Drie Haarlemmers op rooftocht in Noord-Holland. Bij het 45-jarig bestaan van Alcmaria Victrii, V oelbal-programma Alcm. Victrix I K. F. C. I Alcmaria Zondag tegen K.F.C.! Aan de famiüeden van de vrijwilligers in de walfen SS en het legioen. STRAATNAMEN GEWIJZIGD. De Burgen.eester heeft besloten den naam an Karl Marxstraat te rdizigen in d' van J. H. A. Scha perstraat en ^ien van Ricardostraat in F. Dom da Nieuwenhuisstraat. Wie iets weet van de opkomst van het socialisme in ons land en den strijd van Domela Nieuwenhuis.voor de verheffing van on: volk en den striid van den heer Schaper voor de verbetering van de sociale toestan den, zal moeten erkennen, dat de namen van deze Nedetlandsche per soonlijkheden, in deze wijk hater op him plaats zijn dan die van de beide buitenlanders, die er tot nog toe aan verbon 1 n waren. AANGIFTE VAN MOTOR RIJTUIG! I EN ONDERDEELEN. De burgemeester van Alkmaar vestigt de aandacht van belang hebbenden op de bekertdmaking d.d. 30 December 1942 van den Commissaris-Generaal van Finan ciën en Economische Zaken, op grond waarvan ieigenaren en bezit ters van motorrijtuigen, onderdee- len van .motorrijtuigen, alsmede voorraden benzine, motorolie en -vetten gehouden zijn binnen een week aangifte te doen op formulieren welke bij het politie bureau verkrijgbaar zijn en aldaar moeten worden ingeleverd. BENOEMINGEN. De Burgemeester van Alkmaar heeft benoemd: a. tot regentes, resp. regent van het Burgerweeshuis mevrouw M. SchutTismeer en den heer D. M. Postma; b. tot regenten van het Centraal Ziekenhuis de heeren Dr. J. Schut 0*1 A., Bcikksr* c. tot lede'n der Commissie an tcezicht op het lager onderwijs mé- vrouw T. A. M. van Ossenbruggen Baars, en mevrouw C. G. Schier- beekBlomsma; d. tot tijdelijk leeraar i: Engelsch aan de Handelsavondschool den heer H. B. Helleman alhier. UITGESTELD KERSTFEEST GEHOUDEN. Het kerstfeest der Evang. Gemeente, dat door ongesteldheid van mevr. Ruys, de spil van de samenkomst, eenige dagen moest worden uitgesteld, werd gister middag gehouden met leden, ouders, catechisanten en belangstellenden ten huize vgn ds. Ruys. Eenige uren was men aangenaam bijeen. De ouders ge noten van de- prompte antwoorden, die de catechisanten gaven, en van de vruchten van het catechetisch onderwijs. Alle aanwezigen werden op versnape ringen onthaald. De leerlingen ontvingen boekwerken, de kleinere andere ge schenken. BENOEMD. De heer H. van Donselaar: weten schappelijk ambtenaar aan het archief te Alkmaar, is benoemd tot gemeente- archivaris^van Hoorn. de centrale werkplaats. Verwijzende naar een artikel over de Centrale Werkplaats in Amsterdam in onze courant van 29 December j.l. mer ken wij op, dat er hieï ter stede even eens een Centrale Werkplaats gevestigd is, die niet zooals- vroeger hoofdzakelijk bestemd is voor jeugdige 'werkloozen, maar thans vooral bedoeld voor oudere ongeschoolde arbeiders. Ongeschoolde arbeiders, die voor te werkstelling in Duitschland zijn aange wezen, kunnen alvorens uitgezonden te worden, een 3-maandschen cursus vol gen waardoor zij in Duitschland meer kunnen verdienen. Eveneens kunnen voor Duitschland afgekeurde, onge schoolde arbeiders dezen cursus vol gen, waarna zij door het Gewestelijk Arbeidsbureau in het vrije bedrijf wor den geplaatst. Tijdens hun opleiding ontvangen deze menschen een vergoeding, die ongeveer overeenkomt met de loonen in de werk verruiming. De 6-maandsche cursus is bestemd voor personen beneden de 18 jaar. Zij pntvangen de gebruikelijke slijtagever- goeding benevens een rijwielvergoeding indien zij van buiten komen. "nutsspaarbank te alkmaar. Vergelijkend jaaroverzicht 1941-1942. Bij de Nutsspaarbank te Alkmaar werd in 1942 aan spaargelden ontvangen 2.188.776,04 (v. j. 1.814.404,39) en terug betaald 1.5801196,36 (v. j. 1.819.494,79), zoodat meer werd ingelegd dan terug betaald £08.579,68 (v. j. minder ingelegd dan terugoetaald 5.090,40). Voorts werd over 1942 aan rente op de spaarrekeningen bijgeschreven ♦otaal 85.782,22 (v. j. 72.551,65). Het spaarderskapitaal, bij den aan vang van 1942 groot 3.489.937,78 be droeg aan het einde van het jaar i 4.184.299,15, waaronder 17.826,66 ver schuldigd aan op school sparende kin deren. In 1942 bedroeg het aantal posten van inleg 21913 (v. j. 17112), dat van terug betaling 12012 (v. j. 14281) tezamen 33925 (v. j. 31393). In 1942 werden uitgereikt 1706 nieuwe boekjes (v. j. 1407) waaronder 338 aan schoolspaarders (v. j. 550), terwijl 798 boekjes (v. j. 907) werden ingetrokken. Bij den aanvang van 1942 bedroeg het aantal in omloop zijnde boekjes «14458. Dit aantal vermeerderde in 1942 met 908 tot 15366, waaronder 2177 van op school sparende kinderen. Het gemiddeld tegoed per spaarder, (de schoolspaarders buiten beschouwing gelaten) bedraagt thans 315,91 (v. j. J 282,76). ft Het aantal spaarbusjes in omloop is thans 2989 (v. j. 2632). Het aantalyledi- gingen bedroeg 2428 (v. j. 1804), waarbij bleek, dat in de busjes gespaard was 22.693,83 (v j. 20.712,72). Bioscopen. Alle theaters eiken avond 7.30 uur. Oudejaarsavond geen voorstelling. Nieuwjaarsdag en Zondag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Harmonie-Theater, De smokkelaars van St. Pauli (rom.-sens.) Alle leeft. Victoria-Theater, Als de plicht roept (rom.-sens.) Alle leeft. Cinema-Theater, Beloof maar niets (rom.) Alle leeft. Alkm. Bioscoop-Theater, De vrouw zonder verleden (rom.-sens.) 18 j. Vrijdag 1 Januari. (Nieuwjaarsdag). 2.30 en 7.30 uur,' 't Gulden Vlies, op treden Boyd Bachmann en zijn orkest. 7.30 uur,, herv. kerk te Broek op Lan- gendijk, doneert herv. kerkkoor en chr. fanf. korps Adyendo. Zaterdag 2 Januari. 2 uur, 't Gulden Vlies, kinderfeest, vertooning Roodkapje en de Wolf; at tracties. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, revue Avond melodie, met Kees Pruis. Zondag 3 Januari. 7.30 uur, 't Gulden .Vlies, revue Avond melodie, met Kees Pruis. In tooneelzaal de Bakker te Noord- scharwoude jubileum-revue Hercules en Hygiéa. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Vrijdag (Nieuwjaarsdag) is de apo theek van B. H. J. Schouten, Emma- straat 64, geopend. Op Zondag 3 Januari is de apotheek van Dr. H. Hartong van Ark, Lange- straat 1, geopend, welke in de week van 2 t.e.m. 8 Januari tevens den nachtdienst zal waarnemen. HEILOO. Kinderen, mogen geen bonnen afhalen. Hoe vaak gebeurt het niet, dat er, wanneer bescheiden gehaald moeten worden van het distributiekantoor, vader of moeder geen tijd hebben en één van oe kinderen er op uit wordt gestuurd om ae bonnen in ontvangst te nemen. Hoewel het afgeven van distributie bonnen aan perscgien beneden de 18 jaar niet geoorloofd is, werd reke ning houdende met bijzondere omstan digheden hiermede een enkele maal wel eens de hand gelicht. Aangezien men echter den laatsten tijd nogal eens mis bruik hiervan tracht te maken en het niet verantwoord is, kinderen deze waardevolle papieren toe te vertrouwen, zullen naar men ons mededeelde op het distributiekantoor in het vervolg onder geen voorwaarde bescheiden meer worden afgegeven aan personen beneden de 18 jaar. DE VEEKEURING TE SCHAGEN. De levering van vee wgs nu Woensdag 30 Dec. Aangevoerd werdep 137- stuks runderen, waarvan koeien, vaarzen en stieren, 59 graskalveren, 39 nuchtere kalveren en 47 vette schapen. Economische rechter. leder tot 15 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Alkmaar, Woensdagmiddag. De laatste zitting van den econo- mischen rechter te Alkmaar is zeker niet een der onbelangrijkste geweest: verschillende gevallen draaiden uit op gevangennisstraf, w.o. zelfs weer- een met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. Echter, onze bizondere aandacht werd getrokken door een zaak. welke zich in den Anna Pau- lowna-polder afspeelde; een geval, dat we nog niet veel in zijn soort hebben meegemaakt ,t.w. een serie rooftochten van drie Haarlemmers. Met hun drieën trokken de heeren J. F. H. Mooy, K. W. Steenkist en J B. v. d. Pol, allen uit Haarlem af komstig, er op uit, om den polder af te stroopen. Dood-gemoedereerd stap ten zij de akkers op en gapten, de bruine boonen van de op ruiters staande bossen, terwijl zij de in hok ken staande tarwe van de halmen ontdeden. Dat laatste gebeurde op zeer groote schaal en een der boeren schatte het aantal schoven, dat bij hem geplunderd was door dit edele drietal, op ongeveer 1000, wat dan gelijk moet staan met 250 tot 300 kg tarwe. De verdachten bekenden, maar konden weinig of niets te hunner verontschuldiging aanvoeren. Het bleek n.l., dat de twee laatst genoem den de groote winsten slechts ge bruikten om in Amsterdam gezellig uit te gaan, terwijl slechts eerstge noemde de opbrengst besteedde voor zijn gezin. Nummer drie was boven dien heelemaal op het verkeerde pad geraakt, want bij een huiszoeking vond men bij hem op den zolder nog twee fietsen, die gestolen waren, ter wijl hij ook nog voor een ander eco nomisch misdrijf veroordeeld was. De Officier was van oordeel, dat tegen dergelijke strooperijen met de grootste kracht moest worden opge treden. Het platteland moet veilig zijn, de land- en tuinbouwproducten moeten zonder gevaar op het land bewerkt kunnen worden. Daarom achtte hij gevoelige vrijheidsstraffen op zijn plaats en vorderde hij tegen elk der verdachten een gevangenis straf van 18 maanden. Nadat mrs. Buiskool en J. Wind- hausen uit Hoorn clementie bepleit hadden, veroordeelde mr. Meijer het drietal elk tot 15 maanden. Zulks tot grooten schrik van de vrouwelijke familieleden van de ver dachten, die op de publieke tribune zaten en in zenuw-huilbuien uit barstten De „onschuldige" toch veroor deeld. Ik heb er nooit wat mee te maken gehad; ik ben nooit op het weiland geweest, jk ben nooit bij mijn neef geweest; ik weet van niks en heb me nooit ergens mee bemoeid! Dat was de verlediging van J. L. v. Wolferen uit den Helder, die te recht stond voor een clandestiene slachting Jammer genoeg voor hem waren er twee getuigen, die elk voor zich een zeer bezwarende verklaring af legden en het gevolg was, dat Jan Leendert als wijlen Barbertje moest hangen Van Wolferen was n.l. op een' Augustus-dag met zijn neef W. F. v d. Vlies naar een weiland geweest, had daar een schaap gestolen en ge slacht en daarna was het tweetal naar de wonin'g van v. d. Vlies ge gaan met het vleèsch, dat op den zolder verder klaar gemaakt was voor den verkoop. Deze neef vertel de dat hedenmorgen onder eede, ter wijl zijn vrouw, met wien hij in echtscheiding ligt, nog het volgende verklaarde Op dien bewusten avond in Augus tus is de verdachte bij ons gekomen en hij is met mijn man 's avonds de deur uit gegaan. Om even over vie ren des morgens kwamen ze terug met een zwaren zak bij zich. Ze gin gen er mee naar boven en ik hoorde, dat zij daar bezig waren met iets, wat ik wel raden Icon. Om ruim half zeven ging v. W. weer naar huis, nadat hij eerst nog een kop thee ge dronken had bij mij in de keuken. Dienzelfden dag kwamen twee dochters van verd. met een kinder wagen bij ons thuis en in dat vehikel hebben zij het vleesch vervoerd. Op zolder vond ik later nog afval var de slacht. Zoo'n verklaring lijkt toch wei af doende, zou men zeggen, maar de ver dachte beweerde, dat deze getuige een veete tegen hem had en hem op deze wijze er in wilde draaien. Wat de verklaring van den eersten ge tuige betreft, ja, die had al zoo vaak een andere verklaring afgelegd, dat aan de verjclaxing van heden niet de minste ./aarde mocht worden ge hecht. u Hielp hem echter niet, want de Officier eischte twee jaar gevange nisstraf met bevel tot directe gevan genneming, terwijl mr. Meijer er .1 jaar van maakte en den ver dachte direct gevangen liet nemen Van der Vlies werd tot eenzelfde straf veroordeeld, echter met aftrek van de preventieve hechtenis. BEVROREN KOOL E.D. Opnieuw hebben verschillende tuinders en boeren voor den econo- mischen rechter terecht gestaan voor het verhandelen van hun producten, die zij buiten de veiling om ver kochten. En opnieuw was het verweer van de verdachten, dat de veilingen die producten niet aannamen, omdat zij m bevroren toestand verkeerden Welk verweer echter niet opging, omdat volgens mr. Meijer de veilin gen deze bevroren tuinbouwpro ducten wèl aannamen, echter tegen een lageren prijs. Zoodat alle ver dachten veroordeeld werden. Het waren: J, de Vries te Heerhu- éowaard (f 75), J. Veul te Oude Nie- dorp 300), J. Droog te Noordschar- woude 300), F. P. Broersen te Oude Niedorp ff 200), J. Moras te Haren- karspel ff 75), J. Blokker te Heerhugo waard ff 200), L. de Wit te Heerhugo- waard ff 200), F. Vlaar te Ürsem ff 150), J, Beers Je Heerhugowaard ff 200), W. Appelman te Heerhugo waard ff 100), W. Koppes te Ursem ff 135). N. Coniin te Berkhout ff 400 Th. J. de Boer te Ürsem ff 40) en J Schouten, te Berkhout f 3Ó0). Het betrof hier groote partijen kool, prei, witlof en peen, welke artikelen gekocht werden door een zekeren C G. Braas uit Beverwijk en door dezen en den chauffeur J. C. Molier uit den Haag getransporteerd werden naar Rot terdam, waar alles in den zwarten handel terecht kwam. Deze beide laatsten werden resp. tot 2 maanden en zes weken gevangenis straf veroordeeld. AGENDA NIEUWJAARSTOESPRAAK VAN "DEN RIJKSGEVOLMACHTIGDE VOOR DÉ SPORT. HILVERSUM, 30 Dec. - De pers dienst van den Nederlandsehen Om roep meldt: In de uitzending „Sport van den dag", welke Vrijdag 1 Januari van 18.4019.15 over Hilversum I wordt gehouden, zal de Rijksgévolmaehtig- de voor de sport, de heer H. van* Groningen A Stuling, een. nieuw jaarstoespraak houden. NIEUWE WIJZE VAN INWISSELING DER LUISTER- VERGUNNINGEN. 's-GRAVENHAGE, 30 Dec. - Om het publiek ter wille te zijn en een vlottere controle mogelijk te maken heeft P.T.T. besloten de omwisseling der luistervergunningee. over meer maanden van het jaar te verdeelen: In Januari 1943 de letters A en B, id Februari Ce n D, in Maart E, F en G, in April I en J. in Mei K, in Juni L en "M. in Juli N, O. P. Q en R, in September S, in October T, U en V, in November W, X. Y en Z. De verdere vendeeling dezer let ters over bepaalde dagen zal in het begin van elke maand per adventen- tie" wprden bekend gemaakt. Zij, die later dan in Januari hun nieuwe luistervergunning moeten halen, moeten op de oude vergunning voortgaan met het plakken van. zegels tot de maand, waarin zij aan de beurt zijn, en wel op de achter zijde van de luistervergunning in de rubriek „belangrijke mededeelingen" •en zoo noodig op de adreszijde in het gedeelte van het vak boven den regel „zich bevindende enz." om mis verstand te voorkomen wordt er op gewezen, dat thans alle houders van een luistervergunning deze op eep - tschap) postinrichtireg (geen postagents moeten inwisselen, dus ook zij vorig jaar door middel van de GENERATOR-ANTHRACIET EN BAGGERTURF VOOR JAN. 1943. Gedurende het tijdvak van 1 tot en met 31 Januari 1943 geeft elk der met de woorden „generator-anthraciet der tiende periode" gemerkte bonnen recht op het kodpen van 1 hectoliter (maxi mum 75 kg) antharcietnootjes 4 of 5; terwijl gedurende hetzelfde tiidvak, elk der met de woorden „generator-turf dertiende periode" gemerkte bonnen baggerturf. DISTRIBUTIE VAN BATTERIJEN VOOR ZAKLANTAARNS. 's-GRAVENHAGE, 30 Dec. - Dezer dagen maakten wij melding van een regeling, waarbij voor bepSalde groe ien van gebruikers, die zelfstandig een reroep uitoefenen, waarbii een zaklan taarn noodzakelijk wordt geacht, de gelegenheid bestaat zich bii een winke- 'ier te doen inschrijven, teneinde perio diek batterijen te kunnen koopen. De termijn, binnen welke deze inschrijving moet geschieden, 'eindigde aanvankelijk op 1 Januari 1943. maar is thans met i week verlengd, zoodat men nog tot 1 Januari a.s. van de geboden gele genheid gebruik kan maken. Be datum, vóór welken de kleinhandelaren de door hen ontvangen inschrijvingsfor mulieren moeten inzenden aan het bü- reau voor de metalen-verwerkende industrie, is vastgesteld op 12 Jan. a.s. VERDUISTER GOED ZON 31 Dec. onder: 16.35 1 Jan. op: 8.48 MAAN 31 Dec. op: 0.59 onder: 12.57 ZON 1 Jan. onder: 16.35, 2 Jan. op: 8.48 MAAN 1 Jan. op: 2.07 onder: 13.18 ZON 2 Jan. onder: 16.36 3 Jan. op: 8.47 MAAN 2 Jan. op: 3.23 onder: 13.47 ZON 3 Jan. ondei1 16.37 4 Jan. op: 8.47 MAAN 3 Jan. op: 4.40 onder: 14.20 6 Jan. Nieuwe Maan. De Germanische Freiwilliger Leit- Stelle deelt mede: Het is zeeg goed mogelijk, dat en familieleden of bekenden op foto's van de Waffen-SS en het Legioen in dagbladen, tijdschriften of het filmjournaal herkent. Een zeer begrijpelijke wensch is dan ook deze foto's te bezitten. Schrijft met nauwkeurige opgave waar U de foto gezien heeft aan de Germa nische Freiwilliger Leitstolle, den Haag, Plein 1. De betreffende foto wordt U dan toegezonden. AMSTERDAMSCHE BEURS. 3% Nederl. 1941 993/„ 995/,, 4 Nederl. 1941 101=/,» 1011/. 4 Nederl. 1940H 101V, 1013/« 3-3Nederl. 1938 96V» 96"/, Amsterd. Bank 1453/i 148 Handel Mpij. Cert. v. 250 138 139 Koloniale Bank 162*/. 165 Ned. Ind Handelsb. 92% 92 Alg: Kunstz. Unie 155% 1553/, Calvé Delft Cert. 1373/, 139 Nederl. Ford 306 311 Lever Bros 216 219 Philips Gloeil. Gem. Bezit 295 301 ap) die giro Ambtelijke mededeelinf>en. WIJZIGING STRAATNAMEN. De BURGEMEESTER van ALKMAAR, waarnemende de taak van Burgemeester en Wethouders,brengt ter algemeene kennis dat hij bij zijn besluit van heden, waarnemende de taak van den Ge meenteraad, de namen van de hieronder vermelde straten heeft gewijzigd als daarachter is aangegeven. Karl Marxstraat in J. H. A. Schaper straat; Ricardostraat in F. "Domela Nieuwenhuisstraat. Alkmaar, 30 Dec. 1942. De Burgemeester voornoemd, B. A. VAN DER SLUIJS. R. VEENDORP, loc.-Secr. r~ UITREIKING BONKAARTEN 2E PERIODE 1943. De Leider van den Distributie- dienst, Kring Alkmaar, maakt be kend, dat vanaf 4 Januari 1943 een aanvang zal worden gemaakt met de uitreiking van .de bonkaarten voor de 2e periode 1943 en van de nieuwe inlegvellen. -De inlegvellen en bonkaarten zul len slechts worden uitgereikt aan de oersonen, die zijn ingeschreven in iét bevolkingsregister der gemeente Alkmaar. Men dient zich voor het afhalen der kaarten uitsluitend aan te mel den op den datum, welke op de bon kaart le periode 1943 is gestempeld.' De inle~gvellen en bonkaarten wor den alleen uitgereikt tegen overleg ging van de distributiestamkaart en het oude inlegvel, terwijl, ten be wijze, dat men op den juisten datum verschijnt, de bonkaart van de le periode 1943 moet worden getoond De uitreiking zal plaats vinden op de navoigend.e plaatsen: X. Schoolgebouw Brillesteeg: 2 De voormalige Keetkolkschoo1, ingang Westerkoikstraat. De inlegvellen voor personen, ge boren na 27 December respectievelijk van de jaren 1921, 1928 of 1938, doch voor 25 Januari respectievelijk van de jaren 1922, 1929 of 1939, moeten .eerst ter ruiling worden aangeboden bij het Distributiekantoor, ingang Ridderstraat tusschen $—13 uur. INLEVERING SCHEERZEEP BONNEN. De Leider van den Distributie- dienst. Kring Alkmaar, maakt be kend, dat de scheerzeepbonnen M van de textielkaart DA tot en met 6 Januari 1943 door de detaillisten bij hun grossier kunnen worden in geleverd. Grossiers kunnen deze bonnen uiterlijk tot en met Vrijdag 8 Januari 1943 bij den Distributiedienst in leveren. Indien inlevering niet in een veel voud van 100 stuks kan geschieden, dient de nieuw aan te wijzen bon voor scheerzeep ter aanvulling te worden bij gepakt. Alkmaar, 30 December1942. De Leider voornoemd, W. WAGENAAR. Gezonde vereeniging met tjoede vooruitzichten. Onze oudste voetbalclub gaat jubiieeren: I Januari a.s. zal Alcmaria Victrix haar 45-jarig uestaan herdenken. Natuurlijk zal dat op bescheiden schaal gaan maar niettemin is er voor ons, eenige aanleiding, om het .ustrum te memoreeren. Niet al- .een, omdat het onze oudste voetbalclub betreft, niet alleen ook, omdat de toestand van de vereeniging op het oogenblik dusdanig is, dat de toekomst vol vertrouwen tegemoet kan wor den gezien, maar vooral, omdat Alcmaria met ZVV uit Zaan dam en Sport uit Hoorn de club is geweest, die de voetbalsport gepropageerd heeft in ons ge west. Zoodat Alcmaria een der bolwerken geweest is van de voetbalsport in Noord-Holland. Merkwaardig, hoe sommige clubs een aparte plaats bliiven innemen bij de massa, onverschillig, in welke klasse ze spelen, onverschillig, of zoo'n Nclub in een bloeiperiode of in een moeilijke situatie is. HVV, UD. Sparta, HBS, HFC, Fri- sia, Vitesse, Quick. Be Quick en vele anderen zijn er voorbeelden van. En.... ook Alcmaria is er een sprekend voorbeeld van. Dergelijke clubs zijn bekend in geheel Neder land, of ze nu in de eerste Of-in de vierde klasse spelen en dergelijke clubs 'bliiven gezien in elk gewest, in elke stad, in elk dorp. Ze ziin, we zouden haast zeggen van adel, zij bezitten dat ondefinieerbare dat elke andere club mist. Terzake echter! d Alcmaria bestaat dus 45 jaar. Vijf jaar geleden kreeg ze de Bon'dsvlag, die thans eiken Zondagmiddag aan een der masten hangt op het sport park en die de bezoekers er aan herinnert, dat men te doen heeft met een der oudste clubs van ons land. Vijf jaar geleden verscheen er een keurig uitgevoerd jubileumnummer dat een schat van herinneringen be vat: vijf jaar geleden publiceerden wij een serie artikelen van de hand der verschillende Alcmaria-voorzit- ters; viif jaar geleden werden er op de'receptie o.zoo Veel wenschen ge uit, viif jaar geleden.... Een der wenschen was het eerste klass'erschap.... En nu? Nog altijd is Alcmaria 2e klasser, hetgeen ze sinds Septem ber 1908 onafgebroken geweest is! Zoodat een der wenschen dus niet in vervulling is gegaan. Maar is dal zoo erg jammer? Natuurlijk moet het ideaal van elke club zijn, eerste klasser te wor den, maar soms is het beter en pret tiger, om niet zoo hoog te stijgen. En al zouden we Alcmaria gaarne in de eerste klasse zien, we gelooven dat we dan heel wat moois zouden moeten missen: de historische wed strijden tegen de Noordhollandsche clubs, die elk voor zich egn apart karakter dragen. Zoo heel erg jammer vinden we het dus niet, dat promotie nimmer een feit geworden is. Maar toch, één keer moet de club hooger op, één keer moet de eelste klasse bereikt worden, éénmaal moet men mee kunnen striiden in de rij der clubs, die tot de hoogste klasse behooren. Maar als het dan zoó 'ver is, laat Alcmaria dan een ge zonde club ziin, die zich ook in die hoogste afdeeling kan handhaven, die zich ook dan zal doen kennen als een der clubs die bij hun geboorte dat iets bizondere hebbefi meege kregen, dat niet nader aan te dui den is. Intusschen, de situatie is thans zoo goed mogelijk. Niet alleen, dat een groot aantal elftallen eiken Zondag middag en -morgen de Alcmaria- kleuren verdedigt, niet alleen ook, dat de club er linancieeL zeer goed voor staat, niet alleen ook, dat de aanhang grooter is dan ooit, niet zelfs ook het feit, dat de plaatsen, welke de verschillende elftallen op de competitierangliisten innemen, tot tevredenheid stemmen, maar vooral het feit, dat een gezonde clubgeest zich de laatste jaren ken merkt en dat jongere krachten de bastuursbaantjes op zich hebben ge nomen, jongeren, die hun taak se rieus opvatten en die daarmee de voetstappen van hun voorgangers drukken, stemt tot verheugenis. En tenslotte: de oude geest en. de oude traditie zijn altijd bewaard kunnen worden. Alcmaria is geble ven de club, die ze al de j.aren-(door geweest is: de prettige, uiterst ge vaarlijke tegenstander, die -gelukkig de sportiviteit nog hoog houdt en daarmee een bolwerk gebleven is in Noord-Holland. We gelooven, dat we met boven staande kunnen volstaan. Het was onze bedoeling niet, in te gaan op de geschiedenis der laatste viif ja ren; wij meenden slechts de jarige te moeten gelukwenschen op den eersten Jannuari 1943. Laten we als slot de woorden van den huidigen bondsvoorzitter. Karei Lotsy, aanhalen, die hii schreef in het jubileumnummer van Alcmaria, nu 5 jaar geleden, en laten wii deze woorden tot onze eigen maken: Niet voor alles dat bruine mon ster, maar juist de ware sportge- dachte, de vriendschap, de sfeer...., -Zij iFaren het, die den band smeed den tusschen allen, wien de naam van Alcmaria zoo dierbaar gewor den is. Jong Alcmaria, vergeet dat nooit en.... handelt er naar! Dan, ja dan: „gelukkig Alcmaria." Alkmaar, Oudejaarsavond 1942. J. Werkman. Het belangrijke bezoek van den Spaanschen minister van Buitenland- «che Zaken generaal graaf Jordana, aan Portugal. Graat Jordana In gesprek met den Portugeeschen staatschef, generaal Carmona (links) tijdens een banket ter eere van den Spaamchen gast Transocean-Fellinga-Pax m DISTRICT H. AjaxBlauw Wit DISTRICT IV. MWLonga RoermondMaurits NACEindhoven Noad—BW PSVPicus Spekh.heideWillem n DISTRICT V, Be QuickVelocitas HeerpnveenVeendam L!j>C—Achilles HS CLeeuwarden 2e klasse A. OSVAlkm. Boys ZFCSantpoort HBC—West-Frisia WFCRCH Alcm. Victrix—-KFC 2e klasse B. DWVVolendam HerculesZeeburgia Vr.schaarWatergrsn. AFCde Spartaan HVC—DOS 3e klasse A. KW—Zaandijk Schagen—DEM SuccesGVO 3e klasse B. HalfwegZandvrtm. KinheimHelder Bloemendaal—DTS 4e klasse A. WatervogelsOudesluis VroneN. Niedorp BKC—Texel LSVV—Atlas 4e klasse C. ZeevogelsUitgeest Vitesse 1922—US VU BergenCSV Res. 2e klasse A. Alcm. 2Stormvogels 2 Helder 2—EDO 2 RCH 2Kennemers 2 HFC 2—VSV 2 Res. 3e klasse A. Alcm. 3—ZFC 3 Alkm. Boys 2—OSV 2 QSC 2—HRC 2 Zaandijk 2—KW 2 „DE NOORD HOLLANDSCHE". 1D: Waterv. 2Winkel 1 Alkm. B. 3—AFC 1 Oudorp 1SVW 1 IE: Koedijk 1Berdos 1 HSV 1—Zeev. 2 Petten ISchoorl I VTOS 1Meerv. A 1 2A: Assend. 3WRC 1 ADO 2—Verkade 2 Utgeest 2—ïitesse 2 2C: Alkmaar 2Vios 2 Kolp.B. 1Limmen 2 AFC 2—Schoofl 2 Berdos 2Bergen 2 Alkm. B. 4Oudorp 2 2D: Con Zelo 1—VZV 1 ETS 2—LSVV 2 Hugo B. 1—Holl. T 1 3B: USVU 2—Assend. 4 Knollend. 1Uitgeest 3 KW 4—ADO 3 GVO 3—Meerv. A 2 3E: Berdos 3—HSV 2 4F: Kolp. B. 2—Vitesse 3 Vrone 3Alkmaar 3 4G: SVW 2Hugo B. DTS 4—Alcm. 6 4H: DTS 5Con Zelo 2 N.Niedorp 3Con Z. 3 VZV 2—LSW 4 Jun. A: WZ aAlcm. a KFC a—ZW a Jun. C: ZFC cAlcm. b PSCK aAssend, a Voetbal. Heerenveen wordt kampioen. De 45-jarige begint het nieuwe jaar met een thuiswedstrijd tegen een ouden tegenstander, die te vens een gevaarlijke tegenstander is: de groote Koogsche. KFC staat op het oogenblik bo venaan de ranglijst en velen1 zien in haar de a.s. kampioene. Maar voor het zoover is. moeten eerst nog eenige lastige klippen omzeildfr worden en een daarvan is Alc maria. Alcmaria is dit seizoSh op eigen terrein nog niet geklopt en ze zal trachten, dit record zoo lang moge liik te handhaven. Bovendien heeft ie als jarige natuurlijk schoone plannen. Dat alles beteekeiit, dat Alcmaria Zondag een enthousiast partijtje voetbal zal weggeven. Wat zal het resultaat ziin? Veel krachtsverschil verwachten we niet en zeker zal Alcmaria het niet zoo gemakkelijk krijgen als den vorigen keer tegen OSV. Maar toch hebben we alle hoop op een goed resultaat, mits het tempo maar Hoog is en blijft en mits het spel goed opengehouden wordt. De Alkm. Boys, gesterkt door hun eerste overwinning, gaan vol moed naar OSV, waar ze echter weinig kans Hebben. Men moet al heel wat in zijn mars hebben, wil men in Oostzaan winnen. Toch zouden de Boys wel eens voor een verrassing kunnen zorgen, want als Göbel in bedwang kan worden gehouden, is de Oostzaner voorhoede niet zoo erg gevaarlijk. ZFC krijgt het gemakkelijk, nu het'thuis speelt tegen Santpoort, WFC-RCH is een striid tusschen twee even sterke ploegen en HBC zou best in staat ziin, om thuis West- Frisia te kloppen! Lagere klassen. In de - 3e klasse A speelt KW thuis tegen Zaandijk en ofschoon laatstgenoemde de sterkste is, kan KW best voor een verrassihg zor gen. Schagen moet zorgen thuis DEM te overwinnen en Succes zal thuis zeker GVO kunnen slaan. In 3 B verliest Halfweg thuis van Zandvoortmeeuwen. Kinheim-Hel- der en Bloemendaal-DTS ziin wed strijden tusschen gelijkwaardige te genstanders, zoodat- de uitslagen in de buurt van" een gelijk spel zullen liggen. In de 4e klasse A kan LSVV nog wat dichter bii het kampioenschap komen door Atlas te kloppen. En dat gaat natuurlijk best. Vrone heeft een kans om thuis van Nieuwe Niedorp te winnen, als ze tenminste op volle toeren speelt! BKC-Texel en Watervogels-Oudesluis zijn weer wedstrijden, waarbii elke uitslag mogelijk is. In 4 C kan Bergen van CSV win nen, terwiil Zeevogels verplicht is, om Uitgeest te kloppen. Veel span ning zal er ziin in den wedstrijd Vitesse '22-USVU, waarbii wii het op de gasten houden. Eerste klasse. De eerste klasse Wfeeft slechts een klein prógramma. In het Westen gaat alleen de wedstriid Ajax-Bl.- Wit, in het Oosten heerscht heele maal ruSt, in het Zuiden is speciaal Spekholzerheide-Willem II de be langrijkste ontmoeting en in het Noorden klikt alles uit naar den uit slag van Heerenveen-Veendam. Het wondt natuurlijk een uitkiiken voor Heerenveen. maar zé wint en dan is meteen het kampioenschap een feit. Voor de andere wedstrijden ver wijzen we naar het programma. Tafeltennis LUTO IN DE COMPETITIE. Luto I*wist den wedstriid tegen Animo II in Amsterdam met 6-4 te winnen en heeft daarmede haar po sitie aanmerkelijk verbeterd. Luto III verloor met 1-9 van ATTC I, een rake, maar volkomen verdiende ne derlaag. De Luto-dames schiinen recht op het kampioenschap af te gaan. Na een 6-4-overwinning in den Helder tegen HTTC II werden de Horna-dames I en II met resp. 9-1 en 10-0 in Hoorn geklopt. Het tweede damesteam bliift voor ver rassende uitslagen zorgen. Na een kleine 4-6-nederlaag in den Helder werd nU tegen Horna-dames I ge lijk gespeeld, terwiil van Horna II met 7-3 werd gewonnen. Schaken. WINTERCOMPETITIE SCHAAKMAT. Nu, de halve wintercompetitie van Schaakmat te Noordscharwoude aohter den rug is, -luidt de stand als volgt: Klasse I: W. Kaan 8 pnt (9); C. Witsmeer 6% p. (9); J. Klinkert 5% p. (9)D._Koorri__ 5 p. (9);_H. (8); J. J. Ikroon 3 p. 2% pp. (9); J. Ootje Bierman 1 p. (9); Klasse II: N. Kaan 1% p. (10); J. Smit 6P- (9); G. van Loepen 5 p. .81; T. de Jong 4 p. (8): A. v. d. Lub- be 3% p. (7); K. de Vries 3% p. (8)f A. Coppens 3 p. (9); Jb. 2 p. (6); J. Heidsma Pranger 2 p. (7). Klasse III; J. Lindeboom 7% p. (9); J. P. Wassenaar 5 p. (6); A. H. E. Wamders 3 p. (7); N. v. d. Abeele 3 p. (8)P. Rustenburg 2 p. (6); Jb. Hart 4J4 p. (7); G. Goudsblom 3 Kroon 3 p. (8); J. (9); J. Ootjers 2 p. Kamper (7); K. 2 p. ëldman (6); S. 3 p. (8j; f. Rustenburg 2 Bicker 1 p. (2); C. Küffen 1 p. (4): iej. G. Wink p. (2); A. de Wit tusschen haakjes het aantal ge speelde partijen. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. ALKMAAR, 10 uur in Waakt en Bidt, ds. Prins van Wijngaarden (niet in de Groote Kerk.) STOMPETOREN, evangelisatie, "dan 10 u. de heer Kamies v. A'i larq. ZONDAG <a.s. 2 uur Voorverkoop bi] C. DE GRAND, Waagplein,

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2