Hevige gevechten tusschen Wolga en Don. DAGBLAD VOOR De sarcastische afscheidsbrief. HET ANTNINTERNPACT. Finland heeft den eenig mogelijken en juisten weg gekozen. Oe Nederlandsche jeugd aan den slag. vkp Deze courant verschijnt dagelijks. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het gebeele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Tel. Administratie (abonn., advert.) 3320, Redactie 3330. - ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND Prijs der gewone advertentiën in dese Editie 0.10 per m.Mminim. 14 mJW f 1.40. elke 31/, m.M. meer 0.35. Tarieven v. d. gebeele oplage op aan vraag. Vit;;, N.V. Boek- en Handels drukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar, postgiro 37060. 144e Jaargang No. 287 4 pagina'* Hoofdredacteur: A. X. JONKER, Alkmaar. Maandag 7 Dec. 1942 Heen en weer golvende gevechten. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 6 Dec. - Het opperbevel der weermacht deelt mede; In den Oostelijken Kaukasus en in het Terekgebied werden Sovjet-aanvallen' in gevechten op korten afstand en ten deele in tegenaanvallen afgeslagen. Verscheidene tanks werden ver nield en meer dan 1600 gevangenen gemaakt. In scheervluCht aanvallen de jachtvliegfers brachten -de vijan delijke infanterie zware verliezen toe en schdten 12 vijandelijke vlieg tuigen neer. Bij heen en weer golvende ge vechten tusschen Wolga en Don werd een Sovjet-bataljon .ver nietigd. 26 pantserwagens werden kapot geschoten, talrijke stukken geschut en infanteriewapenen buitgemaakt. Transportformaties der luchtmacht brachten, in weerwil van de moei lijkste weersomstandigheden, den strijdenden troepen aanvoer. Bij de succesvplle afweergevechten tus 'schen Wolga en Don heeft zich het 2de bataljon van een Weensch regi ment grenadiers door voorbeeldig optreden bijeonder onderscheiden. In de groote bocht van den Don zijn de laatste dagen her haalde, door pantserwagens ge steunde, Scvjetaanvallen op een belangrijken, sector der rivier af geslagen. In het gebied tusschen Kalinin en het Ilmenmeer mislukten tal rijke, vaak krachtig door pant serwagens gesteunde, vijande lijke aanvallen, ten deele in ver bitterde gevechten op geringen afstand. De vijand verloor' 51 pantserwa gens en leed opnieuw zware, bloe dige verliezen. Bij stormtroepopera ties in den Noordelijken sector heeft een af deeling der Waffen-SS zich bijzonder onderscheiden. In Tunis. In Tunis werd de zuivering- van het gevechtsterrein bij Te- boerba voortgezet Het akntal gevangenen is gestegen tot 1100, het aantal vernielde pant serwagens bedraagt ruim 70, dat der buitgemaakte kanonnen meer dan 40. De luchtmacht opereerde tegen vijandelijke colonnes en losplaatsen in.de haven van Bóne. Jachtvliegers schoten gisteren overdag boven dit gevechtsgebied 14 vijandelijke vlieg tuigen, waaronder viermotorige bommenwerpers, neer zonder zelf verliezen te lijden. Jacht- en gevechtsvliegtuigen Jieb- ben overdag aanvallen' gedaan op spoorweg- en fabrieksdoelen aan de Zuidoostkust van Engeland.^ Het Duitsche legerberieht vén 5 Dec^ luidt als volgt: „In den sector Toeapse deden Duitsche troepen een verrassenden aanval, behaalden ondanks bijzonder ongunstige weersomstandigheden terreinwinst en maakten lichte en zware infanteriewapens buit. Sterke aanvallen" van de Sovjets iij dgn Oostelijken Kaukasus werden weer onder zware verliezen verijdeld, dank zij den hardnekkigen tegenstand van Duitsche en Roemeensche troepen. f De operaties van snelle formaties ten Noorden van den Terek' werden voort gezet en er werden meer dan duizend gevangenen gemaakt. De gemelde aanval fln de Kalmukken- steppe werd voortgezet tot diep in den rug van den vijand en daarbij werd een steunpunt van den vijand met groote werkplaatsen voor pantserwagens vernield. Tusschen Wolga en Don vie len de Sovjets ook op 4 December met krachtig gebruik van (pantserwagens te vergeefs aan. 75 pantserwagens' werden vernield, 13 werden onklaar geschoten en bovendien werden den vijand zware verliezen aan merischen en wapens toe gebracht. Een krachtige aanval van eigen pantsertroepen versloeg vijandelijke pantser- en cavalerie-strijdkrachten, waarBy 2.000 gevangenen werden ge maakt en 14 stukken geschut werden veroverd. Italiaansche en Hongaar- sche verkenningsacties aan het Don- front leverden belangrijke verken ningsresultaten op. In het gebied tusschen Kalinin en Ilmenmeer stortten ook gisteren sterke vijandelijke aanvallen ineen, die ten deele werden gesteund door bijzonder hevig artillerievuur, pant- scrwagens en siagviiegers. In de moddergteppels voor Leningrad Tegen deze over «rooming heipen slecht» rubberlaarten en. omziebttg- beid. Uitglijden ln een van de» mod der poelen beteekent natte voeten ge durende vele uren tot aan de volgende aflossing SS PK HÜhtnbach-O O-P Urn 104 pantserwagens werden ten deele in gevechten op korten afstand ver nietigd en zes vliegtuigen werden door troepen van het leger, neergeschoten. Bij afweergevechten der laatste tien d^en heeft de 78e divisie infanterie al leen 169 pantserwagens vernietigd. De luchtmacht versloeg vijandelijke troe penconcentraties en colonnes voer tuigen. Formaties jachtvliegers schoten, zonder zelf verliezen te lijden, met luchtdoelartillerie drie vijandelijke raa. chines omlaag. Aan het Noordelijke front werden bij eigen operaties van stoottroepen ruim 80 vijandelijke gevechtsstellingen en kazematten vernield. De bezettingen werden onschadelijk gemaakt of ge vangen genomen. In Tunesië. In Tunesië zyn hevige gevechten aan den gang. Ren belangrijk knoop punt van wegen en spoorlijnen werd na gevechten van verscheidene dagen stormenderhand genomen. Hierbij werd een sterke Britseh- Amerikaansche formatie, die op een ver vooruitgeschoven post. den vijandelijken opmarsch naar Tunesië moest dekken, practisch volkomen in de pan gehakt. De vijand leed zware verliezen aan menschen en materiaal. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen en duikbommen werpers namen doeltreffend aan den strijd déél. Bovendien werden stellingen artillerie, troèpen en concentraties pant serwagens herhaaldelijk aangevallen, waarbij* ruim (londerd voertuigen ver nietigd werden. Voorts vielen Duitsche en Italiaansche formaties van de, -lucht macht de haven van Bone aan. Een transportschip werd zwaar getroffen, talrijke andere vaartuigen geraakten in brand. Duitsche jagers schoten 23, de kiistartillerie in Tunis twee vijandelijke vliegtuigen neer. Vijf eigen machines worden vermist. Aan de kust van de bezette Westelijke gebieden verloor de Britsche luchtmacht gisteren zes vliegtuigen. Britsche patrouilles in Cyrertaica teruggedreven. Het Italiaansche legerberieht van 6 Dec. meldt: Aan het .front te Cyrenaica wer den vijandelijke patrouilles terug gedreven. Bij een hevig gevecht in Tunis, dat eindigde met de verovering van een belangrijke plaats, werden 400 gevangenen gemaakt en 25 pantserwagens, 7 gepantserde adito's, 41 stukken geschut, onge veer. 300 auto's en een groote hoe veelheid munitie vernield of buit gemaakt. Aan weerszijden aanzienlijke be drijvigheid in de lucht. Aan het Italiaansche legerberieht van 5 Dec. ontleenen wij het vol gende: In het gebied van Tunis wor den felle gevechten geleverd. jEen knooppunt van wegen en spoorlijnen van groote tactische beteekenis, waarom sinds eenige dagen gestreden wordt, werd door de troepen van de as stor menderhand veroverd en bezet. De vijand leed aanzienlijke ver liezen aan menschen en materiaal. Ruim honderd gemechaniseerde strijdmiddelen werden door de luchtmacht vernietigd' of ernstig be schadigd. Gistermiddag hebben 'vijandelijke vliegtuigen een korten maar hevi- gen aanval ondernomen oji Napels, waarbij zij van dichtbij onze machi nes volgden, die terugkeerden van de actie in Tunis. De aangerichte scahde is aanzienlijk en er zijn tal rijke slachtoffers gevallen onder de burgerbevolking. Het aantal dooden bedraagt 159, het aantal gewonden 358. (In -verband met het boven staande kan nog Worden medege deeld, dat de Italiaansche koning in Napeis de gewonden bezocht heeft). Engeland moét al zijn krachten inspannen, Churchill aan het woord. Naar de Engelsche nieuwsdienst ïtieldt, heeft Churchill Zaterdag het woord gevoerd te Bradford en o.a. verklaard: Engeland moet al zijn krachten -inspannen, daar tie oorlog het spannendste stadium nadert. Churchill zeide dat de geallieerden in Afrika zoowel in Cyrenaica als in Fransch Noord-Afrika moeten reke nen op „zeer hevige gevechten". Omtrent den strijd in Europa zeide hij, dat de Russen „hun eigen land verdedigen, terwijl de Engelsehen eveneens hun eigen land verdedi gen". Zoowel de Russen als de En- gelsch'en, zoo meende Churchill, verdedigen „de zaak der vrijheid en gerechtigheid". Evenwel moet men daarbij goed voor oogen»houden, dat het hier een zaak betreft, die „langzaam en moeizaam vooruit komt". Onze vijanden, zoo vervolgde de premier, zijn zeer machtig. Zij* beschikken over miilioenen solda ten. Zij hebben rijke landen ver overd. Zij hebben hun eigen pro gram. Churchill moest eonstateere'n, dat het tot dusver niet gehikt is, „de harde kern van het naziverzet te kraken". De verliezen der Amerikaan- sche weermacht. - (D.N.B.) Naar de Britsche nieuwsdienst meldt heeft de voorzitter der vloo'tcommissie var- den Ameriltaanschen senaat, Walsh, medegedeeld, dat 42.635 Amerikaan- sehe soldaten, matrozen, mariniers, leden van de kustwacht en Philip- liijnsche' jagers vermist worden. Aangenomen moet worden, dat het grootste deel gevangen genomen ie. bi Stafingred. Bij bet krieken van den morgen brengen de etens dragers het voedsel naar de voorste stellingen der Duitsche infanterie in de veroverde werkhallen van een geschütfabriek PK Gebrmaqp-O H-P H m Rede van president Ryti HELSINKI, 6 Dec. (D.N.B.) Pre sident Ryti, heeft ter gelegenheid van den 25sten verjaardag der Fin- sche onafhankelijkheid een"radiorede gehouden voor het Finsche volk. Na een historisch overzicht te heb ben gegeven van de feeuwenlange worsteling van het vreedzame Fin sche volk voor zijn onafhankelijk heid, legde hij den nadruk op de be teekenis van Finland als een voor post tegen het gevaar uit het Oosten Nu het Finsche volk voor zijn be staan vecht, aldus de president, strijdt het tevens voor het geheele Noorden. Finland heeft er naar ge streefd vriendschappelijke betrek kingen te onderhouden met alle vol ken, óók met de Sovejt-Unie. Dat de vrede verstoord werd, is niet de schuld van Finland doch van de on veranderlijke imperialistische t doel stelling van de Sovjet-Unie. Voorts her'inberde de president'er aan, dat de oorlog, dien de Sovjet- Unie op 30 November 1939 tegen Finland begon, dezelfde is, die thans nog voortduurt,, doch destijds door den Volkenbond een onrechtmatigen aanval van de Sovjet-Uiiie werd ge noemd. Nu echter wordt om con junctuurredenen het optreden der Sovjet-Unie verdedigd. Finland heeft thans de strijd krachten van Duitschland en diens bondgenooten als betrouwbare wa penbroeders aan zijn zijde en al deze volken hebben zelf ervarin gen opgedaan met' het bolsjewisme. De eenige staat, welke de Sovjet- Unie de baas is, is Duitschland. 'Wanneer Duitschland zwak en on beschermd zou zijn geweest, dan wa ren de tanks en vliegtuigen der Sov jet-Unie reeds aan de Westkust van' Furopa aangekomen. De Sovjet-Unie bezit geenerlei voorwaarden om de verantwoorde lijkheid of ook maar de medever antwoordelijkheid voor het lot van Europa en Van dg cultuur van het avondland op zich te nemen. De in menging van. Sovjet-Rusland in deze kwesties zé'l den ondergang van Europa en zijn cultuur beteekenen. Det Sovjet-Ünie heeft de rechten van de kleine staten miskend, zooals bewezen is door de vernietiging der Oostzee-staten, de bezetting, van Bes- sarabië, van de Boekowina en van Karelië. Hieruit volgt, zoo verklaar de Ryti, dat ieder volk zich in de eerste plaats alleen op zichzelf en zijn eigen kracht moet verlaten. Tenslotte zeide de president, dat de .eensgezindheid, welke reeds bij het begin van den wereldoorlog ge bleken is de sterkste aller nationale krachten te zijn, ook thans nog on geschokt bestaat. Zonder te wanke len, staat Finland ook nu nog. op wacht als uiterste vooruitgeschoven post tegen het Oosten. Deze oorlog "moet den kinderen van Finland een beschermde toekomst bieden en de weg, dien Finland gekozen heeft is niet alleen de eenig mogelijke, doch ook de juiste. Dagorder van maarschalk Mannerheim. Ter gelegenheid van den 25sten verjaardag der Finsche onafhanke lijkheid heeft maarschalk -Manner heim een dagorder uitgevaardigd, waarin hij o.a. zegt: Vijfentwintig jaar geleden werd Finland tót zelfstandigen staat ver klaard, maar pas op hetslagveld werd deze zelfstandfghëid ten koste van zware offers verwezenlijk. In den oorlog 1939/40 moesten wij onze zelfstandigheid verdedigen in een zwaren strijd van drie en een' halve maand. "Thans staan wij reeds weer anderhalf jaar voor dezelfde taak. In dezen strijd heeft het Finsche leger zij'h physdeke en geestelijke kracht en-zijn onoverwinnelijkheid bewezen. Wij zulten den vrede, die eens zal komen, no|r meer weten te waardee- ren dan vroeger. Soldaten, veel is van u verlangd en nog meer Zal ge vergd wonden. Ik ken uw zorgen en moeilijkheden, maar ik ken ook uw volharding en de heldhaftige offer vaardigheid, die u tot groote ver richtingen gebracht heeft. Met de hulp van den Allerhoogste zullen wij dezen oorlog' ten einde voeren om ons volk een blij venden vrede te verzekgi'en". Bijna 94 Mille voor ons volk. Een groot aantal firma's en par ticulieren hebben de vorige week een bedrag van niet minder dan 93.650.46 bijeengebracht voor on ze minder bedeelde volksgenooten. Dit bedrag, gezameld door Winter hulp onder eigen volksgenooten, bestaat uit giften van enkele centen tot duizenden guldens. Hieruit ziet men, hoe allengs hetbesef baan breekt, dat.via de Winterhulp onze landgenooten elkaar de hand reifepn. Blijft daarom niet achter. Moge lijk zijn de vrijwillige medewer kers met de lijstcollecte nog niet bij U geweest, wanneer ze zich bij melden, offert dan met een warm hart. Het gironummer van Winterhulp is 5553. ge- Belangwekkende cijfers. Bloemendaal de rijkste meente van Nederland. 's-GRAVENHAGE, 5 Dec. - Het is wel algemeen bekend, dat er be langrijke verschillen bestaan tus schen de gemiddelde inkomens in de yerschilende gemeenten des lands. Volgens de onlangs uitgeko men statistiek der inkomens en vermogens in Nederland voor 1940-'41 hebben de aangeslagenen in Bloemendaal een gemiddeld in komen van 6.462, terwijl de aan geslagenen in Itteren (Limburg) het gemiddelde met f 1.251 moeten stellen. Ook per inwoner genomen is Bloemendaal er het beste aan toe mef 1.919, waartegnover in het Brabantsche plaatsje Veen eeh ge middeld inkomen per inwoner van slechts 65 staat. De hoogste ver mogens worden in 's Graveland aangetroffen, nl. gemiddeld 263.000 .per aangeslagene. waartegenover enkele gemeenten staan met een ge middeld cijfer van 19.000. Per in woner gerekend is Bloemendaal de rijkste gemeente met een gemiddeld vermogen van 18.000. De provincie met het grootste in komen per inwoner is Noord-Hol land. Groningen spaVit de kroon wat de vermogens betreft. „HET KAN ER OOK ANDERS UITZIEN'. 's-GRAVENHAGE, 7 Dec.'- 'He denavond om 19.00 uur spreekt Max Blokzijl, via den zender 'Hilversum 1, in zijn politiek weekpraatje^ over: „Het kan er ook anders uitzipn"' Churchill's tiendé kabinetswijziging met een sensationeele verrassing. Oe Britsche minister van marine legt verklaringen af. GENEVE, 6 Dec. (DNB). Vol gens de Times heeft de Britsche minister van marine in een te Lon den gehouden rede verklaard, dat de Britsqhe vloot nog een zeer moeilijke, en geweldig groote taak te wachten staat. In marinekringen maakt mèn zich in dat opzicht geen illusies. In de eerste plaats komt het duikbootgevaar, dat Onvoor waardelijk overwonnen moet wor den, wil men niet, dat de zeeverbin dingen van Engeland worden afge sneden. Engeland moet er in slagen, de scheepsroutes geheel vrij te maken. Want zoödra men de strijdkrachten in de ver uit elkander liggende ope ratiegebieden niet meer voortdu rend van al liet noodige kan voor zien, stqrt alles ineen. De toestand, waarin zich Engeland bevindt, ver- eischt een uiterste, krachtsinspan ning van iedereen. Houdt Uw gasverbruik in toom En spaart eiken dag wat stroom (Van onzen Berlijnschen correspondent). dat HET kan tden indruk maken, U door het uitwisselen van uw ministerieelen zetel in het oorlogs kabinet tegen een functie van meer administratie ven aard, ge lijk die van minister van vliegtuig productie nu eenmaal is, in de poli tieke hiërarchie gedegradeerd wordt maar ik weet maar al te goed, dat u*zich dóór zulke uiter lijke feiten niet laat beinvloeden!" Met dezen sarcastischen troost heeft Winston Churchill zijn revolutionai ren ambtgenoot, sir Stafford Cripps 'den stoel als het ware voor de deur gezet. Herhaaldelijk hoorde men zeggen, dat zijn positie niet -meer die vah 'n half jaar geleden was, want zijn naam werd in de- Britsche bla den slechts zelden meer genoemd. Aanvankelijk schreef men dit toe aan het échec, dat hij tijdens zijn met groote reclame aangekondigde reis naar Britsch-Indië als bemidde laar heeft geleden maar uit het commentaar in verschillende bladen valt af te leiden, dat het toch voor namelijk de politieke situatie in En geland zelf was, die Cripps nauwe lijks een jaar als Lord-Zegelbe- waarder heeft laten optreden. Chur chill zoo wordt nu openlijk toege- gevén „kon Cripps niet luchten"-, madr hij zag zich aanvankelijk ge dwongen, hem in zijn oorlogskabi- riet een plaats in te.ruimen. Als een oprecht bewonderaar van het com munistisch staatsbewind benutte de loslippige Cripps deze gelegenheid om propaganda te maken voor den Sovjet-Russischen heilstaat en ter zelfder tijd scherpe kritiek uit te oefenen op het politiek beleid van den man'; aan wien hij deze promo tie te danken had. Het lag zoodoen de voor-de hand, dat Churchill op deze al of niet verdiende aanvallen het passend antwoord zou geven. Eén ding moet zelfs zijn felste te. genstander dezen diplomaat aan de Theems toegeven: hij l'egt ook thans nog een vermetelheid aan den dag, die men anders slechts bij mannen in de volle kracht hunner jaren ge wend is. Door de voorloopige suc cessen in Noord-Afrika voelde Churchill zich klaarblijkelijk sterk genoeg, zijn principieeïen tegenstan der met een administratieve functie van zich af te schuiven, en uit zijn begeleidend schrijven blijkt zonne klaar, dat hij met een minder aan gename reactie rekening "houdt. "17" RIJ algemeen hoort men de v veronderstelling uiten, dat Cripps op dezen ministerieelen troost ter gelegener tijd zal reagee- ren. Trouwens dit soort Britsche revolutionairen is minder gevaarlijk daw men veelal denkt. Cripps be hoort tot de klasse Oliver Baldwin, en lord Strapolgi zoons van stok-conservatieve vaders,, die hun kinderen tot het tegendeel hebben opgeleid van wat zij met hun kort zichtigheid beoogden. Deels uit ver veling, deels uit persoonlijke eer zucht vallen zulke jongelieden dan in het andere uiterste, worden zij radicaal, revolutionair, socialistisch of zelfs comnfunistisch en al haalt men daar in de society aanvanke lijk zijn neus voor op, toch troost men'zich met de gedachte, dat met de jaren ook wel het verstand zal komen! -Zoo liet men het dus maar oogluikend toe, dat hij als afvallige van de Labourpartij naar Moskou- werd^ gezonden om Stalin's wan trouwen ten opzichte van de con servatieven zooveel mogelijk' te ver minderen. De „roode Cripps", zooals hij te Londen werd genoemd mocht'als peetoom optreden bij de doopplechtigheid van het Engelsch-Russische bondgenoot schap. Dat maakte hem klaarblijke lijk overmoedig', want toen hij in Britsch-Indië als bemiddelaar moest functioneeren, trad hij zoo uitda gend op, dat hij onverrichter zake naar Londen moest terugkeeren. Eh dit échec in een zoo uiterst belang rijke kwestie heeft zijn reputatie als politicus stellig geen goed ge daan. Hij probeerde weliswaar door redevoeringen buiten het parlement de situatie te redden, hij zocht'zelfs weer contact met de conservatie- Kort geleden bestond het Anti- kominternpact, dat aanvankelijk ge sloten werd tusschen Duitschland en Japan, doch waartoe spoedig ook verschillende andere landen toetra den, zes jaar. Hert merkwaardige van deze over eenkomst bestond hierin, dat zij niet rechtstreeks gericht was tegen de Sovjet-Unie als zoodanig, doch uit sluitend bedoeld werd- als afweer- maatregel tegen de werkzaamheden der internationale Komintern. De Sovjetrepubliek heeft het noodlot aan zichzelf voltrokken. De suggestie der Bolsjewistische leiders dat de Sovjet-Unie uitsluitend het oog gericht hield op het eigen land en geen penetratie in het overigs Europa nastreefde, werd in strijd be vonden met de werkelijkheid. De Sovjet-Unie immers begon zich meer en meer te vereenzelvigen met het wereldcommunisme en hiertegen wenschten D&tscliland en Japan, en weldra ook Italië, een hechten muur te doen verrijzen. De com munistische tendenzen moesten niet slechts beschouwd worden als vijan dig aan de oude Europeesche kui tuur, maar eveneens als een gooi naar de Aziatische levensruimte. Als een andere, zij het zijdeling- sehe, consequentie van dit pact kan gezien worden de Japansche oor logsverklaring aan Amerika, die de zer dagen één jaar oud werd. Se dert het uitbreken" van het gewa--, pend conflict tusschen Duitschland en Rusland moesten de Vereénigde Staten beschouwd worden als de stille bondgénoot van Sovjet-Rus land. Ook de Amerikaansche wa- penléveranties maakten het de Sov jet-Unie mogelijk den strijd vol te houden. Na de oorlogsverklaring van Japan werden de Vereenigde— Staten wel genoopt den blik meer binnenwaarts te richten en minder aandacht te besteden aan het wel en wee van den, nu openlijk gewor den, bondgen'oot in het Oosten. De beteekenis van de Japansch- Amerikaansche botsing is natuurlijk van grooter draagwijdte. De mede strijd tegen" de Anti-komintern is slechts één harer pijlen. Want Ja pan'strijdt als autoritair geregeerde mogendheid, die in den arbeid haar hoogste (jpel ziet en haar rechtma tige plaats in de Aziatische levens- ruimte verzekerd wil zien, tegen het kapitalistische Amerika, dat zij als een bedreiging van beide be- schouwt. Zoeals ook ade Komintern een aanslag kon worden op de Ja pansche levensbelangen in Azië. v. d. A. Schipbreukelingen van de Poiydorus in Las Palmas. LAS PALMAS, 5 Dec. In de ha ven van Las Palmas is het stoom schip Eolo binnengeloopen. dat op reis van Bahia^naar de Canarische eilanden op open ree 81 schipbreu kelingen van het N^derlandsche stoomschip Polydorus had opgepikt. De Polydyorus,- een Hollandsch schip, was, zooals wij reeds meldden,, door een Duitsche duik boot tot zinken gebracht. Generaal veldmaarschalk Von Mackenzen 93 jaar. - (D.N.B.) Gees- telijk en lichamelijk in goeden wel stand heeft generaald veldmaar schalk Von Mackenzen gister zijn 93sten verjaardag gevierd. De Füh- rer "heeft bij deze gelegenheid den veldmaarschalk een in hartelijke be woordingen gesteld telegram met ge- lukwensch'en gezonden. VERDUISTER GOED ZON 7 Dec. onder: 16.30 8 Dec. op: 8.33 MAAN 7 D<jf. op: 7.12 onder: 16.35 8 Dec. Nieuwe Maan. ven, wier principieele tegenstander hij wilde zijn maar Churchill achtte het oogentrlik voor gekomen, om zijn al te eerzuchtigen protégé den bons te geven. Zoo beleefden wij dan Churchill's tiende kabinetswijziging met- een sensationeele verrassing en het blijft de vraag, wat sir Stafford Cripps hierop ten antwoord zal geven. N* d* lug* winteravond» «f wen dfn ts 4* mfdrellng luchtvaart va* du Heöonale* jeugdstorm begonnen nel hM bouwen vu I*«f. en aoeo*. vliegtuigmodellen «HPBRtsu&aHaBMéa Te Rotterdam worde* )eege boete* opgeleid, om ln voorhoofd* gsv*Bu de veearts» te kannen anittcerea. Tijdens de practised* Ie*

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 1