DAGBLAD VOOR Het komende jaar zal ernstig en verschrikkelijk zijn. EED VAN TROUW AAN MUSSERT. Bolsjewisten in de bocht van den Don teruggeworpen. Churchill houdt een wapenschouw Het oordeel van Berlijn en Rome. Een deel der Fransche vloot te Toulon tot zinken gebracht. Heer. dan duizend functionarissen der N.S.B. te Arnhem beëedigd. Vele Sovjet-aanvatten bloedig afgeslagen. Ernstig spoorwegongeluk. Gerierator-anthraciet en baggerturf. Eerste Gewestelijk Bureau der Ned. 'Kultuurkamer. - Hoedt u voor overschrijding von het rantsoen! Britsche bommen. Dexe courant verxohfjnt dagelijks. Abonnementsprijs per 3 maanden b(j vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Kflk 2.63. Losse nummers 5 cents. Tel. Administratie (abonn., advert.) 3320, Redactie 3330. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND Prys der gewone advertentiën in deze Editie 0.10 per m.Mminim. 14 m.M 1.40, elke 31/., m.M. meer 0.35. Tarieven v. d. geheele oplage op aan vraag. Uitg. N.V. Boek- en Handels drukkerij v/h, Herms. Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar, postgiro 31060. 144e Jaargang No. 281 4 pagina'. Hoofdredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar. Maandag 30,Nov. 1942 In een te Londen gehouden rede heeft ChufchiÜ^en uitvoerig over zicht vftn den militairen toestand gegeven. Hij achtte het mogelijk hoopte althans dat de „verschrikkelijke gevaren, die in staat zijn on? leven en alles wat wij bezitten weg te ne- jiemen, overwonnen zullen worden," Hij wilde geen voorspellingen doen- strijd tegell japan bij te staan. ten opzichte van nog niet uitgestre den veldslagen, maar stelde het grootste vertrouwen in de generaals Alexander en Montgomery. De Spiltroepen moeten uit gië verwijderd worden om. Zuid- Italië vanuit de lucht te kunnen be dreigen. De Franschen hebben hun. lot self In handen en Churchill hoopte dagrbij op den overheersehenden in- vloed der Gaullisten. Hij besprak de kritieke oogenr blikken die Engeland in dezen, oor- Sj reeds had meegemaakt en noem- het empire een wonderbaarlijke vereeniging van» staten en rassen. De Engelsohen moeten tóch weer aan de zware taak wennen die voor hen ligt en aan de enorme plichten Welke zij op hun schouders hebben- geladen. De actie in Noord-Afrika. Jh Noord-Afrika strekt het ikrijgs- bedrijf tóch over geweldige afstan den uit en worden van de troepen groote ontberingen en inspanningen geëischt en de Britsch-Amerikaan- gche actie in N.W. en W.-Afrika is van vele toevalligheden afhanke lijk geweest. Deze actie wordt door Roosevelt geleid. Het eerste Britsche leger gehoorzaamt den Amerikaan- schen opperbevelhebber generaal Eisenhower. De geallieerden hebben tientallen echepeii aan de aanvallen de.r Al mogendheden moeten blootstellen, Churchill noemde Afrika een springplank om met den vijand in nauwer contact te kunnen komen, Hij wees op de beteekenis van een heropening der Middellandsche Zee voor het militaire verkeer, waardoor de lange reis om Kaap de Goede Hoop kan vervallen en waarmede wellicht een zware klap aan de vijandelijke duikbooten kan worden toegebracht. Bovendien kan aan de kust van N.-Afrika een nieuwen luchtfront geopend worden, want ter bekorting van den strijd is het noodig den vij and vanuit de lucht met groote in tensiviteit te bestoken. Churchill stelde de Duitsche luchtmacht daarbij voor als een „waardeloos actief" tegenover de steeds sterker wordende luchtstrijd krachten aan de andere zijde. De operaties In Fransch N.-Afrika stellen ons in staat het zwaartepunt van den strijd naar Italië te ver plaatsen. Wanneer de vijand van Tunesië verdreven zal zijn, kan heel Z. Italië aan een zwaar luchtoffen- sief worden bloot gesteld. De strijd aan het O.-front. Intüsschen mag de strijd aan het O.-front niet uit het oog worden verloren. Stalin's militaire leiding werd door Churcljiil voortreffelijk genoemd. Hij memoreerde, dat men de re acties in Frankrijk voorzien had en trachtte zijn gehoor te doen geloo- ven, dat Duitschland de Fransche vloot in Toulon in beslag zou ne men. Hij meende, dat de geest van het" strijdende Frankrijk een overheer sehenden inyloed op de Fransche na"e zou uitoefenen. Mij is zeide Churchill t- nog geen gebeurtenis bekend welke de hoop rechtvaardigt, dat de oorlog niet lang zal duren of ons geen bit tere en bloedige jaren te wachten staan. De' smartelijkste ervaring zouden wij 'opdoen als wij onze eensgezindheid- verloren nog vóór de overwinning definitief behaald is. Duitschland behee'fscht bijna geheel Europa en heeft millioenen werk krachten voor het vervaardigen van oorlogsmateriaal en om vruclit- baargpmd te kunnen bewerken. Tot dusyex had Ehgèland nog slechts met een klein percentage van het Een luchtafweerstelling der Italiaansche nilltie op een fier eilanden in de Middellandsche Zee Orbis Lyce-Holland-Pax Hottend m Duitsche leger te maken en de duikbootenoorlog zal nog erger worden eer verbetering te bespeu ren valt. De strijd tegen Japan. Wanneer de oorlog in Europa eerder is afgeloopen dan die in Atóë, zou Engeland dadelijk alle strijdkrachten naar den anderen kant van de wereld brengen om de Ver. Staten, Tsjoenking-China, Aus tralië en - Nieuw-Zeeland in hun Wanneer de oorlog op deze yvijze in twee etappes zou eindigen, zou er een grootere kameraadschap aan de tafel der onderhandelingen heer- schen dan destijds in Versailes het geval .was. Churchill hoopte dan ook, dat er aan het eind van dezen oorlog betere dplossingen zullen ge vonden worden dan 25 jaar geleden. Hij besloot zijn rede met de ver maning tot zijn landgenooten tóch er op voor te bereiden dat zij het volgend jaar het hoofd zullen moe ten bieden aan de slagen en de vraagstukken van een ernstig en verschrikkelijk jaar. Het oordeel van Berlijn Rome. en In Berlijnsche politieke kringen meent men,' dat deze door de radio verspreide rede slechts een beperk te belangstelling verdient en dat er een pessimistisch geluid uit klinkt, ook wanneer Churchill bepaalde il lusies wil laten voortleven. Volgens Duitsche opvattingen zou Churchill reeds geruimen tijd heb ben ingezien, dat Engeland.den oor log zal moeten verliezen. Hij ver trouwt niet meer op een kentering van den toestand door militaire be slissingen, maar maakt zich schul dig aan een zelfde grootspraak als in den vorigen oorlog. De dreigementen tegen Italië lij ken meer op de methode van een gangster dan op die van een ver antwoordelijk staatsman. De eer van Italië heeft nog niemand onge straft aangetast; waarbij dan de vraag mag gesteld worden of iemand van Churchill's formaat werkelijk in staat is de eer der As-partners aan te tasten. Ten aanzien van Ghurchills rede schrijft Stefani o:a.: Het Italiaansche volk zal koel bloedig weerstand blijven bieden, absoluut zeker als het is van de overwinning. Luchtbombardementen kunnen den afloop van een oorlog niet be slissen. Het Italiaansche volk wijkt niet voor dreigementen van felle bombardementen uit de lucht, zoo- als het niet zal wijken voor geen enkele andgre beproeving, welke in de toekomst nog voor dit volk ver borgen ligt. De Londensche correspondent van Social-Demokraten meldt, dat de snelheid en grondigheid waar mee de vloot te Toulon tot zinken is gebracht, bewijst dat' deze hande ling tevoren ontworpen en goed voorbereidwas. Slechts dat deel der bemanning, dat voor de uitvoering van dit plan volstrekt noodzakelijk was, bevond zich aan boord. De anderen waren onder allerlei voorwendsels aan land gestuurd. De Fransche admiraliteit heeft bekend gemaakt dat de verliezen aan militaire zijde bij het tot zin ken brengen van Fransche schepen in Toulon 6 dooden en 25 gewonden bedragen, die het slachtoffer van de ontploffingen aan boord der sche pen zijn geworden. In de stad en de omgeving is het rustig, nadat de onderprefect en de burgemeester de bevolking tot be zonnenheid en discipline hadden gemaand. y De sluiting der cafê's, enz. wordt eiken avond om 8 uur nauwgezet uitgevoerd. De nachtelijke stilte wordt slechts onderbroken tjoor de ontploffingen als de vlammen op dl schepen de kruidkamers hebben bereikt. De commandanten der tot zinken gebrachte schepen hebben bij den havencommandant een ver slag over .de vernietigingsactie uit gebracht. <- Een dagorder van maarschalk Pétain. Laval heeft, naar HavSs-Ofi meldt, aan de staatssecretarissen "oor het leger, de nïarine en de luchtmacht de volgende dagorder voor de onder hen staande troepen overhandigd: De maarschalk van Frankrijk en opperbevelhebber aan de officieren, onderofficieren, soldaten en matro- gen yan de land-, vloot- en lucht strijdkrachten. Gij, die een gevoel van verzaking gekregen hebt( gij- maakt thans een beproeving mede, welke mijn sol»: datenhart smartelijk ontroert. Frankrijk zal de, herinnering en den impuls van de ontbonden regimen ten, uiy vergane schepen bewaren. Het zal Uw roemrijke traditie niet vergeten. Vereenigd in een enkele gedachte dichter tot elkaar gebracht door zooveel rampspoed, waardoor Frankrijk getroffen is, schaart U, gij In de nabijheid der kusten komen ter vernietiging van vftandeltfke scheeps ruimten speciaal de U-boot-kanonneü' aan het woord. De hemanning van een Duitsche duikboot vuurt op een stoom schip aan 4e Amerikaansche kust. (PK Prokop-Transo-F-P H m) Hoogteztelllnp in Tun atóë veroverd. 29 Het Duitsche legerbericiht v»n November luidt als volgt: HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 29 Nov. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In den sector van dei^Terek mis1 lukten verscheidene vijandelijke aanvallen. Duitische en Roemeensche troe pen hebben ook gisteren alle aanvallen van nüiheriek supe rieure vijandelijke strijdkrach ten tusschen Wolga en Don bloedig afgeslagen. 35 tanks werden vernietigd, bi de groo te bocht van den Don wierp een eigen tegenaanval de Bolsjewis- ten over een rivier terug. Sterke luchtstrijdkrachten waai onder Roemeensëhe geveohtsvlir gers, steunden de troepen van he leger met succes. Een groot aanta voertuigen werd vernield. Spoorli,- nen aan den benedenloop van de Welga» werden 's nachts met succes gebombardeerd. Snelle Italiaansche gevechtsvlieg tuigen Vielen aan het middengedeel te van den Don gemotoriseerde vijandelijke colonnes en kwartier ruimten voor troepen aan. In den centralen sector het Oostelijk front verloor de vijand tij dens permanent zware, gevechten."57 tanks. Bij zijn herbaalde vergeefsche aanvallen ten zuidoosten van het Tlmenmeer leed de vijand zware, bloedige 'verliezen aan menschen en materieel. Duitsche en Roemeensche jagers en luchtdoelartilleric schoten giste ren alleen in het zuiden van het Oostelijk front 39 Bolsjewistische vliegtuigen neer. In denzelfden sec tor gingen zes eigen vlieigtuigen, ver loren. In de Cyren-aica activiteit van ver kenningstroepen. In Tunesië ver overden Duitsche en Italiaansche troepen een taait verdedigde hoogte stelling.- Luchtstrijdkrachten vielen vijandelijke colonnes, ravitaillee- ringsverbmd'ingen en luchtsteun- punten aan. Talrijke auto's werden in -brand geschoten. In luchtgevech ten schoten, Duitsche jagers 16 vijandelijke vliegtuigen^ waaronder i'iermotorige bommenwerpers,#neer. Vier eigen vliegtuigen worden ver mist Voor de kust van Fransch-Noord- Afrika beschadigden gevechtsvlieg tuigen twee groote transportschepen zwaar. Bij vluchten van zwakke Britsche strijdkrachten boven de bezette ge bieden in het westen en bij nachte lijke vluchten over Frankrijk heen verloor de vijand vijf vliegtuigen. Jachtvliegtuigen bestookten in het zuiden van Engeland spoorwegen en andere voor den oorlog belangrijke doelen. Het Duitsche legerbericht van 2? Nov. luidt als volgt: Duitsche en Roemeensche troepen hebben in het W. van den ICaukasus aanvallen van den vijand in tegenaan vallen afgeslagen. Ook ten Oosten van Xlagir bezweken vrij krachtige Sovjet- aanvallen onder verlies van 35 tanks. Jachtvliegtuigen schoten hier 7 Sovjet- toestellen neer. Gemotoriseerde Duitsche troepen hebben bij een aanval in de Kalmukken- steppe weer een groep vijandelijke strijdkrachten Vernietigd. Er werden 600 gevangenen gemaakt. Tusschen Wolga en Don, in de groote bocht van den Don en te Stalingrad zijn weer hevige aanval- len van'den vijand in verbitterde ge vechten mislukt. Volgens de bechikbare gegevens heeft de vijand tusschen 20 en 27 November tusschen Wolga en Don 319 tanks ver loren. Bovendien werden 26 stukken geschut vernield en meer dan 2000 ge vangenen gemaakt. Aan het Donfront verijdelden Italiaansche -troepen een poging om de rivier over te steken. Ten Zuidwesten van Kalinin eu in de buurt van Toropets duren de hevige afweergevechten voort. Eigen tegenaanvallen sloegen den Vijand in verscheiden sectoren terug, waarbij opnieuw 95 gepantserde vgchtwagens werden kapot gescho ten, waarvan 56 door een enkele tankdivisie. Formaties gevechtsvliegtuigen deden overdag en 's nachts, ten deele in sneeuwstormen, met gunstige uitwer king aanvallen op marcheerende co lonnes, troepenconcentraties en de spoorweginstallaties van Toropets. Duikbommenwerpers hellipn in het hpoge Noorden bommen van zwaar ka- iber laten vallen op stations aan de poorlijn van Moermansk. In Noord-Afrika slechts plaatselijke gevechtsbedrijvigheid. Tentenkampen 'en colonnes tusschen Benghazi eii Age- dabia werden met bommen -én vuurwa pens bevochten. Andere luchtaanvallen waren overdag en 's nachts gericht op luchtbases en gemotoriseerde vijande lijke strijdkrachten in Tunis. Duitsche en Italiaansche*jachtvliegers schoten jn het geheele gevechtsgebied 20 vijande lijke vliegtuigen neer. Duitsche jagers hebben overdag met succes een aanval gedaan op sjtoorweg- doelen aan -de Zuidkust van Engeland. Meer dan duizend functionaris sen van de Nationaal-Socialistische Beweging der Nederlanden heb ben Zondagmiddag in eeu plech tige bijéénkomst te Arnhem den eed van trouw aan den leider afgelegd. Na de groote beëediging, voor en kele maanden-, in Utrecht gehouden, betrof het hieyrin de eerste plaats de* functionarissen die werkzaam én woonachtig zijn in Duitschland en daar in de verschillende organisa ties der beweging zijn'ingezet. Daar naast werd thans aan eenige hon derden functionarissen uit Neder land zelf, die de vorige maal niet aanwezig waren geweest, de gele genheid tot het afleggen van den eed geboden. De groote zaal van „Mu'sis Sacrum" was met groen en heesters versierd. De bijeenkomst werd opgeluisterd door muziek van de Arnhemsche W.A. Omstreeks één uur kwam Mussert voor het 'gebouw aan en inspecteer de de opgestelde eereformaties der W. A., Jeugdstorm en Germaansche S. S. Een storm van toejuichingen, waaraan schier geen einde kwam, viel den leider ten deel bij zijn bin nenkomst in de zaal. Mussert nam plaats op het podium waar «zich intüsschen de eeregasten verzameld weest, hij was van zijn prille jeugd af aan ook socialist en Is boven al les Europeaan. De Beweging staat en valt met den leider en de leider heeft verklaard dat hij staat en valt met den Führer (langdurig applaus). ''Gij legt thans, zoo besloot de secr.-gen. zijn inleiding, opnieuw getuigenis af van Uw on'tembaren wil om achter Mussert te marchee- ren, welken weg hij ook moge kie zen en welke offers hij ook mag vragen, Wij zullen trouw zijn tot onzen laatsten druppel bloed. Terwijl de leider zijn plaats op het sprekerspodium innam, verzocht de oecr.-gen. den eedsafleggers" op te staan. Zacht speelde hét orgel de tonen van het oude Valerius-lied „Wilt heden nu treden". Tromgeroffel en hoorngeschal van den Jeugdstorm leidde de woorden van de eedsformule in, voorgezegd door ir. Huygen en door een spreekkoor van honderden met geheven rechterhand herhaald: „Ik zweer den leider der Nationaal-Socialistische Beweging der Nederlanden, Anton Mussert, trouw tot in den dood, zoo waarlijk helpe mij God AlmachtigNadat de Jeugdstorm het signaal „Sluit den ban" had gege ven, hield de leider een groote rede. Deze rede zullen wij in onS blad van morgen publïceeren. j Bij verstandig gebruik kan men met weinig l' gas veel doen. hadden, o.a. de Leiter des Arbeits- bereichs der N. S. D. A. P., Haupt- dienstleiter Schmidt. In een eere- loge hadden verder o.a. plaats ge nomen vertegenwoordigers van de N. S. D. A. P. en van de Duitsche Weermacht. Ook de familieleden van Nederlanders die aan het Oos telijk front gesneuveld zijn, behoor den tot de genoodigden. In een kort openingswoord her dacht de secr.-gen. der N. S. B„ Ir. Cj J. Huygen, hen die in den strijd voor het Nationaal-Socialise geval len zijn. Ir. Huygen schetste voorts de be doeling van deze eedsaflegging. De ze honderden.functionarissen staan aangetreden om' uitdrukking te ge ven aan hun persoonlijke verbon denheid aan den leider, wetende dat zij op leven en dood onder alle omstandigheden en voor altijd aan den leider Verbonden zijn. Spr. van den strijd is ontstaan en stelde schotste den band die in de jaren vast, dat het de democratie nimmer gelukt is dezen band kgpot te krij gen. Mussert is altijd Nationalist ge- officiéren, onderofficieren, soldaten en matrozen rondom diegenen, die gij ter wille van Uzelf liefhebt. Terwijl ik mijn saluut breng aan Uwe vlaggen en standaarden, ver zoek ik U in Uwe harten de liefde te bewaren, die op de vlaggen ge schreven staat: „Eer en vaderland". Luchtdoelartillerie en vliegende artil lerie namen doeltreffend deel aan de gevechten op den grond en vernietigden 34 Sovjet-pantservoertuigen. Ook de gemeente 's Gravenhage waakt ovei da schooljeugd. Ongeveer 40.000 kinderen worden jaarlijks door den schoolarts onder- zocht Dr. J. C. Streng, leider der afdeeling Kinderbescherming van den Gem. Genees kundigen Dienst in Den Haag. onderzoekt een der kiemen Polygoon-Meijer-Pax Holt ir Op 27 deer tegen half zeven 's-avonds is een passagierstrein uit de richting Geldermalsen op het sta tion Sliedrecht op een stilstaanden personentrein gereden. Afgezien v.an matêrieele schade zijn bij dit ongeval helaas ook per sonen Adood en gewond. Neder- landsche en Duitsche assistentie waren terstond,ter plaatse. De ber- gings- en opruimingswerkzaamhe den der spoorwegen werden door personeel der Duitsche spoorwegen en Duitsche militaire artsen ver richt. Het onderzoek naar de oorzaak is nog niet beëindigd. Gedurende het tijdvak van 1 tot en met 31 Dec. 1942 geeft elk - dec met de woordeh ge nerafor- a nth ra - ciet twaalfde periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van een hectoliter (75 kg.) anthïacietnootjes 4 of 5 (rom. cijfers), terwijl 'gedu rende het zelfde tijdvak elk der met de woorden „generator-turf twaalf de periocje" gemerkte bonnen recht geeft op het koopén van 50 stuks baggerturf. Te Rotterdam is de 54-jarige J. Bouiuan, door kolendampvergifti ging, om het leven gekomen. Het eersle GewestelijkeBureau der Ned. Kultuurkamer, namelijk het bu reau voor de provincies Groningen en Drente,ms Zaterdagmiddag officieel ge opend met een bijeenkomst in den Stadssschouwburg te Groningen, daarin de president van de Ng,d. Kultuurka mer, prof. dr. T. Goedewaagen, het woord heeft gevoerd. Prof. Goedewaagen eindigde zijn toe spraak met alle cultuurwerkers op te wekken, nu men in Groningen <taat voor een nieuwe ontwikkeling van de cultüur in Nederland, aan dit werk me- 'de te bouwen. We leven immers allen om te bouwen. De heer Griever, leider van het Ge westelijk Bureau, sprak er in zijn rede zijn vreugde over uit, dat het Noorden, dat in het verleden helaas maar al te vaak en in vrijwel elk opzicht werd achtergesteld bij de Westelijke deelen van ons land, thans kansen krijgt, zoo als het te voren nimmer heeft gehad, De bijeenkomst werd döor tal van Nederlaftdsche en Duitsche autoriteiten bijgewoond. Tot hen behoorden de Beauftragten van den Rijkscommissaris in de provincies Groningen en Drente. Landrat dr. Conring en Oberbereichs- leiter Sellmer de heeren Kurt Simon van de Kulturabteilung van het Rijks commissariaat, en Schulze, Landeskul- turverwalter vah den Gau Weser-Ems, prof/dr. J. de Vries, vice-president van de Kultuurkamer, en vele anderen. VERDUISTER GOED! ZON 30 N6v. onder: 16.33 l'Dec. op: 8.25 ondèr: 13.18 MAAN 30 Nov. op: 2 Dec. Laatste kwartier. "s-GRAVENHAGE, 28 Nov. - D« on langs afgekondigde regeling, volgons welke degenen, die de hun toegemeten rantsoenen gas en electriciteit over» schrijden, zullen worden bestraft, M niet mis. Het „zwaard" van de afsnijd ding zweeft boven de hoofden derge nen, die zich aan overtreding schuldig maken. De overheid heeft helaas tot dezen drastischen maatregel moeten overgaan, omdat de beschikbare hoe veelheid kolen in geen geval toelaat, dat men méér verbruikt dan zijn rant soen, 'Er zit dus niets anders op dan nog zuiniger met die rantsoenen om te gaaft dan in het algemeen gebeurt, en met een beetje goeden wil zal zulks in vel» gevallen mogelijk zijn, al ontkennen wij niet, dat men zich dan enkele gemak ken zal moeten ontzeggen. De gasfabrieken verbruiken jaarlijks verscheidene tonnen steenkolen om den verbruikers gas te verschaffen, dat voor de bereiding van de maaltijden en de verwarming van de woning noodig is. Het vergassingsproces van steenkolen levert nog andere onmisbare producten zooals cokes en teer enz. op, reden waarom dan ook steeds een deel der gedolven steenkolen voor gasproductie beschikbaar moet worden gesteld. Hier op kan echter bespaard worden, indien de verbruikers in de woningen zoo spaarzaam mogelijk met het gas om gaan,-d. w. z. bij zuinig gebruik er zoo veel mogelijk profijt van trekken. Hoedt u voor rantsoenoversohrijding. Het is uw eigen belang en de straffen op niet-naleving van dit voorschrift zijn zwaar, 's-Gravenhage, 28 Nov, - Engelsche vliegtuigen hebben met vuurwapens klakkeloos niet-mililairedoelen aan gevallen. De Nederlandsche bevolking had daardoor -drie dooden, drie zwaar- en verscheidene lichtgewonden t« be treuren. „OP VEELVULDIG VERZOEK". Hedenavond spreekt Max Blokzijl om 19.00 uur via Hilversum 1 in zijn politiek weekpraatje over het onder werp? „Op veelvuldig verzoek". BUITENLANDSCHE POST PAKKETTEN. Herhaaldelijk moeten buitenland'sche postpakketten aan de afzenders wor den teruggezonden, daar zij wegens ondeugdelijke verpakking wérden te rugontvangen aan de grensstations. Er zal daarom nog veel meer dan tot dusverre op de verpakking worden ge let. De ambtenaren hebben opdracht, pakketten waarvan de verpakking dn- voldoende wordt geacht, te weigeren. Groote sigaretten-diefstal. Naar eerst thans bekend is geworden, is in den vroegen ochtend van 19 dezer een inbraak gepleegd in de groasierderii vai* tabaksartikeleu A. S, C, I., Singel 261 te Amsterdam, waar een partij van 150.000 sigaretten van allerlei merken is biütgemaeikl. Op den boereugastdag in Grootschermer, Waarover wij kort geleden hebben ge* schreven, was een familie in vijf ge- slachtëfi vertegenwoordigd. Hier boven ziet men de 92-jarige" stam moeder, de weduwe T. AppelBak, haar dochter, de 65-,jarige weduwe A. Molenaar—Appel, de dochter van dexc, mevrouw v. d. Velden—Molenaar met haar 22-jarige dochter mevr. A. Visser— v. d. Velden met haar 5 maanden oude bab» .(Pel,.Kuiper Easröpllgpjl

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 1