ST ,2451, iten. DAGBLAD VOOR Sovjet-aanvallen op vele frontdeelen afgeslagen. Keuringen voor de Waffen-SS en liet Legioen. REGISTRATIE VAN MOTORRIJTUIGEN Bi] verstandig gebruik kan men met weinig gas veel doen. muari, I irentari- de door ■balans, i 20-22 Wat gebeurt er in Afrika? Hoofdzakelijk luchtacties in Afrika. Het tonnayeiekort der geallieerden wordt steeds Ernstige incidenten te Pretoria. ENGELSCHE OELIGAIIE IH TURKIJE. UITREIKING DISTRIBUTIEBESCHEIDEN. mHf™ BEKENDMAKING. Sluiting van zaken op 2 Januari. STAD EN" OMGEVING. Vermijdt het aanvragen van hooger gas- of stroomrantsoen. Een tweede bon voor Zuidvruchten. plein- sje v. skom, Tobi, zekering tergen. 1.0 fsch bont) kraag, Bstraat 69. uur. lampen eiken Ir. Spoed! en, m. 43, |ans. dressoir, |4 stoelen. 4 A. ^dje. wat on- fcmval 110. pk en een Groen, en, 3 af- een stel /an Baar, ehtbanden (ederij te electr. 1/1 viool ^-doos. (achter), |ivel, 1 p. 1 pers. d.hoed, Itraat 2. ;'ie ronde ^n groote radio- 116 A. z.g.a.n. carrier- Ik, Sint- z.g.a.n., 270 bur. |oogvorst, lo. jglaarzen, 2 pers. fevr.Een (singel 29. lederen D. Kok, eikenh. lectuur- lorstr. 13. 1 kort |(zw.), 1 (groen). (blauw), (zwart), m. 52-54. imachine :str. 13. en een Tienen kolen- en 2 Geus, hpetoren. ilinnenk., ronda leetserv., 11 Agent Deze courant verschijnt dagelijks. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. TeL Administratie (abonn., advert.) 3320, Redactie 3330. WOENSDAG 30 DEC. 1942. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 144e Jaargang No. 305. 2 pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar. Prijs der gewone advertentiEn in deze Editie 0.10 per m.M., minim. 14 m.M. 1.40, elke 3»/, m.M. meer 0.35. Tarieven v. d. geheele oplage op aan vraag. Uitg. N.V. Boek- en Handels drukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar, postgiro 37060. Vijftien schepen in den grond geboord. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 29 Dec. - Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het gebied van de Terek mislukten plaatselijke aanval len der bolsjewisten. Duitsche en Roemeensche troepen wier pen den vijand, onmiddellijk tot een tegenaanval overgaande, uit zijn stellingen en vernietigden daarbij verscheidene tanks. Tusschen Wolga en Don en in de groote bocht van den Don mislukten nieuwe vijandelijke aanvallen in hevige afweerge- vechten. Een sedert verschei dene dagen ingesloten vijande lijke groep strijdkrachten werd vernietigd. Sedert 24 December werden hier, met steun van de luchtmacht, 65 tanks. 30 stukken geschut, talrijke zware en lichte infanteriewapens ei. ander oorlogstuig vernietigd of buit gemaakt en een groot aantal gevan- fenen gemaakt. De bloedige verbe en van den vijand vormen een veelvoud van het aantal gevangenen. Aan de afweergevechten in de groote bocht van den Don heeft zich Se Italiaansche divisie Julia bijzon der onderscheiden. Ten Zuidoosten van. het II- menmeer zette de vijand zijn door zwaar artillerievuur en tal rijke tanks gesteunde aanvallen voort. Zij werden onder zware verliezen afgeslagen. 34 Bolsjewistische tanks werden Stukgeschoten. In het Hooge Noorden bombar deerde de luchtmacht belangrijke losstations van den Moermanskspoor- weg. In Tunesië werden plaatselijke aanvallen van vijandelijke verken nersformaties afgeslagen. Formaties van de luchtmacht vernietigden tal rijke tanks en auto's. Vijf Britsche vliegtuigen werden in luchtgevech ten neergeschoten. Een eigen vlieg tuig wordt vermist. Vijftien schepen in den grond geboord. Zooals in een extrabericht is medegedeeld, is een van Enge land komend in Zuidelijke rich ting varend convooi sinds twee dagen door Duitsche duikbooten achtervolgd en in den afgeloopen nacht in herhaalde aanvallen uiteengeslagen. Vijftien schepen met een gezamenlijke» inhoud van 85.000 brt., alsmede een tor pedojager en een korvet van de strijdkrachten, die het convooi beschermden, werden in den grond geboord. Drie andere schepen werden getorpedeerd. In Oost-Afrika. Wij hebben gister reeds gemeld, dat Gaullistische troepen in Fransch Somaliland (bij den uitgang der Roode Zee gelegen) in actie zijn ge komen, het plaatsje Tsjebele bereikt hebben ,en zich meester maakten van de versterkte punten Boeet en Megar op 3 km ten W. en ten Z. van de voornaamste verdedigingslinies. Tevoren had een Engelsch-Gaul- listisch vliegtuig boven de hoofdstad Dzjiboeti vlugschriften uitgewor pen, waarin de intocht der Gaullis tische strijdkrachten werd aange kondigd. Volgens nadere berichten van het agentschap Ofi hebben deze En- gelsch-Gaullistische troepen hun op- marsch voortgezet en zou deze Fransche kolonie thans niet meer in verbinding met 't moederland staan. Thans schijnen de troepen de hoofd stad Dzjiboeti bezet te hebben en zou er door de Britsche autoriteiten reeds een gouverneur benoemd zijn. De Engelsche nieuwsdienst meldt, dat Maandag een verdrag ondertee kend is krachtens hetwelk Fransch Somaliland met inbegrip van de ha ven Dzjiboeti naar generaal De Gaulle is overgeloopen. In West-Afrika. Naar de Marokkaansche zender gisteravond meldde is in Dakar, de ooföstad van het Fransche kolo niale gebied Senegal, een tweede Amerikaansehe delegatie aangeko- men. In Noord-Afrika. Volgens den Britschen berichten dienst heeft president Roosevelt gis ter besprekingen gevoerd met de thans in de Ver. Staten vertoeven de delegatie uit Fransch Noord- Afrika, de generaals Bethouart en Dabreuil. Generaal Juin is benoemd tot opperbevelhebber der Fransche strijdkrachten in Noord-Afrika. Voor de militaire gebeurtenissen in Noord-Afrika verwijzen wij naar de Duitsche en Italiaansche leger- berichten. Ongelukken tijdens de Kerst dagen in de Vereenigde Staten. - Ge durende de Kerstdagen zijn in de Vereenigde Staten 413 personen door angelukken om het leven gekomen. Thans Is hel de tijd. om de koeien te laten scheren. Het koehaai wordt p.a. gebruikt in de karpetindustrie. De koetenscheerder aan den arbeid Polyy u "lyei l'ax m Aan het Italiaansche legerbericht van 29 Dec. ontleenen wij het vol gende: Onze formaties vliegtuigen heb ben herhaaldelijk vijandelijke co lonnes in de Libysche woestijn ge bombardeerd. In Tunesië werden aanvallen van vijandelijke pantser strijdkrachten tijdens plaatselijke gevechten tot staan gebracht en werden gemotoriseerde afdeelingen verstrooid. In de sectoren van Noord-Afrika was de wederzij dsche activiteit in de lucht zeer groot. Italiaansche ge vechtsvliegtuigen vielen met succes concentraties troepen en gemotori seerde voertuigen aan. In de Middellandsche Zee is een vijandelijke duikboot getorpedeerd. Tijdens een vergadering van in- heemsche gemeentewerklieden te Pretoria, die een onmiddellijke loonsverhooging eischten, zijn ern stige incidenten voorgevallen. Nadat de Britsche politie tegen de inboorlingen met traangas was op getreden zonder dat het haar geluk te de vergadering te ontbinden, wer den drie pantserauto's en een Brit sche troepenafdeeling in den strijd geworpen. De Britsche soldaten openden het vuur en doodden 7 in boorlingen. Ongeveer 50 inboorlin gen werden gewond. Een Britsche soldaat werd gedood en 6 gewond. Met den Taurus-express is een Engelsche parlementaire delegatie in Ankara aangekomen. Deze zal tot 1 Jan. a.s. in Ankara blijven, om vervolgens naar Istanboel te reizen en op 4 Jan. Turkije weer te verla ten. NIEUWJAARSREDE VAN DEN LEIDER. Mussert zal op Vrijdag I Januari om 13 uur over de beide zenders Hilversum I en Hilversum H een Nieuwjaarsrede uitspreken. De Engelsch-Amerikaansehe tonnage is tot een derde der voor-ooriogsche sterkte ge daald. Engeland en de Ver. Staten be zitten thans samen nog slechts een derde van hun gezamenlijke voor- oorlogsche scheepstonnage, zegt het te Tokio verschijnende economische tijdschrift „Economist". Voor het uitbreken van den oorlog bedroeg de tonnage der Ver. Staten en van Lngelanü tezamen ongeveer 38 md- lioen ton, zoodat men tezamen met de sedertdien gebouwde nieuwe ton nage van 8 millioen ton, komt tot een totale hoeveelheid van 46 mil lioen ton. Wanneer men hiervan de 23 millioen ton door Duitschland tot zinken gebrachte tonnage alsmede de door Japan en Italië tot zinken gebrachte tonnage aftrekt, aldus ge noemd tijdschrift, kan men met ze kerheid aannemen, dat de Engelsch- Amerikaansche tonnage tot een der de van de vooroorlogsche sterkte is gedaald, d.w.z. tot ongeveer 12 mil lioen ton. Deze hoeveelheid ligt beneden het minimum der eischen van Engeland en de Ver. Staten. De nieuwbouw in 1942 wordt geraamd op ongeveer 4 millioen ton, hetgeen veel te wei nig is, wanneer men nagaat, dat Duitschland alleen in de eerste helft van dit jaar evenveel tonnage tot zinken heeft gebracht. Het Japansche offensief in China. - Volgens den Britschen be richtendienst heeft het Chineesc'he legerbericht medegedeeld, dat de Japansche colonnes, die aan de grens van Hoepeh en Anhwei tot het of fensief zijn overgegaan, de steden Kwangtsi, Soesoeng, Taihoe en Lo- tien hebben bezet. 's-GRAVENHAGE, 29 Dec. - Op nader te bepalen tijdstippen van 3 t/m 23 Januari zullen de Plaatselijke Distri butiediensten bonkaarten „Voedings middelen 2e periode 1943", nieuwe aard- appelkaarten en klantenkaarten voor groenten uitreiken. Er wordt onder scheid gemaakt tusschen stad- en land kaarten. Zij, die geboren zijn tusschen 27 De cember 1921 en 25 Januari 1922, tusschen 27 December 1928 en 25 Januari 1929 of tusschen 27 December 1938 en 25 Januari 1939, moeten hun inlegvellen ruilen, al vorens hun bonkaarten in ontvangst te nemen. De diensten zullen uitreiken: aan hou ders van eén inlegvel K 1 of Li' een bonkaart K 112, 2 aardappelkaarten N 112 en een klantenkaart voor groen ten N 412; ahn houders van een inlegvel K 2 of L 2 een bonkaart K 212, 3 aard appelkaarten N 112 en een klanten kaart voor groenten N 412; aan houders van een inlegvel K 3 of L 3 een bon kaart K 312, 2 aardappelkaarten N 112 en een klantenkaart voor groenten N 412; aan houders van een Inlegvel K4 of L 4 een bonkaart K 412, een aard- appelkaart N 112 en een klantenkaart voor groenten N 412; houders van L inlegvellen ontvangen bovendien een toeslagkaart voor aardappelen N 212. Evenals bij de vorige uitreiking ont vangen zij, die een machtiging hebben voor opslag van winteraardappelen en van wie de bonnen K of L 112, 212, 312 of 412 van het inlegvel zijn afgekruist geen aardappelkaarten. Zij, die in het bezit zijn van een L-inlegvel, ontvan gen wel een toeslagkaart N 212 voor aardappelen. Voorts worden aan hen, die in het bezit zijn van een „Bewijs van Berech- tiging", toeslagkaarten voor langdurigen arbeid uitgereikt. Men kan zijn kaarten uitsluitend af halen bij den distributiedienst der ge meente, waar men in het bevolkings register is opgenomen. Een uitzondering kan slechts gemaakt worden voor hen, bij wie uit een verklaring op de stam kaart en op het inlegvel blijkt, dat zij tengevolge van - oorlogsomstandigheden tijdelijk elders verblijven en voor schip pers, woonwagenbewoners, gedeta cheerde marechaussee's, de vaste bevol king van kostscholen e.d. Bij de uitreiking van een bonkaart voor voedingsmiddelen en een klanten kaart voor groenten wordt het vakje P 5, en bij uitreiking van een aardappel- kaart het vakje P 6 van de stamkaart afgekruist. Bovendien wordt een bon van het inlegvel verwijderd. Tenslotte wordt het vakje R 1 van de stamkaart afgekruist bij die personen, die geboren 3jjn in de jaren 1922, 1929 en 1939 en die dus in den loop van 1943 hun inlegvel moeten ruilen. Men moet terstond bij ontvangst na gaan of men alle bescheiden inderdaad heeft ontvangen. Latere reclames wor den niet in behandeling genomen. VERDUISTER GOED l ZON 30 Dec. onder: 16.34 31 Dec. op: 8.49 MAAN 30 Dec. op: 23.49 onder: 12.34 6 Jan. Nieuwe Maan. Bij onze vrijwilligers. Over ongebaande wegen gaat het steeds voorwaarts SS PK Keinzel-O H-P m Het S.S.-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-S.S. en het legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adres sen kunnen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Ne derland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keuringen voor de Waffen-S.S. en het legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-S.S. in Nederland willen toetreden. 4.1.43, 9.00 uur: Rotterdam, Deutsche Haus, West zeedijk. 15.00 uur: Tilburg, Lange Schijstraat 66. 5.1.43, 9.00 u.: Roermond, N.S.D.A.P., Swalmerstr. 61. 15.00 u.: den Bosch, hotel N.-Brabant, Markt 45. 6,1.43, 9.00 uur: Arnhem, Weverstraat 16b. 15.00 u.: Hengelo, Deutsches Haus. 7.1.43, 9.00 u: Zwolle, hotel Peters, Markt. 15.00 u.: Assen, Friesland-kazerne, vaart Zuidzijde. 3.1.43, 9.00 uur: Groningen, Concerthuis, Poelestr. 14.00 u.: Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstraat. 9.1.43, 9.00 uur: Amsterdam school, Iepenweg 13. 10.1.43, 10.00 uur: Utrecht, Wehrmachtheim, Mariaplaats. 11.1.43, 10.00 uur: Amersfoort, Dienstgebouw, Leusderweg. 12.1.43, 10,00 uur: Den Haag, Café den Hout, Be- zuidênhoutscheweg. Door den Comm.-Gen. voor Fin. en Econ. Zaken betreffende de regis tratie van motorrijtuigen, aanhang wagens, onderdeelen van motorrij tuigen en voorraden benzine, motor-' olie en -vetten, alsmede betreffende het vervreemden en het afstand doen van motorrijtuigen en aanhangwa gens. (Bekendmaking registratie en beschikking motorrijtuigen) wordt op grond van de artikelen 1 én 9 van de verordening no. 139/1942 betreffende de registratie en de vordering van goederen het volgende bekend ge maakt: Artikel 1. (1) Van motorrijtuigen, aanhangwa gens, onderdeelen van motorrijtuigen, alsmede voorraden benzine, motorolie en -vetten moet in den toestand, waarin deze verkeeren op het tijdstip van het inwerkingtreden van deze bekendmaking binnen een week door de eigenaren en bezitters aangifte worden gedaan bij den burgemeester van de gemeente, waarin de standplaats van het motor rijtuig of van het aan te geven voor werp zich bevindt. Evenzoo moet van motorrijtuigen aangifte worden gedaan, welke vóór het in werking treden van deze bekendmaking zijn omgebouwd of gedemonteerd. (2) De eigenaar en bezitter van een motorrijtuig dat na het in werking tre den van deze bekendmaking in het be- zétte Nederlandsche gebied wordt inge voerd, moet van dit voertuig binnen twee weken na den invoer aangifte doen bij den burgemeester van de gemeente, waarin dit zich bevindt, tenzij dit bin nen bovengenoemden termijn het bezette Nederlandsche gebied wederom heeft verlaten. Artikels. (1) Zonder schriftelijke toestemming van den bevoegden rijksinspecteur van het verkeer is het verboden: 1) een motorrijtuig, een aanhangwagen of een onderdeel van een motorrij tuig te vervreemden, 2) een motorrijtuig of een aanhang wagen, indien het voertuig zijn ge wone standplaats binnen het bezette Nederlandsche gebied heeft, langer dan vijf dagen buiten zijn stand plaats te laten, 3) het bezit van een motorrijtuig of aanhangwagen langer dan een maand bij een derde te laten, 4) de transportcapaciteit, de wijze van aandrijving of het chassis van een. motorrijtuig of een aanhangwagen in aanzienlijke mate te veranderen of van een motorrijtuig of aan hangwagen op zoodanige wijze on derdeelen te verwijderen, dat de geschiktheid tot het gebruik van het motorrijtuig of den aanhang wagen als zoodanig in aanzienlijke mate wordt beperkt, 5) zijn bemiddeling te verleenen bij handelingen bedoeld onder 1 tot en met 4. Als bemiddeling wordt ook beschouwd het publiceeren van een advertentie in een nieuwsblad of tijdschrift. (2) "Wie den eigendom van een motor rijtuig of aanhangwagen ten gevolge van een exeeeutie of door het leggen van een conservatoir beslag verliest, moet dit terstond bij den bevoegden rijksin specteur van het verkeer opgeven. (3) De bevoegde rijksinspecteur van hec verkeer in den zin van de leden 1 en 2, is de rijksinspecteur van het ver keer, in wiens district de standplaats van het motorrijtuig of den aanhang wagen zich bevindt, of, wanneer deze plaats ,niet is vast te stellen, in wiens district zich het motorrijtuig, de aan hangwagen of het onderdeel van een motorrijtuig bevindt. Levensmiddelenwinkels, apothe ken en brandstoffenzaken ge opend. Hierbij wordt de aandacht er op gevestigd, dat op Zaterdag 2 Januari niet alleen gesloten zullen zijn de bedrijven welke volgens het geiden; de voorschrift inzake de bedrijfsslui: ting tusschen Kerstmis en Nieuw jaar gesloten moeten zijn, doch ook alle detailzaken en ambachtsbedrij- ven, behalve die bedrijven en win kels, welke levensmiddelen bereiden of verkoopen alsmede apotheken en brandstoffenzaken. Gesloten moeten dus ook zijn wa renhuizen en de door warenhuizen geëxploiteerde restaurants e.d. als mede eenheidsprijswinkels en ver der alle zaken, welke z.g. genotmid delen, zooals wijn, spiritualiën, cho colade, snoep, banket en tabakswa ren verkoopen. REPARATIEBEDRIJVEN NIET GESLOTEN. De chef van de afdeeling Vervoer wezen van het dep. van Waterstaat maakt bekend, dat reparatiebedrijven, welke werkzaam zijn ten behoeve van het wegverkeer, ongeacht of dit voor Nederlandsche of voor Duitsche instan ties geschiedt, niet gesloten mogen zijn. Artikel 3. (1) De eigenaren en bezitters van mo torrijtuigen of aanhangwagens, welke door den weermachtsbevelhebber in Nederland te zijner beschikking worden gehouden („sichergestellt sind") mogen slechts met toestemming van de door den weermachtsbevelhebber in Neder land bepaalde instantie over deze motor rijtuigen of aanhangwagens beschikken, eenige veranderingen hieraan aanbren gen of de standplaats wijzigen. De eige naren en de bezitters van motorrijtui gen of aanhangwagens, welke door de „Amtsgruppe Motorisierung" van den algemeen gemachtigde voor de bewape ning in beslag genomen zijn om te wor den aangekocht, mogen alleen met toe stemming van de „Ambtsgruppe" over deze motorrijtuigen of aanhangwagens beschikken, hieraan eenige veranderin gen aanbrengen of de standplaats wijzi gen. De vólgens artikel 2 benoodigde toe stemming van den bevoegden rijksin specteur van het verkeer is in deze ge vallen niet vereischt. (2) De eigenaren en de bezitters van de in lid 1 genoemde motorrijtuigen en aanhangwagens zijn verplicht deze in tot het gebruik geschikten toestand te houden. Zij dienen terstond aan den eisch tot levering van het motorrijtuig of aanhangwagen te voldoen. Artikel 4. In deze bekendmaking worden, ver staan onder; „Motorrijtuigen": X) Vrachtauto's en bestelauto's met een laadvermogen van ten minste een ton, 2) autobussen, 3) tractors, 4) trekkers, 5) auto's voor een bijzonder doel, zoo als bijvoorbeeld tankauto's, zieken auto's, vrachtauto's met lagen laad bak, sleep- en kraanwagens, kabel wagens, 6) personenauto's, 7) motorrijwielen met of zonder, zij span. „Aanhangwagens": 1) Aanhangwagens van autobussen, 2) aanhangwagens van vrachtauto's met een laadvermogen van ten minste een ton, 3) aanhangwagens van personenauto's met een laadvermogen van ten minste een ton. „Onderdeelen van motorrijtuigen": Voorwerpen welke in het algemeen bij de volledige uitrusting van een mo torrijtuig of aanhangwagen .behooren of bestemd zijn of waren om deel uit te maken, van een motorrijtuig of aanhang wagen of van de uitrusting van een mo torrijtuig óf aanhangwagen. Artikel 5. (1) Deze bekendmaking wordt in de pers afgekondigd. (2) Zij wordt aangehaald als „Bekend making registratie en beschikking mo torrijtuigen". 's-Gravenhage, 30 Dec. 1942. De Commissaris-Generaal voor Financiën en Econom. Zaken. De slotbepaling van de verordening van den Rijkscommissaris voor de bezet te Nederlandsche gebieden, no. 139/1942 betr. de registratie en de vordering van goederen voorziet onder art. 28 de vol gende strafbepalingen: 1) Hij die opzettelijk: 1. In strijd handelt met eèn volgens artikel 1 gegeven bevel of 2. een op hem overeenkomstig artike len 6, lid 2 of 8, lid 4, tweede vol zin, rustende verplichting niet, niet tijdig of niet behoorlijk nakomt, dan wel 3. aan een op hem overeenkomstig ar tikel 27 rustenden plicht tot het ge ven van inlichtingen niet, niet tijdig of niet behoorlijk nakomt, wordt bestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren of met geldboete van ten hoogste honderd duizend gulden of met een dezer straffen. 2) Poging is strafbaar. 3) Wordt het feit door schuld gepleegd, dan wordt de dader gestraft met gevan genisstraf van ten hoogste een jaar of met geldboete van ten hoogste vijftig duizend gulden. 4. Naast de straf kunnen de goederen, waarop de strafbare handeling betrek- king -heeft, ook wanneer zij den dader niet toebehooren, worden verbeurd ver klaard. Kan geen bepaalde persoon wor den vervolgd of veroordeeld, dan kan de verbeurdverklaring afzonderlijk worden bevolen. 5) De strafvervolging vindt slechts plaats op klachte van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche ge bied (Commissaris-Generaal voor Finan ciën en Economische Zaken). Deze klacht kan worden ingetrokken totdat het vonnis in tweede instantie in kracht van gewijsde is gegaan. 6) De bij de leden 1, 2 en 3 strafbaar gestelde handelingen zijn strafbare fei ten, als bedoeld in artikel 2, lid 2, der verordening no. 52/1940 betreffende de Duitsche rechterlijke macht voor straf zaken, zooals deze luidt ingevolge de bekendmaking no. 72/1942. De voor de aanmelding van. motor rijtuigen bestemde formulieren zps verkrijgbaar bij de plaatselijke politie autoriteiten alwaar de ingevulde vragen lijsten ook moeten worden afgeleverd, MEDEDEELING. Onze Courant zal op Nieuw jaarsdag en Zaterdag 2 Januari niet verschijnen. Onze zaak is Zaterdag 2 Januari den geheelen dag gesloten. De Directie. STEEKWAGEN GEVONDEN. Aan het bureau van politie is een zoogenaamde „steekwagen" gedepo neerd, die alhier is gevonden. De eigenaar wordt verzocht den wagen aan het bureau af te halen. FRUIT IN BESLAG GENOMEN. Een zending fruit, die zonder de vereischte vervoervergunning per vrachtauto werd. vervoerd, is door rechercheurs van den Economischen Dienst van de Politie te Alkmaar in beslag genomen, terwijl tegen den, afzender procesverbaal werd opge maakt. AAN H.H. WINKELIERS IN. ALKMAAR. Nu de Awintercampagne voor „Win terhulp Nederland" voor de derde maal geopend is, richten wij ons speciaal tot u met het volgende: Wij hebben in het vorige seizoen in Noord-Holland (de stad Amster dam niet inbegrepen) tienduizenden gezinnen kunnen helpen, met in to taal ruim 600.000 gulden. Alleen wanneer nog grootere be dragen geofferd worden door wer kend Nederland kunnen alle gezin nen geholpen worden. Wij doen daarom nogmaals een beroep op 'u en wel op de volgende wiize: Evenals het vorige jaar, vraagt „Winterhulp Nederland" u hierbij 0.50 per week te willen storten op haar girorekening 395800 gedurende 6 maanden. Indien dit jaar alle winkelbedrij ven zouden medewerken, zou deze actie een zeer groote bijdrage kun nen opleveren. Uw antwoord zien wij gaarne te gemoet aan het adres: Prov. Bur. Winterhulp Nederland, Kenaupark 1, Haarlem. DIERENBESCHERMING. Sinds twee weken zwerft in Alk maar een mooie zwarte hond, reu, pl.m. 1 jaar oud, witte punt aan den staart. Eigenaar of liefhebbers kunnen zich vervoegen bij den heer C. Ver- wea-, Inspecteur Dierenbescherming, Baanstraat, Alkmaar. HANDELSREGISTER. Inschrijvingen van 22 tot 29 Dec. Alkmaar: J. R. Keuss, Emmastraat 47, tabaksfabriek enz., benoeming procuratiehouder. Eerste Alk- maarsche Naaimachinehandel A. Hil- dering, Luttik-Oudorp 66 en 68 overgegaan aan D. Hildering. H. Koorn Jr., Veerstraat 14-16, timmer-, metsel- en aannemingsbedrijf, om gezet in een venn. o. fa. Opheffingen: Allernaar: N.V. Architectuur: Bouw en Aannemings bedrijf N.V. in liq. Tesselschaae- straat 8. Zuivelfabriek „Prins Hendrik" N.V. in liq., Boekeler- weg 1. N.V. v.h. J. J. Bak Co. in liq., Noorderkade 4 II, groothan del in wol enz. Langedijk: N.V. „Fabriek van Verduurzaamde Groen ten „Nederland". Noordscharwoude, Dorpsstraat B 34. TWAALF JAAR GEEISCHT WEGENS POGING TOT ROOF. Voor de Haarlemsche rechtbank heeft de 29-jarige los-werkman H. K. U. te Amsterdam terecht gestaan, die in den nacht van 6 op 7 Nov. j.l. de woning van den alleenwonenden doofstommen heer J. V. te IJmuiden-Oost is binnen gedrongen met de bedoeling dezen te berooven. De inbreker had reeds in een kamer eenige doosjes sigaren weggenomen, toen de ongeveer zestigjarige heer V. ont waakte en met een zaklantaarn ging kijken wat er aan de hand was. K. had hem toen met een stuk ijzer eenige sla gen op het hoofd gegeven, waardoor de heer V. luid kermend op den grond viel. Zijn angstgeschreeuw werd gehoord door eenige politiemannen, die terstond te hulp snelden en den dader arresteerden. De officier van justitie vond het feit zeer ernstig en eischte tegen K. twaalf jaren gevangenisstraf. Op 7 Januari zal de rechtbank uitspraak doen. DOODELIJK ONGELUK OP ONREWAAKTEN OVERWEG. Gistermiddag is op den ontoe- waakten overweg in den Ouden Scherpenzeelsche-weg onder Maarn de 58-jarige wielrijder H. P„ tuin man, wonende te Maarsbergen, door een uit Utrecht komenden trein ge grepen en op slag gedood. Aanvragen om een hooger of ex tra rantsoen gas en/of electriciteit, verzoeken om algeheele of gedeel telijke kwijtschelding, dan wel resti tutie van boeten, enz.^ worden door de energiebedrijven en door het Rijkskolenbureau met inachtneming van de gas- en electriciteitsbesehik- king 1940 no. X. De gas- en electrici- teitsrantsoeneeringsregeling 1940 no. 1 en de krachtens deze regeling ge geven voorschriften behandeld. Alleen dan, wanneer men over tuigd is, dat de door de gas- en elec- triciteitsbedrijven vastgestelde rant soenen niet op de voorschriften, zijn gebaseerd, kan men zich tot de be roepsinstantie, het Rijkskolenbureau, wenden. Met een volledig en door het energiebedrijf geverifieerd over zicht der verbruikcijfers van 1939 af, alsmede van de toegekende rant soenen. Volgt deze adviezen op. Behandelt in uw brief 'aan het Rijkskolenbureau kort en zakelijk niet meer dan één .onderwerp:, zendt uw aanvraag via het gas- of electri- citeitsfoedrijf, met verzoek haar, voorzien van de noodige gegevens, aan het Rijkskolenbureau te doen toekomen. Wilt u niet via het energiebedrijf correspondeeren, vraagt dan van te voren een opgave van uw stroom en/of gasverbruik van 1939 af, alsook van de rantsoenen, die u zijn toege wezen en sluit de u door het energie bedrijf verstrekte gegevens (het oor spronkelijke door u ontvangen schrijven) bij uw rechtstreeks aan het Rijkskalenbureau te zenden brief in. Vermijdt overbodig werk. Maar het de gas- en electriciteits- bedrijven niet lastig met mondelinge of schriftelijke verzoeken, aangezien deze vrijwel zéker toch moeten wor den afgewezen, hetgen veel over bodig werk geeft. Voqrts komt het niet dan bij hooge uitzondering voor, dat een door deze bedrijven afgewezen Verzoek door het Rijkskolenbureau alsnog kan worden ingewilligd. Het is mees tentijds dus nutteloos wanneer men zich over een door het gas- of elec- triciteitsbedrijf genomen beslissing gaat beklagen. DIEFSTAL VAN BOTER. IJMUIDEN, 30 Dec. - In het begin van deze week werd ingebroken in een te IJmuiden gevestigde melk fabriek. De dader, die van de duis ternis gebruik heeft gemaakt, heeft zich toegang verschaft door het ver breken van een raam en het for- ceeren van een deur. Het onderzoek, van de Velser-politie wees uit dat er 450 pakjes roomboter van 1/4 kg. zijn ontvreemd. Naar den dader wordt nog gezocht. Opnieuw mandarijnen en sinaasappelen voor kleine kinderen. Kinderen van 0 tot en met 3 jaar zullen gedurende het tijdvak van 30 Dec. 1942 tot en met 6 Febr. 1943 op den met „reserve 4-04" gemerk- ten bon der bonkaart voor voedings middelen 850 gram mandarijnen en- of sinaasappelen kunnen betrekken. Terwijl men, zooals bekend, op den bon „reserve 4-03" uitsluitend 350 gram mandarijnen kan verkrij gen kan men op den bon „reserve 4-04" hetzij 850 gram sinaasappelen, hetzij 850 gram mandarijnen, hetzij 850 gram van deze beide artikelen tezamen koopen. De aandacht wordt er op geves tigd, dat het wederom niet mogelijk is, aanstonds overal te zorgen voor een voldoenden voorraad bij den handel; men worde dus niet onge rust, wanneer de winkelier niet aan stonds kan leveren. Het publiek dient zich bij den leverancier op de hoogte te stellen, of deze de manda rijnen en sinaasappelen reeds voor radig heeft, en zal er rekening mede dienen te houden, dat genoegen moet worden genomen met de soort of de soorten, welke de detaillist beschikbaar heeft. Ziekenhuizen e.d. instellingen die nen zich wederom te wenden tot het bedrijfschap voor groenten en fruit, hetgeen voor hun bevoorrading zal zorg dragen. Met eze zuidvruchtendistributie is thans bereikt, dat ook de allerklein sten met 1200 gram zuidvruchten hun aandeel hebben in de serie ex tra-rantsoenen, ter gelegenheid van Kerstmis verstrekt. Zooals bekend, ontvingen de kinderen tusschen 4 en 14 jaar een kilogram appelen en die tusschen 14 en 21 jaar 3 eieren.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 1