Duitsche successen in de Sovjet-Unie. Kenschetsing van den strijd aan het Oostfront DAGBLAD VOOR De Duitsche duikbootsuccessen. De dag vergaat, maar de tijd zal blijven. De tactiek van den elastieken draad. De Brinon over de gebeurte nissen in Noord-Afrika. HEVIGE AANVAL OP TURIJN. Extra boter met Kerstmis. Op deri boterbon ook Tabaks- en versnaperingenkaarten van ziekenhuispatiënten. Kerstgratificatie voor alle werkers in Nederland. Bezoek van Mussert aan Eindhoven. Kerst- en Kieuwjaarstelegrammen. Zuivelbedrijf viji maanden gesloten. Weer een vondeling. STAD EN OMGEVING. Amsterdamsche zwijntjes jager aangehouden. Vacantie voor Alkmaarsche kinderen, Als Kerstmis nadert. Kameraadschapsavonden ordnungspolizei. Deze courant rerschflnt dagelijks. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Tel. Administratie (abonn., advert.) 332#, Redactie 3330. DONDERDAG 10 DEG. 1942. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 14t4te Jaargang No. 290. 2 pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar. Prjjs der gewone advertentien in deae Editie 0.10 per m.M., minim. 14 m.M. 1.40, elke Z1!^ m.M. meer 0.35. Tarieven v. d. geheele oplage op aan vraag. Uitg. N.V. Boek- en Handeis- drukkeri) v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar, postgiro 37060. Ruim honderdduizend (on scheeparuimte in den grond geboord. HOOFDKWARTIER VAb rtFHRER, 9 Dec. - (ÏJ.N.B.) VAN DEN Het op perbevel van de weermacht maakt bekend; Nieuwe pogingen der bolsje wisten om de Duitsche stellin gen in het Oostelijke deel van den Kaukasus en in het Wolga- Dongebied te doorbreken, mis lukten ook gisteren onder zware vijandelijke verliezen. Vijande lijke massale aanvallen van in fanterie en gepantserde strijd krachten leidden tusschen Wol- ga en Don tot zeer hevige voor onze troepen succesvolle ge vechten. Gevangenen werden gemaakt en buit werd veroverd. 54 tanks werden vernietigd. In de groote bocht van den Don wierpen Duitsche pantser grenadiers in een tegenaanval den vijand uit zijn stellingen en schoten 46 bolsjewistische tanks, zonder eigen verliezen aan tanks, stuk. Duitsche, Italiaansche en Hon- gaarsche luchtstrijdkrachten be stookten aan het front van den Don ynarschbewegingen en troepenkwar tieren. In den centralen sector van het front wordt de Duitsehe tegenaan val met kracht voortgezet, terwijl (te grootsch opgezette vijandelijke Operaties merkbaar aan kracht heb ben verloren. Bij deze operatie wer den in samenwerking met gevechts vliegtuigen en duikbommenwerpers talrijke plaatsen veroverd, vijande lijke stelling opgerold en de vijand van zijn -aehterwaartsche verbindin gen afgesneden. In hevige luchtge vechten verloor de vijand 16 vlieg tuigen. Ten Zuiden van het Ilmenmeer deed de vijand slechts vrij zwakke aanvallen. Gereed staande tanks werden door artillerievuur uiteen geslagen. Aan het geheele Afrikaansehe front viel gisteren slechts plaatse lijke gevechtsactiviteit waar te ne men. Een groot Britsch vrachtschip ivend ten N.W. van Benghazi door bomtreffers zwaar beschadigd. Duit sche jagers schoten vier Britsche iagers neer. Een eigen, jachtvlieg tuig wordt vermist. Bij storingsaanvallen van enkele Britsche bommenwerpers op N.W.- Dutschland en bij nachtelijke vluch ten boven het Dutische kustgebied werden vijf, boven West-Frankrijk en voor de Z.O.-kust van Engeland twee andere vijandelijke vliegtui gen neergeschoten. Opnieuw 168.000 brt.- scheeps- ruimte tot zinken gebracht. Zooals in een extrabericht is medegedeeld, hebben Duitsche duikbooten in het Noorden en midden van den Atlantischen Oceaan in ©nvermoeiden strijd tegen de vijandelijke scheep vaart weer 15 schepen van te zamen ,108.000 ton in den grond geboord. Twee andere schepen en een torpedojager van den convooidienst werden getorpe deerd. Door deze operaties werd de vijandelijke ravitailleering voor Noord-Afrika hijzonder zwaar getroffen. Onder de vernietigde schepen bevond zich de Engel- sche mailboot Ceramic (18.113 ton), die als troepentranspo rt - sehip op weg was naar Noord- Afrika. Dit schip ging na de torpedotreffers terstond onder, zoodat bij den heerschenden storm en den zwaren zeegang verwacht kan worden, dat een groot aantal menschenlevens is verloren gegaan. Van hetzelfde convooi verloor de vijand drie andere schepen met oorlogstuig. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft naar aanleiding van het tct zinken brengen van 108.000 ton, dat de nieuwe duikbootsuccessen alle rijn behaald in het N. en het cen trum van den Atlantischen Oceaan, waar de slechte weersomstandig heden van dit seizoen de aanvallen bemoeilijken. Het vorige jaar was het totaal .voor December 115.700 la elk bedrijf en op elk kantoor be hoort een energiecontroleur te zijn, die tot taak heeft, ervoor te zorgen, dat gas en clectriciteit niet worden verspild. Tevens behoort bij ervoor te Zorgen, dat bet personeel wordt ingelicht omtrent de wijze, waarop energie het doelmatigst kan worden ebrulkt en te wijzen op ieders plicht, in bij den dagelijkschen arbeid te Polygoon Nosks-Pw Holl. tn ton. Voor een deel rijn de nieuwe resultaten behaald in den strijd tegen krachtig beschermde con- vooien, waaruit blijkt, dat de vijan delijke scheepvaart niet beveiligd wordt door stormachtig weer en evenmin door het varen in convooi. Nu het eerste stadium der geal lieerde actie in N.-Afrika is geëin digd, blijkt, dat nieuwe transporten in volle zee kunnen worden, aange vallen. De slag op desa Atlantischen Oceaan blijft de doeltreffende be lemmering van alle vijandelijke plannen, waarbij niet van belang is, waar schepen tot zinken worden ge,, bracht, maar dat rij tot zinken worden gebracht. Uit Stockholm wordt gemeld, dat de commentator Tahoe Hoal zich voor radio-Landen bezig gehouden heeft met het duikbootgevaar, dat nog niet voldoende door de Engel- sche openbare meening wordt inge zien. Churchill heeft erkend, dat het voor de levensaders van het Empire niet af, doch toeneemt. Thans moet erkend worden, dat de grootste triomf der Duitschers het duikboot wapen is. Wanneer den geallieerden de controle over de zeeën ontnomen wordt, dan beteekent dit, dat rij de oorlog verliezen. Een artikel van dr. Göbbels. BERLIJN, 9 Dec, (DNB). - In Das Reich publiceert Rijksminister Goebbels een hoofdartikel onder het opschrift: ,,De oproep der ongebo renen", dat als volgt eindigt: Voor ons ligt een winter, die ons hard zal aanpakken. Niemand moet gelooven, dat ons een rustpoos ver gund is. Ons volk is opgevoed in een Spartaanschen levensstijl en weet heel goed, dat het nog een maal door een gevaarlijken pas heen moet om definitief den weg naar de hoogte te bereiken. Wij prijzen, wat hard maakt, om dat het ook helpt de sirico's verdra gen en overwinnen Wij zullen niet afdalen met alles wat ons ten dienste staat te strijden om de plaats in de zon, die onze vijanden ons willen ontzeggen. In alles denken wij aan de na ons komende generaties, die, haar aanspraken op het leven zullen doen gelden. Deze ongeborenen heb ben recht op onzen vlijt, ons geloof en onze dapperheid, want zij zullen zijn en leven, wanneer alles wat ons thans drukt en belast, nog slechts een herinnering is. De dag vergaat, maar de tijd zal blijven. Nieuwe naam voor Batavia. - (D.N.B.) Het departement van voor lichting heeft Woensdagochtend be kendgemaakt, dat Batavia van heder, af den naam draagt van Dyakarta. Nu de winter komt hebben de Sovjets aan de in den vorigen win ter behaalde successen gedacht en zijn op verschillende punten van het Oostelijk front tot den aanval overgegaan, maar zij hebben moe ten constateeren, dat de Duitsche en verbonden troepen dadelijk tot tegenaanvallen overgingen en in den sector van Toropez nog voorbij de oorspronkelijke Sovjet-stellingen zijn opgerukt. Men verwacht in Berlijn, dat ook de vijandelijke offensieven in de Don-bocht en tusschen Wolga en Don zullen doodloopen en wijst er op dat de Duitschers nog gestadig doorgaan 't verzet in Stalingrad te breken, tot welke stad de bolsjewis ten niet konden doordringen. Dé operaties in het Oosten zullen binnenkort de gevolgen van het slechte weer ondervinden, vooral van de slechte wegen waarover de autocolonnes voor de ravitailleering slechts langzaam vooruit komen, hoewel voornamelijk voor de verzorging der afgesneden zooge naamde „egelstellingen" met suc ces van vliegtuigen gebruik wordt gemaakt. Deze stellingen werden op zettelijk gevormd om den Sovjets het opdringen naar achterwaarts ge legen stellingen te beletten:' Hier beheerscht de As het luchtruim en in Noord-Afrika, waar dat eveneens het geval is, heeft de strijd niet tot verzwakking van de luchtmacht aan het Oostfront geleid. De tactiek der „Vloeiende beweging". De militaire correspondent van het D.N.B. vestigt de aandacht op een geheel andere Duitsche strijd wijze dan in den vorigen winter. Toen beperkte men zich tot het af slijten van de vijandelijke krachten door afweer in den vorm van een geheel nieuwe steunpuntentactiek, thans past men de tactiek der „vloeiende beweging" toe, die ge karakteriseerd is als de tactiek van den elastieken draad. Dit kwam bij Toropez tot uiting, waar het Duit sche elastiek tot over de stellingen der aanvallende Sovjets terug sprong. Het ziet er naar uit, dat hier voor de eerste maal in den winter aan het Oostfront operaties van meer dan plaatselijke beteekenis aan den gang zijn, die wellicht reeds in de eerstvolgende dagen haar beteekenis zullen doen blijken. Daar tegenover wordt geconsta teerd, dat de groot opgezette Sov jet-operaties haar trefkracht duide lijk merkbaar verloren hebben. DE STRIJD OM TUNIS. De kustbezetting was het resultaat van verraad. De algemeen gedelegeerde van de Fransche regeering in het bezette gebied, ambassadeur de Brinon, heeft tegenover de pers een uitvoe rige verklaring afgelegd over de ge beurtenissen in Fransch Noord- Afrika tijdens de eerste dagen der EngelschAmerikaansehe landing. De Brinon constateert hierin, dat het Fransche leger in Noord-Afrika feitelijk door zijn hooge leiders ver raden is. De bevelen der hoogste militaire instanties hebben. den weerstand en het elan van dit leger gebroken. Het valt niet te betwisten, dat admiraal Darlan daarvoor de feitelijke verantwoordelijkheid draagt. De geschiedenis zal eens leeren,. dat de bezetting der kust van Algerije en Marokko het resul taat van verraad was. Vervolgens schilderde de Brinon enkele gebeurtenissen uit de eerste dagen der bezetting, o.a. de poging tot muiterij van generaal Bethouard, die zijn actie geruimën tijd tevoren had voorbereid. Zelfs is het waar schijnlijk, dat Bethouard de gemak kelijkste landingspunten heeft aan geduid. Men heeft zelfs aanleiding om te gelooven, dat Behouard sinds eind October een groot aantal onder officieren naar het binnenland ge stuurd heeft met het voorwendsel, dat zij aan opleidingscursussen moesten deelnemen. Ten aanzien van Algerije staat vast, dat de Fransche reserves niet in actie zijn getreden, omdat zij bevel gekregen hadden, in de kazer nes te blijven, kaart van telt Aan het „Tunische front hebben de Britten zich uit eenige plaatsen moeten terugtrekken. De strijd woedt thans tusschen Mateur en Terboerka. Om het belangrijke verkeerspunt Djedeida wordt door de Engeischen hevig gevochten. Aan het Italiaansche legerbericht an. 9 Dec. ontleenen wij het .vol gende: Vijandelijke vliegtuigen onderna men vannacht een hevigen aanval op Turijn. Er werd aanzienlijke schade aangericht, vooral aan ge bouwen in het centrum van de stad, waaronder de universiteit en een ziekenhuis. Het aantal slacht offers staat nog niet vast. Een vliegtuig werd .door het afweerge schut geraakt en stortte neer op het Corso Vinzaglio midden in de stad. De uit zeven personen bestaande be manning is omgekomen. De positie der Fransche vloot in Dakar. - (D.N.B.) Een tusschen generaal Eisenhower en Boisson ge sloten vér strekkende accoord t.a.v. Fransch West-Afrika wordt te Lon den toegejuicht. Men verneemt hier omtrent nog, dat de Ver. Staten on verwijld een missie naar Dakar zul len zenden, oen de aldaar liggende Fransche oorlogsschepen over te nemen. Amerikaanseh offensief op Aleoeten in voorbereiding. - (D.N. B.) De Amerikaansehe vloot en luchtmacht treffen voorbereidingen tot een offensief op de steunpunten der Japanners op de Aleoeten, zoo heeft de Amerikaansehe minister van marine, Knox, gisteren op de persconferentie verklaard. De Ameri kaansehe marine is' besloten de Aleoeten vrij te maken van den vijand. Schaftgelegenheid voor sneeuwruimers. Naar de bedrijfsgroep werkver ruiming van .het Nederlandsche Ar beidsfront verneemt zal het in het algemeen niet mogelijk rijn bij het sneeuwruimen, overeenkomstig het besluit loonbepaling werkverrui ming. verwarmde schaftlokalen ter beschikking te stellen. De arbeiders zullen in vele gevallen zijn., aange wezen op koffiehuizen en dergelij ke inrichtingen om tijdens de mid- dagschaft hun brood te eten. Om de arbeiders door het ontbreken van schaftlokalen geen nadeel te laten ondervinden, is goedgekeurd dat op de plaatsen, waar bij het sneeuw ruimen geen schaftgelegenheid ter beschikking kan worden gesteld, aan de arbeiders 25 cent koffiegeld iFöïdl uitgekpefd. Bij het „Deutiches Theater in den Niederianaen" ging Dinsdagavond de eerste opvoering van „Parkstrasse 13" een criraineelcomedle in drie acten. Joachim Emst (Mlander) en Josy Hoi- sten (Eveiine Schratt) in een der scènes Sleburg-Stapf-Pax Holland m Dezer dagen is bekend gemaakt, dat ook Nederlandsohe arbeiders, die in liet buitenland werkzaam zijn, vreemdelingen en Rijnschippers, voor zoover zij met Kerstmis hier te lande vertoeven, een extra rantsoen bon voor boter zullen ontvangen. Er wordt met nadruk de aandacht op gevestigd, dat de plaatselijke distributiediensten aan geno.emde personen slechts, dan een extra rantsoenbon voor boter zullen uitrei ken, wanneer zij tenminste gedu rende vier weken onafgebroken in Nederland blijven. Belanghebbenden dienen er reke ning mee te houden, dat na 24 De cember 1942 geen uitreiking meer zal plaats vinden. De termijn verlengd. De termijn van 20 tot en met 31 Dec. 1942, binnen welken het extra boterrantsoen voor Kerstmis mag worden afgeleverd, is verlengd tot en met 31 Jan. 1943. Dit is geschied, teneinde hen, voor wie het om financieele redenen be zwaarlijk. zou kunnen zijn deze bo ter reeds in de maand Dec.,, te be trekken, in de gelegenheid te stel len nog in den loop van de maand Januari hun extra-rantsoen te be trekken. margarine. 's-GRAVENHAGE, 10 Dec. - Op den bon, welke per 18 Dec. 1942 voor boter zal -worden aangewezen, zal ook margarine verkrijgbaar zijn. Voorloopig zal margarine slechts in beperkte mate en int bepaalde stre ken des lands, voornamelijk het Westen, verkrijgbaar zijn. Hetzelfde geldt ook voor het op bon 446 alge meen beschikbaar gestelde extra- Kerstrantsoen. Bak- en braadvet zullen dit jaar niet in den handel worden gebracht. De verstrekking van rundvet zal echter op de ge bruikelijke wijze blijven geschie den. x Patiënten in ziekenhuizen en an dere bijzondere instellingen zullen, evenals bij de vorige uitreiking van tabaks-, sigaretten- en versnape ringenkaarten, ook ditmaal deze kaarten reeds tijdens hun -verblijf in het ziekenhuis ontvangen. De distributiediensten zullen de kaarten onder waarmerking van een bon van het inlegvel en van een vakje der stamkaart aan de admi nistratie van het ziekenhuis uitrei ken, die vervolgens de kaart aan den patiënt afgeeft. Deze regeling geldt ook, indien de patiënt woont in een andere ge meente dan die waarin het zieken huis gevestigd is. Na ontslag uit het ziekenhuis zal men bij den distributiedienst dé overige nieuw uitgereikte beschei den in ontvangst kunnen nemen, waarbij men evenwel geen tabaks-, sigaretten- of versnaperingenkaart zal ontvangen, wanneer een der bonnen K of L 111, 211, 311, of 411 van een merkteeken is voorzien. Binnenschippers kunnen hun bonnen ruilen. Aangezien binnenschippers niet steeds in staat zullen zijn hun bon nen voor brood, beschuit, vleesch, aardappelen, taptemelk en melk ge durende den geldigheidsduur te ge bruiken, ter verkrijging van deze artikelen, worden zij in het vervolg in de gelegenheid gesteld deze bon nen tot een aantal, dat evenredig is met den duur der reis, bij de dis tributiediensten in te wisselen te gen rantsoenbonnen. Ten hoogste kunnen zij evenwel de bonnen van de loopende, de voorafgaande en de komende week ruilen. De- bonnen van alle opvarenden kunnen geruild worden, doch alleen op vertoon van het bevrachtings boekje en onder overlegging van" alle bonkaarten van alle opvaren den. De distributiedienst zal een aanteekening van den ruil in het bevrachtingsboekje plaatsen. „KLEINE BALANS VOOR ONZE JEUGD". Hedenavond spreekt Max Blokzijl om 19 uur, via Hilversum I, in de serie Brandende Kwesties, over het onderwerp: „Kleine balans voor jeugd", Mededeeling van leider N.A.F. Mede dank zij de stappen, die het Ned. Arbeidsfront heeft ge daan, is door den Gemachtig de voor den Arbeid aan de Be- triebsführer een algemeene ver gunning verleend, om hun Ge- folgsohaft een gratificatie toe te kennen. Hiermede is vol- daan aan het verzoek, dat vele Betriebsïührer tot het N.A.F. hebben gericht. Als leider van het Arbeidsfront doe ik door dezen thans een beroep op hen allen om voorzoover zij van de verleende vergunning nog geen gebruik hebben gemaakt dik in de komende dagen te dcfen. Het zal dan alle werkers in Nederland mogelijk zijn, ook on der de gegeven omstandigheden, de naderende Kerstdagen met hun huisgenooten tot feestdagen te maken. Bovendien echter zal de te verleenen grafiticatie metterdaad de bevestiging kun nen zijn van den wil van alle Nederlandsche Betriebsfiihrer, de sociale belangen te beharti gen van de werkers, die aan hun leiding zijn toevertrouwd. Met nadruk doe ik dus dit beroep, zoowel op particulieren als op de openbare lichamen. H. J. WOUDENBERG. EINDHOVEN, 9 Dec. - (A.N.P.) De Leider van de N.S.B. der Neder landen, Mussert, heeft Maandagoch tend, vergezeld van het hoofd der afdeeling pers van het hoofdkwar tier, Max Blokzijl, een bezoek ge bracht aan de stad Eindhoven, ten einde zich op de hoogte te stellen van de door den luchtaanval van den vorigen dag aangerichte scha de. Mussert nam kennis van de ge troffen maatregelen en onderhield zich met vele door den misdadigen aanval zwaar getroffen gezinnen. Daarna stelde hij zich op de hoogte van de in de stad zelf aangerichte schade en nam maatregelen voor den inzet der W.A. ten bate van de slachtoffers. Van 14 December 1942 af tot en met 6 Januari 1943 kunnen aan de Rijkstelegraafkantoren binnenland- Kerst- en Nieuwsjaartelegrammen worden aangeboden. De inhoud is vrij, doch mag alleen Kerst- en(of) Nieüwjaarsgelukwenschen bevatten. De prijs bedraagt de helft van dien der gewone telegrammen, met af ronding naar boven. Nadere bijzon derheden verstrekken de tele graafkantoren, KORT NIEUWS. -Mevr. de wed. HerfstBrand te Kralingen, beter bekend als opoe Herfst, is gister 101 jaar geworden.. Opoe Herfst is wel het toonbeeld van iemand, die erg oud en toch nog zeer vitaal is. Zij is kerngezond, leest nog eiken avond zonder bril haar krant en volgt met de grootste belangstel ling de wereldgebeurtenissen. Zij is zeer goed ter been en loopt beter dan menig jong mensch. Zeventien kinderen heeft deze vrouw gehad en zeven zijn er nog in leven. Te zijnen huize te Wasgfenaag i's op 57-jarigen leeftijd overleden de gepensionneerde vice-admire.al H. Ferwerda, oud-vlootvoogd in Indië. Vice-édmiraal Ferwerda is van Fe bruari 1936 tot in het midden van 1939 commandant van de zeemacht in Nederlandsch-Indië geweest. Met ingang van 8 Maart 1940 is aan vice- admiraal H. Ferwerda, op zijn ver zoek, wegens langdurigen dienst, eervol ontslag uit den zeedienst ver leend, met dankbetuiging voor de vele goede en gewichtige diensten door hem aan den lande bewezen. Uit het water van de Cruquius- kade te Amsterdam heeft de Ge neeskundige Dienst het lijk opge haald van een 44-jarigen man. Het is overgebracht naar het Binnengast huis. Vermoedelijk is het slachtoffer tijdens de duisternis te water ge raakt. Zuinig stoken beteekent: zooveel mogelijk warmte. Ontoelaatbare mentaliteit bij de leiding. In den loop van den tijd hebben de tuchtrechters reeds vele malen strenge straffen opgelegd aan over treders van de voedselvoorzienings- bepalingen. Onlangs heeft de tucht rechter te Roermond schriftelijk vonnis gewezen in een zaak tegen den leider van een belangrijk zui velbedrijf in Zuid-Limburg, waarbij de zeer strenge straf van sluiting van het bedrijf voor den duur van vijf maanden is opgelegd. Op 7 December j.l. des avonds te ongeveer half tien, is in het trappor- laal van perceel Lekstraat no. 56 te Amsterdam te vondeling gelegd een meisje, oud ongeveer 1 -a Xy, jaar, gezonde kleur, blond golvend haar, grijze oogen, gekleed in beige fla nelletje, rose wollen lijfje, flanellen luier, blauw wollen slobbroekje, waarover een lichtblauwe slobbroek niet bijbehoorend jasje, witte schoentjes, wit wollen wantjes, blauw wollen mutsje. Bij het kind lagen een bruin gummi zeiltje en een flanellen luier. De kleine is voor- haai; de bpsvpoere afgenomen. VERDUISTER GOED ZON 10 Dec. onder: 16.29 11 Dec. op: 8.37 AAN 10 Dec. op: 10.37 onder: 19.33 14 Dec. Eerste kwartier. Nadat Dinsdagmiddag j.l. op het bureau van politie alhier aangifte was gedaan van diefstal van een rij» wiel, heeft het door de politie ingè» stelde onderzoek tot resultaat gehad, dat de dader kon worden gear» resteerd. Een der rechercheurs begaf rich per motor naar het station van de Ned. Spoorwegen te Heiloo en ontdekte, dat het bewuste rijwiel daar even te voren door een onbe kende, wiens signalement bekend v/as, ten vervoer naar Amsterdam was aangeboden en inmiddels reeds naar de plaats van bestemming on derweg was. De Amsterdamscbê politie werd onmiddellijk gewaar3- schuwd en door het rijwiel té scha» duwen kon reeds den volgenden dag de niets vermoedende rijwieldief, dié het door hem gestolen karretje aatl. het Centraal Station te Amsterdam kwam afhalen, worden gear» resteerd. Het bleek te zijn de 23-ja- rige Amsterdammer P. M. G. M. S„ die reeds meer rijwieldiefstallen op zijn geweten heeft. Hij is naar Alk maar overgebracht en alhier inge sloten. De kindertransporten van den Ne- derlandschen Volksdienst naar bin nen- en buitenland blijven regelma- 'tig doorgaan. Dit jaar hoopt men zooalè wij reeds eerder be» richtten rond 15.000 kinderen met vacantie te doen gaan en aldus gees» telijk en lichamelijk te versterken. Reeds zijn ook uit onze provincie en óók uit Alkmaar honderden kinderen uitgezonden. Het Alkmaarsche bureau van den Ned. Volksdienst heeft thans bericht ontvangen, dat een hon derdtal kinderen uit onze stad wederom voor uitzending kan worden opgegeven. De leeftijdsgrens der kinderen be draagt voor binnenlandsche uitzen ding 614 jaar, voor buitenlandsche uitzending 612 jaar. Ieder kind, van den vereischten leeftijd kan voor deze uitzending in aanmerking komen, ongeacht dus den godsdienst en eventueele andere overtuigingen, rang of stand. Opgaven dienen te geschieden aan het bureau van den N.V.D., Lange- straat 87, iederen dag van 2 tot 4 uur. Nu Kerstmis nadert trachten ve len zich van een extraatje te voor zien. Zoo werden, door onbeken den, eenige dagen geleden uit den Alkmaarschen Hout vijf kalkoenen en een konijn gestolen, welke dieren binnenkort wel op den disch van den onrechtmatigen eigenaar zullen prijken. Door de politie wordt een onder-, zoek ingesteld. NED. HERV. KERK. Benoemd tot hulpprediker te Om men cand. K. J. Ybema, hulppredi ker te Wieringermeer. GEREFORM. KERKEN. Beroepen te Uirum (Gron.) ds. jae. van Nieuwkoop te Anna-Pau- !owna. SCHERMERHORN. Doodelijk ongeval. - Dinsdag middag waren eenige meisjes aan het spelen op den prov, weg, waar een defecte auto stond. Een dezer meisjes, het ruim 10-jarig dochtertje van het echtpaar C. A. Deckwitz, kwam achter de auto vandaan op het moment, dat een motorrijder kwam aanrijden, zoodat 't kind werd overreden. Inwendig verminkt werd het meisje, na behandeling door dr. Heringa, naar het zieken huis te Alkmaar gebracht, waar het denzelfden nacht aan de gevolgen is overleden. De hooikist bewaart de warmte j maakt er een nuttig gebruik van. In Decemler, Januari en Februari zullen in Nederlandsche steden openbare kameraadschapsavonden worden gehouden der eenheden van de Duitsche Ordnungspolizei. Deze kameraadschapsavonden behooren tot een nieuwen, door den bevel hebber der Ordnungspolizei uitge schreven wedstrijd voor het door brengen van den vrijen tijd. De eerste avonden zijn a. v. samenge steld: Op 16 Dec. in Utrecht, op 19 Dec. in Amsterdam, Bellevue, des avonds om 7 uur, en eveneens op 19 Dec. in Maastricht. Bij het ontsporen van een loco motief van een zandtrein te Hoek van Holland raakte de 33-jarige ar beider B. N. uit Rotterdam bekneld. De man werd ernstig gewond naar het ziekenhuis overgebracht. Tijdens bet transport is hij echter reeds Citaten,

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 1