DAGBLAD VOOR Verbitterde gevechten aan het Oostfront. Strijd van man tegen man. Staatslieden keerden terug. De actie in Noord-Afrika. Aardbeving maakte duizenden slachtoffers. Kappersbedrijven fusschen Kerstmis en Nieuwjaar. De luisterbijdrage blijft f 12. Vergoeding huurwaarde van bij evacuatie verlaten woning. Tijdelijke opvoering van het minimum der kindertoelage voor ambtenaren. ZONOAGSDIENST BIJ DE SPOORWEGEN. Hoofdaldeeling „openbare lichamen" van net N.A.F. Keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen. Het bereiden van gerechten in de hooikist Loonbelasting van graliticaties bij Kerstmis of Nieuwjaar. BRANDSTICHTING IN N.S.B.-LOKAAL. HET KERSTFEEST VAN DE DE STEM DER S.S. Deze courant verschijnt dagelijks. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Tel. Administratie (abonn., advert.) 3320, Redactie 3330. WOENSDAG 23 DEC. 1942. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 144e Jaargang No. 301. 2 pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar. Prijs der gewone advertentiën in deze Editie 0.10 per m.M., minim. 14 m.M. 1.40, elke 3J/3 m.M. meel 0.35. Tarieven v. d. geheele oplage op aan vraag. Uitg. N.V. Boek- en Handels drukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar, postgiro 37060. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 22 Dec. - (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt Ibekend: Duitsche troepen wierpen aan het Terekfront den aanvallen- lenden vijand in een tegenaan val terug. lp Stalingrad trachtte de vijand, oyer de Wolga heen aanvallend, voet aan land te zetten. Hij werd in verbitterde gevechten van man tegen man afgeslagen. De afweerslag aan den mid- denloop van den Don duurt met onverminderde hevigheid voort. Duitsche divisies en gevechtsgroe pen boden hardnekkig verzet aan de voortdurendte vijandelijke aanvallen en brachten den bolsjewisten in samenwerking met de luchtmacht ware verliezen toe. Alleen in deii sector van twee Duitsche pantser corpsen werden in de afgeloopen tien dagen 404 bolsjewistische tanks vernietigd. Aan het overige front van den Don en in het gebied van Soesjinitsji vernielden Duitsche en Hongaarsche stormtroepen gevechtsstellingen en kazematten van den vijand en keer den met gevangenen en buit terug. Afzonderlijke vijandelijke aan vallen werden afgeslagen. Plaatselijke aanvallen van de Duitsche troepen in het gebied rondom Torcpez leidden tot aan zienlijke verbeteringen van onze stellingen. Bij een nachtelijken aanval op Benghazi werden haveninstallaties en ligplaatsen van schepen door bom men van zwaar kaliber getroffen. Op zee werd een torpedoboot be schadigd. In Tunesië en Algiers. Dj Tunesië werden aanvallen afgeslagen. Spoorweg- transporten en gemotoriseerde colon nes in Algerije en op Tunesisch ge bied werden met. bommen en boord- wapens bestookt. Gevechtsvliegtuigen vielen ten Oosten van Algiers een vijandelijk convooi aan en beschadigden drie groote koopvaardijschepen zwaar. Duitsche duikbooten brachten in het zeegebied van Oran van een convooi een transportschip van 12.000 brt. tot zinken en torpedeerden een groot passagiersschip. Britsche bommenwerpers vlogen in den nacht van 21 op 22 December iboven Zuid-Duitschland. Een gering aantal brand- en brisantbommen werd boveri het gebied van Müneher. neergeworpen. Hier werd o.a. een ziekenhuis getroffen. De bevolking leed verliezen. Nachtjagers en hlcht- döelartillerie schoten volgens de tot dusver ontvangen rapporten tien vliegtuigen neer. HEI COOK CCITCCHUNO M «O VIKOVEKCE GEBIED IN HET OOSTEN IS 18 MAAI ZOO GROOT AIS NEDERLAND Polygoon-Zeijlemaker-Pax m Wat zij bespraken. Graaf Ciano is in Rome terugge keerd, Laval in Vichy en graaf Jor- dana in Madrid. In Romeinsche politieke kringen wordt er op gewezen, dat over de besprekingen met Ciano en den chef van den Italiaansche generalen staf, die een militair karakter droegen, uiteraard geen mededeelingen kun nen verstrekt worden. Uit Berlijn Wordt door den diplo- matieken correspondent van het D. N.B. gemeld, dat de besprekingen in het hoofdkwartier nog steeds in het middelpunt der belangstelling van Berlijnsche politieke en diplomatieke kringen staan. Waar de vertegen woordigers der Spilmogendheden alle militaire en politieke vraag stukken behandeld hebben, conclu deert men tot een nog inniger sa menwerking. Men wijst daarbij op de gemeenschappelijke onwrikbare overtuiging, dat de Spilmogendhe den uiteindelijk de overwinning zul len behalen én dat het politieke en militaire initiatief nog steeds bij de Spil berust. Laval kwam via Parijs in Vichy terug en begaf zich terstond naar maarschalk Petain om rapport uit te brengen, waarna een minister raad werd gehouden. In Romeinsche kringen verklaart men, dat de tegenwoordigheid van Laval tegelijk met het bezoek van Ciano verband houdt met de poli tiek van samenwerking, welke men van Duitsche. en Fransche zijde sedert langen tijd nastreeft. Over het verloop dér besprekingen zijn geen nadere mededeelingen ver- strékt De diplomatieke correspondent van het D.N.B. meent dat Laval's be zoek ten doel had een duidelijk beeld te geven van de bedoelingen der Fransche regeering, waarbij o.a. gesproken is over alle vraagstukken van den Franschen herbouw en de Fransche betrekkingen met de Spil. Zoo heeft men de psychologische voorwaarden geschapen voor Laval's arbeid op het terrein van binnen- en buitenlandsche politiek. Men consta teert evenwel, dat grootendeels alles afhankelijk is van de besluiten der Fransche regeering of van Laval zelf. Britsche vliegtuigverliezen. - Nader is gebleken, dat in den nacht van 21 op 22 December bij den Brit- schen, zonder effect uitgevoerden aanval op München 12 vijandelijke toestellen zijn neergehaald. Alle Duitsche jagers keerden op him bases terug. Hiermède heeft de vijand alleen in het Westen in 36 uur tijds 32 vliegtuigen verloren, waaronder een groot aantal viermotorige bom menwerpers. Aan het Italiaansche legerbericht van 22 Dec, ontleenen wij het vol gende: Matige militaire bedrijvigheid in de Syrte. Meer. .geaccentueerde be drijvigheid in Tunesië, waar tijdens felle gevechten vijandtelijke aanval len werd afgeslagen. Afdeelingen van onze luchtmacht herhaalden haar hevige aanvallen pp de havens Bone en Philippeville. Italiaansche vliegtuigen met grooten actieradius vlogen naar Tripolis in Syrië en naar Beiroet, waar zij de petroleumraffi- naderijen en opslagplaatsen bombar deerden. In verband met de aardbevings ramp in het N. deel van Ar.atolië vreest men, dat duizenden men- schen, onder wie hooge bestuurs ambtenaren, om het leven gekomen zijn. In verschedene plaatsen van Midden-Anatolië heeft men even eens sterke aardschokken gevoeld, die echter geen groote schade aan richtten. De stad Erba, die het zwaarst is getroffen, is volgens berichten uit Ankara volkomen verwoest. Het aantal slachtoffers bedraagt over de 1000 dooden.In Nikea zijn 50 hui zen verwoest. In Almoest zijn 40 huizen ingestort. VERDUISTER GOED! ZON 23 Dec. onder: 16.31 24 Dec. op: 8.47 MAAN 23 Dec. op: 17.42 onder: 8.57 30 Dec. Laatste kwartier. Ter voorkoming van misverstand wordt erop gewezen, dat kappersbe drijven als „detaillisten" worden aangemerkt. Deze bedrijven zullen tusschen Kerstmis en Nieuwjaar dus geopend moeten zijn. De persdienst van de P.T.T. deelt mede, dat de luisterbijdrage voor het jaar 1943 ongewijzigd vast gesteld is op 12. Van de zijde van het dep. van binn. zaken, wordt de aandacht ge vestigd op een wijziging inzake ver goeding huurwaarde aan geëvacu eerd en, die hun woningen moeten verlaten. De oorspronkelijk getroffen rege ling hield in, dat deze vergoeding over een jaar berekend niet meer mocht bedragen dan viermaal het belastingvrije maximum genoemd in artikel 12 van. de wet op de perso- neele belasting 1898. Thans is deze beperkende bepa ling vervallen, zoodat voortaan steeds de volledige huurwaarde ver goed wordt. Deze nieuwe regeling wordt ge acht met ingang van 1 Dec. 1942 in werking te zijn getreden. Bij beschikking van den secr.-gen. van het dep. van binn. zaken en van den waarn. secr.-gen. van het dep. v. fin. is bepaald, dat, gerekend van 1 Nov. j.l. af, bij wijze van tijdelijken maatregel, het minimumbedrag der kindertoelage voor Rijksambtenaren ad 75 's .ïaars, 1.45 per week of 6.25 per maand, per kind, is opge voerd tot 150 's jaars, 2.90 per week of f 12.50 per maand, per kind. Aan de burgemeesters is verzocht een gelijke regeling voor het ge- meentepersoneel te treffen. Van 25 Dec. tot en met 2 Jan. Irf verband met de gelaste sluiting van zaken en bedrijven wordt de aandacht erop gevestigd, dat de loop der treinen op 28, 29, 30 en 31 Dec. en op 2 Jan. zal zijn als op Zon- en feestdagen. Kortelings heeft de leider van het N.A.F. een nieuwe hoofdafdeelina ingesteld, n.l. „openbare lichamen Dientengevolge is het bijdrage-ta- rief van het N.A.F. aangevuld met een regeling, welke van toepassing is op leden, welke in deze hoofdaf- deeling zijn opgenomen, n.l. de le den, die werkzaam zijn bij Rijks-, provinciale- en gemeentediensten, waterschappen, semi-publiekrechte- liike lichamen, spoor- en tramwe gén en wel met zoodanige dienst- overeenkomst, dat daardoor hun so ciale bescherming en verzorging ge waarborgd is. Deze leden zullen derhalve, be houdens in zeer bijzondere geval len, geen beroep kunnen doen op de ouderdoms- en invaliditeitsonder- steuning van het N.A.F. De bijdragen komen ongeveer overeen met die van de voormalige ambtenarenbonden. Verlaging der bijdragen voor kin deraftrek is op deze leden niet van toepassing. 1 onza vrijwilligers. Sport maakt een belangrijk deel uit van de opleiding Orbls-Holland-Pax m Het S.S.-Ersartzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen- S.S. en het legioen zich op onderstaan de data bij de genoemde adressen kun nen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op ge vestigd en wei speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wacht- batalion. De opleiding vindt in Neder land plaats, terwijl de inzet van dit ba taljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keuringen voor de Waffen- S.S. en het legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaan. sche-S.S, in Nederland willen toe treden. 4.1.43, 9.00 uur: Rotterdam, Deutsche Haus, Westzeedijk. 15.00 uur: Tilburg, Lange Schiistraat 66. 5.1.43, 9.00 uur: Roermond, N.S.D. A.P., Swalmerstraat 61. 15.00 uur: den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45. 6.1.43, 9.00 uur: Arnhem, Weverstr. 16b. 15.00 uur; Hengelo, DeutSch.es Haus. 7.1.43, 9.00 uur: Zwolle, hotel Peters, Markt. 15.00 uur: Assen, Friesland kazerne, vaart Zuidzijde. 8.1.43, 9.00 uur: Groningen, Concert huis, Poelestraat. 14.00 uur: Leeuwar den, huize Schaaf, Breedstraat. 9.1.43, 9.00 uur: Amsterdam school, Iepenweg 13. 10.1.43, 10.00 uur, Utrecht, Wehr machtheim, Mariaplaats. 11,1.43, 10.00 uur: Amersfoort, Dienst gebouw. Leusderweg. 12.1.43, 10 uur: Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Een middel ter bezuiniging van gas en electriciteit. De noodzakelijke bezuiniging op het verbruik van gas en electriciteit heeft de waardeermg van de huis vrouwen voor de hooikist doen stij gen. De besparing van brandstof, stroom of gas mag immers in het bij zonder een persoonlijk belang hee- ten, want wie zijn toegewezen rant soen electriciteit of gas overschrijdt, gaat onherroepelijk „op den bon" en zelfs afspijding van den toevoer hangt als een dreigend zwaard bo ven de hoofden dergenen, die niet naar goeden raad willen luisteren. Behalve het voordeel van de be sparing op brandstof, electriciteit of gas, biedt het gebruik van de hooi kist ook een geringere kans op het aanbranden van de spijzen, met als gevolg minder slijtage van pannen en besparing van afwaschmiddel en tijd. Vooral voor het gaarmaken van spijzen, die lang moeten koken bijv. voor het gaarmaken van peulvruch ten, is het gebruik van de hooikist aan te raden. De wnd. secr.-gen. van het dept. van fin. heeft goedgekeurd, dat de werk gever, indien zulks in het voordeel van den werknemer is, de terzake van zoo danige gratificatie in te houden loonbe lasting, in afwijking van artikel 10 van het besluit op de loonbelasting, berekent overeenkomstig de tabel voor week- loonen. In den nacht van 9 op 10 Mei van dit jaar werd brand gesticht in het wacht- gebouw van de N.S.B. aan de Burcht te Leiden. Nadat de brand was gebluscht, bleek dat verschillende goederen die aan de N. S. B. toebehoorden, gestolen waren. In verband met deze feiten hadden zich gistermorgen voor den Haagsehen vrederechter, mr. Sluyters, te verant woorden de 24-jarige G. P. N. P., de 19- jarlge Th. P. "W. en de 25-jarige J. D., allen afkomstig uit Leiden, en thans ge detineerd in het huis van bewaring. Verdachten bekenden. Zij hadden de feiten gepleegd omdat de winkel van de Ned. Unie door leden der N.S.B. zou zijn vernield, terwijl zij ook tijdens col portage door N. S. B.-ers lastig gevallen zouden zijn. De officier vorderde tegen elk van de verdachten twee jaar gevangenisstraf. De vrederechter veroordeelde P. en W. terzake brandstichting elk tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van preven tief, terwijl D. voor den diefstal tot een jaar met aftrek van preventief, veroor deeld werd. Medewerking voor de brand stichting. De 25-jarige J. H. R. uit Leiden, gede tineerd in het huis van bewaring, had voor de brandstichting in het lokaal der N. S. B. zijn medewerking verleend. Hij had later ook enkele voorwerpen als geschenk aangenomen. Verdachte bekende, men had hem ge zegd dat het te doen was om het kaart systeem uit het gebouw te halen. De officier vorderde een jaar gevan genisstraf met aftrek van preventief. De rechter veroordeelde overeenkomstig dezen eisch. ALG. LEDENVERGADERING OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ. Gisteravond werd in het gebouw der Leeszaal in de Langestraat een algemeene ledenvergadering gehou den van de Openbare Leeszaal en Boekerij te Alkmaar. De voorzitter, de heer Tj. N. Adema, zette in het kort de moeilijk heden uiteen, waarmede de Open bare Leeszaal in het afgeloopen jaar mede door de tijdsomstandig heden te kampen gehad heeft. Met- voldoening werd. o.a. gecon stateerd, dat in het personeeltekort thans voorzien is en dat de Leeszaal door de beschikbaarstelling van een daarmede in verbinding gebracht lokaal van het naastgelegen pand de voor de uitleening noodzakelijke uitbreiding had gekregen. Besloten werd diverse correspon dentschappen ondanks de finan- cieele en andere bezwaren niet op te heffen. In de kascommissie werden de heeren Louwaars en Schellinger ge kozen. De aftredende bestuursleden, de heeren H. Lind. H. Haijtema Pzn en G. A. M. Snijdërs, werden her kozen. Medegedeeld werd, dat door de betrokken instantie in Den Haag een verhooging der minimumcontributie van 2 tot 2.50 niet kon worden goedgekeurd. Aangezien de finan ciën der Leeszaal dringend verbete ring behoeven, werd de hoop uitge sproken, dat vele leden evenals het vorige jaar bereid zullen blij ken hun contributie vrijwillig met 0.50 te verhoogen. BOTERSMOKKELAARS IN DE VAL. De Economische Dienst van de Politie Alkmaar kwam één dezer dagen een smokkelhandel in boter op het spoor. Bij het onderzoek bleek, dat hierbii een viertal personen betrokken was. Tegen elk der personen zal proces-verbaal worden opgemaakt, zoowel terzake van overtreding der distributie-voorschriften, als der prijsvoorschriften. Een hoeveel heid boter kon worden achterhaald en in beslag genomen. Uit het onderzoek bleek voorts, dat één der botersmokke- laars zich tevens schuldig maakte in samenwerking met weer andere per sonen aan zwarten handel in vleeseh- waren, vet en sterke drank. Ook hier zullen tegen de betrokkenen de gebrui kelijke processen-verbaal worden opge maakt, terwijl een hoeveelheid vleesch- waren, vet en sterke drank, in beslag werd genomen. PRIJSOPDRIJVING. Konijnen blijken in de dagen voor Kerstmis een gewild artikel te zijn; de prijzen, die men er voor vraagt en be taalt zijn fantastisch. Tegen een hande laar in deze dieren, die ze verkocht voor den prijs van 24.per stuk, is proces verbaal opgemaakt. De in zijn bezit zijnde konijnen zijn iq beslag genomen. Tegen een tweeden handelaar in ko nijnen werd eveneens proces-verbaal op gemaakt terzake een overtreding der prijsvoorschriften. Ook hier werden de ahnwezige konijnen in beslag genomen. Een caféhouder hier ter stede ver kocht zijn sterken drank per glas tegen een veel te hoogen prijs. Proces-verbaal zal tegen hem worden opgemaakt. DE KALKOENENDIEF GEVAT. Dank zij he{ uitgebreide onderzoek van de Alkmaarsche recherche bevindt de brutale kalkoenendief, die sinds eeni- gen tijd het leven van het pluimvee in den Hout onveilig maakte, 'zich thans achter slot en grendel aan het Bureau van Politie, alhier. Het bleek te zijn de 35-jarige F. de V., die de ontvreemde dieren reeds alle verorberd had: ZWARE JONGENS GEPAKT. In een logement hier ter stede werden gisteravond twee Alkmaarsche „zware jongens" gearresteerd, die reeds gerui- men tijd voortvluchtig waren en in het Algemeen Politieblad gesignaleerd ston den, daar zij nog eenige maanden ge vangenisstraf te goed hadden. De oud ste van het tweetal werd eveneens ge zocht door de Duitsche politie. DE KERSTBOOMENMARKT. Hoewel voor de kerstboomen de kaarsen niet te krijgen zijn, blijkt op de Kerstboomenmarkt de vraag ;rooter dan ooit. Op de Steenen- _rug zijn de kooplieden weer aan wezig met een groote partij kerst boomen, hulst en kerstplantjes. De prijzen van de kerstboomen, die, vólgens voorschrift naar de lengte verkocht worden, zijn belangrijk hooger dan het vorig jaar. Een der kooplieden vertelde ons, dat een boompje van 1 meter lengte, dat het vorig jaar nog voor 1 verkocht werd, thans 2.80 moet gelden. ,Wij hebben er nog, dank zij den prijzencommissaris, nooit zooveel geld voor gemaakt, maar alles gaat bedenkt men, dat een denne- boompje jaren noodig heeft om 1 m lang té worden, dan kan men het echter zoo erg niet vinden, dat de kweekers thans wat meer geld in het laadje Inrijgen. Uit alles blijkt, dat het publiek in steeds grooter ge tale behoefte heeft in de woningen kerstversieringen aan te brengen om de overwinning op de duisternis te vieren. EEN HOOIKIST MAAKT UW SPIJZEN GAAR, MET MINDER GAS EN ELECTRICITEIT UW MAALTIJD KLAAR, In hotel Proot te Alkmaar kwamen gister een 200 landsvrouwen en genoo- digden ter viering van het eerste Kerst feest van den Landstand bijeen. De zaal was op beschaafde wijze met rood crêpe papier en dennengroen ver sierd. De prov. landsvrouwenleidster, mevr. D. de HaanBosker, sprak een speciaal welkomstwoord tot den boeren leider voor Noord- en Zuid-Holland, den leider van Volk en Bodem en mévr. v. d. Sluis. Wij landsvrouwen, aldus spr„ beschouwen onzen arbeid als datgene wat van zelfsprekend noodig isvoor gezond en zuiver voelend mensch. Hierop zong mevr. PijperBaas op de wijs van „Stille Nacht" een toepasselijk Kerstlied. Een woord van den boerenleider. Het woord was hierop aan den boeren leider, den heer J. Saai, die overtuigd was, dat voor ons land en Europa een nieuw Europa zal glooren. Een jaar van groote zorg, waaraan ook de lands vrouwen deel hebben gehad, ligt achter ons. Hard hebben wij, aldus spr„ moeten vechten tegen ongeloof en wanbeheer, doch het was ook een jaar van vreugde, aangezien ons volk, hoe meer hét in nood komt, des te meer elkander gaat begrijpen. Er is slechts een weg om uit het moeras te komen en die weg ligt in het oosten. Slechts in nauwe samen werking met de lotsverbondenen zullen wij herwinnen wat door verblinde voor mannen verloren ging. Nu de Landstand naast het voedsel- bureau de plaats gekregen heeft, die hem rechtens toekomt, spr, was daar van overtuigd, zal de Landstand ziel» in Noord-Holland beter kunnen ontplooien dat. tot nog toe het geval is geweest. Dit zal vooral het geval zijn nu Neder land een leider heeft gekregen die zijn geheele leven gevochten heeft tegen de baantjesjagerij. Zijn rede vervolgende betoogde spr., dat de Landstand voor 100 de Nat.- Socialistische beginselen onderschrijft. Wie meent, dat de Landstand een boe- renbondje zal blijven is abuis. Ik, zoo zeide spr., eisch niets dringends op, maar vraag aller medewerking in de voor Nederland veranderde situatie. De N. S. B. die reeds getoond heeft dit waardig te zijn, vraagt slechts de mede werking voor den uitbouw van het Ne- derlandsche volk. De bijloopers in den Nederlandschen Landstand mogen bij loopers blijven, mits ze geen tegenloo- pers worden. Spr. zal de rechten van den boer eerbiedigen en is zich bewust, dat de Landstand nimmer in amb' mag verstarren. Slechts de Lam zal de boeren den weg wijzen. Veel hebben wij reeds voor den boer kunnen doen, maar nog veel meer zullen wij kunnen doen. „Nederland zal Nederland blijven", met deze boodschap is de lei der der N. S. B.'thans de leider van het Nederlandsche volk, uit Berlijn ge komen. Men kan dus gerust zijn. Mus- sert leidt Nederland en zijn koers zal die van den Landstand zijn. Wij zullen dan zeker landen in een veilige haven. Iv'n woord van mevr. Bommezjj- Schaak. Mevr. BommezijSchaak, die hierna een kort woord sprak, stelde in haar betoog voorop, dat de volksgenooten niet-boeren, nimmer de moeilijkheden van den boer en den boerenarbeider zul len begrijpen. Ook spr. wees op de historische be- teekenls van den 13den December 1942 voor ons volk. De leider der N. S. B. is thans in de gelegenheid gesteld meer voor ons volk te doen. Tot de twijfe laars zeide spr.: „Doe onder alle om standigheden uw plicht als mensch". Aan den bezetter dankt de boer op het oogenblik een redelijk bestaan. De boe ren hebben nog veel te vragen, maar zij dienen dankbaar te zijn voor het geen reeds is gegeven. Die dankbaar heid, zoo eindigde spr., toone men door voor zijn evennaaste wat te doen. De maaltijd. Hierna begaf men zich aan een ge meenschappelijke maaltijd, die zich door een gezellige sfeer kenmerkte. Na den maaltijd werd nog het woord gevoerd door den heer Bakker, waarna Meraike en Maaike de aanwezigen kos telijk met voordrachten vermaakten. Onder leiding van Jac. Jansen voerde hierna een vrouwenkoor, onder muzi kale begeleiding een kerstcantate op. De kerstrede van de Provinciale Landsvrouwe. Hët hoogtepunt van den feestdag was wel de kerstrede van de landsvrouwen leidster, die in een bloemrijke taal van haar geloof in een betere wereld ge tuigde. Mevr. C. de Haan—Bosker, prov. land vrouwenleidster, hegon met op te mer ken, dat zeker nooit Kerstfeest is ge vierd onder zulke moeilijke omstandig heden als die van deze dagen en ging dan in gedachten naar de jonge mannen, die aan hel oostelijk front vechten tegen de bolsjewieken, die iedere beschaving hadden willen vernielen. In het eigen land bracht het thans bijna geëindigde jaar veel haat, twee dracht en wantrouwen, maar laten wij vrouwen niet toegeven aan die gevoe lens. Wij moeten het hart doen spreken en ons afvragen waartoe die haat en tweedracht dienen. Immers nergens toe! Als we alles nuchter bekijken, zullen we tot de conclusie komen, dat we elkaar noodig hebben en alleen door samen werking tot een betere toekomst kun nen komen. Het Kerstfeest, dat ons voert van het donker naar het licht, doet ons ook den cirkelgang tusschen korte en lange dagen weer zien. Wij voelen opnieuw onze ver bondenheid met den bodem en ons ver leden en onze afhankelijkheid van den Schepper en Zijn bestel. We willen ant- wóord op de vraag: „Waarom deze ver wording in onzen tijd?" En dat is dit: „Voor deRmeesten was het leven een jacht naar. goud en zij verstikten daar bij in egoïsme en hebzucht, wat oorzaak was van den haat en de vijandschap tus schen de volken, van klassenwaan en standenwaanzin, waardoor alle betere gevoelens werden onderdrukt. Pas wan neer de mensch geheel zichzelf is, na dert hij het volmaakte. Aan ons is de taak om andere vrouwen door liefde voor ons te winnen. Bij het zien van moeilijkheden moeten wij rustig blijven om ze te kunnen overwinnen. En dat zullen we kunnen alleen in groote ver bondenheid, die sterker moet worden naarmate er méér is, dat tegenwerkt. Dan zullen wij tot de overtuiging komen, dat het menschelijk geluk niet van het materialisme afhankelijk is. Wij zullen voor ons geluk vechten, dat ook 'het, ge luk is van onze kinderen. Wij moeten begrijpen wat het is als reine kinder stemmen zingen: „Vrede op aarde". Dan zal langzaam-aan in ons het besef ont waken, dat dit het begin is van het nieuwe en dat de boodschap van liefde eindelijk begrepen zal worden. Wij zul len uit de duisternis treden in het licht, anders had immers Kerstfeest geen zin en beteekenis voor ons. Spr. besloot haa- aandachtig beluiste rende causerie met een declamatie van het gedicht Winterwende. De sluiting. De boerenleider Jan Saai sprak een kort slotwoord, waarin hij constateerde, dat deze dag een goede is geweest voor de Noord-Hollandsche landvrouwen en voor den Landstand in het algemeen. Hij hoopte dat het gesprokenen ter harte zal worden genomen, dan zal het vol gende jaar zeker beter zijn. EEN KERSTVERRASSING VOOR VELE ALKMAARDERS. Winterhulp Nederland verheugt zich, dat zij juist in dezen tijd, nu de Kerstviering voor de deur staat, in staat is ook -die gezinnen, waar deze tijd van het jaar in den regel zeer groote, ja, zelfs onoverkome lijke moeilijkheden met zich mee brengt, te helpen. „Voor het volk, door het volk is het devies waaronder Winterhulp ook in Alkmaar zich wel inzetten, teneinde overal, waar zulks in onze volksgemeenschap noodig is, te hel pen, niet uit .medelijden maar uit plichtsbesef. Zij wil bewerkstelligen, dat ieder lid van onze Volksgemeenschap zich ook inderdaad in deze Gemeen schap geborgen weet. Zij Wil berei ken, dat wij elkaar als wezenlijke kameraden helpen, zonder onder scheid in rang, stond, of overtuiging, z ij wil niet praten, maar d o e n en zij heeft de overtuiging en het vertrouwen, dat tenslotte ons geheele volk door deze daad zal inzien, dat de Winterhulp Neder land zich een doel, een groot Neder- landsch belang, voor oogen heeft ge steld, dat waard is om er met vol- iedigen inzet naar te streven en zij verwacht, dat bij elk waarachtig Ne derlander dit besef zal doordringen tot heil van onze geheele Volksge meenschap en tot zegen van ons Volk. In Alkmaar werd als Kerstgave ongeveer f 7500 uitgegeven. Aan U de taak om te zorgen, dat de eerst volgende uitkeering nóg grooter zal kunnen zijn. Breng uw offer in de bekende roode bussen en koop de speldjes die U deze dagen aan huis en op straat aangeboden worden. ALS DE BAROMETER DAALT, DAN STIJGT UW OFFERVAAR DIGHEID! - HOOFDPRIJZEN STAATS LOTERIJ. 25000' 2162 5000 9491 1000 4549 10693 15115 16389 21648 400 12543 200 5348 21183 100 2612 4193 4207 8534 8971 12216 12350 14536 17762 Luistert op Zondag 27 Dec. van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I op golflengte 415 meter naar de stem der SS. Onderwerp: „SS-gedaohten bij Zonnewende"» HEILOO. Vergadering Ned. Arbeidsfront. - In de Dinsdagavond in de Rustende Jager gehouden vergadering van het N.A.F. heeft de leider van de afd. Alkmaar, de heer Bakker, aan te Heiloo wonende leden en belang stellenden uiteengezet wat het doel en streven van het Ned. Arbeids front is. Na opening door den org.- leider, den heer Beumer, nam de beer Bakker het woord en wees vooral op de vele goede dingen die den laatsten tijd mede door het N.V.V., dat eenige maanden geleden plaats heeft gemaakt voor het N.A. F„ zijn gedaan. Het N.A.F., dat door velen nog gezien wordt als een „N.S.B.-relletje", is niets anders dan een groote vakorganisatie die met politiek niets heeft te maken. Het staat geheel los van de N.S.B. en telt vele leden die in geen enkel verband met deze Beweging staan. Spr. wees in dit verband naar Duitschland, waar het vóór 1933 op het gebied van vakorganisaties een chaos was. Ook daar speelde, even als dit in Nederland het geval was, het geld een groote rol. Nu echter heeft de arbeid iets te vertellen. Uitvoerig stond de heer Bakker stil bij de vorming van bedrijven, waar in de arbeider die als sociale voor man wordt aangewezen, een belang rijke functie vervult ten. dienste van de gemeenschap. Het organisatie plan werd toegelicht door den heer Beumer, waardoor de aanwezigen een zeer duidelijk beeld kregen hoe een bedrijf er eigenlijk uit moet zien, terwijl men eveneens een in druk kreeg van de werkwijze bii het N.A.F. Na de pauze werden verschillende vragen door den heer Bakker naar genoegen beantwoord. Getracht zal worden uit de Heilooër leden een bestuur te vormen; hiervoor was wel animo. CASTRICUM. „Bloembollencultuur" in vergadering bijeen. - In de zaal van café W. Th. Beentjes heeft de afd. Castricum van Bloembollencultuur gisteravond een goed bezochte jaarvergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer Corn. Res. Door den penningmeester werd verslag uitgebracht over de finan- cieele gegevens. Uit een eij ander kwam vast te staan dat een batig saldo van 30 aanwezig was. Tot afgevaardigde voor de te houden alg. vergadering te Haarlem pp 28 December a.s. werd be noemd de heer Gom. Glorie Wzn. Be sprekingen werden gevoerd betreffende de aflevering der wortelen, daar de sor teering veel te wensehen overlaat. Ook werd naar voren gebracht een verzoek tot den distributiedienst te richten be treffende toeslagkaarten yöPÏ gwaren beid fa jast bedrijf,

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 1