Verwoede gevechten aanzet Oostfront, DE TOESTAND AAN DE GEVECHTSFRONTEN. DAGBLAD VOOR Aan het Oostfront, VERDUISTER GOED HEVIGE GEVECHTEN IN CYRENAICA. Bijna tOO.OOO ton vijandelijke scheeps- ruimte vernietigd. N De kindermoord te Oisterwijk. Betracht de grootste zuinigheid met kolen, gas en electriciteit. Diensttijd als zelfstandig kweekeling mei akie en de belooning voor hei diploma Duitsche taal. Fotografische afbeeldingen of films, waarop ironlsoldalen uit Nederland voorkomen. DE NIEUWE BONNEN. Opgave adreswijziging in verband met sociale verzekeringen. Deze courant 'verschijnt dagelijks. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor, Alkmaar 2.10;, franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 3 cents. Tel. Administratie (abonn., advert.) 3320, Redactie 3330. VRIJDAG 18 DEC. 19U. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 144e Jaargang No. 297. 4 pagina's. HoofdredacteurA. R. JONKER, Alkmaar. (Afw.) Prijs der gewone advertentien in deze Editie 0.10 per m.M., minim. 14 m-M. 1.40, elke 31/, m.M. meer 0.35. Tarieven v. d. geheele oplage op aan vraag. Uitg. N.V. Boek- en Handels drukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar, postgiro 31060. Ten Z.O. van Toropez is het offen sief der bolsjewisten geëindigd met de vernietiging van een deel hunner strijdkrachten, welke de spits vorm den van de aanvalstroepen, die tot Smolensk zouden doordringen en uit keurtroepen bestonden. Het getal van 15.000 doode bolsjewisten bewijst hoe fel er gestreden is. De Duitsche ■weermacht heeft bewezen ook in den winter het initiatief te nemen. De Sovjet-Unie heeft veel mpnschenma- teriaal verloren en wel voornamelijk geschoolde soldaten van het oor spronkelijke leger, dat zeer gedund is. De bolsjewisten moeten daarom thans grootëhdeels soldaten met korte opleiding en zonder oorlogs ervaring in den strijd werpen. De elastische oorlogsvoering der Duitschers bleek overal opgewassen tegen de massale aanvallen der bolsjewisten. Wanneer zoo'n aanval mislukt, probeeren de Sovjets het weer in een anderen sector, zooals thans in het Zuiden geschiedt, waar de Italiaansche stellingen aan de Don hevig worden, aangevallen. Dergelijk zoeken naar zwakke plekken ver mindert de aanvalskracht. De Duitschers passen hiertegen de tactiek van den offensieven afweer toe. Men laat de bolsjewisten op de stellingen aanrennen en verbloeden, gaat op het juiste moment tot tegen aanvallen over en verovert daardoor vaak posities die gunstige uitgangs bases vormen voor een omsingelings- slag. Zoo moet men de aanvallen beschouwen, welke thans door atsche en Roemeensche troepen tusschen Wolga en Don worden on dernomen. Sedert eenige dagen vallen de de Duitsche bergstel- van Alagir aan met het doel den Ossetischen heir weg af te sluiten en de stad Alagir aan het uit gangspunt daarvan te hi zoodoende eroveren om zoodoende uitgangspunten te ver krijgen voor verdere aanvallen op het in het oliegebied van de Terefe staande Duitsche troepen. Op den derden aanvalsdag slaagden de bolsjewisten er in. de Duitsche stel lingen binnen te dringen, maar zij werden in een tegenaanval totach ter het punt van uitgang verdreven en vernietigend verslagen, '^n een ririedaagsch gevecht hebben' Duit sche bergj'agers de kern van drie Sovjet-bataljons in de pan gehakt. .De strijd in Noord-Afrika. Dat het Duitsch-Italiaansche pant- serleger er in geslaagd is zich syste matisch van het achtste Britsche leger los te maken, wordt door den militairen correspondent van het D.N.B. zeer belangrijk geacht. Aan Rommel is daardoor opnieuw een moeilijke manoeuvre gelukt, waarvan de gevolgen voor den vijand noodlottig kunnen zijn, te meer om dat de Britten bij de hevige achter hoedegevechten bij El Agheila ge voelige verliezen leden. De Engel- schen wilden door een omsingeling het Duitsch-Italiaansche pantserlegef vernietigen, maar zij verkregen niet anders dan woestijnen, steenachtige vlakten, vernielde havens en een langen ravitailleeringsweg. Wanneer men de zoogenaamde terreinwinsten bekijkt, wordt de indruk sterker, dat de Britsche generaal Montgomery zich geschaard heeft\in de rijen der woestijnverzamelaars, waarbij komt, dat men in dit gebied niet ove"? een aanlegsteiger kan beschikken. Het Duitsche pantserleger is in middels nog dichter bij zijn. ravi- tailleeringscentra gekomen, waar door concentratie van troepen moge lijk wordt. Men verwacht, dat Hom mels tactiek nog vruchtdragend zal blijken. f Hommels tactiek. Men onthylt thans, dat Rommels tacMek, het betrekken van idrweer- stellingen bij El Agheila slechts een afleidingsmanoeuvre was, welke den Engelschen generaal Alexander dwong, in wekenlangen arbeid uit- n van frontalen aanval van El Agheila op te bouwen. De moeilijkheden bij de ravitail leering over een afstand welke on geveer zoo groot is als die van Ber lijn naar Parijs, vergden als voorbe reiding van den Britschen aanval veel tijd, welken Rommel gebruikte om achter El Agheila nieuwe stellin gen op te bouwen. Het achtste-Brit sche leger stiet bij zijn aanval dan ook als het ware in het luchtledige, daar Rommel zijn strijdkrachten systematisch teruggetrokken had. Daarom moet het Britsche achtste leger, dat thans fnet de Duitsch-Ita- ZON 18 Dec. onder; 16,29 19 Dec. op: 8.44 MAAN 18 Dec. op: 14.41 onder: 4.00 32 Dec. Volle Maan. Kaukailschc militie. Schouder UD «houder met de Duitsche toldaten strijdt de vrijheidslievende berg- bevolklng «en den Kaokasue tejje» beet erfrijend. Iia$nsch9 achterhoeden strijdt, vol ledig wórden omgegroepeerd. Rom mel heeft thans gelegenheid zich vast te zetten op een punt, dat door de nabijheid van het Duitsoh-Ita- haansehe bruggehoofd aan de Straat van Sicilië voor de ravitailleering zeer gunstig is gelagen, terwijl de verbindingswegen -fan het achtste Britsche leger nog langer zijn gewor den en in Lybië door een uiterst moeilijk gebied leiden. Aan het Italiaansche legerbericht van 17 Dec. ontleenen wij het vol gende: Pogingen van den vijand om de goed voorbereide bewegingen van eenheden der as in Cyrenaica te be lemmeren werden in hevige gevech ten verijdeld, tijdens welke wij ge vangenen gemaakt en%nateriaa'l ver overd hebben. In het woestijngebied van Z. Libye hebben woestijntroepen vijandelijke afdeelingen verstrooid. De Duitsche luchtmacht heeft bom bardementen ondernomen op de vliegvelden in Algerije, die door de Engelseh-Amerikaansche strijdkrach ten bezet zijn en met bijzondere hevigheid de inrichtingen te Philip- peville bestookt. DE STRIJD AAN DE GRENS VAN CYRENAICA EN TRIPOLITANIE In het Westelijk deel van Cyrenai ca zijn hevige gevechten gaande met superieure vijandelijke strijdkrach- ten. In militaire kringen te Beiiijn neemt men nog geen standpunt in ten aanzien van de Britsche berich ten volgens welke Rommel zich bij El Agheila zou hebben teruggetrok ken en dat de Britten Mersa Byega- zouden veroverd hebben. Van militaire private zijde te Ber lijn acht men Rommel's terugtocht een van te voren geraamde taktiek, waardoor hij ten Westen van El Agheila veel gunstiger positie zal kunnfen innemen. Bij het .Deutsche» Theater in den Nederlanden" ging de eerste opvoering van het geestige blijspel .Die Kluge Wienerin" van Friedtich Sehreyvogl. De ensceneering is van dr. Hannes Razum. Een scène uit dit tooneelstuk Sieburg-Stapf-Pax m Wederzijdsche luchtactie. Zwakke formaties Britsche bommen werpers zijn in den afgeloopen nacht naar west- en noordwest-Duilschland gevlogen en hebben klakkeloos op grooten onderlingen afstand brisant- en brandbommen uitgeworpen, vooral bo ven het platteland. Enkele burgers werden gewond. De aangerichte mate^ rieele schade is gering. Daarentegen betaalden de Britten deze actie weer met het verlies van 21 bommenwerpers, die bij den geconcen- treerden Duitschen afweer gedeeltelijk reeds vóór het bereiken van de Duit sche grens werden neergeschoten. Vannacht hebben Duitsche gevechts vliegtuigen een aanval met blijvende gevolgen gedaan op verkeers- en bewa peningsinstallaties van een belangrijk" verkeersknooppunt in midden-Enge- land. Het bezoek van Jordana aan Lissabon. - De Portugeesche bladen publiceeren een officïeele nota, die het bezoek aankondigt van den Spaanschen minis''er van buiten- landsche zaken, graaf 'Jordana, 'a|n de Portugeesche hoofdstad. Jordana zal hier .héden aankomen. De bla den brenge-i reeds commentaar op dit belangrijke staatsbezoek, dat de uiting is van de tusschen beide lan den bestaande vriendschappelijke betrekkingen. Het Duitsche legerbericht. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 17' Dec. - (D.N.B.) Het op perbevel der weermacht maakt be kend: Troepen van het leger en de Waffen-SS hebben in het Terek- gebied een aanval der bolsjewie ken met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Duitsche en Roemeensche troepen, gesteund door formaties gevechtsvliegers, hebben tus schen Wolga en Don den vijand in den aanval verder terugge worpen en in de groote bocht van den Don herhaalde' aanval len van vrij sterke strijdkrach ten, voor een deel in tegenaan vallen, afgeslagen. 30 bolsjewistische tanks werden vernietigd. Met gebruikmaking van ster ke infanterie- en tankstrijd krachten hebben de bolsjewieken hun aanvallen ih den sector der Italiaansche troepen aan den Don voortgezet. In samenwer king met Duitsche formaties van het leger en het luchtwapen werden den vijand zware ver liezen aan menschen en mate riaal toegebracht. De gevechten duren voort. Ten Zuiden van Rzjef zijn nieuwe aanvallen van den vijand met ver lies van 30 tanks ineengestort. Dé> vernietiging van de ten Zuidoosten van Toropez ingeslo ten vijandelijke strijdkrachten is geëindigd. Behalve zeer zware, bloedige ver liezen is het aantal gevangenen ge stegen tot 4200. 542 tanks, 447 kanon nen en een groot aantal zware en lichte infanterie wapens, ruim 1000 vrachtauto's- en talrijk ander oor logstuig werden vernietigd, resp buitgemaakt. In den Noordelijken sector mis lukten plaatselijke aanvallen van den tegenstander. De bolsjewieken verloren gisteren 60 vliegtuigen. Hongaarsche jacht- vliegers schoten alleen 4 vliegtuigen neer. Zeven Duitsche toestellen gin gen verloren. In Cyrenaica. In Cyrenaica maakte zich het Duitsch-Italiaansche pantser- leger systematisch in Westelijke richting los. Alle pogingen van den vijand om met aanvallen in dpze beweging binnen te drin gen werden in felle gevechten afgeweerd. Een nieuwe, zware nachtelijke aanval van Duitsche gevechtsvlie gers was gericht op de haveninstal laties van Benghasi. In Algerije en Tunis. In Algerije en in het grensgebied van Tunis zetten formaties van het iuchtwapen de bestrijding van de vijandelijke lucht- en vlootsteun- punten voort. Afzonderlijk vliegende Britsche toestellen hebben gisteren in de avonduren zonde* effect storings- aanvallen op Noordwest-Duitseh ge bied ondernomen. Een viermotorige bommenwerper werd boven Neder land near; In het Zuiden van Engeland heb ben Duitsche gevechtsvliegtuigen overdag aanvallen ondernomen op verscheidene plaatsen met brisant- en brandbommen. Een vliegtuig wordt vermast. Bijna honderdduizend ton scheepsruimte in den grond gefceord. Zooals in een extrabericht is bekendgemaakt, hebben Duitsche duikbooten in het Noordelijke, Zuidelijke en centrale deel van den Atlantischen Oceaan, als mede in de wateren om Kaap stad 18 koopvaardijschepen met tezamen 98.000 brt. alsmede een bij een konvooi behoorenden torpedojager in den grond ge boord. Drie andere schepen werden getorpedeerd. Onder, de in den grond geboorde schepen bevonden zich verscheidene groote tankschepen. Dr. Karl Riteer von Halt, voorzittei van de Duitseh—Nederlandse!»* Kuituurgemeenschap Polygoon-Pas m Gistermorgen heeft de Breda- sche rechtbank uitspraak gledaan in de zaak tegen den 35-jarigen Tilburgschen monteur Th. van B. als verdacht van den kindermoord te Oisterwijk. De eisch luidde le venslange gevangenisstraf. Uit spraak vijftien jaar gevangenis straf. Alweer een vondeling. Opnieuw is gisteren het aantal vondelingen te Amsterdam met één vermeerderd, ditmaal met een jongetje van naar schatting twee weken, dat in een portiek aan de Ruysdaelkade werd aangetroffen Het kindje was gekleed met twee luiers en een wit- babytruitje en was gewikkeld in een donkerbei- gen deken. De kleine is in Het stadsbestede- Een interview met Darlan. Engeland sluit met hem «en overeenkomst. ST.OCKHOLM, 17 Dec. (D.N.B.) - De Daily Mail meldt volgens een bericht van United.Press uit Londen, dat En geland, naar berichten uit Algiers in houden, een tijdelijke overeenkomst heeft gesloten met admiraal Darlan, grootendeels dank zij de medewerking van generaal Giraud. De overeenkomst is gebaseerd op het feit, dat Darlan is overgegaan naar de geallieerden en zich heeft ingespannen het best mogelijke resultaat te bereiken en dat de meerderheid der Franschen in Algiers en alle verantwoordelijke militaire en civiele chèfs zijn leiding hebben erkend. De correspondent van Associated Press; die bij de Amerikaansche troe pen in Noord-Afrika vertoeft, publi ceert een interview met dén admiraal Darlan. Daarin verklaarde Darlan op de vraag, of hij het voornemen heeft de Fransche vloot tegen de spil in den strijd te brengen: ,,ja, zeer stellig." Hij heeft het uitsluitende voornemen om in overeenstemming met de Ver. Staten, Groot-Brittannië en de overige gealli eerden te werken. De in Dakar, Alex- andrië en de in de NoordAfrikaansche havens liggende vlooteenheden zullen zich in dezen zin aansluiten bij de Brit sche en, Amerikaansche zeestrijd krachten. Op de vraag, of hij het nationale co mité van de Gaulle als vertegenwoor diging van een of ander deel van Frankrijk erkent, antwoordde Darlan, dat hij op het oogenblik hierover geen verklaring kon afleggen. Voorbarig noemde Darlan de vraag, of hij als staatschef het voornemen heeft gere gelde diplomatieke betrekkingen op te nemen met Groot-Britannië en de Ver. Staten. Oude Fresco's uit den tijd van Frederik den Derden ontdekt. - Tijdens bezigheden bij het schoon maken van het Oostelijke schip van den St. Stephansdom te Weenen heeft men fresco's ontdekt, die da teeren uit den tiid van Keizer Fre derik den Derden, die regeerde van 1440 tot 1493. Te hooge verhuiskosten. Nu in de te ontruimen gebieden verhuizingen aan de orde van den dag zijn, bereiken den dienst van den ge machtigde voor de prijzen tal van klachten over het vragen van te hooge transportkosten. Teneinde de tegen deze prijsopdrij ving noodzakelijke maatregelen te treffen, wordt den belanghebbenden verzocht om, voor het geval zij meenen te hooge verhuiskosten te hebben be taald, daarvan mededeeling te doen aan de betreffende inspectie voor de nrijsbeheersching. Deze mededeeling kan alleen van nut zijn, indien daarbij worden opgegeverf naam en adres van expediteur of verhuizer, de gebezigde vervoermiddelen, den omvang der ver huizing in kub. m.. de bij de verhuizing betrokken volledige adressen en ver dere bijzonderheden (o. m. het uitvoe ren van z.g. vakwerk, t. w. pakken en ontpakken,, d.emonteeren en monteeren van meubelen etc.), die voor het onder- 'zoek van belang zijn. De binnengeko men klachten'zullen dan in dien zin worden behandeld, dat in de daarvoor' naar het oordeel van den inspecteur voor de priisbehaersching in aanmer king komende gevallen restitiitie van het teveel betaalde zal worden moge lijk .gemaakt. De inspecties voor de prijsbeheer- sching zijn Op de onderstaande adres sen gevestigd: in het ressort Amsterdam Emma- straat 35. Bijna een half millioen gulden voor ons volk. Niet minder dan 492.981,30, dus bijna een half millioen gulden, hebben onze landgenooten de vorige week bij eengebracht en afgedragen aan Winter hulp. Deze week zal zeker een eereplaats gaan innemen en zij, die in die periode geofferd hebben, kunnen met voldoe ning dit bedrag noemen. Met een half millioen is Winterhulp er evenwél nog lang niet. Het vorige jaar is ongeveer tien millioen gulden uitgekeerd en deze wintermaanden zal er veel en veel meer uitgekeerd moeten worden. Bedenk dit, als ge uw girobil jet (no. 5553) invult of wanneer de vrij willige collectanten een beroep op u doen. Moge uw gift dan een offer zijn, WERKLIEDENRETOURS. Met Kerstmis, zijn de werklie denretours geldig van 24 t/m. 28 December en m^t Nieuwjaar van 31 December t/m. 4 Januari. GEEN BINNENLANDSUHE REIZIGERS IN D-TREINEN. Van 18 t/m. 24 December en van 27 December t/m. 4 Januari zijn de D-treinen uitsluitend' openge steld voor reizigers naar en van het buitenland. Het gebruik van deze treinen voor binnenlandsch DE STEM DER S.S. Luister op Zondag van, 11.30 tot 11.45 naar den zender Hilversum 1, op golf lengte 415 meter, naar de stem der S.S., onderwerp: ,,S.S. en midwinter. Gister zijn twee besluiten van den secr.-gen. van het depart, van Op voeding, Wëtenschap en Kultuurbë- scherming afgekomen, welke van be lang zijn vcor het onderwijzend per soneel, werkzaam bij het lager on derwijs. Deze besluiten bevatten onderscheidenlijk een regeling be treffende den diensttijd, welke is doorgebracht als zelfstandig kwee keling met akte, en voorschriften omtrent de belooning, toe te kennen wegens het bezit van het diploma vani.-geschiktheid tot het geven van onderwijs in de Duitsche taal aan scholen voor gewoon en voortgezet gewoon lager onderwijs. Dienstjaren als kweekeling met akte tellen mee. Zooals bekend, werden tot nu toe ■bij de periodieke salarisverhoogingen van onderwijzers niet in aanmerking genomen de dienstjaren, welke als zelfstandig kweekeling met aktë waren doorgebracht. Dit verschijn sel van ongelijke salarieering als uit vloeisel van het linstituut van .de kweekelingen met akte, heeft de secr.-gen. van het depart, van Op voeding, Wetenschap - en Kuituurbe scherming thans te niet gedaan doof te bepalen, dat de diensttijd, welken de bezitter van de akte van be kwaamheid als onderwijzer na 31 December 1933 als zelfstandige kweekeling met akte heeft doorge bracht, geldig zal zijn ..voor perio dieke salarisverhoogingen als onder wijzer, mits en voor zoolang de zelf standige werkzaamheid zich heeft uitgestrekt over alle lesuren, aange geven op den rooster van lesuren, bestemd voor de leerlingen, waar aan .de kweekeling onderwijs heeft gegeven. Uit een door den inspec teur van het lager onderwijs ge waarmerkte verklaring van het hoofd der school, waaraan de kwee keling werkzaam is geweest, moet' blijken, dat, en gedurende welke tijdvakken, aan.de gestelde eischer is voldaan. Met dezen diensttijd be hoort rekening te worden gehouden van 1 October 1942 af. De gevolgen van dezen socialen maatregel zijn in het bijzonder in de huidige omstan digheden van gróote beteekenis. Extra belooning voor D'uitseh. Ten aanzien van het diploma van geschiktheid tot het geven van lager ónderwijs in de Duitsche taal. uitge reikt aan hen, die met vrucht een applicatie-cursus in de Duitsche taal hebben gevolgd, is voorts bepaald, dat bezitters van een dergelijk diplo ma een tijdelijke belooning ontvan gen van 45 's jaars. mits en voor zoolang zij als vast of tijdelijk hoofd of onderwijzer in deze taal les geven aan scholen voor gewoon en voor voortgezet gewoon lager onderwijs.' De belooning gaat in met den eersten dag der maand, waarin het diRioma is uitgereikt. De standplaats- en de ongehuwden-aftrek zijn op de be- looniBg van toepassing. Er bestaat geen aanspraak op de belooning, in dien belanghebbende reeds een ver hooging van jaarwedde- wegens het bezit van de akte Duitseh l.o. geniet. De belooning wordt niet in den pen sioensgrondslag opgenomen. In de bladem is een mededeeling van de Germanische Freiwilliger Leitstelle verschenen, waarin familieleden van de vrijwilligers in de Waffen-SS en het legioen voorden ingelicht op welke, wij ze zii kosteloos in het bezit ktinnen komen van foto's in dagbladen, tijd schriften of_filmjournaals, waarop zij frontsoldaten hebben herkend. Men behoeft dan maar eeyn brieije naar ge noemde L'eitstelle, Plein no. 1, Den Haag, te schrijven (en dat kan heel ge woon in de Nederlandsche taal geschie den) met nauwkeurige opgave, welke foto wordt bedoeld en bij aanvrage van "Toto's uit het filmjournaal bovendien met vermelding van het nummer ervan, en de betreffende foto zal 'den belang hebbende worden toegezonden. Velen reeds van dienst. Het A.N.P. heeft zich tot bovenge noemde instelling gewend om eens te vernemen welk effect deze mededee ling die op 5 Deceifiber voor heb eerst werd gepubliceerd reeds heeft gehad. Welnu, uit alle hoeken van ons land stroomden al spoedig de aanvra gen binnen en daaronder waren er, die slechts een zeer vagen indruk gaven van eenige lang geleden geziene fpto, waarvan de naspeuring ongetwijfeld zeer veel geduld en energie zal ver gen, maar ook aanvragen, die van bij zondere oplettendheid deden blijken, zoodat het yerlangde spoedig kon wor den toegezonden. In elk van de vele uit- eenloopende gevallen spant de Leitstelle al haar kracht in om de aanvragers te helften. Wat dit wil zeggen, kan men begrijpen als men weet.sdat zij zélf niet over een archief beschikt, waarin al die--foto's te vinden zijn, doch nagenoeg telkens harerzijds het verzoek moet richten tot het betreffende fotobureau, tot de redactie of administratie van be doelde courant of periodiek, enz. Uiteraard kan hiermede eenigen tijd gemoeid zijn. Juiste aanduiding gewenscht, - Indien de aanvragé een filmjournaal betreft, dan is bij opgave van bet num mer van het Duitsche of Nederlandsche journaal, dat men bij het begin ervan steeds kan aantreffen en vastleggen, deze film gemakkelij.k terug te vinaen. Maar in, dergelijke gevallen dient men tevens zoo nauwkeurig mogelijk het filmonderdeel erbij aan te geven, zoo dal bif de projectie de bedoelde foto uit den filmband kan worden gereprodu ceerd, hetgeen in den regel op formaat geschieden. Wi nummer van liet journaal niet meer, 7eet men het 13 bij 18 zal geschieden, nummer van dan dient na*».zoo goed Voor de volgende week rijn ter verkrijging van de gebruike lijke rantsoenen brood, be schuit, vieesch, aardappelen, melk. taptemelk en tabak aan gewezen de bennen 64. Na Zaterdag a.s. zijn niet meer gpldig alle bonnen 63, met uit zondering van die voor boter, en voorts de bonnen R 12 tabak en sigaretten. Keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen. Het S.S.-Ersarlzkommando deelt oVis mede, dat# vrijwilligers voor de Waffen- S.S. en het legioen zich op onderstaan de data bij de genoemde adressen kun nen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op ge vestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid beslaat, om dienst te nemen in een speciaal wapht- bataljon. De opleiding vindt in Neder land plaats, terwijl de inzet v^n dit ba taljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keuringen voor de Waffen- S.S. en het legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaan- sche-S.S. in Nederland willen toe treden.' 4,1.43, 9.00 uur: Rotterdam, Deutsche Haus, Westzeediik. 15.00 uur: Tilburg, Lange Schiistraal 66. 5.1.43, 9.00 uur: Roermond, N-S.D. A.P., Swalmerstraat '61. 15.00 uur: den Bosch, hotél Noord-Brabant, Markt 45. 6.1.43, 9.00 uurArnhem, Weverstr. 16b. 15.00 uur: Hengelo, Deütsches Haus. 7.1.43, 9.00 uur: Zwolle, hotel Peters, M&rkt. 15.00 uur: Assen, Friesland kazerne, vaart Zuidzijde. 8.1.43, 9.00 uur: Groningen, Concert huis, Poeleslraat. 14.00 uur: Leeuwar den, huize Schaaf, Breedstraal. 9.1.43, 9,00 uur: Amsterdam school, Iepenweg 13. 10.1.43, 10.00 i Utrecht, Wehr-( machtheim, Mariapiaats., 11.1.43, 10.00 uur: Amersfoort, Dienst gebouw. Leusderweg. 12.1,43, 10 uur: Den Haag,' Café den Hout, Bezuidcnhoutscheweg. 's-GRAVENHAGE, 17 Dec. - Ten einde een vlotte uitvoering der so ciale verzekeringswetten te bevor deren en de schadeloosstellingen op tijd te kunnen doen uitbetalen is het noodzakelijk dat werkgevers en verzekerden bij evacuatie of verhui zing alle stuklóen op de sociale ver zekering betrekking hebbende, me- denemen en hun adreswijziging zoo spoedig mogelijk aan de betrokken qrganen opgeven. Adresverandering moet wórden opgegeven: aan de Rijksverzeke ringsbank te Amsterdam, afdeeling ongevallenwetten: door hen die krachtens de ongevallenwetten eenigerlei uitkeering ontvangen, aan den Raad van Arbeid, onder wiens gebied zij behooren: 1. door alle werkgevers, wier ar beiders, ingevolge de ongevallenwet 1921 zijn verzekerd, door de werk gevers die hun arbeiders ingevolge de larid- en tuinbouwongevallenwet hebben verzekerd bij de.. Rijksverze keringsbank en door de werkgevers die hun arbeiders ingevolge de ziektewet bij, een Raad van Arbeid hebben verzékerd. 2. door arbeiders, die krachtens de invaliditeitswet zijn verzekerd, aan wie een rentekaart is uitge reikt, ook indien zij hun rentekaart tijdelijk aan hun 'werkgevers heb ben 'afgedragen, - 3. door verzekerden, die een vrijwillige ouderdomsverzekering hebben gesloten en nog premie be talen, 4. door verzekerden, die van een Raad van Arbeid ziekengeld ontvangen. Aan het postkantoor, waar de rente tot nu toe werd ontvangen: le. door hen, die een definitie ve rente of een rente aan nagela ten betrekkingen ontvangen, (be halve aan de Rijksverzekerings bank, dus ook mededeeling doen aan het postkantoor), 2e. door rentetrekkers ingevolge de invaliditeitswet ende ouder domswet. Benat nw gasrantsoen ten yoOci Probeert U eens te koken op boreo- staande wijle Er gaat dan geen warmte verloren en de kans, dat «ie gasvoorzlening wordt afgesneden te aanmerkelijk geringer geworden I- Sehloner-Pa* m geven, in welke week (op welken het journaal werd vertoond en in wefl. theater men het heeft aanschouwd. El ke bijzonderheid kan bij het nazoeken van beteekenis zijn en daarom verdient hetaanbeveling alle gegevens, waar over men beschikt, bij de aanvrage tot uitdrukking te brengen. Geen moeite is de Leitstelle te groot om de aanvragers te helpen, daar zij in actie of tijdens een ruslpooze kun- *ten aanschouwen,

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 1