Ciano en Laval bij den Fiihrer. Zware afweergevechten aan het Don-front. Spanje en Pnrtugal voeren besprekingen. DAGBLAD VOOR Weest zuinig met kolen, gas en eiectiiciteit Tweejarig gestaan van het Technisch gilde. Vele Sovjet-aanvallen algeslagen. De toestand in Noord-Afrika. Jordana in Lissabon. Deze courant verschijnt dagelijks. Abonnementsprijs per 3 maanden bjj vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het gèheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Tel. Administratie (abonn., advert.) 3320, Redactie 3330. MAANDAG 21 DEC. 1942. ALKMAARSCHE EDITIE, NOORD-HOLLAND ltte Jaargang No. 299. k pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER. Alkmaar. Pr(js der gewone advertentiën in dese Editie 0.10 per m.M., minim. 14 m-M. 1.40, elke 3V, m.M. meer f 0.35. Tarieven v. d. geheele oplage op aan vraag. ITitg. N.V. Boek- en Handels drukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar, postgiro 31069. De bijeenhomst had slechts een contactzoehen ten doel. De Italiaansche minister van Binnen- landsche Zaken, graaf Ciano, en de stafchef Cavallero zijn door den Fiihrer in het groote hoofdkwartier ontvangen. Op 18 en 19 December zijn bespre kingen gevoerd over alle kwesties der gemeenschappelijke oorlogvoering. Aan deze besprekingen namen Goring, von Ribbentrop en generaal-veldmaarschalk Keitel deel. De samenkomst stond in het teeken van den gemeenschappelijkeh wil alle krachten voor de eindoverwinning in te spannen en over alle vraagstukken werd volkomen overeenstemming van opvat' tingen geconstateerd. Slechts vriend schap en wapenbroederschap gaven aan de besprekingen weer het karakter van bijzondere hartelijkheid. De besprekingen werden bijgewoond ■door den Italiaanschen gezant te Berlijn: den Duitschen ambassadeur te Rome en diverse medewerkers, alsmede Italiaan sche officieren van leger, vloot en lucht macht. Vóór deze samenkomst had er een oe- spreking plaats tusschen de beide mi nisters van Buitenlandsehe Zaken van maarschalk Cavallero met den op perbevelhebber der Duitsche weer macht. In den loop van den dag vonden ver dere besprekingen plaats. De Italiaansche officieren bleyen nog tot Zondagmorgen in het hoofdkwartie: en brachten nog een bezoek aan den Führer. Volgens toonaangevende kringen te Berlijn heeft men slechts contact ge zocht zooals dat zoo nu en dan tusschen vertegenwoordigers der spilmogend- heden geschiedt. De bijeenkomst zou evenwel een ver rassing zijn voor hen, die politieke munt 'wilden slaan uit hun opvatting, dat er in het kamp der spilmogendheden oneenig heid of verschijnselen van zwakte zou den zijn. Ook Laval in het hoofdkwartier. Zaterdag is de Fransche regeeringsehef Laval in het hoofdkwartier door den Führer ontvangen in tegenwoordigheid van graaf Ciano, Hermann Goring en von Ribbentrop. Er had een uitvoerig onderhoud plaats over de tegenwoor riige vraagstukken van Frankrijk. Laval was vergezeld van den sec.-generaal van het Fransche ministerie van Buiten landsehe Zaken, den Franschen minister van Handel en den Duitschen ambassa deur Abetz. Hij werd na aankomst van zijn extra-trein door Von Ribbentrop ontvangen, die hem naar den Führer bracht, waar graaf Ciano en Rijksmaar schalk Göring eveneens aanwezig waren, Na afloop bood minister von Ribbentrop Laval een maaltijd in kleinen kring aan, waarna Laval des avonds de terugreis aanvaardde, In toonaangevende kringen te Berlijn wordt verklaard, dat Lavai's komst geen verrassing Was, omdat na de gebeurte nissen der laatste weken, waarbij het ï'ransche probleem op den voorgrond heeft gestaan, een dergelijk contact te verwachten was. Het oordeel van de Diplo De „Diplomatisch Politische Korres- pondenz" wijst naar aanleiding van het bezoek van graaf Ciano op de volledige overeenstemming der opvattingen der beide spilmogendheden. Deze vindt haar verklaring in gelijke doelstelling der in het kader van een gemeenschap pelijk continent ten nauwste verbonden belde mogendheden, die rekening hou den met de belangen der overige wereld terwijl de coalitie aan de andere zijde slechts bijeen wordt gehouden door den gemeenschappelijken wil tot vernieti ging van de door hun levensrechten strijdende mogendheden van het pact van drie. Terwijl het Kremlin nooit af stand heeft gedaan van de bolsjewisee- ring der wereld, trachten Washington en Londen, elk op zijn wijze, een we reldheerschappij van plutocratischen aard in te voeren en te handhaven. De „Diplo" zegt, dat de besprekingen in het hoofdkwartier uitdrukking geven Wederzijdsche luchtactie. Britsche aanal op West Duitschland. BERLIJN, 21 Dec. - (D.N.B.) Brit sche bommenwerpers hebben gister avond enkele plaatsen in West- Duitschlanid aangevallen. De uitge worpen brisant- en brandbommen veroorzaakten enkele branden en schade aan gebouwen in woonwij ken. De burgerbevolking leed ge ringe verliezen. Verscheideneaan vallers werden neergeschoten. Actie van Duitsche gevechts vliegtuigen. Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben gisteravond een belangrijke Oost-Engelsehe havenstad aan den mond van de Hum-ber met de zwaar ste brisant- en duizenden brandbom men bestookt. De Duitsche toestel len, die in verscheidene golven aan vielen, veroorzaakten vooral ip de dokinstallaties en pakhuizen van het havengebied tal van branden. Alle Duitsche toestellen keerden van deze succesvolle operaties terug. Een geschilderd portret van den Führer van Mahalnx op de groote Dottschc KtU)3$tenroocstelhng, welke la bal Haas der Dcatsehea Kunst la Mönchen is geopend aan het hooge verantwoordelijkheidsge voel, waarmede de leiders der spil de eischen der oorlogvoering in overeen stemming weten te brengen met de militaire ontwikkelingen van elk oogen- blik tot verzekering van de eindover winning. Terwijl de zegevierende af weer in het Oosten de groote ver dra gende successen van den zomer ver zekert, is door de verraderlijke muiterij in Frankrijk het Middellandsche Zee gebied opnieuw als oorlogstooneel op den voorgrond gekomen. Enge,land heeft zijn barbaarsche terreuraanvallen thans ook uitgebreid tot de burgerbe volking van Italië. Doch boven de oor logvoering van de vijanden hangt als voortdurende bedreiging het zwaard van Damocles van het duikbootwapen, In het bezit van de binnenste linie kunnen de spilmogendheden voldoen aan alle eischen van het oogenblik. D« Rijkscommissaris, Rijksminister «Ir. Seyw-J„quart, bezocht gewonde Duitsche soldaten ia een hospitaal en overhandigde bij dese gelegenheid aan ieder van hes een Kerstgeschenk SS Btfdbexichter-Frit^Stapf-Pa* m HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 20 Dec. - (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: In den Tereksector herhaalde de vijand zijn vergeefsche aan vallen. Tusschen Wol ga en Don bezetten Duitsche pantserdivisies in samenwerking met Roemeen- sche troepen bij een aanval op den zich hardnekkig verdedi genden vijand een belangrijken riviersector. Krachtige vijande lijke aanvallen in het gebied van Stalingrad en in de groote bocht van den Don werden na verbit terde gevechten, deels in den tegenaanval, afgeslagen. Bij deze gevechten verloren de Sovjet-troepen 164 pantserwagens Afdeelingen gevechtsvliegers voor den strijd op korten afstand opereer den tegen vijandelijke reserves, ar tilleriestellingen en concentraties van pantserwagens. Aan het Donfront leveren Duitsche en Italiaansche troepen nog steeds zware afweergevech ten tegen sterke Sovjet-infan- 0 terie en gepantserde strijdkrach ten. Afdeelingen van leger en lucht macht hebben wederom 20 pantser wagens vermeld. In den Zuidelijken sector werden 26 Sovjet-vliegtuigen neergeschoten, vijf eigen vliegtuigen gingen Verloren. In den centralen sector werden gereedstaande vijandelijke troepen door de artillerie verstrooid. Ter, Westen, vfin Toropez heeft een Duit sche gevechtsgroep, in weerwil van heftigen tegenstand. verscheideni bolsjewistische stellingen stormen derhand genomen. Vijandelijke aan vallen op een hardnekkig verdedigd Duitsch steunpunt mislukten met een verlies van tien pantserwagens. In den Noordelijken sector brach ten Duitsche stormtroepen geslaagde De Spaansche minister van buiten- operaties ten uitvoer. Een vrij zwak- IJandsche zaken, graaf Jordana, heeft ke ingesloten vijandelijke gevechts groep werd vernietigd. In Libië en Tunesië. In Libye en Tunesië bedrijvigheid van verkenningsafdëelingen aan weerskanten. Voor de kust van Cy- renaica hebben Duitsche gevechts vliegers twee vrij groote vijandelijke koopvaardijschepen zoo zwaar be schadigd, dat de*r schepen verloren geacht moeten worden. Des 'nachts werd de haven Benghazi opnieuw gebombardeerd. In Tunesië zetten afdeelingèn der luchtmacht de ope raties tegen vijandelijke afdeelingen, artilleriestellingen en ravitaillee- ringskampen voort. Op 18 Decem ber heeft een Duitsche duikboot ten Westen van Oran een Britschen torpedojager totOzinken gebracht. Bij een aanval over het Kanaal hebben snelle Duitsche gevechts vliegtuigen treffers geplaatst op be langrijke fabrieksinstallaties aan de kust. Bij een luchtgevecht werd een Britsch vliegtuig neergeschoten, een Duitgch toestel wordt vermist. Bij de gevechten in de groote bocht van den Don heeft zich de 11e gepantserde divisie onder bevel van eeneraal-majoor Balck bijzonder on derscheiden. Aan het Italiaansche^ legerbericht ontleenen wij het volgende: Aan het front in de Syrte en in Tunesië botsingen tusschen verken ningsafdeelingen. Afdeelingen Duit sche vliegtuigen hebben op doeltref fende wijze de haven van Benghazi gébornbardeerd. Dé vijand heeft opnieuw steden in Tunesië aangevallen en wederom slachtoffer onder de bevolking ge maakt. Spaansche ambassadeur uit Lenden in Madrid. - De Spaansche ambasadeur te Londen, de hertog van Alva, is Zaterdagmiddag per vliegtuig van Lissabon te Madrid aangekomen. Terechtstellingen in Noord- Afrika. - Naar uit Constantine ge meld wordt, zijn daar gisterochtend tien personen standrechtelijk gefu silleerd wegens z.g. vriendschappe lijke gezindheid jegens de asmogend- heden. o Verbod communistische pers in Australië opgeheven. - Naar de Brit sche berichtendienst uit Canberra meldt, heeft de Australische mi nister van buitenlandsehe zaken. Evatt. medegedeeld, dat het verbod van de communistische partijpers is opgeheven. Wijziging in het bestuur der fascistische partij. - De Duce heeft op voorstel van den partijsecretaris minister Vidussoni het bestuur var de fascistische partij geWijzigd. Een film over het leven van paus Pius XII. - Een film over het leven van paus Pius XII, de eerste film over het leven van een paus, die bovendien een beeld geeft van de seheele organisatie van de katho lieke kerk, is in P.ome gedraaid. De titel luidt: Pastor Angelicus. Dt film bestaat uit twee deelen. Het eerste toont de jeugd van Eugenio Pacelli. Het tweed? deelt toont het dagelijksche leven van den paus. Bo- vendièn worden opnamen getoond van de schitterende vertrekken van het vaticaan en van den arbeid der katholieke kerk, dit in het vaticaan haar middelpunt heeft. Een Iberisch blok geVormd. VERDUISTER GOED ZON 21 Dec. onder: 16.30 22 Dec. op: 8.46 MAAN 21 Dec. op: 16.13 onder: 7.10 22 Dec. Volle Maan. belangstelling voor Turkije. Na den terugkeer van Steinhardt te Ankara. Na zijn terugkeer uit de Ver. Sta ten heeft de Amerikaansche ambas sadeur Steinhardt zijn diplomatieke activiteit zeer intensief hervat. In zijn gesprekken tracht hij de Turken te overtuigen van de verhoogde Amerikaansche productie. In diplo matieke kringen te Ankara wordt thans de zooganaamde verklaring van Steinhardt Besproken, dat Tur kije zijn spoorwegnet van het Z. des lands naar de Zwarte Zeekust van de Sovjet-Unie ter beschikking dient te stellen voor het transitovervoer van materiaal. In Turksche kringen acht men het onwaarschijnlijk, dat de Amerikaansche ambassadeur een thema aanroert, waarbij hij zeker op een weigering kan rekenen. Hij zou groote belangstelling aan den dag gelegd hebben voor de Turksche chroomertsproductie in den geest van de bekende Engelsche opvatting, dat Turkije zijn chroomerts alleen aan Amerika en Engeland ter be schikking mag stellen. Nóar verluidt, tracht de ambassa deur bovendien een gemeenschappe lijke Amerikaansch-Éngelsch-Sovjei- Russische garantie-verklaring te ver krijgen .voor de onschendbaarheid der Turksche grenzen. In welingelichte kringen acht men de kansen op succes voor een der gelijke diplomatieke a'ctie zeer ge ring, daar van Turksche zijde niet het verlangen naar een garantiever klaring te kennen is gegeven. Voor- loopig heeft het den schijn, dat de Arnerikaansche ambassadeur ten minste éen beginpunt wil hebben voor de voortzetting van de vér strekkende Amerikaansche doelstel lingen in het Nabije Oosten. I)e Turksche ambassadeur Berlijn. te De - Zaterdag van 1st an boel naar Anaksra vertrokken Turksche am bassadeur te Berlijn, Salfit Arikan, heeft vóór zijn vertrek verklaard, -t mi rqa Zaterdag te Lissabon een bezoek ge bracht ban den Portugeeschen mi nister-president)9 Salazar. In de "wo ning van den premier voerden beide staatslieden vrij langdurige bespre kingen. 's Middags is graaf Jordana door den Portugeeschen president Car- mona ontvangen. Het onderhoud, dat graaf Jordana en SalazarOmet elkaar, gehad hebben, duurde ruim-drie uur. Alleen de particuliere secretaris van Salazar en de adjudant van Jordana waren daarbij aanwezig. In politieke kringen te Lissabon wordt er op gewezen, dat de ge meenschappelijke grondslag van de Spaansche- en Portugeesche buiten landsehe politiek de, bestrijding van het communisme is. Juist deze om standigheid, aldus zegt men, maakt een nauw contact tusschen beide landen bij alle besluiten op het ge bied der buitenlandsehe politiek mo gelijk. -Beide landen wenschen der. vrede in dit deel van Europa te be houden en elke poging tot aantasting hunner souvereiniteitsrechten in Europa zoowel als in Afrika te ver ijdelen. Ter eere van Jordana heeft de Pcrtugeesche president, Carmona. Zaterdagavond een maaltijd gegeven in het paleis van Belem. Carmona hield een toespraak, waarin hij zei- de, dat Jordana de vertegenwoordi ger is van een volk, dat den Portu- geez-en na aan het hart ligt. In de verwarring van dezen tijd is de vriendschap tusschen beide landen niet verminderd, zij heeft Tbist geleid tot de verwezenlijking van een peninsulaire politiek. Ijl zijn antwoord zeide Jordana, dat de broederlijke vriendschap nog wordt versterkt door de gemeen schappelijke taak,-opgelegd door de tegenwoordige omstandigheden en zoo noodzakelijk voor de volken, die een vernietiging van de Westersche cultuur willen verhinderen. De peninsulaire politiek steunt dus op een gemeenschappelijk besef van het belang van alle volken. Er wordt een Iberisch blok gevormd. Tijdens een maaltijd inC het historische paleis te Sinbra heb ben Jordana en Salazar rede voeringen gehouden, waarin voor de eerste maal tot uitdrukking kwam. dat Spanje en Portugal besloten hebben samen een Ibe risch blok te vormen. Dit blok heeft, naar minister Jordana verklaarde, tot taak de gemeen schappelijke belangen der beide Iberische volken op uniforme wijze te vertegenwoordigen en te verdedigen. Spanje en Portu- - gal zullen gemeenschappelijk strijden voor de idealen, waar voor de strijders in den Spaan- schen vrijheidsstrijd zich hebben gegeven. De anticommunistische Imuling der beide tanden was destijds tveaals titans dezelfde en binnen het Iberische Mok zal de jeugd der beide landen gelegenheid baar Rede van Salazar. Salazar heeft in zijn rede aan den maaltijd o.a. veklaard: Het bezoek van Jordana zal zeker van het gTOot- ste nut zijn. Een vast punt van Spaansche buitenlandsehe politiek is de duurzame vriendschap met Por tugal en de vorming van een penin- sulair blok van wederzijdsche vriendschap en "uitwendigen vrede geweest. Ook na het uitbreken van den oorlog beeft het schiereiland kalmte en goede verstandhouding bewaard. Het is geen egoïsme of on verschilligheid, dat het schiereiland verre van den oorlog is gebleven, doch slechts het bewust zijn van een hoogeren plicht, dien Salazar „be wustzijn det humaniteit" noemde. Zoo vêrv/ante volken als Spanje en Portugal moeten elkander steeds de hand 'reiken. Een goede verstand houding en samenwerking, die onaf hankelijkheid en bijzonderheden van elk volk onaangetast laten, zullen rijke voordeelen van materieelen aard en het bewustziin van het ver vullen van een besehavingstaak met zich brengen. 1 MUSSERT SPREEKT. in- het N.V. huis aan de Oude gracht te Utrecht is 'Zat. op plechti ge wijze het tweejarig bestaan van het Technisch Gilde herdacht. Na dat in de ochtenduren eenige sec tie-vergaderingen waren gehouden, kwamen om 3 uur in den middag eenige honderden tèchnici bijeen in de groote schouwburgzaal, wel ke voor deze gelegenheid feeste lijk was versierd. Met een krachtig „Hou Zee" werd Mussert bij zijn binnentreden begroet, waarna de secr.-penning- meester van het Technisch Gilde de heer J. M. Figee, een kort openingswoord sprak, In het bij zonder verwelkomde spr. den lei der van het Ned.' volk en majoor dr. Beek, den leider van de Tech nische Noodhulp. -Met de mede- deeling dat het Technisch Gilde was gegroeid tot een ledental van 1700 besloot spr. zijn kort inlei dend woord. De eerste spreker was H. J. Woudenberg, leider van het Ned. Arbeidsfront, die een uitvoerigen terugblik wierp op het verleden. Spr. zeide van plan te zijn in het N. A F. op te richten een afd. „a'lgemeene techniek". Uitvoerig stond spr. stil bij de begrippen „Be- trieb", „Betriebsführer" en „Ge- gschaft". Met een opwekking straks in de groote Europeesche ruimte mede te werken naar kracht en vermogen besloot spr. zijn woorden. Vervolgens sprak ir P. F. Hee- rema van de Ned. Oost Compagnie over: „De inzet van onze technici in het Oosten". Het woord was vervolgens aan den gildeleider dr. ir. W. A. Her- weyer. Het feit, aldus spr., dat de groei van wetenschap en techniek hier te lande door het oorlogsgebeuren in ernstige mate wordt belem merd, mag niet onderschat wor den. vooral, omdat bijblijven al leen immers nog niet voldoende is. Waar oude natuurlijke aanspra ken om aan den spits mee te mar- cheeren gehandhaafd blijven, is het een ieder dringen geboden zich tot het uiterste in te spannen. Den leden van het Teclyiische Gilde kan men moeilijk verwijten, zoo vervolgde spr. dat zij geen be grip voor de o.orlogsnoodzaak hebben. Ten bate van het Euro- peesch geheel aanvaarden zij de consequenties van de Europeesche solidariteit. Hoe krachtiger zij zich voor het winnen van dezen oorlog inspan nen des, te gunstiger zal de po sitie van ons volk. en daarmee de positie van onze industrie worden. Spreker weeg vervolgens op het belang, van een doelbewuste scho ling van de technici en achtte -het noodzakelijk, dat nauwkeurig wordt onderzocht 'over welke vak krachten Nederland eigenlijk be schikt, opdat deze vakkrachten zoo doeltreffend mogelijk kunnen wor den verdeeld en de menschen kunnen worden ingezet op plaat sen waar zij zich het beste kunnen ontplooien De Gildeledoiï vormen het deei van de Nederlandsc'ne technici, op wier schouders de verantwoording rust voor de instandhouding, en verbetering van Nederland's plaats op technisch gebied. Een taakver- deeling kon niet uitblijven, zoodat het gilde thans in de navolgende hoofdafdeelingen is onderverdeeld: 1. Algeeene techniek, werktuig bouw. technische economie. 2. Energie. 3. Mijnbouw. 4. Chemie. 5. Weg- en waterbouwkunde, wo ning- en stedenbouw. Nat. Socialisme zouden ziin ge weest, zou er eenvoudig geen Euro pa meer bestaan. Tegelijkertijd met Rusland is Amerika op het Euro peesche dak gevallen en zoo is voor Europa de strijd op leven en. dood ontstaan. Als Europa verliest, ziet het er voor ons, Nat. Socialis ten, slecht uit. Nederland geen vazalstaat, Wint Europa, zullen wij dan een overheerschend Duitschland krij gen met vazalstaten? Zoo vroeg Mussert zich af. Nee, laten wy deze gedachte eens en vooral 'uit roeien. Op 10 Dec. van dit jaar heeft Adolf Hitler tegen Mussert gezegd, dat dat van hem niet te verwachten is (langdurig applaus). Vertrouwen aan beide zijden zal er zijn en al zal het nieuwe Europa door Hitler en Mussolini worden ge leid, elk 'Europeech volk, dus ook Nederland, zal die plagts verkrijgen in de volkerengemeenschap, welke het krachtens zijn prestaties zal verdienen. Hierop gaf Mussert aan hoe thans reeds de continenten worden gevormd. Amerik-a, Japan met zijn Groot-Aziatische ruimte. Europa, Moet nu Nederland in dat nieuwe Europa zijn eigenaardigheden opge ven? Neen, want dat zou dwaasheid zijn, verarming beteekenen. Wat wij hebben te doen, is zoo sterk moge- hik te worden, om straks in.het nieuwe Europa zooveel mogelijk te geven. Zie vervolg pagina i. Èntot subsidie »au bet Rijk tal binnen kort worden aangevangen met de restauratiewerkzaamheden van den toten en de bouwvallen van het kasteel te Wijk bij Duurstede, waar door dit machtige historische bouw werk toot het nageslacht bewaard aal blijven l Sebtoper-Pax m „EEN VREESELIJK VERBITTERDE MOEDER. Hedenavond spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum 1 om 19.00 uur in /zijn politiek week- praatje over het onderwerp „Een vreeselijk verbitterde moeder". Nieuwe Hongaarsc]he postzegel». - De Hongaarsche posterijen zulle'n 1 Januari a.s. een nieuwe serie post zegels uitgeven. De zegels zullen af beeldingen bevatten van bekende - -Tsconli.jkheden uit de Hongaarsche geschiedenis en van Hongaarsche bouwwerken. Het lokkend avontuur. Vrouwe Fortuna wenkt. Sedert Augustus j.l. zijn thans van de uit 6 millioen loten bestaan de Winterhulploterij 1942 ongeveer 4 millioen loten verkocht. Dit betee- ken-t, dat elke maand ongeveer een serie van één millioen loten aan den man is gebracht en dat de resteeren- ae series, n.l. F. en C., in totaal 2 millioen loten tellende, in Februari verkocht zullen zijn. Totnogtoe is het, dank zij de groote medewerking van het lotenkoopend publiek, van een leien dakje gegaan. Om nu te voorkomen, dat in den wintertijd het koopend publiek bij de raderen van avontuur lang buiten moet staan, is men ertoe overgegaan, eenige rade ren van avontuur onder te brengen in winkelpanden. Dit is reeds het geval in Rotterdam en in Amster dam. In deze laatste 2 millioen loten zit nog een zeer groot aantal geld prijzen. Met nog niet uitbetaalde prijzen en premies waarvan de betreffende loten nog in den ver koop rijn valt er op ongeveer één millioen gulden aan loten nog meer dan een half millioen gulden aan prijzen en premies te winnen. Zon hééft' vrouwe Fortuna nog dezer da gen in Sappemeer den heer F. J. Ja ger, fabrikant, vriendelijk toege wenkt. Hij bleek den hoofdprijs van 5.000 van serie A. te hebben ge wonnen. Vermelden wij nog, dat binnen veertien dagen, dus begin Januari 1943, de trekking van Serie E., waar- '.ml'jjlf ie Maaatribht, in hst oce.n- Rede van Mussert. Met de opmerking, dat deze re volutie Ook „den ihgenieurs en technici niet onopgemerkt voorbij gaat, leidde Mussert zijn rede in. Jaren geleden in 1922 ongeveer, schreef spr. in het W. D. èen arti kel over de technici, gezien vanuit ingenieursstandpunt, waarin de aanklacht werd weerlegd, dat de ingenieur met'zijn techniek er toe zou bijdragen, dat heele volkeren zouden worden vernietigd. De in genieurs brengen de techniek om hoog, zoo betoogde spr.. de aan wending van die techniek is in de hand van anderen gelegen. De Európeesehe techniek staat nu, zoo vervólgde Mussert, in dienst van den oorlog )en dat is maar goed ook. want anders zou Rus land met zijn technische wals evenals destijds de Hunnen en de Turken dat deden, een aanslag op Europa plegen. 25 jaar lang heb ben zij in hun industrieën, achter hooge muren de grootste oorlogs machine gemaakt, welke Europa ooit te zien heeft gekregen. Rus land ziet Europa als een paradijs en terecht. De Volkbnb. was er om Europa verdeeld en dus zwak te houden en als er geen fascisme en Keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen. Het S.S.-Ersartzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen- S.S. en het legioen zich op onderstaan de data bij de genoemde adressen kun nen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op ge vestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid b'estaat, om dienst te nemen in een speciaal wacht- balaljon. De opleiding vindt in Neder land plaats, terwijl de inzet van dit ba taljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keuringen voor de Waffen- S.S, en het legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaan- sche-S.S. in Nederland willen toe treden. 4.1.43, 9.00 irur: Rotterdam, Deutsche Haus, Westzeedijk, 15.00 uur: Tilburg, Lange Schijstraat 66. 5.1.43, 9.00 uur: Roermond, N.S,D. A.P., Swalmerstraat 61. 15.00 uur: den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45. 6.1.43, 9.00 uur: Arnhem, Weverstr. 16b. 15.00 uur: Hengelo, Deutsche® Haus. 7.1.43, 9.00 uur:, Zwolle, hotel Peters, Markt, 15.00 uur: Assen, Friesland kazerne, vaart Zuidzijde. 8.1.43, 9:00 uur: Groningen, Concert huis, Poelestraat. 14.00 uur: Leeuwar- .den, huize Schaaf, Breedstraat. 9.f.43. 9.00 uur: Amsterdam school, Iepehweg 13. 10.1.43, 10.00 uur, Utrecht, Wehr- machtheim, Mariaplaats, 11.1.43, 10.00 uur: Amersfoort, Dienst gebouw, Leusderweg. 12.1.43, 10 uur: Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. VrijwiMigow, Mc inqgolijln. sportoa wondon

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 1