Admiraal Darlan vermoord. Sovjet-troepen in Don-bocht teruggeworpen DAGBLAD VOOR Militaire operaties gedurende de Kerstdagen NATUUR EN TECHNIEK. GEEN GROOTE VERANDERINGEN. Kerstboodschap van Göbbels. Departement van sociale zaken verplaatst. Generaal Giraud opvolger. Moordenaar terechtgesteld. De slachtoffers der aardbeving in Turkije. Aardbeving in Columbia. Gevangenen en buit in Tunesië. Keuringen voor de Van alle fronten. J Waffen-SS en het Legioen. Engelsch-Amerikaansch convooi aangevallen. De sluiting der Café's op Oudejaarsavond. Kerstrede van den Paus. Opwekking tot socialen wederopbouw. Wederom rundvet op den boterbon. Textielpunten blijven nog geldig. Slachtoffers van de duisternis. De teruggevonden Rembrandt. Deze courant verschijnt dagelijks. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Tel. Administratie (abonn., advert.) 3320, Redactie 3330. MAANDAG 28 DEC. 1942. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 144e Jaargang No. 303. 4 pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar. Prjjs der gewone advertentlën In deze Editie 0.10 per m.M., minim. 14' m.M. 1.40, eike 31/, m.M. meer 0.35. Tarieven v. d. geheele oplage op aan vraag. Uitg. N.V. Boek- en Handels drukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar, postgiro 37060. Naar uit Algiers gemeld wordt, is admiraal Darlan Donderdag» middag vermoord. De dader is een ongeveer 20-jarige man, om trent wiens nationaliteit van overheidswege nog niets bekend i£ gemaakt, van wien men ech ter algemeen vermoedt, dat hij een Franschmrn is. Reeds thans staat ondubbelzinnig vast, dat de dader in contact stond met Engelsche instanties. De aanslag werd uitgevoerd kort nadat Darlan de bureaulokalen van het hooge commissariaat te Algiers was binnengegaan. De moordenaar, die in de wachtkamer van Darlan op den admiraal had gewacht, loste drie revolverschoten, die Darlan in het hoofd en in de borst troffen. Op toesnellende ambtenaren, die tracht ten hem te overweldigen, loste hij eveneens 'schoten^ waarbij hij een ambtenaar door een schot in het joeen verwondde. Ir Algiers is bekend geworden, dat Darlan, voor hij het bewustzijn verloor, hetgeen reeds na enkele minuten het geval was, tegen een ambtenaar, die eerst trachtte hem op een stoel neer te leggen, zeide: „Ik kan niet meer geholpen worden, jEngeland heeft zijn doel bereikt. Darlan overleed op weg naar het ziekenhuis. I Gemeld wordt, dat Darlan reeds eenige dagen geleden den Amen- kaanschen generaal Eisenhower om bescherming gevraagd had, zoo dat hij zich waarschijnlijk reeds eenigeri tijd bedreigd gevoelde. Te vens zou hij zych in dezen zin geuit hebben, dat hij niet lang meer op zijn post zou blijven. De moordenaar is volgens Reuter reeds Vrijdagavond door een Fran- schen krijgsraad' ter dood veroor deeld en Zaterdagochtend terecht gesteld nadat hij een volledige be kentenis had afgelegd. Zijn naam wordt uit militaire overwegingen geheim gehouden. In officieele kringen te Vichy wijst men er op, dat generaal Eisen hower de verspreiding van het be richt tien uur lang heeft tegenge houden en dat men den naam van den moordenaar geheim houdt, wat men zeker niet zou doen wanneer het hier een regeeringsgetrouw Franschman of een onderdaan der Spilmogendheden betrof. Nu wijst het zwijgen er op, dat publicatie van den naam van den dader nadeel voor de Angejsaksers met zich zou brengen. Giraud opvolger van Darlan. Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, heeft de „Raad van het Fran- sche Rrfk" eenstemmig Giraud tot opvolger van-, Darlan gekozen. Beze zal dus de functie van Hoogen Com missaris in N.-Afrika bekleeden. Een waarschuwing. De diplomatieke correspondent van Reuter heeft verklaard, dat het lot van Darlan een waarschuwing is voor alle verraders die getracht hebben met Duitschland samen te werken. Zijn dood zal de weder opbouw der Fransche strijdkrachten in N.-Afrika vergemakkelijken en een einde maken aan de vrees voor verraad, die aanwezig was zoolang Darlan in functie bleef. Deze moord, aldus werd verklaard, zal nergens groote teleurstelling wekken. Later werd dit commentaar weer inge trokken. Opinie van De Brinon. Voor zijn vertrek uit Parijs heeft ambassadeur De Brinon verklaard, dat Darlan, handelend uit politieke eerzucht, zich in Amerikaanschen dienst had gesteld. Evenwel zijn de Amerikanen en EngelSchen in Afrika gevaarlijke rivalen. De Angel saksische propaganda zal wel eens gezind verklaren, dat de moorde naar onder druk van Vichy of van den Spil heeft gehandeld. Er is al veel verklaard doordat de naam van den moordenaar niet bekend wordt gemaakt en deze zoo snel te rechtgesteld is. Indruk in Amerika. Roosevelt ontving het bericht» en kele uren na zijn kerstboodschap die hij per radio had uitgezonden en het heeft daar de geheele kerst stemming bedorven. Volgens het''be richt van een persbureau uit New York gelooven velen, dat de Ame rikaansche politiek, welke ten doel heteft de Fransche koloniën stuk voor stuk op te slokken, door den dood van Darlan wordt bemoeilijkt. In Washington schijnt men juist de laatste dagen over de samenwer king met Darlan bijzonder tevreden te zijn geweest. De begrafenis van Darlan. De begrafenisplechtigheden voor Darlan zijn, naar United Press meld, Zondag in de kathedraal van Algiers gehouden. Behalve mevrouw Darlan en Fransche generaals waren de ^geallieerde bevelhebbers Eisen hower, Cunningham en Clark aan wezig. Omtrent het aantal slachtoffers der aardbeving in het gebied van Erba, Tokat en Niksa worden thans nieuwe cijfers genoemd. De verliezen aan menschenlevens zou den niet zoo hoog zijn als aanvan kelijk was aangenomen. In Erba b.v. zijn thans 418 dooden en 484 ge wonden, in Niksa 53 dooden en 120 gewonden. In Erba zijn 2155 huizen volkomen en 1654 gedeeltelijk ver woest, te Niksa resp. 410 en '450. De bewoners der geteisterde plaatsen zijn voorloopig in barakken en ten ten ondergebracht. De telefoon- en telegraaflijnen konden reeds weer hersteld worden. De hulporganisa ties reikten warm eten en andere benoodigdheden uit. Volgens een bericht uit Cartagena in Columbia heeft een aardbeving in de buurt van Chinu in de provin cie Bolivar aanzienlijke schade ver oorzaakt. Te Chinu zelf werden een kerk en verscheidene andere gebou wen totaal verwoest. In de haven gingen enkele kleinere schepen on der. Het aantal dooden bedraagt 'vol gens de eerste rapporten 10, velen werden gewond. Het wegleiden der eerste Amerikaansche gevangenen In Tunis wordt door nieuwsgierige inwoners gadegeslagen PK Bröckner-DV-R-P m HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 27 Dec. - Het opperbevel der weermacht deelt mede: - In het gebied van den Terek wa ren de Sovjet-aanvallen zwakker dan de voorgaande dagen. Gereed staande vijandelijke troepen werden verstrooid, ten deele reeds door ar tillerievuur. Vijandelijke aanvallen tusschen Wol-ga en Don en in het gebied van Stalingrad werden afgeweerd. In de groote bocht van den Don hebben infanterie- en ge pantserde afdeelingen in voort schrijdenden tegenaanval de bolsjewisten verder naar het Noordeii teruggeworpen en een aantal plaatsen genomen. Een vrij sterke vijandelijke groep, voorzien van pantserwagens, werd ingesloten. Duitsche, Italiaansche en Roe- meensche luchtstrijdkrachten grepen op de belangrijkste punten op doel treffende wijze in de gevechten op den beganen grond in. In den eentralen en den Noorde lijken sector mislukten plaatselijke aanvallen en ondernemingen der bolsjewisten. Overdag en des nachts werden ^gereedstaande vijandelijke troepen en spoorwegdoelen door de Duitsche gevechtsvliegtuigen aange vallen. Bij de voortdurende zware gevechten om het steunpunt Welikije Bij onze vrijwilligers, stelling onder vuur - De nemen een bolsjewistische SS PK Kraus-0 H-P m Aan het Oostfront. fin het gebied van de Terek en in de Kaïmukkensteppe ziin tijdens de Kerst dagen herhaaldelijk vijandelijke aan vallen afgeslagen en zijn de Sovjets door tegenaanvallen belangrijke ver liezen toegebracht, waarbij o. a. e®n formatie cavalerie in de pan gehakt werd. Vooral ten N. van de Terek le den de Sovjets bloedige verliezen. Tusschen Wolga en Don werd suc cesvol aangevallen en stortten tegen aanvallen van de Sovjets ineen. In ver bitterde gevechten werden gemotori seerde en pantsertroepen van de Sov jets verslagen, welke trachtten door bressen in het nieuwe Duitsche front te dringen. Er werd melding gemaakt van wisselvallige gevechten. Later werd gemeld dat tusschen Wolga en Don in het Dongebied de voortdurende Sovjet-aanvallen bezweken óp den Duitschen tegenstand. De Sovjets wer den op verscheidene plaatsen terugge slagen. Hongaarsche troepen vernietig den vele gevechtsstellingen ten O. 'van den Don. Wat den eentralen frontsector be treft wordt melding gemaakt van ge vechten van plaatselijken aard. Van Duitsche zijde leden de Sovjets zware verliezen ten N.W. van Woronesi en ten W. van Kalpnga. Vele gevangenen werden in den middensector gemaakt. Aanvallen werden afgeslagen bij het steunpunt Welikije Loeki. Eveneens werden Sovjet-aanvallen afgeslagen bij het Ilmenmeer, waarbij de Sovjets zwa re verliezen leden. Op het Visschers- eiland en het stationsTemplacement van Kandalaksje werden Sovjet-batterijen vernield evenals aan den Wolchow en bij Leninirad. In Tunesie en Libye. In it en Lvbië werden vijandelijke poSin- om verloren terrein te herwinnen verijdeld. Nieuwe vijandelijke aanval len in Tunis werden afgeslagen en vele Amerikanen gevangen gemaakt. In Tunis werden door de Spiltroepen fel omstreden stellingen ingenomen en vijandelijke aanvallen afgeslagen. Melding wordt gemaakt van bom bardementen op de havenwerken van Benghasi en een vliegveld in het kust gebied van Libve. alsmede van de ha veninstallaties van Algiers en vliegvel den in Algerië. Uit de Svrte werd alleen bedrijvig heid van patrouilles gemeld. De bekende militaire criticus van de Times Cyril Falls schrijft in het Engelsche weekblad Illustrated Lon don News: Ten aanzien van de door het geallieerde hoofdkwartier gepu bliceerde berichten, volgens welke men de vijandelijke tegenaanvallen afgeslagen zou hebben, constateer ik, dat deze berichten in drieërlei op zichten onjuist zijn. Ten eerste is het niet juist, dat de aanvallen zijn afge slagen, ten tweede hebben de geal lieerden zware verhezen geleden en ten derde hebben zij hun linies moe ten verplaatsen. Volgens alles wat •men hoort en leest schijnen de geal lieerde operaties geenszins zoo vol gens de plannen verloopen te zijn als men gaarne zou willen aannemen. Britsche vliegtuigen boven Duitschland. Zwakke Britsche vliegtuigformaties bombardeerden eenige plaatsen in de W. bezette gebieden en wierpen bom men op W. Duitschland. Bii deze vluch ten alsmede boven het kanaal en aan de Nederlandsche kust werden 8 Brit sche vliegtuigen neergeschoten. Het eil^pd Lampeöusa en de omge ving van Napels werden door de Anglo- Amerikanen gelymbardeerd. Er vielen geen slachtoffers. Het S.S.-Ersartzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen- S.S. en het legioen zich op onderstaan de data bii de genoemde adressen kun nen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op ge vestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wacht- batalion. De opleiding vindt in Neder land plaats, terwijl de inzet van dit ba- talion ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keuringen voor de Waffen- S.S. en het legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaan- sche-S.S. in Nederland willen toe treden. 4.1.43, 9.00 uur: Rotterdam, Deutsche Haus, Westzeediik, 15.00 uur: Tilburg, Lange Schijstraat 66. 5.1.43, 9.00 uur: Roermond, N.S.D. A.P., Swalmerstraat 61. 15.00 uur: den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45. 6.1.43, 9.00 uur: Arnhem, Weverstr. 16b. 15.00 uur: Hengelo, Dèutsches Haus. 7.1.43. 9.00 uur: Zwolle, hotel Peters, Markt* 15.00 uur: Assen, Friesland- kazerne, vaart Zuidzijde. 8.1.43, 9.00 uur: Groningen, Concert huis, Poelestraat. 14.00 uur: Leeuwar den, huize Scl^gaf, Breedstraat. 9.1.43, 9.00 uur: Amsterdam school, Iepenweg 13.' 10.1.43, 10.00 uur. Utrecht, Wehr- machtheim, Mariaplaats. 11.1.43, 10.00 uur: Amersfoort, Dienst gebouw, Leusderweg, 12.1.43, 10 uur: Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhoutscheweg, VERDUISTER GOED! ZON 23 Dec. onder: 16.34 29 Dec. op: 8.49 28 Dec. op: 22.42 ondh»: 11.48 30 Dec. Laatste kwartier. MAAN Loeki leed de vijand gisteren door de hardnekkige Duitsche verdediging ongewoon zware verliezen. In Lap land werden de spoorwegemplace menten van Kandalaksja in scheer- vlucht aangevallen, waarbij groote verwoestingen werden aangericht. InTunesië consolideerden de Duitsch-Italiaansche troepen de ver overde stellingen en maakten bij ge slaagde stormtroepacties gevangenen en buit. Bij luchtgevechten aan het Tunesische front en bij 'zware aan vallen van afdeelingen Duitsche vliegtuigen op vliegvelden in Alge rije werden op 26 December 17 vijandelijke vliegtuigen, waaronder een aantal zware bommenwerpers, vernield. Bovendien verloor de vijand 5 vliegtuigen bij luehtaan- 'i Bizerta en Tunis. Bij een» nachtelijken aanval van een afdeeling gevechtsvliegere op de Algerijnsche kust kreeg een groot vijandelijk transportschip zwa're treffers. Aan het Italiaansche legerbericht van Zondag ontleenen wij het vol gende: In Tunesië hebben de spiltroepen de bezetting der stellingen, welke de voorgaande dagen veroverd waren, geconsolideerd. In een doeltreffende nachtelijke actie werd de haven van Bone aangevallen. Voor de kust van Fransch Noord- Afrika is een Engelsch-Amerikaansch convooi door onze torpedovliegtuigen aangevallen. Twee schepen werden tot zinken gébracht. De vijand heeft Tunis en Bizerta gebombardeerd zonder belangrijke schade aan te richten. Evenals andere jaren heeft ook ditmaal minister dr. Göbbels zijn traditioneele Kerstboodschap tot het Duitsche volk gericht. Ter inleiding schriift hij, dat de Duitsche soldaat nog nooit met Kerstmis zoover van zijn vaderland is geweest als dt jaar. De oorlog, aldus de minister, is een hardvochtige aangelegenheid. Als plichten der natie roepen, moet men btjkken, hoe moeilijk dat ook menigmaal moge vallen. Na den soldaten dank te hebben gebracht, die door het veldheersta lent van den Rijkskanselier hun successen konden behalen, herdejikt dr. Göbbell degenen, die hun leven op'het veld van eer hebben gelaten en de levenden voortdurend aan sporen hun plicht te doen. De minister verklaart met klem, dat het vaderland- het front nooit in den steek zal laten. Men heeft ons tot dezen oorlog genoopt. Wij zullen hem met de kracht van de geheele natie tot het zegevierende einde doorstaan. Dit groote offer van ons volk wordt niet tevergeefs gebracht en het is eerst ten einde, als wij het doel hebben bereikt. Dr. Göbbels bracht daarop aan alle Duitschers op de geheele we reld de groeten en dank van den Führer over die Duitschland door strijd en arbeid tot de overwinning zal brengen. Verslag van admiraal Sjimada - De Japansche minister van marine, admiraal Sjimada, heeft in den Jap. Rijksdag rapport uitgebracht en aan het einde daarvan een overzicht ge geven van de wederzijdsche verlie zen. De commissaris-generaal ^oor de vei ligheid en Höhere SS und Polizei- führer maakt bekend: Ter voorkoming van straffen wordt erop gewezen, dat ook op den Oudejaarsavond 1942/'43 het op 23 uur vastgestelde sluitingsuur der café's gehandhaafd moet blijven. Ook dien avond moet aan het slui tingsuur streng de hand gehouden, worden. Bij deze gelegenheid wordt ge constateerd, dat de naleving van het op 23 uur vastgestelde sluitingsuur (par. der verordening no. 188/1940 en par. 55 alinea 1 no. 3 der veror dening no. 138/1941) vaak ernstig te wenschen overlaat. De politie heeft tot taak, op dergelijke overtredin gen nadrukkelijk te letten en ervoor te zorgen, dat de overtreders ge straft en de voorts nog vereischte maatregelen tegen de eigenaren van het betrokken bedrijf worden geno men. De commissaris-generaal voor de vefflAöTdtp Höhere S.S. und wd RAUTER. S.S. Gruppenführer en luite nant-generaal der politie. De Paus heeft op Kerstochtend het heilig college van kardinalen en Romeinsche prelaten ontvangen. Hij hield daarbij een toespraak waarin hij wees op het contact tusschen de tijding van God uit de grot van Bethlehem en den thans heerschen- den toestand en legde den nadruk op de noodzakelijkheid van wereld hervorming, welke op geen anderen grondslag mag berusten dan de waarheid en het is juist de kerk die haar activiteit ontplooit op den weg van de waarheid en de deugd. De Paus gaf ten slotte alle aanwezigen zijn zegen. Boodschap tot de wereld. In een. radiorede besprak de Paus de inwendige sociale orde van den staat. Sociale vrede in alle staten leidt tot beter onderling begrip en eischt orde en rust. De sociale orde moet gegrondvest zijn op de ethiek, niet op zuiver economische overwe gingen of politiek. De werknemer heeft recht op zijn aandeel in de aardsche goederen -en op particulier eigendom en mag niet tot economische slavernij worden gebracht. De Paus spoorde aan tot een kruis tocht voor den socialen wederop bouw welke streeft naar de verwer ving van het geestelijke ledige land op het gebied der organisatie van de maatschappelijke samenleving. De eerste stappen op dezen langen weg zijn bijzonder moeilijk. De Paus noemde het bereiken van de volgende punten de eerste vijf mijlpalen op dezen weg: 1. Handha ving van de menschelijke waardig heid. bescherming van de menschen tegen uitbuiting, bescherming van de rechten der persoonlijkheid in gezins- zoowel als godsdienstig le ven. 2. Afwijzing van het materia lisme in al zijn gedaanten. 3. Herstel van den arbeid in de eigen waardig heid. 4. Waarborging van rechtsze kerheid, bescherming van het recht. 5. Christelijke staatsopvatting, we derzijdsche achting in de maat schappelijke samenleving met als grondstelling: dienen is het hoogste. Van 4 Januari af te Amsterdam gevestigd. In verband met de distributie van het dep. van Soc. Zaken in Amster dam zal de correspondentie voor het geheele departement van 4 Jan. a.s. af gericht moeten worden aan het dep. van Soc. Zaken, Scheepvaart huis, Prins Hendrikkade 108, Am sterdam-C. Iri de dagen tusschen Kerstmis en Nieuwjaar gelieve men correspon dentie en telefoongesprekken, met het tegenwoordige hoofdgebouw van het departement Raamweg 90 te 's- Gravenhage, binnen zoo eng moge lijke grenzen té beperken. VAKONTWIKKELING EN SOCIALE JEUGDZORG. Met ingang van 1 Jan. 1943 gaat de afdeeling Vakontwikkeling en Sociale Jeugdzorg, thans ressortee- rend onder den Rijksdienst voor de Werkverruiming, over naar het Rijksarbeidsbureau. NIEUWJAAR EN DE WERK VERRUIMING. De centr. persdienst van het N.A. F. meldt: Vernomen wordt, dat de werkverruimingsarbeiders, die niet oer trein vervoerd worden en die'dus in de a.s.'.weken zullen doorwerken, op 31 Dec. a-.s. het werk zullen mo gen beëindigen na de middagschaft. Aan de betrokkenen zal wegens loon derving een vergoeding voor geoor loofd verzuim worde.i uitgekeerd. Op Zaterdag 2 Jan. 1943 zal echter nor maal moeten worden gewerkt. SCHAPENWOLARTIKELEN IN BESLAG GENOMEN. Voor ongeveer 200.000 gld. in den zwarten handel gebracht. Donderdagmiddag heeft de ge meentepolitie te Laren de hand weten te leggen op een partij van 4000 uit schapenwol .gebreide slip overs, die in den zwarten handel waren'gebracht. De waarde van de partij was pl.m. f 100.000. De slip overs waren verstopt in een dennen boschje aan de St. Jansstraat. Zeven personen, die hierbij de wacht hiel den, werden gearresteerd. Verder hebbeh ambtenaren van den C.C.D. bij -.zekeren L. W. een partij ruwe wol, eveneens ter waar de van 100.000. in beslag genomen. Op de bonnen „Boter 04" van de bonkaart voor voedingsmiddelen, welke geldig zullen zijn gedurende het tijdvak van Zaterdag 23 Jan. 1943 tot en met Woensdag 3 Febr. 1943 zal desgewenscht rundvet ver krijgbaar zijn. Per tweetal bonnen zal men 200 fram rundvet kunnen betrekken, ij, die rundvet wenschen te ont vangen, dienen de genoemde bonnen bij hun slager in te leveren, desge wenscht tegen ontvangstbewijs, in het tijdvak van Woensdag 30 Dec. 1942 tot en met Zaterdag 2 Jan. 1943. Zij, die gedurende genoemd tijdvak bon 04 niet bij him slager hebben in geleverd, kunnen daarop geen rund vet betrekken, doch uitsluitend de artikelen, ter verkrijging waarvan deze bon nader zal worden aange wezen. Uiteraard mag eerst op 23 Jan. 1943 een begin worden gemaakt met de aflevering van het rundvet. Van bevoegde zijde wordt er de aandacht op gevestigd, dat alle thans geldige textielpunten en bonnen (dus ook kousenbonnen), na 1 Januari 1943 tot nader te bepalen datum gel dig blijven. Vervólg distributienieuws pagina 2. Echtpaar te water geraakt. Vrouw verdronken. Op den eersten Kerstdag is te Breda het bejaarde echtpaar Bos, uit de Etnastraat, dat ongeveer zeven uur uit het lof van de Theresiakerk kwam, door de duisternis misleid op den Tramsingel in de Mark geraakt. De man kon door een priester, die zich te water begaf, worden gered. De 63-jarige vrouw verdronk echter. Moeder en kind verdronken. Tweede Kerstdagavond geraakte de 27-jarige mevrouw Vredenburg uit W e s t z a a n met haar 4^-jarig dochtertje, dat achter bij haar op de fiets zat, door de duisternis in het water van de Delft tusschen Assen delft en Westzaan. Hoewel spoedig de reddende hand geboden werd, bleek, nadat medische hulp was ingeroepen, dat de levens geest van beiden reeds waren ge weken. Omtrent het terugvinden van de drie vermiste schilderwerken ver nemen wij nader, dat op het advoca tenkantoor slechts de beide stukken van Simon Maris werden terugge vonden. Bij zijn aanhouding verklaarde V. echter, dat het schilderij van Rem brandt zich in een woning in de Hemonystraat bevond. Inderdaad werd. het op dat adres aangetroffen, benevens nog een schilderstuk van Jozef Israels, dat eveneens in han den van V. was geraakt en eigendom blijkt te zijn van een inwoner van Venlo. EEN TON VOOR WINTERHULP. Opbrengst van den Dag der Ned. Politie. Donderdag om elf uur heeft in het hoofdkantoor van Winterhulp en den Ned. Volksdienst aan den Adries Bickerweg 4 te 's-Gravenhage de plechtige overdracht plaats gehad van het bedrag, door de politie in gezameld op 14 Nov., den Dag der Nederlandsche Politie. De onbrengst bedroeg bijna een ton, om precies te zijn 92.799. KINDERKERSTFEEST VAN HET N.A.F. In de groote zaal van den Dieren tuin organiseerde het N.A.F. een kerstfeest voor kinderen, van wie de vader in het buitenland werkzaam is. 's Ochtends werd een feest voor ongeveer 1000 kinderen gehouden, en 's middags was eenzelfde aantal in den Dierentuin aanwezig. Burge meester Westra, Generalkommissar Schmidt en de leider van het N.A.F., H. J. Woudenberg, woonden het kinderfeest bij. Ieder kind ontving een kerstpakketje. Beide beenen door tram afge reden. - Toen de ongeveer 70-jarige echtgenoote van den heer Wiltschut, wonende te Wolvega," Zaterdagavond per tram van Joure huiswaarts keer de, had zij de onvoorzichtigheid bij de halte Wolvegastraatweg uit de nog in beweging zijnde tram te stap pen. De vrouw viel zoodanig onder de tram, dat haar bovenbeenen wer den overreden. Zij zal beide beenen moeten missen. Voor haar leven wordt gevreesd. EEN HOOIKIST MAAKT UW CPIJZEN GAAR, MET MINDER GAS EN ELECTRICITEIT UW MAALTIJD KLAAR. In de buurtschap Oud Kamerik bij Woerden heeft zich het biologisch uiterst merkwaardige ge val voorgedaan, dat reeds begin December lamme ren werden geboren, ter wijl di. normaal eerst geschiedt in Maart. De lammeren dartelen thans levenslustig en gezond in de wintersche weide. (Schimmelpenningh- Stuvel-Pax m) De Roelescorte. Een practische Amsterdammer construeerde een handig apparaat, waarvan men tijdens de duisternis veel genoegen kan beleven. Het bestaat uit een wan delstok, voorzien van een wieltje. Een rijwicldyna- mo met lamp, welke aan den stok bev:igd zijn, zorgen tijdens bet rijden roar een voldoende ver lichting op den weg. (Fellinga-v. d. Randenr Pax m)

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 1