DAGBLAD VOOR Italië zal vastberaden strijden tot de overwinning. ALKMAARSCHE EDITIE. Ikke Jaargang No. 28% Donderdag 3 Dec. 1942 Mussolini beantwoordt de rede van CharehiU. Wat Italië in den strijd heeft verlorren. VERDUISTER GOEDI Hevige gevechten in midcjensector van het front en aan het llmenmeer. Schermutselingen in Tunis. Do sfrijd in Cyrenaica en Tunesië. De strijd aan het Oostelijk front. STADSNIEUWS. Brutale overval. Twee Nederlandsche schepen getorpedeerd. Verleenen van gratificaties. Het aantal diphtherie- gevailen in Nederland. De politioneels dienst in de gemeenten. Tentoonstelling geopend. De extra boterbon voo. geëvacueerden. Deze courant verschijnt dagelijks. Abonnementsprijs per 3 maanden bjj vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Tel. Administratie (abonn., advert.) 3320, Redactie 3330. NOORD-HOLLAND Prijs der gewone advertentiën in deze Editie 0.10 per m.M, minim, li m.M 1.40, elke 31/, m.M. meer 0.35. Tarieven v. d. geheele oplage op aan vraag. Uitg. N.V. Boek- en Handels drukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 0, Alkmaar, postgiro 37060. 2 pagina's HoofdredacteurA. R. JONKER, Alkmaar. Mussolini heeft gister een radio rede gehouden voor de wetgevende commissies der fascistische Kamer van corporaties. Nadat hij vergezeld van den partijsecretaris stormachtig was toegejuichd, verklaarde hij, na 18 maanden te hebben gezwegen, ver antwoording te willen afleggen over den oorlog tegen Rusland, het deelnemen van Japan aan den strijd en de Britsch-Amerikaansche lan dingen in N.-Afrika. Wat de militaire kwaliteit aangaat was de Sovjet-weermacht een ver rassing geweest. De Duce wist reeds jaren dat daar een geweldige ge wapende macht de revolutie over de wereld wilde verspreiden en het W'as dringend noodzakelijk daarte gen de noodige maatregelen te ne men. De Duitsche soldaat heeft zijn vijand verslagen en de Sovjet-Unie yerloor reeds zijn vruchtbaarste gebieden en 80 a 90 millioen van zijn bevolking. De Sovjets hebben geen- soldaten van de geallieerden op hun bodem toegelaten. Musso lini noemde het aan geen twijfel Onderhevig, dat de wapens der spil- mogendheden zullen zegevieren. Hij noemde Roosevelt met zijn provocaties en propaganda een oor logsophitser en zeide, dat Japan er goed aan gedaan had Roosevelt vóór te zijn. Japan is onbereikbaar en onoverwinnelijk. Alle Engelsche posities in het Verre Oosten stortten als kaartenhuizen ineen en Japan, dat de Ver. Staten zware nederla gen toebrengt en welks kracht door Engeland onderschat werd, is als loOn voor zijn deugden een der rijk ste landen ter wereld geworden. Een tragi-comedie. De landing in N.-Afrika noemde Mussolini een tragi-comedie. Zij was niet glorierijk want zij geschiedde met goedvinden der Fransche auto riteiten. De landing was geen ver rassing en de Duce had den Führer dadelijk voorgesteld de thans g troffen maatregelen te nemen. Men vertrouwde eerst nog op het Fransche eerewoord, maar greep ook in Toulon in toen het duidelijk werd dat men de Fransche vloot met die van Engeland en Amerika wilde vereenigen. In Toulon waren slechts 2 dooden en 17 gewonden. De eenige overwinning der Engel- schen was het succes bij El Ala- mein. De Duce geeft cijfers. Wat de terreuraanvallen betreft zijn de cijfers voor Milaan, Turijn, Savona resp. voor het aantal ver nietigde huizen 30, 161, 6 en 187, voordat der zwaar beschadigde resp. 411, 2193, 44 en 1006, licht bescha digd resp. 1973, 2193, 970 en 4569. In groot-Genua zijn de cijfers 203, 1049 en 4869. Tot 30 Nov. waren de verliezen 1882 dooden en 3332 ge wonden. Mussolini verklaarde er prijs op te stellen, dat alle cijfers waarheidslievend gepubliceerd wor den. In de lucht werden 1800 vijan delijke vliegtuigen vernield en 713 waarschijnlijk. Op den grond waren deze cijfers resp. 193 en 190. Het aantal Engelsche krijgsgevan- gènen in Italië is 21 generaals, 2330 officieren en 32.747 onderofficieren en manschappen. De Britsche krijgsgevangenen worden menschelijk behandeld en de Duce las gedeelten van brieven van Italiaansche krijgsgevangenen voor waaruit tot groote veront waardiging van het auditorium bleek, dat dit omgekeerd niet $>et geval is. In 30 maanden oorlog verloor Italië 40.219 dooden, w.o. 36.629 van het leger, 2168 van de marine en 1422 van de luchtmacht. Voor het aantal gewonden waren deze cijfers resp. 80.749, 3.599 en 1.620. Aan ge vangenen verloor Italië 230.738 man, aan vermisten 37,713 man. Italianen zijn niet weekhartig. Vervolgens rekende de Duce met Churchills radiorede af. Mussolini wees er op, dat Churchill blijkbaar speculeert op de weekhartigheid der Italianen, maar deze zijn geenszins inferieur aan Engelschen of Russen. Wij zullen bewijzen, zeide hij, dat er in onze aderen een groot deel van het bloed vloeit der oud-Romei nen en onwrikbaar volhouden. De Duce las daarna de passages voor welke Churchill aan hem persoon lijk gewijd heeft, en zeide dat hij er trotsch op kon zijn beschouwd te worden als de eenige tegenstander van het Engelsche wereldrijk. Men heeft het Britsche volk evenmin als het Italiaansche gevraagd of het den oorlog wilde en het zou dezen thans zeker niet meer begeeren. Wanneer Italië neutraal was geble ven zou het een vreeselijke ellende hebben gekend. De deelneming van Italië aan den oorlog was uitsluitend op verlangen van Hitler van 5 tot 10 Juni 1940 verschoven. Het Fran sche leger was toen nog paraat en niemand kon de spoedige ineenstor ting van Frankrijk zien, zoodat er van een dolkstoot in den rug geen sprake kon zijn. Dolkstooten waren tot dusver alleen van Fransche zijde gekomen. Het bloed van een gezonden smid. Mussoloni zeide er trotsch op te zijn, dat hij niet als Churchill uit wiens van tabak en alcohol stinken den mond de beleedigingen tegen Italië komen blauw bloed in de aderen heeft, maar het gezonde bloed van een smid. Italië is niet verloren en men mag vertrouwen op de kwaliteit van den Italiaan- schen soldaat, die, goed geleid, een der beste, zoo niet de beste ter we reld is. Het Italiaansche volk had altijd met tegenslagen te kampen en Engeland heeft zich nooit een vriend van Italië getoond. De Duce wees er op, dat de Ver. Staten de eersten zijn geweest die het onder scheid tusschen de rassen hebben ingevoerd en hij haalde de Engel sche schrijvers Carlyle en Byron aan die duidelijk de schijnheiligheid der Engelsche politiek in het licht stelden. Haat moet worden aan gewakkerd. De haat tegen den vijand moet dag en nacht worden aangewak kerd. Mussolini wierp een blik in Italië's verleden en zeide daarna, onder grooten bijval, dat hij in plaats van vele kunstuitingen liever aan den vijand ontrukte vaandels had gezien. De houding van het Italiaansche volk is bewonderens waardig en er is geen enkele betoo ging tegen den oorlog in Italië voor- Tijdens de explosie van een getorpe deerd vijandelijk schip viel deze rnlm twee meter lange steunbalk op de U-boot. Evenals de aan den toren bevestigde sterrcnvlag der USA van een ander tot xtnken gebracht vracht schip werd deze steunbalk als trofee met naar huls gevoerd PK Prokop Sck-e-P H m ZON 3 Dec. onder: 16.32 4 Dec. op: 8.29 MAAN 3 Dec. op: 2.06 onder: 14.31 8 Deo. Nieuwe Maan. gekomen, afgezien van een vrouw in Genua, die heeft uitgeroepen, dat zij den vrede wenschte. De Duce bracht grooten lof aan de Italiaansche vrouwen. Het volk is zich bewust van de noodzakelijk heid van dezen oorlog, die een hei ligen oorlog moet worden genoemd. Italië heeft zich aan dezen strijd niet kunnen onttrekken. De Duce wilde geen vredesdoelstellingen be spreken en wees er op, dat de vijand zijn 14 punten reeds tot 4 heeft ver minderd. Dit is een strijd tusschen twee werelden geworden. «Engeland wil een wereld van slavernij voor andere volken, Italië strijd met de levenden voor de toekomst en ge hoorzaamt den dooden die bevelen te strijden tot de eindoverwinning. Een resolutie. Na de rede werd het lied der Giovinezza gezongen en werd een stemmig de volgende resolutie aan genomen: „Na het aanhooren van de trot- sche en vastbesloten woorden van den Duce, heeft de fascistische ka mer op de leugens en beleedigingen van den vijand geantwoord, door de heldhaftige gevallenen aan alle oor logsfronten te herdenken en de dap pere Italiaansche soldaten alsmede de door de vijandelijke aanvallen getroffen bevolking haar groet over te brengen. De kamer bekrachtigt den vastbesloten wil tót tegenstand en strijd van het Italiaansche volk, dat vastbesloten is in onwrikbare zekerheid van de eindoverwinning te strijden". De plechtigheid in de fascistische kamer nam. na een korte toespraak van den nationalen raad Paolucci, die de resolutie toelichtte en be krachtigde, een einde. Berlijn over de rede. Naar het oordeel van Duitsche politieke kringen vormt de rede van Mussolini het buitengewoon doel treffende antwoord op de niet te kwalificeeren aanvallen van den Britschen minister-president, Chur chill, op het Italiaansche volk en Mussolini persoonlijk. De Berlijnsche ochtendbladen worden geheel beheerscht door da rede van Mussolini. De verklaring, dat Italië met Duitschland den strijd tot de eindoverwinning zal voortzetten, wordt in de pers naar voren gebracht, terwijl .Mugsolini's verklaringen ten aanzien van de rede van Churchill een passend, mannelijk of Romeinsch antwoord worden genoemd. Het Duitsche legerbericht luidt als volgt: HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 2 Dec. - (DNB). Het opperbevel der weermacht deelt mede: ,3Ü een aanval van Duitsche pantserwagens ten N. van de Terek werd de vijand terugge worpen. Er werden verscheidene honderden gevangenen gemaakt. Tusschen Wolga en Don onder namen de Sovjettroepen gisteren tengevolge van hun zware verliezen vrij zwakke aanvallen.' Aanvallen in de groote Bocht van den Don werden in tegenaanvallen afgesla gen. Snelle Italiaansche en zware Duitsche gevechtsvliegtuigen ope reerden tegen de bewegingen van vrij sterke vijandelijke troepen aan den middenloop van den Don. In den middensector van het front en aan het llmenmeer du ren de verbitterde en hevige ge vechten voort. De Bolsjewisten leden bij hun vruchtelooze aan vallen zware, bloedige verliezen en verloren wederom 95 pant serwagens. De luchtmacht streed tegen vijan delijke infanterie en gepantserde strijdkrachten, artilleriestellingen er, aanvoerwegen, 22 pantserwagens werden door bommen getroffen. In Cyrenaica en Tunis. In het Westen van Cyrenaica brachten afdeelingen Duitsche stu ka's en jachtvliegtuigen den Brit- "schen troepen aanzienlijke mate- rieeïe verliezen toe. In Tunis gingen Duitsch-Ital iaansche strijdkrachten tot den tegnaanval over. Zij wier pen den vijand uit verscheidene plaatsen en maakten talrijke ge vangenen. Valschermtroepen van Aan het Italiaansch legerbericht van 2 Dec. ontleenen wij het vol gende: In de Cyrenaica waren concentra ties van vijandelijke strijdkrachten blootgesteld aan hevig artillerievuur Herhaalde ontmoetingen van gemo toriseerde en pantserafdeelingen in Tunesië namen een voor de Spil- troepen volkomen gunstig verloop. De Spiltroepen wierpen den vijand achteruit en maakten iemkwuisl den vijand werden verstrooid, 9 pantserwagens vernield. Duitsche jagers schoten 8 Britsche jachtvlieg tuigen neer, zonder zelf verliezen te lijden. Boven de Engelsche wateren en bij de kust van het bezette gebied in het Westen verloor de Britsche luchtmacht gisteren overdag bij luchtgevechten 7 toestellen. Alle Duitsche vliegtuigen keerden terug. In aanvulling op het weermachts- bericht verneemt het D.N.B., na een beschouwing over den strijd aan het O. front, o.m. het volgende: In de extraberichten van Moskou werd, na een opsomming van ver zonnen Duitsche verliezen en van zoogenaamd door de bolsjewistische troepen veroverde dorpen, die op geen enkele kaart te vinden zijn, melding.gemaakt van de succesvolle vordering der Sovjetaanvallen. Thans plotseling geven de officieele instanties te Moskou toe, dat krach tige Duitsche tegenaanvallen aan den gang zijïi en spreken zij woor delijk van defensie-stellingen, waar op Timosjenko zich in enkele sec toren heeft moeten terugtrekken. Ook moeten zij doeltreffende Duit sche tactiek van egelstellingen er kennen. De groote ontgoocheling van den geheelen vijandelijken berichten dienst over het niet bereiken van het doel weerspiegelt zich in een overvloed van tegenspraken en on ware beweringen. Zuivering van de Philippijnen voltooid. (D.N.B.) - Het Keizerlijke Japansehe hoofdkwartier heeft me degedeeld, dat de zuiveringsopera ties op de Philippijnen practisch zijn geëindigd. Verklaring van Eden. (D.NB.) - Eden heeft verklaard, dat de beste basis voor een volkomen nieuwe en betere gemeenschap van volken is de samenwerking tusschen Groot- Britannië en Rusland, steunende op het Britsch-Russisehe bondgenoot- sehapsverdrag, dat voorziet in een twintigjarige samenwerking na den oorlog. Hij verklaarde voorts, dat de geal lieerden Dakar en de groote havens in Fransoh-West-Afrika zullen be- attea. In verband met het naderend St. Nioolaasfeest heerscht thans bij de afdeeling pakketpost der P.T.T. groote drukte VNP-De Haan-Pax Holland m Gisteravond is in deze gemeente een misdrijf gepleegd van een der- gelijken gemeenen aard, als hier nog zelden is voorgekomen. Een bekend zakenman in deze gemeente is, terwijl hij in zijn kantoor zat te werken door een onguur individu, dat een masker droeg, neergeslagen met een hard voorwerp. Natuurlijk was het de bedoe ling van den onverlaat om roof te plegen. Het is aan een gelukkig toeval te danken, dat zijn boos opzet niet is geslaagd. Het drama speelde zich als volgt af: Om omstreeks half negen zat de heer A. W. van der Hoek, van de firma Jung van der Hoek in de Langestraat, in het kantoor achter zijn winkel te werken, toen hij plot seling in de naast de kantoorruimte gelegen gang iets hoorde vallen. Aangezien dit den heer v. d. H. be vreemdde, stond hij op en opende de achter zijn zitplaats gelegen gangdeur. Wie schetst, echter zijn groote ontsteltenis, toen hij zich plotseling geplaatst zag tegenover een gemaskerden kerel, die hem on verhoeds met"*eerr hard voorwerp meerdere malen met alle kracht op zijn hoofd sloeg, kennelijk om hem neer te slaan. Hoewel den heer v. d. H. tegen den grond werd geslagen, verloor hij niet het bewustzijn, ter wijl daarenboven het zwarte mas ker van den misdadiger tijdens het gevecht tot zijn geluk iets ver schoof. zoodat een klein gedeelte van zijn gezicht vrijkwam. De on verlaat nam hierop de vlucht, zon der dat hij zijn snoode plannen had kunnen volvoeren. De heer v. d. H„ die natuurlijk totaal overstuur was. en aan het hoofd verwond was .ge raakt, (gelukkig niet erg), maakte daarop onmiddellijk alarm. De po litie was .ook spoedig ter -plaatse, waarna een uitgebreid onderzoek werd ingesteld. Op grond van door het slachtoffer afgelegd? verklarin gen, kon dien zelfden avond nog een persoon worden gearresteerd, van wien men aanneemt, dat hij het misdrijf heeft gepleegd. Bij zijn verhoor door de politie heeft de man bekend. Het is de 19- jarige S. H. alhier, die zes jaar bij de bovengenoemde firma werkzaam is geweest en beweert uit wraak te hebben gehandeld. Het is te hopen, dat de dader van dit misdrijf, dat van een dergelijk gehalte is. als gelukkig in onze stad vrijwel nimmer voorkomt, zijn ge rechte straf niet zal ontloopen. Een woord van gelukwensch aan den heer v. d. H. over den gelukki gen afloop van zijn luguber avon tuur is hier zeker op zijn plaats. Koudt Uw gasverbruik in toom En spaart eiken dag wat stroom OUDSTE INWOONSTER VAN HET KARENHUIS TER AARDE BESTELD. Op de algemeene begraafplaats werd gister de oudste inwoonster van het Karenhuis, de 90-jarige mevr. T. ZeemanWit, ter aarde besteld. Ruim 8 jaren was zij in woonster van het Karenhuis ge weest, waar zij, om haar goed hu meur, zich zeer bemind had ge maakt. Tijdens een logeer-periode over leed zij ten huize van haar kinde ren. Bij haar laatsten gang passeerde de rouwstoet het Karenhuis, waar een poos werd stil gehouden en de bewoners haar een laatsten groet brachten. Een groote schare belang stellenden volgde op de begraaf plaats de met vele bloemen bedek te baar. Een kleinzoon dankte voor de belangstelling. GESLAAGD. De heer H. K. de Wild alhier slaagde gister te Utrecht voor het examen Spaansche taal en letter kunde. Voor het examen scheepswerk - tuigkundige slaagde de heer J. Wes terman te Bakkum. Onder de in de laatste dagen van Nov. door Duitsche duikbooten tot zinken gebrachte vijandelijke koop vaardijschepen bevinden zich het voormalige Nederlandsche schip „Polydorus" (van de Mt. Oceaan) met een inhoud van 5922 brt., en het in Batavia thuisbehoorende vracht- en passagiersschip „Tjile- boet" van de JavaChina—Japan Lijn, met een inhoud van 5760 brt. De „Tjileboet" onderhield in vredes tijd den dienst tusschen Batavia Soerabaja en Chineesche en Japan- sche havens. Een nieuwe Grleksche regee ring. (D.N.B.) - Generaal Tsolako- gloe heeft in' een oproep aan het Grieksche volk medegedeeld, dat hij om gezondheidsredenen zijn ambt van minister-president definitief neerlegt. Hij gaf als zijn overtuiging te kennen, dat zijn politiek van nau we samenwerking met de asmogend heden door de nieuwe regeering zal worden overgenomen. In aansluiting daarop is een nieuw kabinet gevormd. Minister-president is iwiesaoï EEN BEELD DER VERWARRING. s-GRAVENHAGE, 3 Dec. - He denavond om 19.00 uur spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum I in de serie „Brandende kwesties" over het onderwerp: „Een beeld der verwarring". s-GRAVENHAGE, 2 Dec. - Blij kens de Staatscourant van 2 dezer heeft de gemachtigde voor den Ar beid een algemeene vergunning verleend aan werkgevers om aan hun werknemers, die in het" kalen derjaar 1942 nog geen gratificatie hebbeh ontvangen, alsnog een gra tificatie toe te kennen tot een be drag van ten hoogste één week loon, berekend naar een 48-urige werk week, of een kwart maandsalaris. Aan werknemers die in het kalen derjaar 1942 een geringere dan voornoemde gratificatie hebben ont vangen, kan een aanvullende grati ficatie tot dit bedrag worden ver strekt. In ons land komt de diphtherie den laatsten tijd in stijgende mate voor en wel zoodanig, dat de ver breiding abnormaal genoemd kan worden. Naar de oorzaak van déze stijging is men nog aan 't zoeken Het is vooralsnog goed van een onbekende oorzaak te spreken. Uit het aantal diphtheriegevallen in de laatste 10 jaar blijkt, dat het uitzon derlijk lage cijfer van 1937-1939 in 1940 eenigszins op liep, in 1941 weer het peil van 1931-1932 bereikte en in 942 een zeer sterke stijging ver toont. De cijfers per maand waren lr. 1942 aldus: Januari 875, Februari 893, Maart 1938. April 1077, Mei 1098, Juni 1113. Juli 1254, Augustus 1095, September 1624, October 2156. Er is een voortdurende stijging, :elfs in die maté, dat in de laatste maanden dubbel zooveel gevallen voorkwamen, als in de eerste maan den van dit aar. Tegenover rond 250 gevallen per week in Augustus komen er eind Oc tober rond 650 gevallen per week voor. In alle provincies kwamen in October twee tot drie maal zooveel gevallen voor als in Augustus. Ook kan nog opgemerkt worden, dat het aantal voorkomende gevallen zich eenigermate verplaatst heeft naar een wat olderen leeftijd. Het zal duidelijk zijn, dat in deze omstandigheden allen ouders niet genoeg op het hart kan worden ge drukt, hun kinderen boven het jaar (tot 14 jaar) te doen inenten. Vele gemeenten gaan daarbij voor. Het Rijksinstituut voor volksgezondheid verstrekte tot en met October aan de gemeenten entstof voor 416.373 kin deren. Werken de ouders nu vol doende mede, dan mag verwacht worden, dat de overheid de diphte- rie onder de knie kan krijgen. KORT NIEUWS. Te Haarlem overleed op den leef tijd van 71 jaar de landschapschil der H. M. Savrij, die bekendheid verwierf door zijn duinlandschappen uit de omgeving van Haarlem en Alkmaar. Beide slachtoffers van de ont ploffing, tijdens het bereiden van boenwas te 's-Hertogenbosch, zijn in het ziekenhuis overleden. De rechtbank te Amsterdam heeft de politieagenten die zich aan oplichting schuldig hadden gemaakt, ieder tot 2 jaar gevangenistraf ver oordeeld. De eisch was 1 jaar. Door de duisternis misleid zijn gisteravond in de Geer te Maasluis verschillende personen te water ge raakt, waarvan er drie zijn verdron ken. De slachtoffers zijn de 17-ja- rige P. Broekman, de 66-jarige J. Quack en zijn 61-jarige zuster N Quack, allen wonende te Maassluis. Te Maastricht is de 70-jarige A. H. uit de Zuid-Willemsvaart op gehaald. De man was door de duis ternis misleid in het water geraakt, Een 7-jarige jongen te Merkel bert,, geraakte, uit school komende, onder een vrachtauto en overleed iftè*i «sKsBèyis, 's-GRAVENHAGE, 1 Dec. - Het ver- ordeningenblad bevat een verordening van den Rijkscommissaris in het bezette Nederlandsche gebied betreffende den politioneelen dienst in de gemeenten. Hierin wordt o.m. bepaald: De politioneele dienst in de gemeenten wordt waargenomen door: 1) eigen ambtenaren der gemeente» (gemeentepolitie), 2) de marechaussee. De secretarissen-generaal van -de dep. van Justitie en van Binnenl. Zaken wijzen de gemeenten aan, waarin de politioneele dienst door eigen ambte naren, der gemeente wordt waarge nomen. Voor zoover een dergelijke be schikking niet wordt uitgevaardigd, is het bepaalde onder 2 van toepassing. Voor zoover de politioneele dienst door de marechaussee wordt waargenomen, is deze aan de zakelijke bevelen van den burgemeester als hoofd van politie gebonden. Bezoldigde gemeenteveldwachters wor- len niet meer aangesteld. Voor zoover de politioneele disast door eigen ambtenaren der gemeente wordt vervuld, gaan de bezoldigde ge meenteveldwachters over naar de ge meentepolitie. In de overige gevallen gaan de bezoldigde gemeenteveldwach ters en andere ambtenaren der gemeen tepolitie, met uitzondering ,van de admi nistratieve ambtenaren, over naar de marechaussee. De werkzaamheden der marechaussee op strafrechtelijk gebied blijven door deze voorschriften onaangetast. De secretarissen-generaal van de dep. van Justitie en van Binnenl. Zaken vaardigen de ter uitvoering van deze verordening noodzakelijke voorschriften uit. Dezé verordening treedt in werking op 1 December 1942. Bood in den zomer van 1941 in het Rijksmuseum te Amsterdam de tentoonstelling „Westfalisch-Nie- derrheinische Kunst der Gegenwart"' gelegenheid kennis te nemen van hetgeen dit nabij Nederland gelegen gebied aan kunst zoo rijkelijk voort brengt, een tentoonstelling „Kunst der Ruhrmark" in het Mauritshuis brengt in het kader der kuituuruit wisseling tusschen Duitschland en Nederland dezer dagen een over zicht van de scheppingen der kun stenaars in de Ruhrmark. Zaterdag middag is' deze tentoonstelling door den Rijkscommissaris Rijksminister Seyss Inquart geopend. De plechtigheid werd o.m. bijge woond door Gauleiter Vetter uit Hagen, Comm.-General Schmidt, de gevolmachtigden van den Rijkscom missaris voor Zuid-Holla.id en voor Amsterdam dr. Schwebel en dr. Völckers, den president van den Ned. Kultuurraad prof. dr. Snijder en den secretaris-generaal van jus titie prof. Schrieke. benevens vele Duitsche en Nederlandsche kunste naars. Nadat het Zepparoni-kwartet Beethovens strijkkwartet F-moll op. 95 had uitgevoerd, verwelkomde de Nederlandsche president der Neder- landschDuitsche Kuituurgemeen schap, de heer H. C. van Maasdijk, namens burgemeester Westra, die door ziekte verhinderd was, de aan wezigen. Zooals bekend, zal gedurende de Kerstdagen een kwart kilogram bo ter extra worden verkrijgbaar ge steld voor degenen, die in de perio de van 28 Nov. tot 5 Dec. bon 446 algemeen bij hun winkeli t nebben ingeleverd. Personen, die evacuee- ren, kunnen den betreffenden bon tegen ontvangstbewijs inleveren bij een winkelier, die buiten het ge ëvacueerde gebiéd woont, met ver zoek, de boter te zijner tijd aan het nieuwe adres op te zenden, of. in dien aan hen hun nieuwe woon plaats reeds thans bekend is, aan hun winkelier aldaar per aangetee- kend schrijven de bonnen op zen den, met het verzoek, de daarop verkrijgbare boter voor hen te wil ier. reserveeren. tSV. Ambtelijke mededeelingen. De Leider van den Distributiedienst, Kring Alkmaar, maakt bekend, dat „Hoofden" van groote gezinnen (meer dan 6 personen), die vóór, 11 Juli 1942 niet in aanmerking kwamen voor extra rantsoenen brandstoffen, thans in de ge- legenheid worden gesteld alsnog deze rantsoenen aan te vragen. Belanghebbenden dienen ter verkrij ging hiervan een aanvraagformulier MD 333-05 af te halen bij het Distributie kantoor, ingang Ridderstraat op Vrijdag 4 December 1942 tusschen 9 en 13 uur. De formulieren MD 333-05 moeten Maandag 7 en Dinsdag 8 December 1942 wederom bij den Distributiedienst, in gang Ridderstraat, worden ingeleverd. De stamkaarten van alle gezinsleden moeten hierbij worden overgelegd. Alkmaar, 3 December 1942. De Leider voornoemd. W. WAGENAAR. KRING OtïDORP. De na-uitreiking van bonkaarten voor voedingsmiddelen en aardappelkaarten 13e periode, alsmede van de extra-rant soenen wegens bijzonderen arbeid zal plaats vinden: Voor de gemeente Oudorp op Vrijdag 4 December 1942 in café G. Morsch te Oudorp van 1012 uur. Voor de gemeenten Oterleek, Scher- merhorn en Ursem op Vrijdag 4 Decem ber 1942 in café Renses te Stompetoren van 24 uur. ALKMAAR, GEBOREN: Cornelis H., z. van Nico- laas Schol en G. C. M. Bek. Cornelis P. J„ z. van Cornelis J. Korstanje «n M. Ippen. Cornelis A., z. van Johannes A., van Beusekom en C. J. M. Stoop. GETROUWD: Gerhard Noordhuis «1 Elsje A. Groot. OVERLEDEN: Pieter Blankend#*!, «H4K maaa&m èwft

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 3