Sovjet-aanvallen blijven vruchteloos. FRANKRIJK tlEEMT MAATREGELEN. DAGBLAD VOOR Van een ver en een nabij verleden. Waarom Toulon door de spiltroepen bezet werd. Opnieuw 19 schepen tot zinken gebracht. Bezetting van Frankrijk uitgebreid Spilstrijdkrachten vernielden in Tunis talrijke pantser wagens. Brief van Hitier aan Pétainv De demobilisatie verloopt zonder incidenten. Inlevering van de extra boter bonnen 446 algemeen van 28 Nov. t. e. m. 5 Dec. Binnenkort rundvet op boterbon 63. LUISTERT Verandering hi programma Deutsches Theater. Ruim 150 Mille voor Winterhulp. i i wPjliBB Deze courant verschijnt dagelijks. Abonnementsprijs per 3 maanden bjj vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Tel. Administratie (abonn., advert.) 3320. Redactie 3330. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND Prijs der gewone advertentiën in deze Editie 0.10 per m.M., minim. 14 m.M. 1.40, elke 31/, m.M. meer 0.35. Tarieveh v. d. geheele oplage op aan vraag. Uitg. N.V. Boek- en Handels drukkerij v h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar, postgiro 37060. 144e Jaargang No. 280 4 pagina's HoofdredacteurA. R. JONKER, Alkmaar. Zaterdag 28 Nor. 1942 In het Duitsche legerbericht van 21 Nov. wordt gemeld: In het Kalmukkengebied werd het gros van een Sovjet-Russi sche cavaleriedivisie door Duit sche en Roemeehsche troepen vernietigd of uiteengeslagen. Verscheidene batterijen werden daarbij vernield, verscheidene hon derden gevangenen en talrijke buit werd binnengebracht. Alle pantser- en infanterie- aanvallen van den vijand in het Woiga—Don-gebied mislukten ook gisteren weer door den voortreffelijken strijdgeest van de troepen 55 Sovjetpantsers werden vernie tigd. Aanvallen van formaties duik bommenwerpers troffen den vijand met vernietigende uitwerking. Troe pen van het leger brachten op de Wolga bij Stalingrad twee motor booten tót zinken. Ook in het centrum van het Oostelijk front zette de vijand zijn aanvallen met sterke strijd krachten voort. Deze stortten na verbitterde gevechten onder zware verliezen voor den vijand ineen. 192 pantserwagen werden kapot geschoten, waarvan 34 alleen door een pantserdivisie. Gevechtsvliegtui gen en duikbommenwerpers vielen pantserconcentraties, marcheerende colonnes en troepenschuilplaatsen met goede uitwerking aan. Duitsche troepen vernietigden op de Newa tijdens het afslaan van een vijandelijke poging om over de rivier, te trekken, 22 booten. In Cyrenaica en Tunesië. In de Cyrenaica werden sterke vijandelijke verkenningstroepen afgeslagen. Ook in Tunesië kwam het tot succesvolle ge vechten, waarbij de vijand een vrij groot aantal pantserwagens verloor. Duitsche en Italiaansche forma ties der luchtmacht vielen vijande lijke: ot«ni»£ff.rp marchf>eeei,3f. lónnes en achterwaartsche verbin dingen aan. Duitsche jagers schoten in het Middellandsche-zeegebied vijf Brit- sche jachtvliegtuigen neer, waarbij zij zelf twee toestellen verloren. Bovendien verloor de Britsehe- luchtmacht in de wateren rond En geland en aan de kust van de be zette gebieden in het Westen zes vliegtuigen Negentien schepen tot zinken gebracht. Zooals in een extra bericht is medegedeeld hebben Duitsche duikbooten in het operatiegebied van de Noordelijke IJszee tot aan den toegang tot den Indi- schen Oceaan in hardnekkige gevechten tegen in convooi en alleen varende schepen 19 sche pen met een gezamenlijken in houd van 123.000 ton tot zinken gebracht. Door deze successen is vooral het vijandelijke ravi- tailleeringsverkeer naar de Noordelijke Sovjethavens en het Midden-Oosten gevoelig ge troffen. De Führer heeft den commandant der zesde Roemeensche divisie in fanterie, luitenant-generaal Lascar, als blijk van waardeering voor zijn succesvolle leiding en de dappere houding der onder zijn bevel staan de troepen het eikenloof bij het ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. - met de Fransche weermacht te be schermen tegen nieuwe overvallen dér BritschAmerikaansche aan vallers. Nadat Fransche leger- en vlootcommandanten zich op eere woord verplicht hadden, zich met hun afdeelingen te voegen in het kader der totale verdediging, werd volgens den wil van den Führer de Fransche weermacht niet slechts on aangetast gelaten, doch ten deele ook versterkt en uitgerust, terwijl de buitengewoon belangrijke ves tingsector Toulon meFde Fransche Middellandsche-Zeevloot aan de zelfstandige Fransche verdediging werd overgelaten. Intusschen hebben zich de geval len van eerewoord-breuk en ont vluchtingspogingen door hooge Fransche officieren opgestapeld. Evenzoo werd het duidelijk, dat een systematische ophitsing van de Fran sche weermacht, die tot samenwer king bereid was, door Angelsaksi sche invloeden steeds verder om zich heen greep en de laatste dagen ook ingang vond bij de vloot te Toulon. •Onbetrouwbare officieren brachten een deel der Fransche vloot tot zinken. Begrijpende, dat deze politieke splitsing der Fransche weer macht in toenemende mate de veiligheid der Duitsche en Itali aansche bezettingstroepen in ge vaar bracht en het gezag der Fransche staatsleiding onder mijnde, hebben Führer en Duce in den afgeloopen nacht bevel gegeven de vesting Toulon te bezetten, te verhinderen, dat de Fransche Middellandsche Zee- vloot haar voorgenomen vertrek kon volbrengen en de onbe trouwbare colltingenten der Fransche weermacht te demobi- liseeren. Duitsche en Italiaan- VERDVISTER GOED ZON 28 Nov. onder: 16.35 29 Nov. op: 8.22 MAAN 28 Nov. op: 21.42 onder: 12.18 ZON 29 Nov. onder: 16.34 30 Nov. op: 8,23 MAAN 29 Nov. op;. 22.44 onder: 12.50 2 Dec. Laatste kwartier. sche troepen hebben dit bevel bliksemsnel opgevolgd, het ver zet van door Angelsaksischen invloed opgehitste elementen, dat op enkele plaatsen zich voordeed, in den kiem gesmoord en in enkele uren het gestelde doel bereikt. Stad en haven van Toulon zijn sedert den vroegen ochtend hecht in handen van onze troepen. Een deel der Fransche vloot heeft zich on danks het tegenbevel der Fran sche regeering tot zinken ge bracht. De demobilisatie der door opkitsing ondermijnde Fransche afdeelingen is gaande en zal weldra voltooid zijn. Aan het Italiaansch'e weermachts- bericht van 27 Nov. ontleenen wij het volgende: „Aan het front in Cyrenaica wer den verkenningsaanvaÜen van aan zienlijke vijandelijke strijdkrachten verijdeld. In Tunis eindigde een botsing tuSschen pantserwagens in het voordeel der Spilstrijdkrachten, die talrijke pantserwagens verniel den .Afdeelingen van de lucht macht heraalden met zichtbaar suc ces haar bom- en mitrailleuraan- vallen op vijandelijke troepen, die op weg of in rust waren in twee sectoren Demobilisatie Van het Fransche leger. TOULON BEZET. Wegens onbetrouwbaarheid der Fransche weermacht. Voorts deelt het opperbevel dér weermacht mede: Na den overval van Britsch Amerikaansche strijdkrachten op het Fransche koloniale gebied ruk ten Duitsche en Italiaansche troepen in het tevoren onbezette Frankrijk binnen, om dit gemeenschappelijk Uitreiking van het ridderkruis aan Oberleutnant Bruhns, commandant ven een regiment pantser grenadiers PK Knittel>PBZ*R«P In een schrijven aan maarschalk Pétain heeft Adolf Hitler er op ge wezen, dat hij het besluit had geno men de Fransche Zuidkust te bezet ten mede om een voor beide landen en ook voor Italië gewenschte ophel dering van de binnenlandsche ver houdingen te verkrijgen. Hij wees er daarbij op, dat niet Duitschland den oorlog heeft verklaard en dat Duitschland geen gelegenheid heeft laten voorbijgaan de door het dictaat van Versailles geschade vriendschap pelijke samenwerking tusseheri Duitschland en Frankrijk te herstel den. Duitschland heeft Frankrijk daarbij geen anderen eisch gesteld dan dat het de door Duitschland toe gestoken hand niet zou afwijzen. Jóodsche intriganten is het gelukt elk verzoeningsgebaar als een bewijs van zwakheid en aanstaande ineen storting uit te leggen. Terwijl Duitschland nimmer eischen heeft gesteld, welke de Fransche eer aan tastten, verlangden de ophitsers in' Parijs de slavernij van het Duitsche volk en herstel van de onbeperkte plunderreohten van het Joodsche ras, dat in Duitschland binnen de juiste perken was teruggewezen. Hitier herinnerde aan zijn vredes aanbod na den veldtocht in Polen, dat tevergeefs gedaan werd, dapr men eischte, dat de oorlog tót iede- ren prijs zou worden voortgezet en aldus moest de aan Duitschland en Italië opgedrongen strijd met de wa penen gevoerd worden in plaats van met het verstand. In het wapenstil standsverdrag worden slechts die eischen gesteld, die een hervatting van den strijd onder alle omstandig heden verhinderen moesten. AHe Engelsch-Amerikaansche be weringen dat Duitschland zich van de Fransche vloot wilde meester maken of daarvoor eischen had gestéld, wa ren verzinsels of leugens. Het Fran sche volk kon in vrede leven in zoo verre het geen terreuraanvallen van eigen bondgenooten had te duchten. In dien tijd heeft Duitschland van de 1.986.000 gevangenen er meer dan 700.00 geleidelijk vrijgelaten. In Montoire zijn besprekingen gevoerd, welke den grondslag hadden kunnen vormen voor een algemeene ont spanning, maar reeds enkele weken later liet men deze samenwerking stranden met een voor Hitier persogn- lijk buitengewoon kwetsenden in- drukiSMen beweerde aldus de Führer dat ik den zoon van Na poleon naar Parijs liet brengen en ui mijnheer de maarschalk daarbij uit- noodigde om u in Duitsche handen te kunnen brengen. Hitier herinnerde er aan, dat hij de Fransche regeering niet naar Ver- saille liet verhuizen, omdat hij wilde voorkomen, dat men zou zeggen, dat de Fransche regeering zich) in Duit sche macht bevond. Niet eenmaal is echter een lid der Fransche regee ring ontboden, doch alle besprekin gen vonden slechts plaats op grond van den wenseh der Fransche regee- ?ing sell. Beveiligingsmaatregelen nood zakelijk. De met goedkeuring van tallooze verraderlijke generaals en officieren uitgevoerde Engelsch-Amerikaansche landing' heeft het wapenstilstands verdrag terzijde gesteld en Duitsch land en Italië gedwongen onverwijld de noodzakelijke beveiligingsmaat regelen uit te voeren. Thans is be kend, dat deze bezetting o-p uitdruk- kelijken wil geschiedde van die Fransche elementen, die tot den oor log aandreven en thans ook nog niet in Frankrijk verdwenen zijn uit het openbare en militaire leven. Te be treuren is, dat Fransche generaals en admiraals hun eerewoord hebben ge broken, vooral tegenover u mijnheer de maarschalk aldus Hitier en daaruit blijkt, da.t overeenkomsten met deze elementen volkomen doel loos zijn. Plechtige verzekeringen op eerewcord sinds 11 November 1942 gegeven, heeft men nog denzelfden dag gebroken. Terwijl de admiraal, in Toulon op 11 November verzekerd, dat de Fransche marine in Toulon tegen eiken vijandelijken aan val zou strijden, werd reeds op 12 November bevel gegeven bij een eventueele landing van En- gelsche en Amerikaansche strijdkrachten onder geen om standigheden te schieten. Hitier zegt, dat hij er van over tuigd is, dat ook Pétain daaronder zwaar zal lijden. Hij is. verplicht den oorlog verder te voeren uit naam van millioenen menschen, die geen definitieve vernietiging van hun volksbestaan dulden. Het Duitsche volk heeft geen haat tegen het Fran sche, maar Duitschland. mag geen speelbal worden van onverantwoor delijke elementen en Hitier zal dus positie kiezen tegen degenen die elke samenwerking willen verhinderen en ten tweede male hun uur geko men achten om in Z.-Europa een in valspoort te vormen voor inbraken van mogendheden van buiten het continent. Daarom is het bevel gegeven Toulon onmiddellijk te bezetten, te verhinderen dat schepen uit varen of worden vernietigd en eiken tegenstand te breken. Dit is slechts een strijd tegen oor logsmisdadigers die onafgebro ken uitzien naar nieuwe mo gelijkheden van verlenging en uitbreiding van deze cata strophe. Ik heb, aldus Hitier, derhalve bevel gegeven alle eenheden der Fransche weermacht te demobiliseeren, die tegen de bevelen der eigen Fransche regeering in, door de officieren opgehitst en tot daadwerke lijken tegenstand tegen Duitsch land opgestookt worden. Hitier spreekt de hoop uit, dat het mogelijk moet rijn dén Fransehen èen weermacht te geven Met be trouwbare officieren opdat be trouwbare overeenkomsten gesloten kunnen .worden.* Deze (©gedrongen Aan een glooiing naast den straatweg heeft een Duitsche compagnie aan het Oostelijk front een bunkerdorp opgericht, (PK Götze-Transo-F-P H m) Fransche oorlogsschepen tot wrakken gemaakt. Fransche ministerraad bijeen. Laval heeft gister een langdurig onderhoud gehad met maarschalk Pétain. De ministerraad onder voor zitterschap van Pétain is in den mor gen bijeengekomen. Laval heeft gister voor' het eerst nadat zijn volmachten door het staatshoofd zijn uitgebreid, het voor zitterschap vanOden ministerraad be kleed. Hij heeft den brief voorge lezen, dien Rijkskanselier Hitier heeft gericht tot den maarschalk en dien, welken hij zelf van von Rib- bentr.op heeft ontvangen. Tevens heeft hij dén brief bekend gemaakt, dien hij 22 November aan Rijkskanselier Hitier heeft gericht. De staatssecretarissen van oor- leg, marine en luchtmacht heb ben rapport uitgebracht over de voorwaarden. w^Arori/l^» in rïon loop van den ochtend de opera ties der demobilisatie zijn aange vangen. De staatssecretaris van koloniën heeft mededeeling gedaan van de omstandigheden, waaronder gouver neur-generaal Boisson met overtre ding van de bevelen van dan maar schalk, er toe over is gegaan zich aan de zijde der dissidenten in Noord-Afrika te stellen. stap schept waarschijnlijk eerst de practische verwezenlijking' tot bete re samenwerking. Duitschland zal Frankrijk helpen de ontroofde kolo- nale gebieden te herwinnen. Het was aldus de Führer riocht.de Duitsche, noch dé Italiaan sche bedoeling het Fransche kolo niale rijk te vernielen of te vernie tigen. Het ligt slechts in handen van het Fransche staatsbestuur zelf de onontkoombaar noodzakelijk ge worden Duitsche maatregelen zoo op te nemen, dat daardoor geen verder bloedvergieten ontstaat, doch dat eindelijk de voorwaarden voor een werkelijk succesvolle, in allen deele nuttige samenwerking ont staan. Veldmaarschalk von Rundstedt is bevoegd, alle noodzakelijke bepa lingen en beslissingen te treffen en zal u zelf, mijnheer de maarschalk, te allen tijde ter beschikking staan. Ilc eindig dezen brief in de hoop, dat daarmede thans een samenwer king wordt ingeleid, waarvan wij van de zijde van Frankrijk niets an ders erwachten dan inzicht in het wezen van het gemeenschappelijke lot van Europa en loyaliteit. Na een rapport van den mi nister van justitie heeft de mi nisterraad als eersten maatregel besloten aan admiraal Darlan en generaal Giraud het Fransche staatsburgerschap te ontnemen. Officieel comïmmiqué over Toulon. In verband met de gebeurte nissen in Toulon is het volgen de Fransche officieele commu niqué uitgegeven: „Onze vloot heeft sinds Juni 1940 vele smartelijke beproevin gen doorstaan. Onze schepen zijn bij Mers el Kebir versla gen, andere zijn te Alexandrië geblokkeerd en weer andere op verschillende punten der we reld door de Engelschen buit gemaakt. Tenslotte zijn nog an dere 14 dagen geleden door de Amerikanen aan de kusten van Algerije en Marokko getroffen. De 27e November is een nieuwe rouwdag voor de Fransche ma rine Niet zonder ïnhernjtte ont roering kan men aan de fiere schepen denken, die de trofe van onze zeestrijdkrachten ge weest zijn en die thans nog slechts weerlooze wrakken vor men. De Franschen, die trotsch waren op hun marine en hun mariniers, wier heldenmoed steeds door allen werd erkend, lijden onder dezen nieuwen slag die hen getroffen heeft. Voor de Franschen is deze slag des te smartelijker daar hij 't ge volg is van de onwaardige hou ding van bepaalde aanvoerders, die gelijktijdig hun vaderland verraden en hun eed gebroken hebben. Naast degenen, die zoo dwaas waren ons in den oorlog te storten, zijn dezen het, die je gens het land ie verantwoorde lijkheid dragen voor het ver dwijnen van een marine, die de bescherming beteekende van ons imperium Ook zij, die ma rine, is het slachtoffer van de zelfde misdaden, en zij was hef symbool van de beste traditie van eer en roem van ons land. De demobilisatie van het Fransche leger. De maatregelen tot demobilisatie van het Fransche leger, welke maat regelen rijkskanselier Hitler in zijn schrijven aan Pétain heeft aange kondigd en waarmede in den loop van den nacht een begin is ge maakt, verloopen zonder incidenten. De regeering verzoekt de bevolking de grootste kalmte te bewaren. Er zullen geregeld inlichtingen over den toestand gegeven worden. Men heeft in ons nummer ran gister kunnen lezen, dat meq den bon „446 algemeen" voor het extra rantsoen boter gedurende het tijdvak van Zaterdag 28 November tot en met Zaterdag 5 December moet inleveren bij den winkelier, die daarvoor een ontvangstbewijs afgeeft. Van 6 tot en met 12 Decern- ber worden de winkeliers in de gelegenheid gesteld deze bon nen op de gebruikelijke wijze bjj de plaatselijke distributiekan toren in te leveren ter verkrij ging van een toewijzing voor de bevoorrading. De aflevering van het extra rantsoen vindt dan plaats in het tijdvak van 20 tot en met 31 December. Wij publiceeren dit nogmaals, omdat in de officieele mededee ling een fout was geslopen, welke eerst na het af: ukken van onze courant van officieele zijde hersteld is. Daarin toch werd gemeld, dat de bonnen tus- schen 6 en 12 December moes ten worden ingeleverd. Zooals ttit het bovenstaande blijkt, geldt dit alleen voor de winke tiers ter verkrijging van zingen voor bevoorrading. Op de b armere boter 08" van <te bonkaart voor voedingsmiddelen, welke geldig zuilen zijn geduretidé het tijdvak van Vrijdag 18 December tot en met Dinsdag 29 Oecembe* 1942, zal desgewenscht rundvet ver krijgbaar zijn. Per tweetal boimeft zal men 200 gram rufedvet kunnen betrekken. Zij, die rundvet wenschen te ont vangen, dienen de genoemde bonnen bij hun slager in te leveren, desge wenscht tegen ontvangstbewijs, in het tijdvak van Woensdag 2 tot en bon 63 niet bij hun slager hebben in geleverd, kunnen daarop geen rund vet betrekken, doch uitsluitend' de ar tikelen ter verkrijging waarvan deze ban nader zal worden aange wezen. Uiteraard mag eerst een begin v.mrden gemaakt met de aflevering van het rundvet op 18 December a-S Op Zondag 29 November, Hilver sum van 11.3011.45 uur naar „De stem der SS" onderwerp: Ras en wereldbeschouwing. 's-ORAVENHAGE, 27 Nov. - We gens omvangrijke technische voorbê- reidings werkzaamheden voor de ope ningsvoorstelling der operette de „Zigeunerbaron" op Zondag zal de opvoering van „Maria Stuart", die op 28 November was vastgesteld,.uit gesteld worden. Het Zaterdag abon nement F begint dan op 12 Decem ber. Reeds gekochte kaarten kunnen aan de kassa ingewisseld] worden, In de vorige week heeft Wmi es- hu lp niet minder dan 181.986,32 aan giften ontvangen. Hieronder be vindt zich een bedrag van f 10.000 van de Incassobank en-25 bedragen van 1.000 of hooger. Men kan uit deze cijfers zelf aery, hoe de ontvangsten van Winterhulp steeds stijgende zijn. Dit is ook noö- dig, want wil Winterhulp veel kup- nen geven, dan dient ook veel ont vangen te worden. Bedenk dit bij hei: vaststellen van uw eigen bijdrage. M 5 a lm. pMt- y r \7i De tof bij de Zaaqhrtrg tusschgn Warmer eh Wèrmeiveëi, wélke dateert uit het jaar 1889, zal met ingang van 1 Januari 1943 worden opgeheven. fVNE-De Haan-Eax Holland m) Socialisme van den nieuwen tijd. Een kijkje op de tentoonstelling in den Hattgscheü Dierentuin, welke een overzicht geeft van het vele, dat door N.S.V. en Nederlandsehen Volksdlenst ln twee jaren tot stand Is gebracht, (NSV Bildarchiv-Pax Holland m) *- -è». m. l s

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 1