Wi is XOOPEK .u CLOECK AGËMDA Rede Rijkscommissaris. Besprekingen van den Führer over Nederland. DIEFACHTIGE DIENSTBODE. Een dienstbode van huize „Wester- licht" geraakte eenige dagen gele den op het slechte pad en eigende Zich diverse lijfgoederen toe, die aan eenige andere leden van het eenige dienstpersoneel toebehoorden, de recherche werd tegen haar ces-verbaal opgemaakt. Door pro- Twee DIEFJES. ;e Alkmaarders, die waren, konden de verleiding niet weerstaan en stalen een gering geldsbedrag, dat daar als het ware Voor het grijpen lag. De politie werd onmiddellijk gewaarschuwd en nam de jongens mede naar het Bu reau. waar tegen hen procesverbaal werd opgemaakt, FRAUDULEUZE SLACHTER. Wederom mocht het den, Economi- schen Dienst van de politie te Alk maar in samenwerking met ambte naren van den C.C.D. gelukken een frauduleuzen slachter op te sporen. Het was deze keer een alhier wo nende veehouder, die een enkele dagen oud kalf clandestien had ge slacht. Het geslachte kalf kon in zijn geheel in beslag genomen worden, terwijl de betrokken veehouder aan het bureau van politie te Alkmaar is ingesloten. TARWE IN BESLAG GENOMEN. Tegen een inwoner dezer ge meente die zich op ontoelaatbare Wijze een flinke, hoeveelheid tarwe had verschaft werd procesverbaal opgemaakt. De hoeveelheid tarwe werd in beslag genomen. ZWARTE HANDEL. Een tweetal textiel-handelaren hadden hun goederen in den zwar ten handel dus zonder inlevering van punten en tegen te hooge prij zen ingekocht en trachtten die goederen nu op dezelfde wijze en tegen nog hoogere prijzen in deze gemeente te verkoopen. Het kwam evenwel niet zoo ver, want de Eco- nomischen Dienst kon ook hier in grijpen. Tegen de betrokkenen werd procesverbaal opgemaakt, terwijl hun goederen in beslag genomen wer den. Een' jongmenseh uit onze stad kocht en verkocht Belgische shag in den zwarten handel. Een en ander kwam evenwel aan het licht met het gevolg, dat tegen hem proces verbaal werd opgemaakt, terwijl de nog in zijn bezit zijnde shag in be slag werd genomen. y Ook tegen den persoon, van wien hii zijn shag betrok zal procesver baal worden opgemaakt. PRIJSOPDRIJVING. De fruit-koopman Sinnege, Kapel steeg te Alkmaar, die reeds meer dere malen is geverbaliseerd ter zake van het te duur verkoopen van zijn fruit maakte het Zaterdag we derom te bont. Hij verkocht zijn goudreinetten, die maximaal 0.62 per kg mochten kosten, voor den prijs van 1.50 per kg. Ook zijn peren verkocht hp tegen veel te hooge prijzen. Een' en ander kwam den Écónomischen Dienst van de Politie Alkmaar ter oore en een onderzoek werd ingesteld. Het gevolg van deze schandelijke prijsopdrijving; was, dat in totaal 20 kisten met appelen en peren werden in beslag genomen terwijl te gen Sinnege procesverbaal terzake van prijsopdrijving _al worden op gemaakt. Ook tegen één der koopers van het fruit zal terzake van prijsopdrij ving procesverbaal worden opge maakt, terwijl bij hem 3 kisten ap pelen en peren inbeslag werden ge nomen. Het inbeslag genomen fruit zal tegen -Kerstmis verkocht en wel uit sluitend ten behoeve van, de zieken in onze stad. GRATIS KAARTEN BIOSCOOP. Voor de voorstelling in het theater Harmonie op a.s. Donderdagmiddag half 3 voor hen, die door Winterhulp werden ondersteund, kunnen door belanghebbenden, gratis kaarten worden afgehaald aan hst bureau van Winterhulp, Langestraat 87, op heden en morgenmiddag van 2 tot 4 uur. PUZZLE-RUBRIEK. De puzzelaars gelieveh in de af trek-uitkomst voor de letter K, de lettér R te lezen. 3DE ABONNEMENTS-CONCERT H.O.V. 0 Dirigent drs. Arend Koole. Solist Peter de KI eer. De concertzaal van de „Harmo nie" moest bij een dergelijk concert meer dan uitverkocht izijn, wat belaas niet het geval was 1 Met een belangrijk programma heeft de H.O.V. zich weder schitte rend gekweten van haar taak. Diri gent en orkestleden waren van begin tot het eind wat men noemt „goed op dreef". Het begon al dadelijk met de ouverture „Alceste" van von Gluck, zoo fijn, gemakkelijk opgezet, dadelijk vervuld van een weldoende eenheid, welke "fijne toon en een heid zich nog ontwikkelde m het „Krönungskonzert" van Moizart. De solist was Peter de Kleer, epn pia nist, die inderdaad Mozart kan spe len, en dat is eigenlijk al de grootste lof, dien hij kan behalen, want wie Mozart zoo fijn, subtiel Van opvatting en toon, zoo voornaam kan te voor schijn brengen, is een kunstenaar van beteekenis. 1 Het is bij een pianoconcert bijna altijd zoo, dat de piano zelf het meeste hindert, zoodat men geneigd is, het liefste de piano weg te den ken. Hier wisten dirigent en solist de eenheid inderdaad te bereiken, zoodat het geheel een zeer sehoone vertolking was. We ontvingen m Alkmaar de eer ste uitvoering van de „nulde -sym phonic van Bruckner, en hoewel in deze symphonie nog niet de geeste lijke grofheid van Bruckner geheel naar voren komt, is het toch een zeer aangrijpend werk. Het orkest overtrof zich zelf om de beweging van het eerste deel weer te geven en het klankvol hoogtepunt en de heer lijk rust en warmte van het tweede deel, en de opwindende bewegelijk heid en klankopstuwing van het derde deel, een geweldige levens kracht en het besluitende vierde deei. Èen stormachtig applaus, dat overging naar een ovatie, staande gebracht en ontvangen, was meer dan verdiend. Hulde! Jac. Jansen. - ONGEVAL OP DEN BERGER OVERWEG. Zaterdagavond werd op den spoor wegovergang in den Bergerweg, al hier, een vrachtauto, komende uit de richting Bergen, docr een rangeeren- de locomotief gegrepen, waardoor een 21-jarig meisje, dat zich met haar rijwiel eveneens op bedoelden over weg bevond, tusschen de locomotief en de auto bekneld raakte. Uit het door de politie ingestelde onderzoek is komen vast te staar., dat, toen de locomotief den overweg naderde, de afsluitboomen, die eerst gesloten wa ren, waarschijnlijk door onachtzaam heid van eenige spoorwegbeambten plotseling geopend werden, waarna de vrachtauto en de wielrijdster, die voor de gesloten boomen stonden te wachten, den overweg opreden. Ten gevolge van de duisternis werd de locomotief te laat opgemerkt, waar door een ongeluk niet meer te ver mijden was. Het meisje werd met veel moeite uit haar benarde positie bevrijd. Zij bleek slechts eenige kneu zingen en schaafwonden te hebben opgeloopen. Het rijwiel werd totaal vernield, terwijl ook de auto deerlijk werd gehavend. Door de politie werd procesverbaal opgemaakt. ERNSTIG ONGEVAL. Maandagochtend werd op het Kerk plein tegenover het politiebureau alhier, een uit de St. Laurensstraat komende wielrijder door een vanaf de Koorstraat rijdende auto, bestuurd door den 46jarigen Hagenaar, Tj,, P. H., aangereden en zoodanig verwond, dat hij ppr ziekenauto naar het St. Elisabethziekenhuis moest worden overgebracht, waar o.a. bleek dat het slachtoffer zijn linkeronderbeen had gebroken. Door de politie wordt een onderzoek naar de schuldvraag inge steld. EEN MOOIE OPDRACHT. De jeugdige kunstsohilder Kees Jansen alhier ontving van de ge meente Elburg, ten behoeve van het museum aldaar, opdracht het stads beeld van dit oude Zuiderzeestadje in teekeningen vast te leggen. Ruim een maand vertoefde hij in Elburg voor het maken van schet sen, die hij in zijn atelier Geest 13b uitwerkte. Thans is hij met- zijn arbeid, be staande uit een 16-tal stukken m Oost-Indische inkt uitgevoerde tee keningen, benevens een paar hon derd kleine detailteekeningen van imiddeleeuwsche nijverheidskunst, die men in Elburg nog aan brug leuningen, als muurankers en oude lantaarns vindt, gereed gekomen. Het gemeentebestuur van Elburg is voornemens deze teekeningen en detailteekeningen in een boekwerk x?it te geven, voorzien van een toe lichting der symboliek door onze voorouders in hun kunstsmeedwerk vastgelegd. Wie kennis neemt van deze symboliek, weet, dat elke-vorm beteekenis had en bedoelde den mensch naar het hoogere te wijzen. Uit alles spreekt de eenheid in de middeleeuwsche stad en het ge meentebestuur deed goed werk, dit door den jongen kunstenaar voor ons nageslacht te laten vastleggen. De heer Jansen heeft zich op artistieke wijze van. zijn taak ge kweten en voor dat werk een bij- zonderen aanleg getoond. Zijn werk zal er zeker toe bijdragen, dat meer dere toeristen dit stadje zullen gaan bezoeken. In het a.s. voorjaar zullen de tee keningen in het raadhuis te Elburg ten toon gesteld worden. Deze ten toonstelling zal met schilderijen van den jongen kustenaar aantrekkelijk worden gemaakt. Ook voor Alkmaar zou het van groote beteekenis zijn, wanneer een dergelijke opdracht verstrekt werd. Ook hier is uit het rijke verleden nog wel schoonheid- te vinden. Naar wij vernemen, mist de ge meente vc'or het verstrekken van een dergelijke opdracht de gelden. Men schijnt ten stadhuize nog niet te weten, dat men zich daarvoor tot de Kultuurkamer kan wenden. Af gescheiden hiervan lijkt ons hier een taak weggelegd voor de vereeniging Oud-Alkmaar en de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingen verkeer. Het is wel wenschelijk, dat deze besturen de téekeningen hij den heer Jansen gaan zien vóór zij naar Elburg gaah. NUTSAVOND. De tweede voordrachtavond van dit seizoen, gisteren door het dept. Alkmaar van de' Maatsch. tot Nut van 't Algemeen in de kleine zaal van de Harmonie gehouden, mocht zich in groote belangstelling vér- heugerj. De voorzitter, mr. R. Veen- dorp, opende met een hartelijk woord van welkom, in 't bijzonder tot den heer Kommer Kleyn, den spreker -van dezen avond, die reeds meerdere malen voor de afd. optrad. De heer Kommer Kleyn begon zijn voordracht met de Gretchen- tragede uit Goethe's Faust. Na een inleidende beschouwing volgde een zevental prachtige scènes uit het be roemde werk, scènes, waarin Gret chen de hoofdfiguur was. De eerste ontmoeting tusschen Gretchen en Faüst, de samenspraak in Martha's tuin tusschen de hoofdfiguren en Mephisto en Martha. Zeer juist wist de, declamator de verschillende per sonen in stem en houding voor te stellen. Gretchens alleenspraak aan hst spinnewiel („Mijn rust is heen, mijn hart is zwaar") was zeer mooi, evenals Gretchen voor de Mater Do lorosa en met den boozen geest in de Domkerk. Besloten werd met de indrukwekkende kerkerscène, zeer suggestief uitgebeeld. Deze voor dracht in de mooie vertaling van Adama van Scheltema verwierf een luid applaus. Na de pauze- boeide de heer Kom mer Kleyn de aanwezigen eerst met de schitterende Forum-scène uit Shakespeare's Julius Caesar, waarin de indrukwekkende redevoeringen van Brutus en Marcus Antonius on der groote stilte werden aange hoord. Spr. deed het geheele tafe reel voor de toehoorders leven en verdiende den bijval. Tot besluit van den avond volgde een humoristische schets van Alie van WyheSmeding, n.l. Ongeluks- Hoofdred.: A. K. Jonker, Alkmaar; plv. boofdred.: H. P. v. d. Aardweg, Bergen; Buitênl.: Tj. N. Adema, Alkmaar; Bin nen!., Prov., Stad: D. A. Klomp, Bergen; Sport en Rechtsz.: J. Werkman, Alk maar; verantw. voor adv.: T. Bus, Alkmaar. Bioscopen. Alle theaters eiken avond 7.30 uur. Woensdagmiddag half 3 matinee. Victoria-Theater, Een vrouw gaat naar de tropen (rom.), 14 j. Cinema-Theater, Tot ziens, Franzisca! (rom.) 18 j. Alkm. Bioscoop-Theater, Duikbooten. koers Westl (rom.-sens.) Alle leeft. Harmonie-Theater, Vadertje Langbeen (rom.) Alle leeft. Dinsdag 15 December. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, optr. „De Komedianten" met klucht De Zondebok. 8 uur, Koningsweg 2, vormingsbijeen komst N. A. F., spr, prov. vormings leider J. Plas. Woensdag 16 December. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, optreden „De Komedianten" met klucht De Zondebok. 7.30 uur, Cinema-Theater, hoofdfilm Pour le Mérite. Donderdag 17 December. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, 2e abonn.- coneert A.S.O. vogel, waarin spr. op geestige wijze Harmen en Wichertje typeerde, die mèenden met elkaar geholpen te zijn en ten slotte beide onaange naam verrast werden. Dit aardige verhaal werd zeer gewaardeerd. De voorzitter zegde den heer Kommer Kleyn hartelijk dank voor de wijze waarop hij met zijn mooi gevarieerd programma de aanwezi gen had geboeid. G. C. van Gulik. ALKMAAKSCH SYMPH. ORKEST. Dit orkest onder leiding van den heer D. de Vlieger, dat uit liefde voor de muziek tracht de prachtige orkestmuziek der groote componis ten tot het volk te brengen en reeds vele abonné's telt, zal op Donderdag 17 Dec. in het Gulden Vlies zijn tweede abonnementsconcert geven, waarop o.m. zullen worden uitge voerd; de Eerste Symphonie van Beethoven en de Balletmuziek uit de opera Faust. GEZINSVERPLEGING. De Zusters verpleegden in de maand -November 83 patiënten en legden 1064 bezoeken af; waarvan 250 betaalde, 780 voor 't A.Z.A. en 31 gratis. Er werd één keer een dok ter geassisteerd en vier maal de laatste hulp verleeno' bij 't afleggen. De wijkkraajmverpleegster verpleeg de 19 patiënten, legde 255 bezoeken af fen heeft vijf keer een dokter ge assisteerd. DIERENBESCHERMING. Zwervend is aangetroffen een jong zwart-bruin hondje. Te bevra gen: Inspecteur der Dierenbescher ming C. Verwer, Baanstraat te Alk maar. BERGEN. Uitvoering der Maskerspelers". - De wakkere groep van Berger dilet tanten „De Maskerspelers", die al ruim 25 jaar in het winterseizoen Bergenè bevolking op goed tooneel- spel met bal na vergastte, bracht gisteravond, voor een uitverkocht huis, het bekende tooneelspel „Vlie- Op enthousiaste wijze wordt Mussert begroet bij zijn vertrek na afloop van de viering van het begin van het twaalfde |aar van den strijd der Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden Polygoon-Sagers-Pax Holland m Wersvrouwen" van Jan van Ees en Henk Bakker. Een stuk, dat speelt in de vóór-oorlogsjaren, toen de wereld vol spanning de prestaties van de Ocfeaanvliegers volgde; geïnspireerd op de Melbourne- en Lindberg- vlucht. De schrijvers maakten tot hoofdfiguur een HoUandsohe Lind- bgrg en diens vrouw; gaven het stuk een tikje vaderlandsliefde en een driehoeksverhouding, waartegen zelfs de directrice van een kost school geen bezwaar zou maken. De zaal was eivol, zoodat bewezen werd, dat ook zonder bal na het pu bliek goed tooneelspel weet te waar deeren. Herhaaldelijk gaf het publiek ■blijk, stuk en spel te waardeeren. Aan het slot moest er zelfs eenige malen gehaald worden. De spelers zagen hierdoor hun arbeid naar ver dienste, beloond. Het is begrijpelijk, dat het publiek, ook in Bergen, af leiding zoekt. Vooral nu het evacua- tiespook ook hier heeft rondgewaard, gevoelde het behoefte in vertrouw den kring bijeen te komen, waarvoor de pauze, die opgeluisterd werd door muziek,' een mooie gelegenheid bood. Donateurs en bezoekers uitten dan ook unaniem den wensch, dat de Maskerspelers in dit seizoen nog meerdere avonden zullen geven. Dit clubje dilettanten bezit de noodige routine. Bergen weet de uitvoerin gen te waardeeren. HEÏLOO. Rijwiel ontvreemd. - In den nacht van Zondag op Maandag is een rijwiel ontvreemd uit een ach ter het huis staande schuur van den heer K. aan den Statjonsweg. Hulstboompjes gestolen. - Uit de tuinen van de fam. B. aan den Holleweg en ten B. aan den Heeren- weg zijn gisternacht eenige hulst boompjes bij den grond afgezaagd en medegenomen. Een vreemde ma nier om aan hulst voor de Kerstda gen te komen.' VERDUISTER GOED l ZON 15 Dec.'onder: 16.28 16 Dec. op: 8.42 MAAN 15 Dec. op: 13.29 onder: 0.33 22 Dec. Volle Maan. (Vervolg van pag. 1) De militaire situatie. Nationaal-Socialisten, het betaamt thans nog een korten blik te werpen op de miliaire situatie, waarin wij ons bevinden Wij hebben immers zes weken geleden weer een der be roemd, maar in werkelijkheid nog nooit ingetreden „keerpunt van den oorlog" beleefd. Er kwam een ge concentreerde aanval uit Egypte, over Noord-Afrika en toen ook aan het oostelijke front. Thans-zijn er zes weken voorbij en het is eigenlijk al erg stil geworden op dit „keer punt. Vorigen winter hebben de bolsje wieken onafgebroken versche divi sies en legers, die uitstekend waren uitgerust, tegen ons in het veld ge bracht. Ditmaal is het anders. Dit maal hebben zii het grootste deel der troepên, waarvan zij op de bei de aanvalsplaatsen gebruik maken, aan andere gedeelten van het front moeten onttrekken. En onder deze troepen bevinden zich mannen, d.w. z. men moet het eigenlijk kinderen noemen, van het zestiende jaar af tot grijsaard van zestig jaar toe. Ik' geloof, dat men thans zonder over drijving kan zeggen, dat in het ge bied Kalinin-Toropets een Russi sche nederlaag ontstaat en dat daar reeds talrijke divisies zijn omsin geld. Wat Stalingrad betreft, u kunt ervan overtuigd zijn; de vuist zit vast om den strot. Wij hebben geen der wijken in Stalingrad opgegeven, geen der 22 wijken van de 24, die de Duitsche soldaat heeft veroverd. Wij hebben ze allemaal vast in han den. Het zal eenmaal verwondering wekken met hoe geringe verliezen Stalingrad veroverd is. Ieder verlies is voor de betrokkenen zwaar en pijnlijk.. Van het standpunt van het vólk bezien moeten wii ook het oog houden op het aantal. Wij kunnen dat getal thans nog niet noemen om den bolsjewisten geen conclusie mogelijk te maken. Maar het is een getal, dat men het eerste oogenblik niet wil gelooven, zoo overweldi gend en nauwkeurig traden de wa penen van het Duitsche leger tot bescherming van zijn soldaten op. Nationaal-socialisten! Iets wordt thans reeds bewezen door den veldr tocht in het Oosten: de volstrekte superioriteit van den Duitschen sol daat en van de soldaten der verbon denen en van de volstrekte superio riteit van 'het materiaal. Als op een dag in een betrekkelijk kleinen frontsector 170 tanks kunnen wor den kapotgeschoten, dan behoeft men hieromtrent verder geen ver klaringen' af te leggen. Een ding geloof ik en dat kan men ook afleiden uit opgevangen radioberichten: Stalin heeft al vree- selijk spijt van het avontuur, waar in hij zich heeft gestort. Maar als men zich in het hoofdkwartier be vindt. dan ademt dit hoofdkwartier slechts een ding: volkomen rust en zekerheid tegenover alles, wat in het Oosten geschiedt. De strijd in Afrika. Ik wil niet veel over het Zuiden spreken, maar een ding zou ik wel willen zeggen: het feit, dat thans Tunis, dit bruggehoofd bij uitstek met zijn vestingen, bovendien Cor sica en daarbij het onbezette Frank rijk en Toulon zich in onze handen bevinden, dat staat gelijk met stra tegische overwinningen van de eer ste orde. Dan mogen de anderen gerust duizenden - woestijnkilome ters hebben, Tunis, Corsica, en het onbezette Frankrijk zijn meer waard. De strijd der duikbooten. En tenslotte is er nog een ding, waaraan men moet herinneren en wel de strijd van onze duikbooten op de wereldzeeën. De anderen heb ben eens. namelijk in den vorigen oorlog, het groote voordeel gehad, dat zij de zeeën hebben beheerscht. Thans blijken de verbindingen ter zee eenvan hun zwakste, plekken te zijn. Zij moeten Engeland van het noodige voorzien. De Amerikaan- sche bewapening is n.l. de eenige hoop, waaraan onze tegenstanders zich nog vastklampen. Als 'zij déze verwachting der Amerikaansche De- wapening niet hadden, zouden zij in het geheel geen hoop meer heb ben zich ooit tegenover' ons te kun nen stellen. Deze hoop hangt groo- tendeels eveneens van de aanwezig heid en het verkeer der schepen af. De fronten in Oost-Azië en Egypte. Daarbij komen de fronten in O. Azië en Egypte, de voorziening van Rusland. Nu hebben ze ex Noord- Afrika ook nog bij gekregen. En ik geloof, als wij de balans van een jaar opmaken en zelfs de cijfers ge looven, die ginder zoogenaamd wor den gehaald in het scheepsbouwbe drijf, dan komt men toch altijd nog op omstreeks 4, misschien 5 millioen ton achteruitgang in den loop van dit jaar. Dat hoeft dan misschien niet bedenkelijk te zijn als men 48 millioen ton heeft, maar als het aan tal eenmaal in de buurt van 20 mil lioen is gekomëh en men meteen weer een vierde of een vijfde ver loren heeft, Weegt dat zwaar. Bo vendien hebben wij reeds het be wijs, dat onze tegenstanders het niet eens meer konden wagen tot Tunis of zelfs tot Toulon door te varen. Daartoe hadden zii overigens nooit den moed gehad, daar is een Adolf Hitler voor noodig, die vaart 4e geheele Engelsche vloot voorbij en bezet Narvik. (Bijval.) Er wacht een moeilijk jaar. Ja, kameraden, het jaar 1943 zal een zwaar en moeilijk jaar worden. Maar dit Europa is een zoo gewel dig ding, zoo'n heerlijk succes, dat men daarvoor ook wel iets groots in de waagschaal mag stellen, want anders zal men tegenover het lot geen recht hebben. Dit jaar zal de wind ons fel om de ooren blazen en wei zullen ons schrap moeten zetten, zooals Frederik de Groote in den zevenjarigen oorlog zeide. Dat wil len wij ons zelf nu ook voorhouden en dan zullen we hetzelfde succes hebben als hij. Wij moeten voorzorgsmaatre gelen treffen in dit land, zooals overal waar wii> ons bevinden. Derhalve moeten wij bepaalde voorzieningen nemen, waarvoor u wel begrip zult hebben, b.v. de maatregelen der evacuatie. Ook in het voorterrein van "onze steunpunten moeten wii gebou wen slechten, dat is harde oor- logsnoodzaak. Het is beter, dat wii dit tijdig doen dan dat wij verrassingen beleven of onze strijd bemoei lijkt wobat. Maar u kunt van een ding overtuigd zijn, dat wii al deze maatregelen zoo uit voeren als maar kan om zooveel mogelijk te ontzien. Dat zullen u uw mannen bevesti gen, die met mijn bureaux te ma nen hebben hoe daar over elk gezin en over elk huis wordt gesprokeA, of het noodig' is dat gezin nog van de kust te verwijderen of dit huis werkelijk af te breken. Ik ben ook besloten enkele van mijn bureaux te verplaatsen. Ook enkele Neder landsche bureaux zullen moeten worden verplaatst. Dit heeft èen zeer eenvoudige reden. Ziet u den Haag ligt aan de kust, het is met bommenwerpers terstond te berei ken en ook van schepen uit te be schieten. Het kan dus "heel gemak kelijk worden uitgeschakeld. Ik hecht er evenwel de grootste- waar de aan, dat het Nederlandsche be stuur functionneert. juist in het be lang van het Nederlandsche volk. De Rijkscommissaris met zijn ver antwoordelijke instates blijft in Den Haag. Reorganisatie van Europa. Zooals deze oorlog is begonnen, in dié situatie zai hij niet eindigen. Waartoe zouden wjj dan gestreden hebDen? Wij komen tot een reorga nisatie van Europa en dan komt weer de vraag naar voren: aan welken kant staan de Nederlan ders? Ik moet zeggen het zou slecht gesteld zijn met de ïjfederlanders, als zij geen Mussért en geen Nat.- Soc. Beweging hadden gehad en zoudeh hebben. (Bijval.) Ik heb^29 Mei 1940 gezegd: Het Nederlandsche volk zal door de vervulling van de taak, die voortvloeit uit het ge meenschappelijke lot, zijn land en zijn vrijheid voor de toekomst ver mogen te waarborgen. Kameraden, daarbij blijft het. Ik neemt van de ze woorden niets terug. Ik heb ze met goedkeuring van den Führer uitgesproken. Het hangt van de Ne derlanders af de taak, die uit het gemeenschappelijke lot voortvloeit, te vervullen. Door deze vervulling is de vrijheid van het land, de vrij heid van het volk gegeven, ja. meer nog, daardoor is het gelijkgerechtigd toetreden tot de nieuwe groote taak van Europa gegeven. Wii hebben juist deze week een onderhoud gehad in het Hoofdkwar tier van den Führer. De heer Mus sert, mijn kameraad Schmidt en ik zijn bij den Führer geweest, die omgeven was van zijn naaste, ver- antwoordelijkste faadslieden, en jn dit onderhoud ziin de grondslagen voor de toekomst door den Führer vastgesteld. De eerste grondslag, dien de Führer heeft verkondigd, was deze: Hij wil de Nederlanders niet als overwonnenen behan delen. (Bijval.) De Nederlan ders moeten in volstrekte ge lijkgerechtigdheid deel hebben aa alle mogelijkheden, die dit nieuwe Europa biedt. Zii zullen hieraan deelhebben door tege lijkertijd de taak en de plichten op zich te nemen, die den dra gers van dit nieüwe Europa te wachten staan en die een drager van deze verantwoordelijkheid op zich zal hebben te nemen. En hierbij behoort als tweede grondslag de taak, die uw leider zich steeds heeft gesteld, en die hij u, nationaal-socialisten, in Nederland heeft opgedragen, n.l. het Nederlandsche volk het nat.- soc. bij te brengen. En wat is thans nat.-socialisme op het oogenblik, waarop het om de continenten gaat? Thans natio- naal-socialisme: geloof en strijd voor dit Europa en voor de ge meenschap van deze Europee- sche volken, voor onze Europee- sche cultuur en onze toekomst en in engeren zin het ordenende bijeenhouden van onze ger- meenschap ten Noorden van de Alien. En als derden grondslag heeft de Führer uitdrukkelijk erkend, dat de N,S.B„ de natio- naal-socialistische beweging der Nederlanden, de draagster de zer politieke ontwikkeling is, en dit zou ik met allen nadruk en uitdrukkelijk willen verklaren, dat Mussert als leider der Na- tionaal-Socialistische Beweging de leider van het Nederland sche volk is. (Sterke bijval.) De vierde grondslag. Kameraden, daaruit volgt de vier de grondslag, die de toekomstige opneming van de Nederlanders in de Europeesche orde en in de Ger- maansche orde betreft: de Fühfer heeft gezegd, dat deze orde thans nog niet kan worden vastgelegd, want de toekomstige orde van Euro pa zullen wij eerst dan kunnen vast stellen, als wij de grenzen van dit Europa hebben vastgesteld. Deze grenzen moeten op vele plaatsen nog verder worden verschoven. Ik denk daarbij slechts aan Afrika en aan onze dappere bondgenooten in het Zuiden. Eerst als alle Europeesche vraagstukken zijn opgelost, zul len wii ons met deze aangele genheid bezighouden. Maar een ding is zeker, dat heeft de Führer ook gezegd, als eenmaal deze nieuwe opbouw komt en deze nieuwe orde, dan zal ik u, mijnheer Mussert, bij mij roe pen, u zult door deze nieuwe orde niet worden verrast, u zult tot mii komen en wij zullen haar bespreken. (Bijval.) Ik geloof, dat hiermede de grond slagen zijn vastgesteld, volgens wel ke de Nederlandsche nationaal-so cialisten nu met volle overtuiging en vastbesloten aan den arbeid en ten strijde kunnen gaan. Ik zelf wil voor mii hieruit in dezen zin een gevolgtrekking maken, dat ik den politieken wil, die tot uiting komt in de Nationaal-Socialistische Be weging, ook toonaangevend betrek bij het bestuur van dit land. (Bij val.) Een decreet. Ik heb derhalve besloten aan mijn bureaux een decreet te doen toekomen dat luidt als volgt: Het is in overeenstemming met de taak, mii door den Fiihrer opgedragen, het Neder landsche volk te doen deelen in de verantwoordelijkheid voor het bestuur van dit land. Drager van den politieken wil van bet Nederlandsche volk is N.S.B. Ik gelast derhalve, dat ter waar borging van harmonie tusschen bestuur en taak van de Natio naal-Socialistische beweging alle mii ondergeschikte instanties bij de uitvoering van belang rijke maatregelen van bestuur, maar vooral in alle personeels kwesties overleg hebben te ple gen met den leider der N.S.B., dei{ heer Mussert, resp. met de door den heer Mussert aange wezen partij-instanties der N.S.B. Voor z'iver bii deze be slissingen ondc. de gegeven om standigheden bij uitstek en in de eerste plaats rekening moet worden gehouden met het standpunt der bezettende macht, behoud ik mii de eindbeslissing voor. Hierdoor is de N.S.B. ver antwoordelijk betrokken bij het bestuur van dit land. (Zeer krachtige bijval.) Een eisch der rechtvaardig heid. Kameraaen, wat hier geschiedt, is siecnts een eisch aer reentvaar- aigneia. Toen wn in het ianü kwa men, Keken wii om ons neen en wij zagen van alles, maar wn heoben oovenai geconstateerd, dat hier 35.090 mannen en vrouwen waren, die met ijzeren vastberadenheid en als soldaten hebben volgehouden ais volgelingen van hun leider. Daarbij gaat het niet zoozeer om politieke bijkomstigheden. Die vloeien voort uit de situatie, de er varing en den strijd. Het esentieele is evenwel, dat er hier 35.000 man nen en vrouwen waren, die ondanks alle benouwenissen van de zijde van het systeem besloten waren vol te houden en het was ons duidelijk, dat dit de mannen en vrouwen z;jn, met wie wii vorm willen ge ven aan de toekomst van dit land. Dat waart gij. Ziet. nationaal-socia listen. wat voor de anderen een oor zaak van onrust en bedruktheid is, voor ons, Nationaal-Socialisten, is dat altoos slechts aanleiding tot grooter levensaanvaarding en acti viteit: de strijd. Dat is de vader van alle vormgeving en zoo zien wii het ook thans. Zeker, de situatie kan moeilijk zijn. maar daar zien we ze weer, de oude strijders, die rondloo- pen in hun uniform, die het partij- insigne dragen, dat zijn altijd nog belijders. Dat is het mooie, het ster ke, 'het trotsche van hen. Zii moe ten juist thans steeds ieder afzon derlijk als prediker voor .het natio- naal-socialisme uittrekken. Dat is het. wat ik u thans toewensch- In de nauwste gemeenschap met ons Arbeitsberei'ch vormt ge thans reeds een gemeenschap, die er kome wat k'omen wil de draagster der politieke ontwikkeling zal zijn. Gij, nationaal-socialisten, gij zijt als vol gelingen: van uw leider Mussert de dragers der ontwikkeling, die vol gens wil en wensch van den Führer, den grootsten staatsman en veldheer van Europa en den genialen bouw meester van den nieuwen tijd, ge vormd zal worden. Hou zee. De Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden viert het begin van het twaalfde jaar van haar strijd. De intocht der vaandels Stapf.Borrius-Pax Holland m

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2