Hoe werkt 't Nederlandsche Arbeids- «n Alkmaar? front STAD EN OMGEVING Gaslooze uren van 24. 98 y- ïou/i. De moeilijkste, maar ook de mooiste taak heeft de sociale voorman. Van dictatuur geen sprake. Jarenlang lievige rheumatiek. Boehen dienen zich aan RADIOPROGRAMMA Gebruikt uw gas- en sfreomrantsoen met overieg, dan bewandelt u den juisten weg, ROOSEVELT INTERESSEERT ZICH VOOR AFRIKA. AGESDA Met ingang van morgen (Zondag) zal de gaslevering NIET plaats vin den van Z nar tot 4 uur 's middags. MEER OP HUN KERFSTOK. Bij het voortgezette politie-onder- zoek betreffende de inbraak, die eenigedagen geleden door vier jeugdige Alkmaarders werd ge pleegd, is gebleken, dat 2 van de verdachten tezamen met nog een derden jongeman zich bovendien nog hebben schuldig, gemaakt aan diefstal van zeer groote hoeveelhe den brood-, meel- en bloemdistribu- tiebonnen, alsmede van een niet on belangrijke partij boter en vet, ten nadeele van een firma hier ter ste de, waar de derde verdachte werk zaam was. Al het gestolene is reeds in den zwarten handel verkocht. BOEFJE." Het schaap, dat eenige dagen ge leden, -toen het een oogenblilt op straat vastgebonden was achterge laten, gestolen werd, is teruggevon den in de woning van een niet gun stig bekend staanden Alkmaarder. Het bleek, dat een goede bekende van de politie, n.l. de 12-jarige D. v. R., het dier had medegenomen en van zijn oormerken had ontdaan, om op die wijze het herkennen te bemoeilijken. Door de recherche wordt procesverbaal tegen hem op gemaakt. DIEFACHTIGE PATIENTE. In een der Alkmaarsche zieken huizen werd door een verpleegde een bankbiljet van 10 vermist. Uit het door de politie ingestelde onder zoek is komen vast te staan, dat een kamergenoote zich aan dezen dief stal heeft schuldig gemaakt. Tegen haar werd procesverbaal opge maakt. AMSTERDAMSCHE BEURS. 3 Nederl. 1941 983lj 4 Nederl. 1941 101 4 NederL 1940II lOP/re 10P/18 3 Ned.-Indië 1937 89 y3 87 y Amsterd. Bank 140"/, 141 Handel Mpij. Cert. v. 250 127 128 Koloniale Bank 1443/a 145 Ned. Ind. Handelsb. 88 y, 89 Alg. Kunstz. Unie 1563/s 1561/, Calvé Delft Cert. 131 131% Nederl. Ford 330 330 Lever Bros 190 193% Philips Gloeil. Gem. Bezit 309 317 Verg. Vorstenlanden 901/» 901/» Holl.-Amerika lijn 148% 148 Java-China-Jap. lijn 1283/s 129 Kon. Ned. Stoomboot 180 180 JONGETJE TUSSCHEN WAGEN EN BOOM BEKNELD GERAAKT. Doordat op de Molenvaart te Anna Paulowna van twee achter elkaar gespannen wagens de achterste los raakte, is het daarop zittende tien jarig zoontje van den heer C. J. ateenvoorden bekneld geraakt tus- schen den wagen en een langs den weg staanden boom. Het jongetje is naar het nood-ziekenhuis te Juliana- dorp vervoerd, waar het aan de be komen verwondingen is overleden. CENTRALISATIE BINNENLAND- SCHE GROENTENVOORZIENING. Met ingang van Dinsdag a.s. zullen aan de veilingen alle voor het binnenland bestemde stapelproduc ten, zooals kool, uien, bieten en ra pen, weer evenals in het vorig seizoen door het Bureau Groen ten- en Fruitvoorziening worden overgenomen. HANDELSREGISTER. Inschrijvingen van 10 tot 17 Nov. Wijzigingen. Alkmaar: Th. J. Groothuizen, Verdronkenoord 103, schilder en handel in behangpapier, het schilderbedrijf is overgegaan aan L.- J. Groothuizen. Avenhorn: N.V. Bloembollenkweekerij P. Broer en Zn., No. 16, in liquidatie getreden. Bergen: Walter H. Heinrich, Doorntjes 37, grossierderij in zieken- verplegingsart. enz., overgegaan aan A. L. van der Schuyt. Egmond Binnen: J. Overpelt, Egmonder- straatweg 283, slagerij, overgegaan aan J. Overpelt Jr. Heiloo: A. Groot, Schoollaan H 112, timmer man en aannemer, overgegaan aan J-. M. Groenland. Opheffingen. Langedijk: C. Kloosterboer, Broek op Langendijk, Dorpsweg 446, timmerman en aan nemer. VERTROKKEN PERSONEN. A. Wiese (echtgen. P. v. d. Meu- len), geen, zonder beroep, van Oudegracht 211 A naar 's-Graven- hage. A. Schuitemaker (echtgen. A. Pijl), R.K., en kinderen, grond werker;-van Vondelstraat 10 A, naar Hoorn. W. P. van Bavel (echt gen. J. Slot), N.H., chauffeur, van Spoorstraat 56 naar Noordwolde. S. A. C. Crull (echtgen.' Taco Feen- stra), geen, zonder biroep, van Emmastraat 69, naar Nijmegen. G. C. Peters, N.H., dienstbode, van Sta tionstraat 12 naar Haarlem. W. La- ieune, R.K., zonder beroep, van Rem- brandtstraat 41 naar Nijmegen. G. Geus, N.H., zonder beroep, van Hulst straat 16 naar Heythuysen. M. M. Koot, R.K., van v. Everdingenstr. 18 n. Amsterdam. A. A. Tetteroo, R.K., Bioscopen. Zondag doorl. voorst, v. 2 u. af. Alle theaters eiken avond 7.30 uur. Alkm. Bioscoop-Theater, Haar privé- secretaris (com.) Alle leeft. Harmonie-Theater, Die grosse Llebe (rom.) Alle leeft. (Geprolongeerd). Victoria-Thcater, Jenny als detective (rom.-sens.) 18 j. Cinema-Theater, Hartstocht (rom.) 18 J Zaterdag 28 November. 24.30 uur, Kanisstraat hoek Geest, tentoonstelling schildersvereen. Door werken. 3.30 uur, Harmonie, 2e abonnements concert H. O. V. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, tooneelavond van Ulvadero. 8 uur, Koningsweg 2, vergadering N. A. F. 7.30 uur, café Schuit te Koedijk, cabaret. Zondag 29 November. 104.30 uur, Kanisstraat hoek Geest, tentoonstelling schildersvereen. Door werken. 2.30 en 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opv. „Daar klopt iets niet" door Gez. Piet Kohier. 2.30 uur, hotel Proot, voordrachten Aafje Top voor N.-D.K. 2 uur, zaal S-huyt te Schoorl, derde opvoering revue „Voorwaarts marsch", 7 uur, café Kok te Rustenburg, too- heeluitvoering. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 29 November is de apo theek van Dr. H. Hartong van Ark, Langestraat 1, geopend, welke In de week van 28 November t.e.m. 4 December tevens den nachtdienst zal waarnemen. leerling-verpleegster, van Van Ever- dingenstraat 18 naar Amsterdam. J. V. Venema, geen, leerling-verpleegster, van Harddraverslaan 11 naar Leeuwar den. IA. M. de Wildt, R.K., leerling verpleegster, van v. Everdingenstraat 18 naar Nijmegen. C. G. Groentjes, R.K., leerling-verpleegster, van v. Everdingenstraat 18 naar Nijmegen. A. Th. Goedhart, R.K., dienstbode, van v. Everdingenstraat 18 naar Delft. G. Schoor, R.K., koopman, van Compagnie straat 16 naar Den Helder. S. Bauer, R.K., zonder beroep, van Compagnie straat 16 naar Den Helder.. J. J. M. van der Vegt, geen, cassière, van Ken- nemerstraatweg 114 naar Heiloo. N. F. J. Pot, R.K., kellner, geh. met A H. Erkamp, van Stationsweg 104 naar s-Gravenhage. C. J. Bakker, geen, dienstbode, van N. G. Piersonstraat 8 naar Laren. C. C. de Vries, geen, z.b., echtgen. van M. Damselaar, van Rem- brandtstraat 26 naar Velsen, Santpoort. J. M. Goes, R.K., hulp i. d. huishou ding, van Schoutenstraat 30 naar Delft. J. J. G. Koopal, D.G., winkeljuffr., van Brouwerstraat 19 nafkr Leeuwarden. F. A. J. Heck, R.K., kantoorbediend^ van Toussaintstraat 36 naar 's-Graven- hage. A. M., Petersen, G.K., huis houdster, van Corfstraat 48 n. 's-Gra venhage. T. Andringa, geen, melk knecht, van Hoornschekade 16 naar Bolsward. Veel beloven, weinig gevenDe Nederlandsche Volksdienst belooft niets, doch geeft alles. Blijft geen buitenstaander, sluit u aan als lid. Gisteravond woonden wiji daartoe uitgenoodigd, een bijeenkomst bij van de functionnarissen der afdeeling Alk maar van het Nederlandsche Arbeids front. In het voormalig gebouw van den A. B, B. aan den Koningsweg troffen wij een aantal stoere arbeiders bijeen, die, na het volbrengen van hun dag taak, hun vrijen tijd geven voor de sociale verheffing van hun mede-arbei ders. Wij werden getroffen door den geest van kameraadschap, die er onder deze menschen heerscht. Ter voorlichting van onze lezers dee- len wij mede hetgeen de plaatselijke leider, de heer A. Bakker, ons over het werk van de afdeeling Alkmaar .vertelde Met nadruk, zoo zeide hij, wensch ik vast te stellen, dat het N. A. F. geen politieke organisatie is, dat wij hier slechts als arbeidskameraden met elkander samenwerken, zoowel met N. S. B.-ers, als met niet-N. S. B.-ers en dat wij onder onze voormannen ook functionnarissen tellen van vroegere confessioneele vereenigingen. De veronderstelling, dat er in het N. A. F. sprake is van dictatuur, be rust op een misvatting. Wij wenschen een georganiseerde leiding, streven juist naar arbeidsverdeeling, weten heel goed, dat de verbeteringen van onder op moeten komen en daarom is de taak van den socialen voorman de moeilijkste, maar ook de mooiste. Hij heeft in het bedrijf het contact met zijn mede-arbeiders en in onze weke- lijksche bijeenkomsten brengt hij hun Nu kan Ik woer loopen. De Heer C. C te B. schrift, dd. 19-ll-'40: „Jarenlang leed ik aan hevige rheu matiek. Soms kon ik heelemaal niet neer loopen en ■dikwijls alleen met behulp van een stok. Ovaaltjes hielpen mij zoo goed, dat ik reeds na enkele tabletten weer gaan kon en, nu ook weer mijn beroep kan uitoefenen. Ik ben nu heelemaal gezond, maar heb steeds Ovaaltjes bij de hand en kan ze iederen lijder aanbevelen." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoud heid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ov'tltjes van het Trineral Agentschap. Deze hebben geeh schadelijken invloed op hart, maag'en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar, runorai Agentschap. Hassaukailt 373, Amsterdam grieven en wenschen naar voren, waarover wij beraadslagen, en de mid delen beramen, om daaraan tegemoet te komen. In Alkmaar hebben wij nog geen eigen bureau. Als functionnarissen doen wij alles nog belangeloos in onzen vrij en tijd, maar wel komt er tweemaal per week een ambtenaar zitting hou den, om de zaken met de centrale leiding te regelen. Binnenkort zal Alk maar wel een zelfstandig kantoor krij gen, want de afdeeling bloeit. Aan het hoofd van de afdeeling staat de plaatselijke leider, de heer A. Bak ker. Leider van de afdeeling geldzaken is de heer P. Geus, van den dienst Organisatie de heer J. Beumer, van Vreugde en Arbeid de heer J. Wage- maker, van Pers en Propaganda de heer G. Hoogerwerf, van de Sociaal- Economischc afdeeling de heer H. Mad- derom, van de Beroepsvorming de heer W. Horris, van .de Mannelijke- Jeugd de heer S. Pieterse, van de Vrouwen Mevrouw Hoogerwerfde Groot en van de Vrouwelijke Jeugd Mej, G. Wit. Zooals U ziet, is er bij ons wel dege lijk sprake van arbeidsverdeeling, Des Vrijdagsavonds komen wij bijeen; dan brengen de functionnarissen verslag uit en deelt de plaatselijke leider me de, wat er in den loop van de week door het kantoor in het belang van de arbeiders is gedaan. Het werk is er in de eerste plaats op gebaseerd het terrein, dat verloren is gegaan door de samensmelting van de -Verschillende arbeiders-organisaties, terug te winnen. Elke week worden één of twee vakgroepsvergaderingen gehouden, waarin de leider van die organisatie en de plaatselijke leider inlichtingen verstrekken en het werk van het N. A. F. verduidelijken. Wij beschikken reeds over een 25-tal huisbezoekers, die er avond aan avond op uitgaan om de verloren krachten van de vakbeweging terug te winnen. Wij hebben met die vakgroepsverga deringen veel succes. Alles wijst erop, dat daardoor binnen enkele weken het getal huisbezoekers tot 50 60 zal zijn gestegen. Daarnaast organiseeren_ wij in Alkmaar en omgeving vergaderingen voor leden en belangstellenden, De oorlogsomstandigheden werken fnuikend. De oorlogsomstandigheden brachten de bepaling, dat de loonen niet ver hoogd mochten worden. Dit geschiedde om een wilde prijsopdrijving te voor komen, maar toch werkte dit fnuikend om verbeteringen te krijgen, maar in het algemeen kan toch gezegd worden, dat het aan het N, A. F. gelukt is, de zeer lage loonen omhoog -te brengen. Door de collectieve arbeidsovereen komst gingen de loonen in het land- en tuinbouwbedrijf met 2.50 f3 per week omhoog en in Zeeland, Drente en Overijsel, waar ze zeer laag waren, zelfs met 8 Ook in het hotel-café restaurant-bedrijf kwam een collee-, tieve arbeidsovereenkomst tot stand, rosltle VB.n Au werkers in die bedrijven tamelijk is verbeterd. Dit is ook het geval in de wasscherij- bedrijven. Door het omhoog gaan van den levens standaard is er practisch echter sprake van loonsverlaging, maar in de naaste toekomst krijgen wij, dank zij de soci ale voormannen, zeker kans, verbete ring in de loonen te krijgen. Door de ordening van den arbeid is het College van Rijksbemiddelaars naar huis gestuurd en is de verordening, dat de salarissen niet verhoogd mogen worden, vervallen. Er is thans een Ge volmachtigde van den Arbeid, die de loonen kan regelen, maar daarvoor overleg moet plegen met de sociale voormannen. Dit moet voor de arbei ders epn aansporing zijn om zich aan te sluiten, om de verbeteringen tot stand te kunnen brengen. De confessioneel georganiseerden. De confessioneel georganiseerde ar beiders blijven voor het grootste deel nog afzijdig, maar onder onze function narissen hebben wij al leden van de confessioneele bonden. Dei leiders van de moderne bonden, een enkele uitgezonderd, hebben ons den rug toegekeerd, maar gezien de resultaten, die wij boeken, hebben wij de overtuiging, dat het aantal leden van het Arbeidsfront spoedig het aantal leden van de moderne bonden zal over treffen. De groei van het kantoor Alkmaar is van dien aard, dat daar wel spoedig een paar functionnarissen zullen ko men, die zich geheel aan het werk kunnen wijden. In Juli zijn wij met ons werk begonnen en in October was ons ledental al verdubbeld. Ook Vreugde en Arbeid groeit. Het vorige jaar kwamen nimmer meer dan een 200 bezoekers op de avonden van het Arbeidsfront; dit jaar was de zaal van het Gulden Vlies tweemaal uit verkocht. 1 December organiseeren wij een kindermiddag en zoo groot is de belangstelling, dat wij voor dien mid dag de grootste zalen van Alkmaar, de Harmonie en het Gulden Vlies, noodig hebben. Dank zij onze flinke vrouwelijke leidster en de leidster van de Vrouwe lijke Jeugd, kunnen wij ook over het werk onder de vrouwen tevreden zijn. In een drietal bedrijven gelukte het ons, van de werkgevers de medewer king te verkrijgen voor het tot stand brengen van behoorlijke kleedkamers, sanitaire inrichtingen en waschgele- genheden. Een vierde wacht daarvoor op een bouwvergunning. Natuurlijk ligt het in de bedoeling wan het N. A. F., die verbeteringen inralle bedrijven tot stand te brengen. In het begin was het niet gemakke lijk om bij de werkgevers erkenning te verkrijgen voor het werk van den socialen voorman, maar sinds in No vember de Verordening op den Arbeid is afgekondigd, gaat dit beter. Wij zijn, zoo eindigde de heer Bak ker, nuchter genoeg om te weten, dat, wanneer wij over 10 jaar nog eens met elkander praten, de klasse-verschillen nog niet weggenomen zijn. Wij bevin den ons echter in een overgangstijd en al zullen wij vandaag of morgen nog geen socialistische maatschappij in gaan, toch komt de tijd, waarin het klassestelsel zal zijn verdwenen. Dit zal nog heel wat strijd kosten en daar voor dienen de arbeiders het Arbeids front groot te maken. Dr. Pretorius, door H. P. van den Aardweg. Uitgave: Uitgeversmaat schappij West Friesland te Hoo.n. Er is een wereld van den schijn en wie zich daarin kan uitleven, is vaak een-gelukkig mensch, al wordt hij dan ook dag en nacht bewaakt door argwanende verpleegsters en al is zijn verblijfplaats dan ook een krankzinnigengesticht dat ter beveiliging van de maatschappelijke samenleving door een groot park en een hoog hek van de verblijf plaats der zoogenaamde normale menschen is gescheiden. Er zijn geesteszieken die zich ver beelden, dat zij rijk of machtig zijn en zij zijn als gelukkige kinderen, die het meest begeerde speelgoed in handen hebben gekregen en van het leven niets meer verlangen. Er zijn er ook, die eiken nacht wanhopig worstelen htet de hen besluipende duistere machten, die, met oogen star van ontzetting en bezweet gelaat in hun bed woelen, en zoo nu en dan, wanhopig om hulp gillend, naar een isoleercel worden gedragen. Er zijn ontwikkelde mannen en vrouwen, vaak met buitengewone intelligentie, die in het tehuis der geesteszieken intellectueelen arbeid verrichten, fijn besnaarde indivi- duën, die in de vrije samerfleving niet thuis behooren, omdat een waandenkbeeld zich zoo volkomen van hen heeft meester gemaakt, dat niemand hen van dat idee-fixe kan verlossen. Alle psychiaters kennen dergelijke gevallen, in de zenuwinrichtingen van ons land zitten duizenden van die ongelukkigen opgesloten en zij vormen stuk voor stuk een medische puzzle, bij wie geen enkele arts een zuivere diagnose kan stellen, bij wie geen chirurg kan ingrijpen, om dat hersenen nu eenmaal geen uiten lijke afwijkingen vertoonen, die men met een operatie-mes kan corrigee- ren. In Heide en Heuvel, het gesticht, dat onder leiding van Dr. Krone staat, die als een zorgvolle vader over al zijn patiënten waakt, komt- Dr. Pretorius als inwonend gestichts arts. Hij heeft een moeilijke jeugd ge had, gestudeerd tegen den wil van zijn vader, al zijn parate kennis ver worven in de vrije uren buiten zijn kantoortijd en betaald met wat hij op zijn bescheiden salaris met moeite heeft kunnen uitsparen. Hij is de geboren medicus, die zijn levensweg reeds als schooljongen zag uitgestippeld, de mail, die slechts gewerkt en geleerd heeft om zijn leven in dienst van de lijdende menschheid te stellen. Zoo brengt hij zijn dagen door te midden van deze ongelukkigen, die KANTONGERECHT. Zitting 27 November. x> es w D verkeersreglement: C. de W. te Bergen, geen straf toege past. J. J. B. te Alkmaar, C. D. te Lammen en L. P. T. te Beverwijk 2 of 1 d. D. F. J. de J. te A'dam 4 of 2 d. J. K. te Grootscher mer en J. B. te Alkmaar 10 of d. Overtreding Identi teit s p 1 i c h t: J. A. P. te Hei loo en J. C. K. te Alkmaar 2 of 1 d. H. T. te Heiloo en F. T. te Wormer 3 of 2 d. O. v. d. B. te Alkmaar 5 of 5 d. S. v. d, H. te Alkmaar 6 of 3 d. Overtreding Motor en Rj wielwét: P. V. te Koedijk, N. S. en C. B. te Castricum, H. v. T. te Heemskerk, C. K. te Hei loo, J. M. B. te Rotterdam, P. F. H. te Haarlem en F. A. B. te Oude- Niedorp 2 of 1 d. M. H. te Oud karspel, P. B. te Bergen en J. van R. te Schoorl 3 of 2 d. G. v. W. te Zijpe 3 plus 1 of 2 plus 1 d. E. T. te Harenkarspel 3 plus 1 of 2 maal - w. tuchtsch. M. R. te de Rijp 1 plus 3 of 1 plus 2 d. Overtreding Verduis- teringsverordening: H. v. T. te Heemkerk 4 of 2 d. G, H. K. te Oterleek, 5 of 3 d. P. K.-^te Alkmaar 5 of 5 d. H. B. te Uitgeest 4 plus 2 of 2 plus 1 H. F. V. te Alkmaar en J. G. te Schermerhorn 8 of 4 d. J. H. te Koedijk 10 of 5 d. Eenvoudige stroope- r fj: J. W. v. R. en H. H. S. te Alk maar 5 of 3 d.-*D. V. te Bergen, 6 of 3 d. 1 Rijwiel onbeheerd la ten staan: G. D. te Schager- brug en A. K. te Koedijk 8 of 4 d. J. P. D. te Castricum 12 of 6 d. Overtreding Melkbe- s 1 u i t: F. W. v. W. te Heiloo 20 of 10 dagen. G. H. te Uitgeest 40 of 20 dagen. Kaartspelen om geld n c a f L. E. te Castricum, F. W. H. en A. J. K. te Amsterdam en A. B. te Hilversum, ieder 15 of 10 d. Venten.zonder ver gunning: E. de B. te Allernaar 3 of 2 dagen. Baldadigheid: P. v. d. B. te Bergen 8 of 2 w. tuchtschool. Openb. dronkenschap: M. A. B. te Alkmaar 15 of 10 d. zijn als op drift geraakte schepen, die in de stormen van het leven op eigen kracht geen koerS kunnen houden en tot wrakken te pletter zouden slaar, als vaste handen het stuur niet over namen en ze naar veilige wateren deden keeren. Dokter Pretorius -maakt een moei lijken tijd door. Hij moet zich aan passen en hij mist de ervaring en de zelfverzekerdheid van den directeur en van zijn vereerden vriend en be schermer, professor Bouwheer, door wiens protectie hij zonder eenige voorstudie van de universiteit in het gesticht beland is. Hij is een nerveus en gevoelig mensch, die vaak verontrust wordt door. de abnormaal lijkende sympto men van eigen zieleleven. In den dagelij kschen strijd om kracht en zelfverzekerdheid zien wij hem struikelen en opstaan. Een min derwaardige gestichtsarts betrekt hem in zijn duistere praktijken, maar al tijd weer herwint hij zijn evenwicht na een gesprek met de groote psy chiaters, die zijn beschermers zijn. Uit deze gesprekken krijgt ook de lezer een beeld van de opoffering van mannen en vrouwen, die dage lijks trachten deze maatschappelijk waardelooze maar. vaak zoo fijn be snaarde individuën het gemis van hun vrijheid te doen vergeten. De auteur, die voor het schrijven van dezen roman een diepgaande studie in en buiten de gestichten heeft gemaakt, verhaalt alles in sobere maar daarom juist zoo tref fende woorden, waarin telkens weer een vergelijken^ beeld, een litteraire vondst als een vonk van vernuft uit het kader van het verhaal springt. De Uitgeversmaatschappij West- Friesland te Hoorn heeft ondanks alle materiaalschaarschte dit lit teraire juweeltje in een daarbij pas send etui gestoken. Tj. Adema. DUITSCHE INVOERFACILITEITEN. Goederen, welke afkomstig zijn uit de bezette gebieden, met uitzonde ring van de bezette Oost gebieden of het generaal-gouvernement, zijn krachtens een verordening van den Rijksminister van Financiën tot na der aankondiging bevrijd van invoer rechten van de „Umsatzausgleich- steuer" bij invoer langs de douane. De regeling treedt op 1 December a.s. in werking. Zij geldt niet voor goederen, welke zich op dat tijdstip reeds in het douaneverkeer van het Duitsche douanegebied bevinden. De vrijstelling geldt evenmin voor wijn, tabak, tabaksproducten en minerale oliën. Ëen vindingrijk militaire tandarts aan het front liet van berkenstammen een uiterst doelmatige behandelingsstoel vervaardigen. Een oud margarineblik met een omgekeerde emaille-lampen- kap vormt een uitstekenden spoelbak PK Götze-H H-St-P H m NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. Luth. kerk (Oudegracht), 10.30 uur mej. da. v. d. Bosch, v. A'dam. Hoofdred.: A. R. Jonker, Alkmaar; plv. hoofdred.: H. P. v. d. Aardweg, Bergen; Buitenl.: Tj. N. Adema, Alkmaar; Bin- nenl., Prov., Stad; D. A. Klomp, Bergen; Sport en Rechtsz.: J. Wepkman, Alk maar; verantw. voor adv.: T. Bus, Alkmaar. ZONDAG. Nieuws over beide zeiiders: 9.—, 12—, 21.45. Alléén Hilv. I: 18.30. HILVERSUM I, 415,5 M. 7.30 Conc. (gr.) 8.15 Harmonie-ork. (gr.) 8.30 Zin van boer zijn. 8.45 Lortzing - Graener 9.15 Gesprekken m. Peter. 9.30 Zondagm. z. zorgen. 10.30 Deutsche Stunde. 11.30.De stem der S.S. 11.45 Neerl. stem v. b. Oostfront. 12.Praatje den Dré. 12.15 Nederl. Kamerkoor. 12.40 Het Duitsche volkscinc. 14.— Concertgeb.ork. en sol. (In de pauze 15.Op den steiger, door prftf. dr. T. Goedewaagen). 16.Gerard v. Krevelen en ork., sol. en sportrep. 17.Zondagm.cab. 17.45 Melod. uit een uitstalkast. 18.45 Sport en muz. 19.30 Omroep-symph.ork. en sol. 20.15 De Mei. en sol. 21.Argent klanken (gr.) 21.15 Dick Willebrandts en dansork. 22. Musette-klanken (gr.) 22.20 gr.pl. 23. 24.Semi pop. conc. en pianomuz. (gr.) HILVERSUM 'II, 301,5 M. 7.30—9.15 Zie Hilv. I. 9.15 Voor de jeugd. 9.45 De in- strum, v. h. ork., voordr. m. muziek- voorb. 10.30 Studiodienst. 11.30 Gewijde muziek (opn.) 11.45 Cyclus „Advent". 12. Praatje den Dré. 12.15 Progr.-overz. 12.20 Rina Ketty (gr.) 12.30 Een soldaat tot de jeugd. 12.45 Spel en zang (gr.) 13.Wie en wat waren onze voorouders. 13.15 Amus.ork. en sol. 14.„Het meisje'dat alles geloofde", luistersp. 14.15 Piano muz. 15.Opera ,,Faust". 17.Neder!, boekenschouw. 17.15 Pianovoordr. 17.45 Spiegel v. d. dag en BNO: Oostland- praatje. 18.Theo Uden Masman (gr. muz.) 18.40 De Nederl. taalclub. 19.— BNO: Eng. uitz. Voor de radio-centr.: Beguine en Zambra (gr.) 19.15 Gerard v Krevelen en ork. 19.55 Symp.ork. (gr.) 20.15 Duitschlands zorg voor het muz. nagesl. 20.30 Het Omroep-ork. 21.15 Strijktrio. 22.— BNO: Act. besch. 22.20— 24.— Zie Hilv. I. v MAANDAG. Nieuws: 7.30, 8.30, 12.45, 16.45 en 21.45. Alléén Hilv. I: 18.30. HILVERSUM I, 415,5 M. 7.15 Gr.muz. 3.40 Gesprekken met Peter. 8.50 en 9 37 Gr. verscheidenheid (gramofoonpl. 3 30 Spiegel van den dag (opn.) 10. Salonork. (gr.) 10.30 Voordr. 10.45 Otto Hendriks en sol. 11.30 Zang en piano. 12.Almanak. 12.05 Theo Uden Mas- Op de toenemende beteekenis, die de geallieerden aan Afrika met inbegrip van Madagaskar voor hun eigen handel toekennen, is den laatsten tijd opvallend dikwijls en 'nadrukkelijk van Engelsche èn Amerikaansche zijde de aandacht gevestigd. Men constateerde, dat verschillende grondstoffen, die voor de oorlogsproductie van belang zijn, door het verlies van Malakka, Bir ma en Ned.-Indië vrijwel onver krijgbaar zijn geworden, tenzij..», tenzij thans Afrika als leverancier veroverd zou kunnen worden. Zoo lazen wij kortelings in de „Times", dat het Fransche en Belgische ge bied aan de Westelijke kust van Afrika met Brazzaville, de 'hoofd stad van Franseh-Aequatoriaal-Afri« ka, en Leopoldville in de Belgischa Congo een centrum van omvangrij ke en intensieve activiteit der geal lieerden is geworden. Vooral Leo poldville zoo stelt de „Times" vast is een opslagplaats voor da voornaamste producten in den Con go, tin en rubher, die door het ver lies van Malakka en Ned.-Indië aan waarde hebben toegenomen. In de Amerikaansche pers vestigt men de aandacht op de militaire be teekenis van dit gebied als verkeers mogelijkheid te land, ter zee en in de lucht zoowel naar het Naburige als naar het Verre Oosten. Brazilië, dat weliswaar een dikke vierdui zend kilometer van Afrika verwij derd ligt, schijnt er ernstig over te denken, de yankee's in deze aange legenheid een handje te helpen, want in een bericht Uit Rio de Ja neiro wordt gesproken over een ex peditiecorps van 20.000 man, die door de Braziliaansche regeering voor den militairen dienst in 't Afri- kaansch klimaat zijn opgeleid. Ame rikaansche troepen bevinden zich reeds, althans volgens meldingen uit Washington, Londen en Kaap stad in Nigeria, Leone, Duala, Kameroen en in de negérrepubliek Liberia. De Amerikanen zfjn voor nemens, hier steunpunten te bou wen en er dan in hoofdzaak zwarte troepen te stationneeren. Voor iede ren kenner der Afrikaansche en Amerikaansche toestanden is dit een tweesnijdend zwaard, dat slechts onder den invloed van zelfover schatting of uit vertwijfeling ter hand genomen kan worden. Daar komen dan, nu de gebeurtenissen in Fransch-Noord-Afrika bij, die de Amerikaansche tactiek nog scherper karakteriseeren. Bij dezen wedloop om het bezit van Afrika wil natuurlijk ook En geland zijn slag zien te slaan en trachten te redden, wat er alsnog te redden valt. Het meest voelt het zich tot het op v. .r na grootste eiland ter wereld, Madagaskar, aan getrokken. Reeds in Febr. 1942 hoorde men daarover spreken. De derde partner in zulk een nieuwe verdeeiing van Afrika is de Zuid-Afrikaansche Unie, het voor- maiigc nauavaai van raui R-ruger, waar al van oudsher aspiraties voor Mozambique en Madagaskar beston den. Volgens een bericht uit Lou- renzo Marques beschouwt men Mo zambique en Madagaskar in Trans vaal nieer nog dan vroeger als een voorpost ter verdediging van Ziiid- Afrika, terwijl er, ondanks het door Smuts gelanceerde parool „Wraak voor To broek!" (waar immers de élite van het Zuid-Afrikaansche le ger verloren is gegaan) voor een strijd op ver van huis liggende slag velden bitter weinig geestdrift te bespeuren valt. Maar de interne zorgen der Zuid-Afrikaansche re geering zijn thans door het verloop van den oorlog sterk toegenomen. Zoo moesten volgens een bericht uit Kaapstad vele inboorlingen uit de goudmijnen naar de kolenmijnen van Natal worden overgebracht om de leverantie van brandstof aan de schepen gaande te houden. Op het oogenblik bevinden zich in het ge bied der Zuid-Afrikaansche Unie al meerdere afdeelingen zwarte troe pen uit de Ver. Staten, hetgeen al lerlei moeilijkheden met zich mede brengt., De kranten vertellen gere geld over samenkomsten van com munistische inboorlingen, waarbij dan niet slechts de vorming van een tweede front, maar minstens evenzeer de gelijkstelling van in boorlingen en blanken wordt ge- eischt. Onder deze omstandigheden zal de Zuid-Afrikaansche Unie er genoegen mee* moeten nemen, wan neer zij onder de geallieerden de derde plaats mag beleggen. Pr. mans. 13.— BNO: Act. besch. 13.10 Aria's en operakoren (gr.) 14.— Strijkork. en gr.muz. 15.— Uit de gouden eeuw. 15.15 Elclc wat wils. 17.— Viool. 17.30 Van heinde en verre. 17.45 Omroep Harmonie- ork. 18.40 Schuricke Trio en ork. Adal bert Lutter (gr.) 19.— Pol. weekpr. 19.15 Liederen van Fauré en Wolf (gr.) 19.30 en 20.45 Utr. Sted. Ork. en sol. 20.15 Strijkkw. (gr.) 21.30 Gram. 22.— Jean Steurs en Musette-ork. (gr.) 22.20 Franz Lehar-klanken (gr.) 23.40—24.— Dans- muz. (gr.) bert Lutter (gr.) 19.— Pol. weekpr. Van af 19.15 alleen radio-centrales met lijn- verb. studio. 19.15 Liederen van Fauré en Wolf (gr.) 19.30 en 20.45 Utr. Sted. Ork. en sol. 20.15 Strijkkw. gr.) 21.30 Gram. 22.Jean Steurs en musette-ork. (gr.). 22.20 Franz Lehér-klanken, (gr.) 23.40 tot 24.->- Dansmuz. (gr.) HILVERSUM II, 301,5 M. 7.15—7.40 Zie Hilv. I. 7.40 Gymn. 7.50 Sportn. 8.— Voor boer.en tuinder. 8.15 Groeg-progr. (gr.) 8.40 Orkestc. (gr.) 9.— Orkest v. d. Duitschen Arbeidsd. (opn.) 9.15 Vior de huisvr. 9.20 Harm.ork. (opn.) 10.— Godsd. uitz. 10.30 Pianovoordr. 11.Voor de kleuters. 11.20 Omroep-meisjesk. (opn.) 11.30 Orgelconcert. 12.Eduardo Bianco en ork. 12.30 Familie de Boer. 13.— Pro- gramma-overz. 13.05 De Melodisten en gram. 14.— Godsd. uitz. 14.30 De Haarl. Orkestverefen. 15.30 Sprookjes van An dersen. 15.45 Zang met piano en fluiten. 17— „Sint ie al gauw jarig", luiterspel. 17.20 KI. v. Eeeck en ork. 17.45 Spiegel v d. dag en BNO: Friesch praatje. 18. Marschmuz. (gr.) 18.15 De' N.S.B. ant woordt. 18.30 Omr.-piano-trio. 19.15 Vaudeville-ork. (opn.) 19.55 Amus.ork. en Sol. 20.30 Uit Neerl. Gouwen. 20.45 ,Varia", gev. progr. 22.— BNO: Act. besch. 22.10 Avondw. 22.20—24.— Zie Hilv. 1. Vanaf 19.15 alleen radio-centrales iet lijnverbinding studio.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2