Nederlands aandeel in het nieuwe Europa, Wat gebeurt er aan de verschillende fronten? DAGBLAD VOOR Sovjets op verscheidene plaatsen teruggeslagen. EEN JAAR ZIEKENFONDS-BESLUIT ALEMAARSCHE EDITIE. 144e Jaargang No. 282 Een opsomming van vernietigde schepen. Strijd in Cyrenaica en Tunesië. Commentaar op de rede van Ghurchill. De beëedigingsplechtigheid der N.S.B. Ir. Mussert over de taak van ons volk. door drK. Key er. ALLE TEXTIELKAARTEH - VOLLEDIG GELDIG. Kerstmarsch van de W.A. Deze courant verschijnt dagelijks. Abonnementsprijs per 3 maanden bfl vooruitbetaling voor AJjtmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Tel. Administratie (abonn., advert.) 3320, Redactie 3330. NOORD-HOLLAND Prjjs der gewone advertentiën in deze Editie 0.10 per m.M., minim. 14 m.M. 1.40, elke PL m.M. meer 0.33. Tarieven v. d. geheele oplage op aan vraag. Eitg. N.V. Boek- en Handels drukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar, postgiro 31060. 4 pagina'* HoofdredacteurA. R. JONKER, Alkmaar. Dinsdag 1 Dee. 1942 HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 30 Nov. (DNB). Het Duitsche legerbericht van 30 Nov. luidt als volgt:' Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: ba het Oosten van den Kau- kasus stortten herhaalde Sovjet- aanvallen onder zware verliezen voor den vijand ineen. Sedert den 27sten Nov. werden bij deze afweergevechten zestig vijan delijke pantserwagens vernietigd. Jaehtvliegers schoten vijftien vijan delijke vliegtuigen neer. 'In de Kalmukkensteppen vielen gemotoriseerde Duitsche strijd krachten achterwaartsche verbin dingen van de Sovjets san, vernie tigden trossen ravitailleeringsvoorra- den en rolden een uiteengeslagen gevechtsgroep op. Tusschen Wol ga en Don sloe gen de troepen van het leger wederom hevige pantser- en in- fanterieaanvalleö af in nauwe samenwerking met sterke lucht strijdkrachten. In Stalingrad slechts plaatselijke gevechtsactie. Eigen tegenaanvallen in de groote Bocht van den Don hadden succes. De luchtaanvallen op spoorwegin stallaties aan den middenloop van den Don werden voortgezet en ver scheidene transportreinen ernstig getroffen. In het centrale deel van het Oostelijke front en in het gebied van het Ilmenmeer mislukten opnieuw alle vijandelijke aan vallen. 135 pantserwagens werden kapot geschoten. In de Cyrenaica sloegen de Duitsch- Italiaansche troepen aanvallen van vijandelijke pantserwagens af. Luchtaanvallen overdag en des nachts waren op Britsche kampen en gemotoriseerde strijdkrachten ge richt. Gevechtsvliegers vielen op Tunesisch gebied vijandelijke co lonnes met bommen aan en brach ten den vijand' aanzienlijke verlie zen aan zware wapens, voertuigen en pantserwagens toe. In het Oostelijk deel vaif de Mid- dellandsche Zee bracht een Duitsche duikbootjager onder bevel van den eerstén luitenant ter zee Kleine de door de Engelschen overgenomen voormalig Grieksche duikbopt „Tri ton" tot zinken en nam de beman ning gevangen. In de bezette Westelijke gebieden en boven het Kanaal werden zeven Britsche vliegtuigen ten val ge bracht. Duitsche jagers zetten de aanval len overdag op de Zuidkpst van Engeland voort en beschoten piet goed effect spoorwegdoelen. 65 Schepen van tezamen 398.000 brta werden beschadigd, ten deele zoo zwaar, dat zij waarschijnlijk ge- Generaal Doyen op last van Vichy gearresteerd. - (Stefani.) Na bij Annecy heeft men gister ge arresteerd generaal Doyen, die ach tereenvolgens militair commandant was van de Haute Savoie, gouver neur van Lyon en ten slotte, alvo rens hij met pensioen ging, voorzit ter van de wapenstilstandscommis sie te Wiesbaden. De iarrestatie is verricht op last van de'regeering van Vichy. Amerikaansch vliegongeluk. - (D.N.B.) Naar de Engelsche nieuws dienst meldt uit New York,' zijn 10 Amerikaansehe vliegers in de nabij heid van Sioux'City (Iowa) omgeko men, toen hun toestel neerstortte. Fransche duikboot gedemobili- seerd. - (D.N.B.) De Fransche duikr boot 151, die Zaterdag uit Toulon te Barcelona is binnengeloopen, is gedemobiliseerd. De bemanning werd voor den duur van den oorlog ge ïnterneerd. Strijd op Reunion gestaakt. - (D.N.B.) Volgens een bericht van Havas-Ofi is officieel medegedeeld, dat de Fransche troepen op het eiland Reunion Maandagmorgen om 8 uur 45 den tegenstand hebben op gegeven. ruimen tijd niet bruikbaar zullen zijn. Aan oorlogsschepen werden 2 slag schepen en 3 vliegkampschepen be schadigd, een dezer laatste zeer ern stig. Vijf torpedojagers en convooi- schepen werden vernetigd, alsmede vijf kruisers. 28 Kruisers, torpedo jagers en andere convooischepefl werden beschadigd. Bovendien wer den in de haveninstaiaties aan dé N.-Afrikaansche kust tijdens bijna dagelijksche aanvallen zware ver nielingen en groote brandén ver oorzaakt, waardoor nog meer voor de ravitailleering waardevol mate riaal vernietigd werd. Wat er voor Noord-Afrika vernietigd'werd. Sedert den 15en Nov. in een extra bericht melding is gemaakt van de groote successen -van de Italiaan- sche en de Duitsche luchtmacht en de Italiaansche en Duitsche marine in den strijd tegen de Amerikaansch -Britsche invasievloot. voor de kus ten van N.-Afrika zijn de successen nog aanmerkelijk vergroot. In to taal werden in den tijd van den 7en tot den 25sten Nov. in de ha vens en kustwateren van Fransch N.-Afrika 23 koopvaardij- en trans portschepen van tezamen V155.000 brt. tot zinken gebracht. Elf koop vaardij- en transportschepen van to taal 100.000 brt. werden zoo zwaar beschadigd, dat zij naar alle waar schijnlijkheid gezonken zijn. Aan het Italiaansche legerbericht ontleenen wij het volgende: In Cyrenaica werden aanval len van gepantserde vijandelijke afdeelingen afgeslagen. In den sector Tunis werden vijandelijke colonnes, welke door pantser wagens gesteund werden, tot staan gebracht. Zij verloren talrijke vrachtauto's. Door een aanval van strijdkrachten der Spil werd een belangrijke stel ling veroverd. Eenige Engelsch- Amerikaansche tanks werden ver nield. Bovendien werden er meer dan 200 gevangenen-gemaakt, onder wje 21 officieren. In weerwil van het ongunstige weer hebben onze afdeelingen bom menwerpers Algerijnsche vliegvel den hevig bestookt. Britsche vliegtuigen hebben tal rijke bommen laten vallen op Tri polis en lichte schade veroorzaakt. 'Een nieuwe luchtaanval; in den afgeloopen nacht op Turijn gedaan, veroorzaakte geen belangrijke schade. VERDUISTER GOED! ZON 1 Dec. onder: 16.33 2 Dec. op: 8.26 MAAN 1 Dec. op: 11.49 onder: 13.43 8 Dec. Nieuwe Maan. Getemperd optimisme. De diplomatieke correspondent van het DNB wijst er op, dat Churchill zich tot de bekentenis, genoodzaakt ziet dat Engeland er zich op moet voorbereiden cie slagen van het noodlot van een ernstig en ver schrikkelijk jaar te doorstaan en dat hij het einde van den oorlog nog niet zien kan. Zijn bekend op timisme wordt overschaduwd door de waarschuwing: „Wij willen ons niet door schoone Schimmen van het geluk laten verleiden." Churchill poogt de militaire situ aties als veelbelovend te schilderen zonder evenwel de aanvalskracht van de tegenstanders voorname lijk hun duikbootactie te kunnen betwisten. De, vernietiging van het Duitsch-Italiaansche Afrikaanseh corps door een tangbeweging is niet bereikt en vóór men Europa kan aanvallen met Noord-Afrika als Richting Toeapse. Na dagenlange verbitterde gevechten wordt het doel van den aanval, de plaats G. bereikt. De jagers dringen de plaats binnen PK Kintscher-PBZ-R.P H m In Musis Sacrum te Arnhem had Zondag de plechtige beëediging plaats van ongeveer 1000 functionarissen van de Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden aan denleider. Mussert. Overzicht tijdens de eedsaflegging aan den Leider.door den-secretaris-generaal der Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden, ir. C. J. Huygen Poly'goon-Zeijiemaker-Pax Holland m 'Aan het Oostfront Van het Oostelijk front wördt ge meld, dat in het Westen van den Kaukasus het slechte weer alle groo- tere gevechtshandelingen belemmer de. Dagenlang heeft het geregend en wdeste bergstroomen zijn tot 4 meter boven het' normale .peil gestegen, bruggen en veren meesleurend. Ten gevolge daarvan zijn - zelfs de transporten met lastdieren op vol komen vermodderde wegen zeèr moeilijk. - Gemotoriseerde Duitsche troepen wonnen meer terrein.in de Kalmuk- kensteppe en drongen tot diep in de achterwaartsche verbindingen .'der Sovjets door. Tusschen Don en Wolga in den grooten bocht van den Don en ten Z. van .Stalingrad hebben de Duit sche troepen vasteren voet gekre gen, hoewel de Sovjets met groote formaties tanks en infanterie opstor men tegen de door Duitsche reserve- troepen hier én daar gevormde zoo genaamde afweergrendels. In Stalingrad hebben Duitsche stoottroepen ter verbetering van de eigen stellingen slechts plaatselijke gevechten geleverd. Van Duitsche zijde wordt gemeld, döt berichten uit Moskou over een herovering van de fabriekswijk éven onbetrouwbaar zijn als de mededeeling van Sov- .letszijde over successen tusschen Don en Wolga. springplank zal er nog heel wat moeten gebeuren. De beleedigingen aan het adres van Mussolini, de woede over de veiligheidsmaatregelen van de Spil- mogendheden en de bedreiging met terreuraanvallen op Italië wijze er op, hoe teleurgesteld men aan Brit sche zijde is over het feit, dat het niet gelukt is zich met behulp van een Fransche verradersgroep in het bezit van belangrijke Z.-Fransche steunpunten of van de geheele Fransche. vloot te stellen. Wat het doel van den oorlog be treft, laat Churchill duidelijk uitko men, dat in het Angelsaksische kamp diepgaande meeningsverschil- Ien bestaan over den toekomstigen vorm van de wereld en de bijzop- dere wenschen van de Sovjet-Unie. Churchill zou het, naar hij open lijk toegeeft, toejuichen, wanneer de oorlog in Europa eerder zou zijn af geloopen dan die in O.-Azië, opdat Engeland als redder in den nood in den Stillen Oceaan zou kunnen bij springen en aldus zekere rechten zóu kunnen doen gelden. Churchill wenscht dus een verlenging van den oorlog voor de V. waaruit niet slechts de zorg voor het" imperium, doch ook de vrees voor dictatoriale allures van de V. S. schijnt te spreken. Toonaangevende Italiaansche kringen over de rede. ROME, 30 Nov. (DNB). In toon aangevende Italiaansche kringen noemt men den oproep tot het Ita liaansche yjolk in de rede van Chur chill van gisteren een „poging tot intimidatie en afpersing." Deze bedreigingen en. afpersingen hebben, daar wordt vooral op gewe zen, in Italië een uitwerking gehad tegenovergesteld aan de in Enge land verwachte. De beleedigingen van, Italië en. den Duce zal' men vanzelfsprekend niet tot het onder werp van een discussie maken, want in oorlogstijd, zoo verklaart men, worden beleedigingen van den vij and met de wapens beantwoord, In het centum van het O. front en bij het Ilmepmeer wordt nog hevig gevochten, maar de Duitschers konden hier overal hun hoofdge vechtslinie handhaven. In Noord-Afrika. In Noord-Afrika tileef de situatie onveranderd. In Tunesië kwamen van weerszijden slechts botsingen tusschen" verkenningstroepen voor. Duitsche en Italiaansche vliegtuigen vielen onophoudelijk vliegvelden en militaire concentraties aan, en brach ten den Britten en Amerikanen zware verliezen aan tanks en voer tuigen' toe. Britsche gevangenen hebben mede gedeeld, dat het groote offensief vertraagd is, omdat de Amerikaan sehe' troepen door hun gebrekkige opleiding en geringe ervaring voor een grooten aanval niet gebruikt kunnen worden en achter het fron*: eerst voor deze krijgstaal: moeten geschoold worden. Britsch commentaar. De Engelsche militaire correspon dent Liddell Hart heeft in Engeland een zekere ontnuchtering geconsta teerd, daar de achtervolging van de astroepen door het 8e leger minder doeltreffend was dan men na cf? overwinning bij El Alamein ver wacht had. De troepen van de as heb ben hun nieuwe stellingen in Noord- Afrika met aanzienlijke sterkere strijdkrachten bereikt dan men mo gelijk had geacht, dus moet het 8e leger een. nieuwen aanval eerst goed voorbereiden. Het verloop der andere gebeurte nissen in Noord-Afrika is eveneens langzamer geweest dan men ver wacht had, nadat de Fransche hun verzet in Algerië hadden opgegeven.'- Daardoor hebben de asstrijdkrachten kans gezien aanzienlijke troepen massa's in Tunis te brengen en deze werden met den dag talrijker. -m Na de plechtige beëediging van de meer dan duizend functionaris sen in „Musis Sacrum" te Arnhem, waarvan wij gisteren reeds een verslag gaven, hield de leider der N.S.B., ir. Mussert, een belang wekkende rede. Dè leider der N.S.B. ving zijn rede aan' met er op te wijzen, dat deze eed van trguw geen eenzijdige ver bintenis is. Hier geldt: trouw om trouw, en daarom hebt gij, aldus de leider tot zijn getrouwen, het recht te weten waar wij thans aan toe zijn. Wij ipoeten ons er rekenschap van geven waarom wij op leven en dood aan elkaar verbonden zijn. Natuur-, lijk strijden wij in de eerste plaats voor ons volk en ons vaderland, anders zouden wij slechte nationaal- socialisten zijn. De naam nationaal- socialist" is niet voor niets in 1919 door Adolf Hitler zoo gekozen, al loopen er ook lieden rond, die zich van den naam nationaal-socialist be dienen om ongestraft anti-nationaal' te kunnen zijn. Wij strijden samen met alle volkeren' van Europa, wij beleven de solidariteit van het Gèr- maansche ras en van alle Europee- sche volken, hetgeen' de eenige kans is om voort te bestaan en de cultuur verder te dragen. Wij denken o v e r de grenzen van het vaderland en van de Germaansche landen heen naar de linies, waar Europa verde digd wordt tegen het bolsjewisme en het Amerikanisme. Onze strijd in Nederland is een stukje van den geweldigen afweer strijd van Europa tegen zijn be lagers. Wij hebben een vast geloof dat het noodzakelijk is, dat Euro pa als eenheid optreedt en dat het in de naaste toekomst'zoo ook op treden zal. (Langdurig applaus.) Bij den afweerstrijd tegen het bolsjewisme is de aanval gekomen van den ontaarden zoon van Europa, Amerika, die zijn moeder met een dolkstoot in den rug bedreigt.' Deze aanval zou ons kunnen doen twijfelen aan de rechtschapenheid van hei ras. als wij niet wiüten, dat deze zoon misleid is. Ten aanzien van de democratische methode, die door Roosevelt in Amerika is gevolgd en waardoor hij de Ver. Staten, tegen hun wenseh en belangen in, en in strijd met de dóór hemzelf 'gedane beloften, den oorlog inzond, merkte Mussert op, dat deze methode den nationaal-socialisten niet ligt, omdat zi.i daarheen willen gaan, waarheen zij wijzen en steeds recht door zee. Nieuwe periode in onze geschiedenis. Aangaande de voorbijgegane jaren van-den strijd'der beweging stelde de leider vast, dat de gevolgde lijn goed was en nog goed is en dat hij zich daarvan niét zal laten afhouden. Wanneer hitsende intellectueelen en lieden uit de bourgeoisie thans ho pen, dat Europa verliest en 3at de N.S.B.-ers dan aan de hoornen zullen worden opgehangen, weten, wij zeker, dat zij dan ng misschien veer tien dagen door de bolsjewisten er naast zouden worden gehangen. Zon- dèr de N.S.B. heeft dit volk geen toe komst meer. C s op dit punt hebben wij gelijk gekregen. De verantwoor delijkheid voor de toekomst* ligt thans, aldus de leider, op mij en op ,u. Ons volk heeft een dieptepunt be reikt en het beseft zelf. nog niet hoe diep dit punt wel gelegen is. Mussert schetst" de verschillend 2 periodes der Nederlandsche volksge schiedenis en noemde onzen tijd het begin Van de zevende periode, waarin Nederlapd zijn aandeel zal moeten nemen in het ni^jiwe Europa.. De wereld verandert van aange zicht, wij worden door den stroom meegesleurd, maar wij moeten in dien stroom koers houden. Onze energie, ons inzicht; onze arbeid en ons Godsvertrouwen zijn gebleven. Boud van Germaansche staten. Wij willen niet elkaar streven naar den bond van Germaansche st-aten onder de opperste leiding van den Führer, op wien de verantwoorde lijkheid, rust voor de redding van Europa. Nederland zal als Nederlandsche staat deel uitmaken van den Ger- maanschen statenbond. Wat alge meen Germaansch is; zal centraal worden geregeld, wat Neder- landsch is zal door den leider van den Nederlandschen staat geregeld worden. (Zie vervolg pagina 3). Met ingang van 1 December- 1942 kunnen van alle textiel- kaarten, welke per 1 ï^ovember 1941 zijn uitgegeven, ook de punten 1 tot en met 20 voor den aankoop van textielproducten worden gebruikt. Zooals reeds bekend wérd ge- ■maakt, zijn de textielkaarten voor kinderen beneden den leef tijd van 1 jaar r^eds volledig 'geldig, ongeacht het tijdstip van uitgifte. Ook dezen winler zal door de W.A. de traditioiïeele Kerstmarsch worden gehouden en wel te Utrecht op 17 Ja nuari 1943 en te Assen op 20 Deceihber 1942. Inschrijvingen voor dezen marséh kunnen plaats vinden voor Utrecht lot en met 15 Januari en voor Assen lot en met 18 December. Aan deze inarschen kunnen eveneens deelnemen: de politieke organisatie, de Nationale Jeugdstorm, de Germaansche S.S. in Nederland, de lijlwacht van Mussert, de Politie, de Nederlandsche Arbeidsdienst meisjes, de Nederland sche Arbeidsdienst-jongens, de N. S, D. A. P. en de Hiller-jugéud. Aan hen, die dezen marsch- uitloo" pen, zal de' Mussert-medaille worden uitgereikt. v ZOOWEL de chaotische toestand van Sociale Zakgn- die het zie- kenfondsbesluit hebben voorbereid en uitgevoerd, hebben al dan niet opzettelijk geen overleg gepleégd met: a. De toenmalige Ned. Mij. tot Bevordering der .Geneeskunst, b. Medisch front. Niet -alleen hebben tientallen jaren bewezen, dat de -huidige wijze, waarop het fondswezen is ingericht, ongezonde toestanden in de practijk van .het leven hebben te voorschijn geroepen, maar herhaaldelijk is hier "ook in nationaöi-socialistische krin gen op gewezen. Hoe de beide bovengenoemde in stanties op deze inbreuk op haar rechten en plichten zullen reagee- ren,. dient te worden afgedacht, maar verantwoording dragen voor dezen gang van zaken kunnen zij zeker niet. Ten slotte, wa't baten sociale voorzieningen, als men wel geneeskunst, maar niet de mogelijk heid voor behoorlijk uitoefenen dér geneeskunde kan garandeeren. Dit laatste kunnen alleen de vakmen- schen beoordeelen en zéker geen leekeninstanties. De commissaris sen, belast met het „toezicht op de ziekenfondsen^? hebben - deze moei lijkheden willens en wetens niet besproken met de artsenorganisa ties, die daar voor waren aangewe zen: 1. De Ned. Mij. tot Bevordering der Geneeskunst (vóór 20 December 1941); 2. De artsenkamer én de Ned. Vereenigirig van Ziekenfondsartsen (na 20 Dec. 1941); 3. Medisgh Front. Zij hebben dus bewust den artsen stand als zoodanig volkomen uitge schakeld bij de totstandkoming en uitvoering van het ziekenfondsbe- sluit. EEN groote leemte in de uitvoe ring van de wet voor de Ver plichte verzekering per 1 November 1941 vormt het feit, dat de zaak, zonder eenige behqprlijke voorbe reiding in gang gezet is; .met het gevolg dat er maandenlang een ad ministratieve en financieele chaos iè geweest, waarvoor de verantwoor delijke personen onder normale om standigheden zeer terecht reeds lang van hun functies ontheven zou- -den zijn geworden. De verantwoor delijke instanties voor de nieuwe uitbreiding van de bestaande wet van 1941 weten zelf heel goed, dat deze chaos nog lang niet is opge ruimd. Integendeel, dat er van een overzicht en een behoorlijke con trole nog geen sprake is.t En toch worden opnieuw maatregelen ge troffen, die den chaos op zijn minst voorbijgaand- en misschien blijvend zullen vergrooten. Hier blijken of verregaande onkunde of het luiste ren naar een gejieim bevel een rol te spelen en in beide gevallen die nen de verantwoordelijk* persQtwi) verwijderd te worden in' het belang van een goede orde van zaken en rust in het- bezette gebied. T~\ E instanties op het departement ■L-' op fianncieel gebied, die nog steeds heerscht, als het doelbewuste 'streven om allen medischen arbeid te verplaatsen naar het niveau van specialist en ziekenhuis, als de ad ministratieve onkosten door de in ning over veel te veel instanties, heeft er toe geleid, dat nu reeds ge sproken wordt over een verhooging van de premie van 4 naar '6 Deze maatregel beteekent naast een ver hooging van 1 voor den arbeider een groote extra'belasting voor de industrie, die on het oogenblik toch vaak al zeer moeilijke tijden door maakt. Juist hier speelt de waarde van het vermenigvuldigingsgetal zoo'n groote rol. Dat alles zou niet ergen uit sociaal oo'gpunt zeker verantwoord zijn, wanneer'bleek, dat het ten bate van de volksgezondheid inderdaad een strikte noodzakelijkheid moest worden geacht. Zoolang evenwel niet naar een efficienteren weg ge zocht is om de administratie belang rijk te vereenvoudigen, zoolang er niet aan alle kanten gepoogd is om den bestaanden chaos op te ruimen, zoolang is het ongeoorloofd om wil lekeurig de fcremie te verhoogen. (Zie vervolg' pagina 2). In het Sportfondsenbad Oost te Amsterdam werden Zondag door den Nederlandschen Zwem- en Reddingshond internationale zwemwedstrijden georganiseerd. De bekende Duitsche schoolslag zwemster Inge Schmidt won het nummer 200 meter schoolslag voor .Topie Waalberg. Jopie Waalberg feliciteert Inge Schmidt met haar fraaie overwinning. (Polygoon Van Bilsen Pax Holland nti,

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 1