Aafje Top, een zeer talentvolle jonge kunstenares, die echter nog niet geheel haar eigen vorm heeft gevonden, De Hitlerjugend toont zich paraat. Gij gaat aan Uw werk - maar iever wasVU in bed gebleven../ Besluiten Burgemeester. AGfiN DA Vergoeding woninghuren. Leege N.V.'s en de Vermogensbelasting. SPORT. Kiinsf. RADIOPROGRAMMA In de tot de laatste' plaats gevul de tooneelzaal van „Het Wapen van Heemskerk" heeft gistermiddag de Hitlerjugend den aanwezigen een gezelligen middag bezorgd. He heer Eggert, Pressereferent yen den Beauftragte des Reichs- kommlssars in Noord-Holland, open-, tfe als Banführer van de H. J. in Noord-Holland dfe bijeenkomst en heette de Duitsche en Hollandsche autoriteiten - de Wehrmacht en het burgerlijk gezag vertegenwoordi gend - van harte welkom op dezen tabaretmiddag. Hij wees op de betee- kenis der Hitlerjugend en gaf daar bij een voorbeeld hoe moeders soms absoluut niét begrijpen welk een kracht erf vreugde er van deze jeugdorganisatie kan uitgaan en hoe deze de saamhoorigheid van jongens en meisjes, ook in den vreemde, kan .versterken. Deze uitvoering was niet bedoeld als een uiting van hooge kunst, maar was slechts een voorbeeld van de wijze waarop de jeugd zelfstan dig iets bedenkt en het spontaan tot uitvoering kan brengen. Dat bleek dan ook uit het pro gramma. Allereerst kwamen de meisjes op het tooneel. Zij zongen, onder lei ding van een kordate jeugdige diri- gente, allerlei vroolijke Duitsche liedjes 'en natuurlijk bleef dat in een zaal vol Duitsche militairen piet zonder uitwerking. Al spoedig Zong het geheele auditorium geest driftig de diverse refreintjes mie. De leidster dirigeerde zoowel haar meisjes als het publiek met een be wonderenswaardig gemak en slaag de er zelfs in de aanwezigen twee stemmig te doen zingen. Na de meisjes toonden de jongens wat zij op het gebied van lichame lijke oefening prqsteeren. De eene salto volgde de andere op en voor namelijk de kleinste van de groep mocht zich herhaaldelijk in een enthousiast applaus verheugen. Een bezoek bij den dokter in schaduwbeelden ten tooneele ge bracht was een vroolijk inter mezzo, voornamelijk toen de patiën te van een lintworm bevrijd werd, welke geen wonder dat zij zich min of meer ziek voelde den omvang van een scheepstros bleek te hebben. Tusschen diverse nummers zorgde een kleine accor- deonniste op vlotte wijze voor vroo lijke liedjes, die al spoedig werden meegezongen. Tot slot werd een sprookje opge voerd, waarin 'n jeugdige prins een roos en een nachtegaal aan de uit verkorene zijns harten geeft, maar haar slechts als varkenshoeder ver momd tot de zijne weet te maken. Het publiek heeft alles met groo te ipteresse gevolgd én beloonde de jeugdige actrices met een dankbaar applaus. Na afloop sprak de hëer Eggert nog enkele woprden van dank. Hij wees er op, dat men zich ook hier in 't vaderland kan gevoelen, want het vaderland is overal waar Duit sche harten kloppen. Met een drie werf Heil op den Führer, waarmee de aanwezigen geestdriftig instem den, werd de bijeenkomst gesloten. ST. NICOLAASFEEST VREUGDE EN ARBEID. De belangstelling van de Alk maarsche jeugd voor het kinder feest van Vreugde en Arbeid is zoo buitengewoon groot, dat de zaal voor morgenmiddag geheel uit verkocht is, terwijl er nog ruim 400 kinderen het feest wilden be- zoeken. Onmiddellijk zijn maatre gelen getroffen om een tweede feest te organiseeren, ten einde deze kinderen niet te moeten teleurstel; len. Dit tweede feest zal worden ge houden op Dinsdagmiddag 1 Dec. n.m. half twee in de groote zaal van "de Harmonie, welke thans ook reeds geheel uitverkocht is. Ook op dit feest zal St. Nicolaas een be zoek brengen, en zullen verrassin gen worden uitgereikt. Voorts wordt een gevarieerd programma van mu ziek, zang en goochelen aangebo den. BENOEMD. Aan de landbouwwinterschool te Schagen is benoemd tot leeraar de Tieer J. S. Smit, hoofd der chr. school te Bakkum. De heer Smit zal zijn functie per 1 Dec. a.s. Aanvaarden. WAARSCHUWING. Vergiftigde tarwe ontvreemd. De marechaussee deelt mede, dat bij J. Kater in de Wieringermeer tarwe is ontvreemd. Deze tarwe is ontsmet met germisan, een zwaar vergift voor mensch en dier. Het ^gebruik dezer tarwe is derhalve levensgevaarlijk. Steeds dat loodzware gevoel in Uw ledematen.', doffe hoofdpijn... zoo'n geradbraakt gevoel. En dan die tegen zin in 't werk, terwijl gij vroeger'blaakte van werklust. Al die verschijnselen kun nen 'n gevolg zijn van onzuiver bloed. Duizenden mannen en vrouwen hadden dezelfde klachten, die bij velen ontaardden in rheumatische vpijnen. Maar die hielden op, toen zij Kruschen als versterkingsmiddel namen. Mej. C. H. te Den Haag schrijft: „...c/en laaisien tijd had ik veel last van hoofdpijnen, enz„„ wilde het eens mét Kruschen probeeren en na ver loop van enkele dagen merkte ik reeds verbetering... Na geregeld gebruik heb ik nergëns geen last meer van en voel mij opgewekter dan vroeger Neem óèk Kruschen I Klachten verdwlj'nen Uw werklust keert terug en dat lustelooze gevoel maakt plaats voor energie en gezondheid. Kruschen is verkrijgbaar bij allo Apoth en Drog. 1.47, 0.76„0.41 - N.V. Rowntree. De Burgemeester van Alkmaar heeft de volgende besluiten geno men: a. tot goedkeuring van de reke ningen over 1941 van het Centraal Ziekenhuis, het Burgerweeshuis, de gem. instelling voor maatschappe lijk hulpbetoon,- de Vereeniging voor gezinsverpleging, de Commis sie tot huisverzorging, de Alkm. Vereeniging tot bestrijding der tu berculose, de afd. Alkmaar van het Centraal Genootschap voor kinder- herstellings- en vacantiekolonies, de Vereeniging voor zuigelingenbe scherming, de afd. Alkmaar van het Wit-Gele Kruis, de Vereeniging kin- derkleeding, den Armenraad dn de Vereeniging Zorg voor de leerlin gen en oud-leerlingen der school voor B.L.O. te Alkmaar; b. tot aankoop van-He helft van het slootje, zich bevindende achter de z.g. bloemenklok aan den Sta tionsweg, alhier voor 3 in totaal; c. tot verhuring van de woning Westerweg 248 aan A. E. J. van den Brink, voor een huurprijs van 4.06 per week; d. tot verleening van medewer king aan het verzoek van het Be stuur der Vereeniging St. Joseph voor de R.K. Jongensscholen te Alkmaar om gelden te verstrekken voor de aanschaffing van leerboe ken en hulpmiddelen ten behoeve van de onder zijn beneer staande St. Josephschool (u.l.o.) 25-JARIG JUBILEUM. De heer K. v. d. Bijl herdenkt Don derdag a.s. den dag waarop hij 25 ach tereenvolgende jaren als smidsgezel bij de bekende kachel- en hoefsmederij IJspeert alhier in dienst, is. Reeds eerder was hij 5 jaar bij den heer IJspeert werkzaam geweest. Bij de Alkmaarders is hij wel bekend. Ruim 80 jaar is de naSm IJspeert aan deze oude zaak verbonden. De tegen woordige heer IJspeert drijft sinds 1894 de zaak, doch heeft thans maatregelen genomen om wat meer rust te nemen? Ongetwijfeld zal de heer v, d. Bijl als bekwaam vakman, die in St.-Pancras woont, Donderdag de noodige belang stelling ervaren. AFSCHEID H. LIND. Na een 44-jarige ambtsvervulling nam hedep, in de 2e klasse van de stationswachtkamer, de heer H. Lind, ambtenaar bij de Spoorwegen, afscheid van zijn collega's en het overige spoorwegpersoneel.'" In 1939, bij zijn 40-jarig ambts jubileum, hebben wij de loopbaan van dezen sympathieken spoorweg- man uitvoerig geschetst. Heden kwam ondubbelzinnig tot uiting hoezeer hij zich in de harten van de spoorwegmenschen een plaats ver overd heeft. Voor zoover de dienst het toeliet was het stations- en treinpersoneel aanwezig ert uit de gezellige sfeer, die er, onder het gebruik van ver- verschingen heerschte, konden wij constateeren, dat allen uit den grond van hun hart, de heer Lind, na zijn werkzaam leven, een mooien rust tijd gunnen. Waardeerende woorden werden tot den heer Lind gericht, door den stationschef, den heer Bènnema, na mens het treinpersoneel door den heer de Leeuw, terwijl tenslotte de restaurateur, den heer Timmerman, den heer Lind dank bracht voor de prettige samenwerking. 'Eenige bloemstukken en een ets van het personeel getuigden voorts van belangstelling, terwijl velen aan het slot den heer en mevrouw Lind harteljjk de hand kwamen drukken. PIET KOHLER IN: DAAR KEOPT IETS NEET. Optreden van de Kluchtspelers. Om de nieuwe klucht, waarop Piet Köhle.r en het ensemble De Kluchtspelers gisteravond in het Gulden Vlies het Alkmaarsche pu bliek kwamen vergasten, is onbe daarlijk gelachen. De uitverkochte zaal heeft inderdaad, éenige uren de dagelij ksche zorgen vergeten. En de zeventigjarige heeft zijn dubbelrol gespeeld met een entrain en een vi taliteit, die ieder verbaasde. Om van den inhoud der klucht iets te ver tellen is bijna onmogelijk. Men vraagt zich alleen af: Hoe krijgen de auteurs de dwaasheid bij elkaar? De, groot-industrieel Maurits van Beek moet voor zaken naar Parijs, maay ieder moet in de veronder stelling zijn, dat Maurits thuis ge bleven is. Zijn tweelingbroer Max, die sprekènd op hém lijkt, zal zoo lang zijn plaats innemen. Wat dat voor gevolgen heeft is niet over zien. Maar als Maurits tenslotte te rugkeert, vindt hij zoo'n hopelooze verwarring, dat alleen - een paar tooneelschrijvers de zaak weer in 't rechte spoor kunnen fcu^ngen. De eene penibele situatie volgde op de andere tot uitbundig vermaak der aanwezigen. Voortreffelijk" was Piet Kohier in zijn dubbelrol van Mau rits en Max. Sien de la Mar als zijn vrouw, viel door correct spel op. Martha Posno was de aardige doch ter en Mary Beyer speelde met veel bravour en bijval het z.g. nichtje Dolly. Cdr Smit had weer veel suc ces, thans als de keukenmeid Émmy, en haar liedjes, evenals .die van an deren, sloegen wel in. Elly Huys- man als mevr. Max v. Beek, Kal man Knaack als de dokter, Frans Bogaert als Otto, Rudi West als de dwaze Frits Lepelrek en Frans Nienhuys als de steeds in moeilijk heden komende sëcretaris, hielpen op 4e juiste wijze meé om deze klucht te doen slagen. Een dave rend" applaus aan 't slot bewees dat men zeer voldaan was. G. C. van Gulik. Hoofdred.: A. R. Jonker, Alkmaar; plv. hoofdred.: H. P. v. d. Aardweg, Bergen; Buitenl.:XTj. N. Adema, Alkmaar; Bin- nerfl., Prov., Stad: D. A. Klomp, Bergeh, Sport en Rechtsz.: J. Werkman, Alk maar; verantw. voor adv.: T. Bus, Alkmaar. Bioscopen. Alle theaters eiken avond 7,30 uur. Alkm. Bioscoop-Theater, Haar privé- secretaris (torn.) Alle leeft. Harmonie-Theater, Die grosse Liebe (rom.) Alle ieeft. (Geprolongeerd). Victoria-Theater, Jenny als detective (rom.-sens.) 18 j. Cinema-Theater, Hartstocht (rom.). 18 j. Dinsdag 1 December. 4 uur, 't Gulden Vlies en Harmonie, kindervoorstelling van fVreugde en Arbeid. UITVOERING ULVADERO. De Nieuwe Typiste. Zaterdagavond heeft de tooneelver- eeniging Ulvadero een In alle opzichten geslaagde voorstelling gegeven voor een geheel gevulde zaal in het Gulden Vlies. Het groote verdiende succes mag zeker direct geconstateerd. Opgevoerd werd een blijspel in drie bedrijven van Q. Hersman, n.l. De Nieuwe Typiste, een stuk uitnemend voor dilettanten ge schikt. Deze nieuwe typiste zal haar in trede doen bij den uitgever Grolmeyer. Maar door tal van alleraardigste ver wikkelingen zijn er op een gegeven moment niet één, maar twee typistes, terwijl aan' 't slot wel twee schrijf machines over zijn, maar geen typistes meer. Daar heeft de liefde voor gezorgd. Onder regie van den heer P. Cloeck heeft Ulvadero het stuk uitstekend ge speeld. Vbor tempo, rolkennis en spel opvatting niets dan lol. De heer D. Haasbroek was zeer goed op dreef en vooral zijn samenspel met zijn zoon August, door den heer J. Best, kranig vertolkt, klopte best. De heer P. Kroon maakte van de kleine rol van Klungel, den kantoorbediende, iets bijzonders, fijn getypeerd. En in dit opzicht blonken ook uit de heeren P. Lely en R. Nottel- man als de schrijver Penlel en de boek houder Krukmulder. De dames kwamen niet minder goed voor den dag. Mej. Lien Mulder verraste door een aller aardigste Ltsette Dupré en met veel genoegen zag men mej. Nel Rus als Nora. Twee krachten waar Ulvadero nog veel plezier van beleven kan. Mevr. Grolmeijer was bij Jannie Haasbroek natuurlijk in de beste handen en mej. A. Blaauw, die onverwacht de rol van Césarina had moeten overnemer!, slodt zich zeer juist bij het geheel aan. Het tooneel zag er welverzorgd uit. Aan het applaus heeft men het de uitvoerenden niet laten ontbreken en wij gelooven zeker, dat de uitvoering nog wel eens herhaald zal worden. Zij mag gezien worden. G. C. van Gulik. HEILOO. Schapen geslacht. - Tegen twee in woners van Heiloo is door de politie procesverbaal opgemaakt wegens het clandestien slachten van 3 schapen en een geit. Er wordt nog naar medeplich tigen gezocht. Lezing over donker Afrika. - De bekende onderzoeker en aangename causeur Lode van Gent heeft Vrijdag avond in „De Rustende Jager" voor de leden van het Nut een en ander ver teld over het leven in donker Midden» Afrika. De spreker, die hoofdzakelijk het léven, de zeden en gewoonten der inboorlingen in de Belgische Congo be sprak, lichtte het gesprokene nader toe door middel van mooie lichtbeelden. Interessant waren dikwijls de verhaalde avonturen, die door spr. veelal zelf waren meegemaakt. Het was vpbr de talrijke bezoekers ongetwijfeld een leerzame avond. Het bureauAfvoer Burgerbevol king vestigt de aandacht op het vol gende: Indien èen woning, welke door een geëvacueerde is verlaten, een anderen geëvacueerde ter bewoning wordt toegewezen, wordt den eige naar dezer woning van rijkswege de volle huur resp. huurwaarde ver goed, mits hij de woning ten genoe- ge van de gemeente naar behooren onderhoudt. De geëvacueerde, wien de woning is toegewezen, is, in afwachting van een nadere regeling, aan het Rijk daarvoor een vergoeding verschul digd ten bedrage van 3/4 van het bedrag 'der huur resp. huurwaarde, tot een maximum van de huur of huurwaarde der door hem ontruim de woning. Hierbij zij uitdrukkelijk vermeld, dat het bovenstaande alleen van toepassing is -op woningen, welke werkelijk worden aangewezen Voor de Vermogensbelasting en de Ondernemingsbelasting wordt aangenomen, dat een naamlooze vennootschap bestaat, indien zij in het Handelsregister staat ingeschre ven. Dit brengt mede, dat de leege naamlooze vennootschappen in elk geval vermogensbelasting verschul digd worden tot een bedrag van ten minste 120 per jaar. De wnd. secr.-gen. van het dept. van Financiën heeft bepaald, flat leege N. V.'s van bovengenoemde belastingen van dén aanvang hun ner heffing af zullen worden be vrijd, indien zij-alsnog vóór 1 Jan. 1943 worden ontbonden onder in schrijving van het desbetreffende besluit in het Handelsregister en voorts ten spoedigste alle aan de ontbinding én de vereffening ver bonden formaliteiten worden ver vuld. Reunion in bezit der Engelschen. - Omtrent gebeurtenissen op het eiland R-eunion ten oosten van Madagascar werd Zondagavond in bevoegde kringen te Vichy meege deeld, dat er geen nadere berichten ontvangen zijn. Men trekt daaruit de conclusie, dat de Engelschen hel eiland volkomen in hun bezit ge kregen hebben. -/ De zeeslagen bij de Salomons eilanden. (D.N.B.) - Japansche ma- rinekringen verklaren, dat de vloot er in geslaagd is, 'in de drie zeesla gen bij de Salomons-eilanden de Amerikaansche marine in dit ge bied te vernietigen. Waneer men af ziet van het gebruik van nieuwe Amerikaansche schepen, kan men zeggen, dat de Amerikaansche vloot in kien eersten slag haar kruisers en jagers, in den tweeden haar vlieg kampschepen en in den derden haar n ..i n i i VERHOOGING VERGOEDING INKWARTIERING GEEVACUEERDEN Ambtelijk wordt medegedeeld, dat met i ingang van 29 November wij"- ziging is gebracht in de vergoedingen wegens inkwartiering van geëvacueer- den. - le. Wegens huisvesting met voeding wordt uitbetaald: voor den eersten ingekwartierden persoon 2.per dag; voor den tweeden ingekwartierden persoon 1.75 per dag; voor eiken verderen ingekwartier den persoon en voor een ingekwar tierd kind beneden den leeftijd van 18 jaar 1.50 per dag. 2e. Wegens voeding zon der huisvesting wordt thans uitgekeerd: voor den eersten ingekwartierden persoon 1.75 per dag; voor den tweeden ingekwartierden persoon 1.55 per dag; voor eiken verderen ingekwartier den persoon en voor een ingekwar tierd kind beneden den leeftijd van 18 jaar 1.40 per dag. Motorrijder in de sloot gereden. - Zaterdag werd de politie door voorbij gangers gewaarschuwd, dat in de sloot naast den Uitweg te A'dam een motor rijwiel lag. Het onderzoek bracht aan het licht, dat ook de berijder, een 25-jarige bewoner van Hoofddorp, te water was geraakt en verdronken. Ver moedelijk is het ongeval reeds Woens dagavond gebeurd. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Het lijk is naar het Westergasthuis vervoerd. Toen de elfjarige Geert Jansen te Eext (Dr.) zich Vrijdagochtend naar school wilde begeven, werd hij in het bosch aangehouden do'or een man, die gemaskerd was. Deze trok den knaap van de fiets, bond hem met touwen aan het rijwiel en mishandelde hem. Tóen de onverlaat onraad bespeurde, ging Kij aan den haal. Eenigen tijd later werd de knaap gevonden, die uiteraard zeer ontdaan was. Het is totnutoe niet gelukt, den dader op te sporen. AMSTERDAMSCHE BEURS. 3% Nederl. 1941 983/, 98c/e 4 NederL 1941 101% lOD/s 4 NederL 1940n 101% 101 3-3% NederL 1938 957/a 95VS 3 Ned.-Indië 1937 89% 89% Amsterd. Bank 140 142 Handel Mpij. Cert. v. 250 127 127 Koloniale Bank 1443/, 145 Ned. Ind. Handelsb. 88% 88% Alg. Kunstzijde Unie 156 156 Calvé Delft Cert. 130 133 NederL Ford 330 328 Lever Bros 190 197 Philips Gloeil. Gem. Bezit 308 317 Holl.-Amerika lijn 148% 148% Java-China-Jap. lijn 1287/a 128% Kon. Ned. Stoomb. 180 180 Scheepvaart Unie 1721/» Het grootste (Vlaamsche reus) en hei kleinste (Berg Pooltje) exemplaar op de natidhale konijnententoonstelling, welke gedurende het weekeinde te Hilversum wordt gehouden. J.C.Stevens- Pax HoH. m SPORT STAALT SPIEREN. Twee westelijke kampioenen. Bfj de gisteren te 's-Gravenhage gehouden wedstrijden om het kam pioenschap van West-Nederland hebben de SSS-ers weer eens bewe zen dat ze suprieure ^worstelaars zijn. Het jongste lid van SSS en te vens jongste deelnemer aan de wed strijden, n.l. A. van Lienen, wist in zijn Etfdeeling vedergewicht' het kampioenschap na zeer fraaien en spannenden strijd ongeslagen te winnen. P. Liefting wist het kampioen schap in de afdeeling middenge wicht na zeer spannenden -strijd on geslagen te veroveren, waardoor deze nu tevens promoveert naar de le klasse. H. Boersen wist het in zijn afdee ling licht midden tot 2en prijswin naar te brengen. Waterpolo AÜK.MAARSCIIE SUCÖESSEN. Zondagmiddag moesten het da meszevental en het eerste heeren zevental van DAW spelen resp. te gen Nereus II en Kroosduikers I. Nereus H-DAW. De verhouding tusschen deze da- mesploegen was nu wel geheel an ders dan in de zomercompetitie van dit jaar, toen Nereus immers onge slagen kampioen werd. Al spoedig na het uitzwemmen gaf mej. v. d. Berg D£W de leiding. En terwijl de DAW-achterhoede voor een tegenpuht te hecht bleek te zijn, wisten de Alkmaarsche da mes nog driemaal het Nereus-doei te vinden. Ongetwijfeld heeft de betere trai ning op deze 4-0-overwinning haar invlóed gehad. Ook bleek de opstel ling van mej. Sweerts inderdaad een versterking te zijn, daar zij o.a. twee maal doelpuntte. Dat de wedstrijd Kroosduikers-DAW een Alkmaarsche overwinning zou worden, lag in de lijn der verwach tingen. Dat deze zoo vlot een feit zou worden als gisteren het geval was, toont aan dat het spel, wat twee weken geleden tegen de hoofd- Voortreiielijke zegging van Reinaerts de Vos en van het werk van o.a. den Bergenschen dichter A. Roland Holst. Gisterenmiddag trad in de van Ceylingenzaal van hot/21 Proot de ieclamatrice Aafje Top op. Een bekende, dichter heeft eens gezegd, dat ook moed'een deel van het kunstenaarschap .is. En i^ied heeft deze jeugdige Aafje Top onge twijfeld. Zij schenkt het zichzelf niet. Een programma heeft zij ten geiioore (en ten aanschouwe) ge bracht, dat zoo ongeveer onze gan- sche Nederlandsche literatuur, van de vroegste tijden tot heden, be sloeg; en ook bij de keuze der af zonderlijke verzen heeft zij het zich niet gemakkelijk gemaakt. Middel- eeuwsche liederen, de geheele ge schiedenis van den Vos Reinaert in de versie van Plantij n uit het einde der zestiende eeuw, daarna Vondeb vervolgens Perk, Kleos en Boutens en tenslotte Bloem, Nijhoff, Roland Holst en van Eyck. Gij ziet het, let terlievende lezers en lezeressen, dat een .keur van kleurige en geurige spijzen opgediend werd aan dezen Uterairen disch, overgoten door den donkeren wijn van Vondel's gedra- gene rhythmen en de prikkelende, gele champagne vail Boutens' ver-- vluchtend woordschoon. De goden van het geluk hebben de dapperen lief en daarom misschien ook wel gaat de weg van Aafje Top opwaarts. Met Reinaert 'de Vos opende de dèclamatrice; het verhaaL waarin verteld wordt hoe de listige vos, na driemaal ingedaagd te zijn en tel ken? de boden, die tot hem gezon den werden, schandelijk bij, den neus gehad te hebben, eindelijk voor den rechterstoel van den konng ver schijnt en het met leugens en be drog klaarspeelt diens gunst te win nen. Aafje Top heeft ^eze lange ge schiedenis, welke het geheele ge deelte vóór de pauze vergde, uit het hoofd voorgedragen. Reeds een prestatie op zichzelf. Maar met uit muntende stemschakeeringen en spannende gelaatsmimiek heeft z« de dieren ook doen leven. Vooral koning Nobel, die, naast zijn konin gin gezeten, op een open plek in het woud door viervoetige onderdanen omringd is, beeldde zij met dave rende, bevelende stem en plotse linge verstarringen.van haar" bewe gelijke gezicht prachtig uit. Reinaert zelf kon wat meer nuance gehad, hebben; deze figuur was de eenige, die vaag bleef. Toen de pauze verstreken yras, kwamen de kleinere gedichten aan de beurt. Na de eerste kennisma king zou. men zoo zeggen, dat de aanleg van Aafje Top meer de rich ting van het grootere werk uit wil. Een episch-dramatisch stuk als Rei naert de Vos met zijn overvloedige mogelijkheden voor stem en gelaat ligt haar mijns inziens het beste, hoewel zij toch ook na de pauze zeer wist te boeien. In elk geval be wees zij toen een helder inzicht te hebben in de natuurlijke geaard heid van een gedicht. Bloems ont roerende, sobere „Lichte vensters" en A. Roland Hoists teedere, bijna schreiende „Laten wij zacht zijn voor elkander, kind',' die .beide ter nauwernood het gewicht der wisse lende zinshoogten en -dalingen kruinen lijden, werden op den ver- eischten toon van ingetogenheid ge zegd, al kan men hier en daar met de declamatrice van meening ver schillen en dé opvatting huldigen, dat zij een accen* anders legt dan de dichter het bedoeld heeft. Doch dit is een bijzaakje. Van een felle dynamiek daarentegen werd'weder om het beroemde „De Dood en de Tuinman" van P N. van Eijck. Dit kleine meesterstuk werd herschapen tot een nieuw klein meesterstuk van dictie en gelaatsuitdrukking; het was een suggestie van doods angst- en zielsverwonaeri;.g,_ die het hart koud maakte en weer vertee derde. Kloos' bekende „De Zee" werd een juichkreet, door schuimen zonlicht overspat. Perk's1 „Iris" kwam er minder géslaagd af. Aafje Top is een nog zeer jeugdige declamatrice, even in de twintig. Zij geniet van die jeugd de voordeelen: moed en wil tot doorzetten; maar zij draagt ook van die jeugd de las ten. In haar optreden herkent de 'in gewijde gemakkelijk den invloed van een groote Nederlandsche de clamatrice, en wie van den ontwik kelingsgang van A#fje-tfop kennis genomen heeft, behoeft dit niet te verbazen. Een gaven en volkomen eigen vorm heeft zij nog niet gevon den, Op haar jong kuns.enaarschap drukt .onmiskenbaar het stempel van een andere; _ik bedoel het is geen geheim van Charlotte Kohier. Maar met het voortschrij den der jarer. zal Aafje Top dit ge vaar stellig teboven "komen. Van een zoo groot en zoo edeb kristal helder talent als het hare kan niet anders verwacht worden. Het pubjiek, dat slechts in gerin- gjn getale opgekomen was (decla matie schijnt nog altijd de oester van het menu te zijn en oesters wor den slechts door een fijn-geinstra- menteerden smaak gewaardeerd), heeft de jonge kunstenares geest- .driftig toegejuicht. Het is een won- derschoone middag geworden en wijs is hij, die zich den naam van deze nobele verzenzegster blijft her inneren. Zij is waafd, dat het ver dere verloop van haar oprecht en veroverend kunstenaarschap met toegenegen aandacht gevolgd wordt. H. P. VAN DEN AARDWEG. 2e ABONNEMENTS-CONCERT H. O. V. De H. O. V. kwam dezen keer met een interessant programma. Vóór de pauze muziek uit 1500 en 1600, daarna roman- tische muziek eerste helft 1800. Sinfonia introductoria voor strijkers en contiuno werd op de oude wijze uit gevoerd, de dirigent van uit het clave- cimbel het orkest leidende. Het klonk alles zeker en voornaam. Het orkest zal vroeger natuurlijk veel kleiner geweest zijn, waardoor het clavecimbel meer waarde kreeg. Nu had de uitvoering, zonder aan waarde te verliezen, zonder clavecimbel kunnen zijd. - Het vioolconcert van Tartini, werd prachtig- en aristocratisch gespeeld door Jaap Emner, rustig, zeker, oogenschijn- lijk doodgemakkelijk, toet een zeer soepelen, vollen toon. De cadenz'en waren schitterend. Het orkest begeleidde uitmuntend. Antieke danse ed arie per linto, bewerkt door Respighi, dus oude muziek be werkt door een modern componist, zul len niet veel meer gelijken op de oor spronkelijke zetting. Zé zijn in wezen moderne muziek geworden met een an tieke sfeer. Alle vier dansen warén heerlijke muziek, ook al van een voor naam karakter. De uitvoering, zeer stijl vol geleid door Arend Koole, was van een zelfde voornaamheid vervuld. In deze 4 nummers kwam het clave cimbel, bespeeld door Jan Booda, meer tot zijn recht, hoewel ik toch geen samenspel kan vinden tusschen den klank van een clavecimbel en het mo derne strijkorkest, nog minder-met een volledig orkest. Na de pauze een respectabele-uitvoe ring van de „Rheinischg" symphonie van Schumann, vol beweging, vol warmte, vol schakeerjpg, vol leven, van begin tot eind. Mijn respect voor dirigent en orkest leden.^ Het'publiek was niet voldoende op gekomen. Waarschijnlijk waren de num mers te onbekend. Ook .het succes was niet zoo groot als de uitvoering verdiende, maar juist een dergelijk voornaam programma gaat, helaas, nog te ver boven het bevat tingsvermogen van het publiek. Er zal nog heel wat moeten gebeuren voor dat het opgeleid zal zijn tot werkelijke waardeering van goede muziek. Jac. Jansen. DINSDAG. Nieuws: 7.30, 8.30, 12.45, 16.45, 18.30 (Hilv. I), 19.45 (Hilv. II) en 21.45. HILVERSUM 1,. 415,5 M. 7.15 Wir be ginnen mit Gesang ünd Tanz (gr.) 7.40 Aan den lichten kant (gr.) 8.40 Gespr. m. Beter. 8.50 Morgenliederen (opn.) 9. Sonatenprogr. (gr.) 9.30 Spiegel v. d. dag (opn.) 9.37 Sonatenprogr. (gr.) 10.— en 10.45 Sylvestre Trio. 10.30 Kerkelijk Rusland, voorh. en thans. 11.15 Orkest Malando en sol. 12.— Almanak. 12.05 Theo Uden Masman en gr.muz. 13. Omr. symph. ork. 14.Zang en klank uit het Alpenland, potpourri (opn.) 15. „Exempelen", voordr. 15.20 Nederl. Kamerork. en sol. (opn.) ,17.De lichte toets. 18.Viool, hoorn en piano, 18.40 De strijd om de rubber. 19.15 Schu- bert-Bsahms (gr.) 20.15 Gev. progr. 22. Zigeunerork. spelen (gr.) 22.2024. „Weenen,:- Parijs - Berlijn, v.v." (gr.) HILVERSUM II, 301,5 M. 7.15—7.40 Zie Hilv, I. 7.40 Ochtendgymn. 7.50 Herbett Ernst Gróh zingt (gr.) 8.— Pol. week- praatje (opn.) 8.15 Walsen (gr.) 8.40 Pianosoli (gr.) 9.en 9.20 Barnabas von klasser Nereus ten beste werd ge geven, geen eendagsvlieg is ge weest. Allereerst waren snelheid en bal techniek 'bü' de DAW-ers stuk voor stuk grooter dan bij de tegenstan ders. Bovendien bleek uit het her; haald scheppeh van goede kanseri ook het ploegverband krachtiger te zijn. DAW bereikte steeds het eerst den bal en vlak na het begin was het reeds 1-0. Door wegzwemmen, nadat er gefloten was, wisteij de, Kroosduikers zich vrij te* maken, waarvan de gelijkmaker het gevóig was. Merkwaardigerwijs Werd hier tegen niet gefloten. Daarna had DAW het heft weer in handen, zoo dat het met de rust reeds 5-1 werd. In dezen stand kwam geen wijzi ging meer. Al was misschien het spelen aan den ondiepen kant een bezwaar, het is toch in den vervolge zaak deri heelen wedstrijd met het zelfde élan te Spelen'; het duurt ten slotte maar een half uur. Geczy en zijn ork. en duo JA (gr.) 9.15 Voor de huisvr. 10.en 14.Godsd. uitz. 10.30 Symph.-ork. (gr.) 11.Vrou wenmozaïek. 11.20 Kinderkoor m. piano- begel. (opn.) 11.30 Symph. voorm. conc. (gr.) 12.30 Wat doet de Directie van den landbouw? 13.Progr.-overz. 13.05 Frans Wouters en zijn ork. 14.30 Salonork. 15.30 Voor de zieken. 16.— De Melodisten. 17.Voor de jeugd. 17.30 en 18.—Om- roepjeugdkoor (opn.) 17.45 Spiegel v. d. aag en BNO: Gesproken binneni. overz. 18.15 Neerl. stem v. a. Oostfront: 18.30 December passeert de revue, cabaret revue. 19.BNO: Eng. uitz. Voor de radio-centr.Benjamino Gigli zingt (gr.) 19.15 en 19.55 Gerard v. Krevelen en zijn ork. en sol. 20.15 Toskaansche Ris- petti, Röntgen. 21.— Mozart - Reger (gr.) 22.BNO: Act. besch. -22.10 Avondw. 22.20—24.— Zie Hilv. T. Vanaf 19.15 alleen radio-centrales met lijnverbinding studio. Jarenlang rheumatiek en ischias. Thans waer nor maal aan 't werk. De Heer E. R. te D. schrijft, dd. 21-i-'A0t „Sedert jaren leed ik aan de linker zijde van mijn lichaam zoo hevig aah rheumatiek en ischias, dat ik steeds in den Herfst en het voorjaar toet werkeq. moest ophouden. Dit jaar pro beerde ik Uw ©vaaltjes en kon reeds na enkele dagen weer normaal mijn werk doen. Allen, die dSrgelijke pijnen hebben, kan ik de Ovaaltjes ten zeerste aan bevelen." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoud-" heid, griep,zenuw- en hoofdpijn helpen deOvaaltjes van hetTrineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijglaar. Trlneral Agentschap, Nassaukada 373, Amstsnfim -

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2