DAGBLAD VOOR De politieke toestand bij het einde van het jaar. Keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen. OUD EN N1EV W Dr. Göbbels in Das Reich Succesvolle Duitsehe tegenaanvallen Opnieuw convooi schepen tot zinken gebracht. Gevechten in woestijngebied en in Tunis. 0 Giraud over den moord op Darlan. Duitsehe critiek op de benoeming van Gen. Juin. Voor Duitschers ter kennisneming. Nog even geduld voor Zuidvruchten. De sluiting der Café's op Oudejaarsavond. Deze courant verschijnt dagelijks. Abonnementsprijs per 3 maanden bjj vooruitbetaling voor Alkmaar 3.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Tel. Administratie (abonn., adverb) 3320, Redactie 3330. DONDERDAG 31 DEC. 1942. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 144e Jaargang No. 306. 6 pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar.' Prjjs der gewone advertentiën in deze Editie 0.10 per m.M., minim. 14 m.M. X 1.40, elke 3Va m.M. meer 0.33. Tarieven v. d. geheele oplage op aan vraag. Uitg. N.V. Boek- en Handels drukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar, postgiro 37060. Militaire en politieke toestand waarborgen de eindoverwinning. diplomatieke van het D.N.B. De correspondent schrijft, dat de poli tieke toestand aan het einde van het jaar wordt gekenmerkt door de nog engere aaneens/aiting tusschen de Europeesche mogendheden^ die een vrijheidsoorlog voeren, en hasp: bond- genooten in Oost-Azië, voorts door de consolideering van het Europee sche gebifed en de opheffing van zekere haarden van gevaar en door- de handhaving van de neutraliteit van eenige staten, die tijdelijk be dreigd 'werd. ,-"1, a hi toonaangevende kringen te Ber- Aiin constateert men, dat de strijd van de mogendheden van het pact pelijke overwinning is. In dit ver band wordt de aanhechting van de grondstofbronnen in het Verre Oos ten dflor Japan en van de belang rijkste grondstofbronnen der Sovjet- Unie door Europa beschouwd als een ■waardevolle bijdrage tot de immuni teit tegen een blokkade, In het bijzonder moet worden gewezen op de opheffing van het in Frankrijk gelegen poten- tieele gevaar, op het vernieti gen van een opmarschbasis voor de tegenstanders van Europa. Frankrijk zelf staat voor de keus tusschen aansluiting bij Europa en ondergang in een leven zon der geschiedenis. Wat Duitschland van de neutralen verlangt. Van de neutralen, aldus wordt hier verklaard, verlangt Duitschland niet het verzaken, maar het nauw keurig handhaven van hun neutrali teit. De stormloop der vijandelijke propaganda tegen de neutraliteit van Zweden is ook in Berlijn niet onop- merkt gebleven, zoodat men hier bij zondere aandacht heeft voor de po gingen, door ^psychologische inwer king op de-massa van het Zweedsehe volk van zijn geestelijke en poli tieke neutraliteit jegens' de spilmo- gendheden af te brengen. In de Wil- helmstrasse blijft men er van over tuigd, dat de Zweedsehe regeering alles zal doen om tegen die pogingen op te treden. Men'denkt in Duitsehe politieke kringen ook aan d'e" houding van Finland en de landen van Z.O.-Euro- pa in dezen geweldigen strijd tegen angelsaksische voogdij' en bolsjewis tisch gevaar. Het behoeft geen -be toog, dat daarbij ook gedacht wordt aan den vrijheidsstrijd van de Ara bische wereld en Britsch-Indië. Spanje en Portugal zijn, nu door den angelsaksisehen overval op Noord- Afrika de oorlog, voor hun deur ge bracht is, tot overeenstemming ge komen wat -betreft den afweer van dreigend gevaar. De Spil en Turkije. Het is gebleken, hoeveel belang Londen heeft bij de vergiftiging der vriendschappelijke betrekkingen tus schen de Spil én Turkije, omdat het daarvan het politieke succes hoopt, dat het tot dusverre niet kón berei ken wegens de werkelijkheidspoli tiek der Turksche regeering. Overigens begint men te Berlijn het nieuwe jaar in het bewustzijn, dat de militaire en de politieke toe stand de eindoverwinning waarbor gen. Dit bewustzijn wordt gedeeld, te Rome, Tokio en in de andere hoofdsteden der verbonden of be vriende staten. Het thuisfront had geen oogenblik van zwakte. In Das Reich maakt dr. Göbbels bij het begin van het nieuwe, jaar een nationale balans op. Hij consta teert, dat het Duitschland over het algemeen gelukt is de moeilijkhe den, waarvoor de oorlogsvoedmg stond, te overwinnen zonder al te groote slijtage der reserves. Men vergelijke, aldus dr. Göbbels, onze situatie met de vijandelijke, om tot de conclusie te komen, dat Duitsch land zich zooveel voordeelen heeft weten te Verwerven, dat de zege et land niet meer betwist kan worden. Ook bij de scherpste ontleding moet onze algemeene oorlogsvoering ver zekerd wordefi geacht. Zelfs wan neer wij rekening houden met de wisselende grillen van de soldaten fortuin, kunnen wij de verdere ont wikkeling van den oorlog gerust te gemoet zien. Wanneer onze vijanden een groot deel van hun verwachtingen laten steunen op de moreele kwetsbaar heid van het Duitsehe volk, zijn zij volkomen teleurgesteld. Bij geen enkele gelegenheid heeft zich in het thuisfront eed symptoom van be denkelijke binnenlandsche zwakte voorgedaan. Wat onze vijanden daarover bazelen, is gelogen. De wensch is de vader der gedachte. In het geheele land wordt een stille heldhaftigheid van den arbeid ge toond, zender veel ophef of pathos. Aan elk verlangen ,van den Führer heeft het volk voldaan en vaak ging h~t veel verder dan hij vr^eg. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 30 Dec. (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: a In het gebied van den Terek .mislukte krachtige, door tanks gesteunde aanvallen van den vijand. Hierbij werden 8 tanks vernietigd. In Stalingrad en in het Don- Qtebied leden de bolsjewisten bij de voortzetting van hun aan vallen zware, bloedige verliezen en verloren zij 16 tanks. Bij succesvolle tegenaanvallen werden talrijke zware en lichte wa pens buitgemaakt en gevangenen gemaakt. Aanvallen van Duitsehe luchteskaders, alsmede van Italiaan- sche, Roemeensche en Hongaarsche jreveehtsvliegers berokkenden den Vijand zware verliezen en*gevoelige verliezen aan tanks en zware wa pens. Hongaarsche troepen vernie tigden bij acties van stormtroepen een vrij groot aantal vijandelijke kazematten met haar bemanningen. In den centralen sector van het front werden enkele vijan delijke aanvallen afgeslagen. Eigen stormtroepen drongen de vijandelijke stellingen, binnen en vernielden talrijke1' gevechts installaties. Ten Z.O. van het Ilmenmeer stortten hernieuwde, door tanks, artillerie en slagvliegers ge steunde aanvallen- van den vijand ineen. Dertien bolsjewis tische tanks werden stukgescho ten. Aan de. Wolchof en voor Le ningrad vernietigden stormtroe pen van Duitsehe formaties en de Spaansche vrijwilligersdivisie talrijke vijandelijke kazematten. Snelle Duitsehe gevechtsvliegtui gen en formaties jachtvliegtuigen sloegen in aanvallen, die in scheer- vlucht werden ondernomen, trans portcolonnes van den vijand. Voor het Visschersschiereiland in de Noordelijke IJszee boorden ge vechtsvliegtuigen bij een verras senden aanval een bolsjewistischen taiinenveger in den grond. Nachtelijke aanvallen van Duit-, sche gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers veroorzaakten zware branden in de haveninstalla ties van Moermansk en op het stationsterrein van Kadalaksja. In Noord-Afrika. In Noor-Afrika bestookten Duit sehe duikbommenwerpers met suc ces vijandelijke marscheolonnes. In Tunesië slechts plaatselijke krijgs operaties. De vijand leed door 'duik vluchten en aanvallen in scheer- vlucht van Duitsehe vliegtuigen zware verliezen aan rollend mate rieel en wapens van allerlei aard. Wederzijdsche luchtacties. Cm 29 December des avonds wier- pen*enkele Britsche vliegtuigen bo- vèh West-Duitsch gebied hiér en daar brisantbommen neer, waardror onbeteekenende schade aan gebou wen werd aangericht. Ijjchte Duitsehe gevechtsvliegtui gen hebbèn in het Kanaal een pa trouillevaartuig tot zinken gebracht en overdag voor den oorlog belang rijke installaties in een havenstad aan de Engelsche Zuidkust met bom men bestookt: In luchtgevechten werden hierbij twee vnandelijke vliegtuigen neergeschoten. Duikbootsuceessen. Zooals is een extra bericht is medegedeeld, hebben Duitsehe duikbooten de achtervolging van de verstrooide resten van het bij de Azoren uiteengeslagen con vooi hardnekkig voortgezet en nog vier schepen met een geza- menlijken inhoud van 21.000 brt. tot zinken gebracht. Totdusver zijn zoodoende van dit convooi in totaal 19 schepen met een totalen inhoud van 106.000 brt. vernietigd. Daarenboven heb ben onze duikbooten in andere zeegebieden van het Noordelijke en Zuidelijke deel van den At- lantischen Oceaan 15schepen met een totalen inhoud van 79.3000 brt. in den grond ge boord. Zoodoende heeft 't duik bootwapen, behalve de gisteren gemelde successen, opnieuw 19 vijandelijke schepen met een >gézameniijken inhoud van 100.300 brt. tot zinken gebracht. Aan het Italiaansche legerbericht van 30 Dec. ontleenen wij het vol gende: In het woestijngebied van Z. Libye werden opnieuw gevoelige verlie zen toegebracht door stérke esca drilles van onze luchtmacht aan de vijandelijke colonnes, die de vooraf gaande dagen zijn aangevallen. In het gebied van Tunis duren de ge vechten voort. De troepen van de as maakten een vijftigtal krijgs gevangenen. Onze formaties ge vechtsvliegtuigen deden aanvallen op knooppunten van wegen en op achterwaartsche centra. Vijandelijke vliegtuigen bombar deerden herhaalde malen Soesa in Tunesië. Hierbij werd schade ver oorzaakt en werden talrijke slacht offers gemaakt onder de burgerbe volking. Boodschap van Roosevelt ver wacht. - Naar uit Washington ver luidt, heeft president Roosevelt Dins dag aangekondigd, dat hij op 7 Januari tijdens de zitting van het congres in een persoonlijke bood schap een uiteenzetting zou geven van den toestand, waarin de Ver. Staten zich bevinden. Plaatsje door aardbeving ver woest. - Volgens een bericht uit Bo gota (Argentinië) wordt eerst thans officieel bekerid gemaakt, dat het plaatsje Potomac bij Lorica door de aardbeving vair Zaterdag volledig is verwoest. Spleten van 40 m vertoon den zich in de aarde en dichte zwa- velslierten drongen naar buiten. Het aantal dooden is nog onbekend. Adjedabia HOOFDWEG KARAVAANWEG - o so no Km. [4274J •N, z'jr> Brega A ROET) El Agheila 1 PH1LOENORUM (Triomf poort) -a*""" Birocadia 'Djrfa I I l Marada 1 I Birrissam i Kaart van Pelt HET FRONT VAN DE GROOTE SYRTE. In Libye verloopen de operaties van het Duitsche-Italiaansch panlserleger stel selmatig. Rommel beweegt zich in de richting van Tripolis en betrekt nieuwe stellingen volgens een vast omljjnd doel. Het is den Britten niet gelukt een deel der strijdkrachten van Rommel ar te snijden. LUTTELE oogenblikken nog en de klokken van stad en land zullen wederom plechtig een nieuw jaar in luiden. Ook nu weer zullen op de scheiding van Oud en Nieuw de ge moedsstemmingen beheerscht wor den, eenerzij ds door een zekeren weemoed welke nu eenmaal aan ieder afscheid yerbonden is, ander zijds door de vreugde waarmede elke begroeting gepaard pleegt te gaan. In de laatste uren vóór de jaar- wende ligt iets onbestemds: de blik gaat terug in het verleden en ver vooruit in de onbekende toekomst. Wat'izal het nieuwe jaar brengen? Bij deze jaarwisseling de derde voor ons land onder oorlogsomstan digheden, de vierde voor Europa zullen ongetwijfeld slechts weinigen rouwen om het jaar dat voorbij is. Het bracht goed en kwaad, maar geen vrede en men zal zich daarom vooral ernstig afvragen wat de toe komst brengen gaat. Hiermede is men dan tevens weer in den -ban van het groote en grootsche gebeuren in de wereld, waarvan ook ons land een deel uitmaakt. Het is geen won der. dat men hiertoe komt, want het gaat bij dit gebeuren om zulke groote waarden, dat het ieders den ken en doen moet beheerschen. Bij de 'huidige worsteling, ontdaan van alle nevenverschijnselen, gast het er immers om het bezit en n*t behoud van de hoogste menschelijke waarden voor ieder menseh, al is hij nog zoo nietig, te verzekeren; het is een strijd, die uiteindelijk zal" be slissen of de wereld beheerscht blijft door het kapitaal, dan wel, dat het goud een dienende functie zal krij gen en de eerbied voor den arbeid uitgangspunt van alle handelingen wordt, 0 0 0 HET afgeloopen jaar heeft opnieuw honderdduizenden de oogen ge opend: nieuwe waarden braken zich verder baan. Zij spraken bqekdeelen voor hen die nog oören hebben om te hooren en oogen om te zien. Men bedenke hierbij, dat de „jiieuwe tijd" gedurende een oorlog als wij thans beleven nooit tot volledige ontplooiing kan komen. Voor het heden is immers eerste eisch den oorlog te winnen en daaraan is al het andere ondergeschikt. Dat des ondanks zooveel gebouwd kon wor den is wel een zeer sterk argument voor de kraqflt van dit nieuwe. In dit opzicht zag het voorbije jaar een logische voortzetting van de lijn die reeds eerder gevolgd werd. Er wordt door positieven actief gewerkt, door passieven toegekeken met zooiets van: straks wij. Maar de laatsten vergissen zich, want wie zich naast den normalen ontwikkelingsgang plaatst, naast het leven dat ook in oorlogstijd zijn rechten neemt, scha kelt zich voor a 1 t ij d uit, omdat èls hij wil gaan werken het bouwwerk g e r e e d is. Dat bouwwerk is in ons land reeds voor een goed deel opgetrokken. Is het wonder dat men juist op het ge bied van den arbeid zooveel veran deringen zag, waar eerbied voor den arbeid in den nieuwen tijd een teder eerste wetten is? DE hervorming gaat steeds verdel en de volharding van die Neder landers, die zich reeds jarenlang voor een nieuwe wereld inzetten, is aan het einde van dit jaar beloond geworden: Nederland blijft zelfstan dig! Zóó -gezien ligt een wel zeer vreugdevol jaar achter ons vreug devol vooral, omdat de positieve winst in 1942 méér beteekent dan het bijna sadistisch negativisme, dat ons vin veiligen afstand door weg- loópers wordt gepredikt. Een hoop vol jaar ligt bovendien voor ons. Een jaar dat ons weer 'dichter tot den vrede zal brengen den vrede, dien ieder zoo vurig begeert; een vrede, die de overwinning van net licht over de duisternis zal brengen, in den geest van het feest, dat wij dezer dagen vierden. Hoe dichter bij het doel evenwel, hoe moeilijker tijden te wachten staan. De laatste loodjes wegen altijd het zwaarst èn een nieuwe tijd wordt slechts geboren in barens weeën. Ook voor Nederland zullen de tijden nog moeilijk zijn. Wij vormen hier immers dén Westwal vgn Europa, één der fronten van dezen oorlog.'De evacuatie doet dit ten duidelijkste gevoelen. Anderzijds-is het echter verheugend, dat die moeilijk-heden wellicht verlicht kunnen worden, straks als de voedselstroom uit de Oekraine gaat doorvloeien tot ons land en ook hier, evenals eenige maanden geleden in Duitschland, de rantsoenen' verhoogd zullen worden. Dat is dan stellig v géén nieuwe orde, want in oorlogstijd zijn volle of leege borden geen gevolg van een oude of nieuwe orde, maar simpel weg van militair-ecohomische situa ties. De nieuwe orde kan in oorlogs tijd eigenlijk slechts alleen den geest bezielen, den goeden en eer lijken wil der mensehen, maar wei nig of geen materieel gewin bren gen. Daarvoor is de oorlog, die woedt, te heftig. Rantscenverhooging duidt echter wèl op een v e rb e-terd e mili taire en economische positie van Europa en als zoodanig was het voor bije jaar dus al evenmin ongunstig voor ons continent, terWijl de voor uitzichten in dit opzicht zeker meer dan bevredigend zijn te noemen. Of -het komende jaar dan de be slissing in den wereldstrijd zal bren gen? Het is onmogelijk te zeggen, doch wel zal 1943 ons weer een stap dichter brengen tot hetgeen de jonge volken van Europa wensc-hen: een eensgezind en vredig Europa. Het oude verglijdt, het nieuwe breekt baan. Dit geldt niet alleen voor het jaar dat wisselen gaat, maar ook en vooral voor onze samen leving. Gelukkig Nieuwjaar! Jr. Naar aan Exchange Telegraph uit Algiers gemeld worat, zou generaal Giraud verklaard hebben, dat er in verband met den moord op admiraal- Darlan 12 personen in hechtenis geno men ziin. Thans is gebleken, dat er een complot bestaan heeft, om niet alleen Darlan, doch ook den Amerikaanschen gevolmachtigde, Murphy, en generaal Giraud zelf, te vermoorden. De politie van Algiers heeft Dins dagnacht 12 personen gearresteerd, van wie eenigen betrokken zouden zijn bii een complot tot het vermoorden van hooge regeringsambtenaren. Vier hun ner zouden politiebeambten ziin, die tevoren kennis hadden van de moord plannen iegens admiraal Darlan. 2 an deren hebben actief megeholpen bii de landing der geallieerden in Algarije. Generaal Giraud heeft Woensdag ver klaard: „onder hen bevinden zich eeni gen miiner beste vrienden". Twee der arrestanten zouden „zeer vooraan staande" figuren ziin. De benoeming van den voormalig'en Franschen generaal Juin tot opperbe velhebber van de Fransche strijdkrach ten in Noord-Afrika door .generaal Eisenhower stelt een nieuw hoofdstutk van hét Fransche verraad in het licht, aldus het oordeel in Duitsehe politieke kringen. Tevens wordt eraan herin nerd, dat de in Duitsehe gevangenschap geraakte vreegere generaal Juin des tijds is vrijgelaten, omdat hii aan maar schalk Petain zijn eerewoord had gege ven om niets tp doen wat gericht is tegen de politiek van samenwerking van Frankrttk roet 6* «ültnosaodheden. Neville Henderson overleden. - De Voormalige Britsche minister van arbeid en Britsche ambassa deur te Berlijn, Neville Henderson, is overleden. DE STEM DER SS. Luistert op Zondag 3 Januari van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I op golflengte 415 meter naar de stem der SS. Onderwerp: „SS en Jeugdopvoeding". De commissaris-generaal voor de öpeobare veiligheid en hoogere SS en politieleider maakt bekend: Ingevolge de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nèderlandsche gebied betreffende de registratie der Duitschers zijn alle in NederTand woonachtige Duitschers verplicht zich bij het voor hun woonplaats T»evoegde registratie bureau aan te melden. Het is gebleken, /dat een aantal Rijksduitschers tengevolge van on bekendheid met deze verordening in het bjj-zonder bij verhuizing binnen Nederland en naar het buitenland de bepalingen dezer verordening niet naleven. Ik roep derhalve alle tot aanmelding" gehouden personen, on der verwijzing naar de bij de veror dening bedreigde straffen, op zich bij het bureau van den politie-offi- cier bij den gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor de provincie hunner woonplaats bij vestiging uit het buitenland, bij verhuizing binnen Nederland ert bjj vertrek naar het buitenland schriftelijk of mondeling aan te melden. Déze verplichting geldt ook voor personen, die tot het Duitsehe volk behooren, maar in het onzekere zijn betreffende hun nationaliteit of als statenloos worden aangemerkt. De /erplichting tbt aanmelding geldt eveneens voor Duitschers uit het vroegere Oostenrijk, voor Sudeten- duitschers en voor Volksduitschers uit de Opstgebieden. De verplichting tot aanmelding bestaat ook voor het geval, dat per sonen ter vervulling van hun dienst plicht voor de weermacht worden opgeroepen. Bij minderjarigen is de wettelijke vertegenwoordiger, eveneens wan neer hij zelf geen Duitseher is, voor de nakoming van deze verplichting tot aanmelding verantwoordelijk. Aanmelding kan mede geschieden bij de hulpregistratiebureaux bij de „Ortsgruppen der N.S.D.AP." Get. RAUTER, SS-Gruppenführer und Geperal- leutnant der Polizei. INZAGE VAN PERSOONSBEWIJS. Mag niet door iedereen gevorderd worden. Het persoonsbewijs, dat iedere Ne derlander nu op ziin minst reeds een jaar lang met zich meedraagt, mag zich den laatsten tijd in een groeiende be langstelling verheugen. Meestal met volkomen zuivere bedoelingen wordt bii transacties met onbekenden het vertoonen er van als voorwaarde ge steld voor het tot stand komen eener overeenkomst.'Dit,'geschiedt, zegt de Haagsche correspondent van de Telg., niet slechts door spoor- en tramweg- maatschappijen, posterijen, banken, distributie-ambtenaren en verdere heei- of half-ambteliike instellingen, ook hotelportiers. riiwielverhuurders en zakenlieden in het algemeen maken er gebruik van. Van bevpegde ziidè, zx'gl hij. word! er onze aandacht op gevestigd, dat slechts politie- en opsporingsambte naren bevoegd zijn, inzage van het persoonsbewijs te verlangen. Dit is ook de strekking van de enkele weken ge leden gepubliceerde verordening over deze materie, waarop binnen kort nog een officieele toelichting zal volgen. NOORD-HOLLAND VOORLOOP1G NOG ZONDER MANDARIJNEN EN SINAASAPPELEN. In aansluiting op de beide berichten over beschikbaarstelling van mandarij nen en sinaasappelen voor kinderen van 0 tot en met 3 iaar (op de bonnen reserve 403 en 404). waarbij opge merkt werd dat in enkele streken van het land deze zuidvruchten nog niet verkrijgbaar zouden zijn, kunnen wij thans mededeelen, dat deze restrictie voorloopig geldt voor de geheele pro vincie Noord-Holland boven het Noord- zeekanaal. De bewoners van dit gebied kun nen zich derhalve een gang naar den groente- of fruithandelaar ter plaatse besparen. De eerste week zal men in ieder geval nog geen - mandarijnen of sinaasappelen kun nen verkrijgen. De distributie aan den groothan del en vandaar aan de winkeliers vindt echter in het geheele land regelmatig doorgang en zoodra in Noord-Holland boven het Noord- zeekanaal met de verdeeling wordt aangevangen, zullen wij daarvan mededeeling doen. Men wachte derhalve rustig af. NIEUWJAARSREDE VAN DEN LEIDER. Mussert zal op Vrijdag 1 Januari wn 13 uur over de beide zenders Hilversum I en Hilversum H een Nieuwjaarsrede uitspreken. „POLITIEK JAAROVERZICHT". 's-GRAVENHAGE, 31 December. Hedenavond van kwart voor even tot kwart over even spreekt Max Blokzijl via den zender Hil versum 1. De titel van deze cause rie luidt: „politiek jaaroverzicht". Gtrbbels spreekt bij jaarswisse ling tot Duitsehe volk. - Minister dr. Göbbels zal op Oudejaarsavond, in het feestprogramma van den groot- Duitschen omroep, een toespraak tot het Duitsehe volk houden bij de wisseling van het jaar. Deze rede wordt door alle Duitsehe zenders vanavond om 8 uur uitgezonden. CAFE'S NIET OP 2 JANUARI GESLOTEN. 's-GRAVENHAGE, 31 Dec. - Van bevoegde zijnde vernemen wij, in, aansluiting op het bericht ovér slui ting van detailzaken op Zaterdag 2 Januari, dat hieronder niet vallen café's en restaurants, doch wel b.v. kapperszaken. Ter voorkoming van straffen wordt erop gewezen, dat ook op den Oudejaarsavond 1942/'43 het op 23 uur vastgestelde sluitingsuur der café's gehandhaafd moet blijven. Ook dien avond moet aan het slui- tiftgsuur streng de hand gehouden worden. Bij deze gelegenheid wordt ge constateerd, dat de naleving vaft het op 23 uur vastgestelde sluitingsuur (par. der verordening no. 188/1940 en par. 55 alinea 1 no. 3 der veror dening no. 138/1941) vaak ernstig te wenschen overlaat. De politie heeft tot taak, op .dergelijke overtredin gen nadrukkraijk te letten en ervoor te zorgen, dat de overtreders ge straft en de voorts nog vereischte maatregelen tegen de eigenaren van het betrokken bedrijf worden geno men. De commissaris-generaal voor de veiligheid en ITöhere S.S. und Polizeiführer, w.g. RAUTER. S.S. Gruppenführer en luite nant-generaal der politie. Po!vgoon-Mel)er-Pax m B4 onze vrijwilligers, smaakt altijd Tijdens een rustpauze; een sigaret Orbts-Hoflaod-Pas Hét S.S.-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-S.S. en- het legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adres sen kunnen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben i: hun dienst buiten Nederland 'te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Ne derland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keuringen voor de Waffen-S.S. en het legioen kunnen zich j! ook diegenen melden, die tot de Germaansche-S.S. in Nederland willen toetreden. 4.1.43, 9.00 uur: Rotterdam, Deutsche Haus, West- zeedijk. 15.00 uur: Tilburg, Lange Schijstraat 66. 6.1.43, 9.00 uur: Arnhem, Weverstraat 16b. 15.00 u.i Hepgelo, Deutsches Haus. s 7.1.43, 9.00 u: Zwolle, hotel Peters, Markt. 15.00 u.t Assen, Friesland-kazerne, vaart Zuidzijde. 9.1.43, 9.00 uur: Amsterdam school, lepenweg 13. 10.1.43, 10.00 uur: Utrecht, Wehrmachtheim, Mariaplaats. 11.1.43, 10.00 uur: Amersfoort, Dienstgebouw, Leusderweg. 12.1.43, ÏO.OO uur: Den Haag, Café den Hout, Be- zuidenhoutscheweg.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 1