Giraud's benoeming wekt ontstemming. DAGBLAD VOOR De Oekraine wordt ontsloten. Actie der Gaullisten. Verklaring van Pétain. Japansche actie in China. DE STEM DER S.S. SUCCESVOLLE AFWEERGEVECHTEN TUSSCHEN WOLGA EN DON. Toenemende verkennersbedrijvigheid in de Syrië. Krachtige inzet van Nederlanders. Gezondheidszorg van den Volksdienst. Keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen. LeverismiddeSen voor noodlijdende landgenooten. I DE NIEUWE BONNEN. De nieuwe bon voor boter of margarine. Baby-pakketten op bijzondere vergunning. Deze courant verschijnt dagelijks. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Tel. Administratie (abonn., advert.) 3320, Redactie 3330. DINSDAG 29 DEC. 1942. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 144e Jaargang No. 304. 4 pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar. Prijs der gewone advertentiën in deze Editie 040 per m.M., minim. 14 m.M. 1.40. elke 31/, m.M, meer 0.35. Tarieven v. d. geheele oplage op aan vraag. Uitg. N.V. Roek- en Handels drukkerij v/h. Herms. Coster Zoon. Voordam 9. Alkmaar, postgiro 37060. Wij hebben reeds gemeld, dat Darlan als hooge commissaris van Fransch Noord- en West-Afrika door generaal Giraud is opgevolgd. Uit Lissabon wordt gemeld, dat de opvolging van admiraal Darlan door generaal Giraud door de Engelsche pers over het algemeen wordt toe- gejuigd. De verwachting wordt zelfs door de Daily Mail geuit, dat de Gaulle en Giraud elkaar binnenkort zullen ontmoeten daar beiden onlangs hun bereidheid tot samenwerking heb ben uitgesproken. Opmerkenswaar dig is, dat men van Britsche zijde neiging vertoont niet verder op de kwestie-Darlan in te gaan. Uit Stockholm meent men te we ten, dat er gedurende de Kerstdagen door Engeland en Amerika over den toestand in Noord-Afrika onderhan deld is. De snelle benoeming van generaal Giraud, welke door gene raal Eisenhower in overleg met pre sident Roosevelt bewerkt is, moet, naar men in tegenstelling met het boven geschrevene meldt, in Londen niet met enthousiasme ontvangen zijn. Men had blijkbaar thans De Gaulle in Noord- en West-Afrika naar voren willen schuiven en vreest dat de dood van Darlan in politiek opzicht nutteloos zal zijn. Mei; zou van Engelsche zijde hebben voorgesteld het Fransche Nationale Comité, dat onder leiding van De Gaulle staat van Londen naar Algiers over te plaatsen, waar tegen men zich in Amerikaansche kringen zou verzetten omdat De Gaulle noch door generaal Eisen hower, noch door president Roose velt "eaccentcerd zou worden. De Britsche minister van Buiten- landsche Zaken, Eden, heeft gister een onderhoud met De Gaulle ge had. Pétain neemt stelling tegen Giraud. In een verklaring kiest maar schalk Pétain op scherpe wijze posi tie tegen de afvallige militairen in Afrika. Hij wijst er op, dat zij bewe ren in volledige overeenstemming met hem, zelfs op zijn bevel, te heb ben gehandeld en hij stelt daar tegenover zijn met zekérheid uitge sproken dementi. Hij zegt bevel te hebben gegeven aan eiken aanval tegenstand te bieden. Zij konden en moesten vechten en hebben het na gelaten, hun woord gebroken; hun eer geschonden en de belangen van Frankrijk opgeofferd. Door zijn vroegere regeeringsfunc- ties heeft admiraal Darlan den in druk kunnen wekken, dat hij een wettige functie vervulde, maar bij generaal Giraud is daarvan geen sprake. Hij kan niet beweren eenige legale macht te bezitten en Pétain ontzegt hem en allen die zich onder zijn bevelen plaatsen, het recht, om uit zijn naam te spreken en te han delen. In verband met deze verklaring verklaart het Ministerie van Voor lichting, dat Darlan tot zijn dood niet heeft opgehouden te beweren, dat hij uit naam van Pétain is opge treden. Zijn hooge Afrikaansche functie was oorzaak, dat hij een groot aantal Franschen en inboorlin gen op het verkeerde spoor kon brengen. Daarom heeft maarschalk Pétain besloten, teneinde een einde te kunnen maken aan alle verkeer de begrippen, die zooveel onheil hebben gesticht en verwarring heb ben veroorzaakt, tenslotte zelfs tot het verlies van het Afrikaansche im- VERDVISTER GOED! ZON 29 Dec. onder; 16.35 30 Dec. op; 8.49 MAAN 29 Dec. op: onder 12.12 30 Dec. Laatste kwartier. perium hebben geleid, openlijk zijn gedachten te uiten en de Franschen op hun plichten te wijzen. Duitsche opvatting over den moord op Darlan. Men vat het Duitsche standpunt inzake den moord op Darlan zoo sa men, dat deze het tusschen Engeland en de Ver. Staten in Afrika be staande conflict niet heeft opgelost. Naar Berlijnsche politieke kringen betoogen bevestigen de omstandighe den waaronder de moord plaats had opvatting, dat de politieke tegen strijdigheid tusschen Engeland en de Ver. Staten blijft bestaan. Men ge looft, dat Giraud als opvolger van Darlan door de Ver. Staten tegen het Britsche streven zal worden uit gespeeld, zoodat-het geen verrassing zou zijn wanneer ook Giraud als wegbereider van Amerikaansche im perialistische belangen vroeg of laat door een Britschen kogel zou vallen. De Duitsche pers ziet in het feit, dat De Gaulle weer niet aan de beurt is gekomen een bewijs van de groejende EngelschAmerikaansche tegenstelling. Zoo schrijft de Duit sche. Allgemeine Zeitung, dat Roose velt generaal Giraud zonder voor kennis van Londen geïnstalleerd heeft en daardoor aan Churchill heeft duidelijk gemaakt, dat hij voornemens is in Noord-Afrika zijn eigen spel voort te zetten. De plannen van De Gaulle. Naar Havas meldt, heeft Zondag een Engelsch-Gaullistisch vliegtuig boven de hoofdstad van Fransch So- maliland, Dzjiboeti, gevlogen en vlugschriften uitgeworpen waarin de intocht der Gaullistiche strijd krachten werd aangekondigd. 's Avonds hadden deze troepen reeds het plaatsje Tsjebele bereikt en zich meester gemaakt van de versterkte punten Boeet en Megar op 3 K.M. ten W. en ten Z. van de voornaamste verdedigingslinie. Samenwerking tusschen Canada en De Gaulle. Volgens den Canadeeschen premier Mackenzie King zal er een nauwe samenwerking plaats vinden tus schen Canada en ladmiraal De Gaulle. Japansche bommenwerpers hebben gisteren een aanval gedaan op de vijandelijke luchtbasis Hoeitsjon in de provincie Kwantoeng en schade aangericht aan de militaire 'installa ties. Alle vliegtuigen keerden op hun basis terug. De Japansche strijdkrachten in China hebben volgens Domei de laat ste dagen in de provincie Anhoej een actie gevoerd tegen de Chineezen van de 5e oorlogszone. De Japanners veroverden enkele plaatsen op eer sten kerstdag. Hierbij kregen zij doeltréffenden steun van troepen der Nankineesche regeering. Bij decreet van den keizer is voor het beheer van het vijandelijk bezit in het bezette China een voorloopige regeling getroffen. Hierdoor wordt mogelijk gemaakt, dat dit bezit voor de oorlogsproductie en de oorlogvoe ring wordt gebruikt onder toezicht van de Japansche regeering. Spoorwegongeluk in Canada. - Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, is Zondagavond te Almonte in Ontario (Canada) een militaire trein op een personentrein gereden, waarbij 32 menschen om het leven kwamen en meer dan honderd ge wond werden. Luistert op Vrijdag 1 Januari van 11.30 tot 12.00 uur over den zender Hilversum I op golflengte 415 meter naar de speciale uitzending van de stem der SS. Onderwerp; „Front en vaderland in het nieuwe jaar", o.a. een belang rijk vraaggesprek met SS-gruppen- führer Rauter. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 28 Dec. - Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het gebiedt van den Terek stortten nieuwe vijandelijke aan vallen ineen. Hierbij en tijdens de ook gisteren succesvolle afweérgevechten tusschen Wolga en Don en in de groote bocht van den Don werden 59 Sovjet pantserwagens vernietigd. Voordat de Duitsche pantserwagens „uitloopen" Gordel na gordel wordt onderzocht. Iedere patroon moet goed zitten, opdat de machinegeweren van den pam t wagen onberispelijk tuutlj90A«u«a fK JèflM-0 Hef a Als gevolg van hevige luchtaan vallen, waarbij ook Italiaansche en Roemeensche formaties^ vliegtuigen waren opgesteld, leed de yijand eveneens zware verliezen. In den centralen frontsector wer den plaatselijke aanvallen op de Duitsche stellingen afgeslagen. Ten Zuidoosten van net Hmenmeer viel de vijand opnieuw aan. Hij werd on danks krachtig gebruik van artillerie en pantserwagens ir) felle gevechten, ten deele in tegenaanvallen, verdre ven. Aan het front van de IJszee vielen duikbommenwerpers met goede uit werking de havenwerken op het Vis- schersscliiereiland en te Moermansk aan. In Libyë. In Libyë versterkte wederzij d- sche bedrijvigheid van verkenners. Plaatselijke aanvallen van den vijand in Tunesië op onze vooruitgescho ven stellingen werden afgeslagen en in tegenaanvallen werd opnieuw terrein gewonnen. Sterke formaties van de luchtmacht hebben den vijand in duik- en scheervluchten gevoelige verliezen berokkend. Aan het Italiaansche legerbericht van 28 Dec. ontleenen wij het vol gende: Toenemend hevige bedrijvigheid der verkenningsafdeelingen aan het front van de Syrte. In den sector van Tunis werden eenige plaatselijke vijandelijke aanvallen op onze voor uitgeschoven stellingen afgeslagen. De vliegvelden van Algerije eh de havenwerken van Bone werden doel treffend door de Duitsche luchtmacht gebombardeerd. In alle hospitalen werd het Kerstfeest waardig gevierd. Zooals onze foto toont, weiden de gewonden ook door vertegenwoordigers van de Partij bezocht. Achter deii chefarts Generalkommissar Schmidt Stapf-Borrius-Pax m DE afdeelingsleider van de Neder- landsche Oostcompagnie, de heer ars. W. Goedhuys, is dezer dagen teruggekeerd van een reis door de Oostelijke gebieden. Op de perscon ferentie te Den Haag heeft hij eeti en ander verteld over zijn ervarin gen. Allereerst deelde hij mede, dat het nog zeer moeilijk was, een samen hangend beeld te geven van alles wat daar gebeurt. Het land verkeert nog te zeer in een stadium van op bouw, terwijl anderzijds de gewel digste oorlog der geschiedenis nog woedt aan zijn oostelijke grenzen. In het land1 zelf zijn totaal onoverzich telijke bevolkingsproblemen, terwijl nog bovendien het land als achter land en étappe van het front dienst doet. Het is zeer waarschijnlijk, dat binnen afzienbaren tijd iets meer zal bekend gemaakt worden van de toe standen in dit zoo merkwaardige gebied. De eerste'indruk, dien men krijgt, wanneer men het Poolsche tusschen- gebied gepasseerd is, is er pen van onnoemelijke chaos. Het gebied is zoo uitgebreid, dat iemand van het Westen den indruk krijgt, alsof hij op een kameel de woestijn door kruist. Doch als- men gewend raakt aan de dimensies, dan bemerkt men een geweldigen scheppings- en orde- ningsdrang. En voor dezen drang wijken zelfs de grootste moeilijk heden. Om een voorbeeld te noemen- een der grootste stuwdammen *c wereld, de Dnjepr-Stroj, bij Dnjepr Petrowsk, was totaal vernield dooi de Sovjets. De RAD kreeg opdracht den dam op 15 December 1942 weer in orde te hebben en ondanks de haast waanzinnige moeilijkheden was hij den 13en December gebruiks klaar. Dit neemt niet weg, dat een leek door de geweldige ruimte alle verhoudingen uit bet oog verliest. Het is dan ook geen wonder, dat de Slavische volkeren deze ruimte niet beheerschten doch er door beheerscht werden. De Germaansche mensch was noodig. om de heerschappij over deze gebieden over te nemen, wilde er nog iets van de exploitatie terecht komen. Nederlanders ingezet. IN Rowno zaten een goede negen honderd man, waarvan het groot ste gedeelte zeer zijn best deed. Na tuurlijk waren er over en, weer klachten. Er waren zoowel bij de uit zending als ter plaatse de noodige fouten gemaakt, doch momenteel liep de zaak daar goed. Rowno zelf ligt precies op de grens tusschen Polen en Rusland, in de Oekraine. De Oekraine begint hoe langer hoe intensiever geëxploiteerd te worden; dit najaar is rond 80 van het vroe ger bebouwde gebied weder bezaaid met winterkoren. Als werkelijk eens alles zoo bebouwd wordt als moge lijk is, zal Europa een graan overschot hebben, zoo rijk is deze grond. In Kiew, dat door ontploffingen flink beschadigd was, constateerde de heer Goedhuys, hoe gering de be hoeften der bevolking waren. Wan neer dit behoefte-peil straks gaat stijgen en het Europeesche peil gaat benaderen, zal het West-Europee- sche industrieapparaat volop werk hebben. Ook in Kiew is een Nederlandsche werkinzet. Onze landgenooten zijn geïnstalleerd in een oud Czaxenslót. Men wil een kanaal graven van de Zwarte Zee naar de Oostzee en het zijn vooral de Hollanders, die met hun rijke ervaring hij dit werk groote diensten kunnen bewijzen. In Shitomir is de Nederlandsche firma-inzet gestart. Dit zijn firma's, die met hun heele apparaat en al hun werkkrachten overgeplaatst zijn. Deze inzet voldoet zeer goed en ook de Duitsche overheid is zeer tevre den. De boer als pionier. T"\E meest belovende inzet is echter ■*-' die van onz:e boeren. De reeds in het Oosten aanwezige boeren wor den opgeleid tot ass. Stützpunkt- führer op de vroegere kolchozen. Met het oog op het nog aanwezige partizanengevaar zijn de boeren er bewapend en zij voelen zich er zeer in hun element. Dat zulks voor een niet gering gedeelte het gevolg is van den prachtjgen grond, die er ter beschikking staat, is begrijpelijk. Het was den heer Goèdliuys'opge vallen, dat het vooral de vrouwen zijn, die het langst weerstand ge boden hebben aan de bolsjewistische terreur. Tevens heeft hij geconsta teerd, dat de Griekscli-Katholieke kerk er een nieuwe bloeiperiode doormaakt. De meeste kerkgewaden en paramenten, benevens het prach tige koperwerk Zijn weer te voor schijn gekomen en de diensten wor den met veel innigheid gevolgd. Alles tezamen blijkt het wel. dat de ontsluiting van de Oekraine van geweldige beteekenis is voor West- Europa m het algemeen en voor ons Nederlanders in het bijzon-der. Het S.S.-Ersartzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen- S.S. en het legioen zich op onderstaan de data bij de genoemde adressen kun nen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op ge vestigd en wel speciaal voor hen, aie er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wacht- batalion. De opleiding vindt in Neder land plaats, terwijl de inzet van dit ba taljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keuringen voor de Waffen- S.S. en het legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaan- sche-S.S. in Nederland willen toe treden. 4.1.43, 9.00 uur: Rotterdam, Deutsche Haus, Westzeedijk. 15.00 uur: Tilburg, Lange Schijstraat 66. 5.1.43, 9.00 uur: Roermond, N.S.D. A.P., Swalmerstraat 61. 15.00 uur: den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45. 6.1.43, 9.00 .uur: Arnhem, Weverstr. 16b. 15.00 uur: Hengelo, Deutsches Haus. 7.1.43, 9.00 uur: Zwolle, hotel Peters, Markt. 15.00 uur: Assen, Friesland kazerne, vaart Zuidzijde. 8.1.43, 9.00 uur: Groningen, Concert huis, Poelestraat. 14.00 uur: Leeuwar den, huize Schaaf, Breedstraat. 9.1.43, 9.00 uur: Amsterdam school, lepenweg 13. 10.1.43, 10.QO uur, Utrecht, Wehr- Maolaats, ersfoort, Dienst- Café den Zustergemeenschap opgericht. Het jaar 1942 heeft zoovele pro blemen op sociaal gebied en op het terrein van de zorg voor de gezond heid moeten oplossen, heeft zoo on-, eindig veel gebracht voor het ge zamenlijke welzijn van hetNeder landsche volk, dat bij nuchtère be schouwing dé grootste erkentelijk heid moet worden betuigd aan alle helpende mannen en vrouwen van den N.V.D., die raich aan dit werk gewijd hebben. Koevele vaders en moeders zullen zich aan het eind van het jaar bij een korten terugblik nog de vreugde kunnen herinneren, die voortvloeide uit de daden en presta ties van den N.V.D. Men denke slechts aan de talrijke blijde kinder transporten, onverschillig, of deze jeugd voor herstel ten deele zelfs naar Duitschland vertrok, of dat zij gesterkt en krachtig weer in het ouderlijk huis terugkeerden. Doch ook niet weinig gezinnen zullen kunnen terugdenken aan den hel penden raad en de economische on dersteuning in velerlei opzicht, die hun ten deel werd krachtens de hulpverleening van „Moeder en kind" of door andere sociale maat regelen. Doch de N.V.D. kent geen rusten op zijn lauweren, want zijn doel is grooter dan alleen helpend en genezend bezig te zijn. De zorg voor de gezondheid, de bescherming van moeder en kind, de versterking van het gezin, dat zijn de richtsnoe ren, waarnaar de N.V.D. streeft. Zooiets wordt niet bereikt van van daag op morgen, doch het eene ar beidsveld wordt bewerkt na het an dere, teneinde dit doel te kunnen na deren. Zorg voor de volksgezondheid. Des te verheugender moet het dus klinken, dat nog aan het eind van het jaar 1942 een nieuwe groote stap voorwaarts wordt gezet op het ge bied van de zorg voor de gezondheid. De N.V:D. heeft een stichting in het leven geroepen, die den naam draagt: „Zustergemeenschap van den Neder- landsehen Volksdienst". Wij zullen hier niet den gehe'elen tekst der sta tuten publiceeren, doch ontleenen daaraan slechts het volgende. Arti kel 1 luidt bijv. aldus: De Zustergemeenschap van den Ned. Volksdienst dient de Nederland sche volksgemeenschap door aan zie- GEBRUIK VAN IN BESLAG GENOMEN VOORWERPEN. In het verordeningenblad voor het bezette Nederlandsche gebied, nr. 3, is onder nr. 142/42 een nieuwe verordening verschenen over ge vorderde ^en in beslag genomen voor werpen, welke verordening 1 Jan. 1943 in werking treedt. De zin van deze verordening is om in het Nederlandsche gebied over-, eenkomstig de tijdsomstandigheden te geraken tot een doelmatig en ver standig gebruik van alle in beslag genomen goederen. Tot dit doel dient de nieuwe ver ordening in de eerste plaats. Daar door wordt naast het uniforme ge bruik in het bijzonder verkregen, dat in beslag genomen goede ren, die aan bederf of waarde vermindering bloot staan, terstond na de inbeslagneming kunnen wor den verkocht. Het leek doelmatig om zoo min mogelijk personen te belas ten met den opslag, het bewaren, het beheeren en het gebruiken van gevorderde goederen of van goede ren, die ten behoeve van de vorde ring in beslag genomen zijn. Dér- halve bepaalt par. 1, dat alle levens- en genotmiddelen moeten worden afgestaan aan de provinciale voed selcommissarissen, terwijl het ge bruik van alle overige voorwerpen geschiedt volgens aanwijzingen van een bij zonderen algemeenen gevol machtigde. Paragraaf 3 van de nieu we verordening houdt weliswaar vast aan het beginsel, dat het ge bruik van in beslag genomen voor werpen voorafgegaan rhoet worden door hun rechtsgeldige vordering, zij staat evenwel toe, dat voorwer pen, die aan bederf zijn blootgesteld of niet geschikt zijn om geruimen tijd op te slaan, reeds te voren ge bruikt kunnen worden. Een voortij dig gebruik moet vooral geschieden Dethoofdafdeellng .Vreugde en .r- beid" van het Nederlandsch Arbeids front heeft in verschillende plaatsen van ons land Kerstfeesten georgani seerd voor kinderen, wier vader in Duitschland werkt. Tijdens het Kerst feest in den HaagscheD Dierentuin onderhoudt de leider van het N.A.r., de heer H Woudenberg, zich met een der kleine gasten Polvgoon-Zeylemaker-Pax m bij levensmiddelen. Hiermede wor? den alle voorwerpen gelijkgesteld', waarbij de bevoegde instantie een machtiging tot voortijdig gebruik verstrekt Ned. Volksdienst ingeschakeld. In 'beslag genomen levensmidde len zullen in de eerste plaats ten goede komen aan noodlijdende Nederlanders, vooral van tehuizen voor moeders en kinderen en der gelijke inrichtingen voor de verzor ging van de openbare welvaart. Om die reden is de Nederlandsche Volksdienst op zoo breed mogelijk terrein hierbij ingeschakeld. De pro vinciale en de stedelijke leiders van den Nederlandschen Volksdienst zullen voortaan met de voedselcom- missarissen nauw samenwerken en den voedselcommissarissen mede- deelen, aan welke inrichtingen de levensmiddelen dienen te worden afgeleverd. Door dienovereenkom stige aanwijzingen is een feillooze samenwerking tusschen den N.V.D. en de voedselcommissarissen ge waarborgd. In gevallen van twijfel beslist de algemeene directeur voor de voedselvoorziening. macht hgim, iCawapla&ts. 11.1.43, 10.00 uur: Ame gebouw, Leusderweg. 12.1.43, 10 uur: Den Haag, Hout, BezuijJeahoutscheweg. Rjj onze vrijwilligers. Tijdens de opleiding in het veld. (Orbis-Holland-Eax m) ken en aan personen, die verplet noodig hebben, zusters ter beschik king te stellen, die een voorbeeld zijn zoowel van flinkheid als van plichts besef. Zjj tracht dit doel te bereiken door opleiding van leerling-zusters, door de voortdurende beroepsoplei ding van de zusters, door de mede werking der leden, door het zich bezig houden met alle economische vraagstukken, die op de zusters be trekking hebben, alsmede door de bevordering van de tucht en den geest van kameraadschap onder de leden. Artikel 13 luidt: De Zustergemeenschap van den Ned. Volksdienst draagt zorg voor haar leden in beroeps- en maat schappelijke aangelegenheden. Hieruit valt reeds op te maken, dat deze nieuwe zustergemeenschap in de eerste plaats dient voor het welzijn van het Nederlandsche volk, in de tweede plaats echter ook voor de zusters zelf een inrichting is, waarin zij een nieuwen grooten steun vinden. Daarbij wordt volkomen rekening gehouden met de beroeps opleiding; de verdegelijking en de zwaarte van dit beroep. Het spreekt vanzelf, dat binnen de veelzijdige inrichtingen van den N.V.D. de #- daar werkzame zusters zich reeds in deze nieuwe gemeenschap bevin den. Doel is echter, dat alle zusfers daarin eens vereenigd worden. Zoo wordt dan ook aan elke zuster de hmjrff gereikt en men mag hopen, da; deze stichting in het jaar 1943 een aanzienlijk aantal leden zal be reiken. Van 3 tot cn met 9 Januari zijn geldig verklaard de bonnen 02 voor de normale rantsoenen van brood (A en B), beschuit, vleesch (A en B), aardappelen (A en B), melk, taptemelk, en tabak (A en B). Gedurende het tijdvak van Woensdag 30 December 1942 tot en met Zondag 10 Januari 1943 geven de met „boter 02" gemerkte bonnen van de bonkaart voor voedingsmid delen elk recht op het koopen van 125 gram boter of margarine naar keiize, voor zoover deze laatste voor radig is. Per 1 Jan. gaat nieuwe regeling in. Met ingang van 1 Januari 1943 zal ten behoeve van eerstgeborenen een begin worden gemaakt met de dis tributie van z.g. baby-pakketten op bijzondere vergunningen van de plaatselijke distributiediensten. Daardoor zal aan iedere a.s. moeder van een eerste baby het allernood zakelijkste kunnen worden ver strekt. Er wordt onderscheid gemaakt tusschen pakket a en pakket b. -C)e inhoud bestaat uit: pakket a: !4 kilo handbreigaren, 12 katoenen (oogjesstof) luiers, 3 babytruitjes. pakket b: 54 kilo handbreigaren. 12 katoenen (oogjesstof)) luiers, 3 babytruitjes, 1 wiegedekentje. De prijs der pakketten wordt nog nader bekend gemaakt, voor pakket a zijn 40 pt. en voor pakket b 50 pt. van de baby-textielkaart en/of toe- slagpunten verschuldigd. De a.s. moeder, die voor een pakket in aan merking komt. kan tusschen deze pakketten een keuze doen. Indiening der aanvragen. Alle bijzondere vergunningen voor de babypakketten a en b moeten worden aangevraagd op een formu lier MD 333-06, waarop de volgend®, gegevens dienen te worden ver meld: 1. naam en voorletters van de aanvraagster, 2. volledig adres, 3. letter, nummer en gemeenle van afgifte der distributiestamkaart, 4. beroep van het hoofd van het gezin, 5. welk babypakket wordt ge- wenscht. Wie komen in aanmerking? Aanstaande moeders, die haar eer ste baby verwachten, kunnen een aanvrage voor een bijzondere ver gunning indienen bij den plaatselij ken distributiedienst tegen overleg ging van een schriftelijke verklarir van een geneeskundige of vro? vrouw, waaruit bliikt: *1. dat de bevalling binnen 20 we ken zal plaats hebben én 2. dat de a.s. moeder in verwach ting is van haar eerste kind. A.s. moeders, die vóór 1 Januari 1943 een bijzondere vergunning voor 54 kilo handbreigaren hebben ont vangen, komen na 1 Januari niet meer in aanmerking voor een baby pakket. A.s. moeders, die haar twee de of volgende baby verwachten, komen alleen in aanmerking voor een bijzondere vergunning tot aan koop van V? kilo handbreigaren. MANDARIJNEN VOOfe KLEINE KINDEREN. 350 gram op bon reserve 4-03. De secr.-gen. van het dep. van L. en V. maakt bekend, dat voor kin deren van 0 tot en met 3 jaar, van 29 December 1942 tot en met 23 Jan. 1943 mandarijnen beschikbaar zullen worden gesteld en wel 350 gr op den met „reserve 4-03" gemerk- ten bon. De aandacht wordt er op geves tigd. dat het niet mogelijk is, reeds aanstonds overal te zorgen voor een voldoenden voorraad bïi den handel. Het publiek dient zich daarom bij zijn leverancier op de hoogte te stel len of deze de mandarijnen reeds voomdifT heeft. Ziekenhuizen e.d. instellingen dienen 2ich te wenden tot het bedrijfschap voor groente en fruit, dat voor hun bevoorrading zal zor« dragen.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 1