Mussert zal de eenige persoon zijn die in Nederland leiding geeft. Verbitterde gevechten bij ïoeapse. De dag van den Leider. DAGBLAD VOOR ELF-JARIG BESTAAN VAN DE N.S.B. DER NEDERLANDEN N.S.B, ingeschakeld in het bestuur van ons land, van Hitier HET VOLK! Hii kan zich het woord eigen makenALLES VOOR De Rijkscommissaris en de Leider der Beweging spreken. Rede van Ir. Mussert. Gevechten in Cyrenaica en Tunis. Hevige Britse he aanvatten in Cyrenaica afgeslagen. EEN HOOIKIST IN GEBRUIK BESPAART GAS EN ELECTRICITEIT Herhaling redevoeringen van den Rijkscommissaris en van den Leider. VERDUISTER GOED f I Dew courant verschijnt dagelijks. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkjnaar 3.10; franco door het gehcele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Tel. Administratie (abonn., advêrt.) 3320, Redactie 3330. MAANDAG 14 DEC. 1942. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 144e Jaargang No. 293. 4 pagina's. HooldredacteurA. R. JONKER, Alkmaar. (Afw.) Pr(Js der gewone advertentiën to de re Editie 0.10 per m.M., minim. 14 m.M. 1.40, elke 3'., m.M. meel 0.35. Tarieven v. d. geheele oplage op aan vraag. L'itg. N'.V. Boek- en Bandels- drukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar, postgiro 37060. v De plechtige herdenking van het elfjarige bestaan van de Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden is gistermiddag in het Concertgebouw te Amsterdam, dat tot de allerlaatste plaats was bezet, uitgegroeid tot een gróotsche manifestatie van verbondenheid en trouw aan den Führer 'en den leider der N. S. B. Deze historische bij éénkomst in de hoofdstad van het land, waarin de N. S. B. is ingescha-- keld in het bestuursapparaat van Nederland, en waarin Mussert is uitgeroepen tot leider van het Nederlandsche volk, kenmerkte zich door een laaiend enthousiasme van hen, die getuige waren van deze zeer bijzondere plechtigheid. Nooit is duidelijker naar voren gekomen dat inderdaad, zooals de leider zeide, de geschiedenis van ons land de ge schiedenis van de Beweging is. Reeds in de ochtenduren was het in de hoofdstraten van Amsterdam merkbaar, dat er iets bijzonders op til was. Vele treinen voerden deel nemers voor de plechtigheid in het Concertgebouw aan, colonnes van W.A.. S.S. en Jeugdstorm marcheer den zingend door de straten, doch de grootste drukte heerschte in de omgeving van het Concertgebouw, waar reeds uren tevoren een dui zendkoppige menigte geduldig wachtte op het moment, dat de deu ren zouden worden geopend. Inmiddels werd binnen de laatste hand gelegd aan een waarlijk in drukwekkende versiering. De ach terwand van het groote podium werd gevormd door Duitsche- en N.S.B.-vlaggen, 'welke in strakke banen van het plafond tot den vloer reikten, terwijl daarvpór een gewel dig groot embleem van het insigne „Strijd en offer" was bevestigd. Het podium was met roode in plooien gelegde doeken gedrapeerd, daarop een over de breedte*van de zaal aan gebrachte bloemenemlijêting. On geveer één uur stroomde de zaal vol. De verschillende formaties na-' men haar plaatsen in. terwijl de or ganisatie-leider den aanwezigen de laatste instructies mededeelde. Ondertusschen hadden verschil lende Duitsche gasten, alsmede- generaal Seyffardt, de commandant van het Nederlandsche Vrijwilligers legioen, er hun plaatsen ingenomen. Met zwaar tromgeroffel en luid kla roengeschal werd de komst van dr. Seyss Inquart en Mussert aange kondigd,. die bij hun binnentreden werden begroet met een donderend „Houzee"-geroep. Voordat zij hun plaatsen innamen, zongen de onge veer 2600 aanwezigen den Rijksmi nister en den leider het lied „De zwarte soldaten" toe. Opening der bijeenkomst. Onder doodsche stilte werden ver volgens, terwijl alle aanwezigen zich van hun zetels verhieven, de Nederlandsche vlag, gedragen door vertegenwoordigers van den Jeugd storm, en de eerevlag der Beweging, gedragen door den S.S.-opperstorm- leider Heubel, binnengebracht, waar op de secretaris-generaal der N.S.B.. C. J. Huygen, net openingswoord uitsprak. In de eerste plaats begroet ik u, mijn lqjder, aldus de heer Huygen, temidden van zooveel oude getrou wen, die u jaren achtereen met in zet van hun beste krachten' hebben gesteund in uw zwaren strijd voor de verheffing van ons volk. Steeds zijt gij ons voorgegaan, geen offer is u ooit te groot geweest, en geen inspanning was u te zwaar bij uw streven ons volk en ons vaderland een eervolle toekomst te verzekeren. Het ptemt ons tot groote dankbaar heid, dat gij, leider, bij den aanvang van het 12e jaar der Beweging in de volle kracht van uw leven staande, f;eroepen zijt om daden te verrich- en, die beslissend zijn voor ons al ler lot. Vervolgens begroette spreker den Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Séyss Inquart, .den vertegenwoordi ger van den Wehrmachtsbefehls- haber, den generaal der infanterie Bernhardt, den vertegenwoordiger van de N.S D.A.P., Dienstleiter dr. Aan mevrouw de weduwe Herfst— Brauns Ce Rotterdam, die dezer dagen haar 101 den verjaardag vierde, werd door de tramharmonie een muzikale hulde -I-acht, De krasse oude damt bedank len dirigent voot de aardige atkoUe c. Rtw#-P»* Hottend Ritterbusch, den Hauptdienstleiter commissaris-generaal Schmidt, als mede de overige vertegenwoordigers van de N.S.D.A.P., het Rijkscommis sariaat en de weermacht. Spreker begroette verder de vertegenwoor digers van de Partito Nazionale Fascists, alsmede de functionaris sen >en leden der N.S.B.. waaronder speciaal de gewonde en met verlof zijnde strijders aan het Oostfront. De heer van Geelkerken aan het woord. Na den heer Huygen voerde dj plaatsvervangend leiaer, de heer C. van Geelkerken, het woord. Deze herdacht de gevallen kameraden, zij, die in de Meidagen zijn gesneu veld of vermoord, alsmedei de dap peren, die aan het Oostfront, in Afrika, of waay ook ter wereld, hun leven hebben gegeven en gelaten. Vervolgens memoreerde spreker in 't kort den elfjarigen strijd van Mus sert, en herinnerde er aan, hoe de Leider in 1931 met enkelen is be gonnen en th-ns staat met tiendui zenden en tienduizenden, die allen bezield zijn met eenzelfden geest, om ook in het twaalfde jaar te strijden voor de verheffing van ons volk. Spreker erkende, dat ons volk het niet gemakkelijk heeft. Hon derdduizenden moeten in Duitsch- land arbeiden en voor zeer velen is de evacuatie een yare beoroe- ving, maar men zal hierdoor moe ten leeren, dat niet het persoonlijk belang domineert, doch het alge meen belang. Een volksgemeen schap wordt het beste geboren, als een volk in nood is. Door onzen inzet zal Nederland zich eerst recht een plaats in het nieuwe Europa kunnen veroveren op grond van zijn geschiedenis en zijn daden. Napoleon verknipte dé landkaart, om daarmede zijn fami lieleden te bevoorrechten, het Wee- ner congres verknipte de kaart om de dynastieën in stand te houden, doch het genie Hitler zal Europa verdeelen op grond van de offers, welke elk .volk voor zich zich zal getroosten. Met een opwekking om de gevallen kameraden te allen tijde te gedenken en met den roep, om trouw te staan achter Hitier en Mus sert besloot sprekér zijn irAeidend woord. (Applaus). Hierna \*ei;den twee coupletten van 't Oostlandlied gezongen, waar op elf vertegenwoordigers van den Jeugdstorm, die uit de elf getyesten de estafettevlaggen aan hun Leider kwamen pre^enteeren, de zaal bin nen marcheerden. Jeugdige verte genwoordigers van den Jeugdstorm declameerden vervolgen^ strijdleu zen, waarna in spreekkoor dé Jeugd storm zijn trouw betuigde aan den Leider. Gelukwenschen der N.S.D.A.P. De volgende spreker was dr. Rit terbusch, namens de N.S.D.A.P.., die namens de Duitsche partij, me't wie de N.S.B. ten nauwste is verbonden, de hartelijkste gelukwenschen over bracht. Onze verbondenheid, aldus spreker, is niet ontstaan door de een of andere constructie, maar door een natuurlijke gemeenschappelijke idee. Dat gij, Mussert, Uw zwaren strijd begonnen zijt in een tijd, dat bijna niemand van Uw volk U be greep, is Uw onsterfelijke verdien ste. Uw wil, om met ons samen het nieuwe Europa te vormen, is gebo ren uit het leed. dat gij over Uw volk gestort zag, U kunt zich het woord van Hitier eigen maken: ,.Du bist nichts, dein volk is alles". (Ap plaus). Vervolgens nam de Rijkscommis saris; Rijksminister Seyss Inquart het woord, wiens rede bij het af- drqkken van dit blad nog niet in ons bezit was. Wij hopen haar mor gen te kunnen plaatsen. Mussert dankt den Rijks commissaris. Nadat de Rijkscommissaris, Rijks minister Seyss Inquart; zijn rede had beëindigd, weerklonk een mi nutenlang houzee-geroep. Onder groot enthousiasme van de aanwezi gen trad Mussert den Rijkscommis saris .tegemoet, om hem met een langen handdruk te danken voor zijn rede. Onmiddellijk hierop was het woord aan den leider der N.S.B., Mussert, wien een ware ovatie ten deel viel. Herr Reichskomissar, Duitsche- en Nederlandsche gasten, mijne kame raden. Sedert het tijdstip, dat wij bijeen kwamen daar in de markthallen te Utrecht.vorig jaar. waar nu andere menschén denken dat wij zijn, maar waar wij niet zijn, is reeds een jaar voorbij gegaan (hilariteit) Wij heb ben niaar/enkele tientallen-jaren te leven, maar een jaar is lang als wij denken hoe ontzaglijk veel zorgen, moeite en bezwaren dat jaar dat achter ons ligt, iehad heeft. Nu, ria weer een'jaar, weten wij: deze .we- xeldworsteling is dit jaar weer klaar tot ons gekomen. De fronten teeke nen zich duidelijker en helderder af dan ooit te voren. De Beweging kan gezienworden als de geschiedenis van ons volk. Wanneer later aan eeq jongere generatie de nieuwere geschiedenis van ons volk geleerd zal worden, dan zullen de onderwij zers niet anders rifcunnen zeggen dan: de geschiedeni?'van ons volk in de laatste jaren was de geschie denis van de Beweging in de laat ste jaren. Dan vinden .wij, dat er een rechte lijn is van het begin tot op den hui- digen dag. Wij zien het eerst naar de voorge schiedenis der Beweging, de jaren van 1923 tot 1931. Dan ziet ge dit merkwaardige, dat de Duitsche broe derpartij eigenlijk is ontstaan als een gevolg van het verdrag van Versailles, een verdrag, dat Duitsch- land en Italië bracht in een staat van vernedering en knechtschap ten behoeve der democratieën. ïYankrijk bereikte eindelijk de Rijngrens en in 1925, zés jaren na het verdrag van Versailles, be reikt dit verdrag onze grens. Frank rijk wil dan door middel van zijn vazalstaat België zijn invloed uit strekken naar de Maas en de Waal, dus naar het hartje van ons land. In ons land ontstond toen een reactie tegen het voorgestelde Belgische verdrag, dat ten slotte door de Eer ste Kamer werd verworpen. Maar in 1929 beginnen zij weer het eigen volk te ontnemen wat het had. Toen zijn wij pioniers tot de conclusie ge- kómen dat het parlement niet lange1 tot regeeren in staat was. Wij gingen nu tot het volk en zouden probeeren het weer gezond te maken. Daarom ontstond in 1931 de basis van het nat.-soci, het begin van het, hërftel van ons volk, in December van 1931. nu 11 jaar geleden en zoo gaan wij naai- het tweede tijdvak van 1931 tot 1935, de vier eerste jaren der be weging: ons volk verdeeld in 50 politieke partijen, ten deele voorzien van -het gebroken geweertje, ten deele zwerend bij de volkenbonds- politiek en het volk wijs makend, dat armoede en werkloosheid slechts een crisisverschijnsel waren. Pal daartegen in werkt de Beweging. Eenheid inplaats van ver deeldheid. De Beweging, die ik toen vormde, eischte eenheid in plaats van ver deeldheid enzelfrespect der natie, verdediging van Indie, verwerping van den onzedelijken volkenbond. Spr. herinnerde aan de verkiezingen van 1935, toen 8 pet. van ons volk zich achter haar stelde. Zij was de vijfde politieke partij geworden van de 50. Daarna komt het derde tijdvak, van 1935 tot 1937. Daarin ziet u zich het internationalisme ontplooien; de oorlogsverklaring van Italië aan A'bessynië is het hijschen van de vaan Van alles, dat democratie heet, macht en bezit heeft, om zic-h te ver dedigen tegen de Habenichts. Enge land voorop met Frankrijk en den Volkenbond begon in aótie te komen, die alles zou handhaven zooals het was. En wie ging toen het eerst naar Genève? De Nederlandsche minister van buitenlandsche zaken om sanc ties te vragen. Wij wisten als nat sec. toenmaals, dat hij als knecht van Engeland naar Genève ging. De Vol kenbond nam zijn sancties, maar niet hard genoeg. Italië wint, Dan komt de internationale democratie en zegt: nu Italië gewonnen heeft, is er nog maar één ding te doen: met de wapenen in de hand het natio- r.aal-socialisme en het fascisme te vernietigen, en wij weten' reeds nu, dat de macht achter de schermen zat in de bankiershuizen te New York onder leiding van Roosevelt. Daar vandaan ging het naar Parijs) Warschau en Londen. Toen kwam de geestelijke en moreel e herbewa- ping. Herinnert u zich nog, dat zui ver Nederlandsche preduct van En- gelschen oorsprong? (Hilariteit.) Toen wij in 1937 onze verkiezingen „ELF JAREN VAN STRIJD Hedenavond om 19.uur spreekt Max Blokzijl, via den zender Hil versum» I, in- zijn- politiek week- piaatie over „EH jaren van strycr. Gebruikt «ca hoolktst. Hierdoor ba tikt U een belangrijke om paring op «et gebruik van J. «otippar-P De begrafenis der slachtoffers van den Britschen terreur-aanval op Eindhoven heeft onder groote belangstelling plaats gevonden A. Stapt-Pax Holland ai hielden, werd in Utrecht een gewel dige demonstratie van de Oxfordbe- weging gehouden, waarbij men zei: doe een ding niet: „ga in ieder ge val niet naar de N.S.B. Bij ons kun je het ook krijgen en goed ook. We hebben Oxford en „eenheid door democratie" of zooals ik wel meer heb gezegd- „eerlijkheid door dief stal" .(Gelach.) Welnu kameraden. Golijn en Oud «wonnen de verkiezingen. Colijn de vertegenwoordiger van het Engelseh- Amerikaansche grootkapitaal, Oud de vertegenwoordiger van de inter nationale vrijmetselarij Wij krijgen de helft van de stem men van vóór dien tijd, maar de Beweging staat pal en in den Haag verklaart zich een groot aantal itaenschen tegen de Volkenbonds sancties en zegt, „wij zijn solidair met dfe Duitsche bruinhemden en de Italiaansche zwarthemden en wij ge- looven in de vorming van een nieuw Europa, de vorming van een nat.- soc. Europa." Spr. herinnerde er aan hoe na de verkiezing - de- Beweging, volgens haar tegenstanders, „in de dood kist" gestopt was. Het vierde tijdvak is van 1937 tot 1940. Mijne volksgenooten. In het wapen van ons land staat „Ik zal handhaven". Welnu mijne kamera den, wat zij gehandhaafd hebben in de,vier oorlogsdagen was niet veel, maar wij hebben in die drie. jaren de Beweging weten te handhaven ondanks de terreur en bro.odroof. Wij hebben liet volk gezegd: Gij zijt thans op het verkeerde pad en gij gaat uw ongeluk tegemoet. Keer te rug vóór het te laat is en vernietig Uw levensmiddelen niet. Wij zeiden: „Rekent U niet op Engeland, want nog nooit heeft Engeland Engeisch bloed vergoten ten behoeve van ons vaderland. Reken ook niet op den Volkenbond. Het is een kaartenhuis, dat uiteenvalt. Beken U tot het nieuwe Europa vóór het te laat is." Wij krijgen dan de'Wijfdg periode van Mei 1940 tot, December 1944.© (Zie vervolg pagina 2). Napels opnieuw aangevallen Aan het Italiaansche legerbericht van 13 Dec. oritleenen wij het vol gende: Gisteren oefende de vijand een krachtigen druk uit aan het front in Cyl-enaica. waar hij «iet door pantserwagens gesteunde infanterie aanvallen ondernam. Onze strijdkrachten gingen tot den tegenaanval over en maak ten eenige gevangenen. In Tunis trachtte de vijand de stel lingen te heroveren, welke hij in de voorgaande dagen had verloren, doch hij werd overal teruggeslagen. Een van zijn aanvalsgroepen werd vernietigd. Aan het Italiaansche legerbericht van 12 Dec.ontleenen wij het vol gende In Cyrenaica. is .een aanval van vijandelijke tanks duidelijk gebro ken. In den sector van Tunis hebben wij in hernieuwde gevechten- van plaatselijk karakter het door ons be zette terrein uitgebreid. De vijand heeft gisteren tegen het einde van den middag een nieuwen aanvai gericht op Na- lièls, waar aanzienlijke schade werd aangericht in de haven- zóne en in het centrum der stad. De ouder de burgerbevol king vastgestelde verliezen be dragen 67 dooden en 138 gewon den. Onze jagers stegen op en scljcten drie viermotorige ma chines neer. In d,en afgeloopen nacht zijn eeni ge bommen geworpen in het gebied van Frosinone. in de omgeving van Turijn en in de Valle d'Aosta. Bij Turijn trof het afweergeschut een toestel, dat nabij Fossaho (Cuneo) neerstortte. Het Duitsche legerbericht van 13 Dec. luidt als volgt: HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 13 Dec. (D.N.B.) - Het opperbevel der weermacht deelt mede: Een divisie Duitsche jagers heeft in het gebied van Toeapse Sovjetaanvallen, die den ge- heelen dag aanhielden, in ver bitterde gevechten van korten afstand afgeslagen. In he't Te- rekgebied viel de vijand aan met sterke strijdkrachten, die door pantserwagens gesteund werden. Tot dusverre zijn 14 pantserwagens kapotgeschoten. In het Wolga-Dongebied strand den plaatselijke Sovjetaanvallen op den afweer van Duitsche en Italiaansche troepen. Hongaarsche stormtroepen ver nielden op den Oostelijken Don- oever vijandelijke gevechtsstellin gen. Er werden gevangenen en buit gemaakt. Duitsche, Roemeensche, Italiaansche en Hongaarsche lucht strijdkrachten opereerden op de brandpunten van den strijd ter on dersteuning van het landleger. In luchtgevechten en door afweer geschut werden 37 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Zeven eigen vliegtuigen worden vermist. Ten Z. van Rzjef herhaalde de vijand zijn doorbraakpogin gen. Alle aanvallen mislukten. Wederom 153 pantserwagens wer den kapotgeschoten of vernield. Ook in de sectoren van Toropez en het Ilmenmeer viel de vijafid vergeefs aan. In Cyrenaica. Aan het front in Cyrenaica mislukten hevige Britsche aan vallen door onmiddellijk onder nomen. krachtige tegenaanval len van Duitsche gepantserde strijdkrachten. Gevechtsvliegtuigen deden ge slaagde aanvallen op de haven van Tobroek, vijandelijke gemotori seerde colonnes en een vliegveld.^ In Tunis. Vijandelijke pogingen tot her overing van het gedurende de laatste dagen in Tunis verloren gebied werden verijdeld. Een gevechtsgroep werd vernie tigd, 13 pantserwagens werden buit gemaakt of vernield. Des nachts is de haven van Bone opnieuw gebom bardeerd, waarbij brand ontstond op een koop-aardijschiü va^-800ü ton. Bij Oran bracht een Duitsche duik boot door twee terpedo's een En- gelschen torpedojager tot zinken. Overdag deden af deelingen vijan delijke bommenwerpers en jagers onder bescherming van het wolken dek aanva'Ien O' eenige plaatsen in West-Frankrijk. De bevolking leed verliezen. Dé vijand verloor 7 vlieg-, tuigen, waaronder 2 viermotorige bommenwerpers. De toestand op verschillende gevechtsterreinen. De strijd aan het Oostelijke front. Op vrijwel geen enkel punt van het front heerscht rust. De weersge steldheid is zeer wisselvallig en mep. kan niet zeggen, dat reeds overal winterweer heerscht. In het centrale deel schrijdt de vernietiging van de ten Z.O. van Toropez ingesloten bolsjewistische strijdkrachten, die vele duizenden man sterk zijn, voort. Een poging, ten Z. van Rsjew een doorbraak te forceeren, moesten de bolsjewisten betalen met het verlies van 170 pant serwagens'. Het mislukken dezer doorbraakpoging heeft, naar van militaire zijde wordt opgemerkt, op nieuw aangetoond, dat de pantser- afweer sterker is dan dè pantserwa gens, die vrijwel nergens meer door kunnen breken. De Don is thans dichtgevroren en begaanbaar, hetgeen de verkennings activiteit in het Zuiden heeft doen toenemen. De Wolga heeft evenwel nog geen vast ijsdek, doch voert drijfijs. In hef gebied ten O. van Woronesj heeft de SovjehRussisehe legerlei ding sedert eenigen tijd sterke strijdkrachten geconcentreerd, die zij blijkbaar opgesteld heeft als reserve om op het juiste oogen.blik in den strijd te worden geworpen legen het ponfront, of wel in Zuide lijke richting tqgen Stalingrad. Deze troepen hebben zich tot dusver nog r.iet in beweging gezet. Regen periode in Noord-Afrika. In Fransch Noord-Afrika is thans de groote regenperiode begonnen. De riviere n zijn buiten haar oevers ge treden en de wegen in, modderpoelen Het elfjarig bestaan der Natio- naal-Socialistische Beweging de* Nederlanden is Zondag op indruk wekkende wijze herdacht en door de belangrijke verklaringen welke tijdens cje grootschè bijeenkomst ta Amsterdam zijn afgelegd, een mijl paal geworden die niet slechts in de historie der Beweging, maar tevens in de geschiedenis van het Neder landsche volk immers de woor den van de Rijkscommissaris zijn voor de toekomst van ons land en daar draait tenslotte alles om van de allerhoogste beteekenis zijn. Elf jaar van harden strijd ziet de N.S.B. beloond met een uitbrei ding van haar beteekenis als eenige politieke partij. De logische ontwikkeling hier van volgde Zondag door de verkla ring, dat zij niet alleen de eenige partij in Nederland is, die het na- tionaal-socialisme aan de Neder landsche bevolking zal brengen, maar, en dit strekt nog verder dat bovendien Mussert's woorden en daden in den vervolge maatge vend zullen zi.in. Sterker uitgedrukt, dat Mussert gezien moet worden als de leider van het Nederlandsche Volk en daarom ingeschakeld wordt in het bestuur van het land. Hitier heeft opnieuw een bevesti- ging gegeven van zijn vroeger ten aanzien van ons land en vork ge sproken woord: Ons volk niet als overwonnen volk ie beschouwen, maar als een gelijkberechtigd en zelfstandig Germaansch volk. Ne derland zou zelfstandig blijven, mits liet land medewerkte aan de bevor dering van het nieuwe Europa. Deze toevoeging is komen te vervallen, omdat Nederland's medewerking duidelijk is komen vast te staan en nu ook erkend is. Zooals de Rijkscommissaris zeide hebben de Nederlandsche nationaal- socialisten deze zelfstandigheid van Nederlaqd verworven. Hun strijd en hun offer en ook de verguizing die hun van kortziehtigen nog ten deel .valt, zijn niet tevergeefs geweest. Voorts is onze toekomstige zelfstan digheid te danken aan al die Neder landsche arbeiders., die in Duitsch- land hun krachten geven en daar door medewerken aan de tot stand- koming van het nieuwe Europa. De waardeering voor het werk van deze categorie Nederlanders komt tot uitdrukking in de door den Rijkscommissaris bekend gemaakte verordening welke bepaalt, dat hun verzorging in handen gelegd wordt van_ het Nederlandsche Arbeids front en het Departement van So ciale Zaken. De dag van gister is vooral van belang door de verklaring, dat Mus sert de eenig leidinggevende per soon in ons land zal zijn. met an dere woorden geen ander dan de leider zal bestemmen welkèri weg de N.S.B. en de bij haar behoorende organisaties en daarmede dus het Nederlandsche Volk zullen gaan. Mussert zal van nu af door de be zettende overheid ingeschakeld wor den in het bestuur van ons land. Hiermede is ondubbelzinnig vastge legd dat ons land straks weer onder eigen leiding in het groote verband der Germaansehe broedervolken aan de eigen grootschè toekomst zal kunnen bouwen. Jr. herschapen. Als gevolg hiervan is de activiteit op den beganeil grond be perkt. De luchtmacht daarentegen ontplooit nog steeds groote bedrij vigheid. Terwijl reeds in de voorgaande weken de spilstrijdkrachten in Tunis de vooruitgeschoven Britsch-Ameri- kaansehe afdeelingen bijna geheel vernietigden: door 1100 gevangenen te maken en meer dan 7.0 pantser wagens en 40 stukken geschut te ver nielen, hebben zij in de week van 6 tot 12 December deze bij Teboerba behaalde successen nog uitgebreid. In weerwil van den zwaren regen val drongen Duitsche en Italiaansche troepen, vooral pantserwagens, ver der door, wierpen den tegenstander terug, doorbraken vijandelijke stel lingen en brachten dén vijand, ten deele met steun van slagvliegers, een nieuw verlies van pantserwagens toe. Vooral de Amerikanen, die nog geen ervaring in den oorlog hebben, ondervonden de meerderheid der Duitsche gepantserde afdeelingén. Doordat ook in het achterland en de Algerijnsehe havens de spilvlieg- tuigen op doeltreffende wijze ope- reeren, zag de tegenstander zijn hoop van verdrijving van de spil'troepen kleiner worden. De spil blijft het bruggehoofd in.Tunis, door snel toe grijpen verworven, versterken en ziet voortdurend versterkingen aan komen. In Lybië verkent het achtste Brit sche leger nog steeds voorzichtig de Duitsch-Italiaansche stellingen, al vorens het den aanval waagt. HILVERSUM, 14 Dec. - De pers dienst van den Ned. Omroep meldt: Op Dinsdag 15 December zal over Hilversum II, van 17.3019.00 uur, een heruitzending worden gegeven van de redevoeringen, welke door den Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss Inquart, enden leider werdejt gehouden ter gelegenheid van de herdenking van het elfjarig bestaan van de Nat.-Soc. Beweging der Ne derlanden ZON 14 Dec. onder: 18.88 15 Dec. op: 8.41 MAAN 14 Dec. opt 13.04 onder: 11.80 22 Dec. Volle Maan. ■W

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 1