles om draait en de rol had voor Cor Ruys ge schreven kunnen zijn. Op uitnemende wijze heeft Cor Ruys de hoofdrol gespeeld. Hoe maakte hij bijv. van de telefoongésprekken, o.a. met juff. Knuppel en III, succesvolle alleen spraken. Elly v. Stekelenburg als de gravin gaf als het ware drie verschil lende figuren, die uitstekend voldeden. De overige rollen werden door Anton Ruys, Pierre Myin, en Marjan Bollinger en Gerard Schild zeer vlot gespeeld. Het décor, ontworpen door Elly van Steke lenburg, voldeed zeer goed. G. C. v. Gulik DE PRIJS VAN SIGARETTEN. In de Nederlandsehe Staatscou rant van 23 Nov. j.l. is opgenomen het prijsvoorschrift 1942, calculatie sigaretten, waarbij aan fabrikanten voorschriften worden gegeven voor de koetprijsberekening van sigaret ten. Hierdoor zal worden bereikt, dat de prijs niet hooger zal worden d$h in verband met den inkoopsprijs van de ruwe tabak en de werkelijke kosten plus toegestane winst noo dig zal zijn. Het voorschrift treedt 1 Jan. 1943 in werking. EXTRA-LEVENSMIDDELEN, GENOTMIDDELEN EN KOLEN. 's-GRAVENHAGE, 24 Nov. - In ant. woord op vragen, gerezen naaf aanlei ding van de verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Ned. gé- bied. wordt het volgende medegedeeld: Alle familieleden van' hen, die deel uitmaken of laatstelijk deel hebben uitgemaakt van de Waffen SS, of het Legioen, moeten zich voor een bewija van aanspraak wenden tot de Fürsorge- stelle der Waffen SS, 's-Hertogenbosch, Zoniusstraat 3. In alle andere gevallen, dus voor hen, die deel uitmaken of laatstelijk deel hebben uitgemaakt van de Duitsche weermacht en N.S.K.K., Rijksarbeids dienst enz., moet men zich voor een be wijs van aanspraak wenden tot de Amtliche Deutsche Beratungsstelle in den Niederlanden, Den Haag, Plein 1818 of tot het adres Haarlem, Kenaupark 2L BIJZONDERE VERGUNNINGEN VOOR BABYWOL. 's-GRAVENHAGE, 24 Nov. - In ver band met de distrlbutieregeling van textiel wordt bekend gemaakt, dat sinds 1 Nov. 1942 gelegenheid bestaat tot het aanvragen van bijzondere vergunningen voor den aankoop van 500 gram wollen handbreigarens voor de vervaardiging van kleeding, ten behoeve van baby's, geboren op- of na 1 Maart 1942, voor zoover nog geen zoodanige vergunning werd verstrekt. De aanvragen kunnen bij den plaatsek distributiedienst worden ingediend on der overlegging van de baby-stamkaart, resp. een attest van een geneeskundige of vroedvrouw, waaruit blijkt, dat de bevalling binnen 20 weken zal plaats hebben. Zij, die tusschen 1 Sept. en 1 Nov. 1942 reeds een aanvraag hebben inge diend en een afwijzende beschikking hebben ontvangen, kunnen zich op nieuw onder overlegging van attest o£ baby-stamkaart tot den pl. distributie- dienst wenden. DR. WIMMER. 's-GRAVENHAGE, 24 Nov. - De Rijks minister van Justitie heeft den General- Kommissar für Verwaltung und Justiz, SS-brigadeführer dr. Wimmer de eerefunctie opgedragen van voorzitter der Deutsche Gruppe van de Arbeitsge- meinschaft für die Deutsch-Italienischen Rechtsbeziehungen. WOLLEN MANNENONDERKLEEDING. Geen bijzondere vergunningen meer. 's-GRAVENHAGE, 24 Nov. - Van 24 Nov. 1942 af kunnen geen aanvragen meer voor bijzondere vergunningen voor zuiver wollen, natuurwollen of ge mengd wollen manshemden, mansborst rokken en mansonderbroeken bij de dig- tributiediensten worden ingediend. Onder de hierboven genoemde bijzon dere vergunningen worden bedoeld de bijzondere vergunningen, welke alleen beschikbaar werden gesteld in geval len, waarin, blijkens een overgelegd medisch attest, aan bedoelde goederen behoefte bestond. HET TWEEJARIG BESTAAN VAN HET DEPARTEMENT VAN VOLKSVOORLICHTING EN KUNSTEN. Tal van autoriteiten waren gister middag vereenigd in het Rijks museum te Amsterdam, waar het dept. van V. en K. een bijeenkomst had georganiseerd ter gelegenheid van het tweejarig bestaan van dit departement. De secr.-gen. van het dept., prof. dr. T. Goedewaagen, hield een rede over cultuurpolitiek en volksvoorlichting. Spr. kwam tot de volgende indee ling: a. Het verheffen der kuituur. b. 'Het propageeren der kuituur. c. De zorg voor den kultuurwer- werker. De eerste beide werkzaamhe vallen onder het departement, laatste is zaak der Kultuurkamer. Uitvoerig schetste spreker deze drieledige taak, waarna hij er op wees, dat het volk voor het natio- naal-socialisme gewonnen moet wor den door het te overtuigen. De heer de Ranitz gaf een uiteenzetting van hetgeen op de tentoonstelling te zien is. Onder lei ding van Max Blokzijl werd hierna een rondgang over de tentoonstel ling „Herlevend Nederland" ge maakt.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 1