DAGBLAD VOOR Herdenking van het samengaan van Duitschiand, Italië en Japan. Sovjet-strijdkrachten ingesloten en in de pan gehakt. EINDHOVEN ROUWT. Amerika leidt, Engeland volgt. Chocolade- Suikerwerken. Voor vereenigingen./ Oneerlijk politieman veroordeeld Bij Boeren en boomkweekers. Deze courant verschijnt dagelijks. Abonnementsprijs per 3 maanden bjj vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Tel. Administratie (abonn., advert.) 3320, Redactie 3330. VRIJDAG II DEC. 1942. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAtiD 144e Jaargang No. 291. 4 pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar. Prfjs der gewone advertentiSn in deze Editie 0.10 per m.M., minim. 14 m.M. 1.40, elke 31/, m.M. meer 0.35. Tarieven v. d. gehéele oplage op aan vraag. Uitg. N.V. Boek- en Handels drukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar, postgiro 37060. Gefuhsfelegrammen. De dag waarop in den geest van het drieniogendhedenpact Berlijn, Korne en Tokio tot een gemeen- schappelijken strijd besloten is gis ter in alle drie landen door weder- zijdsche officieele gelukwenschen herdacht. De Führer hééft den keizer van Japan een telegram gezonden, waar in hij herinnert aan het begin der gemeenschappelijke actie tegen den opgedrpngen oorlog, welke m'en in de nieuwste wapenbroederschap tot de eindoverwinning wil voeren. De Führer herdenkt daarbij de roem rijke wapenfeiten der verbonden strijdkrachten, welke 'de waarborg vormen voor de overwinning en een gelukkige toekomst der verbonden volkeren. Aan den koning-keizer van Italië zond de Fübrer een telegram mei. zijn beste wensehen voor den strijd dér Italiaansche wapens. Hij bracht daarbij tot uitdrukking, dat den ver bonden volken na de overwinning een gelukkige toekomst van vrede beschoren zal zijn. Mussolini ontving een telegram van den Führer, waarin deze zeide den Duce en het fascistische Italië m trouwe kameraadschap en hartelijke verbondenheid te herdenken. Waar overwinningen altijd behaald \y^i'den door volkeren die tegen een ver ouderde wereldorde voor een neiüg ideaal het laatste op het spel durf den zetten, zullen ook de spil-mo- gend'heden als overwinnaar te voor schijn komèn. Den Japanschen minister-president Tojo zond de Führer een telegram, waarin hij zeide, dat de gemeen schappelijke successen van het af- geloopenp jaar de zekerste waarborg vormen, dat in Europa en Oost-Azie de strijd tegen de Angelsaksische uitdaging door de mogendheden van het pact van drie door een eindover winning bekroond zullen worden. Hij de Führer, sprak zijn oprechte wensehen uit voor het verdere suc ces der Japansche wapens. - In dezen geest werden nog geluks telegrammen door den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken Von Rihbentrop gezonden aan zijn Japanschen. ambtgenoot Tani en zijn Italiaansche collega graaf Ciano. De meeningsverschiljen die den laatsten tijd in het Engelsch-Amen- kaansche 'kamp te eonstateeren val len, worden door het weekblad Gringoire in een uitvoerig hoofd artikel onderzocht. Het blad schrijft: Amerika leidt. Engeland volgt. Of men Indië, Australië of Canada neemt, overal is de richting gelijk. Engelands oorlog is begonnen met het afstaan van eenige steunpunten aan de Ver. Staten en thans moet het toezien, hoe /de Amerikaansche invloed in zijn imperium meer en meer toeneemt. De jongste gebeur- tenisen in Noord-Afrika hebben dat opnieuw bewezen. Ook hier is het initiatief van Amerika uitgegaan. Alles wat men daarover aan berich ten bezit toont aan, dat Amerika niet alleen in militair en strategisch doch ook in politiek en diplomatiek opzicht de teugels in handen wil houden, terwijl Engeland zich ertoe beperken moet, zijn onwil te doen uiten door debatten in hej Lager huis en door de pers. Italiaansche en Japansche telegrammen. Koning-keizer Victor Emmanuel heeft aan den Tenon en den Führer eveneens een telegram gezonden ter gelegenheid van d'en verjaardag van Japans deelneming aan den oorlog. Mussolini heeft den Japanschen premier, generaal Tojo, en den Füh rer telegrafisch gelukgewenscht met dezen dag. Ten slotte heeft graaf Ciano zidh telegrafisch gewend tot zijn Japanschen confrater, Tani, en zijn Duitschen ambtsbroeder, Von Ribbentrop. Zuinig stoken beteekent: zooveel mogelijk warmte. Schout-bij-nacht Ruge, de bevelhebber der marine-bevedlglngscroépen in het Westen, examineert eandidaat-officieren tijdens het theoretisch onder richt Snel en zeker wordt een gestelde opgave door een der examinandi tot oplossing gebracht PK Mendl-PBZ R-P H en Britsche sabotagegroep vernietigd. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DÉN FÜHRER, 10 Dec. (DNB). - Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het gebied/ van de Terek hebben Duitsche troepen in een geconcentreerden aanval een vijandelijke afdeelilig verslagen. Plaatselijke ondernemingen van den vijand mislukten. Tusschen Wolga en Don werden vijande lijke strijdkrachten, dien het ge lukt was door te bleken, inge sloten en in de pan gehakt. Ove rigens leden de Sovjets bij de voortzetting van hun vergeef- sche aanvallen opnieuw zware verliezen. Zij verloren op 8 en December alleen in dezen sector 104 pantser wagens. Ondanks hevigen afweer dreven infanterie- en pantsertroe pen den vijand in den grooten bocht van den Don verder terug, sloegen tegenaanvallen af en ver- nietigehden 16 Sovjetpantserwagens. In den centralen sector van het Oostelijke front wordt de eigen aan val met succes voortgezet. Er wer den honderden gevangenen gemaakt en talrijke wapenen buitgemaakt. Tegenaanvallen van den vijand werden afgeslagen. Formaties ge vechtsvliegtuigen en duikbommen werpers bestreden vijandelijke troe pen en spoorlijnen. Een stoottroep eener velddivisie van de luchtmacht vernietigde 59. kazematten en ge- veehtsstellingen. Bij deze gevech ten en ten Z. van het Ilmenmeer verloren de Sovjets in totaal 72 pantserwagens. In Cyrenaica en Tunis. In Cyrenaica vielen Duitsche ge- vechts\liegers het vliegveld Derna 'aan en vernielden 7 vliegtuigen op den beganen grond In Tunesië wa ren slechts plaatselijke gevechtshan delingen als gevolg van de slechte eersgesteldheid. Een vijandelijke aanval van pantserstrijdkrachten werden ten Z.W. van Tebourba bloedig afge slagen. Acht pantsergevechts- Nauwer contact tusschen Spanje en Portugal. Het sedert geruimen tijd bestaan, de vermoeden betreffende een in de naaste toekomst te verwachten reis van den Spaanschen minister van buitenlandsche zaken, Jojrdana, naar Lissabon, heeft vasteren vorm aan genomen. In politieke kringen ge looft men, dat de reis wellicht reeds de volgende week ondernomen zal worden. Een dergelijk contact tus schen hooge regeeringsvertegen- woordigers van Spanje en Portugal is geen verrassing, maar reeds uit drukkelijk bij de ontmoeting tus schen Franco en Salazar in Fe bruari in Sevilla vastgelegd. Tijdens de bijeenkomst in Sevilla is het 'vriendschaps- en nonagressiepact, dat beide landen in het voorjaar van 1939 hadden gesloten, bevestigd en is besloten ter waarborging van de gemeenschappelijke belangen een zoo nauw mogelijk contact te hand haven. De hooikist bewaart de warmte maakt er een nuttig gebruik van. Oprichting van Fransche eenheidspartij verwacht. In Fransche politieke leringen ver wacht men binnenkort de oprichting van de eenheidspartij, welker hoofd de c'hef der regeering, Laval, zal zijn. De medewerking van den partij leider der Rassemblement Populaire Deat, wordt als zeker beschouwd. Eveneens hebben zich de om de Rassemblement Populaire vereenig- de groepen bereid verklaard tot medewerking aan dé taken yan den chef der regeering. Tegenover dit blok van sociaal-revolutionaire be wegingen in Frankrijk, die bereid zijn tot medewerking met de regee ring en waartoe ook de leider van de francisten. Marcel Bucard, behoort, staat alleen de Fransche volkspartij met haar leider Doriot. Kenmerkend voor zijn isolement is, dat Deat noch Bucard of andere op den voorgrond tredende politici zich bereid hebben verklaard tot onderteekening van het door Doriot voorgestelde manifest van het Fransche volk als antwoord op den oproep van den Führer. Doriot had opgeroepen tot ondertee kening van een dusdanig manifest met voorbijgaan van de. Fransche regeéting, aangezien hij deze regee ring in-activiteit verweet en buiten haar om wilde trachten het Fransche volk door een oproep tot de massa aan zijn zijde te brengen. De toekomst van het goud. Er zal in de toekomst geen vaste goudpariteit meer bestaan. Honderdduizenden arbeidskrachten trie de bezette Oostelijke gebieden zijn thans werkzaam in de Duitsche industrieën. Meisjes uit de Oekraïne in een textiel fabriek bezig met het corrigeeren van kleine weeffouten in de geweldige reepen stof EutofoS-tkapf-Bw; Holland De toekomstige rol, welke het goud in de wereldeconomie zal spe len, wordt steeds rn^er problematisch, schrijft het Engelsche weekblad „Economist". Dit „geldt vooral sedert de Ver. Staten, Canada en Australië de goudproductie hebben stopgezet ten gunste van de oorlogsindustrie. De goudproductie had nog een nuttig doel zoolang de Ver. Staten neutraal bleven en zich den steun aan de oorlogvoerende geallieerden in goud lieten betalen. Me't het invoeren van de leen- en pachtwet kwam aan dezen toestand reeds ten deele en door het intreden van de Ver. Staten in den oorlog geheel en al een einde. Qver de vraag, welke beteekenis het goud voor dè naoorlogsche economie zal hebben, is een felle strijd ont brand. Welk plan men ook moge kie zen, thans staat reeds vast, dat een terugkeer naar de toestanden van 1925 onmogelijk is. De gouden standaard, zooals deze vroeger be stond, is reeds in 1914 ten grave ge dragen. Intusschen is de heerschap pij van het goud ove^ de economie, gebroken d.w.«., dat wilt er in de toekomst ook moge gebéuren een vaste goudpariteit als eenig crite rium der economische politiek niet meer zal bestaan. wagens werden ten deele door ingrijpende gevechtsvliegers in brand geschoten. Gevechtsvliegers troffen .een koop vaardijschip van middelbare tonnage in de haven van Bougie met zware bommen en bestreden vijandelijke vliegbases met merkbaar resultaat. Nachtjagers en luchtdoelgeschut schoten in den afgeloopen nacht, toen Britsche bommenwerpers door de bezette Westelijke gebieden naar Noord-Italië vlogen, drie vliegtuigen omlaag. Op 8 December werd aan de mond van de Gironde een kleine Britsche sabotagetroep aangehouden- en in een gevecht vernietigd. Opnieuw een aanval op Turijn. In den afgeloopen nacht is Turijn opnieuw door vijandelijke vliegtui gen gebombardeerd. Talrijke ge bouwen werden getroffen, stortten ineen of geraakten in brand. De to taal aangerichte schade js aanzien lijk. Het aantal slachtoffers van den vorigen aanval bedraagt tot dusver 65 dooden en 112 gewonden. De ver liezen van den afgeloopen nacht staan nog niet vast. De positie van DaHan in het Lagerhuis besproken. Naar aanleiding van het veelvul dige aandringen/ op een verbJ&ïAïg over de kwestie-Darlan, heeft Eden volgens den Britschen nieuwsdienst in het Lagerhuis medegedeeld: De openbare meening ten aanzien van de kwestie-Darlan wordt beheerscht en zal beheerscht blijven door den president der Vei-, Staten. De ver klaringen. die ik in het Lagerhuis heb afgelegd, kunnen waarschijn lijk niet in denzelfden vorm open baar gemaakt worden". Vervolgens werd een geheime zitting over de ontwikkeling in N. Afrika en over de positie van Dar- lan geopend. Meegedeeld werd, dat Churchill bi.i den aanvang der de batten een verklaring zou afleggen. "tatrent de kwestie-Darlan schrijft dé diplomatieke correspondent van de Times volgens den Engelschen nieuwsdienst, dat de onrust als ge volg van de positie van Darlan voortdurend is toegenomen naar mate Darlan zich meer bevoegdhe den en voorrechten heeft toege- eigend. De meeste vragen in het Lager huis hebben betrekking gehad op de^gebèurtenissen, die zijn voor gevallen na de „voorloopige. plaat selijke benoeming" van Daïlan. De afgevaardigden Vroegen vooral, wat „voorloopig" beteekent en of Dar lan in zijn huidige positie van de Fransche ambassadeurs en gezanten in alle landen ter wereld erkenning van zijn gezag eischt. Ook de News Chronicle eritiseert. de afspraken met Darlan. Het blgd verzet zich vooral tegen de positie van Darlan als nieuw staatshoofd van het Fransche koloniale rijk en betoogt, dat de schikkingen met Darlan overal ter wereld ernstig misnoegen hebben teweeg gebracht en geleid hebben tot meeningsver- schillén tusschen Engeland en de Ver. Staten. Als men de Engelsche bladen'van de laatste dagen opmerkzaam leest, aldus de Britsche berichtendienst, krijgt men de zekerheid, dat de En gelsche regeering en \het publiek ongerust zijn over den toestand in Noord-Afrika. Alles, Wat in Wash ington of Londen gezegd is over cte kwestie-Darlan, kan de zware ver denking, die aan den naam, Darlan kleeft, niet doen verdwijnen. Wel heeft de houding van Darlan den geallieerden voordeel gebracht, 'maar uit de pers blijkt duidelijk, dat de openbare meening de positie, welke Darlan zich heeft verschaft, afkeurt en teleurgesteld is, omdat de toegezegde verklaring in het par lement het publiek wordt onthou den. De Gaulle en Darlan. STOCKHOLM, 10 Dec. - (D.N.B.) Reuters diplomatieke medewerker meldt, dat gelijktijdig met de gehei me zitting van het Lagerhuis, waar in de kwestie-Darlan behandeld werd, generaal de Gaulle op een maaltijd van Britsch-Amerikaan- sehe journalisten verlangd heeft, dat men spoedig een einde maakt aan het „hulpmiddel Darlan". Hij heeft echter zorgvuldig vermeden namen te noemen. De nieuwe weekbonnen. Voor de volgende week zijn de boiikien 63 aangewezen voor het koopen van de gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit, vleeseh, aardappelen, melk en taptemelk. Rookers en rooksters kunnen hun rantsoen betrekken op bon R 12. Gedurende het tijdvak van Zon dag 13 tot en met Zaterdag 26 Dec. 1942 geeft de met 61 genummerde bon van de. versnaperingenkaart recht op het koopen van 100 gram chocoladeartikelen en de met 62 ge nummerde bon van de genoemde kaart recht op het koopen van 100 gram suikerwerk-artikelen. De af. ievering mag reeds op Zaterdag 12 Dec. plaats vind.en. Kersteieren. jVoor de jeugd van 14 tot en met 20" jaar worden gedurende het tijd vak van 20 tot en met 31 Dec. 1942 drie eieren .beschikbaar'gesteld op bon „Reserve 2-77." Dé belanghebbenden' moeten ter verkrijging .van deze eieren genoem den bon bij den detaillist inleveren op Zaterdag 12, Maandag 14 of Dins dag 15 December 1942, desgewenscht tegen., ontvangstbewijs, waarna de detaillist de eieren in den loop. van bovengenoemd tijdvak zal afleveren. Begrafenis van de slachtoffers van het bombardement. De stad Eindhoven, waar men alom nog de verwoestingen ziet, welke zijn aangericht door het bom bardement der Britsche vliegtuigen op Zondag j.l., stond gistermorgen in het teeken van rouw over de daarbij om het leven gekomen slachtoffers onder de burgerbevol king. In de verschillende parochieker ken en in de kerk van de protestant- sche gemeente werden de uitvaart diensten gehouden, waarna onge veer honderd slachtoffers ter aarde werden besteld. Een der meest treffende plechtig heden v/as die in de St. Antonius kerk. Woensdag waren in de Johan nes BarchmanschoOl, waar een kleine chapelle ardente was inge richt, negentien lijken opgebaard, die uit de St. Antoniuskerk werden begraven. j Gisterochtend ongeveer tien uur stelde de begrafenisstoet, die onge veer een kilometer lang was, zich op, waarop onder een doodsche stilte de kisten met de stoffelijke resten door vrijwilligers van den luchtbeschermingsdienst naar het voorplein van de kerk werden ge dragen. In het bedehuis, waar let altaa^ met rouw was omfloerst, terwijl de vele brandende kaarsen nog bij droegen de gew'jde stemming te verdiepen, werd de Requiemmis op gedragen door pastoor van Dijk, die daarbij werd geassisteerd door de kapelaans van de parochie. Buiten de overvolle kerk verdron gen zich nog duizenden belangstel lenden, die niet meer tot het gods huis kpnden worden toegelaten. Op het kerkhof, waar eveneens Verschillende Nederlandsche en Duitsche autoriteiten aanwezig wa ren, zong het kerkkoor het Ecce Quomodo Moritur van Handel. In de Sint Gerardus Majellakerk te Stratum werd eveneens een dei slafchtoff rs begraven. In de St. Trudekerk werden vier slachtoffers ter aarde besteld. Hier werd de afzetting verzorgd door politie en W.A. In de St. Antoniuskerk in Philips- dorp werd de Requiemmis opgedra gen voor zes slachtoffers, die wer den begezet op het "l.irkhof van de Trudeparochie. De stem der SS. Luistert op Zondag van 11.30 tot 11.45 uur, over den zendër Hilvér sum I, op golflengte 415 meter, naar de stem der SS, onderwerp: „Ger ffiaanseh socialisme". N.S.B.-bezoelc aan Limburg. Na reeds de Npordelijkc provin ciën te hebben bezocht, is de secre taris-generaal der N.S.B., ir. C. J. Huygen gisteren in Maastricht aan gekomen voor een inspectiereis dooi Limburg. De secretaris-^eneraai kwam Donderdagmiddag om 3 uur in de Limburgsche hoofdstad aan. waar hij op het gouvernementsge bouw werd ontvangen door den commissaris der provicie, M. graaf de Marchant et d'Ansembourg.. Nadat ir. Huygen kennis had ge maakt met de bestuursraden dei- provincie en zich eenigen tijd had onderhouden meb verschillende N.S.B.-functionnarissen en leden van de Kamer van Koophandel, werd - een bezoek gebracht aan het nieuwe districtshuis der N.S.B., dat in Januari 1943 in gebruik zal wor den genomen. Vervolgens begaf het gezelschap zich' naar het gemeentehuis van Maastricht, waar de waarn. burge meester, de heer Molkenboer, den secretaris-generaal welkom heette. Arbeidsmannen in dienst yan Europa's opbouw. De persdienst van den Neder - landschen Omroep deelt mede, dat morgen van 13.45-14,05 uur, via den zendér Hilversum I, een reportage wordt uitgezonden van- den terug- keen van de Gruppe „Niederlande" van den Reichsarbeitsdienst in het kamp „Waterlef". In deze reportage is een gedeelte van de rede, welke de leider vari de nationaal-socialis- tische beweging der Nederlanden, ir. A. A. Mussert, aldaar gehouden heeft, opgenomen. VERDUISTER GOED ZON 11 Dec. onder: 16.29 12 Dec. op: 8.38 MAAN 11 Dec. op: 11.26 onder: 20.48 14 Dec. Eerste kwartier. Japansche landingen op Phi- lippijnsche eilanden. - (D.N.B.) Het hoofdkwartier van de Japansche marine maakt bekend, dat Japan sche soldaten geland zijn.op eilan den van de Philippijneh, waarop de Amerikanen tot dusver nog verzet boden. In hevige gevechten geven de Amerikaansche troepen zich ge leidelijk over. In de St. Petruskerk té Woensel was eveneens de belangstelling in en om de kerk zeer groot. Tien lijk kisten werden in het voorportaal af gehaald door den pastoor der paro chie. In de parochie van het Heilig Hart te Gestel werden eveneens tien slachtoffers begraven, waaronder de slachtoffers van de St. Catharina- parochie. De uitvaart en begrafenis van de slachtoffers in de parochie St. Geor- gius te Stratum droeg een uitzon derlijk karakter. Tenslotte kan nog vermeld worden, dat in de Ned. Kerv. kerk in de ten Hagestraat om half Jien een dienst werd gehouden voor de protestant- sche slachtoffers, in totaal acht per sonen. Ds. Nijholt leidde den dienst. Van de ten Hagestraat begaf de lijk stoet zich naar de begraafplaats te Woensel. Bij alle plechtigheden kwam het medeleven der bevolking tot uiting in de groote belangstelling in de kerken en 'in de straten, waar de stoeten passeerden, en in de vele bloemen, die als laatste groet wer den meegedragen. De commissaris voor niét-com- mercieele vereenigingen 1 en stich tingen brengt ter kennis, dat ?ijn kantoren met ingang van heden zijn verplaatst van Waalsdorperweg 72 te 's-Gravenhage naar Amaliastraat 13 te 's-Gravenhage. Het locale telefoonnummer is hierdoor gewijzigd in: 183570. Het interlocale telefoonnummer blijft onveranderd: Letter F. Teneinde te voldoen aande vele aanvragen voor entscol tegen diphterie is in het Rijksinstituut voor de Volks gezondheid te Utrecht dagelijks een staf van medici in de weer met het bereiden, aftappen en verder ver werken der kostbare vloeistof, welke in ampullen en fiesschen wordt gedaan en In houten kokers naar de ver schillende plaatsen wordt verzonden A. Dh. de Keijzer-Pax Holland m Tragisch geval. De Officier van Justitie bij ds Haarlemsche rechtbank eischte gis ter tien jaar gevangenisstraf tegen den 23-jarigen B. van der W. uit Wormerve.er. die op 10 Mei van dit jaar het 22-jarige meisje J. H. K„ met wie hij eenige jaren omging, op een stille plek langs den niet open baren Nauernadeschevaaftd-ijk bij Wormerveer door wurging van hel; leven heeft beroofd. Uit de behandeling van deze zaak bleek, dat de verdachte met het meisje, dat een baby verwachtte, wilde trouwen, doch dit plan.stuitte op hevig verzet bij de ouders van het meisje. Op 10 Mei was verdachte met het meisje gaan wandelen. Zij was zeer neerslachtig en zou aan verdachte gevraagd hebben haar te dooden. Van der B. heeft aan dezen wensch gevolg gegeven en haar ge wurgd. Na zijn daad is verdachte naar zijn grootouders in Nijkerk ge gaan. Den volgenden dag heeft hij zich bij de politie .in Amsterdam gemeld. Uit de getuigenverklaringen bleek, -dat zoowel verdachte als het meisje zeer gunstig bekend stonden. Na een uitvoerig requisitoir eisch te de officier van Justitie tien jaar gevangenisstraf. Uitspraak 24 December. Vorig jaar heeft de 43-jarige hoofdagent van politie D. P. te Kam-- pen zich vergrepen aa% enkele goe deren, welke de politie in beslag ge nomen had. Zoo nam hij eenige pa ren schoenen, die op liet Kamper politiebureau bewaard werden, weg, stal hij drie jampotjès vol met citroenjenever en half om halfvan een in beslag genomen' hoeveelheid gedistilleerd, terwijl hij verder in een pakhuis,waar hij rogge in be slag kwam nemen, tien sigaren weg nam uit een kistje, dat daar stond. De Zwolsche rechtbank heeft den thans gewezen politieman, die reeds 2'5 diênstjaren had, deze Jieiten zeer ernstig aangerekend, want zij legde hem l'/i jaar gevangenisstraf op, hem daarbij vrijsprekend van eenige aantijgingen van heling. Voor het Arnhemsche gerechtshof Leeft deze zaak in hooger beroep gediend. Dit Hof heeft enkele .-ver zachtende omstandigheden laten gel den en de straf thans teruggebracht tot 1 jaar gevangenisstraf met af trek van het voorarrest. Arrestant tot tweemaal to» ontsnapt. Voor de Bossche rechtbank, die sedert eenigen tijd zitting houdt in het pensionaat „Regina Coeli" te Vught, stond gistermorgen terecht de 38-jarige J. 'van R. uit den Bosch, die verdacht werd van po ging tot inbreken in een tabakspak huis. De officier van justitie eischte te gen hem twee jaar gevangenisstraf. De man werd daarop naar de cel te ruggebracht in afwachting van zijn ovërbrenginghiaar het huis van be waring te 's-Hertogenbosch. Hij zag echter kans door een tuimeh'aampje te ontsnappen, -waar na hij de wijk nam in den tuin van het gebouw. Aanvankelijk le verde de onmiddellijk ingezette achtervolging geen resultaat op, doch tenslotte werd de man gevon den onder een boom. waar hij zich verstopt had. Hij werd naar de cel teruggebracht en geboeid, maar vond tien minuten later opnieuw kans uit de cel te ontvluchten. De man rende weer door den tuin, achtervolgd door de marechaussee, doch \Vas spoedig uit het gezicht verdwenen. Er volgde.,een spannen de jacht door de tuinen van de na bij gelegen woningen, doch de ar restant, die zich van zijn boeien had weten te ontdoen, bleek ver dwenen. Een uitgebreid onderzoek, waaraan ook de Vughtsche politie deelnam, leverde geen resultaat op. De uitbreker is een oude. bekende van de politie en wist ook vroeger reeds eenige malen te ontsnappen. De man, die er van verdacht wordt, hem thans bij zijn uitbrekingspo gingen geholpen te hebben, is-in ar rest gesteld. De boomkweekers zijn begonnen met het kappen der denne- boompjes, welke zullen dienen ter opluistering van het Kerstfeest. Ben kijkje m een kweekerij Ie Laten L Klein ma» dapper, BtJ het destdbn 'van tuinzaad in de dorpen rood Bak- huizen wordt met sueees jrliioÉ gemaakt van een kleine electromosei van 2 P.K. KtbpwsPMi

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 1