De Landbouw in Noord-Holland in 1942. I IRENE KELLER'S E PUZZLE Provinciale Veilingbond voor Noord-Holland. Te lage prijzen veroorzaakt door een te ambtelijke behandeling. DUBBELE LEVEN. door FRED flHDREAS. RADIOPROGRAMMA Kunst DE BRUILOFT VAN KLORIS EN ROOSJE. KEUISCIIEX Jarenlang hevige rheumatiek. Ce verliezen der Anglo-Amer. raTitailleeringssthecpvaart in 1942 E i. ti K fi K F B N ,V li O p ls M le B lx Bt bi w Ei 2 M w H Ei ki sc Si st ra ke la Hi tu St Bi Ei en tO' Si Bi Bc iv Le Ja wi mi Mi 8 bo R! Z. Ja Ot Hl P. Hr 1 N. Ol |DEC.42| Polygoon-Meljer-Pax tn (Vervolg yan pagina 1, 2e blad.) De resultaten. Thans zijn aan het Oostfront meer dan een millioen gevange nen gemaakt, vielen tienduizend tanks en zeer veel geschut in Duitsche handen en kon gecon stateerd worden, dat in den Zuidelijken frontsector de Spil- mogendheden in 1942 meer dan 1000 K.M. oprukten en het front in het Noorden ongewijzigd is gebleven. De gebeurtenissen in Afrika. MEN verklaart in Berlijn dat het 1*1 bij den woestijnoorlog van geen belang is of de Duitsche troepen in de El Alameinstelling dan wel in Tripolis staan. Van meer be lang is, dat zij er zijn en den zooge- naamden Punischen driehoek bo heerschen. De inval der Angelsak sen in Fransch Noord-Afrika maakte het den Spiltroepen mogelijk in Tu nis te dringen en de belangrijke haven Bizerta te bezetten, waarbij men zich er nog steeds over ver wondert waarom de Amerikanen vlak voor Bizerta hun opmarsch hebben gestaakt. Bizerta acht men van Duitsche zilde veel belangrijker dan Oran, Algiers en Bone tezamen, omdat het bezit van Bizerta het mogelijk maakt de Straat van Sicilië af te sluiten en de Engelschen tot den langen omweg over Kaap de Goede Hoop te dwingen. Maarschalk Rommel was tot de stellingen van El Alamein opgerukt. Daarna volgde op 24 October het groote offensief van het Britsche achtste leger met de bedoeling Rommel's pantserleger in te sluiten en te vernietigen wat door de actie van den maarschalk mislukt is. Deze heeft zich weer een uitste kend strateeg getoond en het over machtige leger dat hem aanviel heeft genoegen moeten nemen met eenige honderden K.M. woestijnzand, ter wijl de Spilmogendheden de con trole over de Middellandsche Zee behielden. De stag op de Oceanen. f\VER den slag op de Oceanen v-' wordt door den Duitschén woord voerder gemeld, dat reeds thans kan gezegd worden, dat ook in 1942 meer schepen tot zinken werden gebracht dan op de werven in En geland en Amerika gebouwd kon den worden en dat daardoor Enge- lands sterkste oorlogswapen gelei delijk onmachtig wordt gemaakt. Tot zoover een expose van de kenschetsing van den toestand door den woordvoerder van het opperbevel der Duitsche weer macht. Wat de toestand op den Stille Oceaan betreft waar voornamelijk de Japansche slagvloot zich laat gelden, deze wordt door marine deskundigen in Berlijn vergeleken met den strijd toen Japan eertijds de Russische Pacific vloot onscha delijk maakte en later de Oost- zeevloot versloeg. De toestand in 't Westen. ■pjOOR de enorme verdedigings- J-y werken langs de zeekust is men in het Westen op alle eventueele Jan- [ingen voorbereid. Zuid in het niet bezette ge bied was daarbij nog een zwakke plek maar door de bezetting daar van en eveneens door de actie der spiltroepen van Tunesië waar zij de Amerikanen terugdrongen, is het groote afweerfront in belangrijke mate versterkt. Het Aziatisch'Australisch gevechtsterrein. O P het AziatischAustralische gevechtsterrein is het rustig, maar de Japansche legerleiding kan op vele plaatsen tot grootere activiteit besluiten. In China wordt door Japansche strijdkrachten met medewerking van de regeering in Nangkin nog voortdurend actie gevoerd. Voorloopig is de aandacht van de geheele wereld nog op den grooten strijd in het Oosten en op de ont wikkeling der gebeurtenissen in Noord Afrika gevestigd. De hooikist bewaart de warmte; maakt er een nuttig gebruik van. De strenge winter nadeelig voor den landbouw. Gewoonlijk herinnert men zich graag de prettige dingen uit het verleden en laat de onplezierige zaken liever rusten! Indien dit al tijd opgaat zal het landbouwjaar 1942 spoedig vergeten zijn! Zelden is het voorgekomen, dat alles zoo is tegengeloopen! Na een strengen winter van onge woon langen duur volgde een koud, droog voorjaar. En alsof dit nog niet genoeg was sloot hierop aan gen natte oogsttijd waarin zooveel regen is gevallen, dat ook dit behoorde tot de uitzon derlijkheden van de laatste decen nia. De hierboven genoemde feiten waren geheel onafhankelijk van factoren welke de mensch min of meer kan beheerschen en vormden dus een extra-handicap naast de andere factoren welke ten nadeele van de bodemproductie vielen aan te wijzen. De strenge winter had tot gevolg, dat het in 1941 uitgezaaide winter- koolzaad vrijwel geheel is bevroren. Ook de wintertarwe kwam heel slecht te voorschijn en waar de sneeuw niet voldoende was gevallen of weer weggestoven, bleèk de tar-" we ook totaal dood te zijn. Waar zulke zaken zich op honderden ha voordoen laat het zich gemakkelijk raden, dat hierdoor groote verliezen zijn opgetreden. Het zaaigoed is ver loren, het werk van voorbereiding was tevergeefs geschied en voor overzaaien moest nieuw goed be schikbaar worden gesteld. De start van den voorjaarszaai was dus al heel ongunstig. De late voorjaarsuitzaai is zonder meer een belemmering voor een grooten oogst en nu dit nog gepaard ging met ongunstige weersinvloe den, zal het zonder meer duidelijk zun, dat er geen sprake kon zijn van beste oogstverwachtingen en -resul taten. Onze provincie heeft het in 1942 al heel slecht getroffen; uit andere deelen van ons land luidden de oogstberichten ten minste niet zoo somber! Het jaar 1942 zal in de historie wel bekend blijven in verband met het scheuren van grasland op vrij ruime schaal. Het aspect van het platteland begint hier zichtbaar te veranderen. Polders, welke een uit gesproken graslandgebied vormden, toonen nu hier en daar bouwland complexen en deze laatsten zijn juist de laatste weken weer vergroot door de verplichte scheuring voor het komende jaar! Het mobiliseeren der bodem reserve. Hoewel de echte graslandlboeren uit den aard der zaak niet enthou siast zijn over dit scheuren, moet niet vergeten worden, dat alleen langs dezen weg de natuurlijke vrucht baarheid, de bodemreserve, kon wor den gemobiliseerd ten behoeve van de productie van elementair volks- voedsel. Van alle gewassen zijn alleen de opbrengsten van aardappelen en koolrapen goed geweest voor de ak kerbouwers. De granen iieten het geheel zitten, terwijl de boonen to taal mislukten. Ook de erwtenoogst was beneden het gemiddelde. Het vlas, een belangrijk gewas voor werkverruiming in de wintermaan den, werd onder zeer slechte om standigheden geoogst en heeft daar door zeer veel van de kwaliteit inge boet. De suikerbieten ten slotte vormden eerder een last dan een plezier op het bedrijf en als het perspectief voor deze culturen niet wordt ver beterd, zal de animo voor dit gewas wel verdwijnen. De graslandtooeren voelen zich over 1942 ook niet optimistisch ge stemd. De hooioogst was in onze provin cie ronduit slecht te noemen, zoowel in hoeveelheid als in hoedanigheid. Het niet beschikbaar zijn van kunstmest was mede oorzaak, dat de slechte grasgroei niet ten goede kon worden gestimuleerd en dit uitte zich weer in een lage melkopbrengst. Vooral in die streken waar het grasland niet kon worden gescheurd, omdat de grondsoort zooiets niet toe laat, staan de veehouders er niet gunstig voor. 1942 voor den tuinbouw gunstig. Veel beter is het jaar geweest voor den tuinbouw. Vrijwel alle produc ten vonden een zeer vluggen afzet en van eenige overproductie is slechts een enkele maal sprake ge weest. Hoewel ook in dit bedrijf het weer zijn onguns'tigen invloed liet merken, waren de gevolgen hier toch niet zoo catastrophaal als in den landbouw. Het afgeloopen jaar kenmerkte zich door een zeer groote uitbreiding van de sluitkoolteelt en op de meest wonderlijke perceelen zag men de koolteelt ondergebracht! Voor den nieuwen oogst moet nog veel worden gedaan. Er is koolzaad gezaaid voor oogst '43 en de stand van dit gewas, voor zoover op tijd gezaaid, is goev te noemen. Wintertarwe is er ook al wat ge zaaid, hoewel over het algemeen zeer laat en niet in een oppervlakte welke noodig is. Ondanks de groote moeilijkheden ter voorziening in trekkracht en werktuigen vindt het op wintervoor ploegen goeden voortgang, evenals het scheuren voor de verplichting 194243. Aan dit laatste zal de seheurpremie voor tijdig ploegen wel niet vreemd zijn! Rest nog te vermelden dat 1942 zeker 'n ongunstigen klank zal hou den in verband met de scherpe distributie van werktuigen en drai- neerbuizen, twee dingen die extra noodig zijn nu de oppervlakte bouw land aanzienlijk is uitgebreid. Al met al kan niet anders gezegd worden dan dat 1942 een slechten indruk achterlaat. Het eenige voor deel van zoo'n slecht jaar is. dat het daarop volgende al gauw beter is en met dezen schralen troost kondigt 1943 zich aan. G. Lienesch. Onze Vierde December-Opgave. Een Kerstpuzzle. Uit de gevonden woorden: December, overdenking, Hildebrand, Chopin en Beethoven, Geertruiden- berg, IJspret, Hans, Azalea, lawine, Wijk bij Duurstede, gekuch, ontstond ten slotte de volgende zin: Moge de schoone Kerstgedachte in uw aller hart zijn en U vreugde en blijdschap geven. Een puzzle, door velen met genoe gen opgelost. Toekenning December-prijs. Bij 't controleeren der lijst bleek, dat de Decemberprijs a 2.50 is ge wonnen door den heer J. Narold, Ridderstraat Alkmaaar, met 146 p. en 3 goede December-oplossingen. na loting met den heer R. Smids, even eens met 146 p. Deze prijs is van Maandag af bij onze Administratie af te halen. Stand der hoogstgeplaatsten per 1 Jan. 1943 volgende rubriek. Onze Nieuwe Opgave. (No. 1 der Januari-serie). Oudjaar-Nieuwjaar. Ook nu weer vragen wij de inzen ding van een zin van 69 letters, die is samen te stellen uit de volgende gegevens: 7—5—27, 9—29—8—1—18 en 42— 46—2—11—38—53—26—64—13—35 zijn sterrenbeelden. Een 4—24—21—45—6—43 is een gevaarlijk beest. In een 17—15—223 wordt veel gebakken. 30—37—33—40—61—59—69—44 is een bekende term uit de muziek. 1016122548 was een god der Batavieren. Een 20—9—19—28—3214 is een dier, dat men in ons land niet veel ziet. 31—39—47—61—36—38—67—<57— 12 is heel wat anders dan gebrek. 49—34—54—41—68—52—15—50— 6348 is een bekende plaats in Friesland. 5660626543 is een gezonde drank. Een 6655—51—9 is een hoofd- cIgIcssI. Welke zin is bedoeld? Ook de goede oplossing van deze puzzle geeft 4 punten. Oplossingen (4 p.) liefst zoo vroeg tijdig mogelijk, doch uiterlijk tot Vrijdag 8 Jan. 12 uur aan den Puzzle- Redacteur van de Alkmaarsche Cou rant. Goede Nederlanders weten, dat zij hun volk dienen, door lid te worden van den Nederlandschen Volksdienst. De teler krijgt te weinig, de consument betaalt te veel. Der traditie getrouw hield de Pro vinciale Bond voor de veilingen on Noord-Holland gister in het Gul den Vlies zijn jaarvergadering. De voorzitter, de heer J. P. Nijs- sen, opende de vergadering, die wegens den slechten treinenloop 'n uur te laat aanving, met een spe ciaal woord van welkom tot den voorzitter van het Centraal Bu reau, den heer Valstar, en een dankwoord voor de groote op komst. Het uitstellen van bespre kingen en het oplossen van vraag stukken kon thans meestal niet geschieden, omdat dergelijke zaken op korten termijn door het be stuur opgelost moeten worden en het geen in heeft de moeilijkhe den achteraf in de vergadering te bespreken. Het zal prettig zijn wanneer de omstandigheden zoo zijn gewijzigd, dat een gezellige gedachtenwisseling weer mogelijk is. Spr. hoopte, dat die tijd niet ver meer zal zijn. Niet alles gaat zooals wij wenschen, doch wij moe ten, aldus spr., in goede trouw te genover elkander, indachtig aan de verplichtingen die wij tegen over de gemeenschap hebben, om dat deze er recht op heeft, dat wij onzen plicht doen om de voedsel voorziening van ons volk in het goede spoor te houden, bhjven staan. Grooten dank ziin wij verschuldigd aan 't PEN en de gasbedrijven, die hebben medegewerkt, dat wij onze producten vorstvrij hebben kun nen bewaren, zoodat de vorstscha- de nogal is meegevallen. De onkosten te hoog. Doordat de onkosten steeds hoo- ger worden, leverden die mieeste producten geen winst op. Daarbij komt, dat door het late voorjaar vele teelten uitvielen. Onjuist oordeelde spr. het om naar de totaal-omzetten der veilin gen te zien of het den tuinder be ter of slechter is gegaan, omdat er een sterke uitbouw van de teelt der producten door den akker bouw heeft plaats gehad. Door de lage prijzen gaan vele producten uit de teelt. Spr. meen de te moeten waarschuwen om tot wisseling van andere producten over te gaan. Naast uw recht op de keuze van product, aldus spr., hebt gij plichten tegenover de ge meenschap, die recht heeft op uw arbeid. Het is niet in orde, dat de teler voor de witte kool 2 cent per kg krijgt en de consument daar voor 7 cent moet betalen en even zeer is het fout, dat de tuinder voor de sla 2 ct. krijgt en de consument er 6 ct. voor moet geven. Dit is een gevolg van een te ambtelijke be handeling. Gelukkig hebben wij een eigen accountantsdienst die de werkelijke kosten van de produc ten der tuinders kan berekenen. Wij hebben vertrouwen, dat men thans naar onze waarschuwingen en onze argumenten gaat luiste ren, Doet men dit niet, dan zal het gevolg ziin, dat de bouwer zich te veel gaat richten naar de teelt van andere, meer winstgevende pro ducten. Spreker drong er bij de tuinders op aan, zooveel mogelijk te blijven bij het telen van de teelt welke men gewend was. Dit zal de voedselvoorziening van ons volk het minst schaden. Voor de veilingen is de bepaling, dat de tuinder 2 y, kg bladgroente aan producenten mag verkoopen 'n be lemmering, doch daaraan is niets te doen. Spr. hoopte, dat er spoedig vrede zal komen en dat de tuinder onder Gods zegen zal kunnen zor gen voor eigen oogst en produc ten. De balans per 30 Juni 1942 wees in activa en passiva aan een bedrag van 94.482.10. De voor beelden-bedrijven komen er nog voor 'n bedrag van f 73.100 als bezit op voor, waartegenover een schuld aan geldleeningen staat van 47.900. De exploitatierekening §eeft in ontvar,; en uitgaaf een edrag aan van f 9.321.18. De be grooting van den Bond wijst een bedrag aan van 8.300 met een post van 894 voor onvoorzien. Besloten werd de contributie wederom te stellen op 1/30 van den veilingomzet. Eveneens werd het bestuur ge machtigd om de bijdrage van 15 pet. in het liquidatieverlies af te schrijven van de kapitaalsleerling. De aftredende bestuursleden, de hee- ren S. de Boer, C. Gortzak en T. Groot, werden met overgroote meer derheid herkozen. Slechts 6 stem men werden blanco uitgebracht. Voorstellen. Het bestuur der Centrale Veilingsver- eeniging Warmenhuizen en Omstreken stelde voor om bij de bevoegde instan ties aan te dringen op een verhooging van de koolprijzen in het algemeen. Dit voorstel werd uitvoerig toegelicht door den heer Molenaar uit Warmen huizen. Krachtig drong hij er op aan om met de prijsstelling der producten meer billijkheid te betrachten. Spr. noemde het grievend, dat na de oorlogs jaren voor de tuinders nauwkeurig wordt uitgekiend met hoe weinig zij moeten toe kunnen. Te weinig wordt FEUILLETON. Mja." "En ik logeer in hotel'Royal. Bel je me heusch op, om elkaar nog een keer te spreken?" „Dat heb ik u beloofd. Wat later zei Irene onverwacht: „Weet Barra, dat ik bij dat rond reizend gezelschap ben?" „Van mii niet," zei Dael. „Dan weet hij het dus niet. Dat is best." Op eenigen afstand van de Vico Corigliano verzocht Irene hem, halt te laten houden en steeg uit. „Ik dank u," zei ze ontroerd, zijn hand ten afscheid vattend. „U bent zoo... zoo goed voor me. Ik dank u hartelijk," „Goedennacht, Irene." Hij keek haar na, toen ze den weg naar de woonwagens insloeg en reed toen kribbig en terneergesla gen naar zijn hotel terug. Hij had niet meer, als enkele uren geleden i C het verheven gevoel, dat alle doel einden van het leven te beheerschen zijn. Er schenen dingen te bestaan, die men slechts wenschen... en waar op men wachten kon, in de onzeker heid, of ze al dan niet zouden ge beuren. HOOFDSTUK XXXI. Een vaarwel. Den volgenden morgen betrapte Dael zich erop, dat hij verstrooid in reisgidsen en hotel-prospecti zat te bladeren, terwijl hii in de hal van het hotel op de ochtendpost wacht te. Dat was een teeken, dat hij aan terugkeer dacht. Hii kon niet meer gelooven, dat het hem gelukken zou, Irene vast te houden. Die zwartgallige stemming bleef hem den geheelen ochtend bij, ook al verzette hij zich tegen de ge dachte aan wegreizen. Hij stelde zich voor, dat op het oogenblik de samenkomst tusschen Irene en Bar ra plaats had en maakte zich over den afloop treurige voorstellingen, zonder hoop of'vooruitzichten. Bo vendien ontving hij nog een brief van het echtpaar Witte, waarin ze hem wel vroegen, of .hij Irene ge vonden had, maar tegelijkertijd te kennen gaven, dat ze ziin reizen en zoeken nog steeds voor dwaasheid hielden. „Hebben ze gelijk?" vroeg hij zich weifelend af. „Ben ik een komiek bejaard heertje, die met zijn gevoe lens in de war is geraakt? Behoor ik niet alle verlangens te onder drukken en een statige weduwe met eenig vermogen te trouwen, ook al heb ik de weduwe en het vermogen niet noodig?" Vooral één zin, door Witte ge schreven deed hem pijn: „Sommige dingen laten zich nu eenmaal niet dwingen, ouwe jongen.... en om dat te weten, moest je toch eigenlijk oud en wijs genoeg zijn." Och, ja, oud en wijs genoeg!Maar toen ik op reis ging, voelde ik me toch sterk genoeg, die bepaalde din gen te dwingen., Nu echter.,., nee, nu niet meer Hoewel het aanlokkelijk wear was ging hii toch niet meer uit en hing eenige uren in de hal rond, met de stille hoop, dat Irene zou komen, of opbellen Tallooze malen drentelde hij de draaideuren voorbij en staar de naar het lichtblauwe oppervlak der zee en het van ouderdom grau we Castel del Ovo. Landschap, zon en zee hadden plotseling alle glorie verloren. Om één uur kwam Irene. Ze zag er bleek en terneergeslagen uit en toch opgewonden en zenuwachtig. Met bang voorgevoel ging Dael haar tegemoet, vatte haar bij de hand en nam haar mee naar het achterge deelte van de hal waar koele lede ren stoelen en frissche planten stonden. Geruimen tijd sprak geen van beiden een woord. Eindelnk zei Irene: „Ik ben - alleen gekomen om afscheid van u te nemen, dr. Dael. Het is nu eenmaal zoover, dat alles... dat alles... zinloos voor me gewor den is..." „Alles?" vroeg Dael. „Misschien is het alleen Barra, die alle beteekenis voor je verloren heeft." „Barra.... is immers alles!" Ze sprak die ongehoorde liefdes verklaring met zulk een kinderlijke vanzelfsprekendheid uit, dat Dael ervan rilde. Tegen dien korten zin was niet te redeneeren, die sprak alles uit, "maakte alles, wat men er tegen wilde aanvoeren, dom en ver- geefsch en hopeloos zwak. Dael zou echter den moed niet zoo hebben laten zinken, als hii beseft had, dat het meer stemming dan overtuiging bii Irene was. Ze ver keerde in een toestand .van verwar ring, die alles voor haar verdoezel de. „Barra is immers alles"had ze bijna werktuigelijk in haar diepe ontgoocheling gezegd, omdat tot dan toe Barra „alles" geweest was. Irene was op dat oogenblik totaal verge ten, dat ze toch ook wel twijfel aan hem had gekoesterd. Bovendien bracht het haar in verwarring, dat Dael haar sedert den vorigen dag niet meer totaal onverschillig was. Hij beviel haar al zoo goed, dat ze tegen hem had kunnen zeggen, dat Barra niet meer „alles" was. Maar dat vermoedde Dael in het 'geheel niet. Wordt vervolgd. rekening gehouden met de steeds groo- ter wordende onkosten voor den tuinder. De voorzitter verzekerde, dat het Cen traal Bureau alles doet om voor de tuinders behoorlijk loonende prijzen te veroveren. Men stuit echter nog steeds op den te ambtelijken accountantsdienst, v/elke blijkbaar niet weet, dat de natuur zich niet laat becijferen. Algemeen vereenigde de vergadering zich met het voorstel. De Noordermarktbond stelde voor om er bij de betreffende instantie op aan te dringen den veilingplicht voor alle tuin ders, ook voor de houders van bijzondere teeltvergunningen, te handhaven. Wan neer in bijzondere gevallen rechtstreeks aan afnemers moet worden geleverd, moet in ieder geval aan de kwaliteits- eischen voldaan worden. Het bestuur was eveneens van oordeel, dat het niet mag voorkomen, dat iemand, die admi nistratief veilt, aan de kwaliteitscon- tröle niet behoeft te voldoen en zegde toe de bevoegde instanties op dit euvel te zullen wijzen. De heer Valstar sprak nog een op wekkend woord, waarin hij de tuinders wees op de moeilijkheden, welke hen na den oorlog te wachten staan. Dan toch zal de Nederlandsche tuinbouw zijn po sitie slechts kunnen handhaven door naar kwaliteitsproducten te streven. Bij de rondvraag gingen verschillende stemmen op waarin afkeuring tot uiting kwam over het feit, dat voor de Noordhollandsche tuinders de toewij zing van extra voeding practisch ver loren gaat door de bepaling, dat deze alleen verstrekt mag worden aan die tuinders, die geen eigen aardappelen in voorraad hebben. Hierna sluiting. VRIJDAG. (Nieuwjaarsdag). Nieuws: 9.—, 12.—18.30 (Hilv. I), 19.45 (Hilv. II) en 21.45. HILV. I, 415,5 M. 7.30 Torenmuz. (opn.) 7 45 Harmonie-ork. (opn.) 8.15 De zin van het boer zijn. 8.45 Vioolsoli m. piano- begel. (gr.) 9.15 Gesprek m. Peter. 9.30 Nieuwjaarsmorgen zonder zorgen. 11.30 Front en Vaderland in het nieuwe jaar. 12.— Act. praatje. 12.15 Nieuwjaarscan tate v. Bach: Ned. Kamerk. en Amsterd. Bach-ork. 12.45 Toespraak tot de Neder landers in den vreemde. 13.Musette- ork. en sol. 13.30 Gevr. gr.pl. 14.„De eerste", cabaretrevue. 15.Nieuwjaars- wenschen uit Filmland. 17.Muziek v. twee klavieren. 17.30 Bertus v. Dlnteren. Als intermezzo: Orgel en piano. 18.40 Sport v. d. dag. 19.15 Het Amsterd. Kamermuziekgezelschap. 19.50 Duitsche taaie. 20.15 Luchtige avondklanken. 22. Musette (gr.) 22.20 Uit het filmarchief (gr.) 23.1024.Bekende ouvertures en voorspelen (gr.) HILV. H, 301,5 M. 7.30 Zie Hilv. I. 9.15 Kleuters wenschen elkaar gelukkig nieuwjaar. 9.45 Orgelc. en zang. 10.30 Godsd. ultz. 12.Act. praatje. 12.15 Progr.-overz. 12.20 Salonork. 13. Nieuwjaarstoespraak door den Leider. 13.80 Pianovoordr. 14.Joost van den Vondel's „Gijsbrecht van Aemstel", ge volgd door een berijmde nieuwjaars- wensch door Thomasvaer en Pieternel. 17.Zang met pianobegel. en cello en piano. 17.45 Spiegel v. d. dag en De Jor- daner vertelt over sociale nooden. 18. Zuid-Afrikaansche liedjes (gr.) 1,8.15 Een jaar strijd om de eer van den arbeid. 18.30 Theo Uden Masman. 19.Eng. uitz. Voor de radio-centr. Koorz. (gr.) 19.15 Een strijkork. 19.55 Een strijkork. 20.15 De wetenschap dient de menschheid: „De weg van de suiker", luistersp. 20.45 Concertgeb.-ork. en sol. (gr.) 22.Act. beschouwing. 22.10 Avondw. 22.2024. Zie Hilv. I. Vanaf 19.15 alleen radio-centrales met lijnverbinding studio. ZATERDAG. Nieuws: 7.30, 8.30, 12.45, 16.45, 18.30 (Hilv. I), 19.45 (Hilv. n) en 21.45. HILV. I, 415,5 M. 7.15 Een boerenkapel brengt een aubade (gr.) 7.40 Musettepl. (gr.) 8.05 Duitsche taaie. 8.40 Gesprek m. Peter. 8.50 Beroemde ork. o.l.v. beroem de dirigenten (gr.) 9.30 Spiegel v. d. dag. 9.37 Beroemde ork. o.l.v. beroemde diri genten. 10.Bertus v. Dinteren. 10.30 De tijd zal het leeren. 10.45 Wiener Bohème- ork. (gr.) 11.Bertus v. Dinteren. 11.30 Cello en piano. 12.Almanak.- 12.05 Theo Uden Masman en gr.muz. 13. Otto Hendriks. 13.45 Zigeunerwijsjes (gr.) 14.Berl. Opera-ork. (gr.) 14.30 Europ. tijdschrlftenschouw. 15.„En nude jeugd", een vroolijke vacantie- revue. 16.53 Canzonl Napolitane (gr.) 17.Ork. Bartho Dekker en de Spaan- sche zangeres Carmencita. 17.30 Episode, luistersp. 18.Orgelsp. 18.40 Radio raadsel-rubriek. 19.Pol. weekoverz. 19.15 Aangenaam, mijn naam is Willy. 20.15 Sopraan, bas en piano. 21.— Piano en ork. (gr.) 22.Daar is het nog kouder (gr.) 22.20 Groote orkesten spelen lichte composities (gr.) 23.-24.— Een vlot dansje en een vroolijk liedje (gr.) HILV. II, 301,5 M. 7.15 Zie Hilv. I. 7.40 Ochtendgymn. 7.50 Pol. weekpraatje (opn.) 8.05 Luchtige ochtendklanken (gr.) 8.40 Ork.-composities van Jean Sibelius (gr.) 9.Amusementsork: (opn.) 9.15 Voor de huisvrouw. 9.30 Amusements ork. (opn.) 10.Godsd. ultz. 10.30 Ka- mermuz. van Haydn en Mozart (gr.) 11. Voor de jeugd. 11.20 Het Bielefelder kin derkoor (gr.) 11.30 Berl. Staatsopera ork. en sol. (gr.) 12.30 Boerenland In boek en krant. 13.— Progr.-overz. 13.05 Het Holl. Instrumentaal kwintet. 14.Godsd. uitz. 14.30 KI. v. Beeck. 15.Het Kamer- Opera-ork. en sol. 16.Rhapsodie van Brahms (gr.) 16.15 Het jonge hart, voor dracht. 16.45 Spiegel v. d. dag. 17.Uitz. voir Ned. zeelieden. 17.30 Gem. koor „Pro Musica" en gr.muz. 18.Als lk 't voor 't zeggen had. 18.10 Landmans Lust. 18.30 Waken of droomen, gevar. progr. 19.15 Viool en órk. (gr.) 19.55 Brusselsch Trio (gr.) 20.15 Van de eene melodie in de andere (gr.) 22.Act. beschouwing. 22.10 Avondw. 22.20—24.— Zie Hilv. I. Vanaf 19.15 alleen radio-centrales met lijnverbinding studio. ZONDAG. Nieuws: 9.—, 12—, 18.30 (Hilv. I), 19.45 (Hilv. n) en 21.45. HILV. I, 415,5 M. 7.30 Zondagochtendc. (gr.) 8.15 Harmoniemuz. (gr.) 8.30 De zin van het boer zijn. 8.45 Mannenk. „Zang na arbeid" (opn.) 9.15 „Wij brengen U heden9.30 Zondagmorgen z. zorgen. 10.30 Deutsche Stunde. 11.30 De Stem der S.S. 11.45 Neerl. Stem v. h. Oostfront. 12.Act. praatje. 12.15 Cyclus: „Kleine Geistliche Konzerte". 12.40 Uit Berlijn: „Het Duitsche Volkse." 14.Omr.-Sym- phonleork. en sol. 15.Europ. schrijvers in dezen tijd. 15.20 Het Haagsch Kamer- muz. Gezelsch. (opn.) 16.Politie Har monie Vereen. „Hermandad" en gr.muz. 17.— Zondagmiddagc. 17.45 Bertus van Dinteren 18.30 Spcrtber. 18.45 Sport v. d. dag. 19.30 Zang en plano. 20.15 Omr.- ork., sol. en De Speellieden. 22.Opera koren (gr.) 22.20 Bij den haard (gr.) 23.2524.— Wals en rumba (gr.) HILV. n, 301,5 M. 7.30—S.15 Zie Hilv. I. 9.15 Voor de jeugd. 9.45 Uit den stillen bloemhof. 10.30 Studiod. 11.30 Gew. muz. (opn.) 11.45 Cyclus: „Dingen, planten, Een eeuwenoude traditie. In vergelijking met andere 'landen heeft Nederland, wat zijn tooneel- literatuur betreft, eigenlijk geen. klassiek repertoire. Het is misschien ietwat blijmoediger te zeggen- het heeft slechts een zeer gering' klas siek repertoire. Want in elk geval bezitten wij nog de traditie van de opvoering van Vondels „Gijsbrecht van Aemstel op Nieuwsiaarsdag en wij zouden deze niet gaarne wil len missen. Aan deze traditie is nog een. andere gekoppeld: het nastukje „De Brui loft van Kloris en Roosje", een be koorlijk spelletje, vol kleur en fleur, vol vaart en humor. Uit den kring onzer lezers be reikte ons de vraag waar deze „Kloris en Roosje" eigenlijk van daan komt. Dit is waarschijnlijk niet met volle zekerheid te beantwoor den. Vast staat, dat deze charmante stel" opgevoerd werd. Het was be- Is tie van Güsbrecht's vertrek uit Aem- doeld als tegenstelling: een jolig zonnetje na den befloersden ernst stelland. Men heeft beweerd, dat de komi sche acteur Thomas van Malsem in 1704 het tooneelstukje gemaakt heeft, en langen tiid heeft men dit voor onomstootelijk aangenomen. De' bekende literatuurvorscher, van der Worp, heeft echter de zaak in een ander licht geplaatst en aange toond, dat „De Bruiloft van „Kloris en Roosje" in 1707 voor het eerst in druk verscheen en gedicht werd door Dirk Buyzero. H. P. v. d. A. dieren en menschen in de gelijkenissen van Jezus". i2— Act. praatje. 12.15 Progr.-overz. 12.20 Theo Uden Masman. 12.30 Toespr. door den heer H. J. Wou denberg. 12.45 The Uden Masman. 13. „Wie en wat waren onze voorouders". 13.15 Gerard v. Krevelen en sol. 14— IR.A. slaat toeluistersp. 14.45 Edu- ardo Bianco (opn.) en gr.muz. 15.30 Ba ron Trenck „Der Pandur", operette. 17. Ned. Boekenschouw. 17.15 Viool en piano. 17.45 Spiegel v. d. dag en Oostland- praatje. 18.Ned. Volksklanken. 18.30 Gr.muz. 18.40 Ned. Taalcl. 19.Eng. uitz. (Voor de radio-centr.: Imperio Argenti na zingt filmliedjes - gr.) 19.15 KI. v. Beeck. 19.55 Orgelc. 20.15 Residentie-ork. en sol. (gr.) 22.Act. beschouwing. 22.10 Avondw. 22.2024.Zie Hilv. I. Vanaf 19.15 alleen radio-centrale» met lijnverbinding studio. MAANDAG. Nieuws: 7.30, 8.30, 12.45, 16.45, 18.30 (Hilv. I), 19.45 (Hilv. II) en 21.45. HILV. I, 415,5 M. 7.15 Orgelsp. en gem. koor (opn.) 7.40 In de vroegte (gr.) 8.40 „Wij brengen U heden8.50 Ope- rettec. (gr.) (Van 9.90—9.37 Spiegel v. d. dag - opn.) 10.Joan Lancé. 10.30 Voor dracht. 10.45 Orgelsp. (gr.) 11— Joan Lancé. 11.30 Zang en piano. 12.Alma nak. 12.05 Frans Wouters. 13— Act. be schouwing. 13.10 Pianotrio. 13.55' Liede ren v. R. Strauss (gr.) 14— 'Omr.ork. 15.Spel voor voetlicht ent cameras 15.15 Elck wat wils, gevar. progr. lL-é- Het Oost-Ned. Strijkkw. 17.30 Vais.be!»de en verre klinkt het nieuws. 17.45) Otto Hendriks en sol. 18.40 Orgelc. laf— Pol. weekpraatje. 19.30 Concertgelb.ork. en sol. (opn.) 21.Kamermuz. (gjï' Viool m. ork. (gr.) 22.20 In dejj lucht (gr.) 23.4524.Orgelsp. HILV. II, 301,5 M. 7.15—7.40 Zijp 7.40 Ochtendgymn. 7.50 Sportn. nieuws voor boer en tuinder, ouvertures van Paul Llncke Strijkork. (gr.) 9.Ork. v. d. ïpuitschen Arbeidsd. (opn.) (9.15—9.20 Voor', de huls vrouw). 10.Godsd. uitz. 10.30 Piano voordr. 11.Voor de kleuters, 11.20 Omr.-meisjesk. (opn.) 11.30 Ork. Carlo Carcassola en gr.muz. 12.30 Op bezoek bij de familie De Boer. 13.Progr.- overz. 13.05 Amusementsork. en sol. 14. Godsd. uitz. 14.30 Orgelc. (gr.) 15. Kamerm.: „Sextet en Septet" (gr.) 15.30 Wie was Braille?, vraaggesprek. 15.45 Rotterd. Philh.ork. 17.Voor de rijpere jeugd. 17.15 Dick Willebrandts. 17.45 Spiegel v. d. dag en Friesch praatje. 18.Orgelc. 18.15 De N.S.B. antwoordt. 18.30 Strijkkwintetten. 19.15 Gerard V. Krevelen en sol. 19.55 Gerard v. Kreve len en sol. 20.15 Gr.muz. 20.30 Uit Neerl. Gouwen. 20.45 Varia, gevar. progr. 22— Act. beschouwing. 22.10 Avondw. 22.20 24— Zie Hilv. I. Vanaf 19.15 alleen radio-centrales met lijnverbinding studio. Opnieuw Amerikaansche solda ten in Dakhr aan land gezet. - De zender van Marokko heeft volgens den Britschen berichtendienst mede gedeeld, dat Woends wederom Ame rikaansche soldaten in Dakar aan land zijn gezet. Mc Millan ministerpresident. - De Britsche berichtendienst heeft medegedeeld, dat Harold Mc Millan benoemd is tot ministerresident in het geallieerde hoofdkwartier in Noordwest-Afrika, Onzuiver bloed veroorzaakt die steeds weerkeerende Rheuma* tische pijn, - Neem regelmatig Gezondheid voor een cent per dag. Bij Apoth <a Dn*. 0.41.0.76. L47. N V. Rovstra Nu kan ik w«'r' loopen. QeHetrC. CU 3. schrift, dd. 19-11-'401 .Jarenlang !'e^ aan hevige iheu- matiek. ik heeléfli»*1 nlet I nieer loopen en 'dikwijls '"e.en met behuih van. een stok. O»aaltje» hielpeti tnif ïoo* goed, dat ik reeds ni enkele tabletten weer gaan kon en nu ook weer mijn beroep kan uiMc'enen. Ik ben nu heelemaal gezond, ffiaar j16" steeds Ovaaltjes bij de hand en kan ze iederen lijder aanbevelen." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoud heid, griep, zenuw- en hoofdpij0 helpen de Ovaaltjes van het Trinera! Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. IrlMrai Agentschap, Nassaukada 373, Amstarfm

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 6